de en omstreken h Hoe besteden we onze vrije tijd? Aktuela Problemen De weerslag van het Kongolese Drama Hulde aan <^We,óier-'Ê2)ic/iier ^4.elderenbercj leine azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDLRDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172 ZATERDAG 2 APRIL 1960 NUMMER 27 1,50 fr. het nummer. Het is vooralsnog onmogelijk de preciese weerslag van de afscheiding van Kongo op onze ekonomie te cijferen. We kunnen dus alleen maar nagaan wat Kongo voor ons tot hiertoe heeft bekkend. De industrie die voor Kongo werkte, \exiugenv\oordigt aan inkomsten, ongeveer 8% van ons nationaal inkomen. Dit betekent dat ongeveer 140.000 arbeiders voor Kongo in België tewerk zijn. Verder eksportercn we jaarlijks voor ongeveer 25 miljard naar Kongo. Maar er is meer Wij hebben in privé kapitaal ongeveer honderd miljard geïnves teerd in Kongo. Daarbij werden voor 17 miljard ongeveer leningen uitgeschreven in belgië. voor Kongo, zonder echter een Belgische staatswaarborg te hebben ge kregen. Daar naast staat dal voor verschillende müjarden leningen werden aangegaan in het buitenland, voor Kongo, echter mei de waarborg van de Belgische staat. Dit be tekent dat bijaldien de nieuwe Kongolese regering deze leningen niet moest terugbe talen. de Belgiscne staat idem zoveel miljarden zou mogen terugbetalen. Daarbij komt dat wij, gewonnen verloren, vijf miljard aan Kongo schenken, waar van de helft per 30 juni zal zijn gestort. Verder betalen wj de pensioenen der kolo nialen, de wedden van vele ambtenaren en hebben wij in Kongo vele duizenden Bel gen die, bijaldien de nieuwe Kongolese regering van hun diensten moest afzien, on ze administratie ten laste zouden vallen. Er is voor 't cgenbiik al een groot verlit-s. inderdaad het Kongolese staatspapier tot (-0', van zijn waarde gevallen. Dat betekent al een verlies van ettelijke mil jarden voor onze spaarders. Verder zijn de dividenden der privé aandelen sterk ge daald. wat weer een een netto verlies is. Wat de Beurskwoteringen van de privé aan delen betreft, deze is thans zeer laag. wat nogmaals een zuiver verlies betekent voer onze spaarders. Hel is das voldoe, de aangeduid dat de scheiding tussen België en Kongo, indien de/e zich ook op ekonomisch gebied moest voltrekken, een ramp voor ons land zou worden. Zo iet3 in de aard van wat Nederland het It meegemaakt; na het verlies van Indonesia. Daarom moet de Belgische regering met man en macht de Belgische belangen op de komende ekonomische en technische (conferentie verdedigen. Wij hebben al goedschikkelijk genoeg alles toegestaan, opdat'we ook weer niet verplicht zouden zijn alles te verliezen. Wij hebben nog troeven in handen, maar de regering moet ze durven uitspelen. Zo niet gaan wij een zwarte toekomst tegemoet. Want als morgen dc handelsuitwisselin gen tussen Kongo en België, laten we zeggta .mi de helft worden verminderd, ten vc. rdeit van een ander vreemd land, dan zou dit 70.000 werklozen meer betekenen, alweer onmiddellijk een verarming van ettelijke miljoenen, dit op haar beurt de werkloosheid nog zou doen stijgen. L. B. AKTIE VOOR DE NIEUWE IJZERTOREN IN HET GEWEST AALST Vorige zondag werden in talrijke ge meenten van hel arrondissement Aalst, IJzertorenspeldjes verkocht door de jeugd bewegingen. Het gewestelijk IJzerbedevaartkomitee Aalst, orgamzeert zondag 3 april nogmaals een algemene verkoop van Torenspeldjes in die gemeenten die verleden zondag niet konden bewerkt worden. Het gewestelijk Komitee doet een beroep op alle bewuste Vlamingen om het toren- speidje te kopen aan 5 fr. en het fier te dra gen. De reeds vroeger aangekondigde IJzer- bedevaartavond van het gewestelijk IJzer bedevaartkomitee Aalst, zal plaats hebben donderdag 28 april, e.'k. te 19,30 u. in de zaal Rink te Aalst. Op deze avond spreekt Mr. Adiel De Beuckelaere, ondervoorzitter van het Bede- vaartkomitee. Verder verlenen hun mede werking aan deze Vlaamse Volksavond de kunstgroep Fro uit Dendermonde, en het kinderkoor Vt Lijsternestje» uit Eeklo. De kleurfilm over de jongste Ijzerbede vaart (1959) zal vertoond worden Deelneming in de onkosten 30 fr. Jeugd- i bewegingen en groepen 20 fr. Kaarten zjn te bekomen bij de leden van het gewestelijk Komitee: op het bureel van dl KWB. St. Jorisstraat, 26, bij de h. De Wilde, Duivekeetstraat, 31, Aalst. Nadat enkele maanden geleden Gery Hel deren berg (E H. H. Buyle) in het St Jo zefkollege alhier, hulde werd gebracht, was het thans zijn geboortedorp Nieuwker- ken-Waas. dat er prijs had opgesteld, een plechtigheid in te richten ter ere van de dichter. Deze schone dag, begon met een ont vangst in de jongensschool van het dorp, alwaar resp. de burgemeester en de voor zitter van het Davidsfonds in treffende bewoordingen de dichter verwelkomden. Anton van Wilderode sprak over het werk van Gery Helderenberg, waarna door een declamator verzen werden voorgedra gen. In zijn dankwoord, sprak Gery Helderen- berg. ontroerd, over zijn jeugdjaren in het dorp, over zijn vader Dr. Buyle, over de tijd vanweleer. Een prachtig portret werd de gehuldigde dichter als geschenk aangeboden, getekend door Daniel Grumiau. Socioiogtn en ook schrijvers hebben de toekomst weieens afgeschilderd als ten tijd van verveiling. Nu reeds is voor heel wat mensen vrije tijd synoniem van mlts-dbc-n en verveling. Trouwens, te oordelen naar de levensgewoonten van sommigen is de tijd niet zo ver meer verwijderd dat mil joenen mensen enkele dagen per week zul len vastgekluistcrd zitten voor nun televi sietoestel, van 's morgens tot 's avonds zich doodvervelend, en deze «bezigheid» slechts zullen onderbreken om in de gauwte wat ingeblikte eetwaren naar binnen te wer ken. Andere miljoenen mensen zullen dagen en dagen in hun auto rondrijden om ner gens rust te vinden en zich na een haif- iortje oponthoud reeds feestelijk vervelen omdat er niets is dat hen nog boeit. GAAT de eventuele invoering van de vijfdagenweek in het onderwijs dergelijke levenshouding niet in de hand werken Zonder in de hierboven geschetste uiterste toestand een onmiddellijk gevaar te zien, mag deze vraag toch gesteld. In haar stu die is de Confederatie der Oudervereni gingen t. uuwens tot het besluit gekomen dat de vijfdagenweek in het onderwijs slechts kan ingevoerd worden op voor waarde dat men de kinderen leert hun vrije tijd te gebruiken, dat een beter even wicht tussen de studie- en rusttijden wordt gevonden, en dat de onderwijspro gramma's worden aangepast aan de nieu- we noden van deze tijd. j Het zou verkeerd zijn de vrije tijd van leerlingen en studenten volledig te willen I organizeren, maar even verkeerd is het hen zo maar aan hun lot over te laten. Weliswaar is een van de eigenschappen van de «vrije» tijd zijn niet verplichtend, zijn niet opgelegd karakter, nochtans kun nen o.i. drie instanties de jongeren be hulpzaam zijn in hun vrijetijdsbesteding- de ouders, de jeugdbeweging en de school. DE OUDERS, de eerste opvoedeis, heb ben hier een grote rol te spelen door toe- zich uit te oefenen op het spel van hun kinderen, door het aankopen van speelgoed, boeken, door een gelegenheid te scheppen voor het beoefenen van hob by's, door voorlichting inzake film, radio en televisie. In één woord in het gezin zul len de grondslagen gelegd worden voor de vrijetijdsbesteding van het kind. DE JEUGDBEWEGING kan de opvoe ding hierin aanvullen, en voor vele kinde ren, die dergelijke opvoeding thuis niet ontvingen, werkelijk baanbrekend werk verrichten. Men mag echter zijn verwach tingen niet te hoog stellen wat de jeugdoe- weging betreft, vooral als men weet dat zij slechts 15% van de jeugd bereikt en in bij na alle landen ter plaatse trappelt of ach teruitgaat. Ilier doet zich trouwens een belangweK- kend verschijnsel voor de jeugdgroepen Zie vervolg blz. 4. PRO MUSICA ANTIQUA TE AALST. Door de plaatselijke afdeling van JEUGD EN MUZIEK werd er op 25 maart j.L, aan de jeugdige muziekliefhebbers van de stad en omliggende een concert aangeboden dat werkelijk op een zeer hoogpei! stond. Het bekende ensemble PRO MUSICA ANTIQUA» verzorgde in de feestzaal van het stadhuis een programma gewijd aan de polyfonische muziek uit de 13e, 14e, 15e en 16e eeuw. Deze van een uiterst fijne cul tuur getuigende muziek werd onder de ge nuanceerde leiding van de Heer Safford j Cape door de instrumentalisten en vocalis ten van het ensemble op perfecte wijze ten uitvoer gebracht. Dat het werk door de aanwezigen gesmaakt werd, bewees het tel kens weerkerend overweldigend applaus. Door de Heer Renders G., bestuurslid van J. M., werd voor een beknopt kunst historisch commentaar gezorgd dat er on getwijfeld zal toe bijgedragen hebben het muzikaal oeuvre van de middeleeuwen voor menig jong toehoorder begrijpelijker te maken. Vermelden we nog dat de opkomst voor deze kunstmanifestatie bevredigend mag genoemd worden .Betreuren we het evenwel j dat er nog zovele schoolhoofden zijn die van het belang voor de culturele vorming van de jeugd, die dergelijke prestaties be zitten, geen flauw benul schijnen te hebben. Jeugd en Muziek, goed heil EEN RAAD VAN DE BELGISCHE SPOORWEGEN U vertrekt eerlang met verlof Belaad U niet nutteloos bij uw aanstaan de vacantiereis. Houd uw handen vrij Uw bagage De spoorweg brengt dit voer U voor mekaar; een telefoontje en zijn ca mion haalt ze bij U af om ze overal waar I U het wenst te bestellen. I Bij vertrek uit de voornaamste steden van het land werd een zeer snelle «huis- dienst» georganise-ert naar de Kust en naar bepaalde Ardeense localiteiten. Er is een dagelijkse dienst bij vertrek uit Antwerpen en Brussel; in de andere ste den geschiedt de afhaling de le, 14e, 15e, 16e en de laatste drie werkdagen van elke maand. Het vertrekstation vult zelf het verzen dingsbulletin in volgens uw aanduidingen. In het kader van de Gery Helderenberg hulde werd in zijn geboortedorp een tentoonstelling van de werken van de dichter gehouden. In do kliniek van O. L. Vrouw Mijlbeek te Aalst, onderging de 10-jarige Monique, dochtertje der echtelingen Clement Homm é-Alice Joos, wonende Hauwstraat te Ze gel se m. op 14 januari een hartoperatie, uitgevoerd door de chirurg Dr. Cuvelicr. niet de steun van het Fonds Prinses Liliane. De chirurgische ingreep werd met succss bekroond en het meisje mocht enkele dagen geleden de kliniek verlaten. Hier de overgelukkige Monique qiet haar moeder, broers en zusje in hun woning te Zegelsem. DE WEG NAAR HET SUKSES... Om in de Verenigde Staten sukses le hebben (vooral bij de dames) moet men naar het schijnt zevengrote eigen schappen bezitten. Dit wordt tenminste door een groot amerikaans dagblad staande gehouden. Hier volgen de verbluffende raadge vingen 1. Wees in het bezit van een auto. 2. Wees een aangenaam prater. 3. Wees in het bezit van een auto. 4. Wees vrolijk. 5. Wees in het bezit van een auto 6. Tracht te luisteren naar wat men u zegt. 7. Wees in het bezit van een auto. Principes 2, 4, 6 zijn nuttig, doch niet onontbeerlijk indien de wagen rood is en de kap afneembaar. DIENSTBETOON Toen tijdens de historische dagen van juni 1944, de naam van de toenmalige geal lieerde opperbevelhebber Dwight Eisenho wer geleidelijk tot het publiek doordrong, was er in een nabij gelegen dorp. een zeer patriotische man, die zijn pasgeboren zoon tje de naam Ike wou geven. Zeer tot zijn ongeloof en woede moest hij vaststellen dat de Ike niet aanvaard werd door de diens ten van de burgerlijke stand. Wat de man er toe bracht, woedend uit te roepen Waarom Ike niet en Adolf wél De man van de burgerlijke stand, zei dat hij er waarachtig niet kon aan verhelpen, on danks het feit en dit zei hij welbedacht dat hij eveneens sympathie had voor de generaal die de bevrijdende legers aan voerde. Inderdaad, de burgferlijke stand is hier gebonden door de wet van 11 Germi- naal Jaar XVI die bepaalt, dat slechts de ze namen mogen ingeschreven worden die in de kalenders vermeld staan, alsmede be kende persoonnamen uit de Oude Geschie- nauwkeurig zai voorlichten, eventueel een attest afleveren waardoor de naam om ho- gervermelde redenen als aanvaardbaar wordt geacht. In andere gevallen loopt de man links en rechts tot hij zat van moeheid er de brui aan geeft en een andere voornaam voorlegt. Kortom, soms een hele historie. Nu werden ons een paar recente gevallen gesignaleerd waarbij de plaatselijke diens ten oordeelden dat ze de gekozen voorna men niet konden aanvaarden. De betrok ken aangevers mopperen dan, in min of meerdere mate naar gelang van hun per soonlijk temperament en de overtuiging dat ze het bij het rechte eind hebben. In verschillende gevallen is dit laatste wel het geval geweest. Enkele jaren geleden bv. kende men op de betrokken dienst blijk baar de meisjesnaam Hadewijch, naar een der schoonste figuren uit onze Middelne derlandse letterkunde niet. De aangever ir. denis. Natuurlijk laat deze wet een zekere ruimte toe, maar het is begrijpelijk dat de burgerlijke stand dan ook een zekere voor zichtigheid aan de dag legt in het aanvaar den van sommige voornamen. In de naoor logse jaren, met o.m. de voorkeur van som mige mensen voor Hollywood en andere ve detten is daar overigens nog meer reden I toe. l Dat er af en toe moeilijkheden oprijzen j bij het inschrijven van voornamen in een 'geboorteakte, is dan ook vanzelfsprekend. In twijfelachtige gevallen is de aangever verplicht te bewijzen dat de voorgelegde voornaam wel bestaat, met a. w. vermeld i wordt op een heiligenkalender of althans reeds een zekere traditie bezit en voordien werd ingeschreven. In het beste geval richt de betrokkene zich dan tot een instelling als de koninklij ke bibliotheek te Brussel die hem ter zake kwestie heeft dan zelf maar en vrij vlug, de bewijsstukken geleverd. Men mag natuurlijk van de administra tie niet eisen, dat ze de literatuur als een stokpaardje zou berijden. Maar dit neemt niet weg, dat ze zich ter zake vooraf up to date kon documenteren, door het aanschaf fen van recente en degelijke werken met betrekking tot deze gegevens die ze voort durend dient te gebruiken. Uiteindelijk bestaat de administratie ten dienste van het publiek en niet omgekeerd. Ten behoeve van diegenen die het aanbe langt vermelden we twee degelijke en re cente werken 1. Onze Voornamen Traditie, beteke- nis-Vorm-Herkomst en een uitgebreid Na menregister van J. A. Meyers en J. C. Lui- tingh. 2. Voornamenregister door C. Van den Broeck, en P. L. van Poucke. Het laatste werk met een inleiding door L. Stichel- baudt, van de Burgerlijke Stand te Brussel.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1