de en omstrefeen n NIEUWJAAR Ct<- o ^Öeóie Stadsgenoten, ^Cleine kroniek aaunan Aanbouw van de Veilingshallen begonnen Gemeenteraad van 28-12-1959 Aalst heeft zijn Bloemenveiling Verlichting van het Belfort-uurwerk Gelijkheid voor alle schoolkinderen 4 schoolautobussen lOmilj. voor nieuwe volkswoningen Stadsbegroting goedgekeurd t ge- laat- huis, oven gang laar- huis, ■gen- kV.C. rij- azet van aalst A BONNEMENTSPKIJ S 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150.fr. per jaar. ERbCHIJNT de L)0N11ERl)Ati en ZATERDAG van iedere week. BUREEL St. dorisstraat, 25, AALST. 15de JAARGANG TeE 241.I4. P. R 88172 DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 NUMMER 104 I --w 1,50 fr. het nummer BILAN 1959 VAN ONS HUIDIG STADSBESTUUR Er wordt mij gevraagd bij het einde van 1959 en bij de aanvang van 1960, hetzij na één jaar bestuur door de huidige coalitie enige beschouwingen te wijden aan het voorbije jaar en vooruitzichten te geven op het komende. Het beste wat men kan doen om een bestuur, zeker een stadsbestuur te beoordelen, is te luisteren naar de mening der bevolking. Welnu unaniem wordt er gezegd dat er hard werd gewerkt. Het personeel zal zulks zeker niet tegenspreken. Daarnaast voelt men dat het schepencollege een sterke ploeg vormt, die eensge zind, zonodig en in het belang der stad, ook minder aangename maatregelen durft te nemen. belastingen heffen is nooit aangenaam. Een sterke sociale bekommernis komt steeds tol uiting in de talrijke, dikwijls gedurfde initiatieven van college en gemeenteraad. Men wil steeds de zwakste hel pen, zonder daardoor de rechten van de durver te schaden. Deze sociale bekommernis strekt zich uit tot alle groepen der bevolking, loon- trekkenden, middenstanders, landbouwers en zelfstandigen. In het licht hiervan begrijpt men beter volgende initiatieven Het tewerkstellen van 350 a 400 werklozen, jammer genoeg voor 1960 door de ho gere overheid tot 200 beperkt: Het invoeren van geboorte- en huwelijkspremie alsook de steun aan het voor-huwe lijkssparen De campagne voor de Zondagrust bij de Middenstand; Het oprichten der bloemenveiling, waardoor, naast de talrijke nevenbedrijven wel ke erdoor tot stand zullen komen, vele landbouwersgezinnen uit Aalst en omstreken aanzienlijke voordelen zullen ondervinden (Om niet te spreken van het verdwijnen der laatste barakken en de verfraaing van Mijlbeek). De schoolpolitiek onzer stad, waardoor overeenkomstig het schoolpad en volgens de perken ervan gelijkheid tussen vrij en gemeentelijk onderwijs wordt toegepast* (vervoer der kinderen, vacantiecolonies). Dc bouwpolitiek. waardoor ongebreidelde grondspeculatie in de kiem werd ge moord, voortaan zullen de gronden bouwrijp dienen gemaakt op kosten van de ver- cavelaar, terwijl de stad goedkope gronden en woningen ter beschikking zal stellen* De actie tot vestiging van nieuwe nijverheden, enig middel tot bestrijding der werkloosheid, die reeds schone resultaten opleverde; Een sociale cultuurpolitiek, waardoor het schone langs academies, ;en, wedstrijden, toneel, enz. aan allen wordt gebracht. Nog vele initiatieven van dien aard zou ik kunnen opsommen, ik wil mij beperken lot enkele voorbeelden. Een feit staat vast, dag na dag, vindt men onze Schepenen op het Stadhuis waar :e samen onder de soepele leiding van de Burgemeester onze Stad besturen en dat 'oelt de bevolking. Ons bestuur is er in geslaagd in het land van Aalst te doen spreken Aalst werd als test-gebied erkent; tentoonstellin- KERSTMIS- EN EINDLJAARSTEMMING IN DE STAD. Niettegenstaande het weder een tegenval ler was, kenden de handelsstraten in de stad, tijdens de Kerstmisperiode de tradi tionele drukte. Een gelukkig initiatief van stadswege was het opstellen van Kerstkribbe in de Belfortkelder. Dat Aalst als commercieel centrum een aantrekkingskracht blijft uitoefenen op de inwoners van de omliggende gemeenten, blijkt uit een lijstje van een handelaar (wiens zaak vooral ingesteld is op geschen ken...) Op dit lijstje staan vijftig toevallige ko pers vermeld: Behalve een vijftien Aalste- naars, zijn de rest afkomstig uit Oordegem St. Lievens-Houtem, Zottegem, Aspelare Outer, Pamel, Liedekerkc. Mazenzele, Leb- beke, Oudegem, Schoonaarde, Serskamp Zandbergen, Balegem, Hekelgem, Dender- houtem, Schellebelle, Gijzegem, Burst Nieuwerkerken, e. a. OUD-MINISTER L. MOYERSOEN IN KONGO De h. Ludovic Moyersoen, oud-minister en ondervoorzitter van de Kamer, is maan- Jdag per vliegtuig uit Brussel naar Leopold- stad vertrokken. Hij zal veertien dagen in Kongo blijven. IN DE KATOLIEKE PERSKLUB De h. Fernand Bogaert heeft ingevolge zijn benoeming tot Substituut bij de Krijgsauditeur te velde, ontslag genomen als voorzitter van de Katolieke Persklub Aalst. Tijdens het voorbije jaar werden volgen de nieuwe leden in de vereniging opgeno men: de hh. R. De Pelmseker (Het Volk) L. De Pelsmalker (Het Volk) en J. Van Hoof, (Het Nieuwsblad v:crt). Vooraanstaande personaliteiten werden ontvangen Ier Van der Schueren, de Mwami van Urundi: De handeisfoor wordt als voorbeeld gesteld; past hicr in de eerste P'aats onze medewerkers te danken, van het kaderperso- /an leel 101 111 met de Mivoudiiste handarbeider of tewerkgestelde. Deze laatstcn hebben aan onze stad zeer grote diensten bewezen, de restauratie 'an het Oud-hospitaal is hun werk. Ook mogen we niet vergeten de Directie van de Rijksdienst voor Arbeidsbemidde- ing en werkloosheid, het Comité voor Economische Expansie en het bestuur der landelskamer, die steeds met alle middelen mei het bestuur hebben samengewerkt; e hopen met de steun van U allen op de ingeslagen weg te kunnen verder gaan de Eerste Minister, de Minis- it is onze wens voor 1960. Gilbert CLAUS, Schepen. Woensdagnamiddag werd aan de Al- brechtlaan overgegaan tot het plaatsen der eerste palen van de veilingshallen. Tal van overheidspersonen, afgevaardig den van de bloemisten vereniging Flora en het Actiecomité voor Economische Expan sie waren hierbij tegenwoordig. Door de T.V.-diensten werden opnamen gedaan. Na dien had een receptie plaats op het stad huis. Men hoopt in de a.s. lente met de werken klaar te komen, zodat in de loop van 1960 definitief met de bloemenveiling zal begon nen worden. In een onzer voorgaande vraagbank- jes, stelde we voor enkele schilderijen van Aalsterse meesters in de gangen van ons Stadhuis op te hangen, liever dan er, meer verborgen, de menige burelen mee te ver sieren. Zo zouden deze gangen voor de tal rijke bezoekers, die er soms lang moeten wachten, tot echte kunst-galerijen worden omgeschapen. Nu lijken ze meer op trooste loze, eerder kale, gangen, karig bemeubeld (wie wacht kan tegen de muur hangen, vooral op het verdiep waar alleen een of andere aanplakbrief U tot «van buiten le ren» kan aanzetten De enige schilderij die we te zien krijgen hangt er nu toch al lang genoeg om tot een «changement de décors» over te gaann Onze Schepen van Openbaar Onder- 'wijs liet, na ons vraagbankje, toch al iets j bijbréngen een drietal foto's, van ver- jmaarde Aalstenaars. Een zeer te prijzen initiatief. We veroorloven ons toch te vra- gen of niet te verkiezen ware, de omlijstin: gen iets groter te maken en onder elke foto enkele inlichtingen te geven over elke fi guur. De foto alleen vinden we toch wat karig. GROTE GEBEURTENIS VOORDE MENSENFAMILIE O-ni wa soto - fuku wa uchi klinkt l liekring meer en meer worden geschonken k jaar de nieuwjaarswens van de Japan- j door de leden van de familie onderiüj -r. Morgen zullen die woorden opnieuw Met Nieuwjaar loopt dit geb— eerklmken en m grote «erltlke jrekxen j ten de intieme famiUekring, smeedt nieuwe banden, verstevigt de goede rela ties en verhoogt in elk geval de vreugde en het welzijn van het mensdom OOK EEN WENS IS EEN GESCHENK Het moeten niet noodzakelijk heel dure geschenken zijn die men aanbiedt; een op rechte Nieuwjaarswens kan een heerlijk geschenk zijn. Een overtuigd mensenwoord heeft de kracht van een voorteken, als die wens uit het hart komt. Zij het dan een traditie waar zovelen zich aan gebonden voelen, het is niet onmogelijk van de tra ditie een weldaad te maken voor allen die j voor waterbedeling over men met Nieuwjaar het geschenk van een I het volgend resultaat 7eral te lezen staan weg alle demonen, loge het geluk binnentreden. Elk jaar opnieuw komen de oude gebrui- en rond Nieuwjaar weer boven. Hoe vlug e weer voor een nieuwe jaarwisseling aan, telkens is het toch allemaal weer oednieuw. Nieuwe wensen, die nieuwe mensen ma- i. Het oude jaar met zijn zorgen en ver riet wordt vergeten, de mensenfamilie lat naar een gloednieuw jaar en wil de rste dagen van het nieuwe jaar als een instig voorteken van het komend jaar zo led mogelijk en zo «nieuw» mogelijk be ven. EN NIEUWJAARSGESCHENK. Reeds bij de Kelten bestond de gewoonte et Nieuwjaar marentakken uit te delen, zij geloofden dat hiervan een speciale acht uitging, die de mensen beschermde durende het nieuwe jaar. In het oude ome bestond eveneens de gewoonte ge- henken aan te bieden en vooral de kinde- n werden hierbij niet vergeten. In onze landen is de gewoonte van de schenken niet zozeer een voortzetting n deze oude tradities, dan wel een ge- lonte die ongeveer algemeen ingeburgerd erd nadat zij oorspronkelijk alleen voor vorsten was bedoeld. Deze gewoonte schijnt te beantwoorden 1 een algemeen menselijke appreciatie NAUW IS HET UUR GESLAGEN n het geschenken-krijgen en de groeien- REEDS HEEFT DE VLUGGE TIJD zin voor menselijke betrekkingen: Het is BEN BLAD WEER OMGESLAGEN beginsel van krijgen-en-geven, en er IN 'T BOEK DER EEUWIGHEID staat wellicht geen hechtere vorm om on- I gevoelens ten opzichte van iemand dui- IhOE 'T BLAD OOK MOGE WEZEN iker te maken dan door een geschenkje, j BLOEDROOD OF ZONNEBLANK, We kennen de waarde en de vreugde van ZIEN WE OPWAARTS NAAR DFjN HOGE geschenken die met Kersmis in de fami- I MET INNIG DIEPE DANK t Naar gewoonte vangt de raad aan met dtf voorlezing van het verslag der laatste ge meenteraadzitting. Dit wordt zonder op merkingen aangenomen. De heer burgemeester geeft dan lezing van een brief van de heer Ludovic Moyer soen. volksvertegenwoordiger en de heer P Van Malderen, voorzitter der C.O.O., be trekkelijk het vernoemen van zekere feiten in de laatste raadzitting. Beide personali teiten beklagen er zich over dat ze ten on rechte worden aangevallen door de opposi tie in een vergadering waar ze zich niet kunnen verdedigen. Om deze reden, heeft de h. Burgemees ter het nodig geoordeeld, de raad hiervan in kennis te stellen. De liberalen hebben er inderdaad een handje van weg afwezigen aan te vallen. Het proces-verbaal van nazicht van de kas van het stedelijk zelfstandig bedrijf het 4e kw.. gaf mondelinge wens kan aanbieden: of voor de zovelen die wij alleen kunnen bereiken j bij middel van de Nieuwjaarskaarten. f Als de mensen met een kleine inspanning van al het «Nieuwjaar-wensen» de echo wilden maken van een menslievend hart of van een ziel van goede wil, dan zou de we reld een nieuw jaar tegemoet gaan met een geweldig potentieel aan menselijke energie die nooit verloren gaat. Te meer daar 1960 werkelijk een histo risch jaar wil worden. Mochten alle men sen van al hun wensen gunstige voortekens maken van een gunstig jaar voor iedereen. Ontvangsten Uitgaven Overschot Kasgeldfonds 14.151.027 F. 12.095.052 F. 2.055.975 F. 500.000 F. 1959 1960 In kas 2.555 975 F. De raad stemt een paar oninbare posten betrekkelijk de dienstjaren 1955 en 1956 van de waterdienst. De waarborgen wor- detn verbeurd verklaard. Daar de begroting voor 1960 van de waterdienst niet tijdig zal zijn goedgekeurd, stemt de raad voorlo pige kredieten, onder de vorm van 1/12 voor de maand januari. Het kasnazicht over het 4e kw. van de stadskas gaf een verantwoord vermogen van 1.973 282 F. De raad keurt een lening goed van 4.187.000 F bij het Gemeentekrediet van België, tot betaling van de aankoop van een industriële eigendom, waartoe beslist plaatsen in de Brakelstraat en 2 in dé Zeel werd in de zitting van 27 november 11. en draaierstraat. dit onder het regime van een verminderde De heraanpassing van de stadsautobus- rentevoet. (1%-. sen wordt nu aangenomen, dit na tussen- Om de personeelsuitgaven en andere ver- Vervolg blz. 4. plichte uitgaven regelmatig te kunnen be talen, machtigt de raad het college een kredietopening te vragen bij het Gemeente krediet. Hij stemt vervolgens één voorlopig twaafde voor de maand januari, daar het stadsbudget nog niet ter goedkeuring is overgemaakt. Daar het stadsbudget niet zal goedge keurd zijn vóór vastenavond, stemt de raad een dringend voorlopig krediet van 500.000 fr. tot inrichting der vastenavondviering. Om verschillende burelen behoorlijk te kunnen uitrusten, beslist de raad tot het aankopen van metalen kantoormeubels schrijf- en rekenmachines, dit voor een be drag van 288.152 fr. Om de rechten der stad te vrijwaren en om de verjaring te stuiten, machtigt de raad het college tot het invorderen van verhaalbelastingen langs gerechtelijke weg Opdat de werken der bloemenveiligshalle zo spoedig mogelijk te zien vooruitgaal* stemt de raad. de liberalen uitgezonderd verschillende lastenboeken, alsook de vraag om toelage voor a) het leveren van materialen 680.090 F' b) de stabiliteitsstudie en de studie der betonwerken. c) het leveren en plaatsen van stoelen en tafels 162.900 F. b) het leveren en plaatsen van veilings- klokken en geluidsinstallatie. 1.460.000 F e) de tussenkomst in de onkosten we gens de gedeeltelijke afwerking met perso neel van het herscholingscentrum. 240.000 F. Verder keurt de raad het bestek tot leve ren en plaatsen van 2 uiteenneembare schoollokalen (raming 215.000 F) aan de St. Jobstraat goed, alsook de aanpassing der raming van het bestek, tot uitrusting van keuken- en waslokaal voor de Meisjes school aan het Vredeplein. (Raming 89.750 F). Er wordt verder beslist 2 gloeilampen te Souveniertjeó OUDEJAARSAVONDBRIEF Ergens in België, 31 december 1939. ...hij verdenkt er mij van op de Or- dres de Jours» te hebben geschreven Geen Vlaams, geen centen, Daarom heeft hij.mijnheer de sergeant, 't ligt er vingerdik op mijn naam weerhou den voor de wachtlijst van Oudejaars avond. Dus, liefste, ik zal geen verlof hebben, en ge zult Nieuwjaar alleen moeten vieren. Maar ge moet daarvoor niet triestig zijn. Voor mijn part moogt ge gerust met uw zuster naar 't bal gaan. Als het orkest dan Violetta speelt, denk eens aan mijn, ergens aan 't Albertkanaal. Ten andere, het zal weldra beteren. De aalmoezenier zei het nog vanmor gen dat de boel niet lang meer zou du ren. Dat spectakel aan de Siegfried- en de Maginotlinie is ogenverblinding. 't Schijnt dat ze in de Volkenbond te Genève in het geheim aan 't onderhan delen zijn. Chamberlain wil dat er een einde aan komt, en Hitler is maar ne stroman die moet dansen naar de pij pen van anderen. Kapitaal, hé liefste. Maar we trekken het ons niet aan. Een maal de winter gedaan is het ook uit met de mobilisatie. Ik denk eraan Als ze in de stad een omhaling doen voor Finland, geef maar hoor. Die jongens ginder verdienen het. 't Is hier al koud, wat moet het dan ginder niet zijn in dat Karelië en dan nog tegen de Russen. 'k Heb hier gisteravond nog een bab beltje gehad met de Piet van het 9 Linie, ge weet wel hé de Piet van aan de Houtmarkt. Hij was hier met een verkeerd marchbevel gearriveerd. We hebben van uniform verwisseld, kapot- jas inbegrepen, we hadden precies de verkeerde maat. Achteraf heb ik in de zakken van de nieuwe kapotjas een paar blancoverlofbrieven gevonden. Ge «kunt nooit weten waartoe dat dient Piet zal aardig opkijken als hij terug in verlof wil gaan om in 't café op de Grote Markt te bluffen dat hij op den Etat-Major zit. en zo dikwijls ver lof krijgt als hij het zelf nodig acht. Liefste, vraag eens aan uw zuster of ze bereid is haar boeken 't Kasteel van Verdoemenis en De Laatste Bfzembin- ders van Vlaanderen op te zenden voor het werk van Koningin Elizabeth. Zit Staaf nog altijd aan de mitrailleuze op de watertoren. Dat hij zich daar goed vasthoudt, hij zit er hoog en heeft 'n schoon zicht. Zeg, meisken, als ik zo naar buiten kijk, en die kempische huizekens en baraksken in de maneschijn zie, schoon maar triestig, dan word ik wel wat weemoedig. Maar allez. 't zal toch niet lang meer duren. En dan trouwen we, hé, in de mei. Ja, ja, he hebt het toch beloofd en de meimaand is de schoon ste van 't jaar... Voor eensluidend afschrift, CLERCK

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1