V-k&uiveKkï&Hie k DE WERELD IS EEN SCHOUWSPEL. Nk ia KEUKENGEHEIMEN ALLERLEI. Gekookte eieren in eierdopjes staan heel gezellig op de ontbijttafel. Maar daar voor moeten de eitjes wel een proper schaaltje hebben. Maak ze daarom vóór het koken even schoon met een uitgeperste citroenhelft (die U in de toekomst dus wel bewaard). U kunt er dan zeker van zijn. dat de eitjes sneeuwwit op tafel komen. Hebt U een stukje kaas. dat uitge droogd is Leg het dan eens een poosje in zure melk en de kaas wordt weer als vers. Wilt U eieren hard koken, doe dan een weinig zout in het kokend water vooraleer de eieren erin te leggen. Hierdoor zal het wit niet uit de schaal barsten. Wanneer U nog geen mixer bezit, rasp dan de voor de soep bestemde groenten. De 3oep wordt nu niet alleen smakelijker, maar is ook veel vlugger klaar. Niet alleen van appelen, maar ook van andere vruchten zijn lekkere beigneis te maken. Wat denkt ge bijvoorbeeld van sinaasappelen, bananen, abrikozen en ana nas Daar het beslag en de frituur van al le beignets dezelfde zijn. kost het de huis vrouw weinig moeite om eens gesorteerde beignets op tafel te brengen. De schijven sinaasappel van te voren met suiker wegzetten, daar de beignets anders te zuur worden. De gedroogde abrikozen op de gewone manier wassen, weken en met suiker even opwellen. Appelen en bananen in schijven snijden. De besuikerde en de gekookte vruchten en ook de vruchten uit blik, b.v. de ananas- schrijven voor het bakken uit laten lekken, 't Vocht is weer te gebruiken voor 'n saus. die bij de beignets, of de volgende dag bij een pudding, ogediend wordt. NUTTIGE WENKEN. Het gewassen linnengoed mag dan heerlijk fris ruiken, als het bij vriezend weer buiten hangt, maar om het als een soort witte stijve planken binnen te halen is toch ook niet alles. Doe daarom als het vriest in het laatste spoelwater een flinke portie zout. U weet zout water be vriest minder snel dan zoet. Het moet wel Siberisch vrienzen, willen nu uw lakens stokstijf aan de lijn hangen Sieraden en andere voorwerpen van paarlemoer, die dof geworden zijn, krijgen hun mooie glans terug wanneer ze worden afgewreven met een papje van water en krijt. Daarna oppoetsen met wat vaseline of witte was. Vergulde lijsten, die dof of zwart ge worden zijn, knapt men op, door ze in te wrijven met een doormidden gesneden ui. Afspoelen met schoon water en polijsten met een zacht, wollen doekje. Om het geel worden van flanellen la kens te voorkomen, voegt men bij het was sen een handvol zout aan het zeepsop toe. Na een flinke verkoudheid is het was sen van zakdoeken niet bepaald een aan trekkelijke bezigheid. Leg de vuile zakdoe ken daarom een dag voordien in een sterke zoutwateroplossing. Spoel ze vervolgens flink in een stromend water uit en behan del ze daarna als gewoon wasgoed. EEN RAADGEVING AAN MOEDERS. GEVAARLIJKE PLASTIC ZAKKEN In de Amerikaanse pers verscheen een foto van een kind met een plastic zak over het hoofd en per radio en televisie werd een bericht de wereld ingestuurd «In het afgelopen jaar zijn in Amerika 100 kinde ren in plastic zakken gestikt Deze zakken worden nu in de V. S. be drukt met Gevaarlijk niet aan kinde ren geven gevaar voor verstikking Ook wordt overwogen de zakken te perfo reren. Een jaar geleden legde een arts in Phoe nix, Arizona (V.S.) verband tussen de ver stikkingsdood van 4 kinderen in zijn prak tijk en het spelen met plastic zakken, waar in eetwaren, overhemden en pyjama's ver pakt worden en waarin wasserijen hun ge reinigde kledingstukken afleveren. Sommige ouders geven deze zakken als speelgoed aan hun kinderen. Vaak steken deze hun hoofd erin en als de atmosfeer droog is, worden de plastic zakken elek trostatisch geladen, zodat zij aan het ge zicht kleven. Dan kan alleen een ander het slachtoffer van de verstikkingsdood helpen, want het materiaal scheurt moeilijk als het kind zich ervan tracht te bevrijden. In ons land is nog geen geval bekend van dergelijke ongelukkige verstikkingsdood. Wij achten het echter als een waarschuwing wel op zijn plaats. KLANKJES UIT DE MODEWERELD. VOORSPELLINGEN Grijs, marineblauw, beschuit- en roest- kleur schijnen de uitverkoren kleuren te worden voor de aanstaande lente en zomer. Daarbij zal het witte aksent overheersen een witte piqué manchet uit een halve mouw, een witte kraag of een flaterend wit sjaaltje in de halsopening zal het toilet werkelijk taf» maken. Naast grof geweven linnen, jute, tweed en structuurweefsels zullen we ook ragfij ne geborduurde batist en zeer dun kamga- ren zien. Princes de Galles en pieds de pou les blijven eveneens in de mqde. Wat de bedrukte stof betreft hierin zullen de Oosterse tekeningen in zeldzame groene en blauwe tinten iets nieuws brengen. De bïoempatronen zijn eerder schaars. De meeste japonnen krijgen een zeer kort ingezet mouwtje en een brede cein tuur van soepel leer. De jurken zonder mouw en de zonnejurkjes worden allemaal vervolledigd met een bolero of een zeer gro te kraag, die tot over de bovenarm reikt. Italië brengt voor de lente weer mantel pakjes met een ruimvallend jasje, gesloten met drie knopen, en zij hebben driekwart mouwen. Deze pakjes lijken nog erg veel op deze van 1959, alleen is het jasje iets langer en is het ronde afwijkende kraagje door een klassiege kraag met korte ta melijk brede revers vervangen. VOOR MIJNHEER De moderne man houdt van Italiaanse kleding. Het klinkt vreemd met het mooie seizoen in het verschiet, maar in de Ita liaanse hei enconfectie neigt alles momen teel naar donker tinten. Niet alleen bij de kostuums, maar ook bij de sporthemden en de dassen. Blauwgroen en tabakbruin staan in het middenpunt. Wat de lijn van de kos tuums betreft, hier zien we dat de vest iets j sieke filter- of kookmethode. Gaat men vol gens deze laatste manier te werk, dan haalt men uit één maatje ongeveer vier kopjes normale koffie. Bij het hogedruksysteem verkrijgt men uit dezelfde hoeveelheid zes koppen zeer sterke koffie, wat dus een merkelijk verschil uitmaakt. HET BLONDJE HEEFT DE MEESTE HAREN Terwijl een niet kunstmatige blondine ongeveer 140.000 haren heeft te kammen en te borstelen moet de brunette zich met ongeveer 109.000, de zwarte met 102.000 en de roodharige slechts met 80.000 haren te vreden stellen. De meeste dames hebben 65 tot 80 kilometer "haar of» het hoofd, maar bij blondines klimt dit getal gemakkelijk van 105 tot 110 km. Wist U dan DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 10 tot 16 januari 1960 werd er per dag gemiddeld 149.210 langer is geworden, dat de taille een beetje vol[ed.g en gedeeltelijk en toe„allig meer is afgetekend en dat de schouders smal zijn. Bovendien heeft de vest dikwijls twee zijsplitten, niet meer dan twee kno pen en zeer lange smalle revers. De stof bestaat vaak uit een gemengd weefsel waarin een fijn licht draadje is verwerkt. Soms ook zijn er vage, nauwelijks te be speuren brede vertlkale strepen in gewe ven. Zoals we boven reeds opmerkten zijn ook de dassen donker. Slechts één enkele lichte streep of één klein motiefje, juist onder de knoop, zorgen voor het effect. Vanzelfsprekend passen bij deze donkere Eveneens werd ,oeneming van de kostuums en donkere dassen hagelwitte onderbrekingen in de kolenmjjne„ opge- werklozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 303.589 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een verhoging met 1166 volledig en met 86.745 gedeeltelijk en toevallig werklozen geno teerd. De stijging van de werkloosheid, zowei van de volledige als van de gedeeltelijke en toevallige werkloosheid, treft alleen de mannen en vloeit grotendeels voort uit de weerslag van de weergesteldheid (sneeuw en vorst) op de bedrijvigheid van de indus trieën. waar in open lucht gewerkt wordt. erk- HET GEWAARBORGD WEEKLOON jde lasten kan verdragen. Om dit te bepalen dient men te weten Het probleem van het gewaarborgd hoeveel deze lasten zouden bedragen. Van weekloon staat aan de agenda. Het is trou- werkgeverszijde werden bepaalde berexe- wens een eis geworden die door alle vak- ningen gemaakt die er schijnen op te wij bonden wordt ondersteund. Het fundamenteel verschil tussen het werklieden- en bediendenstatuut heeft steedS gelegen in het waarborgen van een zeker loon. Waar voor bedienden steeds het maandloon heeft geteld, met vooropzeg van 3 maand of meer en met vergoeding der omwille van ziekte afwezige dagen gedu- zen dat deze bijkomende lasten de kost prijzen met 7 a 8 zouden verzwaren. Ware dit zo dan zou men natuurlijk kun nen zeggen dat de eis overdreven is op een ogenblik dat de ganse nijverheid met zwaie problemen van prijsconcurrentie te kam pen heeft. Maar van werknemerszijde en met name rende de eerste dertig dagen, daar hebben I vanwege de vakbonden werd aangehaald dat dit percentage sterk overdreven de werklieden nooit enige waarborg op dit gebied gekend. Zelfs de vooropzeg van 1 week is niet algemeen aanvaard en de werkman kan van de ene op de andere dag, werkloos worden gesteld. Dit werd steeds gefundeerd op het feit dat de fabrieken moeilijk een doorgaande productie konden waarborgen. Tenminste vroeger niet want hierin is thans een zeke re wijziging gekomen. Er zijn al heel wat fabrieken en meestal zelfs de grootste waar deze constante productie wel moge lijk is. Trouwens door een wel overwogen planning kan men lange tijd vooraf zien I wat er zal gebeuren. Praktisch bestaat in Daar wordt gezegd dat de werkgevers bij de mogelijke afwezigheidsdagen ook de af wezigheid voor militaire dienst, voor rust vóór en na bevalling en dergelijke meege teld hebben. Dit is natuurlijk uit te slui ten vermits deze gevallen steeds door de sociale veiligheid worden gedekt. Kortom volgens de vakbonden bedraagt de verho ging, in geval van gewaarborgd weekloon, slechts 3%. Dit geeft natuurlijk al een ander idee over de ganse zaak. Nu dient wel gezegd dat ook met een eventuele 3% niet licht vaardiger mag worden omgesprongen. On- hemden. De sporthemden zijn eveneens donker met onopvallende ingeweven ruit- motieven. MET EEN STUK ASTRAKAN. De lente voorspellingen ten spijt, zitten we nu volop in de winter. En onze wollen wintermantel kan best een opknappertje verdragen. Bent U in het bezit van een stuk astrakan (van een oude bontjas bijvoor beeld) moderniseer dan uw wollen mantel met een grote slappe kraag en knopen van dit bont. Houdt U niet van zo'n grote kraag laat dan een muts maken van astrakan en een mof, die tegelijkertijd dienst kan doen als tas. Ook imitatie-astrakan kan voor deze doeleinden worden gebruikt. WAAR DE VROUW BELANG INSTELT EXPRESSO KOFFIE Sedert de toerist in Italië de smaak van «expresso koffie» leerde kennen en waar deren, kwamen ook onze caféhouders op 1 het idee expresso op te dienen. En nu onze huisvrouwen ook moeten toegeven, dat de- ze koffie heerlijk smaakt, wil zij ze ook thuis gaan zetten. Maar dat gaat nu een maal niet in een gewone koffiepot. Daartoe tekend. Wat de vrouwen betreft wordt een da ling van de gedeeltelijke werkloosheid waargenomen in de sectoren textiel, kle ding en leder. -oOo— ze prijzen bereiken reeds het margina'e en I dergelijke fabrieken dus geen werkloos- j men moet 2eer voorzichtig ^jn bij elke held, maar het gemis aan waarborg blijftverhoging. Maar a„derzijds moet ook ,vor. j bestaan onder meer wat betreft de betaling de„ gezegd da, de productivileil in België der eerste ziektedagen. Daarvoor blijft de I sinds enkelc jaren sterk geslegen is? ,,ter_ j werkman nog steeds afhankelijk van de ker 2elIs dan jn andere landen wa{ ons na_ sociale veiligheid. tuurlijk een voorsprong geeft. Technische redenen tegen het waarbor- De zaak is nu een syntese te maken tus- gen van het weekloon bestaan er feitelijk sen wat wenselijk is en wat mogelii.-v. dus niet. De argumenten die er tegen wor- Daarom dient het hele probleem buiten al- den aangehaald zijn dus eerder van finan- le passies grondig ingestudeerd te w< rden ciële aard. En de vraag is of de economie om de eventuele weerslag wvan op onze in haar huidige staat, dergelijke bijkomen- economie te berekenen. I. B. /end '.ATI Dr. ÏIJS 7A n de AP< LEN De WEI 13.3C BK) O] in d II. b M afge STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Van 18 tot 24 januari hebben zich op de wegen, waar het toezicht op het verkeer wordt uitgeoefend door de rijkswacht, 564 ongevallen voorgedaan, waarbij 9 personen zijn gedood, 103 zwaar- en 319 licht ge wond. Tijdens het weekeinde deden zich 247 ongevallen voor met 3 doden en 35 zwaar gewonden. De oorzaken van die ongevallen zijn de volgende overdreven snelheid 1 dode; geen voorrang van rechts verleend 2 do den; technisch defect aan voertuig 1 dode; slippen 1 dode; voetganger die zonder voorzorgen een rijweg overstak 1 dode: voetganger die óp~de rijweg of berm liep: 1 dode; andere omstandigheden 1 dode. De verdeling der ongevallen per provin cie ziet er uit als volgt Brabant 144; West-Vlaanderen 95; Oost-Vlaanderen 91; heeft zij zo'n metalen koffiezetapparaatje j Antwerpen 71; Limburg 57; Luik 89; Lu- nodig, dat tegenwoordig in alle winkels ver krijgbaar is. Misschien denkt U als U zo'n koffiepotje ziet dat het heel inge wikkeld is om zelf expresso te maken Niets is minder waar. Wanneer U zo'n pot je in handen neemt zult ge zien, dat het uit twee delen bestaat: het bovenste deel kan afgeschroefd worden. In het onderste deel ligt een los filtertje. Het onderste deel wordt met KOUD water gevuld. Het fil tertje (eigenlijk niets anders dan een bak je met gaatjes wordt met gemalen koffie waarna het bovenste gedeelte van het potje weer opgeschroefd wordt. Het potje wordt op het vuur gezet en nu gebeurt er eigenlijk niets anders met de koffie dan wat de hogedrukpan (pressure cooker!) met de aardappelen en de groenten doet. In het apparaatje wordt de koffie onder hoge druk 1%, 2l/z of 3 atmosfeer getrok ken, nadat het water in het onderste reser voirtje aan de kook is gebracht. Dat is in een minimum van tijd gebeurd. De koffie komt dus in het bovenste ge deelte van het potje terecht. Deze koffie is dus niet alleen zeer lekker, maar ook voor- emburg 48: Henegouwen 167; Namen 49. DE KOLENVOORRAAD Tijdens de week van 11 tot 18 januari bedroeg de Kempische kolenproduktie 173.051 ton; de Kempische kolenvoorraden bedroegen op 18 januari 2.353.195 ton, zeg ge een vermeerdering van 13.715 ton, sinds het begin van het jaar. Tijdens dezelfde periode namen de na tionale kolenvoorraden met slechts 1474 ton toe en bedroegen op 18 januari 7.497.208 ton. oOo-j SPAREN IN DECEMBER 1959 In december bedroegen de stortingen op rekeningen van particulieren bij de Alge mene Spaar- en Lijfrentekas 1.987 miljoen frank en de terugbetalingen 1.652 miljoen frank. Het batig saldo van de verrichtingen beeikte 335 miljoen en werd slechts tijdens de maand december van de jaren 1952 en 1958 overschreden, toen het excedent 339 miljoen resp. 447 miljoen beliep. Na beschrijving van de jaarlijkse rente delig. Immers door de hoge druk wordt alle beloopt het particuliere tegoed bij de in- kracht uit de (fijn) gemalen koffie wegge- stelling per einde december 1959, 74,4 mil- perst, waardoor de eigenlijke koffiesmaak i jard frank, hetgeen voor het voorbije jaar veel meer op de voorgrond treedt. Het ge-1 een aangroei van 7,7 miljard frank bete- volg hiervan is, dat men in verhouding I kent tegenover een vermeerdering van 6,6 minder koffie nodig heeft dan bij de klas-1 miljard in 1958. BIJ DE OOSTVLAAMSE FOLKLORISTEN PRIJSVRAAG 1961. Door de Bond der Oostvlaamse folklo risten werd voor 1961, volgende prijsvraag ten laste van het Alfons De Cockfonds, uit geschreven. Een studie in het Nederlands geschreven, van tenminste 64 blz. van 42 regels met 62 lettertekens over «De Kermisgebakken in de provinciën Oost- en West-Vlaanderen. De studie mag niet beperkt blijven tot een bepaalde streek van beide provinciën, maar moet een algemeen overzicht geven van de speciale gebakken, die op kermis gebruikt worden of werden. De kartografische metode wordt aqnbe- volen, vooral voor de afbakeningen van be- paalde streken met een speciaal gebak. Ge- I zegden en uitdrukkingen in verband met die gebakken, alsook recepten dienen op gegeven. Enkele handschriften, leesbaar geschre ven of getypt, van nog niet uitgegeven studiën komen in aanmerking. De auteur zet zijn naam niet op zijn werk, hij voorziet het echter van een ken spreuk, die hij met opgave van naam en adres, gesloten in een omslag, met dezelf de spreuk als opschrift herhaalt. De manuscripten moeten voor 31 decem ber 1961 gestuurd worden naar de h. M. Broeckhove, serketaris van de Bond der Oostvlaamse Folkloristen, Oscar de Gruy- terstraat, 34, te Gent, onder vermlding De kermisgebakken in de prov. Oost- en Westvlaanderen. De uitgeloofde prijs be draagt 1500 fr. Ingeval geen enkel werk aan de vereis ten voldoet kan de keurraad aanmoedi- gingspremiën toekennen. De beslissingen van de jury zijn zonder beroep en het be kroonde werk wordt eigendom van de Bond der Oostvlaamse Folkloristen. oOo LOTENLENING 1953 355e TREKKING. Bij de 355e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 1569 nr. 8. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. DAVIDSFONDS GEWEST AALST GE WESTVERG ADERING. Aan de Heren Voorzitters, secretarissen, bestuursleden en leden van de J. D. groe pen van de afd. van het west Aalst. (Heren secret, vergeet uw bestuursleden niet te verwittigen a.u.b.) Op zondag 31 januari 1960 nodigen wij dringend uit tot een belangrijke statu- 1 taire eerste gewestvergadering, die door- gaat om 10 u. stipt in het Groen Kruis, St. I Jorisstraat, Aalst, i PROGRAMMA Voorstellen van de Davidsfondsplaat. i Welkom en verslag over 1959, Voorzitter. Jaarverslag van ieder afd. Secretarissen. Causerie door h. R. Verhoeven «3 figuren uit het Kultureel Leven te Aalst in de 19e eeuw». Voorstellen. 1 Wij verwachten vele afgevaardigden, van alle afd. en alle belangstellenden zijn welkom. LENING VOOR WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de trekking van de Lening voor We deropbouw 3e groep is een lot van één mil joen fr. gevallen op obligatie reeks 7808 nr. 391 en een lot van 500.000 fr. op obli- I gatie reeks 9149 nr. 185. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. oOo LOTENLENING TENTOONSTELLING 1958 j Bij de 87e trekking van de lotenlening J van de Tentoonstelling 1958 is een lot van 500.000 fr. gevallen op obligatie n. 1.053.431 een lot van 100.000 fr. op obligatie nr. 330.954 en een lot van 50.000 fr. op obliga tie nr. 869.894. Al de andere obligaties der groepen 1.053.431 tot 1.503.500, 330.901 tot 331.000 j en 869.801 tot 869.900 zijn terugbetaalbaar aan pari. HALLO, MANNEN In Amerika verkoopt men thans het ge parfumeerd hemd. In het hemd zit een geur van lavendel en hooi die er zelfs, na her haaldelijk wassen niet uitbaat. DE ONGENODE GAST. In Oostmalle zat een dezer dagen, een rustig landbouwersgezin rond de avondta fel toen plots de deur openging en een aap binnentrad. Het beest ging eerst naar het vuur zijn handen warmen, zette zich dan aan tafel, at een bord aardappelen leeg en dronk een ferme teug bier uit. Ongerust en bevreesd lieten de mensen begaan. Daarop boog de aap eens en liep weer de deur uit. De politie werd verwittigd die het dier kon grijpen. De aap was uit een nabijgelegen cirkus ontvlucht, j BIJZONDERE VOORKEUR De*GalIup enquêtes dienen voor alles en nog wat. Zo heeft een peiling uitgewezen j dat in Engeland de honden bij voorkeur in de benen van mannen knappen, en wel j meer speciaal in die van postboden, leur ders en dokters. Liefst houden ze het dan vereniging die dan elke maand statistieken bij de benen van mannen beneden de twin- opmaakt en in haar blad de kwotering pu- tig jaar. De vrouwenbenen worden minder bliceert voor elk restaurant, gesmaakt. DE MACHT VAN DE PERS. Oude kranten zullen eenmaal in aanmer king komen als allerbeste veevoeder. Al dus Dr. A. J. Wood van de Columbia-Uni- versiteit van Canada, die beweert dat zijn proeven van transformatie van oude kran ten tot veevoeder prima zijn geslaagd. De kranten worden samen met andere be standdelen tot deeg gestampt, en vervol gens tot kleine bollen verwerkt die gemak kelijk te herkauwen zijn... Deze proefie- mingen zijn gebaseerd op het feit dat het krantenpapier cellulos bevat. VOOR OE RESTAURANTHOUDERS. LEVE DE SLANKE LIJN. In Amerika werd een vereniging opge- Sommige Hollandse barnes die zich aan richt van restaurantklanten. Voor een be- allerlei strenge dieëten 'onderwerpen ter paalde bijdrage per jaar krijgen de leden ere van hun sldnke lijn vofrden het al te een boekje met tikketten. Telkens als ze in jammer ook nog hun theevisiTeS'te" moeten een restaurant gegeten hebben laten ze een opgeven. Zij inviteren nu elkaar op «soir tikket na waarop ze zetten of ze tevreden eetjes van NIETS» Reuze-gezellig, vinden waren of niet. Een dubbel gaat naar de zij hikt heus niet. DE LUSTIGE WEDUWE IN OOST-BERLIJN. In Oost-Duitsland wordt alles aangepast aan de stijl van Tiet nieuwe regime. Zelfs de operetten. Zo werd een aanpassing van D? Lustige Weduwe opgevoerd te Oost- Berlijn. In plaats van een lustige burgers weduwe, vindt men er een stoere vrouw uit een kolhoze. Als verliefde vindt men een technicus, lid van de partij, die naar de staatsboerderij is gekomen om het alaam te herstellen. Er worden enkele liederen ten beste gegeven ter ere van Grotewohl. C.V.P. JONGEREN-NIEUWS. Het bureau der plaatselijke ploeg nodigt alle leden uit voor het jaarlijks* KARNAVALBAL dat doorgaat in de-Beurs van Amsterdam op zaterdag 27 febriiari, om 20 uur. Te middernacht verkiezing van de Prin ses en de Prins der Jongeren. Democratische prijzen. Echte, JEUGDIGE kamavalsstemming.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2