tyMMo-enktonUk De Gentse Floraliün vooir 196( 1 DE WERELD IS EEN SCHOUWSPEL. KEUKENGEHEIMEN HOE ZIT DAT EIGENLIJK MET DIE VITAMINEN A. B. C. ENZ... Och, er wordt tegenwoordig zoveel over vitaminen gesproken en geschreven, dat we ons afvragen of het nog van belang is, dat we er nog eens hier de aandacht voor vragen. Het aantal vitaminen, die extra aan een groot aantal voedingsmiddelen zijn toege voegd, is zo groot, dat men de indruk zou, krijgen dat geen natuurlijke voeding meer mogelijk is zonder deze extra toevoeging. Om dan nog maar te zwijgen van al die vi- taminentabletten, die worden geslikt. Weet, dat een degelijke natuurlijke voe ding veel goedkoper is en even goed, ter wijl het gevaar van téveel vitaminen niet aanwezig is. Want dit gevaar bestaat, al geldt het niet voor alle vitamines. Voor een téveel aan vitaminen D moet echter ge waarschuwd worden. Vitamine D is een vitamine, waarvan voor zover bekend de volwassene vrijwel niets nodig heeft doch dat de opgroeiende jeugd van baby tot pu ber in de wintermaanden extra moet wor den gegeven. In de zomer zorgt de zonbe- straling dat in de huid vitamine D wordt gevormd. U krijgt voldoende vitaminen binnen als U onderstaande vragen alle met JA kunt beantwoorden op glanzend gepolijst marmer. Want het tast deze kalkverbinding meteen aan. Ook in de buurt van asbestgranité en zinken voorwerpen moet u voorzichtig zijn met azijn; het is en blijft een zuur en kan dus uitbijten. KLANKJES UIT DE MODEWERELD. LENTEMODE 1960 Nu de nieuwe mode praktische vormen heeft aangenomen, moeten we beslist toe geven dat zij in al haar soberheid een ei gen schoonheid bezit. De lentemodellen, die de modehuizen van ons eigen land heden tentoonstellen zijn fris en mild als dit jaargetijde zelf. De mantelpakjes de ideale dracht van onze (koele) lente zijn zo soepel van constructie en materiaal dat ze eerder aan een deux-pièces dan aan een tailleur doen denken. De enigszins strenge tailleur, die men op de Parijse shows een groot succes voor spelde, zal, als de schijn ons niet bedriegt, in ons land slechts op de tweede plaats ko men na het bovengenoemde soepele mantel pakje. Deze pakjes bestaan meestal uit eer. recht japonnetje met een vestje. Ook het ensemble mouwloze japon met bijpassende mantel wint veld in onze stre ken. Over het algemeen hebben deze man tels grote opgestikte zakken, driekwart lange mouwen en geen kragen. Het uitver koren materiaal is een luchtige als linnen Gebruikt u het leeuwendeel van het f geweven stof van gebroken wit. Voor ru- vet in de vorm van boter of margarine I deren zijn er soortgelijke ensembles van Gebruikt u dagelijks groente en is er |veie tinten grijs, van het lichtste tot het nogal eens variatie in de groente die u al Ier donkerste antraciet toe. kiest Eet u af en toe lever Eet u geregeld bruin- of volkoren brood Drinkt u dagelijks tenminste Vè liter melk, karnemelk of yoghurt Eet u dagelijks aardappelen en verse groente Wanneer u de groente kookt, doet u dit dan kort voor de maaltijd en niet in twee etappen Komt een rauwe groente en/ of vrucht dagelijks bij u op tafel Kookt u groenten en aardappelen in weinig water beperkt u de kooktijd van Wat ons vooral is opgevallen bij de nieu? we lentejurkjes is. dat het décoleté hoofd- ring en de mouw zo goed als verdwenen is. men onwillekeurig niet De enige on naar beneden valler omgestrikte ceintuur of een heupaccent; veelal in de vorm v; of een soepele drapé. Er zijn ook jurke hoogte beginnende plooirok en er zijn ook nog zij het dan in veel mindere mate dan de laatste jaren met een ruime rok. de meeste soorten tot een half uur en dient I Deze rokken vollen echter allemaal, zonder u ze op zodra ze gaar zijn uitzondering, recht naar beneden. Waaruit Geniet u dagelijks van frisse lucht en we dus het besluit trekken, dat het uit en profiteert u zoveel mogelijk van de zonne- amen is met de beruchte pettycoat. schijn Het spreekt vanzelf, dat de accessoires Geeft u uw kinderen 's winters lever- een grote rol spelen bij de simpele mode- traan of een ander vitamine D-rijk prepa- len. we zien dit jaar dan ook veel lange en raat en weet u dat ook aanstaande moeders halflange handschoenen. Zij worden geko- deze preparaten nodig hebben zen in een contrasterende kleur met ja pon, mantel of pakje en moeten harmonie- NUTTIGE WENKEN ren met hoed. Schoenen en handtas, liefst van hetzelfde materiaal, harmonie- Om tulpen zo lang mogelijk mooi e integendeel met de kleur van het toi- houden, moet men ze zo min mogelijk ver- plaatsen. Daarom ook het water niet elke dag verversen. Dit is werkelijk niet nodig j KAADGEVINGEN AA\ MOEDERS schenk er liever wat water bij. Tulpen die gaan hangen, knappen dikwijls een heel ZORG DAT UW KLEUTER VOORUIT stuk op als ze op een hoger niveau ge- RIJDT IN ZIJN WAGENTJE plaatst worden, dus op een hoge kast bij voorbeeld. Azijn kan in het huishouden uitste- KOLONIALE LOTERIJ De biljetten eindigend op winnen 0 1440 2.500 46910 25.000 10620 25.000 03490 25.000 78940 50.000 1 911 1.000 401 1.000 75791 25.000 63241 25.000 58331 25.000 2 8052 2.500 4942 2.500 9432 5.000 07502 100.000 30092 100.000 289142 500.000 3 9483 2.500 6083 10.000 194743 1.000.000 4 4124 5.000 4714 5.000 1664 10.000 09854 100.000 5 9215 2.500 1 20635 25.000 18635 25.000 i 466465 500.000 6 86 500 1 48246 25.000 j 50676 50.000 j 02286 50.000 149916 2.000.000 7 7 200 9267 5.000 10177 100.000 264067 3.000.000 I 8 9158 2.500 03368 25.000 55168 50.000 0 2169 2.500 55939 25.000 94919 25.000 40049 25.000 84719 25.000 n( )r> De voorbereidende werken voor de Gent- ntentoonstelling, in aanwezigheid M. de Koning, op 23 april, in volle luister zal kunnen doorgaan. Sedert maanden biedt het inrichtend co mité aan duizend en één details het hoofd Et aan evenveel bezorgdheden een oplossing, opdat deze bloemenapotheose, zeker de belangrijkste in Europa georga niseerd, met volledig welslagen zou worden bekroond. Zij blijft niet alleen vap primor diaal belang voor de hofbouwwereld, zij is het ook voor de internationale samentrek king die aldus bewerkstelligd wordt, zoals de ontelbare vragen bewijzen die van uit het buitenland in het paleis der Floraliën toestromen. De architectuur van de Floraliën werd toevertrouwd aan de heer Redel, de sym- patieke directeur van de stedelijke beplan- tingsdienst der stad Gent. Wij hebben de heer Redel in het paleis der Floraliën ont- beiders, die onder zijn bevelen de aanleg verwezenlijken. Het is met de meeste wel willendheid dat hij ons te woord stond. ALGEMENE SCHIKKINGEN. Gij zult vaststellen deed de heer Redel waarin het concept in 1955, werd uitge werkt. De algemene stijl van de aanleg verschilt dus heel wat met die van vóór vijf jaar. De architekt heeft zich vooral laten leiden door het bekomen van eln landelijk uitzicht, dat veel beter en veel natuurlijker in de grote hal! kunnen ondergebracht i den. Om voldoening te schenken aai menigvuldige vragen heeft het inricb comité er zich toe genoodzaakt geziej gewenste oppervlakten in te krimpen. De Franse sectie zal het inspringend deel bezetten links van het feestpaleis Italiaanse sectie zal zich bevinden cm dellij k tegenover de Franse, naar de i van het rozenpark. De Zwitserse, de Engelse en de Di secties zullen eveneens in zijdelen va: grote hall opgesteld kunnen worden, op beperkt terrein. De Nederlandse afdeling zal het insj gend deel rechts van de grote hall bezet Frankrijk zal ons palmen en vetpla: uit het zuiden sturen, ook planten ui broeikassen van Parijs en gekweekte i men uit de streek van Anjou. De Nederlandse hofbouwers zullen in ste aanleg afgesneden bloemen brei waaronder rozen, tulpen, hijacinten, ami lissen en andere knolplanten, die de j maarciheid van de kwekerijen van ovel Moerdijk uitmaken. De Engelse architekt heeft er aan ge den aan zijn sectie een landschap-uiti te geven. Hij zal een miniatuur boshol weergeven, met kleine waterloop, waarj allerlei planten en bloemen zullen ai bracht zijn, die zeer specifieke varietJ zullen vertegenwoordigen. DE WARME SERRE. Men beweert dat de warme serre wonderbaarlijkst deel van de tentoonl ling zal uitmaken, vroegen wij de heerj del. Misschien wel beaamde hij gli$ chend. Een groot deel van deze zaal wj ingenomen door de monumentale watej in de diepte van de gewezen velodroonj vlak over de eretrap. Deze construct» LENING TOT WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 515e trekking van de Lening voor 1 DE BELGISCHE AFDELING. laat bewonderen, alhoewel zulks wat circu latiemoeilijkheden kan berokkenen. Grote massa's aarde worden ter verho- e™ innovatie en zal zeker de bewonde' gins van de bedden aangebracht om het van de bezoekers afdwingen. De orch.de heuvelachtig karakter van de terreinen 1 <te precieuse bloemen en de vreemdaoot buiten de grote expositiezaal, beter in relief flora-exemplaren zullen een sprookje te brengen i cor brengen. Het merendeel van deze scj Gij zult eveneens vaststellen dat de per- j tón zullen trapsgewijze worden opges' ken in de centrale hall ongeveer twintig Boven de lichtende fontein zullen de pi; centimeter werden opgehoogd, wat zal toe. <Utó medinella's prijken die uit de b> laten de bezoekers noch planten, noch bloe- kassen van het paleis van Laken afkonj men te beschadigen. zi'n- evenals reusachtige varens die mil exemplaren vormen uit de tropische pi I tengroei. kende diensten bewijzen als kalkoplosser bijvoorbeeld. Om kalkzeepvlekjes uit het wasgoed te verwijderen legt men het goed enkele uren in heet water, waaraan een flinke scheut azijn is toegevoegd, te we ken. Kalkstrepen of vegen, die vooral tijdens de grote schoonmaak wel eens op de ramen terechtkomen, verdwijnen als sneeuw voor de zon als men ze te lijf gaat met een in azijn gedrenkt doekje. Ook het ketelsteen uit de waterketel raakt los, als men er azijn in opkookt. Maar pas op, juist omdat azijn zo'n goe de kalk- en krijtoplosser is, moet u erom denken dat u dit lichte zuur nooit morst Waarom moet mijn kind vooruit rijden, zult U zich misschien afvragen. Wel, om de doodeenvoudige reden dat uw kleine peuter in zijn wandelwagentje wel graag iets meer van de wereld wil zien dan alleen een deel van moeders rokken. Let maar eens op, hoe het kind zich in allerlei boch ten wringt, zelfs omgekeerd in zijn wa gentje gaat zitten, om toch maar zoveel mogelijk op te vangen van die wondere we reld, die zo dichtbij en toch zo ver af is. Maar draaien we de zaak om, zorgen we dus een wandelwagentje te hebben waarin onze kleine vooruit kan rijden, wat een mogelijkheden doen doen zich dan niet voor. Als een kleine prins zit het kind in zijn wagentje Tijd om lastig te zijn is er niet er is immers zoveel te zien en te be leven... Wanneer men het plan goed nagaat, zei j Wij dankten de heer Redel om zijn! de heer Redel, zult gij bemerken dat wegen 1 teressante mededelingen, die ons nu re van 4 m. breed de azalea-parterres omlijs- een zeer mooi aspekt geven van wat de ten. Deze bloeiende planten zullen harmo- raliën zullen zijn binnen enkele dagen nieus samengebracht worden door dc Be vfri iriiTiMr gische hofbouwers, die in de laatste jaren er heel wat op vooruit rijn gegaan, voor Zoals gemeld guller. hun bloeiende I Fl°™lien «60 ook s avonds door het I "T. ""TV"" Planten en de heerlijke producten van hun bliek kunnen be2uchl w°rden' tussen 2<f 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op,f I kwekerijen. bezoekers zullen onweer- obligatie reeks 2505 nr. 71 en een lot van J Wederopbouw derde groep, is een lot 1 miljoen frank gevallen op obligatie reeks 8118 nr. 414. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 F. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 363e trekking van de totenteping I 500.005 fr. op obligatie reeks 296 nr. 826. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. ooo DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 6 tot 12 maart wer den er per dag gemiddeld 131.436 volledig en 55.8888 gedeeltelijk en toevallig werklo zen gecontroleerd, hetzij een totaal van 1187.324 werklozen. I Vergeleken met de vorige week werd een vermindering met 2 578 volledig en een vermeerdering met 4.951 gedeeltelijk en toevallige werklozen genoteerd. I De vermindering van de volledige werk loosheid komt voornamelijk tot uiting in jde sectoren bouw, steenbakkerijen, kleding en metaalverwerking. De stijging van de gedeeltelijke en toe- I vallige werkloosheid vloeit voort uit toege- 1 nomen werkonderbrekingen in de kolen mijnen. staanbaar getroffen worden door de won derbaarste kleurenweelde die in de grote hall van het feestpaleis zal tentoongespreid zijn. Gij constateert eveneens op het plan vervolgde M. Redel, dat een waterval voor zien is in de diepte van de warme serre Deze heeft een hoogte van 7 m en zal 360 m3 water storten in een bassijn, van waar uit een beek gevoed wordt, die de ganse tentoonstelling zal doorlopen. Het is wel verstaan dat de grote hall zoals vroeger voorbehouden blijft voor de Belgische aza lea-kwekers. DE VREEMDE AFDELINGEN. Mogen wij vernemen waar de vreemde afdelingen zullen opgesteld worden, vroe gen wij de h. Redel Gij weet misschien door vroegere me dedelingen dat alle planten en bloemen niet 22 u. Er is dus een zeer speciale verlicht voorzien, ten einde in geen geval de q ren van planten bloemen in haar weeldt verminderen. Die verlichting werd bijzonderlijk studeerd door ingenieur M. Geirnaert, de P. Q lampen met speciale reflecteur a bevolen heeft en deed aanvaarden B refecteurs hebben in hun onderdeel eenj satineerde oppervlakte, die de uitstraj gen veel subtieler maakt. Op heden weri 758 dergelijke lampen van 1.000 - 750 -I - 300 watts geinstalleerd en zijn gereed! ingeschakeld te worden. Er waren niet ij dan 30.000 m. kabel en draad nodig om speciaal verlichtingssysteem te verwei lijken en tot een volledig welslagen te br gen. De waterval in de warme serre zal \t licht worden door fluorelampen evenei zo aangepast dat zij de natuurlijke kleui volledig eerbiedigen. HET PROBLEEM DER KINDERBIJSLAGEN OOST IS OOST In Siam heeft elk meisje dat dertig jaar oud geworden is zonder getrouwd te zijn, het recht om zich tot de staat te wenden, om voorzien te worden van een man». Echtgenoten zijn er altijd voldoende aan wezig, want ieder ongehuwde wetsovertre der is verplicht in het huwelijk te treden, aangezien volgens de Siamese wetgever de huwelijksstaat veredelend op de man werkt. Betreft het een klein misdrijf, dan mag hij zichzelf een vrouw uitzoeken uit voor raden dertigjarigen; wanneer hij tenminste binnen een bepaalde korte tijd daarin ge lukt. In het andere geval en ook wanneer het ernstige misdrijven betreft, zoekt de staat een passende levensgezellin voor hem op WERNER VON BRAUNS LAATSTE SNUFJE Om de lanceerbasissen in Amerika on genaakbaar te maken voor Russische aan vallen. zou Werner von Braun een zeer in genieus systeem hébben uitgedacht. Er zou namelijk een dubbele spoorweg doorheen gans Amerika worden aangelegd. Daarop zouden voortdurend treinen rijden die tel kens weer zouden omkeren en die uitgerust zouden zijn met lanceer basissen voor ra ketten. Door permanent in beweging te zijn, zouden de basissen aan elke preciese aanval vanwege de vijand ontsnappen. DE WAAKHOND. De politie van Philadelphia in de Vere- nigde Staten had een dief aangehouden. Ze sloot hem op in een vertrek en legde voor de deur de beste waakhond. Hoe ook, de man spon het klaar om de gunst van de 1 hond te winnen, vluchtte met hem weg. Bij de achtervolging verdedigde de hond zijn nieuwe meester met zoveel vuur dat enke le politiemannen beten n gescheurde broe ken bekwamen. Eindelijk kon de man wor den gevat. Voor de hond wachtte echter geen triomfantelijke terugkomst. MENSENKENNER. Een Engelse kleermaker bewees, dat het hem niet aan originaliteit ontbreekt. En kele dagen geleden plaatste hij in de dag bladen de volgende aankondiging «Ge vraagd, een mannequin met lelijk gezicht en een mooie gestalte, j Aan wie hem verwonderd naar de reden vroegen, verklaarde hij «Vrouwen, die zich zeer dure modellen kunnen veroorlo ven, zijn gewoonlijk boven de veertig Wel nu. door de band zijn de mannequins zeer lieve en mooie meisjes en de klanten, zelfs die zich gemakkelijk illussies maken, we ten zeer goed, dat het onmogelijk is op hen te gelijken. FREDERIK GEFOPT De heer Compoint, uit een dorpje aan de Seine, leefde voortdurend in vrees en angst. Hij woonde in een alleenstaande villa en was bang dat er dieven zouden komen. Daarom knutselde hij net zo lang tot er op elke deur en op elke venster een alarmap paraat stond. Als dat in werking ging, dan begon een sireen als van een politiewagen te loeien. De heer Compoint kon dan ook die avond gerust naar zijn stamcafé. Toen hij terugkwam op een zeer gevorderd uur. dacht hij aan het hele systeem niet meer. duwde de deur open en daar ging de sireen aan het loeien. De politie die in de buurt was, kwam toegelopen, bemerkte Compoint hield hem voor de dief en greep hem bij de kraag. De man had alle moeite van de wereld om te bewijzen dat hij de rechtmatige ei genaar was. In ieder geval kreeg hij een mooie bekeuring om de politie te hebben geroepen zonder geldige reden. AUTOMATISCH - AUTOMATISCHER enz. De tijd komt dat de mannen zelf hun huishouden behoorlijk zullen kunnen be redderen. In Amerika wordt een nieuwe machien gefabriceerd voor het automatisch schoon maken van klederen. Een vuile boord in de automaat, steek 75 cent in een gleuf en na korte tijd komt de boord, netjes en ge- J steven te voorschijn. Na gedurende jaren met een batig saldo te zijn afgesloten, sluit de kas voor gezins- bijslagen thans regelmatig, sinds enkele jaren, met een tekort af. Dit tekort is vooral te wijten aan het feit dat de mijnen al lang hun sociale verplich- tingen niet meer nakomen. Dit is trouwens voor verschillende sektoren van de sociale veiligheid het geval. Zodat de staat ook voor kinderbijslagen, al voor een miljard heeft moeten bijschieten. Er bestaan ettelijke middelen om dit pro bleem gunstig op te lossen. Eerst en vooral door een verhoogde subsidie van de staat Dat is natuurlijk een gemakkelijkheidsop lossing. Ook al zou dit geklamoefleerd worden onder bijvoorbeeld, het betalen door de staat, van de bijslagen voor wezen en invaliede kinderen. Verder zou het mogelijk zijn, het pla fond voor afhouding thans op 6000 fr gebracht te verhogen tot 8000 fr. Dit zou het tekort volledig dekken, maar de sociale laasten der werkgevers verhogen. Derde middel is een verhoging van de bijdrage die bijvoorbeeld op 8% zou kun nen worden gebracht. Ook dit zou het te kort epureren, maar de sociale lasten ver hogen* Trouwens in dit laatste geval, zouden ook de kindertoeslagen moeten worden ver hoogd. Er zijn trouwens al eisen in die zin gesteld. Sinds de laatste wetgeving terza ke. wordt er geklaagd dat de gezinnen met één of twee kinderen al te sterk zouden bevoordeligd. Daarom werd door vol vertegenwoordiger Van den Daele een we ontwerp neergelegd, waarbij de bijslag vc het derde kind nu op 1000 fr. wordt bracht. Het wetsontwerp als dusdanig heeft w nig kans op slagen. Maar wel de poging verhoging van de bijslag vanaf het der kind. Rechtvaardigheidshalve zou dergelij maatregel wel moeten worden doorgevoel Maar demografisch gezien, zoals de den graaf A. Sauvy onlangs nog aantoont moeten de gezinnen met één kind wordi aangezet er een tweede te hebben. Dit z< voorgoed de demografische toestand oplc sen. Wat er ook van zij, de laatste sektor v. de sociale veiligheid die nog gaaf was g bleven, is thans ook ziek aan het worde Alles komt natuurlijk voort, in eers plaats, van de onzinnige kolenpolitie waar de mijnen sinds ettelijke maandt hun verplichtigen niet meer nakomen, zelfs de op het loon van hun arbeiders gehouden gelden, niet meer storten. Mt zal nu aanvoeren dat het beter is, een d ficit te hebben in de sociale fondsen df wel ettelijke werklozen meer. Misschien wel, maar al met al is ht sociaal gezien, een ongezonde toestand d niet eeuwig kan aanslepen en die eenmai een oplossing moet krijgen, zij het dan oc met radikale middelen. Luc BARTHELEMY.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2