en omstreken Zondag 28 februari bijgewoond door Z.K. EL Prins ALEXANDER o I 0nocUulciicje ólaclxtoföero Voor het behoud van de Familiaie Integriteit ^Cleine kroniek <S>tacl cM-alót Iste ■ichtge fi wa> gazet van aals A BONN EM ENTSPR 1.7 S 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 0 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST - 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172 ZATERDAG 30 JANUARI 1960 NUMMER 9. 1,50 fr. het nummer. 7-12-41. Pearl Harbor. Vernietigende, Brussel, 8-11-49. Ministerie van Justitie., Toen wij dit schrijven ontvingen hebben overval^ van de Jappen op de Amerikaanse Dienst voor wederopvoeding, reclassering i wij geantwoord Om geen ontmoedigden, geen verbitterden, geen avonturiers, geen Stille Oceaanvloot vier slagschepen zon- en voogdij, ken. vele andere schepen werden bescha digd. vrijwel alle vliegtuigen onbruikbaar Waarde Heer Voogd, gemaakt; 2400 doden, zeer vele gewonden. I Op het ogenblik dat de taak van toezicht 1 en bijstand, die gij aanvaardt hebt uit te oefenen over de hierbovengenoemde, ten einde loopt, schijnt het mij nuttig Uw aan- dacht te vestigen op de grote en veelvuldi- 5-8-45. Hirosjima. Eerste atoombom 78150 doden (op slag) stijgend tot 100.000; 13983 vermisten, duizenden zwaar en licht gewonden. Nu nog vallen slachtoffers van radioactieve uitstralingen, ook kinderen die bij de geboorte verminkt zijn. 9-8-45. Nagasaki. Tweede atoombom. 24.000 doden en 30.000 gewonden, van wie velen later stierven. Jappen en Amerikanen verzoenen zich en tekenen overeenkomsten. Bijna honderd jaar leven Duitsers en Fransen als onverzoenbare vijanden. Na de tweede oorlog worden zijn vrien den zij stemmen hun politiek op elkaar af maken front zelfs tegen België denk aan de kolenkrisis. De .duitsers bombardeerden Londen. De geallieerde luchtvloten bombarderen duitse steden. Tienduizenden burgers vooral vrouwen en kinderen worden levend verbrand. Nu Kanselier Adenauer bezoekt Parijs, Londen en Washington De geallieerde staatshoofden bezoeken Berlijn. De gewezen vijanden zweren elkaar eeu wige trouw en bijstand tegen de gewezen vriend nu vijand nr. 1 Rusland. ge moeilijkheden die de vrijgestelden on dervinden en die ook degenen kunnen tref fen die er tot heden toe aan ontsnapt zijn. Indien deze moeilijkheden zich zouden stellen voor Uw vroegere pupil dient er over gewaakt dat zij zijn goede gesteltenis niet zouden aan het wankelen brengen n dat hij niet een ontmoedigde, en verbitter de of een avonturier zou worden die vroeg of laat opnieuw een vijand wordt van de nationale gemeenschap of een wrak ten hare laste. Mag ik U derhalve verzoeken Uw pupil aan te raden zich tot U, ofwel rechtstreeks tot de Dienst der Voogdij, Louisalaan, 491, te wenden, ingeval hij ernstige moeilijkhe den zou ontmoeten als oud veroordeelde wegens inbreuk op de veiligheid van de Staat. Verzoening met binnenlandse. En in België 'reemde vijanden en In' voorkomend geval zou ik er prijs op stellen dat U hem in de mate van het mo gelijke zoudt willen bijstaan, en de Voog- dijdienst op de hoogte zoudt brengen van zijn toestand, van uw tussenkomst en het dikwijls, bekomen resultaat. Voor de Minister, De gemachtigde Directeur, W. Hanssens. wrakken te kweken, is er maar één middel maar het is een radikaal middel Schaf het bewijs van burgertrouw af. Wat niet gedaan werd Wat wel gebeurde en nog gebeurt 1) Rechten op pensioen ontnomen. 2) Jaren, die tellen voor de pensioenbe rekening, verminderd. 3) Duizenden zijn gebroodroofd of wor den gebroodroofd NU in 1960 én door de Staat én door de privaatnijverheid vrij of gedwongen door zogenoemde weerstanders, weerstanders soms die nog kinderen wa ren toen de oorlog eindigde 1 En die vervolging treft ook de kinderen van zogenoemde incivieken En maakt veel onschuldige slachtoffers. Twee feiten van deze tijd Een technieker aan het luchtwezen ge hecht en die werkte tot allerhoogste vol doening van zijn oversten wordt afge dankt omdat zijn vader een inciviek was (Standaard). Een huwelijk kan niet doorgaan, omdat de vader van een der partners werd ver oordeeld En dat gebeurt in 1960, zestien jaar na de oorlog Dat is haat, M Hougardy. Schaf het bewijs van burgertrouw af 't Liegt te C. B. OPVOEDING EN GEZIN Hl. Deze integriteit wordt vanaf de kinds heid opgebouwd in een harmonisch gezin indien deze haard niet bestaan heeft of on voldoende geweest is, moet getracht wor den daaraan te verhelpen dor een aanhou dende opvoedende werking die van vreem delingen komen moet. Men zal mij kunnen opwerpen dat ik overdrijf en het onmogelijke wil. Niets zal echter kunnen tegenhouden wat ik aanzie als een zending welke tot een goed einde moet gebracht worden aan het grootst aantal menselijke wezens de zin te geven van de liefde. Hun leren dat de essentie zelfs van hun wezen is en dat alles wat lij den of eerder onbekwaamheid tot het ver dragen van het lijden veroorzaakt, te wij ten is aan gebrek aan liefde. Wat ik wens is aan de echte waarden de hun toekomende rang te doen erkennen Het is aan de jongeren, waarvan men zo veel kwaad zegt, te leren, dat ze in zich zelf beschikken over onbeperkte krachten dat een gezin stichten, het leven voortplan ten, met tweeën zijn alles te dragen, een mens anders verheft dan een Oskar van de cinema, een sportbeker of de waanzin van ontredderden die in verrukking staan vóór ontklede stars. toppunt richt, dat ik zou willen bereiken, is het dat ik niet alleen ben. Vooraleer het werk aan te vatten, dat met deze studie- j dag besloten werd, heb ik mijn verlangens aan talrijke bestuurders of verantwoorde- I lijken van sociale werken en aan vele men- sen van goeden wil; ik mag zeggen dat ik bij allen een perfekte verstandhouding ont moet heb. Allen voelden met mij mede en hebben mij geholpen Een der eerste vragen, welke mij gesteld werden, is deze Wat verstaat gij eigen lijk door OPVOEDENDE HULP Ik heb er geen juiste bepaling kunnen van geven, omdat ik ze zag onder talrijke vormen. De volgende schijnt me ze het best te omschrijven. Opvoedende hulp is alle soort hulp ot steun van mens tot mens welke geen enkele moeilijkheid, geen enkel vraagstuk op individueel en gezinspeil on- oeantwoord zou iaten. Deze bepaling schijnt ongetwijfeld uto pisch, doch het gaat met al hetgeen is zo als met de gezondheid het ideaal zou zijn geen zieken meer te hebben en er wordt in deze zin gewerkt. Men aanziet het als een goede uitslag, plaatselijke ziekten te ver mijden, alsook epidemieën, alsook de ver laging van het sterftecijfer. Ik geloof dat de Opvoedende Hulp veel gelijkenis vertoont met de voorbehoudende en helende geneeskunst de ene en de an dere hebben een uitwisselingsrol te ver vullen omdat men niet mag vergeten dat elk miskennen van een of ander dezer ele menten een fout daarstelt en mensenwerk, ROl ARYKLUB AALST klubs resp. Engels, Frans en Nederlands. In de eerste jaren van deze eeuw, stichtte Alleen bij ons, in Vlaanderen, en nogwel in Paul Harris, een jong advokaat uit Chica- het Aalsterse, blijft de taal van de Rotary- go, de eerste Rotaryklub. Het doel van de- leden in de klub, bij voorkeur het Frans, ze Amerikaan was, zakenlui en vertegen- met een opvallende miskenning van het woordigers van vrije beroepen in een lo- Nederlands. kaal klubverband vooral in steden Nochtans, vrijwel de meeste leden van samen te brengen op basis van een gemeen- de Rotaryklub zijn Vlamingen die hun schappelijk humanistisch ideaal. moedertaal beter en behoorlijker spreken Het bevorderen van de onderlinge ver- dan het Frans dat zij te pas en ten onpas, standhouding en vriendschap, het in acht gebruiken Op het ogenblik dat in Vlaande- nemen van de elementaire eerlijkheid in ren de vernederlandsing van het bedrijfsle- het uitoefenen van een maatschappelijke ven onder sociaal opzicht als noodzakelijk funktie en het streven naar een ideaal van en rechtvaardig wordt aangezien, onder- sociale dienstvaardigheid zijn sedertdien mijnen, bewust of onbewust vooraanstaan- onafgebroken de beginselen gebleven van de bedrijfsleiders en intellectuelen de ver- de leden der duizenden klubs verspreid wezenlijking ervan. over de ganse wereld. Is de taal van Vondel, Gezelle, Lodewijk c SJ.Pj. Vooral na de eerste wereldoorlog kende de Raet, Lieven Gevaert, Van de Woestijne het voorbeeld van de Amerikaanse advo- en Herman Teirlinck dan zo minderwaar- kaat, ook in ons land, een buitengewone dig navolging. Zouden de wekelijkse lunchvergaderin- Zo werd ook te Aalst in 1940 een Rotary- gen minder stijlvol zijn, de gespreksonder- klub opgericht. Deze vereniging heeft zich werpen minder goed uitgediept worden bij tal van gelegenheden, vooral op sociaal door het gebruik van het Nederlands terrein, ongetwijfeld verdienstelijk ge- De internationale verstandhouding maakt. nog een der prijzenswaardige doelstellin- Dit belet niet vast te stellen dat de Rota- gen van de Rotariërs zal zeker niet in ryklub Aalst nog steeds jammerlijk faalt het gedrang komen door het feit dat de Ro ten aanzien van sommige principes die aan taryklub Aalst niet langer het Frans als de grondslag liggen van haar werking. voertaal zal gebruiken. Nergens heeft de stichter ooit geschre- Willen de leden van de Rotaryklub daar ven dat het Frans, de voertaal moest zijn bij de eerste gelegenheid eens goed over van dc Rotaryleden. Te Londen, Chicago, nadenken en er de passende konklusies uit Parijs, Den Haag, is de taal van de Rotary trekken. C V P. JONGEREN-NIEUWS. De eerstkomende algemene vergadering gaat door op WOENSDAG 3 FEBRUARI a.s. te 19,30 uur in het gewoon lokaal, Beurs van Amsterdam, Grote Markt. AGENDA 1 De Heer WIM VERLEYSEN spreekt over KRISTELIJKE MAATSCHAPPIJLEER 2. P. CLAUS, arrondissementele secretaris derC.V.P, vraagt onze daadwerkelijke medewerking aan het opmaken van de politieke evolutie van de meer dan tach tig gemeenten van het arrondissement Aalst. 3. Werkverdeling en laatste schikkingen voor ons Karnavalbal. Alle jonge mensen en sympathisanten zijn welkom. Naar jaarlijkse traditie het KARNAVALBAL DER JEUGD Dit jaar met medewerking van het Dans en Showorkest THE RANGERS. Zaterdag, 27 februari in de Beurs van Amsterdam. HET BUREAU. de «persoon» een eenheid is van lichaam Jaren verband met duizenden jongeren en geest en dat het dwaling is welke en anderen welke laag gevallen waren, heb-aitijd nadelig is. ben mij niets ontnomen van mijn betrou-1 indien de Opvoedende Hulp woorden wen in de mens, in zijn mogelijkheden van waaronder alle mogelijke tussenkomsten schoonheid en liefde j zich zouden groeperen zo moeilijk te om- De kreet van de kleine idioot die geen schrijven is, dan is zulks omdat zij zoveel ander woord kon uitspreken dan moeder, uitzichten aanneemt dat alles ertoe kan noch niets uitdrukken van al de dagelijkse bijdragen en a priori niets haar vreemd behoeften, kon toch door deze kreet zijn moet blijven. Doch het moet wel verstaan verlangen naar liefde uitschreeuwen. blijven dat zij, in geen geval, een indrin- Ik ben er van overtuigd dat de geschikt- ging mag zijn, al ware zij bescheiden, in heid om te beminnen de sterkste is welke welkdanig gezin. de mens bezielt en dat zij in hem blijft Zij komt mij voor zich vooral te moeten voortbestaan, zelfs bij gebrek aan ver- uitdrukken door de houding, het vertoon stand maar om liefde te geven moet men van eenieder die wegens zijn beroep in ze eerst hebben ontvangen. aanraking komt met de gezinnen of de kin- Alle levende wezens zijn door haar ver- deren, enigd of gescheiden; het is een scheppende. Om afdoende te zijn moet deze houding kracht en al wat zich tegen haar verzet is de moeilijkheden van eenieder in acht ne- een faktor van vernieling. men en er zoveel mogelijk aan verhelper Indien ik mij met vaste tred naar hetM. L. DONATIL. C. B. BUITEN DE MUREN alle hofsierplanten zullen hun rijke scha- j keringen in de beste voorwaarden ont plooien. Te oordelen naar de inschrijvingen, moet men veronderstellen dat men zich weer meer gaat interesseren aan de laurier planten dan ten tijde van de vorige Flora- liën. Het is aldus dat de achitect van de tentoonstelling in de mogelijkheid zal zijn j een laurierdreef in de uitzonderlijkste voorwaarden aan te leggen en aldus een I majestatische toegang te bekomen naar het Floraliënpaleis. In aansluiting met de tentoonstellers in volle grond zullen ook de serrenbouwers en de producers van hofbouwrmachines ge legenheid hebben om hun materiaal te to nen. Alle stands, die met de hof bouwnijver heid iets uitstaans hebben, zullen voordelig opgesteld zijn. Onthouden wij nu reeds dat de Neder landers ons 2.000 bollen van hun schoonste tulpen hebben gestuurd, die nu reeds zullen geplant worden in vier a vijf bedden in het Citadelpark, in het vooruitzicht van de opening der Floraliën die plaats hebben van 23 april tot 2 mei 1960. DE GENTSE FLORALIËN Buiten de zeer talrijke deelnemingen die binnen de lokalen van het enorme tentoon stellingsgebouw zullen opgesteld zijn wij vernoemen de Secchiarie-zaal, de grote had of koude serre, het wintervelodroom of warme serre, de grote galerijen, moeten wij ook de ogen richten naar de uitgestrekte terreinen die rond de gebouwen liggen en eveneens door de Floraliën in beslag wor den genomen, altijd binnen de omheining van de bloemententoonstelling. De deelne mingen in «volle grond» zijn natuurlijk niet zo talrijk en niet zo imposant als die in de overdekte lokalen, maar de ingeno- oppervlakte is zeker niet te versma den. De hofbouwers, die in volle grond zullen tentoonstellen zijn essentieel boomkwekers en daarbij hofarchitecten. Reeds zijn er een twintigtal dezer kwekers die aan de bezoekers de schoonste specimenten van de «laurius nobilis» zullen te bewonderen geven, van alle grootte en vormen; de zeer kleine en buitengewoon grote coniferia zul len haar bijzondere schoonheid laten waar deren: de Japanese en andere struiken, evenals de Alpenplanten, de rotsplanten en te 14 uur. 32" XARNAVAL3STQET MAANDAG 29 FEBRUARI te 17 uur MASSA APPELSI EN EN WORP op de GROTE MARKT. REUZE AJUINENWORP vanaf de toren van het Belfort. Prachtige prijzen, te 18 uur Uitworp van een GOUDEN AJUIN

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1