'Vtk&uuimkï&ttiek DE WERELD IS EEN SCHOUWSPEL De wereld-triomf van de baard. 3 Qeic(U*hJa KEUKENGEHEIMEN. IN MEI ETEN WE ASPERGES. De aspergetijd duurt niet lang slechts een zestal weken op een heel jaar kunnen we genieten van deze fijne groente. Om zo veel mogelijk van de fijne smaak te profi teren moeten we de asperges vers kopen ze worden het lekkerst gegeten op de dag zelf dat ze gestoken zijn. Verse asperges zijn zeer breekbaar, sap pig en glad. Asperges, die enige dagen oud zijn worden slap. Om dit te voorkomen legt de groenteboer ze wel in het water doch begrijpelijkerwijze komt dit de smaak niet te goede. Let dus bij de aankoop van asperges goed op de snijvlakken, want hier aan is te te zien of ze lang in het water hebben gelegen; ze worden dan rood of bruinachtig van kleur, terwijl ze boven dien vol klejne gaatjes zitten en er zich reeds schimmel vormt. Soms vertonen asperges blauwe of groe ne koppen dit heeft echter op de smaak geen invloed. Een asperge met een blauwe kop bijv. is iets te laat gestoken of ook wel heeft de kop een tijdje zon- of daglicht ge noten en is daardoor verkleurd. Ook de ro se schil, die sommige soorten asperges heb ben, geeft geen verschil van smaak met de geheel witte asperges. Gewoonlijk gaat de kleur met het schillen reeds verloren, ter wijl de koppen tijdens het koken oplichten. LEKKERE KOFFIE. Het Braziliaanse koffie-centrum heeft over goede koifie-zetten enige gulden regels opgesteld. En omdat we weten, dat de Bra zilianen echte koffieliefhebbers zijn laten we hun raadgevingen hier volgen 1. Spoel de koffiepot en de filter om met kokend water, zodat alles zo warm mo gelijk is. 2. Gebruik altijd vers gemalen koffie Bewaar koffie in een goed gesloten bus. 3. Neem voor elk kopje koffie één eet lepel gemalen koffie en dan geen afgestre ken lepel, maar één met een kop. 4. Roer niet in de gemalen koffie om het water vlugger te laten doorlopen Maak hoogstens de opgeschonken koffie voor zichtig los van de kanten van de filter met een houten spateltje. 5. Neem vers water en begin met op schenken, zodra het water aan de kook is. 6. Ook de kopjes, waarin de koffie wordt geschonken, zouden altijd even moe ten omgespoeld worden met HEET water, zodat de drank niet te vlug afkoele. NUTTIGE WENKEN Een koffiepot, die alleen maar ge bruikt wordt bij een f eestelijke gelegen heid kan door het lange staan in een kast zeer onaangenaam ruiken. Zelfs na her haaldelijk wassen en spoelen blijft de muf fe reuk bestaan. Dit luchtje verdwijnt evenwel onmiddellijk als men de koffiepot eventjes laat staan met mineraalwater. Plastic tafellakens zijn, vooral in kroostrnjke gezinnen, zeer praktisch in het gebruik. Confituur, vruchtensap en verse vruchten maken er echter gekjeurde vlek ken op. Deze moet dus zo vlug mogelijk worden opgenomen. Blijft er toch een vlek over, dan kan deze voorzichtig gedept wor den met een doekje waarop een klein scheutje bleekwater werd gedaan. Bronzen voorwerpen, die U eens een goede beurt wilt geven, moet U eens op wrijven met een zachte doek met een paar druppeltjes tafelolie. De olie moet goed over het brons uitgewreven worden, zodat er geen spoortje olie meer te zien is. U moet vooral ook op de hoekjes letten, want als daar een beetje olie blijft zitten, kleeft er zoveel te meer stof in vast. Voor het dagelijkse onderhoud van brons geldt altijd afstoffen. wanneer men de witte was vlug en grondig wil bleken,'dan kan men zulks be reiken door een scheut azijn aan bleek water toe voegen. Dit versnelt de blekende werking. Ook het wol-bleekmiddel voor wit wollen goed kan men op die manier versterken. De wol zal hierdoor beslist wit ter worden zonder dat ze schade lijdt. Zorg dat uw kamerplanten goed kun nen ademen. Daartoe moet de sierpot al tijd minstens 1 cm groter van middellijn .ijr: dan de aarden bloempot. En als deze 1 patste witte kalk vlekken vertoont, die er met water en een stevige borstel niet meer aigaan, schuur ze dan weg met een panne- spcns. De bloempot moet namelijk goed poreus blijven. KLANKJES UIT DE MODEWERELD ZOMERSE NIEUWIGHEIDJES De zomermantels hebben dit-jaar meer het uitzicht van een cape dan van een jas. Eigenlijk zien ze er uit als een kruising van deze twee. Het silhouet is tonvormig en de mouwen zijn of geheel afwezig ol uiterst kort en wijd. Bij dit laatste krijgt men meer het idee van een afgewerkte wijde opening in de zijnaad dan van een mouw. De indruk van een cape wordt des te gro ter wanneer de mantel geen kraag heeft, wat dikwijls voorkomt. De meestal uit Italië geïmporteerde stof fen zijn licht als een veertje, maar bijzon der warm. De kleuren zijn aangepast aan het mooie seizoen, met als favorieten ge- broken wit, lila en goudgeel. Er zijn ook rechte mantels met korte i mouwen. Zij zijn meestal iets korter dan de kleedjes waarop zij gedragen worden. Ook zij hebben vaak geen kraag of een zeer eenvoudige. Wij willen nog even uw aandacht vesti gen op de vele met biezen afgeboorde man tels en op.de modellen waar een grosgrain bqndje tussen de naden is gestikt. Geen enkele mantel is dit jaar aanslui tend. Allen verbergen het figuur van de draagster. Vandaar dat er bijzonder aan dacht besteed wordt aan de benen en de voeten. Een lichtgetint hoog-gehakt schoen tje is noodzakelijk en de benen moeten beslist in fijne zachtgekleurde kousen wor den gestoken. De kleur van de kous behoort te harmoniëren met deze van de japon. De allernieuwste nylonkous heeft een ingewe ven kantpatroon of beschilderde dessins in subtiele tinten. En als of dit nog niet genoeg is, komen de fabrikanten van nylons nu ook met een gewone kous met een gekleurde boord Ja, u leest het goed de boord van uw toe komstige kous krijgt een kleurtje, blauw, roze, lila of ik weet niet welke andere kleur. En waarom Niemand gaat dat im- I mers zien Maar, och, dan kan ik U even goed vragen waarom draagt u een kantje aan uw lingerie VLUCHTIGE AANTEKENINGEN Belgen kleden zich beter Te oordelen naar de gegevens, vermeld in het zopas ver schenen jaarverslag van de vereniging der grote verdelingsondernemingen van België hebben de klanten van de grote warenhui zen hun kledingsuitgaven verleden jaar merkelijk verhoogd. Zo stegen de verkoopcijfers van schoe nen en pantoffels in de grote warenhuizen met 13,4%: van stoffen met 10,4%; van bo venkleding voor vrouwen met 10,2%; van breigoed, linnen, hemden en hoeden met 10% van garen en band met 9,4% en van bovenkleding voor mannen met 7,7%. Ook de verkoop van elektrische huis houdtoestellen, radio- en televisietoestellen en verwarmingsapparaten steeg in gevoeli ge mate en wel met 7,8%. Andere takken, waar de verkoop even lens vorderingen maakte, zijn niet-bederfe- lijke voerdingswaren, speelgoed, sport- en reisartikelen, tabak- en rokersartikelen, be derfelijke voedingswaren en reukwerk. Daarentegen stelde men een daling vast van de verkoop van meubelen, meubele- ringstextiel, huishoudartikelen en boeken KOLONIALE LOTERIJ De nummers eindigend op winn 1 481 1.000 5791 2.500 7971 5.000 0191 5.000 5201 5.000 6851 10.000 10151 25.000 90791 100.000 185451 500.000 123921 3.000 000 2 2 200 102 1.000 99492 25.000 08742 25.000 84112 25.000 4 7124 2.500 81594 25.000 12994 100.000 276934 500.000 116234 2.000.000 5 7065 2.500 7865 2.500 3855 5 000 4705 10.000 88545 25.000 06975 25.000 94995 50.000 45475 100.000 91235 100.000 6 8316 5.000 74446 25.000 75126 50.000 7 77 500 23487 25.000 77337 25.000 94867 25.000 06697 25.000 15637 50 000 405347 1.000.000 8 7198 2.500 15008 25.000 .9 8499 2.500 84219 25.000 87489 nO., 50 000 LOTENLENING 1953 Bij de 371e trekking van de Lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obigatie reeks 1424 nr. 493 en een lot van 250.000 fr. op obligatie reeks 2183 nr. 595. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1000 fr o< v» STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN De vorige week zijn op de wegen en in de bebouwde kommen waar de rijkswacht het toezicht houdt op het verkeer 977 ver keersongevallen gebeurd, waarbij 26 doden zijn geteld. Er waren 142 ernstig en 552 licht gewonden. Tijdens het weekeinde kwamen bij 397 verkeersongevallen 16 personen om het le ven terwijl 71 ernstig gewond werden. De oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn de volgende gevaarlijk voorbijsteken: 3; overdreven snelheid 10; geen voorrang verleend 3; verkeerd maneuver of oor deelsfout 2; dronkenschap 1 technisch defect voertuig 1: slippen 3; onvoor zichtige voetgangers 1; andere omstandig heden 2 doden. De ongevallen per provincie Brabant 173; west-Vlaanderen 97; Oost-Vlaande- ren 128; Antwerpen 88: Limburg 77; Luik 121; Henegouwen 173; Luxemburg: 50; Namen 70. 2de Vervolg. Nu gaan we even kijken naar die Vol ken die van de Grieken hun beschaving overerfden de Romeinen. Ook zij droegen gedurende het koningdom en de republiek over het algemeen de baard. Die gewoonte bleef bestaan tot in de jaren 300 voor Kristus. En al zijn er noch teksten noch dokumenten die op het bestaan van bar biers wijzen, toch was het scheermes alge meen gekend. In het jaar 454 na de stich ting van Rome kwam daar de eerste bar bier uit Sicilië toe. Plinius vertelt dat de grote generaal, Scipio de Afrikaan, het voorbeeld gaf en zich dagelijks liet sche ren. Onder het keizerrijk was dan ook het barbam favere zich scheren» aan de orde van de dag. Dc Romeinen die de gewoonte zich te scheren van de Grieken hadden overgenomen, hielden van hen ook het ge bruik, de eerste baard aan de afgoden te offeren. Die eerste offerbaard heette «'a- nugo». De «depositio barbae» of het ont- baardingsfeest» werd door de jeugd uit bundig gevierd en de te-ontbaarden-jonge- lingen werden meestal het slachtoffer van de spotlust hunner makkers. Het kon er daar ook heftig aan toegaan, zodat velen die ceremonie dan ook dikwijls uitstelden. Maar 't moet toch eens gebeu ren en de meesten onderwierpen zich dan ook aan het onvermijdelijke rond hun 20e jaar. Seutonius heeft het trouw aangetekend dat keizer Nero zijn eerste baard in een met edelstenen bedekt gouden kistje sloot en hem zo in het kapitool plechtig aan Ju piter offerde. Dichter Stacius verte't neg een ander feitje. Een adellijke jongeling had hem gevraagd voor de gelegenheid en kele verzen te schrijven. Die verzen zond de jonge man dan oii zijn baard in een kostelijk kistje ges'Jen, naar Pergane, als offer aan Esculaap, zijn lievelingsgod. Het schijnt nochtans dat de jongelingen na het ontbaardingsfeest Inch nog hun «cfavo- ris» lieten groeien, die ze naar de mode van hun tijd fijn verzorgden. Later in de eerste et uwen van onze jaar- te'ling betekende de baard de jeugd. Daar om ziet men jongelingen voor hun 40 jaar ook altijd met de baard afgebeeld. Doch rond die leeftijd werd hij gans afgescho ren. Hem langer houden is een teken van slordigheid of rouw. Omdat nu de goden eeuwig jong blijven. i worden ze ook allen met een baard vooige- I steld. Zo kunnen we bij het zien j beeltenis van Caesar waar hij m baard wordt voorgesteld, daaruit dat het werd vervaardigd nadat hij de senaat tot god was uitgeroepen. Toen de Romeinen hun sterke k verloochenden en meer begonnen hellen naar Oosterse verwijfdheid - het zijn sterke benen, die de weelde dragen begonnen zij zich ook te s$ Aan keizer Hadriaan komt de eer baarddracht opnieuw te hebben inge Immers op modegebied geldt het prir «Cujus regio illius et cappilatio» d. b, de kroon draagt, geeft le haartooi Naar het getuigenis echter van met historici ligt de grond van deze moe andering niet in de schoonheid maar utilitarisme, in het nut. Zo wilde Hadriaan met zijn baard eenvoudig ontsierende gelaatstrekken verberger na al zijn volgelingen, zelfs ouder als Pertinax en Didimus, eerbiedigdi opnieuw in het leven geroepen modi niettegenstaande de zeer strenge schriften van Bisschop Clemens vj xandrië, was het toch de Kristen Constantijn, die het eerst de scheer i weer invoerde. Zijn opvolgers aapte l grote voorganger natuurlijk na. To: keizer Mauritius (ongev. 600) zag t nitts meer dan geschoren keizersk j Pardon, ik zou liegen. Onder al die k I was er één, nl. Juliaan, die een lange droeg, Maar ocharme hij mislukte tot zijn hervormingspogingen. Hij werd een publiek curiosum. Iedereen wil keizer met de «bakkebaard» zien. Men te hem uit en er ontstonden volksi I waarin men de keizer vroeg om van j baard koorden te mogen vlechten. klonk het refrein door Rome's straten j liaan laat je toch scheren, man. 0 I stond hij bekend als de keizer «bok» i nog dacht Juliaan dat hij het rechte vast had. Hij was zelfs zo naief 'n bo schrijven waarin hij trachtte zich te dedigen. De titel luidde Antwoorc de baard-haters Daarin beoogde hij zelfspot de spotters te overtroeven, he klaar uit de volgende zinsnede blijkt mooi gelaat gaf de natuur mij niet. haar te straffen voor die euveldaad h haar dan gefopt door er nog een baard aan toe te voegen. 'T VERVOL EXPECTAT0 C.V.P.-ZITDAGEN. TE AALST L. MOYERSOEN, zaterdag 21 en zater dag 28 mei 1960 aan huis. E MORIAU, zaterdag 21 mei aan huis van 10 tot 12 u. en in de 11K Hartkrin* ts 19,30 u. Zaterdag 28 mei, aan huis van 10 tot 12 u. en in de Kring Mijlbeek te 19,30 u. W. VERLEYSEN., maandag 23 mei in «'t Groen Kruis» van 10 lot 12 u. en Dins dag 24 mei in «'t Groen Kruis» van 19.30 tot 20,30 u. R. OTTE. zaterdag 21 mei en zaterdag 28 mei, in «'t Groen Kruis» van 10 tot 12 u VOOR DE COMMUMEKANT. I\' ALLE PRIJZEN. TH. VAN NUFFEL 2. PRIESTER DAENSPLEIN, AALS] (Rechtover St. Martiiruskerk.) AMBULANCEDIENST DER BRAN DU) Voor dringende gevallen bel hel 26.000 de officiële ambulancedienst Aalst en omstreken dag en nacht. GEP Bij kan n wende ZA Dr. 116. 1 Zl in de AP 20. T De WEE 13,30 OCT tl IC EEN NIEUW NATIONAAL AKKOORD -dingen op krediet hebben aangekocht Na moeizame onderhandelingen is het I dan ook vrezen dat zij de maandelijksei dan tussen de vakbonden en de werkgevers- se' n'et zullen kunnen betalen en daa federaties tot een nieuw nationaal akkoord 1 afzien van elke poging tot staking. Men gekomen. Wanneer men zo de termen van beter zeggen dat de arbeidersstand tot het communiqué leest, dat na de afsluiting 1 tere riJPheid is gekomen en niet meer Minister P. W. Seghers. de man die dap per laboreert aan de gezondmaking van de N. M. B. S. moge zich troosten. De spoor wegen in Birma moeten minstens een even grot deficiet maken als bij ons. Stel u voor beste lezer, honderden mensen rijden er schaamteloos zonder spoorkaartje. Bij «■en enkele kontrole in een trein, kon een wachter er meer dan honderd vinden die gratis voor niets wilden reizen. Bij de 110e hield hij echter op. Het was een boeddis- tischc monnik en gezien hun aanzien, durf de de wachter niet verder aandringen. KORT AANGEBONDEN z Sommigen trachten dus in 't leven voor uit te komen door, zoals in Birma, gratis te reizen. Alle kleintjes helpen natuurlijk... In het Amerika van Eisenhower gaat het, wie twijfelt er aan, vanzelfsprekend anders. Zo, ook de gangster van Youngstown die met één woord rijk werd. De man liep een bank binnen, stormde de deur van een direkteur in, haalde een revolver voor de dag en toonde een lege peluw Vullen zei hij kortaf en onbeleefd. De direkteur durfde niet te weigeren, stak de peluw vol briefjes en de man verdween met wel ge teld 35.000 dollar En wij die dachten dat de Wild-Westhis- tories en films nog louter fantasie waren. NOG EEN WILD-WESTHISTORIE Een wild geworden os ontvluchtte dezer dagen uit een weide te Louvres bij Parijs Het beest liep woest de straten van het stadje in, stormde een garag® binnen, liep J dan een gang door om eindelijk in het ka- j binet van een tandheelkundige te belanden De praktikus die net bezig was een zekere j kies uit te halen, kon nog net op' tijd, sa- men met zijn patient wegvluchten. De os vernielde al de instrumenten en i kon dan eindelijk gevat worden. I Een vraag die zich na goed overwegen stelt waarom koos de os uitgerekend het I kabinet van een tandarts voor zijn vanda- lenwerk STEEDS HET BURENPROBLEEM. Hoeveel uren per da" mag men piano spelen zonder zijn bure.; te ontstemmen Op deze vraag diende onlangs de recht bank van Zwolle in Nederland te ant woorden. als gevolg van een klacht neerge legd door de buren van een huis uit net stadje. De dochter des huizes was name lijk een muzikante en leerling van de mu ziekschool. Zij speelde de ganse dag piano en de buren vonden het welletjes. De rech ter dacht lang na en bepaalde dan dat de jonge daipe voortaan niet meer dan 3 uur per dag zou mogen spelen. PECH VOOR NARRIMAN De kleine, nogal zwaarlijvige Narriman wie het zich niet meer herinnert ex-konin gin van Egypte, en tweede ex-echtgenote van Farouk. heeft tegenslag In Beyrouth waar ze sinds geruimen tijd verbleef, heeft ze* onlangs haar mémoires uitgegeven en J de eerste reaktie die hierop loskwam was een postpakket met een tijdbom In, die ge- I lukkig bijtijds ontdekt werd. RADIO-MOSKOU MEDISCHE KRONIEK. Radio Moskou zendt regelmatig eer. pro gramma uit over «geneeskundige zorgen» Tijdens een van de recente uitzendingen verklaarde konferencier dat men niet zc maar zonder meer al die vreemde waler:- moet drinken, zoals, zei hij, b.v. bronwater Keulswater... 'T ZWAKKE GESLACHT. Een dame die 50 kilo we<y,t en hoge, fij ne, dure hieltjes draagt, oefent op de bo dem een drukking uit van 3000 kilo per cm T n zwaar wegend man met zijn plompe 1 :elen oefent een twintig maal kleine druk uit. GOEDE EN SLECHTE EXEMPLAREN Dat er tussen de mensen die onze pla neet bevolken goede en slechte exemplaren zijn weten we allen. Maar een Amerikaans miljonair, die tevens plantenkundige is heeft nu uitgemaakt dat dit verschijnsel ook in de plantenwereld bestaat. Er zouden planten bestaan die gevoelig zijn en ander die het minder zijn. Andersom gezegd, bra ve sukkelaars en niet deugen. De miljonair vond een machine uit om zijn theorie te bevestigen en waardoor hij zogenaamd het door de planten voortge bracht geschreeuw kon opvatten. Vol gens hem is de tomaat een zeer gevoelige plant en zijn machine registreert zijn hulp geroep als de tomaat gepeld wordt. Maar de kool zou het meest gevoelig plantje zijn Van een brave man mag dus voortaan ge zegd worden hij is gevoelig als een kool van het akkoord werd uitgegeven, dan ziet re'(* wordt gevonden om voor louter p I men onmiddellijk hoe de vakbonden veel ^'eke redenen in staking te gaan. De ar water in hun wijn hebben moeten doen. In- derdaad, de vakbonden of ten minste één I grote vakbond vroeg enkele maanden te- |rug verschillende eisen voor onmiddellijke verwezenlijking. Nu leest men in het com muniqué dat aan deze eisen niet onmiddel lijk zal worden voldaan. Eerst en vooral wordt de verbintenis aangegaan tot en met einde 1962 geen nieu we eisen meer te stellen. Ten tweede wordt aangegeven dat het dubbel verlofgeld slechts voor 1963 verwezenlijkt zal zijn. met ondertussen een etapegewijze verho ging van het verlofgeld a rato van 1% dag per jaar. Vanaf toekomend jaar eveneens zullen de werkgevers ongeveer een miljard meer storten aan de gezinsvergoeding, zon der dat nochtans reeds bepaald werd hoe deze bijkomende inkomsten zullen worden verdeeld. De paritaire besprekingen in België zijn ontstaan uit het sociaal pakt dat tijdens de oorlog zelf tussen werkgevers en vakbon den werd afgesloten De eerste manifesta tie ervan was het nationaal akkoord van 1945, waardoor heel het systeem van de sociale veiligheid werd ingevoerd. Nadien werden herhaaldelijk soorten van rondeta felconferenties belegd en telkens kwam men aldus tot een oplossing. De laatste on derhandelingen hebben echter bewezen dat de invloed van de vakbonden stilaan ver mindert. Inderdaad, de onmiddellijke eisen van een bepaalde vakbond werden enkele weken terug gesteund door een algemene staking die grotendeels mislukte. Er is iemand die gezegd heeft dat Gene raal de Gaulle aan het bewind gekomen is dank zij het systeem van krediet. Hij be doelde daarmee dat de arbeiders allerlei dersstand schijnt meer en meer te bi pen dat er een volkomen scheiding tussen het politieke en het sociale, en de louter sociale vooruitgang niet nooi |jui\ kelijk één of ander bepaald politiek gime onderstelt, want dat is niet waar i begrijpt dan ook dat de vakbonden in i gelid treden voor sociale aangelegenhea dat is hun rol; maar men begrijpt mini dat zij zouden op straat komen voor pj deej tieke aangelegenheden, waar het gaat I de verdediging van één of ander regij qqi waarvoor elke burger vrij is te kiezen ,n j niet te kiezen. jan( De huidige onderhandelingen hebben I heb wezen dat de politisatie der vakbonden 4 deze vakbonden zelf schade heeft bed B kend. Inderdaad, waar zij nog enorm w 14 i leden hebben, daar schijnt voorlopig i B dynamisme van de basis te zijn verdwenj Per Men krijgt inderdaad de arbeiders n meer in staking voor allerlei drogreden* zoals dit vroeger ging. En zelfs een algert c ne staking van één dag wordt slechts zei wo: gedeeltelijk opgevolgd. 611 Dit is op zichzelf een verheugend N ers want de vakbonden moeten eerst en voos vai de beroepsbelangen van hun leden veri digen en niet de belangen van enkele II zet ders die zich vanuit het vakbondleven me 1 een in het politieke leven hebben gewaaf 11 en daar hun eigen politiek trachten te ve dedigen door de leden van hun vakbond 1 doen opmarcheren. ger Intussen zullen wij dus een periode vj jn ongeveer 2>4 jaar sociale rust kennen W ga. hebben deze periode grotelijks nodig omdl de te veel problemen thans op het spel staij Ar die de aandacht van al onze landgenotj uj', zullen vergen. Loc BARTIIELEMY.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2