en omstreken ^Droccfmió in ame Bezoek aan de werken te Aalst sine kroniek J azet van aalst A BON N KMENTS1 TiiJS 40,fr, per 3 maand 75, fr. per (i maand 150, - n per jiiar. ERSCH I.J NT de DON1JLRDAG en ZATERDAG van iedere week IiUREF.1, St. Jorisstraat, 25. AALST Hide JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172 ZATERDAG 88 MEI 1960 NUMMER 43 1,50 fr. liet nummer. parijs ligt te dromen in de zondagmorgen. Al te moeizaam ontwaakt de stad uit Lr loodzware slaap. Slechts scouts, sjofelgeklede werklui en kleurlinge!, ontmotl to op dit uur in de metro. loehtans is Parijs op zijn heerlijkst op deze moigen in mei. Een pluimlichte nevel fct op boven de Seine, het jonge groen en de bloesem van de wilde kastanjelaars ki het hartje van de grootstad gelijken op een voorjaarstuin. Be klokken van «Notre-Dame» beieren uitnodigend, maar weinig talrijk zijn de Isen die er gehoor aan geven. Een der glorievolste katedralen van Frankirjk waar- in jaarlijks duizenden vrome pelgrims? tienduizenden kosmischziekc jongelui en Iderdduizenden cameratoeristen trekken, staat daar verlaten als een vulgaire dorps- Ik tijdens de vroegmis. Ilvorens de kerk binnen te treden wordt men aangeklampt door een vrouwtje dat I veel aandrang een boekje aanprijst en moet men voorbij een knaap, door de kin- fcerlamming aangetast, die met een schijnbaar onverschillige gelaatsuitdrukking I ipoliotijdschrift» te koop aanbiedt. Het majestatische kerkschip is gans leeg en duister. De gelovigen, een tweehonderd- hebben zich verzameld rond een altaar in de schemerige kapellengalerij achteraan I hoofdaltaar. fen vaart). Jonge Sint ng in tij Van Aalst i oude priester leest met hese, soms overslaande stem de misgebeden en alle ge lgen zeggen samen met de misdienaar luidop de gebeden mede. Er wordt met veel ■vrucht gebeden door de vrouwen maar ook de mannen dragen ingetogen en zelf- Lust dit misoffer mee op. llle rassen en standen schijnen hier rond het altaar verenigd te zijn een Maleier, I Chinese, twee Indiërs, enkele Noord-Arikanen, rijkgeklede heren en dames, werk- len, marktkramers en metrobedienden in een armzalig plunje, allen staan hier in I hartje van de Franse hoofdstad met gebogen hoofd voor hun Heer. P'J het Epistel en het Evangelie wordt de vertaling van de Latijnse tekst voorge len door qen leek, een sermoen is er echter niet. Na het Credo gaat een sterk bij- tode priester, gehuld in een verschenen, uitgerafelde toog rond met een zakje «voor oude priesters en de armen Hij sleft lussen de rijen door, loopt, een stoel om- r, slaat enkele rijen over, keert op zijn stappen terug, gaat voor een tweede maal dezelfde mensen, laat al het geld vallen zonder er zich om te bekommeren De ksen lachen niet, evenmin ergeren zij zich zij weten dat deze priester zich ja- liang heeft uitgesloofd; tijdens de oorlog was hij twee jaar in een concentratiekamp nu nog is geen werk hem te moeilijk, geen last hem te zwaar 'den naderen ter Heilige Tafel, mannen en vrouwen met zichtbare godsvrucht. Na mis wordt een gebed gelezen en tweemaal hoort men allen- met veel aandrang sme- c Heer, red Frankrijk eer, red Frankrijk, dat land met zijn .moegewerkte oude priesters, met zijn vurige ilynamis. he jonge priesters, met zijn Dirkt ':atoliekc elite, met zi.in vele lauwer» onverschilligen, met zijn afvalligen en godsdiensthaters, Heer, red de oudste doch- van de Kerk, dat schone missieland. Herman MELOS. Op initiatief van het ^stadsbestuur werd door de belangstellender? een geleid bezoek gebracht aan enkele verwezenlijkingen. Li Werd verzameld op het stadhuis waar Schepen Claus de simpatisanten verwel komde. In groep ging het naar het Oud hospi taal». Reeds bij de ingapg bemerkten we de resultaten, de herstellingen aan de bui tengevel. op een zeer degelijke manier uit gevoerd. Op de binnenkoer, waar later een stemmig hofje zal worden aangebracht kon men zich reeds een héél duidelijk beeld vormen van wat het widen zal eens de restauratie geheel uitgeroerd. Langs bin nen bemerkten we het flink werk dat ge presteerd werd door de jongens der her scholing. In de wandelgang op het verdiep was het gewelf reeds gans herplakt en kon den de meesten hun oge^ niet geloven over het bereikte resultaat. Terloops gaf Sche pen Claus en de h. De Vos de nodige uit leg aangaande de nog uit te voeren werken' Vandaar ging het per autobus naar de Bloemenveilingshal op de Aelbrechtlaan De werken aldaar bleken reeds goed gevor i derd en een 10-tal spanten stonden reeds I recht. Zo kon men zich vergewissen welke afmetingen dit gebouw zal hebben eens voltooid. Eens te meer verstrekte Schepen Claus de nodigen uitleg en verklaarde in het kort de werKwijze van zo een veilings- halle. Hij drukte de hoop uit dat buinen een paar maanden met de veiling zal kun nen worden aangevangen. Hij wees verder de plaats aan waar het nieuw slachthuis zal verrijzen. Van de Aelbrechtlaan ging het naar de Schoolstraat, waar een bezoek werd ge bracht aan de feesthalle. De Schepen van Openbare Werken gaf met behulp van plannen de nodigen uitleg en wees op de mogelijkheden van een dergelijk gebouw. Schepen Ringoir die wij aldaar mochten begroeten zette zijn mening uiteen aan gaande de Handelsfoor en drukte de hoop uit dat dank zij dit gebouw de stedelijke handelsfoor een gevestigde reputatie zou mogen verwerven. Na een woord van dank tot al de aanwe zigen werd afscheid genomen en gingen wij in groep terug naar de Grote Markt, alwaar iedere belangstellende voldaan huis waarts keerde, men de vaste overtuiging, AALSTENAAR GEARRES TEERD TE BLANKENBERGE GEVAARLIJK INDIVIDU Te Blankenberghe werd Frangois Me- ganck, 23 j., afkomstig uit Aalst en met verblijf te Brussel aangehouden. Hij wordt beticht van gewapende overvallen te Keu len, en werd opgespoord door Interpol. Meganek was gehuwd met een Duitse vrouw. Op het ogenblik van zijn arrestatie was hij in het bezit van een revolver. Hij werd in de gevangenis van Brugge opgeslo ten. oOo— DE KONINKLIJKE FANFARE KUNST EN VERMAAK IN NIEUWE UNIFORMEN Reeds 10 jaar hebben wij in Aalst een geüniformeerd muziek. Het muziek van de christelijke sociale organisaties «Kunst en Vermaak» gesticht in 1910 mag dit jaar zijn gouden jubileum vieren. En het was noodzakelijk iets speciaals dat ons huidig stadsbestuur niet bij de pak- (te doen. ken blijft zitten en reeds in deze korte pe riode op een merkwaardige werking mag terug blikken Af &W J.jm JB* AtS? A PASSIESPELEN TE OBER AM MERGAU PRIJS VOOR PLAATSELIJKE GESCHIEDENIS E. II DE BROUWER HEEFT DE EER. Het Oostvlaams Verbond der Kringen over'forige weeg gaven de inwoners van ij met erammergau de eerste vertoning van s- to beroemd Passiespel. Men verwachtvoor Geschiedenis en Oudheidkunde heeft hrijvei een half miljoen toeschouwers de 70 de Prijs voor Plaatselijke Geschiedenis zettini «-stellingen z.ullen bijgewoond hebben I i?>59 toegekend aan E. H. De Brouwer, en het einde van de zomer. De rol van pastoor te Impe en redaktie sekretaris van us wordt voor de tweede maal gespeeld 't Land van Aalst, voor zijn studie voor de Oberammergause hotelier, Anton «Het Godsdienstig leven in het Land van asinger (U. M.) 'Aalst tussen 1550 en 1621. dat nij excuse die hi aar, ol VLAANDEREN ZENDT ZIJN ZONEN UIT... Hier in Formosa, schrijft onze Pater uyck, leeft de grote meerderheid van de ie miljoen vluchtelingen die uit kommu- itisch China zijn gevlucht, in onmenselij- omstandigheden. Alleen reeds rond de ofdslad Taipei, huizen er 150 a 200.000 ensen. Ze leven er in schimmelige en bouwval- barakken, destijds door de Japanners munitieopslagplaatsen gebruikt. De zomer is hier ook begonnen, wat be tent dat het gevaar voor typhonen te 1 chten is. Verleden jaar veroorzaakten twee lypho- n zeer grote overstromingen waarbij on menselijke mizerie. Wie meer wil horen over hel vluchtelin gendrama in Formosa, beluistere dinsdag 7 juni 's avonds, de maandelijkse uitzen ding Vlaanderen zendt zijn zonen uit. PROCESSEN VERBAAL... TE BRUSSEL Enkele tijd geleden werd door het Ver bond van het Vlaams Overheidspersoneel bij het Brussels stadsmagistraat een klacht ingediend in verband met de toepassing van de wet op het gebruik der talen in ge rechtszaken. Hierop heeft burgemeester Cooremao thans schriftelijk medegedeeld dat de poli tieagenten bij het opstellen van processen- iden. r'eer duizsnd mensen het leven verloren, r Jufp toch zijn deze vluchtelingen blij op eschikfM""1053 te zijn, omdat de vrijheid, die nij z8fs^end wordt in het Rode China, hun tl mljipste goed is. [Wij in het Westen, met zijn luxe en sloefeuwbouw in steden en dorpen met bun- er, diilows en appartementen, met de vele nie- tak. Ie probleempjes over moderne woonin- ft. Dafchting, waartoe kostelijke handboeken iet mierden aangekocht, over de keuze van het ig vattcantieoord, vergeten wij de miljoenen komenuchtelingen niet, die zoals in Formosa ij weftet veertig huisgezinnen in één barak hui- is mij mee zonder dralen wil helpen, storte op 1st rekening Missieprokuur Scheut 1269.90. LQT [echtelingenfonds. Het is meteen een be- Jis van Christen-Vlaamse solidariteit, vailnt ne' als 'n Congo. Indie, de Filipijnen. VI Vffz staan ook in Formosa, Vlaamse pries- •inkél e ,Y\ 's op de barrikade tegen de onnoemlijke verbaal, het recht hebben, de taal te ge bruiken die zij verkiezen dit «in overeen stemming met artikel 32 van de wet van 15 juni 1935, gezien zij enkel getuigen zijn. Het V. O. V. doet een beroep op de poli tieofficieren om de onder hun gezag ge plaatste politieagenten niet alleen in rechte maar ook in feite volledige morele vrijheid te geven, hun rapporten uit te brengen in de taal die de overtreders gebruikt hebben. Zodoende zullen de overtreders steeds in eigen taal opgestelde processen-verbaal ontvangen, hetgeen thans niet steeds het geval is. z De Vlamingen die door de politie van de tad Brussel opgemaakte processen-verbaal ontvangen welke niet in het Nederlands opgesteld zijn, worden verzocht zich tot het Vlaams Overheidspersoneel, J Van Praet- straat, 28, Brussel te wenden. Het verbond zal aan deze klachten Mei passend gevolg geven. DE KERK IN DE WERELD. PATER PIRE doet op dit ogenblik een rondreis doorheen de V.S.A. Men weet dat zopas pater Wcienfried Vanstraeten even eens een toernee maakte doorheen de Sta tes. Naar we vernemen verschijnt eerst daags een film over het werk van de «Bouwbroeders» en plant Pater Weren- fried een nieuwe reis naar Amerika om er zijn stichting en zijn werk bekend te ma ken. Men is e<- ir g^sl op betrekkelijk grote schaal en vanuit verschillende centra de «geschiedenis van Fatima» onder de Sovjetburgers te verspreiden. Voor zover men de reakties kent klinken zij «eensge zind» voor ons, een hart onder de riem. Dominee Hendrik van der Linde heeft in de nieuwe protestanse kerk van Middel burg openbaar bekend gemaakt dat hij wenste over te gaan tot de katolieke Kerk De dominee voegde er aan toe dat hij deze beslissing had getroffen uit hoofde van eu- kumenische overwegingen. Zo pas werd te Parijs een studieweek- eind belegd door de «Informations Catholi- ques Internationales» over het godsdiens tig informatieve en in de wereld. Met na druk werd het belang onderstreept van de «circulatie van godsdienstig nieuws» voor het leven van de Kerk. - Meer en meer verneemt men dat de Anglikanen zich naar Rome keren en ka- toliek worden, vooral in Engeland. Het zijn dan meestal vooraanstaanden, dominee's, uit het Anglikanisme en dit schijnt een bevestiging te zijn van het feit dat zich alhier een groeiende kentering voordoet. In totaal telt het Anglikanisme nog 35 miljoen leden, van wie 20 miljoen in Enge land, 10 miljoen in de Commonwealth en 5 miljoen in de U. S. A. Het Internationaal Eucharistisch Kon- gres dat te Munchen in juli a.s. zal plaats hebben is het eerste op Duitse bodem se dert vijftig jaar. oOo REISGIDS ZOMER 1960 UITGAVE Nr. 1. De prijs van de nieuwe reisgids geldig voor de zomerperiode 1960 blijft ongewij zigd, 20 F voor de enkele en 40 F voor de dubbele. Deze laatste bevat buiten de dienstrege ling voor de treinen en de vervangingsau tobussen. ook die voor de aanvullende au tobussen, de trams en autobussen NMVB en de particuliere autobussen en boten. Voor de reizigers die slechts in één ge west geïnteresseerd zijn, geeft N.M.B S. ge westelijke reisgidsen uit die tegen 10 F per exemplaar verkocht worden De officiële en de gewestelijke reisgidsen zijn in al de stations te knop bij de zaal wachter of in de krantenkiosken. Voor de twee uitgaven van één zelfde jaar kan men zich ook op de reisgids abon neren. De abonnementsaanvragen dienen gestuurd naar het plaatselijk postkantoor of afgegeven aan de op dienst zijnde post bode; tevens kan het bedrag van het abon nement gestort worden op Postrekening 9460 van het Bestuur der Posterijen te Brusel. Prijs van het abonnement (2 uitgaven) Enkele reisgids 40 F. Dubbele reisgids 80 F. DE TELOORGANG VAN HET PARLEMENTARISME Er is reeds herhaaldelijk op gewezen dat het parlementarisme veel van zijn oude glorie heelt ingeboet. Die glorietijd strekte zich uit van het begin van vorige eeuw tot en niet dc eerste wereldoorlog.Daarna kwam Ctn traag verval. Wel kon gedacht worden dat de overwinning, tijdens de laatste oor log, van de demokratische machten het parlementarisme, zoals wij dat gekend heb ben, 't is zeggen met meerderheids- en xnin- derheinsparlijen, nieuwe iuister zou heb ben bijgezet. Dit schijnt helemaal niet het geval geweest. Deze trage achteruitgang van het parle mentarisme komt zowat in de meeste lan den tot uiting. Om ons te beperken tot West-Europa willen we er op wijzen dat in Frankrijk, bijvoorbeeld, twee jaar geleden, hel parlement zich zelf een deel van zijn Iranken aan moeder de vrouw zou moeten machten ontnam en nu onlangs, volkomen in diskrediet geraakte. De stemming der volmachten kan niet anders worden uitge- Vele uniformen waren versleten tot op de draad, menig jong muzikant was zonder uniform, en bij andere muzikanten was het lichaam in volumen toegenomen, maar het uniform was vergeten zich mee uit te zet ten, zodat het bestuur slechts een oplossing bleef NIEUWE UNIFORMEN, en dit on derstelde nieuwe goed nieuwe kon- fektie, nieuwe kepi's, nieuwe plastrons, nieuwe handschoenen. Maar wie zal dat betalen Er zijn weinig mensen, die een begrip hebben wat een muziek kost Een muziek, en dan nog een muziek van 85 leden, kost veel aan onderhoud, chef- leer-materiaal, instrumenten aankopen en onderhouden en in laatste instantie de drank Want het is door de kracht der glazen dat de muzikanten blazen. Eigenlijk is dit een lol, maar men kan toch niet verlangen, dat de werkjongens, welke zich opofferen om wekelijks naar een repititie te komen, hierbij nog enkele legtl. Het parlement liceft in Frankrijk praktisch afgedaan. In Duitsland wordt het parlement sinds jaren door één man, kanselier Adenauer, gedomineerd. In Italië gaat het al niet veel beter. En ook in tradi tioneel parlementaire landen zoals Neder land en Engeland, komen stilaan andere machten tot uiting welke niets met het parlement te stellen hebben. Ook in ons land is deze achteruitgang evident. De koningskwestie, de schoolkwes tie, zovele andere ekomomische en sociale problemen vonden een oplossing buiten hel parlement. Het parlement trad hier een voudig op als een notaris die een door an- j deren bedongen akte enregistreert. I Ook thans is dit het geval met Kongo. De I Ronde-tafel Konferentie, wat men er ook I van zegge was een extra-parlementaire vergadering. Nochtans was het daar dat de toekomst van Kongo en van de Belgisch- Kongolese betrekkingen wordt bedisseld De Belgische vertegenwoordigers hebben trouwens de verzekering gegeven dat zij instonden voor de toestemming van hun i onderscheidene partijen. We zijn daarmee ver van het konstitutioneel edikt dat wil dat elke vertegenwoordiger individueel te beslissen heeft over de belangen van hel land. Ook bij ons bestaan organismen, zoals I vakbonden, patroonsafgevaardigden, zelfs I politieke partijen die buiten en boven het parlement 's lands zaken verhandelen. Op j zich zelf is dat geen kwaad. Niemand zegt dat de demokratic moet tot uiting komen in één of andere vorm. Maar wel is het een kwaad dat het parlement voortgaat met te bestaan en toch ieder jaar iets meer van zijn bestaansreden verliest of zelfs kwijt speelt. Hierin zou dan ook een grondige wijzi ging moeten komen. Ofwel is het parlement souverein. ofwel is het dat niet. In welk j geval er zou moeten worden uitgezien naar andere representatievormen, wil men niet dat morgen, door een of andere gebeurte nis. deze evolutie al te bruusk wordt door gevoerd. L. B. oOo DE MOORD OP WEDUWE V. DE COCK-ARIJS TE AALST Voor het Assisenhof van Oost-Vlaande- ren, verschijnt op 30 mei Daniel Muylaert, wesgens moord op de 58-jarige weduwe Victor De Cock, geboren Mathilde Arijs. De moord gebeurde op 12 juni 1959, in de woning van het slachtoffer aan de Acade mieplaats. vragen om zich een pint te kunnen kopen, na de herhaling. En wat inkomen heeft een muziek in te genstelling met een toneelmaatschappij of een voetbalploeg, zonder deze vereniging maar om een frank aan verdienste willen te kort doen. EN EEN MUZIEK IS EEN NOODZAKE LIJKHEID, zowel voor de politiek als voor Je organisaties. We hopen dat vele personen dit willen nzien. en de jongens van het muziek wil len helpen Deze oproep is een noodkreet, wij men sen van de christelijke organisaties, of het nu groen kruisers zijn of middenstand of andere zijn fier op dit muziek, laten we net ook bewijzen ofwel bezoeken we deze Jag of morgen zondag, de vlaamse kermis in het «Groen Kruis» en kopen ons een goede pint ten voordele van het muziek, en als we belet zijn, wel dan kopen we ons een GROOT aantal loten van de tombola om de kulturele werking van het muziek te ondersteunen. Want niet alleen heeft de muziek unifor men, maar ook nieuwe trommels en pau ken nodig om hun stand van fanfare, spe lend in excellentie te kunnen houden. Zaterdag en zondag allen naar het GROEN KRUIS om de goede pint DE DERDE MAN Een schoolopzichter komt een Russische lagere school bezoeken en vraagt aan de onderwijzer of er soms geen leerling bij is die ver op zijn medeleerlingen vooruit is. Jawel, zegt de onderwijzer. Daar hebt ge bijvoorbeeld Ivan. Een slimme jongen, die minstens een jaar vooruit is op zijn medestudenten. En de opzichter ondervraagt de jongen. Zeg me eens de namen van drie grote verraders van Sovjet-vaderland Trotski. antwoordt Ivan zonder aarze len. Goed. Wie nog Stalin. Goed. En nu nog een derde Kroetsjev De opzichter wendt zich tot de onder wijzer en fluistert hem bewonderend in het oor Inderdaad, die jongen is een jaar op zijn medeleerlingen vooruit.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1