en omstreken üe F eest balie 3Ct AAI.STERS PANORAMA Het stedelijk Groenplan cl Spiegetjf Jiegelje, spiegeltje aan de wane Hüo sral' mavtWiAftnHtóri,«iS!«RRSi! <J-£oe zou je 3Criótuó onthalen eine <3Cronieh Souveniertjes van aal st ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 raaanil 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDLRDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST - 10de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R, 88172 ZATERDAG 26 MAART 1960 NUMMER 25 ■Pi.»i i 1,50 fr. f het nummer. 5 ZE VERLIEZEN HUN PLUIMEN l liet doorgaan. Want niveau en omgangsvor- Vier weken na Karnaval kan in vele on- men kwamen recht uit de broesse. zer straten waar de kavalkade NIET voor- j bijkwam nog steeds confetti tussen straatstenen gevonden worden, aldus de stemming illustrerend die vooral dit jaar geheerst heeft in onze ajuinenstad. Verte derd denk ik daarbij aan die massa ajuin die eveneens kwistig werd rondgestrooid en aan de vreemdelingen zulke prettige in druk gaf. Een minder prettige indruk hebben onze «ware» Gilles gemaakt die letterlijk en he laas ook figuurlijk van hun pluimen blij ven verliezen. Eens heeft die rinkelende groep met zijn opwekkende muzikanten on ze jeugdige harten sneller doen kloppen bij elk verschijnen. Thans lopen hun in aantal fel verminderde opvolgers lusteloos de hoed onder de arm, op de tonen van een metallieke luidspreker die als een rijdende vuilnisbak wordt voortgeduwd. Betekenen onze Gilles nog iets Hebben zij niet zich zelf versleten door met hun karikatuur van Binche alle kermissen van het ganse land jaren lang af te dweilen Wat doen zij te Aalst nog tenzij op povere wijze de stoet te besluiten en de dagen daarop steunkaar- ten te verkopen GEOGRAFISCHE SENAAT Waarom zou ik het idee van een geogra fische senaat niet aankleven zoals waalse socialisten het doen, als die plotse drang naar gelijkheid tussen de twee landsgedeel ten ons ook niet naar een andere gelijkheid kon leiden Een gelijkheid tussen walen en Vlamingen namelijk, waarover Meneer Van Hoorick zijn partijgenoten nuttig zou kunnen onderhouden. Als weliswaar nieuw bakken maar toch rechtschapen socialist zie ik inderdaad niet goed in hoe Meneer Van Hoorick een andere taal zou kunnen spreken dan de volgende Kameraden, ik word voorstander van de geografische senaat wanneer in 't ver volg evenveel hoge posten naar Vlamingen als naar walen gaan, wanneer de walen in 't vervolg evenveel soldaten leveren, even veel kinderen kopen en evenveel werklozen dulden. Ik aanvaard de geografische se naat wanneer de Limburgse mijnen even veel miljarden krijgen als de waalse, wan neer de vlaamse nijverheid evenveel eko- nomische voordelen geniet als de waalse anneer de vlaamse schouwburgen, jeugd bewegingen, universiteiten en gemeenten evenveel subsidies ontvangen als hun waalse iegennangers. Kameraden, als er gelijkheid moet zijn, dan niet alleenlijk in het aantal senatoren ORIGINEEL MAAR MET AKTUEEL Vier jaar reeds pleit ik hier voor komi sche -uitbeeldingen in de Kavalkade, die verband houden met binnen- en vooral bui tenlandse feiten uit de aktualiteit. In dit jaar van de grote vernieuwing zag ik even wel géén generaal de Gaulle met bom en bombast, géén B. B. met baby, zelfs geen Ronde Tafel Alle aalsterse groepen heb ben een passe-partout-onderwerp uitgeko- zen. Een poging tot aktueel-zijn kwam met ^'letdansen, die onder de leiding zou- Op uitnodiging van Schepen Claus gaat zondag morgen een ver gadering door op het Stadhuis alwaar de plannen van de Feesthal- Ie in de Schoolstraat uiteengezet en besproken zullen worden in aanwezigheid van allen die ze later zullen gebruiken. Nadien zul len de gebouwen worden bezocht. In deze halle zullen ondergebracht worden De grote zaal voor handelsforen, tentoonstellingen, sportmani festaties; (Opp. 90 x 29 m.) Het stedelijk archief met bibliotheek en leeszaal; De feestzaal met podium en 500 zitplaatsen; De Sportzaal voor basket, tennis en andere sporten Verder kleedkamers, verbruikszaal en vergaderzalen. Mochten er lezers zijn die het gebouw willen bezoeken, dan kun nen ze dit op zondag a.s. tussen 10 u. 30 en 11 u. doen. De plaatselijke vliegtuigclub zal aldaar vanaf 2de april een vlieg- tuigtentoonstelling inrichten. Met veel genoegen hebben we vastge- 1 steld dat een beetje overal in de stad bo- i men en bloemen werden geplant of kleine i parken aangelegd. Vooral het aanbrengen van bomen langs de oprit der autostrade zal deze eerder ka le weg ten goede komen. We moeten ons stadsbestuur en in het j bizonder onze Schepen van Openbare wer- ken hiervoor gelukwensen. Naar we vernamen is dit enkel een be gin. 1 NOG VAX HOORICK Twee maand geleden kondigde schepen Van.Hoorick in «De Aankondiger» triom fantelijk en boven zijn naam plaatselijke kursussen aan in eurythmie, choreografie ben de reis naar de maan en de zuidpool-ekspe- ditie, doch twee jaar te laat. Knaleffekten werden enkel bereikt door de Zwalpeieren en de Sloebers, en juist deze twee hebben begrepen dat Karnaval drie dagen duurt, plaats van drie uur KONGOLEES KONGO In 't orgaan van de oud-leerlingenbond van St Jozefskcllegc brengt Dr Herman Ix> Compte een vraaggesprek met oud-minister Moyersoen in verband met onze kolonie-tot- 30-juni. Daarin lees ik. Op onze vraag betreffende de verstan delijke ontwikkeling van de zwarte leiders, antwoordde de Heer Moyersoen ons, dat deze zwarten van de R. T. K. natuurlijk de meest ontwikkelden zijn, maar dat ze zeker op hetzelfde niveau staan als de blanken. Wat de omgangsvormen betreft, kunnen de blanken er zelfs nog veel van leren. Nu van drie dingen één. Ofwel had dok ter Le Compte, die zelf jaren in Kongo ver bleef te diep in *t glas gekeken toen hij dit vraaggesprek noteerde, en dan kan ik hem niets kwalijk nemen. Ofwel had oud-minis ter Moyersoen gans de tijd van de R.T.K een stuk in zijn kraag, wat ik van hem moeilijk kan geloven. Ofwel de derde mo gelijkheid, nl. «lat Nguvulu, die onlangs op 't stadhuis een voordracht kwam houden op uitnodiging onzer aalsterse socialisten, niet die grrrote kongolese leider is waar voor de zeer proletarische Meester de Co- ninck van Noyen en van de kleine d hem den staan van niemand minder dan Heiku Kolt, de leider van de wereldberoemde 1 f kunstgroep Thor dewelke kortelings zijn I tweede wereldreis begint. De toetredingen i oomden binnen omdat de naam van Hei- Kolt onmiddellijk een topprestatie met .iöge Viucm ucieieniuc, en na. nicavn het voorplan ging brengen met plastische I uitbtedingen, zinderend-begeesterende cho reografie en zeifs doodeenvoudig schoor.- menselijke opvoeding in hogere graad. Het is met Heiko Kolt in duigen getal len. Ik kon niet uitvissen waarom, maar ge loof dat het louter een geldkwestie is. De stad Aalst zou geen geld genoeg hebber, voor het hoge ere-loon, omdat ze zoveel cu- de fabrieken wil kopen. Daarom liet ze ooi dat zo zeldzaam eksemplaar van een dco^ Dirk Martens zelf gedrukt boek uit haar handen glippen, omdat een engels amateur twee duizend vijf honderd frank méér dan zij zelf had geboden op een brusselse ve> ling. Zeer kort daarop werd een wetsvoor stel ingediend om te beletten dat onze oude kunstschatten de weg naar het rijke buiten land zouden blijven volgen, wat in mijn ogen een gerechtvaardigde blaam voor «Je oude keizerlijke stede» betekende. Thans zal een madam balletdansen ko men aanleren, en door haar groter aantal lesuren zal zij aan de stadskas méér kosten dan Heiko Kolt zou gedaan hebben. Begrij- pe wie kan! DE PANORAMIST. De scherpschutter van «De Spiegel», ver vallen, bloedarmoedig, blauw rekiamebiad- je der Aalsterse liberalen gaat heitig te keer tegen het organisatorisch werk, ge wrocht door de wroede feestkomitaars, om de luister van Karnaval te bestendigen. Die goede blauwe patriotten en niet min der slechte royalisten korresponderen zo maar goedschiks met het Hof. Zij hebben de prins geintervieuwd en met zijn pa ge sproken. Hewei, wij hebben met zijn overgroot vader gesproken. En die sprak ons foe in volgender voege «Mijn liefste Zonen van Aaist, terwijl ik op de vooravond van Kar- heb ik kunnen ervaren dat er in die stede werklust heerst. Plots kwam ook bij die barbier de Schepen van Openbare werken binnengewipt en riep, zeg Coiffeurke, be zitten wij ergens een tribune die wij mor gen kunnen laten vollopen Wel natuurlijk, gij moet die gaan vra gen aan oud-schepen Kornelis, die heeft nog een splinternieuwe. Ik heb dan geen verdere uitleg gevraagd over dit monument, doch heb 's anderen daags een telegram ontvangen waarin de liberalen zich lieten verontschuldigen om zulk een meubel te hebben ontleend voor de Hoge Eerbiedwaardige Gast, die mijn achterkleinzoon is. Ik, op mijn beurt, heb de Sander gaan opzoeken in 't school, en hij kreeg onmid dellijk van zijn meester vrijaf. In de tram heb ik dan de antwoorden l* jaar jszir j&w ORIGINELE ENQUETE kunnen ontlokken van mijn doorluchtige nazaat. Ziehier wat hij mij tekstueel ver klaarde De liberalen van Aalst drijven een beetje over met hun geklets over het tweede Agadir, dat in feite het eerste was. Die tribune-historie was natuurlijk wei nig verkwikkelijk, maar alia, het principe is "goed. Ik heb hem dan gevraagd welke principe Wel, met die dopperskwestie. Ik vroeg hem welke dopperkwestie Wel ja, replikeerde hij, die mensen zijn dank zij de C.V.P. aan een baantje geraakt, zonder herscholing. Natuurlijk volgen nu al de Aalsterse .oen. de., circustent liberaal Meifeest op voormelde datum gaai te houden van ongevallen. (Zo hebben zij mij ook gezegd.) En wat zij daarover de Bisschop zegden, die man was nog een stuk van zijn vasten brief aan 't schrijven, zo werd mij gezegd, maar ik heb hem 's avonds leren kennen als een sympathiek kerkdienaar. Wat ik uit ai dat gebabbel koncludeer overgrootvader, is, dat de jaloezegernij van de blauwe ajuinen op een kookpunt staat en zij erg zouden geflatteerd zijn moesten zij met de C.V.P. mogen meetimmeren aan tribunes en andere aan invallen blootge- I stelde charpenles. Dan konden zij met mij ook ne keer «santé» doen. j Goed gezegd, A'.exandertje, gij zijt nen objectieven knol. En of i DE SOCIALISTEN EN DE VLAAMSE PROBLEMEN. In het socialistisch blad «Links» wijst een medewerker, de h. Jassogne, de socia listische leiders op hun verantwoordelijk heid t.o.v. de Vlaamse problemen: Steller van het artikel gaat niet ak koord met de h. Collard, waar deze oor deelt, dat geen enkel gevolg van het C.V.P. congres zal gunstig zijn. Verder schrijft de h. Jassogne o.m. (vetjes van ons.) De Vlamingen weten dus nog altijd niet of de linkse mandatarissen hen morgen in het parlement al dan niet in de steek zul- Vlamingen te Brussel en elders», brengt volgend overzicht van het aantal Waalse en Vlaamse studenten in ons land Er waren in 1959 in het geheel 26.179 studenten ingeschreven aan de Belgische universiteiten en gelijkgestelde inrichtin gen. Hiervan waren er 10.423 ingeschreven in het Nederlandstalig stelsel tegen 15.756 in het Franstalig stelsel. Volgens het jaarverslag 1959 uitgegeven door de dienst voor hogeschoolstatistiek van de universitaire stichting worden deze cijfers als volgt onderverdeeld. De provincie Brabant telt het grootste aantal studenten nl. 8.416, waarvan slechts len laten. Het C.V.P. kompromis is momen teel hun enig houvast. Heel zeker ver toont het zware tekortkomingen, die door kd. De Geest in een vorig nummer van «Links» aan de kaak werden gesteld. Er kan echter niet geloochend worden dat er verschillende goede stellingen in verkon digd worden, vooral in de amendementen -Het is onaannemelijk dat er door Vlaamse socialistische leiders graegd wordt dat zij geen stelling hoeven te nemen; dat de kwestie hun mensen niet interesseert en de regering maar haar plan moet trek ken. Want de Vlaamse problematiek, de kulturele en materiële ontvoogding van de Vlaamse mens, is de zaak van alle Vlamin gen. Eu alle Vlamingen beginnen er zich rekenschap van te geven TE WEINIG VLAAMSE STUDENTEN De Brusselse post, «het maandblad voor 1.928 in het Nederlandstalig stelsel. Op de tweede plaats komt de provincie Luik met 3.431 studenten, waarvan 3.405 in het Franstalig stelsel. De provincie Antwerpen telt het grootste aantal Nederlandstalige studenten nl. 2.744. Zij is evenwel de Vlaamse provincie, die het grootste aantal Franstalige studenten telt. 524 studenten waren er in 1959 inge schreven in het Franstalig stelsel. Oost-Vlaanderen volgt met 2.602 Vlaam se studenten en 255 Franse studenten. West-Vlaanderen met 2.244 studenten in Vlaamse afdelingen en 384 in Franse afde lingen. Limburg is nog steeds de Vlaamse pro vincie met hel geringste aantal universi teitsstudenten, nl. 1.005 waarvan 173 in Franstalige afdelingen vooral aan de uni versiteit te Luik, ingeschreven zijn. In Amerika werd op grote schaal een en quête gelanceerd, zowat in elk milieu. Men stelde de volgende vraag Hoe zou jij Kristus onthalen als Hij nog eens terug kwam in levende lijve Ziehier wat sommigen wisten te ant woorden op deze vraag Een universitair uit Chicago Sedert,eeuwen leeft Kristus tussen ons. j Wij hoeven Hem niet te zien in levende lij- ve, met baard en lange haren, in zijn kle ren. In een wereld die het geld en de publi- i citeit achterna zit zou Hij zich trouwens i niet op zijn plaats voelen en de mensen zouden Hem niet begrijpen. De televisie zou Hem opeisen voor haar quiz-programma's, anderen zouden Hem op hun banketten uit nodigen voor vijftig dollar per schotel schijnbaar voor Goede werken, maar ei genlijk om een of andere partij te onder steunen. De geleerden zouden Hem vragen hun de geheimen van de atoomkracht te onthullen, veeleer dan ze Hem zouden vra gen naar de geheimen van hun zaligheid. Hollywood zou Hem opeisen om als ak- teur op te treden in een Kristus-film of als producer van de Tien Geboden. Kristus is voorlopig best waar Hij is, namelijk in het geweten van elke mens en in het taberna kel in de kerk. Allen die Hem willen vin den kunnen Hem trouwens daar altijd aan treffen, in de stilte en de eenvoud. James. 12 jaar (Los Angeles) Als ik het geluk had met Kristus te mogen spreken zou ik Hem zeggen de plaats van de rechter te gaan innemen en aldus te trachten mijn gedivorceerde ou ders weer bij elkaar te brengen Raimond, 15 jaar, een Zwarte uit Missouri: Ik zou aan Kristus vragen hoe allen die zich kristen noemen dat kunnen en terzeif- dertijd ons uit de gemeenschap van de Blanken verjagen. Over dit probleem zou Hij zeker een duidelijk woord te zeggen hebben en Hij zou meteen alle politiekers veroordelen die wel op onze stem uit zijn maar niet op ons gezelschap gesteld zijn. Een meisje van 14 jaar Ik zou aan Kristus zeggen wat minder geld aan mijn ouders te geven en wat meer vrede. Moest Kristus bij ons binnenkomen, dan zouden mijn familieleden een groot bal organizeren. Maar Jezus zou hun zeg gen waarom geeft ge dat geld niet aan de armen Een meisje van 17 j. - aangetast door polio: Ik zou graag Kristus zien om Hem te vragen door een mirakel mij het gebruik van mijn benen terug te geven. Indien Hij me niet wilde genezen, dan zou ik Hem vragen om moed voor mezelf en een goede gezondheid voor mijn ouders. Twee knapen, gesnapt in een Jeugdmisda digheidsorganizatie en reeds een paar keer aangehouden Als Kristus me kwam bezoeken zou Hij me zeker helpen me los te maken uit mijn slechte relaties en Hij zou ook aan mijn familie een passende woning kunnen be zorgen. De andere «Kristus zou me zeker niet naar een psychiater sturen om te horen verklaren dat ik een jeugdmisdadiger ben: ik meen dat Hij een boel films die de pas sies opzwepen en tot geweld aanhitsen zou doen verbranden, want daar heb ik het kwaad geleerd. Een meisje van 14 Ik zou er prijs op stellen Kristus te zien zoals ik mijn ouders zie Ik zou Hem dan vragen welke de ware Kerk is tussen al die Kerken en godsdiensten in Amerika; me dunkt dat er hier veel te veel zijn. LENTELIEF. Alhoewel de lente per 21 maart 1960 'n nogal abstracte richting inging een effen vuil grijze fond met hier en daar een streep lichtend blauw was Oscar, die zijn zolen vaagt aan de A-kunst en andere hedendaagse politiek, maar na twee oorlogen nog van de mensen en de schoonheid houdt, naar de Osbroeck getogen. Maar hij keerde dra terug, wachtend tot de volgende dag. Toen brak de mor gen open in een lentelijk festijn van blauwe luchten en een dartel zonne licht. De geur van ontluikend groen hing tussen de bottende bomen, waarop de mussen samentrosten, kwetterend in een eindeloos tornooi. De lenteker- mis was begonnen... De jacht is open zei Oscar, waarme de hii niet de mogelijke konijnen tn gens ongeschreven statistieken niet langs deze kant van de Osbroeck opge vangen, maar waarmede Oscar wou zeggen dat hij zijn oude stamstaminee zijn winterverblijf verliet voor de beemden en de bosjes van de Osbroeck, die hij op zeer betwistbare gronden als zijn zomerverblijf beschouwt. 's Namiddags zat Oscar op de praat- bank aan de Parklaan, met klamme voeten maar met een hoofd vol herin neringen aan oude en nieuwe lentege neugten. Van den hak op den tak zat hij midden in de lente van 1922 of was het '23 De lente van Van Hevel, De Baets. Buysse en andere flandriens. De tijd van de siks dees in Nieuwyork, van Tom Mix, de cowboy en van de oude schoolmeester O, die oude schoolmeester, die hun kerde naar de lente omwille van zijn ontembaar rheumatisme. Achter zijn hoge vermolmde lessenaar in de oude stofferige klas, zat hij dertig, veertig jaar lang, oorlog of vrede, telkens als hij de glimlach van de lente ontwaard- de een liniaal tikkend op het bord Mannen, let wel op, neemt uw opstel- boek Titel De Lente is in aan tocht... ...We keken ernstig en fel bewogen en dra bogen veertig peinzende jonge koppen over het blanke papier. Wij knaagden aan onze pennestokken, ke ken door het raam, naar de kleine wit te wolkjes, naar de meester die door heen zijn dikke brilglazen La Libre Belgique las. Wij keken terug naar het raam en ontdekten plots de lente... Want midden de bloeiende kerselaars in de tuin aan de overzijde, stond het meisje, het lachend blonde meisje. Tot La Libre Belgique kraakte. Wat is er aan de hand. mannen, zei de oude meester. Wel, mijnheer, zei Oscar met een ont roerde grimas, wel mijnheer, daar aan de overzijde, die kerselaars... Oscar slikte moeilijk DIE KERSE LAARS ZO SCHOON IN HUN LEN- TETOOI. CLERCK. VERGEET HET NIET.... het is zondag. 27 maart en maandag 28 nt&art, dat de opvoeringen doorgaan van het blijspel BIJ ST. KRISTOFFEL. 't LAND VAN RIEM biedt U tot slot van het toneelseizoen nog een prachtige opvoe ring van dit aangenaam en gezellig blijspel onder regie van Meester Staf Bruggen. De opvoeringen gaan door in de zaal GROEN KRUIS. Zondag, te 19 u. en maan dag te 20 u. Kaarten ten lokale 't Land van Riem en aan de ingang der zaal.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1