en omstreken éu~ /i 2. zJ&aiót twintig jaar geleden. I Hoe I vwam de Patroon van Bohemen op de Houtmarkt terecht... gazet van aalst A BONNEMENTSI >RJJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P R. 88172 ZATERDAG 14 MEI 1960 NUMMER 39 1,50 fr. het nummer. ge- leestl was n dé ?rote' ïerk- ame- aten. at ik meer urire •loge Ik i kwa- j uit- r on- zeg-| ort i 7.1 jn naar E?eko-l IT. va Dj ver i;ken N.V. PRENTJES VAN DE DENDERSTAD MEI 1940 De oorlog boven de stad begint met eer. reeks nijdige ontploffingen van luehtaf- weerbatterijen. Korte, doffe ontploffingen, met zwarte en witte wolkjes die de helblau we mooie lucht bevlekken. Men luistert naar de radio, men hoort de deurschel klinken en ziet de politieagent met de fatale oproep Algemene Mobiiisa- tie Phase E. Men verwittigt voor valschermspringers en saboteurs en voor vele andere dingen meer. De oorlogsfilm mei 40 begint. Op St. Job stoken de bakkers, met wat minder coeragie dan anders, hun oven en i duwen er de eerste kommen vlaaien in I Zondag is het kermis. Op het Aalsters stadhuis is meer dan éc-n de kluts kwijt. Wat overigens geen locaal t verschijnsel is. Het Aalsters stationsplein biedt het beeld van onnoemelijke miserie schreien de moeders, vrouwen en kinderen en nei- j veuze soldaten met witte gezichten. Kort na de middag rollen de eerste En gelse kolonnen doorheen de stad. De Tom mies komen ter hulp Dra vallen boven het Aalsterse de eerste bommen. STUKA'S BOVEN DE STAD. Kwart voor zeven uur, 's avonds, ver schijnen aan de Noord-Oostelijke gezichts einders glinsterende vliegtuigstippen. Het sonore motorengeronk wordt doordringen der. De sirenen gillen over de stad. Een deel van de bevolking loopt de hui zen uit, op straten en pleinen. In een mengeling van angst en nieuws gierigheid wordt het vliegtuigeskader ge volgd dat nu in een noord-westwaartse be weging. een brede bocht boven de stad maakt. Alvorens de straten totaal ontruimd zijn en velen de gelegenheid hebben in de kel ders en andere schuilplaatsen te vluchten, scheurt doorheen de lucht het angstwek kend gegier van vlug na mekaar duikende stuka's wier dodelijke ballast in een nijdig gefluit naar de richting van de Denderoevers wegdrijft. Aalst davert onder de inslaande bom men Een uur later trekken de eerste slierten vluchtende stadsgenoten doorheen de bui tenwijken naar de buitengemeenten. MOEDIG BRANDWEERKORPS In een tijd dat zovelen op verantwoorde lijke posten op vaak tergende wijze in hun plicht tekortkomen, veiligheid zoeken in een haastig vertrek, alleen bekommerd om hun eigen hachje geeft de Aalsterse Brandweer, blijk van een voorbeeldig en moedig gedrag. Ondanks het onophoudend luchtgevaar is het korps steeds paraat bij de menigvuldi ge vuurhaarden die in de daaropvolgende dagen de stad teisterden. Overigens ook het Aalsterse medische korps en soortgelijke diensten laten zich in deze dagen niet onbetuigd. Na het bombardement op 10 mei, gelukt het de Brandweermannen drie gekwetsten uit het puin te halen van twee vernieide woningen in de Albert Liénartstraat. In dë daaropvolgende dagen moet het Korps onophoudend optreden tal van ge bouwen staan ingevolge de bombardemen ten in lichte laaie de magazijnen van Wed. Desmet in de nabijheid van de Denderbrug aan de Zwarte Hoek, de stapelplaatsen van de groothandel Bocqué aan de St. Anna- noodbrug, enz. 's Nachts, van 10 op 11 mei, werkt de brandweer in gevaarlijke omstandigheden bij de brand in het complex Wed. Calle- baut-Ducaju aan de Zc-ebergbrug. Duitse vliegtuigen cirkelen op dat ogenblik op nieuw boven de stad. Het optreden van de brandweer wordt ten zeerste bemoeilijkt door de volslagen duisternis en de nabije troepentransporten, mede het feit dat de electriscne tramleidin gen vernietigd waren, waardoor twee bur gers in een auto verkoold worden. Op 15 mei ondergeat Aalst een nieuw bombardement, ditmaal van brandbommen waardoor niet minder dan 22 grote en klei ne branden ontstaan. Verscheidene brandweermannen worden licht gewond aan handen en voeten, maar niettemin blijft het korps voltallig opge steld in de gevaarlijke zone van de Zee- bergbrug die op dat ogenblik nog niet ver nield is en waarover onophoudend munitie transporten reden. DENDERFRONT Amper een week na de fatale vrijdag, en wel op 17 mei trekken de gemotorizeerde voorhoeden van de Wehrmacht doorheen de Brabantse dorpen in de richting van de Dendervallei, 's Zaterdaags, 18 mei, staat de Duitse artillerie opgesteld in de heuve- lende West-Brabantse dorpen en bereidt in een korte maar hevige beschieting de aan val voor. Niet alleen te Aalst zal de vernieling aan zienlijk zijn, ook het centrum van het na burige Erembodegem wordt zwaar geteis terd. Van Dendermonde tot Aalst hebben de Ardeense Jagers zich opgesteld in verbin ding met de Britse troepen die de sector Ninove betrekken. De taak van de verdedigingstroepen aan het «Denderfront» bestaat er vooral in de terugtrekkende troepen de gelegenheid te geven hun posities te betrekken achter dc Schelde, die in aansluiting met het Kanaal Gent-Terneuzen de komende verdedigings linie zal vormen. In de late avond verlaten nog ettelijke Aalstenaars per fiets of te voet de stad, waar de stilte tussen de opeenvolgende ar tillerieduels even angstwekkend en on draaglijk spannend is als het gefluit van granaten en daaropvolgende ontploffingen Naar schatting hebben ongeveer de helft der bewoners de stad verlaten. Tijdens de korte maar hevige schermutselingen langs heen de Dender zijn aan beide zijden ver liezen te betreuren, zoals het later in een laconiek bericht wordt medegedeeld. Het optreden van de Ardeense Jagers geeft aanleiding tot een eervolle vermei ding op de Belgische Legerdagorders en in het algemeen verslag van de Dender. Zondags, nadat de taak van de Belgi sche verdedigers virtueel is afgelopen en ze zich terugtrekken, wordt de stad na een contactneming tussen de verschillende in stanties, door de Duitsers bezet De Aalstenaars zijn kalm en gelaten in deze vrij onverwachte en bittere lotswen- ding. 's Maandags maken Duitse officieren hun eerste kiekjes van de stad. Een hunner wil alvast meer weten over Aalst, waarvan hen bekend is dat het eenmaal de hoofdstad was van het keizerlijk Vlaanderen. Het ontbreekt hen niet aan jeugdige gidsen waarvan de jongste hoogstens acht jaar oud is, en met veel Aalsterse flair, de taal van Goethe imiteert. PRIMO VIVERE. Het leven gaat verder. De kapitulatie komt en meteen een betrekkelijke rust. jonge paartjes treden op het stadhuis in het huwelijk. De kapitale kwestie is, bene vens de angstige onzekerheid omtrent het lot der afwezigen, natuurlijk de voedsel voorziening. Bij afwezigheid van de burgemeester Ni- chels wordt Eugeen Deprez dienstdoende burgemeester. De dd. burgemeester richt zich tot zijn medeburgers in nogal verhe ven bewoordingen en wijst er op dat de tij den uiterst moeilijk zijn en lastig. De menselijke persoonlijkheid, zegt hij loopt gevaar. U, en wij allen, moeten met j de meeste zorg er voor waken onze instink- i tieve fierheid niet te verliezen. Burgers houdt uw waardigheid hoog De Oberfeldkommandatuur 570 vraagt sleutelmakers, werktuigkundigen, bliksla gers, draaiers, boorders enz. voor oprui- j mingswerken en in goede staat brengen der l verwoeste gewesten. Voorwaarden kost en onderkomen 6 fr. aan geschoolde ar beiders 5,50 fr. aan min geschoolde ar beiders en 4,50 fr. aan ongeschoolde arbei ders. Overuren worden betaald HITLERS DOORTOCHT Wat denkt de gemidelde Aalsterse man van de straat in mei-juni 1940 Natuurlijk 1 dat het definitief afgelopen is. vooral nu i Frankrijk kapituleert. Als aanvang juni de herderlijke brief van Kardinaal van Roey over de voorbije tragische oorlogsgebeurtenissen in de ker ken wordt voorgelezen, is een bejaard Aalstenaar zijn ontroering niet langer meester en half overeind roept hij met stokkende stem in de kerk Leve de Ko ning... Enkele dagen na de Belgische kapitulatie wordt de Duitse kommandatuur te Aalst gealarmeerd. De terugkerende vluchtelin gen en alle andere burgers dienen onmid dellijk verwijderd en de steenwegen naar Brussel en Gent, dienen met verdubbelde ijver bewaakt te worden Hitler met een indrukwekkend gevolg, brengt een blitzbe- zoek aan de bezette gebieden de korporaal van 14-18 wou per sé de Kemmelberg te rugzien. Zo kreeg Aalst, na weleer het bezoek van Karei V, Filips II, Jozef II, Napoleon o.a de twijfelachtige eer te beurt van Hitiers doortocht. C. BLIJF JONG Lees daarom, en vanaf heden, in De Gazet van Aalst, de avonturen van DE FAMILIE SNOEK naar de sprankelende en jolige fantasie van Willy VANDERSTEEN Te Aalst vierden de echtelieden Louis Van de MaeJe-Daelman hun gouden brui loft. Zij rijn hier omringd door de schepenen De Haeck en Ringoir. DODELIJK VERKEERSONGEVAL EEN STUDENT AAN HET KLEIN KOL LEGE EN TWEE AAN HET KONINKL. ATHENEUM KWAMEN OM IIET LEVEN. Op het grondgebied Borsbeke (O. V.) kwam het Vrijdagmorgen tot een zwaar ongeval. Een nieuwe auto gevoerd door De Jae- gher Willy, uit Herzele, en welke zich naar school begaf, reed er tegen een betonpaal. Als medereizigers hadden eveneens plaats genomen De Smet Julien, 18 j., en zijn broe der André, 19 j., uit Herzele, alsook Van Weyenberg Karei, 21 jaar uit Woubrechte- gem. De slag was zo geweldig dat de auto omzeggens middendoor brak.De drie laatst genoemden kwamen om het leven. De Jae- gher en Van Weyenberg, zijn studenten aan het St. Maartensinstituut, te Aalst en de gebroeders De Smet aan het Koninklijk Atheneum. Jan van Nepomuk, vicaris-generaal van het aartsbisdom Praag werd In 1393 van j een der bruggen in de Moldau geworpen op bevel van Wenzel, keizer van Duitsland en koning van Bohemen. I Waarom Officieel omdat Joannes een abt in zijn waardigheid had bevestigd zon der de goedkeuring van de koning af te wachten; dit zou echter maar een voor wendsel zijn, in werkelijkheid zou het hier gaan om het feit dat de priester biecht vader van de koningin geweigerd had het biechtgeheim te schenden ondanks het aandringen van haar jaloerse echtgenoot. Dat Wenzel diep gehad werd door de Bo hemen bewezen ze door hun besliste weige ring Wenzels broer te aanvaarden als zijn opvolger dit heeft er stellig toe bijgedra gen om der Nepomuk» te verheffen tot een martelaar en tot patroonheilige van Bohemen. De legende verhaalt dat #op den dag van zijn geboorte een allerschoonste licht ver schenen is en dat er ook, bij zijn dood, op de rivier Moldau, omtrent zijn lichaam ge zien zijn aangename lichten met vlammen en sterren.» Daarom zullen er later altijd sterren ge plaatst zijn in de nimbus van deze heilige. Het was echter eerst in de 18e eeuw dat de verering zich in West-Europa verspreid de nadat men, bij het openen van het graf (1719), de tong in ongeschonden staat had aangetroffen. Reeds 4 jaar vóór de canonisering (1729) werd een beeld van Joannes Nepomucenus opgericht op een van de (nu verdwenen) Zennebruggen te Brussel. Te Brugge siert het sedert 1767 Eeckhautbrug, te Kortrijk staat het op dc brug die de Broeltorens verbindt en te Ant werpen op de brugleuning van de Mir.der- broedersrui, te Tienen stond het op de schaepenbrugge» tot 1831. Te Aalst werd het beeld geplaatst op de brug van de Sterrevesten in 1777; want a' waren de stadspoorten toen reeds 110 jaar gesloopt, de wallen bleven bestaan tot in 'de 19e eeuw. Tijdens de Franse bezetting j wierpen de sansculotten het beeld in het I water, precies 401 jaar na de terechtstel ling te Praag. Het zou 15 jaar duren alvo- I rens de heilige terug op zijn voetstuk zou geplaatst worden, in 1871 gaf hij zijn naam aan de St. Janstraat. MAAR HOE LANG ZAL HIJ ER NOG STAAN Twintigste eeuw het toerisme wordt een bron van inkomsten Grote borden, kleuri- TOE KOMSTPERSPEKTI EVEN Als we sommige indices moeten geloven, dan zou de Amerikaanse nijverheid thans een zekere stilstand kennen in haar voor uitgang. Zoals men weet kende de Ameri kaanse nijverheid en ekonomie over het algemeen een sterke recessie, tot voor twee jaar. In 1958 begon de herneming, maar al le gevolgen van de recessie werden niet maar zonder meer weggevaagd. Zo de pro- duktie en het verbruik aanhoudend stegen, daar bleef de werkloosheid een tamelijk hoog peil behouden zodat nog steeds van een zeker onevenwicht in de Amerikaanse ekonomie kan worden gewaagd. De vorige recessie had haar weerslag op de Europese ekonomie. Toch met een zeke- re vertraging en in lange niet zo sterk aan- gevoeld als tijdens de grote krisisjaren van 1930. Dit omdat ondertussen de Euro pese ekonomie zich stilaan had losgemaakt uit haar afhankelijkheid van de Ameri-1 se, zowel op ekonomisch als op kommer- cieel en financieel gebied. De cyclische evolutie lijkt thans meer en meer te gaan over periodes van twee jaar. En van een zware krisis is vooralsnog geen sprake, mede omdat de huidige stagnatie wel gedeeltelijk te wijten zal zijn aan de financiële maatregelen welke in Amerika werden genomen, ondermeer met het oog op de inkrimping van het krediet. Deze maatregelen kunnen zonder meer woorden worden versoepeld of zelfs ongedaan ge maakt, waf dan weer een nieuwe stuwing in de ekonomie zou teweegbrengen. Wij hebben al gezegd dat de Europese ekonomie zich stilaan heeft los gemaakt van de Amerikaanse, wat nog niet wil zeg gen dat er een volledige scheiding is waar te nemen. Dus kunnen we er ons aan ver wachten dat de weerslag van de huidige Amerikaanse stagnatie zich tenminste ge- ge affiches, lovende folders, zetten de vreemaeungen aan tot een oezoek aan on ze staa. Komenue van Brussel is net eerste «monument» aat ae toerist kan «bewon deren» net beeld van joannes ivepomuce- nus, ueairenen met tientallen lagen verf die net ondersenrm omeesoaar matten; twee aigeuanxe lantaarnpalen in een hek dat veiza&i, zijn ae omnngenae sieriementen rteeus in laoo vestigae ue Vereniging voor Aaisters xvuuuurscnoon hierop de aan- uaent. isr tcwam echter met veel van te reent. net auto-ongeval van 1 mei ji. zal nu toen wel verpuenten tot een ernstig in slijpen volgens P. van ivuilel zou het beeld in iMiiusitcii geoeneia zijn Kon net met ont- verld en ner-steid worden, 'i Kan er geen groen aangebracht worden... iviaar neen, wij weten dat onze Schepen van Openoare werken over genoeg verbeelding en schoonheidsgevoel beschikt om deze zaan op te Knappen; onze Schepen van toerisme zal zeker mets beters vragen dan meraan te mogen meewerken en onze Fi- nanciemeester zal zich wei willen ontfer men over de enige heilige die in onze stra ten «gestand beeld» is Of is men zinnens het beeld oogluikend te laten vervallen om daarna te zeggen 't Is spijtig, maar t is te laat» (Zie Be gijnhof). Het is nu wel de spreekwoordelijke «vijf voor twaalf» ge-worden indien wij deze schone getuigenis van volksgelooi willen Dewaren. En denk vooral niet dat «onze» Joannes gans uit de mode is er zijn nog heel wat mensen die hem komen aanroepen in de stille vroegte en daarna een litanie gaan vragen aan de opvolgers van Chariotte- ken het vrouwtje dat zoveel jaren zand- krulien maakte, en bloemekes zette voor haar geliefde heilige. Natuurlijk is 't tegen «het water» waterzucht dat men komt «dienen». Historisch zal het beeld steeds de plaats blijven aanwijzen waar eens de Sterreves ten lagen en waar de Pontstraatpoort toe gang gaf tot het hertogdom Brabant. Kunsthistorisch is het een niet te ver smaden laat-barok specimen van kleinar- chitektuur met zijn half cirkelvormig voet stuk, zijn vlammende toortsen en zijn tra ditionele bladslingers. Misschien heeft het monumentje zelfs zijn nut om, volgens de litanie te dienen «als voorbeeld om de tong voorzichtiglijk te bewaren. F. C. deeltelijk zal doen gevoelen op de Europe se ekonomie. gen niet permanent kan worden aangehou den. Dit is reeds merkbaar in Frankrijk, waar de progressie van de indeks van de nijverheidsproduktie minder snel blijkt te zijn dan de vorige jaren. Maar toch blijven in Europa nog vele in vesteringen te doen, mede omdat Europa een achterstand had op dit gebied en ook met het oog op de aanstaande in werking- treding van de Gemeenschappelijke Markt die zeker en vast nieuwe stuwing zal geven aan onze ekonomie. Trouwens ook op gebied van openbare werken blijft nog enorm veel te doen. Ook daar heeft Europa een gewisse achterstand in te lopen. Het is nu de taak van de regeringen om de programma's van openbare werken zo te spreiden dat deze vooral een summum bereiken tijdens de periodes van laagkon- junktuur Want zelfs al vreest men geen erge recessie toch is het altijd beter zich op het ergste voor te bereiden om daarna de zaken weer optimistischer te kunnen in zien. L. B. oOo SENSATIONELE GEBEURTENIS De ^laggezwaaiers van het college van Torhout, beter bekend onder de benaming de «GROEP THOR» komt naar Aalst. De GROEP THOR is het beste wat we in Vlaanderen bezitten op kunstgebied. De GROEP THOR is wereldvermaard. Hij trad op met succes te Londen, onlangs in Turkije en vertrekt binnen enkele weken naar de Verenigde Staten van Amerika. Reeds zijn honderden plaatsen besproken. Koop onmiddellijk uwe kaarten voor de vertoning van zondag 22 mei, te 5,30 uur. in de nieuwe feestzaal van de stad.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1