de en omstreken POLITIEK De Ronde Tafel Conferentie Vraagbankje Volksvertegenwoordiger Moyersoen geeft zijn indrukken weer in het parlement Talentelling en Volksvertegen woordiging van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSO Hf.INT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172. ZATERDAG 12 MAART 1960 NUMMER 21 umma aMBBS saamapvMl Alle politiekers beweren De politiek is de kunst van het mogelijke. Voor zeer veel politiekers is de politiek een school van dubbelzinnigheid, van schijnheiligheid, van geldbejag. INTERNATIONALE POLITIEK Zuid-Afrika huldigt de apartheid. De ne gers moeten leven in afgezonderde dorpen. De toegang tot zekere restaurant, enz., wordt hun verboden, ze krijgen eigen scho len, moeten reizen in speciale wagons, enz. De Engelse Labourpartij predikt de boy cot der Zuid-Afrikaanse produkten. maar vergeet te protesteren tegen het verdruk ken, het lynchen van negers in de V.S. of tegen de gruwelijke repressie in Kenia. Zuid-Afrika wil niet dat nog meer In diërs zich vestigen op zijn grondgebied India protesteert maar zwijgt over plus minus twintig standen waarin het Indisch volk is verdeeld. Tijdens de relletjes in Kongo vielen en kele doden. Rusland zendt een vlammend protest de lucht in maar spreekt niet over het vermoorden van tienduizenden in eigen land, van tienduizenden Balten, Letten, Polen, Hongaren, Roemenen, enz. enz. Frankrijk, werpt zijn eerste atoombom. Engeland, Rusland protesteren. Dat zij en de V. S. reeds 210 bommen tot ontploffing brachten, telt niet. De Sahara is geen Frans grondgebied Was Bikini Engels grondgebied Hebben niet de Britten, de ganse bevolking naar een ander eiland overgebracht Verplichte volksverhuizing Duitsland vraagt militaire basissen in Spanje. Mag niet Rusland heeft troepen in alle landen van Oost-Europa Engeland heeft militaire basissen de we reld door verspreid. Zelfs in Spanje Gi braltar. Engeland weigert Cyprus de onaf hankelijkheid om wille van zijn militaire basissen. De Gaule is tegen het kolonialisme, maar wil een zogenoemde optierecht doen gel den om een deel van Kongo op te eisen Dat is internationale politiek. NATIONAAL POLITIEK Vijf en zeventig ten honderd der werklo zen zijn Vlamingen. Duizenden Vlaamse ar- bers moeten dagelijks uren ver om in Wal lonië of in Frankrijk hun brood te verdie nen. Talrijke fabrieken worden gesloten. Licht protest der politiekers of een dood zwijgen. In Wallonië worden een paar mijnen ge sloten omdat zij met verlies werken. C. V. P.ers, socialistische, liberale mandatarissen jzijn solidair, verwekken stakingen, eisen [nieuwe bedrijven. Geen werklozen, geen I mobielen in Wallonië. i Zestig ten honderd der bevolking zijn Vlamingen, maar zestig ten honderd der ambtenaren zijn Walen, j Vlaanderen krijgt aalmoezen van de Staat; Wallonië ontvangt miljarden. Dat is nationale politiek. PARTIJPOLITIEK Onder de regering Van Acker mocht niet gestaakt worden Het A.B.V.V. was een lammeken. De christene Kempische mijnwerkers staakten om zoveel rechten te hebben als de Waalse. De Kempenaars werden door rijkswachters neergeklopt. De bedienden van de Spaar- en Lijfrent- kas staakten. Verscheidene bedienden wer den geschorst; de leider werd afgezet. Onder deze regering roepen de socialis- jten een algemene politieke staking uit, die mislukte, De regering neemt maatregelen tegen stakende officiële beambten. Dat mag niet, dat dulden we niet, schreeuwen de socialisten. Het schoolpakt moet schoolvrede bren gen. Maar Leerkrachten van het officieel onderwijs MOETEN op leerlingen jacht; leerkrachten met diploma uit vrije gestich ten worden zoveel mogelijk geweerd. In het officiëel onderwijs worden nieuwe leerkrachten betaald na een paar maanden. In de vrijë scholen zijn er leerkrachten die sedert september '59 nog geen centiem hebben ontvangen. Dat is partijpolitiek. Daar is nog een andere politiek DE ZAKPOLITIEK Van januari '60 tot einde februari '60 was de Kamer vijfmaal niet in getal. Eens waren er 38 linksen, 5 C.V.P.ers, 1 liberaal. De heren parlementairen hebben hun ei gen zaken, hun kabinet, hun beheerraden, enz. enz. Kamer of Senaat zijn bijzaak voor zeer veel politiekers. Alleen als er over loonsverhoging wij schrijven opzettelijk loonsverhoging moet worden gestemd. J zijn alle parlementairen op hun post en eensgezind Aangenomen met algemene Nu we stilaan wat lenteweer krijgen, zal langzamerhand gaan gedacht worden aan de café-terrassen. Wc menen op dat gebied een klein vraag je te stellen wordt bij het opstellen van deze terrassen wel genoeg rekening gehou den met de voetganger, voor wie de stoep toch in de eerste plaats dient En eveneens met de kinderwagens Het betekent, op sommige plaatsen, een hele krachttoer om met een kinderwagen langs café-terrassen voorbij te gaan. Is er met het oog op deze moeilijke door gangen. soms geen doeltreffend voorschrift op te stellen zodat eens en voor goed deze zaak zijn veilige oplossing krijgt Ook voor wat het parkeren van autovoertuigen betreft vóór deze terrassen Met het hui dig vooruitspringend koetswerk van som mige auto's is vóór de terrassen gans het blijvend gedeelte van de voetganger inge nomen. We menen dat het thans nog tijd is om de nodige schikkingen te treffen. DE HEER MOYERSOEN. Ik wil hier getuigenis afleggen van iemand die kort voor de Ronde-Tafelconferentie in Congo is geweest en die de conferentie met grote belangstelling heeft gevolgd. Uit Congo droeg ik de overtuiging mee dat wij dit land vlug mogélijk een vast sta- tuut van onafhankelijkheid moesten verle- ervr av w a*~v Mtm apv ACSr AKTUELE PROBLEMEN met juridische argumenten aanpakken, en diende vooraf het politoeke probleem te worden opgelost. Daarna hebben de zwar ten uit eigen beweging gevraagd dat oold de financiële en economische aspecten zou den worden besproken De komende maanden zullen verder be slissend zijn. We hopen dat de Kongolese afgevaardigden hun gevoelens aan hun volk zullen weten mede te delen. Het stemt tot voldoening dat t ze bij hun terugkeer zo goed werden ontvangen. Wij hadden reeds vastgesteld dat er een toevloed van telegrammen was waarmede men van uit Congo op de afgevaardigden op de Ronde-Tafelconferentie drukking wil de uitoefenen. Dit aantal telegrammen nam geleidelijk af en op de duur werd er niet meer over gesproken, leueu ie- Ik heb erop aangedrongen dat men on- presentatief waren. Het ware nog beter ge- middellijk zou beginnen met zoveel moge- weest indien iedereen aan de verkiezingen. lijk Kongolezen in hun toekomstige taak in die de Ronde Tafelconferentie voorafgin- j te wijden, omdat 30 juni geen al te brutale gen, had deelgenomen, en ben de mening breuk zou worden. toegedaan dat de conferentie van doorslag- j ik geloof dus dat de Conferentie goed I gend belang is geweest. werk heeft geleverd. Dat is te danken aan Wat er ook van weze, op de Ronde-Tafel- de korrechteid, de beslistheid en de loyau- conferentie was een waardevolle, geldige teit waarmede België woord heeft gehou- Het is de wens van alle Belgen, waarmee ik sprak, omdat zij zo snel mogelijk een einde willen zien maken aan de huidige toe stand van stuurloosheid en verwarring. Ik ben teruggekomen met de overtuiging dat de Ronde Tafel van beslissend belang ging zijn. De heer Housiaux verklaarde hier dat de Ronde Tafelconferentie te laat is gekomen. Ik meen dat het noodzakelijk was eerst verkiezingen te houden om ons voor te lichten welke persoonlijkheden re- J stemmen» de loonsverhoging. 300 000 F Dat is zakpolitiek. Is er geen enkel volksvertegenwoordiger etsvoorstel durft neer- de parlementairen per of senator die een leggen dat besluit j uur te betalen Dat ware gezonde politiek, zegt POLITIEK US DIOCESANE BEDEVAARTEN 1960. BISDOM GENT. 1. NAAR LOURDES. a) 10 tot 17 Mei rechtstreeks. b) 15, 17, 18 tot 25 Juli treinen rechtstreeks en met omreis over LA SALETTE en LISIEUX. 2. NAAR HET EUCHARISTISCH WERELDKONGRES TE MUNCHEN EN DE PASSI ESPELEN van OBERAMMERGAU Van 30 Juli tot 8 Augustus. Inlichtingen en inschrijvingen bij E. II. TEVEN IE, Onderpastoor H. Hart. Dhr. APPELMANS Jozef, 5, Korte Zoutstraat. Dhr. UVIN Octave, 84. Ste Annalaan. Bij De Gazet van Aalst DE MAANTUIN De foto hierboven werd genomen in de onderzoekslaboratoria van de Republic Aviation Corporation, te Farmingdale (Long Island); hij toont een van de geleer den Bill Taufman, die de groei nagaat van groenten, wortels, bieten, vroege erw tjes en rapen, die in glazen bollen in de voorwaarden van de grote hoogten wor den gekweekt. Die proeven hebben voor doel de mogelijkheid te onderzoeken of op de maan een moestuin kan worden aangelegd voor de bewoners van de toe komstige maanstations. Al met één is het taalprobleem weer op de voorgrond getreden. Sinds enkele jaren sluimerde dit vraagstuk onder de druk van andere problemen die heel wat be langrijker leken, zoals koningskwestie en I schoolstrijd. Het is wel merkwaardig na te gaan hoe I weinig de Kongolese kwestie feitelijk de I gemoederen in ons land beroert. Want het is inderdaad op een ogenblik waarop wij ihier voor belangrijke veranderingen staan, inzake Kongolees statuut, op een ogenblik dus waarop wij feitelijk onze overzeese ge- bieden verliezen en wij terug worden wat wij waren tachtig jaar geleden, zegge een klein Westers land. dat het taalprobleem weer in al zijn hevigheid schijnt op te i laaien. De kern van de zaak is dat wij dit jaar een talentelling moeten houden en dat daar- 'uit bepaalde administratieve gevolgen kun- nen voortvloeien. Deze zouden ondermeer tot uiting komen in de gemeenten rond Brussel. Sommige van deze gemeenten waar tien of twintig jaar geleden nog uitsluitend Vlaams werd gesproken door de autochto ne bevolking, kenden sindsdien, mede om wille van de decongestie der steden, een belangrijke inwijking van Frans spreken den. Dit gaat zelfs tot aan de stad Vil voorde. die nochtans oorspronkelijk totaal Vlaams is geweest. Nu is het de vraag of de inwijkelingen I zich moeten aanpassen aan de lokale ge- plogenheden, zegge aan de Vlaamstalige I administratie, ofwel of de administratie van deze gemeenten zich moeten aanpas- sen aan de taal van haar bevolking. In een sterke unitaire staat kan dit geen probleem zijn. Daar past de administratie zich in geval er twee talen zijn, natuurlijk aan de taal van de inwijkelingen aan, voor zo ver deze een voldoende minderheid of een meerderheid gaat vormen. Maar in de hui dige omstandigheden gaat het om heel wat anders. Het is thans de vraag of de Vlamingen verder moeten gedogen dat het Vlaams landsgedeelte, stukje voor brokje, afbrok kelt en wat men de olievlek Brussel heeft genoemd zich verder zal verspreiden. De regering heeft reeds medegedeeld dat zij verplicht zal worden de talentelling toe te passen, omdat het hier een wet betreft, tenzij ondertussen een andere wet wordt gestemd. Tot hiertoe heeft alleen de C.V.P. een konstruktief tegenvoorstel gedaan.Kon- struktief in die zin dat het een kompromis is. waard wat alle kompromissen waard zijn. maar dat tenminste de waarde heeft iets voor te stellen. Liberalen en socialisten, ook de Vlaamse groepen van deze partijen, stellen niets voor. Of het kompromis van de CVP werkelijk de zaak zou kunnen oplossen is een ander geval. Dat zou eventueel de toekomst moe ten uitwijzen. In ieder geval is het iets. En i zoals met alle kompromissen betekent het I dat van beide kanten water in de wijn wordt gedaan. Dit bevalt over 't algemeen niemand totaal, maar België is nu eenmaal een koinpromisstaat. Ons land leeft ervan, j Bijgevolg is er geen reden om ook dit kom- Ipromis niet te aanvaarden, L. B. en haast volledige vertegenwoordiging van Congo aanwezig. Wij hebben ontegensprekelijk op de con ferentie goed werk verricht. Er werd een enorme weg afgelegd op één maand tijd werd de architectuur bepaald van een groot Afrikaans land. Men kan zeggen dat die structuur te Eu ropees is. Maar men bedenke dat vanwege de zwarten geen enkel origineel voorstel werd geformuleerd. Maar op één punt werd volledig rekening gehouden met de Afrikaanse toestanden nl. inzake de rol van de stamhoofden. Wij hebben voorzien dat iedere provin cie ten minste drie senatoren zou moeten aanduiden onder de gewoonterechtelijke hoofden. Ook onder de gekozenen der pro vinciën zullen 15 t.h. moeten verkozen wor den onder gewoonterechtelijke hoofden. U hebt zelf op de conferentie kunnen vaststellen, mijnheer de minister, welk ge zag deze hoofden nog genieten, met welke eerbied zij bejegend worden. Er werden maatregelen getroffen om de uitvoerende macht van de jonge Staat, vooral in de persoon van de eerste-minister. te versterken teneinde een minimum van regeringsstabiliteit te waarborgen. Men kan zich de vraag stellen of Congo degelijk voorbereid is op de democratie. I Ik geloof dat Congo beter voorbereid werd dan andere Afrikaanse landen. Zeker, wii moeten betreuren dat het on derwijs niet verder werd ontwikkeld, en dat geen enkel lid van de Afrikaanse afge vaardigden op de Ronde-Tafelconferentie een hoger diploma op zak had. In Congo kan de democratie echter ge makkelijker worden ingevoerd dan in de andere Afrikaanse landen, omdat de volks ontwikkeling er ver werd doorgedreven Men bedenke dat 1,5 miljoen kinderen, op lager een totale bevolking van 13 miljoen, onderwijs genieten. Het is een reusachtig aantal. Drie jaar geleden was ik in Frans West-Afrika. Dit land telt 18 miljoen inwoners, maar er zijn slechts 350.000 schoolgaande kinderen. De Fransen hebben een elite opgeleid, maar onder de bevolking is er een massa ong_- letterden. Het gevolg was dat geen 50 t.h. van de bevolking aan het referendum heelt deelgenomen, omdat deze bevolking in over grote meerderheid ongeletterd en politiek onmondig is. De Kongolese afgevaardigden op de Ronde-Tafelcongerentie hebben op zeer verstandige wijze deelgenomen aan de uit erst ingewikkelde besprekingen. Dat is een zeer verheugend verschijnsel. Het feit dat nu opnieuw wordt gestreefd naar samenbundeling der politieke forma ties, is een blijk van politieke rijpheid. De psychologische ommekeer die door de Ronde-Tafelconferentie werd verwekt, is niet minder merkwaardig. Met veel geduld en dank zij de loyale houding van België is de muur van wantrouwen geleidelijk weggevallen en ontstond er een sfeer van vriendschappelijke verstandhouding Het probleem van de onafhankelijkheid is in de eerste plaats van psychologische aard. Dat zei me iedereen in Congo. Daarom mocht men het probleem riet geven. (Applaus bij de meerderheid)'. den. Wij konden ons geen terugkrabbeling op het woord «zelfstandigheid» permitte ren, zoals sommigen hoopten. De heer VAN EYNDE. Wat bedoelt u met «sommigen», wie zijn dat De heer MOYERSOEN. Daarmede be doel ik degenen die vonden dat de evolutie te snel ging. Het goede resultaat van de Conferentie werd ook bereikt dank zij de eensgezind heid van de parlementsleden. De Belgen in Congo hadden gesmeekt dat de parlements leden toch eensgezind zouden zijn. Dat is ook gebeurd. Ik hoop voor Congo dat die eensgezind heid zal behouden blijven. Wij mogen echter niet blind zijn voor de dreigende gevaren Er werd reeds gewezen op het gevaar van sociaal-economische achteruitgang. Ieder moet zijn plicht be grijpen. Ik zeg tot de kapitaalhouders en kolonisten Uw bezittingen blijven in ie der geval in Congo. Indien ge ze in de steek laat zullen andere ze wegkapen. Al uw za ken zijn economisch gezond. Alleen het po litiek klimaat moest gesnaneerd worden. Dat is gebeurd. Vermijd dus elke dwaze paniek en zet uw werk vastberaden voort.» Wij mogen vooral niet blind zijn voor het buitenlands gevaar, waarover hier van- daaag reeds werd gesproken. Wij moeten op onze hoede zijn tegen de kuiperijen van sommige blanken in Congo. Ons verheugen de reacties van de Kon golezen. Hun afgevaardigden op de Ronde- Tafelconferentie protesteerden bij voor baat tegen het recht van voorkoop van wege Frankrijk. Het gevaar bestaat immers dat sommige Kongolezen in de houding van buitenlandse mogendheden een uitnodiging zouden zien om zich van de Belgen te ontdoen, en in ruil daarvoor andere blanken te krijgen, die minder voor Congo voelen dan wij. De voormalige koloniale staten hebben j er geen voordeel bij in Afrika een uiteen lopende of tegenstrijdige politiek te voeren. 1 Een Afrikaan zei mij, drie jaar geleden, dat Afrika gespaard moet blijven van de nationaliteitenstrijd die Europa heeft ge kend, en hij sprak de hoop uit dat er wel dra een Europees-Afrikaanse gemeenschap zou komen. Hij voegde er aan toe «Wij hopen dat Europa zal begrijpen hoe belangrijk het is Afrika niet over te laten aan wanorde en ellende. Want, anderen staan klaar om de plaats van Europa in te nemen. België zal deelnemen aan de verlening van deze hulp aan Afrika. Wij zullen de regering daarin krachtdadig steunen. Wij zijn gehecht aan het Kongolese volk, voor wiens ontwikkeling wij veel offers hebben gebracht. Wij hopen dat de bescha ving, die wij aan Congo gebracht hebben. zaL blijven gedijen. Zeker, wij staan tegenover Congo als een vader en moeder, wier zoon op het punt staat te gaan trouwen en zelfstandig te gaan leven. Dat brengt altijd verscheurdheid en doet denken aan gemis van dankbaarheid. Maar het is de gang van de wereld. Onze taak is het Congo onze bijstand, de medewerking van de jeugd en een stukje van ons hart te

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1