Sociale Kroniek 7 mijn Land. KEUKENGEHEIMEN KREEFT OP TAFEL Kreeft is een lekkernij, die zeer zeker niet alle dagen op tafel komt. Maar mis schien heeft het een plaatsje gevonden op Uw Nieuwjaarsmenu. Kreeft is zeer lekker mits het schaal dier op de juiste wijze is toebereid. Een beetje griezelig is het wel, wanneer men zo'n dier voor de eerste keer gaat ko ken, want het is nu eenmaal zo dat een kreeft levend gekocht en gekookt moet worden. Voor het reinigen grijpt men de kreeft met de linkerhand stevig aan de rug vast; het dier is dan weerloos en kan met een borsteltje schoongemaakt worden. Inmid dels zorgt men dat er op het vuur een die pe pan met water en een flinke scheut azijn wat zout, enkele peperkorrels, een laurier blaadje, een stukje wortel, prei en peterse- liestelen aan de kook is gekomen. Hierin dompelt men nu de gereinigde kreeft en laat hem ongeveer *20 minuten koken. De schaal is dan van grijs helderrood gewor den en de staart is gekromd onder het kop- borststuk. De kreeften moeten in het kookwater zelf afkoelen. Koude kreeft wordt opgediend op een schotel gegarneerd met slablaadjes, schijf jes hard gekookt ei, tomaat, partjes citroen en mayonnaise. Als drank serveert men bij kreeft witte Bourgogne of Rijnwijn. Dient men de kreeft warm op, dan kan men er een boter- of een kaassaus bij ge ven, terwijl toast en boter dan op afzonder lijke schaaltjes op tafel worden gezet. WAT IS EEN ROUX De recepten voor een lekkere saus of voor een romige soep beginnen meestal met «Maak een roux...» Wat is eigenlijk een roux Wel niets anders dan een gelijke hoeveelheid boter en bloem, die samen worden vermengd tot een deegbolletje. Hiertoe smelt men eerst boter, waarna de droge bloem ineens wordt toegevoegd. Al roerende ontstaat nu een deegballetje, de roux Op deze roux wordt dan met kleine hoe veelheden tegelijk de gewenste vloeistof gegoten. Zodra de vloeistof door een roux is «opgenomen» wordt een nieuwe hoeveel heid toegevoegd. Intussen klopt men de saus met een garde op. Bij deze werkwijze is de kans van klontjes vrijwel uitgesloten en de smaak van de soep of de kaas is heel wat fijner dan wanneer men een vloeistof bindt met aangelengde bloem. Wij willen er nog even uw aandacht op vestigen, dat men een roux bij voorkeur be reidt in een emaillen pan, omdat in een aluminium pan de saus gauw verkleurd bij het doorkloppen met een garde. WEET U HOE HET HOORT ROOKPERIKELEN Dat men NOOIT in een garage of onder de overkapping van een bezinetanksta- tion rookt, spreekt vanzelf. Maar het is ook hoogst opgepast om te roken in een kerkgebouw, zelfs als men dit alleen maar komt bezichtigen. Verder rookt men niet in een ziekenkamer, in de wachtkamer van een dokter en in een tentoonstellingsruimte met kostbare voorwerpen. Ook aan het lo ket van het postkantoor of de bank is het ongepast tijdens de handeling te roken. Het is onbeleefd met een brandende si garet, pijp of sigaar ergens op bezoek te komen, ook niet als het een min of meer zakelijke onderhoud betreft. Ook wanneer men op straat iemand de hand drukt, wordt de sigaret eerst uit de mond genomen. Dansen en roken gaan niet samen, zelfs niet met de sigaret in de hand. Het geldt als zeer onbeleefd om met een sigaret in de hand een meisje voor een dans uit te nodigen en het zou een gerechtvaardigd» reden vormen om voor de eer te bedanken. Het meisje moet in dit geval toch -eker vóór het rookgenot gaan en bovendien. aangenaam is het niet, rook in het gezicht geblazen te krijgen en te moeten dansen met een partner, die niet weet hoe het l hoort, afgezien nog van het gevaar voor vlam vatten van een luchtig jurkje of een wapperende bos haren. VOOR OUDEJAARSAVOND HARTIGE HAPJES. Ongetwijfeld wordt het zeer laat in de nacht van oud- op nieuwjaar, alcvorens uw gasten het huis verlaten. Zij zullen dan beslist wel trek krijgen in een hartig hap je. Daarom geven we hier enkele ideetjes, die vlug en gemakkelijk uit te veeren zijn. Zorg voor geroosterd brood (toast). Men kan dit tegenwoordig bij alle bakkers krij gen, maar denk er wel aan het, tot de be legging te bewaren in een goed gesloten blikken trommel, teneinde het zacht wor den tt voorkomenK bC.i0 deze toastjes op Oudejaarsavond mcl ingelegde vissoorten, gehakte biefstuk, pikante kaas, leverpastei en een schijfje augurk of plakjes hardgekookt ei met to matenketchup. Of bespuit de toastjes met een pittige bo ter, bijvoorbeeld kaasboter: 100 gr boter, 100 gr. kaas (gemalen), peper of eiboter door een zeef gewreven harde eierdooiers 'vermengd met evenveel boter en op smaak afgemaakt met peper en zout. I Ook dunne sneetjes roggebrood (pom- .pernickei) kunnen worden belegd met kaas en augurkjes, met boter en een stukje zou te haring of met leverpastei en een rozetje j van een zuur uitje. Of bespuit ze eenvoudig i met eibotertorentjes. Verder zorgt men voor een schaal met gezellige «prikkers». We denken hier aan een giokje kaas, besmeerd met mosterd en hierop een zuur uitje of een blokje kaas. besmeerd met boter waarop een haeve wal noot wordt geprikt. Vergeet ook de kleine «pick-up»-worstjes niet met een hoopje mosterd, of een blokje «porc» met een schijfje augurk en wat mayonnaise. En wikkel een staafje pittige kaas in een dun plakje gerookt vlees, een augurkje in hesp en spuit opgerolde salami worst vol met mayonnaise. De rest laten we aan uw eigen fantasie over. Maar we zijn er zeker van dat deze hapjes een bekroning vormen van een ge slaagde oudejaarsavond. Wij van onze kant wensen U veel succes en alvast een zeer ZALIG EN GELUKKIG NIEUWJAAR NIEUWJAAR-VARIA In Frankrijk bestaat een oud gebruik voor hen die het willen volgen natuur lijk om te trachten uit te maken welke de droge en welke de vochtige maanden van het jaar zullen zijn. Onmiddellijk nadat de laatste twaalf sla gen van het oude jaar weerklinken, moet Jmen zes uien doorsnijden en ze op een rij- i tje plaatsen. Deze twaalf halve uien stel- 'len de twaalf maanden van het nieuwe jaar 1 voor. Op ieder vlak strooit men nu een i beetje zout. Na drie minuten moet men het j resultaat dan gaan bekijken. Daar waar het zout opgelost is en een plasje heeft ge- Ivormd, heeft men met de vochtige maan- den te doen. Waar het zout ingetrokken is en zich dus een droge oppervlakte vertoont, zullen het de droge maanden zijn. Zonder waarborg natuurlijk wat de echtheid be treft In Engeland is Nieuwjaarsdag niet een verlofdag één januari is er een gewone werkdag. Niemand zal er U de eerste dag van het jaar een Gelukkig Nieuwjaar wensen; de winkels, de kantoren en de ban ken zijn de hele dag open. De postbode, melkboer en bakker komen zoals elk gewo ne dag. Ook oudejaarsavond gaat er bijna ongemerkt voorbij. Het enige bijzondere is, dat men tegen middernacht op de Trafal- ger Square een groepje jongelui ziet samen- troepen. die een luid «Hoera roepen als de Big Ben zijn twaalf slagen over de overi gens doodstille stad Londen laat klinken. De Napolitaanse politie, die de slechte gewoonte der Italianen, om het nieuwe jaar met luidknallende voetzoekers te willen in luiden wenste te bestrijden, heeft een huis zoeking gedaan in een klandestien atelier en heeft er beslag gelegd op 750 kilog. voet zoekers, die bestemd waren om verkocht te worden, den. Twee mannen werden aangehou- EENDAGS-KONINGEN. Sinds de middeleeuwen is de jaarwisse ling in Frankrijk steeds een gebeurtenis geweest, die alom werd gevierd. Die eerste dagen van het Nieuwe Jaar werd er nergens gewerkt, integenstelling met de Romeinse traditie die wilde, dat men juist de een of andere handenarbeid verrichtte, daar luiheid als een slecht voor teken werd beschouwd. Talrijk waren ech ter de gelovigen, die van deze korte vacan- tie gebruik maakten om in retraite te gaan. Maar nog veel talrijker waren de families, waar de gebruikelijke nieuwjaarswensen gepaard gingen met overvloedige maaltij den, die rijkelijk werden besproeid. Dat deze traditie niet verloren is gegaan, blijkt wel uit het feit, dat, wat spijs en drank I betreft, de nacht van het Oude in het I Nieuwe Jaar zeker niet ónder doet voor de I Kerstnacht. j Voor de Franse Koningen betekende de eerste januari het volbrengen van twee plechtigheden ten eerste gingen zij naar de mis en dit gebeurde zeker vanaf de 11de eeuw zij moesten mensen lijdend aan klierzwellingen aanraken, daar het I volksgeloof hun de macht toedichtte, deze te kunnen genezen. Onder de regering van j Lodewijk XIV verdrongen zich honderden I mensen, van heinde en ver gekomen, zich om de vorst, in afwachting van het won der. Door de revolutie afgeschaft, leefde deze gewoonte voor het laatste nog eenmaal op onder Karei X (1825). EEN HONDERDJARIGE HEILWENS We besluit deze laatste VROUWEN- KRONIEK van het jaar 1959 met de heil wens van een nachtwachter uit het jaar 1859. dus juist honderd jaar geleden Laat oude twisten rusten, dat spaart u nieuw verdriet. Dood oude kwade lusten, en voed de nieuwe niet. Waardeer uw goede vrienden, beproef de nieuwe goed. Zorg voor uw oudgedienden, dat geeft de nieuwen moed. Blijf niet bij 't oude zweren noch huldig het nieuwe blind Vergooi geen oude kleren voordat ge nieuwe vindt. Ontsluit geen oude wonden, ze geven nieuwe smart. Leg af uw oude zonden, nieuw zij uw geest, uw hart Gaf 't oude jaar u zegen, vangt 't nieuwe dankbaar aan. i En liep 't oude tegen, 't kan in 't nieuwe beter gaan! Blijft me als van ouds genegen, hebt ge mij wel verstaan ooo OE STAND DER WERKLOOSHEID I De rijksdienst voor arbeidsbemiddeling [en werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 13 tot 19 december 1959 werden er per dag gemiddeld 131.012 volledig en 54.132 gedeeltelijk en toevallig werklozen gekontroleerd, hetzij een totaal van 185.144 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 3.691 volledig en 3.102 gedeeltelijk werklozen en toevallig werklo zen genoteerd. De stijging van de volledige werkloosheid die grotendeels met het seizoen verband houdt heeft zich voornamelijk geopenbaard in de sektoren landbouw, bouw en steen bakkerijen, textiel, kleding en voeding (af loop van de suikerkampagne) De toeneming van de gedeeltelijke en toe vallige werkloosheid is vooral tot uiting gekomen in het bouwbedrijf (regen) als mede in de textiel-, kleding-, en ledernij verheid. In de mijnen bleef de gedeeltelijke werkloosheid stationnair doch onder de dokwerkers aan de haven van Antwerpen is zij lichtjes verminderd. oqo LOTENLENING 1953 Bij de 351e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen frank geval len op obligatie 2516 nr. 94. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. DE ELECTRIFICERING DER LIJN AALST-GENT WORDT EEN WERKELIJKHEID. Ik weet niet of U simpatie voelt voor de huidige Minister Van Verkeerswezen P. W. Segers, geachte lezer, maar feit is dat die man aan het hoofd van zijn belangrijk de partement op een goed jaar tijd een presta tie komt te leveren die in een woord is sa men te vatten MERKWAARDIG Minister Segers is een van die mensen die de zware opdracht kreeg de N. M. B. S. te saneren. Wie spreekt over saneren krijgt meteen het bewijs dat het ding ziek is en er dringend dient gedokterd. Het regeringsprogramma tot hervorming van de spoorwegen werd op 14 januari 1959 bekend gemaakt. Tweevoudig was de opga ve aanpassing en modernisering opdat ,de spoorwegen de sociale economische diens ten zouden kunnen bewijzen die er van mo gen verwacht. Hierbij denken we zowel aan het perso nenvervoer als het handelsverkeer. Ondanks de onvoorziene uitgave van 240 miljoen frk voor de verhoogte wedden ge zien de index van de levensduurte zal de Staatstussenkomst voor het dienstjaar 1960 nog 7.178,9 miljoen frank belopen wat neerkomt op een vermindering van 855 mil joen. Tevens mag men er zich aan verwach ten dat de begroting voor 1959 zal sluiten met een boni waar een deficit van 369 mil joen was voorzien. Niettegenstaande de enorme uitbreiding van het autovervoer en de vele autobussen die in lijn werden gebracht bewijzen de statistieken toch zonneklaar dat het groot publiek steeds blijft gebruik maken van de spoorwegen. Het reizigersverkeer sedert de laatste oorlog gaat nog in stijgende lijn wat blijkt uit volgende kleine statistiek. Jaren miljoenen-reizigers-klms. 1948 7.088 1951 7.253 1955 7.846 1956 8.333 1957 8.555 WAAR LAG HET DEFICIET Onbetwistbaar aan de lage tarieven bij het reizigersverkeer. Sommige kategoriën van werkabonnementen zijn een zuivere last voor de NMBS, hier bijgevoegd de van overheidswege opgelegde lasten. En niette genstaande deze vaststelling is het klaar dat het niet verder opgaat een bediende op gebied van werkabonnement anders te be handelen alleen omdat hij de weddeplafond j zou overschreden hebben. Hierbij is het nog niet alles want de gunsttarieven toegestaan aan invaliden - oudstrijders - grote gezinnen vergen een i jaarlijks krediet van 140 miljoen op de be groting van verkeerswezen. MODERNISERING. We gaan naar de overwegende electrifi- cering van ons spoornet. Op heden berei ken de stoomlokomotieven nog jaarlijks 35 miljoen kilometers. Indien de volledige mo dernisering van het traject kan worden doorgevoerd zal dit een jaarlijkse bezuini ging van 1 miljard medebrengen. Wat ons in dit verband bijzonder inte resseert en verheugt is de zekerheid dat de lijn AALST-GENT in 1960 aan de beurt komt. Men is dus werkelijk met het sanerings plan betreffende de spoorwegen op de goe de weg. Maar dat betekent niet dat er geen grie ven meer zouden zijn die mogen geminima liseerd worden. Ik zou bijvoorbeeld de wens willen uit- I drukken dat de televisie zich zou opstellen 1 in de statie van Denderleeuw om die wer kelijk schokkende beelden in de huiskamer te brengen. Het ware zeker interessant 's avonds tussen 5 en 7 uur. Zeker gaan we accoord dat er reeds enor- I me verbeteringen werden aangebracht. Dat moderne voituren ter beschikking werden gesteld voor iedereen, dus ook van de ge wone abonnementen. Maar dat neemt niet weg dat er nog steeds treinen in Denderleeuw arriveren met reizigers als «haringen in een ton Ziedaar de keerzijde van de medalie. We durven dat niet de kleine kanten van de zaak noemen. Ook dat komt wel in orde omdat we overtuigd zijn en rr in de mate van het mogelijke aan verholpen wordt. Om die reden zeggen we aan de minister in alle oprechtheid «er werd in 1959 schit terend werk geleverd en we mogen fier gaan op ons spoorwegnet dat ons door het buitenland wordt benijdt. Hoed af voor het spoorwegpersoneel, zowel het baan als het administratief per soneel. Wanneer ge zoekt naar vakmanschap en verantwoordelijkheidsgevoel dan is men hier aan het juist adres. B. O. B. KOLONIALE LOTERIJ De biljetten sl 1 eindigend op winnen 0 760 1.000 6.700 5.000 51.240 100.000 1 011 1.000 7.691 5.000 9.081 20.000 92.621 IOO.OOO 05.181 100.000 01.211 100.000 2 952 1.000 1.772 5.000 7.482 5.000 3.812 10.000 75.182 100.000 355.612 4.000.000 3 6.273 20.000 7.043 20.000 107.643 5.000.000 4 394 2.500 259.364 1.000.000 5 85 500 8.935 10.000 5.045 10.000 6.715 50.000 98.085 100.000 24.045 100.000 116.315 1.000.000 406.585 3.000.000 1 6 7.256 5.000 4.186 5.000 1.096 10.000 96.756 250.000 5.117 5.000 8 318 1.000 078 1.000 11.528 100.000 92.708 100.000 109.038 1.000.000 9 9 300 07.839 250.000 312.039 1.000.000 158.359 2.000.000 oOo 1 (naar verklaringen van een hongaars i door IVES L E M Y. gedeporteerde). 17de Vervolg. Piotr groette stijf en droop af. langzaam voortwandelend langs de stille wegen. Eigenaardig dat die Russen zich steeds achter hun leiders verbergen, als het over belangrijke problemen gaat, zei ik. Dat hebben de Russen altijd gedaan, antwoordde ze. Voor sommige vragen la ten ze het antwoord liever door anderen geven Maar toch moet ik zeggen dat ik een zekere bewondering heb voor de jeugd die het aangedurfd heeft hier deze verlaten grond te komen ontginnen... Dat heeft echter niets te stellen met een regime of met een partij, merkte ik op: Neen, helemaal niets, zei een stem achter ons. Ik draaide me snel om en stond voor de Russische ambtenaar die net voorbijkwam en onze laatste woorden had gehoord. Hij bleef stilstaan en vervolgde Neen, niets. Maar wel iets met Rus land. Ik heb je al gezegd dat we deze ge bieden moeten bevolken, zoniet nemen de Aziaten ze in. Onze leiders weten dit ook. .Jullie moet de geschiedenis van het oude Rome beter kennen dan ik en jullie zult idan ook wel weten dat het keizerrijk le gioenen naar de grenzen stuurden waar zij als boefen verbleven. Wie de grond be werkt verdedigt hem ook. Hij vecht voor zijn hoeve, zijn graan, zijn werk. En de kolkhozen vroeg ik. Hij haalde de sch'ouders op. Of je nu alleen bent of met twintig om de grond te bewerken de grond blijft steeds van jou. Dag na dag zie je het graan groeien en de vruchten. De hoeve behoort zowel aan jou als aan de staat. Het is je huis, jij behoort ertoe ,net zoals het huis aan jou toebehoort. Het is trouwens dat wat steeds Rusland's macht heeft gemaakt: die miljoenen boeren die op hun grond wroeten en, in de steden, de arbeiders die hun bedrijven verdedigen. Ik aarzelde even maar stelde dan de vraag Ben jij kommunist Ik ben Rus en, als je wilt, ook kom munist. Ik ben nu vijf en veertig. Toen ik vier jaar oud was, had ik honger en ik leed honger tot ik twintig werd. Tijdens de oor log was ik soldaat en vocht voor onze grond. Na de oorlog bewerk ik die grond. Is dat kommunisme Ik leef en tracht zo goed mogelijk te leven. Voor 't overige voer ik mijn opdrachten uit. Is dat kommu- i nisme Hij wendde zich om. j Het is tijd voor het avondeten, zei hij. Vergeet niet er naartoe te gaan. Er is kip en maïstaart. Hij liep verder en we maakten ons ook rr aar klaar om weg te gaan. Dat alles is geen ekskuus voor de be zetting van mijn land, zei Maria. Noch voor het mijne, bevestigde ik. En daarmee togen we terug naar het dorp. Het graan groeide gestadig. De trakteren stonden op stal, wachtend op de oogst. Ook wij hadden minder werk. Alhoewel we steeds wat te doen kregen. Grote vrachten hout werden aangebracht waarmee we nu grote hoeven begonnen te bouwen, met schuren en hooizolders. Ook het eerste vee was aangekomen, sterke, stevige Oekraïni- sche koeien. Het deed ons deugd af en toe het geloei te horen. Kippen en pluimvee kwam ook aan. Voor de winter kregen we nu wel een reserve. Toen riep de ambtenaar ons allen samen. Het was aan de vooravond van het binnen halen van de oogst. Wij stonden klaar om de oneindige bruin verbrande zee binnen te dringen. Het dorp was wel veranderd. Er stonden nu vier stevige hoeven, met ver schillende vertrekken, schuren, veestallen en kippenhokken. Daar stonden we allen bij elkaar te wachten op wat de functionaris ons zou zeggen. Wij waren benieuwd het te horen. Sommigen meenden dat hij ons zou mel den dat we naar huis mochten; anderen twijfelden daar aan. Ik stond maar naar die vier grote hoeven te kijken, die daar zo stevig gebouwd naast de plots zo armzalig aandoende isbas stonden. Vrienden, zei de functionaris, en hij zei het heel zacht alsof hij enigszins ver- j veeld zat met woorcfc vrienden, weldra zal de oogst worden binnengedaan. Van hier j tot. aan de grenzen van Iran, over honder- den kilometer, van aan het Aralskoe-meer tot aan Turkestan, is deze onmetelijke zee jVan graan gegroeid. Jullie hebben ze ge- zaaid, jullie hebben ze zien opgroeien, goudgeel branden door de zon. Nu gaan jul- lie maaien en het graan binnenhalen. Deze laatste taak, die de bekroning is van een 'groots werk, van jullie werk ook, bete- kend dan het einde van onze zomertaak j Maar er blijft nog veel te doen daarna oqk. Het gaat niet op slechts één jaar te zaaien en te oogsten, om dan maar weer al die mooie grond prijs te geven aan de woes tijn... Hij hield een ogenblik op, liet zijn blik- Jken over de honderden hoofden gaan en OP ZONDAGEN 24 en 31 JANUARI en MAANDAG 25 JANUARI VOORLOPIG VONNIS door GROEP TIJL. oOo LENING VOOR WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 503e trekking van de Lening voor Wederopbouw, derde groep, is een lot van l miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 7343 nr. 866 en een lot van 500.000 fr. op Dbligatie reeks 9466 nr. 982. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. veerstond flink de vele ogen die op hem gericht waren. Dan hernam hij weer Deze grond moet een echte landbouw grond worden. Er moeten boeren komen wonen. Over honderden kilometer zijn dui zenden van de onzen van aan de Baltische Zee tot aan Krimea. van Oekraïne en uit de Oeral naar hier gekomen. Zij hebben thuis alles verlaten om hier een nieuw te huis te vinden. Ik weet het hij drukte op die woorden ik weet het, jullie zijn niet vrijwillig gekomen. Ik voer maar alleen bevelen uit, de bevelen die ik krijg en ik kan er ook niets aan verhelpen. Maar daar staan nu de nieuwe hoeven die eerstdaags een nieuwe gemeente zullen vormen. Zo zullen er veel worden gesticht van hier tot aan de uiterste grenzen van ons land. Nu is het aan jullie om te beslissen of jullie hier zullen blijven wonen. Wie dat wenst kar\ zich laten opschrijven. In zo'n hoeve kun nen vele mensen te samen leven. Zij krij gen dan al wat nodig is aan uitrusting, vee, pluimvee, alaam, meubelen. De oogsten be horen aan die kollektiviteit toe die ze dan zal verdelen volgens bepaalde normen. Ie der krijgt zijn deel. En er is niets tegen op dat jullie uit jullie land diegene laat over komen waarmee jullie door het leven wensen te gaan. In ieder geval wij hebben het bevel gekregen ons hiertegen niet te verzetten... Weer hield hij even stil. 'T VERVOLGT. VERBODEN NADRUK. (UM.)

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 2