/Ubauto-etikïaiiie& De wereld-triomf van de baard. DE WERELD IS EEN SCHOUWSPEL rome KEUKENGEHEIMEN'. /wijnazijn en wrijf hier de bronzen voor- HET VERWERKEN VAN RESTJES V'IS werpen mee in. Laat vijf minuten rusten. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat kleine spoel ze daarna af met schoon water en restjes vis overblijven, die als ze opge-1 breng ze op een verwarmde plaats. Wrijf ze warmd worden, niets smakelijks meer heb hier glanzend met een flanellen doet. ben. En toch kunnen we hier met een wei- mgt de warme dagen te vermijden nig kruiden en wat handigheid nog lekkere kaas uitdroogt, kan men hem in een hapjes van bereiden. Enkele voorbeelden VISSALADE Ontdoe de restjes vis zorg vuldig van graten en huid, en snijd het vlees in dobbelsteentjes. Vermeng ze met een gelijke hoeveelheid in stukjes gesneden gekookte, koude aardappelen, een handvol gekookte koude doperwtjes en enkele schijfjes rode biet. Begiet het geheel met een weinig olie en citroensap. VIS IN SCHELPEN Voor 250 gr. visres- ten heeft men ook nodig 50 gr. boter of margarine, 3 dl. melk, 25 gr. bloem, een uitje, een worteltje, wat pererselie, foelie, tijm, een paar peperkorrels, Gruyèrekaas en paneelmeel. Fruit de gehakte ui, wortel en peterselie gaar in een weinig boter, voeg er de melk en de overige kruiden aan toe en laat alles 15 minuten zachtjes trekken. Zeef nu de melk en maak hiervan met 25 gr. boter en met azijn gedrenkt papier wikkelen. Lavabo's en bad worden mooi wit als men ze schoon maakt met een vod waarop een flinke scheut azijn is gedaan. PAS OP VOOR ZEEWATER. Dat te veel zon en te plotselinge over gang schadelijk is voor de huid, weten we al lang en er is al zoveel geschreven over dit onderwerp en hoe men zich tegen te fel le zonnestralen moet beschermen, dat het altijd weer opvalt, wanneer men in een badplaats vervelde ruggen en schouders ziet, als resultaat van een verkeerde behan deling. Minder bekend is echter dat ook zeewater de huid schaadt, al is dit meer oppervlakkig. In de meeste gevallen is het dan ook vol doende, om de huid na het zeebad af te I spoelen met zoet water en dan liefst regen de bloem een saus. waarin de visresten i water. 's Avonds invetten met crème. Wordt (zonder graten en velletjes) gedaan den. Dit mengsel in schelpen overdoen, met paneermeel en Gruyèrekaas bestrooien met de rest van de boter bedekken en in de oven vlug bruin laten worden. de huid dan toch rood en gaat ze jeuken, dan kan men het beste de volgende crème gebruiken, die men zelf maakt van 1 gram aluin, 1 mg adrenalinchloorhydraat (bij de apoteker te verkrijgen), 10 kubieke centi- bleke lippen zijn uit de tijd, net als hun te fel of te donker getinte voorgangers. Sommigen propageren frisse, zachte ko- J raaltinten, anderen houden zich aan matte, I niet of nauwelijks rode tinten met een aan zienlijke hoeveelheid nuanceringsmogelijk heden naar lichter of donkerder toe. Ook ten opzichte van de huidskleur valt er een streven te constateren naar een natuurlij ke, zomerse teint, die variëren kan van een ietsje goudachtig tot flink gebronsd. De ogen blijven nog steeds de blikvan gers van het gezicht. De meningen lopen nogal uiteen ten aanzien van de kleuren van mascara, streep over het ooglid, ogen- schaduw en wenkbrauwen. Men doet het verstandigst om af te gaan op eigen type en eigen kleur van ogen. De coiffure wordt natuurlijker van val en iets makkelijker in het onderhoud. oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID VISSCHOTEL Voor deze schotel is ook meter gedestilleerd water, 3 gr lanolie, 3 gr. visbouillon nodig. Daarom is het altijd vaseline en 4 a 5 druppels parfum. Deze goed, als we vis over hebben, ook de vis- crème wrijft men met cirkelvormige bewe- bouillon (dit is het water met eventuele gingen in de huid in. kruiden, waarin de vis gekookt is) te be waren. Voor dit recept komen vooral resten kabeljauw of schelvis in aanmerking. BENODIGD 500 gr. visresten zonder graten en vellen, 6 dl. visbouillon, 80 gr MODETIPJES. EN UW MANTELPAKJE Het mantelpakje is een onmisbaar kle- boter of "margarine. fui,10-gr. bloem. 1 dingstuk geworden. Het is de redder in koffielepel kerrie en d] melk. nood bÜ verwachte en onverwachte BEREIDING Fruit de fijngehakte ui gebeurtenissen bij een lunch ergens but- met de kerrie en 40 gr. boter goudgeel: ten, een beroek aan een tent«nstelhng een druilerige dag. de verlovingsreceptie voeg de bloem toe en verwerk dit met de visbouillon en de melk tot een saus. Zeef j van een nic •|e deze saus en roer er de rest van de boter door Hebt U het zich al aangeschaft totdat deze niet meer bovenop drijft. Ver- j Mocht U op het punt staan te besluiten warm in deze saus de stukjes vis en dien u een nieuw mantelpakje aan te schaffen op in een rand van gestoofde rijst of aard- jan willen we graag nog even met u mee- appelpuree. AZIJN IN DE HUISHOUDING Dat azijn aan sommige gerechten een lekker fris smaakje geeft, weten we alle maal. Maar weet U ook dat de azijn in de huishouding vele diensten kan bewijzen Hier volgen enkele voorbeelden r Wanneer U bang bent dat de kleuren van uw bedrukt zomerkleedje, dat gewas sen moet worden, zullen doorlopen, voeg dan aan het zeepsopje een paar lepels azijn toe. Na het wassen van gekleurde voorwer pen kunnen we de kleur verlevendigen door gij het laatste spoelwater wat azijn te voe gen. Zijn er modderspatten op uw regen mantel gekomen, borstel dan eerst zorgvul dig de modder weg en verwijder daarna de vlekken met een doek. die in azijn is ge denken Het mantelpakje moet van deze tijd zijn, dat wil zeggen strak, eenvoudig, zonder een teveel aan details. Daarom ont werpen de couturiers ze zo weinig getail leerd, vrij los en nonchalant. Nee, neemt u nu eens niet dat bekende getailleerde en altijd keurige pakje. Waag de sprong en neem het jasje iets langer en de ceintuur iets lager dan de taille. Het staat u goed. mits u niet al te brede heupen hebt In dat geval moet het schootje heel even klokkend afstaan. Merkwaardig is het te zien, hoe goed deze rechte modellen afkleden, ook bij de grote maten. Kies hierbij uw schoenen smal, met pun tige neus en niet al te hoge hak. Neem een grote tas en een vrij hoge hoed. Deze laat ste maakt uw gezicht kleiner, de eerste is een groot stil vlak tegen uw strakke tail leur. Vreest niet. dat dit alles gauw uit de mo de zal zijn Geen sprake van Deze onge- Tijdens de week van 8 tot 14 mei werden er per dag gemiddeld 105.462 volledig, 43 539 gedeeltelijke en toevallige werklozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 149.001 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering met 3.625 volledige en van van 740 gedeeltelijke en toevallige werklo zen genoteerd. De vermindering van de volledige werk loosheid kwam vooral tot uiting in de land bouw, het bouwbedrijf, de metaalverwer king en de voedingsnijverheid (conserven- fabrieken). De lichte afneming van de gedeeltelijk en de toevallige werkloosheid is het gevolg van tegengestelde bewegingen der bedrij vigheid in verschillende sectoren. DE INVOER. Volgens de voorlopige cijfers van het Na tionaal Instituut voor de Statistiek bedrotg de invoer van maart 1960 5 miljoen 780 072 ton ter waarde van 16.977.184.000 fr. Er waren 27 werkdagen. De voorlopige cijfers van de maand fe bruari waren invoer 4 miljoen 918.590 ton ter waarde van 16 miljard 809.723.000. Het aantal werkdagen was 25. De definitieve cijfers van maart 1959 waren invoer 5 miljoen 328 577 ton ter waarde van 15.991.943.000 fr. Het aantal werkdagen was 35. oOo STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN In de week van 16 tot 22 mei zijn bij 910 verkeersongevallen 12 personen ter plaat se omgekomen en werden er 140 zwaar en 489 lichtgewond. Tijdens het weekeind de den zich 335 ongevallen voor met 6 doden en 59 zwaargewonden. Vierde vervolg en slot. Doordat later Frankrijk een der groot ste machten van Europa was en bijna voor alles de toon aangaf, kan het volstaan met de ontwikkelingslijn der baard-mode daar na te gaan. Toen koning Lodewijk VII ,1137-1180) het eerst in zijn kop kreeg zich te scheren liep hij van zijn edele gade een ferme uit brander op Dit was een majestatische re vanche op de lieve woordjes die hij haar had toegestuurd, wanneer ze te Antiochië de Oosterse klederdracht had willen overne men. Of dit de oorzaak werd van hun late re scheiding vertelt de geschiedenis niet In alle geval Lodewijk werkte zijn gril uit en lanceerde een nieuwe mode. Twee eeu wen hield ze stand. Men scheerde zich ge heel, of behield alleen de favoris, naar 's konings voorbeeld. Door 't lot was het aan koning Frans I (1515-1547) voorbehouden, de baarddracht weer in ere te herstellen. Immers in een twist na drinkpartij, had een al te onzachte hand hem even de kaak gestreeld. Die roemvolle eretekens trachtte hij met de baard te bedekken in 1533 vaardigde hij i toegevoegd worden, o.m., over de godsdien- zelfs een edikt uit, waarbij eewigdurende stige waarde van de baard; de opinie der dwangarbeid werd opgelegd aan alwie, zon- eerste Vaders over de waarde van de baard, der voorafgaandelijke toelating, maar enz. Enkel dit mag nog gezegd Aan de Ca- vooral zonder schatting te hebben be-1 pucijnen is het te danken, dat vanaf 1528 betaald, de baard dierf dragen. In die da- fje baard de eeuwen door, voor het nage- gen ook was het dat humanisten plots ont-1 slacht bewaard bleef. dekten dat de oude Griekse schrijvers een' i Een hoogstbelangrijke vraag is ook baard droegen. Dat volstond om aanstonds 6 J j heeft de baard nog toekomst Zonder hier hetzelfde te doen. profeet te willen zijn, kunnen wij gerust Na Calvijn begonnen ook de hervormers {je mening van de Heer Paul Nystrom de baard te dragen En 't is. om er maag-1 professor aan de Columbia-Universiter pijn van te krijgen, als ge al die langge-1 onderschrijven, baarde triestige gezichten ziet op de «hei- vormingsmuur» te Geneve. I wat afwisseling. Infanterie-soldaten en of- j ficieren droegen enkel een snor: de genie- soldaten daarbij nog een baard, maar de burgers stonden op slechte papieren, als zij zich scheerden. De keizerlijke maarschal ken hebben ook eens bewezen dat ze nog van andere dingen verstand hadden, dan van oorlog voeren. Zij hebben de mode der bakkebaardjes in het leven geroepen. On der Lodevvijk-Filips (1830-1848) zette deze mode haar zegetocht verder. Napoleon III ((1852-1870) werd de eerste drager van een vlokjes-baard. Door al 't chik volk: werd hij nageaapt, maar vooral door zijn soldaten. Later werd de volle snor de mode en zij bleef het gedurende het grootste deel der Republiek. Alleen professoren en stu denten droegen dan een baard. De Amerikaanse invloed op de mode zorgde ervoor, dat de moderne mens zich algemeen begon te scheren. Ook de uitvin ding der veiligheids-scheermesje, door de heer Gillet, en naar zijn naam genaamd, heeft hier veel toe bijgedragen. Daarmee is de geschiedenis van de baard ten einde. Veel zou hier nog kunnen aan De schone lange baard, het teken van echte mannelijkheid, heeft een grote toe- Onder Hendrik III (1574-1589) trad de komst voor zich. Binnen de twintig jaar scheer-mode weer uit haar winterslaap. Im- staat ons een nieuw baardtijdperk te wach mers de koning droeg slechts een snorretje j ten, want evenals de dames, zullen de he Dus moesten al de postjesjagers eveneens J ren> na verloop van een bepaalde tijd, hui zo doen. Maar voor een verandering zou haardracht wensen te veranderen. Di zijn opvolger Hendrik IV (1589-1640) -naar baard is de enige uitweg in de overvloei weer de baard dragen, en voor 't kontrast van moeilijkheden nog wel de volle baard. Lodewijk XII! j (1640-1643) was weeral van een ander ge- dacht. Aan de kin droeg hij een klein haar- wat deze professor twintig jaar geledei trosje Omdat men dit dan voor het eerst schreef lijkt in onze dagen enigszins te zu! meende te zien al droegen de Egyptena- ]en verwezentlijkt worden. Wij zien toch s ren dit reeds 3000 jaren vroeger noemde jonge mensen die de baard dragen. Iet i men het «royale» in schoon Vlaams «sikje» Wat niemand van ons had kunnen gelover. I Ditmaal werd het echter geen bruske te- Zal deze mode stand houden en vcralge ugkeer naar de oude mode, maar een menen Dat is een andere vraag. In all j voortlopend decrescendo. Want Lodewijk geval zijn we nog niet zo ver dat het «d i XIV (1643-1715) kortte dit haartrosje wat schone, lange baard is» die onze vertegen j in. Met Lodewijk XV (1715-1774) begor. woordigers van het sterke geslacht heef j weerom de gulden eeuw der kale kinnen. De veroverd revolutie heeft dit misschien het emge ongewijzigd gelaten. EXPECTATOR doopt. Het gebeurt overal wel eens, dat de tailleerde mode is er nu al een jaar of tien schoteldoek vet en kleverig wordt Dit eu- en blijft nog wel even Want ergens weer- vel is echter zeer vlug verdwenen spoel spiegelt ze heel zuiver de geest van deze eenvoudig zo'n doek eens flink uit in koud tijd eenvoud, klaarheid, eerlijkheid 1 water met azijn. Koper kunt ge gerust eens poetsen HET UITERLIJK SCHOON' met azijn. Wrijf hiermede het koperwerk in en poetst goed na met een schone doek Het resultaat is werkelijk schitterend. Brons kan schoongemaakt worden Op het ogenblik is bij alle make-up-spe- cialisten een streven naar natuurlijkheid te zien. Wat de schoonheidsverbeteraars ons dit seizoen als «natuurlijk» aanprijzen, is met wijnazijn. Bevochtig een sponsje met lang niet onverdienstelijk. De ziekelijke De oorzaken van de ongevallen met dode- llijke afloop waren de volgende overdreven I snelheid 1 dode; niet stilhouden voor rood licht of teken van bevoegd agent 1; geen I voorrang verleend bij verkeersteken om gekeerde driehoek 1; andere vormen van voorrangsregelen niet nageleefd 1afslaan zonder voldoende aandacht 2; andere oor- deelfouten of gebrek aan aandacht 1; ver moeidheid, gebrek aan ervaring of rysisch gebrek 1; slippen 1; oversteken van rij weg zonder voorzorgen 2; andere omstan digheden 1. Indeling van de 910 ongevallen per pro vincie Brabant 165; West-Viaanderen 86; Oost-Vlaanderen 116; Antwerpen 96; Lim burg 71; Luik 124; Luxemburg 47; Hene gouwen 151; Namen 54. Maar wie weet En 't Keizerrijk bracht eindelijk een-; kan wen do: D 4. 1 D STü DOl A HEI a: STK D< WEI 13.31 Te uur, Te linge Te Na gezet Anto I Op kerk H. M ten is vanw Mi Aa ajuin (stuk telen 24-26 ren 1 jonge vlees L ÜTENLFNING 1953 HET WORDT HOOGTIJD OM UW Bij de 372c trekking van de lotenlening COMMUNIEPRENTJES TE BESTELLEN 1953 is een lot van 1 miljoen Fr. gevallen Een mooie keus vindt U bij op obligatie reeks 2918 onr. 32. en een lot TH. VAN NUFFEL, Q nr 77., PRIESTER DAENSPLEIN, AALST, van 250.00 F op obligatie reeks 655 nr. /73 (rechtover St. Martinuskerk) De andere obligaties van die reeksen zijn cn in de drukkerij DE GAZET VAN AALS v terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Di werd RECHTSTREEKS OF ONRECHTSTREEKS I.OON Over Kroetsjev de man die het laat ste wereldnieuws leverde weten we nu stilaan alles. Het zijn inmiddels niet alleen de W'estersen die boos zijn. Luidens vol gend bericht zijn er ook achter het IJzeren Gordijn een paar man die niet zullen te spreken zijn over de baas uit het Kremlin. Ze wezen het spreekwoord indachtig. VAN UW VRIENDEN MOET GE 'T HEBBEN Een afdeling van de Kommunistische partij in het Oost-Duitse plaatsje Leuch- ting twee man en een paardekop had namelijk besloten een telegram van geluk wensen te zenden naar Kroetsjev, ter gele genheid van het tienjarig bestaan van -ie federatie. Er werd onderzocht of het tele gram in het Duits of het Russisch zou wor den opgesteld. Tenslotte meenden de nota belen van Leuchting dat Russisch beleef der was en er werd beroep gedaan op ie mand uit de federatie die steeds beweerd had goed Russisch te kennen. Na lang zwe ten had de man de tekst klaar en die werd doorgestuurd Een week nadien werd de voorzitter en de sekretaris gearresteerd De «vertaler» had zich zo deerlijk vergist dat het telegram de grofste verwijten in hield in plaats van felicitaties. VERRADERLIJKE KIPPEN. Wie weet hoe ware de voorstelling-die- niet-doorging-te-Parijs /erlopen, indien de vier hoofdacteurs net als een zw it serf keukenpiet de gewoonte Jiadden te proeven van de kippen, dat door hel restaurant waar hij werkzaam is, uit Amerika worden ingevoerd. Deze Amerikaanse kippen wor den met hormonenvet gemest.Dit geschiedt als volgt een pilletje met hormonen wordt in de nek van de kip ingebracht en vooruit dan maar. Enkele weken nadien zit die kip in het vet en heeft hagelwit vlees. Nu had onze keukenpiet de gewoonte van alleen maar kippennekken te eten. Na en kele tijd kreeg hij echter een zeer fijn stemmetje, zijn haar begon te krullen en bovendien werd hij bovenmatig dik. De dokter vond eindelijk wat het was. De invoer van dergelijke kippen in Zwit serland is thans verboden. PARIJS 1960. In de Parijse parken worden, door vroe gere politiereglementen '?rlei dingen ver boden. Zo o.m Streng verboden het aan steken van vuren, het afschieten of gebrui ken van wapens, ook zonder kogels, het rof felen van de trom. het bespelen van kla roen, trompet of fluit; het zingen in koor zonder toelating van de politie, het wassen van voertuigen, het slaan van tapijten en kussens, het aftrekken van bloemen of bladeren, het baden of zich wassen in de vijvers, het schrijven op muren, standbeel den enz. het oprapen van dood sprokkel hout. Auto's mogen door bepaalde parken rijden, maar geen lijkwagens DE GELUKKIGE. Gino Mendozi was een jonge Italiaan uit het Zuiden die dacht fortuin te maken met aan de nationale pronostiek deel te nemen ,een traditionele bezigheid van vele zijner landgenoten. I Hij wist echter heel weinig af van voet bal en in de stad voor een kantoor geko- men, vulde hij op goed geluk af enkele bul- letijns in. De volgende week keek hij met spanning naar de uitslag 1, 1, 3. 2, 1 enz. Van de namen der voetbalploegen zelf trok hij zich geen zier aan. En ja, hij had gewon nen. Gino begon alvast met een paar vrienden uit te nodigen om samen een feestje te vie ren. Hij haalde al het geld van zijn spaar boekje af, deed het op in plezier en leute en trok toen naar de stad om zijn prijs in ont vangst te nemen. Toen bleek het dat hij beet genomen was en in feit bulletijns van de vorige week I ad ingevuld. De arme jongen is nog niet - .er zijn verwondering heen. KOSTELOZE TAXIRIT. Een niet nader genoemde korporaal in Duitsland had wat te diep in het glas ge keken en strompelde nu naar buiten Daar kwam een auto aangereden die precies op een taxi geleek. De korporaal riep Taxi De auto stopte «Naar de vlieghaven» zei de waggelende korporaal. De auto reed door, terwijl de korporaal achteraan tegen de rugleuning, lag, dromen van het bier dat hij die avond had gedronken Enkele ogen blikken nadien stopte de taxi aan de kazer ne De chauffeur stapte uit, deed de deur open en de korporaal vroeg «Wat hoef ik te betalen. «O helemaal niets,» ant woordde grijnzend de chauffeur, die met een teken deed aan de wacht die de korpo raal bij de lurven greep De chauffer was namelijk de kolonel van het regiment. Men weet over 't algemeen wat er met «rechtstreeks» en «onrechtstdeeks loon» wordt bedoeld. Het eerste is het bedrag aan geld dat aan de arbeider na het beëindigen van zijn taak wordt overhandigd; het an dere zijn de sociale voordelen onder elke vorm die aan de arbeiders worden uitge keerd, dank zij een afhouding op hun loon een solidariteitsafhouding en meer en meer een tussenkomst vanwege de Staat, dus vanwege de belastingen. Sinds de oorlog is de strijd gegaan tussen voorstanders van het eksklusief recht streeks loon, voorstanders die men meestal bij de liberaliserende ekonomisten en so ciologen vindt, en de voorstanders, niet van het eksklusief onrechtstreeks loon, maar van een verhoging van beide, rechtstreeks en onrechtstreeks loon. De eersten willen dat de ekonomische vooruitgang aan de arbeiders ten goede zou komen onder vorm van loonsverhogingen, zonder afhoudingen en zonder staatstussen- komst. Maar als korrolarium daarbij staat het dat het bedrag van het loon in de ogen van deze liberaliserende ekonomisten en sociologen, zou schommelen naarmate van de konjunktuur van de arbeidsmarkt. Is het aanbod groot zou het loon dalen; over treft de vraag het aanbod, dan zou het loon stijgen. De anderen willen dat de loonsverhogin gen die zij eisen als tegenprestatie voor een verhoogde produktiviteit en een verhoogde produktie en ekonomische vooruitgang, zou gepaard gaan met een verhoging der socia le voordelen aller aard, dus met een verho ging van het onrechtstreeks loon. I Tenslotte is er een derde tendenz welke echter niet graag toegeeft dat zij eigenli alleen maar het onrechtstreeks loon trai te verhogen. Dat is de tendenz die voordoet in Rusland en andere marxis j sche landen, waar de lonen in koe kracht laag worden gehouden, maar sociale voordelen groter zijn. Een voorbeeld van de eerste tendenz Amerika, waar de lonen zeer hoog zijn, sociale voordelen echter miniem. Van tweede tendenz zijn al onze Westerse 1< den een voorbeeld. Hierbij moge terloc wel eens opgemerkt worden dat nabur landen een onrechtstreeks loon hebben hoger ligt dan bij ons, bijvoorbeeld Frai rijk, waar dit deel bijna 50% omvat het werkelijk loon tegenover ongeveer 35 in België. Jn ope Verl Aalste baut u beiaar PI 1. Fee: 2. Kor 3. Rub kopi De tron 5. Koo kop< fi. Lief 7. Jage kopi Wat Engeland betreft hier wordt «8. Mod goed deel van de sociale veiligheid getiJ tron gen door de belastingen. De zeer hoge iMar lastingen op tabak en rookwaren in Beia j geland kost een pakje sigaretten van 110. La ongeveer 30 fr. en meer betalen bil Beia uitsluitend de nationale gezondheidsdieiill Iph Dit zijn feiten die veel te weinig bij 1 kopt bekend zijn en de officiële diensten z|l2. Fee den er goed aan doen af en toe op voorbfl voor den uit het buitenland te wijzen, waar t|13. Eur al te dikwijls in allerlei publikaties I pere: weerd wordt dat de toestand in het buitj land heel wat beter is. Of zijn diegenen welke een nationale zondheidsdienst wensen met door de st betaalde dokters, ook bereid de prijs var sigaretten te verdubbeien, of de prijs de benzine op 10 of 11 fr. te brengen zi in Duitsland of nog de koffie 300 fr. doen betalen, evenals in Duitsland is de vraag. Luc BARTHELEM) lstc In d< volgent 28 m 18 ju 25 ju |2 juli end Deze op de C

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2