en omstreken H. HAR Spionnen strijden mee. <z&alóteró cinerama b5" fr- I DE INVESTERINGEN Vraagbankje Dorpspolitieke Capriolen op de Molendries V gazet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 0 man mi 150.-- i tper jaar. VERSCHIJNT de HONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, '25. AALST 10de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172 ZATERDAG 18 JUNI 1960 NUMMER 49 HEIKO EN VAN HOORICK. Eén van de voordelen van deze rubriek is we! dat ze alleen maar verschijnt als ik daartoe goesting heb. Dat brengt dan mee dat diegenen die mij een brief sturen om dat ze niet akkoord gaan, soms een tijdje moeten wachten eer ze antwoord krijgen Alzo meneer Van Hoorick. Ik had ons stadsbestuur en vooral de schepen van onderwijs hier verweten een zo eminent opvoeder als de wereldver maaide Heiko Kolt om louter finantiële re denen te laten verloren gaan voor de aalst- erse jeugd. Schepen Van Hoorick had de kursus van Heiko Kolt reeds aangekondigd in «De Aankondiger», en deze gaf ook één les in lichaamsoefeningen. Nadien vernam ik dat de stad inzake de bezoldiging van de leerkrachten der Akademie gebonden is aan de voorschriften van het Ministerie van Onderwijs, hetwelk ook de betalingen doet, zodat de stadskas hierin dus niets te zien had. Alhoewel naar mijn mening een plaatselijk initiatief,, zelfs finantiëe!, de zaak had kunnen redden. Schepen Van Hoorick schrijft «Uw kri tiek dient zich dus niet aan mijn adre-- maar aan dit van de Minister van Onder wijs te richten. Ik begrijp Uw leedwezen en ik deel het. Maar ik begrijp U allerminst wanneer U ietwat smalend schrijft over «een madam» die thans balleldansen komt aanleren U is nogmaals slecht ingelicht Deze" dame heeft de allerbeste referenticr op artistiek gebied. Zij heeft publicaties over bewegingsleer en choreografie op haar aktief die de aandacht hebben getrokken Bt.vendien is het geen madam, maar een buitengewoon dynamische tn sympathies jooge dame. Naar die dynamische en sympathieke jonge dame, de opvolgster van Jeanne Bra bants die ook al één les kwam geven, ben ,ik natuurlijk eens gaan kijken, en stelde vast dat zij wel degelijk een trpuwring draagt Zodat ik haar voortaan «jonge ma dam» zal noemen. EENDRACHT. Nu onze toonaangevende voetbalploeg opnieuw de hoogste regionen gaat binnen stappen, alwaar zij minstens één jaar onze kleuren zal verdedigen, weet het bestuur van Eendracht-Aalst plots geen blijf mei al de verlokkelijke geldaanbiedingen om publiciteit voor grote firma's te laten ma ken. Met zoveel geld, moet een bestuurslid gezegd hebben, kunnen we gemakkelijk nog enkele tientallen zwarten uit Leopoldstad laten aanrukken. Ondertussen is de eerste onzer twee zwarte broeders te Aalst toegekomen en te zien aan zijn uiterlijke lichaamsbouw zal er voor de tegenstrevers van Eendracht asr sssr^rrtaf STAD AALST niet te lachen vallen. Met genoegen noteer ik dat voorzittei Mertens niet alleen oog heeft voor de been spieren maar ook voor de menselijke kant van de twee jonge gezinnen, die uit hun natuurlijk milieu plots in een gans nieu\ leven terecht komen waar ze recht hebber op een menswaardig bestaan. STAKERS. Woensdag jl. kom ik 's middags thuis ei na de gebruikelijke zoen vertel ik aan mijr vrouw dat onze burgemeester en een sche pen in staking zijn op het stadhuis. Tien? zegt zij, (waaruit blijkt dat zij in een non nekenspensionaat vertoefde), werkten di< ook BRAVE SENATOR. Na de jongste bespreking der begroting van buitenlandse zaken in de senaat had ik me zodanig kwaad gemaakt op de C.V.P senator die ook op 't stuk van benoemingen de belangen van 't arrondissement Aals moet verdedigen, dat ik besloot een paa I weken te wachten alvorens mijn gemoeds toestand aan mijn bic-punt toe te vertrou wen. Bij herlezing der tussenkomst van senator De Winter begrijp ik nog steeds niet waarom ONZE senator die begroting goedkeurde zonder het logische en jaarlijk se standpunt des heren De Winter krach' I bij te zetten. ik citeer de officiële cijfers die zelfs in de Libre Belgique verschenen op bv. 302 ambtenaren van de buitendiensten van be doe'd departement zijn er 259 of 80 franstalige en 63 of 20 nederlandsta i- gen." Wat vindt onze senator daarvan Wat mij betreft heb ik mijn rekenla! bovengehaald en rekening houdend me- het feit dat. de Vlamingen 60 der belgi sche bevolking uitmaken vastgesteld dal er op 302 ambtenaren 181 Vlamingen moeter zijn en 121 anderen. Vermits wij slecht, een derde krijgen van ons recht, en ver mits die minstens even slechte toestand dateert sedert 1830, zouden er op 302 amb tenaren moeten zijn vanaf morgen tot in het jaar 2090 40 franstalige en 262 neder landstaligen. Zulks is geen tafelspringerr noch demagogie, doch zuivere rekenkunde En moest ik eens de 67 bovenhalen zijnde het percent werklozen dat de Vlaam se gewesten in ons land opleveren, dan zot- ik niet alleen van rekenkunde, maar zelfs van rechtvaardigheid kunenn gewagen Meerdere families uit het Aalsterse zijn in dit geval rechtstreeks betrokken, en rre« hen hun beenhouwer, hun bakker, hun kleermaker. De lezer onthoude momenteel 63 necier- landstalige ambtenaren op 302. Hoe poli tiekers 's nachts nog kunnen slapen begrijp ik niet DE PANORAMIS r. SINT MARTINUSPAROCHIE stum i-.r.'j he! nummer, f ECONOMISCHE PERSPECTIEVEN Albert Mayunia hier bij zijn aankomst te Brussel, trainde deze week voor de eerste maal op 't Pierre Comelisstadion HET EUCHARISTISCH WERELDKONCRES VAN MUNCHEN van 31 Juli tot 7 augustus, zal honderd duizenden gelovigen uit alle hoeken van de wereld verzamelen om in een grootse hulde aan de H. Eucharistie God te danken voor al zijn weldaden. De gelovigen van de St. Martinusparo< hie zullen zich bij deze dankbetoging aan sluiten door een algemene deelname aan de EUCHARISTISCHE VIERING van het feest van het op VRIJDAG 24 JUNI 1960 FEESTPROGRAMMA 7,— u. H. Communiemis. 19,u. Grote Bloemenstoet. 20.u. in de St. Maartenskerk bloemenhulde door de parochiale jeugd AVONDMIS (20 u. stipt) met samenzang en Communiegelegenheid. Gelegenheidstoespraak door E P. R. I.OYENS. Jezuïet. ISI.OKMENSTOET verzamelen te 19 u. op het Kanunnik Colünctplein (Meiboom). wegwijzer de stoet vertrekt te 19,15 u. stipt langs de Kalfstraat, Beekveldstraat Gustaaf Papeslraat, Nieuwbeekstraat, Diepe-*raat. August Marcelstraat, Geraards- bergsestraat, Korte- en Lange Zoutstraat, Kerkstraat ORDEWOORD 1. vrijdag 24 juni, vanaf 's morgens vroeg de HUIZEN BEVLAGGEN 2 langs de doortocht van de stoet het II HARTBEELD UITSTELLEN en VERSIEREN 3. ook de VOLWASSENEN stappen mee in de stoet Echte kristenen schamen zich niet in het openbaar hun liefde voor Jezus' Hart te belijden. WIE ZORGT VOOR BLOEMEN Ze mogen vrijdag 24 juni tot 13 u. afgegeven worden bij E. II. Houtman, Korte Zoutstraat 47. Aalst in de gele lijnen 1 Waarom niet. We stonden immers al ver achter op andere steden, zelfs minder be.angrijke. Op -om- mige plaatsen in onze stad waren die lijm n immers meer dan noodzak. We begrijpen nochtans niet waarom zo lang gewacht wordt met hei stadscentrum: het is noch tans een heel vraagstuk, voor onze voet gangers, om veilig over de Grote Markt te komen, om niet te spreken van de overgang aan het begin van Kerk- en Lange Zout straat Zou daar niet vlug een helpen de hand kunnen gericht worden aan de voetganger met het gele-Ujnen-systeem Zou in de Vrijheidstraat, rechtover de uitgang van de Stadsmeisjesschool, de be strating niet kunnen in orde gebracht wor den Andermaal werd daar immers aardig omgesprongen met de herbestrating na graafwerken voor een of andere aanslui ting oOo V. V. A. K. HEEFT DE WIND IN DE ZEILEN Een sterke groep leden en simpatisanten van de Vereniging voor Aalsters Kuituur schoon wandelde verleden zondag naar Schaarbeek In de oude Kluis van «De Motte» konden wij de eigenaardige muurschilderingen be kijken van de hand van J. B. Luyckx, pro ducten van een grillig-guitige verbeelding die toch de tijdgeest de periode van de verlichting weerspiegelt o. m. in zijn Montgolfière. Ook in het park leeft de geesl nog van Pierlala in zijn uitkijk, zijn ijskel der, zijn kapel, deze laatste voorzien van humoristische opschriften in het Latijn het Vlaams en het Frans. In het kasteelpark van de Grote Ver doemenis toonde de heer Geerinckx on? de schilderachtige hoekjes, de mooie bo men, de heerlijke waterpartijen. In het kasteel zelf had de heer Geerinckx voor ons een documentatie klaargelegd over de geschiedenis van «Ter Linden» wij mochten er prachtige meubelen, schi'de rijen en beeldhouwwerk bewonderen, hel urbanisatieplan van deze schitterende Vil lawijk werd ons voorgelegd. Voor de gezel ligheid werd de monumentale haard dc schouwmantel is iets prachtig in brand gezet terwijl de glaasjes geleegd werden onder gezellig gekout. ZONDAG, 19 JUNI gaat de V V.A.K. met een volle bus naar het hospitaal-museum te Lessen, naar het oude kerkje van Hun- negem en naar Hemelveerdegem met een enig mooi renaissance altaar. Vertrek Grote Markt 13 u. 45. Luxe au to's volgen. Om de maand juni te besluiten brenger wij DONDERDAG, 23 JUNI een bezoek aan een privé-verzameling; samenkomst te 20 u., Zonnestraat, 69. En intussen is de V.V.A.K. voortdurend in contact met het stadsbestuur, het herstel van het Oud-Gasthuis vordert langzaam maar zeker, de gevel van het café De Helm waarvoor wij reeds in 1955 po gingen aanwendden is thans een verrij king voor de omgeving van de Oude Kerk het beeld van Joannes Nepomucenus op dc Houtmarkt wordt eerstdaags onder hander genomen en de wijziging van Paperode in Popperode waarover de V.V.A.K. een jaar lang heeft gecorrespondeerd en geargumen teerd is een eerherstel aan Boudewijn var Popperode Wie Aalst wil dienen, wordt lid van dc V.V.A.K. door het storten van 50, 100 of 250 fr. op postrek. 50 59 10 van vrederech ter R. Moreels. Voor een expansiepolitiek is het van hoofdbelang dat het spaarwezen de richting uitgaat van de productieve investeringen Welnu in de meeste Westerse landen wordt aan deze productieve investeringen een klei ner percentage van het spaarwezen besteed dan wel in de Verenigde Staten. Dit is mede te verklaren omwille van :e manier waarop de grote spaarondernemm gen zoals de Spaar en Lijfrentekas in Bel j gië en andere hun kapitalen plaatsen. Een zeer scherpe reglementering verplicht her I doorgaans een belangrijk deel van hun ka pitaal te beleggen in staatsfondsen. Welnv men weet maar al te best dat de staatsfend sen meestal niet dienen om productieve in i j vesteringen te dekken maar wel méestal cn het kronisch deficit van de slaatsbegro- j ting te dekken. Een feit staat nochtans vast bij ons i; het spaarwezen heel wat belangrijker dar I wel uit de investeringscijfers zou kunnen blijken. Immers als een staatslening word' uitgeschreven wordt deze bijna onmidrle! lijk ingetekend en de drie laatste jaren zijn uit België vijf en twintig miljard weg gevloeid naar buitenlandse investeringen Het spaarwezen moet dus beter besteed i worden. Hoe kan dit gebeuren Eerst en vooral zou de staat minder be roep moeten doen op de kapitalenmarkt i Verder zouden de wettelijke schikkingen waarbij de grote spaarorganismen ver I plicht worden een belangrijk deel van hun kapitaal in staatsfondsen te beleggen, moe ten worden herzien. Tenslotte zou de staat moeten ophouden subsidies en andere geld middelen te besteden aan niet productieve sektoren zodat er meer geld voorhanden zou zijn voor produktieve sektoren. Een ander belangrijk element is gelegen in ons belastingssysteem dat algemeen ge- j zien te gunstig is voor de verworven eigen dom en niet gunstig genoeg voor de meer dynamische activiteiten. De belasting op het beroepsinkomen ligt inderdaad hoger dan op de immobilaire inkomsten De staat zou dus zijn politiek moeten wijzigen in de zin van een bevordering var de investeringen in produktieve sektoren Daartoe moet het spaarwezen in die zin worden aangezet en bevorderd en voora' moet de staat er zich van onthouden maat regelen te nemen die tegen dergelijke orien tering ingaan. De staat moet minder geld van de markt wegnemen om het te beste den aan niet-produktieve doeleinden. Het is trouwens het stelsel dat in de Ver enigde Staten wordt toegepast en dat daar heeft geleid tot een algemeen en hoge be steding van kapitaal in produktieve en dy namische activiteiten. Anderzijds mag ook onderstreept dat de mensen bij ons wel een ietsje meer risiko's zouden mogen nemen. Maar als de staa' niet mee wil hoe wil men dan dat de gewo ne burger enige risiko's zou nemen. HeT" voorbeeld als in zovele dingen moet var hogerhand komen Als de staat bijpast za' ook de burger wel bijdraaien Dat is waar voor vele dingen, dus ook voor investerin gen. DE MATCH GAAT VOORT Het ziet er dus naar uit dat het duel Bomon-Van Hoorick, Blanckaert en cs. nog niet de eerstvolgende dagen zal beëindigd zijn. Dit in weerwil van een nieuwe poging van de B S.P. leiding te Brussel, om aan deze dorpspolitieke affaire een einde te stellen. Hel is overigens de eerste maal niet dat de Aalsterse socialisten hun leiding kop zorgen veroorzaken. Een der eerste pogingen om de bestaande geschilllen en personenkwestie te overbrug gen, was, zoals de lezer zich wel zal herin neren, het overhevelen van de West-Vla ming Debunne naar Aalst, met de potsier lijke gevolgen die men kent. Een ogenblik leek het alsof een Van Ac ker junior de erfenis van Debunne zou overnemen, maar dit voorstel genoot wei nig bijval. Bomon kon dan ook hopen, hierin ge steund door het A. B B. V. kopstuk Major dat zijn politiek uur geslagen was. Het feit dat invloedrijke Vlaamse socia listen gingen wedden op Van Hoorick, die zijn vertrek uit de K. P. reeds lang had overwogen, mede onder invloed van de doe- trinarie socialist die Debunne was, bleek niet van aard om de politieke aspiraties van Bomon te milderen. Wel integendeel. Dit trad duidelijk aan het licht toen na de jongste gemeenteverkiezingen een be stuursmeerderheid diende gevormd te worden. Zowel Bomon als Van Hoorick hadden ieder hun eigen formule op zak, met het gevolg dat op de Molendries nogal heftig werd gepalaberd om het zacht uit te drukken en de tegenstelling nog ver j scherpt werd. Uiteindelijk wonnen Blanckaert en Var Hoorick het pleit. Sedertdien werd hardnekkig door de par tij leiding aangedrongen, mede na 't incident Smekens, opdat Bomon het politieke lever te Aalst zou vaarwel zeggen en ontslag ne men als vakbondsekretaris. De optocht naar aanleiding van het 75 jarig bestaan van de B.SP. en de hiermede gepaard gaande contacten tussen de socia listische mandatarissen uit het arrondisse ment, versnelde de campagne voor de po litieke likwi datie van Bomon. De wegen van het Aalsters socialisme zijn waarachtig ondoorgrondelijk. Het is intussen een vaag teken voor Bo mon, dat hij ter verdediging van zijn po sitie er de fascistische V.N.V.ers en duits- gezinden» (sic.) dient bij te sleuren. Vijf tien jaar na de oorlog, zou men zelf var Bomon mogen aanvaarden dat hij op dit stuk heel wat intelligenter is geworden. Maar dat is een andere kwestie Een reportage door YVES LEMY. 5de Vervolg en slot. Wij hebben al gezien dat bondgenoten ook elkaar Hink in het haar zitten waar het om spionage gaat. Zo wist Berlijn bijvoor beeld helemaal niet wat Japan zinnens was te doen in 1941. enkele maanden voor het uitbreken van de Japans-Amerikaanse oorlog. Nochtans had Berlijn dit graag ge weten, omdat dat heel belangrijk was voor de eigen oorlogvoering. Reeds vroeger had Japan kategoriek ge weigerd deel te nemen aan de oorlog van Duitsland tegen Rusland Inderdaad Japan scheen bereid te zijn voorgoed zijn neutra liteit in dit konflikt te bewaren. De Russi sche geheime dienst kon de Japanse plan men achterhalen en de Russische regering kon hieruit opmaken dat een konflikt in het Verre Oosten niet te vrezen viel. Daar om kon Stalin zijn troepen uit Siberië te rugtrekken en die naar het Europees front sturen, wat voor de Duitsers een zware te genvaller werd. Berijn trachtte dus te weten te komen wat de Japanners in het schild voerden Rechtstreeks kon de Duitse geheime dienst het niet vernemen. Daarom dan maar langs omwegen te werk gegaan. Te Vichy ver toefde toen een Japanse zending met het oog op de bezetting door Japan van Frans Indochina. De Duitsers trachtten langs Vi chy om iets te weten te komen, maar Vi chy bleek weigerachtig. Daarom werd d, Japanse zending duchtig afgespioneerd, u: le telefonische verbindingen afgetapt a het kodenummer der Japanners achter haald. Zo kwam Berlijn te weten dat Japar Pearl Harbour voorbereidde. Trouwens he blijkt al meer en meer dat ook Washington op de hoogte van die slag was, maar dat president Roosevelt van niets gebaarde om dat hij een dergelijke slag als ontontbeer- lijk voor het Amerikaanse moreel achtte En inderdaad de aanval op Pearl Harbour was een echte zweeoslag voor de Amerika nen. Maar tevens blijkt dat de geheime dienst ook soms nog wat anders doet dan militai re, ekonomische of strategische geheimen j te achterhalen. Hij bemoeit zich ook her j haaldelijk met politiek, waar dit niet an ders kan. 1 Vervolg blz. 2.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1