Ihtemtenk DE WERELD IS EEN SCKOUWrPEL ociaie KEUKENGEHEIMEN PEULVRUCHTEN Zelden waren peulvruchten zo mooi van kwaliteit als de oogst 1959. De droogte is echter de oorzaak, dat U met de volgende kooktijden moet rekenen Splitererwten 2 uur. Groene erwten .2 uur Bruine Bonen 1 uur Witte Bonen 1 x/z uur Men moet de peulvruchten steeds een NACHT laten weken. Met lauw weekwater wegzetten. De volgende dag SNEL aan de kook brengen, flink laten doorkoken. Be slist niet van de kook laten raken. Dus ook nooit tijdens het koken koud water toevoe gen. Peulvruchten kunnen dan «schrikken», zodat ze niet meer gaar willen worden. ZWEZERIKKEN Alhoewel zij behoren tot de zogenaamde afslachtproducten willen we even uw aan dacht vragen voor zwezerikken. Deze door velen zeer gewaardeerde lekkernij is een orgaan van een jong kalf, dat in het tweede levensjaar verdwijnt. Het bevindt zich zich in het bovenste deel van de borstholte en in de hals. Zwezerikken worden daarom on derscheiden in ronde of borstzwezerikken en in lange of halszwezerikken: van deze beide zijn de ronde te verkiezen. Zij moeten mooi blank zijn en, ontdaan van pezen en velletjes, lang in fris, liefst stromend water worden geweekt. Hierna kunnen zij door smoren, pocheren, saute- ren enz. worden gaar gemaakt en met veel- erlei garnituren worden opgediend, en zijn als een licht en smakelijk gerecht altijd een succes voor uw tafel. RADIJSJES Koopt radijsjes slechts in de maanden maart, april en mei. Dan zijn ze het lek kerst en bevatten een aanzienlijk vitaminen C-gehalte. Voor het opdienen ontdoet men de radijsjes van het staartje, maar men laat er enkele groene blaadjes aanzitten. Na het wassen even laten uitlekken en er fijn zout bijgeven. KLEINE WENKEN BIJ DE GROTE SCHOONMAAK Natuurlijk krijgen de meubelen met de grote schoonmaak een extra boenbeurt. Nu blijkt hout, dat pas in de was is gezet, zeer gevoelig te zijn voor vingerafdrukken en strepen. Dit komt omdat er altijd een beetje téveel boenwas wordt gebruikt. Nu kan dit euvel gemakkelijk worden opge heven door het hout, na het gewone op blinken met een zachte doek nog eens op nieuw na te wrijven met doeken, die we even hebben gewarmd (op de verwarming of op een ketel met warm water). Het hout wordt dan niet alleen nog glanzender, maar het overtollige vet wordt geheel weggeno men. Hebt U stoelen met gevlochten rieten zittingen Borstel die dan eens schoon met terpentijnolie. U zult eens zien hoe mooi de stoelen van een dergelijke behandeling op knappen. De olie kunt u bij een drogist verkrijgen. Na het afborstelen wrijven we de zittingen met een wollen doek af. Rotanmeubelen, die uitstekend passen in een modern interieur, vragen zeer wei nig onderhoud. Meestal volstaat het ze met een stevige borstel stofvrij te borstelen en daarna met lauw water en zout. Indien ze erg vuil zijn gebruikt men zeepsop. Na spoelen met koud water, afschudden en zeer goed laten drogen liefst buiten op een winderige plaats en UIT de zon. De gobelin-bekleding van een zetel kan men zelf wel opknappen door ze af te wrijven met een doekje met tetra of ben zine (pas op voor het vuur U mag het doekje beslist niet te nat maken, want dan kunnen kringen in de stof ontstaan. Na het afwrijven wordt de gobelin met een zachte borstel*bewerkt of met een schone doek na- gewreven. U weet toch, dat de matrassen ook tijdens de grote schoonmaak liever niet geklopt moeten worden Gebruik voor het onderhoud bij voorkeur regelmatig de stofzuiger. Als U geen stofzuiger hebt. bor stel de matrassen dan goed uit, zodat er zich nergens stof kan ophopen. En nu we het toch over matrassen hebben. U weet toch dat een schuimrubber matras nimmer in de zon mag liggen te luchten VLUCHTIGE AANTEKENINGEN ESKIMO'S EN DIEPVRIES: Wanneer we in het putje van de winter of in een groen te- en fruitarme tijd toch lekkere verse princesseboontjes en aardbeien kunnen eten, hebben we dat te danken aan de Es kimo's en aan de Amerikaanse bioloog en bonthandelaar Clarence Birdseye. Deze heer bemerkte^namelijk in 1929, tijdens een verblijf in Labrador te midden van de Es kimo's. dat zij vis aten, die na maanden nog vers en smakelijk was als was zij de zelfde dag gevangen. Birdseye vroeg zich af. waarom voedsel dat zeer snel bevroren was in de 50 graden onder nultempera- turen van het hoge noorden helemaal goed bleef, terwijl het volgens de oude in- vriesmethoden, waarbij het langzaam inge vroren werd. alle smaak verloor, alsmede de kwaliteit. Hij ontdekte, dat snelle be vriezing de vorming verhinderde van gro te, celvernielende ijskristallen en keerde ijlings terug naar zijn ouderlijk huis in Gloucester, waar hij een diepvriesmethode ontwierp, die de basis werd van de hele diepvriesindustrie. IEDER ZZIJN IvIENING Het Ameri kaanse publiek schijnt in de loop der ia- ren zozeer gewend geraakt aan de blik- smaak van tomatensap in dozen, dat zij die smaak de voorkeur geeft boven die van verse tomaten. Een typisch ander voorbeeld, wat smaak betreft, is het feit dat er in China marga rine wordt verkocht met een ananassmaak je, een smaak die de Chinees doet denken aan de ranzige boter die een Chinese deli catesse is NIEUWIGHEDEN LN HET HUISHOUDEN! Natuurlijk beschikt U. als moderne huisvrouw, al over een gemakkelijke strijk plank en dito strijkijzer. Maar natuurlijk hebt U ook, zoals ieder van ons, wel eens last met die elektrische draad. Welnu er is thans een nieuw type snoerhouder op de markt gebracht, die men met een eenvoudi ge klem aan de strijkplank kan bevestigen. En na het strijken hoeft U de houder niet et s weg te nemen even neerklappen en U kan hem met de plank wegbergen. Op het gebied van plastic is er steeds weer wat nieuws. Uit Zweden kwam de werkemmer in plastic met een extra wijde opening voor de bezem en schuurborstel. Er zijn nu zelfs opvouwbare plastic emmers in de handel. Handig voor klein-behuisden ONS WEKELIJKS PRAATJE. MIA GEBRUIKT KATOEN VOOR DE UITRUSTING VAN HAAR HUIS Over enkele weken zal Mia in het huwe lijksbootje stappen en op dit ogenblik doet ze natuurlijk niets liever dan de ganse fa milie de rijkdom van haar linnenkast te to nen. Mia is een jonge moderne vrouw: dit betekent dat ze de voorkeur geeft aan pret tige kleuren en praktische stofjes, die zon der veel moeite kunnen gewassen worden. Daarom juist koopt ze vooral katoenen weefsels. De uitzet van de jonge bruid bestaat niet uit zeer talrijke stukkenn. Zij heeft daar over haar inzicht meegedeeld aan haar grootmoeder, die het nog bij de oude tra ditie houdt en fier terugdenkt aan de sta pels lakens en servetten, die zij indertijd meebracht toen ze trouwde. U mag er zeker van zijn. Grootmoe der. dat dit de dag van vandaag niet meer gedaan wordt. Moderne huizen beschikken niet meer over veel plaats om zo'n uitzet te bergen. Tegenwoordig volstaat het ais men over vijf of zes paar lakens beschikt een tiental tafelkleedjes, badhanddoeken servetten en washandjes. Dat volstaat ruimschoots Wij kijken vooral uit naar linnengoed van hoge kwaliteit, dat wasecht is en krimpvrij Als het voorzien is van een ernstig bekend merk of een kwaliteits tabel. mogen we gerust zijn, dat w e ons niet miskopen. Grootmoeder trekt de schouders op. Ik hoop maar dat je gelijk hebt. Maar laat mij eens die fameuze uitzet van je zien. Graag hoor Eerst de nachtkleren. Ik heb een pyjama met korte broek voor de reis, twee gewone pyjama's en drie schatten van slaapkleedjes Wat zeg je Een pyjama met korte broek Ja, dat kent U natuurlijk niet groot moe. Die zijn immers niet van uw tijd. Py jama's met korte broeken zijn een nieuwig- heidje in de lingerie, ze bijn echt leuk en zeer praktisch voor de reis. Ze worden uit miniaarekatoen gemaakt, dat betekent dat ze zo gemakkelijk wassen als een zakdoek en dat ze niet eens moeten gestreken wor den. Wat vindt U van dit modeletje, een bootvormige halsuitsnijding, korte pof mouwtjes die met kant versierd zijn en daabij hoort de bloomer, de korte pyjama broek, die met een volant versierd is. Het ontgaat Mia niet, dat de korte pyja ma niet in grootmoeders smaak valt, om dat hij al te modern is en daarom haast ze zich maar om de andere pyjama's en nacht klederen te tonen. In de pyjama's zijn er tegenwoordig twee tendensen: ofwel zijn ze zeer manne lijk gemaakt uit gestreepte en gesatineerde katoenpopeline, ofwel zeer vrouwelijk, in effen of gebloemde katoen-voile en met kant en dergelijke versierd. Ik koos vrou welijke pyjama's. Kijkt eens hier. deze heeft een officierskraag, korte mouwen en een 7/8ste broek. Mooi hé En dan hebt U nog mijn nachtkleedjes niet gezien. Ze zijn prachtig, helemaal effen katoen-voile. Men maakt ze ook in allerlei kleuren en zeer delicate tonen, maar ik hield het bij witte met slechts één gekleurd détail het bor duursel en de linten zijn in turkoois blauw. Het is de modekleur «eau vive» Ik schafte mij natuurlijk ook huisjapon nen aan, prachtige déshabilés: ik kocht er enkele ineens Al die katoenen stofjes kunt ge gemakkelijk zelf wassen en zo kan iedere vrouw er nu steeds fris en aan trekkelijk uitzien zonder zich daarom te moeten uitsloven. Voor het ontbijt heb ik een ochtendjapon in gebloemd katoen, voor 's avonds een déshabillé in katoen-voile die geassorteerd is bij de nachtjapon en dan heb ik nog voor onze televisieavondjes een kamerjapon in katoensatijn, welke vanaf de heupen naar onder toe verwijdt. Toon eens de lakens stelde groot moeder voor. Akkoord, maar verschiet niet hoor. ze zijn gekleurd Dat is toch niet ernstig protesteerde de brave vrouw. Misschien niet, maar het is heel pret- tig Wat verlangt U van een laken Dat het van een gdedekwaliteit is, sterk en 1 niet van kleur verandert, dat het niet veel plaats inneemt in de linnenkast en dat het gemakkelijk kan gewassen worden. Van I het ogenblik, dat een gekleurd laken aan al die vereisten voldoet, bestaat er toch geen reden meer om het af te keuren Vindt U niet dat het leuk is Zo'n laken I is niet veel duurder dan een wit. Dit ka- toen is van kamvezel en de verkoopster j zei me dat door het kammen de korte en onregelmatige vezeltjes verwijderd wor- den. Ik koos blauwe lakens, omdat ik vind. dat blauw mij goed staat. Ik heb er met strepen en ook met bloemen. Aangezien mijn nachtjaponnen effen van kleur zijn zullen ze goed samengaan. Gebloemde nachtkleedjes op gestreepte lakens zouden helemaal niet schoon zijn. Waar je allemaal zorgen over maakt in onze tijd... Maar, Grootmoeder, vindt U niet. dat die kleinigheden ook hun belang hebben En aangezien ik het geluk heb alles ineens te kunnen kopen, kan ik er op letten, dat het ene bij het andere past. En nu voor de badkamer. Ik koos als basiskleuren nacht blauw en zwart. Kijk eens naar die ge bloemde katoenen badhanddoeken. Ze zijn zeer dik en dus niet vlug nat. Ze zijn na tuurlijk ook kleurvast, want er is niets zo lelijk als een handdoek, die ontkleurd uit de was komt. Nog een praktisch detail er zijn geen franjes aan; U weet best hoe die uit de wasmachine komen Wat moet ik U nog tonen Hoja, mijn koite badmantel in dik jacquardspons- weefsel en de badmuiltjes, die er op geas sorteerd zijn Ik zal hem deze zomer aan het strand ook kunnen gebruiken. Er zijn ook allerlei nieuwigheidjes op gebied van keukenlinnen zie maar eens mijn katoenen wasechte tafelkleedjes, die ik zonder angst zo maar in de wasmachine mag stoppen. Deze vind ik het mooist, het is met bloemen bedrukt. En u moest de nieuwe katoenen meubelstoffen eens zien. Jan kreeg van zijn ouders een divan en ze tels, die niet nieuw zijn, maar nog in goe de staat. We hebben er overtrekken in ge streept katoen laten voor maken. U moest eens zien hoe fris ze er voorkomen de witte en blanwe strepen gaan enig mooi met onze moderne meubelen. Gordijnen hebben we nog niet gekocht. Het schijnt dat de grote mode voor gordijnen nu wit- zwarte katoentjes zijn. Ik aarzel nog wat ik zal nemen, we moeten eerst nog eens kijken wat de winkels weldra als lentecol- lectie zullen tonen. Wat denkt U ervan, I Grootmoe Ik denk, meisje, dat je al een uitste- I kende huisvrouw bent en dat je er goed aan gedaan hebt katoen te kiezen voor het inrichten van je nestje STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Tijdens de vorige week hebben op de we gen en in de agglomeraties waar het toe zicht op het verkeer door de rijkswacht wordt uitgeoefend, 877 ongevallen 17 do den en 157 gewonden geëist. Gedurende het weekeind waren er 354 ongevallen met 9 doden en 67 gekwetsten. De oorzaken van dodelijke ongevallen waren gevaarlijk voorbijsteken 1; over dreven snelheid 5; weigering van voor rang aan rechts 1; verblindend licht 1; dronkenschap 2; technisch defekt 1; slip pend 2: onvoorzichtigheid vanwege de voetgangers 3; andere omstandigheden 1. Per provincie was de verdeling aldus Brabant 166, West-Vlaanderen 101, Oost- Vlaanderen 139, Antwerpen 76, Limburg 52, Luik 99, Luxemburg 32, Henegouwen 160 en Namen 52. oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 13 tot 19 maart werden er per dag gemiddeld 127.693 olle dige en 49.345 gcdelltelijke en toevallige werklozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 177.38 werklozen. Vergelegen met de vorige week werd eer. vermindering met 3.743 volledige en van 6.543 gedeeltelijke en toevallige werklozen genoteerd. De vermindering van de volledige werk loosheid betreft vooral het bouwbedrijf de steenbakkerijen de metaalverwerking er. kledingnijverheid. De afneming van de gedeeltelijke en tce vallige werkloosheid is grotendeels te dan ken aan de invloed van de verbetering der weersgesteldheid op de bedrijven waar bui ten gewerkt wordt. Die vermindering ware nog belangrijker geweest zo ze niet tegengewerkt werd door een nieuwe vermeerdering van de werkon derbrekingen in do kolenmijnen. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 364e trekking van de Lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 450 nr. 642. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. OOSTERSE WELSPREKENDHEID Tijdens een recent debat in de wetge vende vergadering van Formosa heeft Ge neraal Tsjang-kai-sjek verklaard «Ik weet dat ik grotelijks in fout ben omdat ik tot op heden het verloren kontinenr nog niet heb teruggewonnen. Mijn fout is zo groot dat ik zelfs verlang me aan een kasttijding van uwentwege over te leveren. Maar neemt nog een tijdje geduld vooraleer ge de uitspraak doet, want op het gestelde uur zullen we ontschepen en we zullen over winnen. SIBERISCH. Bij een vorige gehouden diplomatieke receptie te Londen hoorden men de portier eensklaps luidkeels roepen The car of the Minister for Siberia Er was enige onbehaaglijkheid bij de di plomaten vanachter het stalen scherm tot de auto in kwestie kwam voorrijden met het vlaggetje van Liberia. Nu, terloops, de Engelse zijn nooit bizon der sterk geweest in vreemde Aardrijks kunde. Deels ook wel omdat in de goede ko loniale tijd, een aardig stukje van deze wereldbol toch Engels gebiejl was ADMINISTRATIE. Een Engels blad haalt het volgende feit aan een bediende van de openbare admi nistratie zat op zijn dooie gemak achter zijn lessenaar te gapen, toen hij plots, in gevolge het te lange en te harde geeuwen zijn kaaksbeenderen niet meer bij elkaar kon krijgen. Hij moest naar een gasthuis gevoerd en door een geneesheer verzorgd worden. Men voegt er niet bij of hij door zijn bestuurder werd gelukgewenst. WIJZE GEMEENTERAAD. Zonder precies de ware natuur van de griep te kennen die op dit ogenblik de we reld van de funktionarissen treft in Stock holm heeft de gemeenteraad beslist al de funktionarissen te laten vaccineren tegen deze ziekte. Nu zijn zij verplicht voortaan een andere ziekte uit te nden om hun af wezigheid te verrechtvaardigen 't was al griep wat de klok sloeg. STATISTIEKEN I. De Engelse revue Geneeskundige we reld» heeft een onderzoek ingesteld naar de aard van de geboorten van tweelingen, en na een studie van 121 miljoen bevallin gen xn 21 landen, kwam zij tot het besluit dat Ierland en Rusland de vruchtbaarste landen zijn. In deze statistiek werd een Pa- rijzenaar opgenomen als een buitengewoon fenomeen zijn vrouw had namelijk zeven achtereenvolgende malen drie kinderen ge baard en éénmaal twee. STATISTIEKEN II. Tot hiertoe heeft men in de geschiedenis i van de geneeskunde 48 gevallen van vijf- lingen vastgesteld, en eens schonk een ner j gerin van de Cote d'Or het leven aan een j zesling vijf jongens en een meisje, i Het is een Russische boer, die het record slaat van het vaderschap in twee huwelij ken zijn eerste vrouw kreeg viermaal een vierling, zeven maal een drieling en zes- tienmaal een tweeling. Zijn tweede vrouw had tweemaal drie kinderen en zesmaal een tweeling. De statistieken over 21 landen tonen aan, dat er één tweeling geboren wordt op 85 gevallen, drielingen éénmaal op 1628, vier lingen éénmaal op 619.734 en vijflingen één maal op 41.600.000 gevallen. SOCIALE VOORUITGANG De Australische bond voor Verzekerings maatschappijen heeft zich ten volle ac- coord verklaard met een ontwerp van wet. waarbij aan de arbeiders, die bij het ga pen op het werk hun kaaksbeenderen ver wrikken, loonuitreiking wordt verzekerd zoals bij andere beroepsongevallen. KONINKLIJKE ZORGEN OF DOORBOORD PLAFOND Koning Saoud van Arabië zit «droog» Hij heeft moeten afzien van de aankoop van een luxueuze boot: anderdeels wist hij j zich een serie dwergen in zilver aan te I schaffen die bestemd zijn om in de tuinen van één zijner koninklijke paleizen te pron- ken. Zijn broer, die ook minister van fi- nanties is, maakt slapeloze nachten door l omwille van het slordige faktuurtje. Wat echter 's lands budgetten betreft, daar praat men liefst niet over, want dat is I de moeite niet waard in de ogen van die I petroleumpotentaten. DE PASSIESPELEN TE TEGELEN Opnieuw gaat de bevolking van Tegelen de Passiespelen opvoeren, in geloof, een voud, plichtgevoel, onbaatzuchtigheid, ge zond idealisme. Zo heeft zij dit van af 1931 al gedaan, en zo wil zij het blijven doen. Het volk van Tegelen in zijn geheel heeft de Passiespelen aanvaard als een in spirerende en levende getuigenis van ge loof, van hoop en van liefde, en nu is het GENI na jaren van grote en geslaagde uitvoerin- Bij i gen, zo ver dat het door het Passiespel zelf:an me wordt voortgestuwd. Het is met de Passie-Venden spelen als het ware vergroeid en het zou ZAT1 zich een tijd zonder Passiespel in het voor uitzicht niet goed meer kunnen indenken Dr. 1 De opvoeringen hebben allen plaats ir.jjEELI het theater der Stichting Passiespelen «Dé ZO! Doolhof» die voor deze gelegenheid in de beste orde is gebracht. De tekst is weer het spel van «Gabbatha Van tot Golgotha» van de bekende Limburgsen v priester-dichter Jaak Schreurs m.s.c.; in er Tegelen zijn de spelers met de geïnspi- APO reerde verzen, met hun sterk dramatischeyej 2- scène en hun hoge vervoering in de lyri- j)e i sche dialcgen, met hun diepte, hun wijd-yy£EK grijpende beelden en de treffende symbo-1330 1 'liek vertrouwd. De muziek van Hubert Cuypers, de 85- jarige nestor der Nederlandse componisten, ON zal dit jaar door het eigen Tegeise Sympho-\vOEN nie Orkest worden gespeeld. De grijze meester heeft zich persoonlijk van de ver tolking zijner compositie komen overtui-' gen en toonde zich reeds bij de eerste re petities enthousiast. Regisseur en spelers. De spelers ong^eer 600 medewerkenden, waarvan 82 een sprekende rol is toebe deeld, zijn weer gekozen uit het volk van den. Tegelen. Zij spelen eensgezind anoniem, hun namen verschijnen niet op de pro- MA gramma's. Aan elke speler en iedere rol Aar is aparte aandacht gewijd, gedaehtig het der gi motto «iedere rol is in het Passiespel WOrte belangrijk». De regie van het Passiespel isjtool weer in handen gelegd van André Thijssen ten 2! die. zo mogen wij gerust zeggen, het Pas- eierer siespel in Tegelen door de verantwoorde en fcens boeiende enscèneringen, zijn dynamiek bij oude de massa-scène, zijn plastische mis-en scè- ZOnde ne, de ingetoomde maar toch voelbare ont- deren roering bij de spelers, zijn bijzonder ka rakter heeft gegeven. Niemand die beter dan hij de aanleg, het: vol karakter, de geschiktheid der Tegeise spe- fcet si Iers kent; niemand ook is zo met het ter- An' rein, het theater en de spelmogelijkheden Aalst vertrouwd. litbri Gaat en ziet Want niet om de genieting £traa van een gewoon spel gaat het hier. Het volk prj van Tegelen voert de boodschap van het Aalst Lijden van onze Heer voor U op, broeders Spaa en zusters in de Liefde. Fr: Op hun manier willen zij een sprankeitje voor bezieling, een vonk hoop, als het kan een )uuts vlam van geloof en liefde ontsteken in de Fr; harten die wachten op troost en goedheid Aalsl in een verwarrende verzakelijkte tijd. Steer Gaat en ziet en versterkt U aan de bood- schap van Hem die het Lijden en de een- KON Oi Moi s Nar Een zaamheid heeft overwonnen. Alle zaterdagen en zondagen van de drie zomermaanden juni-juli en augustus kan men op een uitvoering rekenen (nochtans were zijn reeds meer dan de helft uitverkocht). gacje Aanvang van het spel te 14 u. 15 en einde rond 18 u. 20. (Uit de brochure uitgegeven door het Bestuur der Tegeise Passiespelen) 0O0 LENING TOT WEDEROPBOUW DERDE GROEP j Bij de 516e trekking van de Leni g 1 voor wederopbouw, derde groep is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 8248 nr. 496 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 7031 nr. 133. I De andere obligaties van die reeksen zijn I terugbetaalbaar tegen 1000 fr. MIL] Zo 0\ Ac klas Al Dt den ZEVENJARENPLAN EN KAPITALISME In een te Parijs ter gelegenheid van zijn bezoek aldaar afgelegde verklaring wees de Russische leider K roetsj ev op het zeven ja- renplan, waardoor, volgens hem de levens standaard der Russische bevolking sterk zou aangroeien. Ondermeer wees hij er op dat 2 miljoen 400 duizend degelijke woon-1 gelegenheden zouden worden gebouwd. I De optimisten vinden dat heel mooi, de j pessimisten en kritikasters zeggen, dat, waar deze woongelegenheden zo noodzake lijk zijn, dit bewijst dat er voor 't ogenblik niet zo heel veel degelijke woningen zijn in Rusland. Zoals altijd ligt de waarheid j waarschijnlijk in de gulden middenweg. Welk is het huidig levensniveau van de Russen Dit is moeilijk te vergelijken. Alhoewel elementen van appreciatie, toch behoren een auto en een frigo niet noodzakelijk als een onontbeerlijke factor van welstand te worden aangezien Men mag nochtans ge rust verklaren dat de Russen thans het noodzakelijke in voldoende mate krijgen. Zij hebben overvloedig te eten, krijgen kleedsel en schoeisel en de lange rijen voor de winkels behoren tot het verleden. Toch hebben ze tekort aan luxe en aan kwaliteit. Kwaliteit zelfs voor hun gewone ver bruiksvoorwerpen Luxe is er helemaal niet, zelfs niet, alle verhoudingen in acht genomen, voor de elite. Een van de rede nen van het sukses van de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou lag precies in de binnenhuisinrichtingen en in de schoon heidssalons. Zo iets bezitten de Russen in derdaad nog niet en zij zijn ver van een bezit van auto's a rato van 1 per 5 of zes inwoners zoals in West-Europa of Ameri ka. Rusland heeft dus nog een hele achter stand in te halen Zal het deze kunnen in halen, want ondertussen maakt ook het Westen voortdurend vorderingen. Dat is het hele probleem. Voor 't ogenblik is Rus land nog steeds bezig zijn infrastruktuur af te werken. Deze is nog niet volledig en er liggen nog enorme gebieden in Siberië die moeten worden ontgonnen. Zolang dit niet zal zijn gebeurd, zal de levensstan daard der Russen op een lager peil blijven dan bij ons of in Amerika. Waar bijvoorbeeld Kroetsjev gewag maakt van de veertig-uren-week in Rus land voor einde 1960 daar dient toch ge zegd dat deze reeds algemeen is in Ameri ka sedert lang en omzeggens algemeen bij ons. Op sociaal gebied heeft Rusland, wat er ook gezegd worde, nog steeds een ach terstand. Het zal nog wel enkele jaren duren voor aleer een definitief oordeel kan worden uit gesproken. Over enkele jaren pas zal men kunnen uitmaken wie het uiteindelijk zal halen, Rusland of Amerika, zegge het auto ritair stelsel of het vrije ondernemingsstel sel. Wie als overwinnaar zal uitkomen zal de toekomst uitwijzen. Alhoewel wij gelo ven dat het stelsel van de vrije onderne ming zal zijn. Luc BARTHELEMY.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2