DE WERELD IS EEN SCHOUWSPEL... Met d oude Belgen van t Schaarbeek op stap naar St-Annaparocnie. KEUKENGEHEIMEN. DenKt U er aan dat eiwit, wat bruikt worut bij bet paneren, slechts heel even los geslagen mag worden, dat het ab soluut geen schuim mag vormen Eigen- hng te maxen, gteit u naar lijk is het veel beter het eiwit los te knip-gauw een werkje te uotn, oen met een schaar of met behulp van twee ver a messen. Moesten hierdoor toch enkele tijd 9m de maaitijden te bereiden en kijk luchtbelletjes ontstaan, laat dan het eiw.t alvorens het te gebruiken, even rusten tot 1 I STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Tijdens de week van 20 tot 26 juni de rijkswacht 1 083 verkeersongevallen vastgesteld. Hierbij zijn 23 personen ter plaatse om het leven gekomen, 189 perso nen ernstig en 688 licht gewond. en een wauue j do gelegenheid Tijdens het weekeinde werden 396 onge- waarbij zij lie- I vallen opgetekend waarbij vijf doden en Gun haar tevens de nodige [de logeerkamer in orde en laat niet overai iets van u rondslingeren. Eis niet dat zij de ganse dag aan u Dcsieedt. rslijf niet steeds m haai naoijneid. Goor aneen een wande de blaasjes verdwenen zijn. Het is een feit, dat sterk gekruide spijzen nooit aan te prijzen zijn voor de gezondheid. Een matig gebruik van peper kan echter geen kwaad. Sommige spij er. zullen er zelfs gemakkelijker door verte ren, omdat peper het slijmvlies van de maag prikkelt en een overv ioedige afschei ding van maagsap verwekt. Maaglijders mogen geen peper gebruiken. Wil men gebakken vis eens een extra lekker aroma geven, bedruppel ze dan twee uur vóór het bakken met wat citroensap of azijn, en strooi er wal zout en fijngehak te peterselie overheen. Bij het stoven van vlees of vis, m-et er steeds voor gezorgd worden, dat de vloeistof niet kookt. Het vlees of de vis mag slechts zachtjes sudderen, koken hierbij niet op haar vingers. Wees dau zo tactvol teiug te trekken om een brief te sLiinjven 01 een boen te lezen. Deze klei nigheidjes zullen door uw gastvrouw ten zeerste op pnjs worden gesteld en kan uw verlof slechts veraangenamen. NIEUW SJES LIT DE KAIOENWERELD. RAAD VOOR DE REib Gebruik op reis plastiek lassen, u kan üe schoonheidspro- uuKien in plastieken flessen overgieten ze zijn licht en onbreekbaar. Draag zoveel mogelijk «separates» zo kan U zelfs met een beperkte garderobe nog dikwijls Kledij verwisselen. Plak in uw reiskoffers een lijstje waarop de volledige inhoud aangeduid is. Zo zal U steeds gemakkelijk alles terugvinden, op voorwaarde natuurlijk dat U alles steeds in de aangeduide kotier teruglegt ZWEMPAKJES UIT EEN OF TWEE STUKKEN zullen deze zomer mode zijn ernstig gewonden te betreuren vallen De oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn de volgende overdreven snelheid 2; geen voorrang verleend bij verkeersteken omgekeerde driehoek» - 1afgeslagen zon der voldoende aandacht 2; nagelaten de rechterzijde te houden 4; vermoeidheid: 1; klaarblijkelijke dronkenschap 1; slippen 2; voetgangers die de rijweg zonder voor zorgen overstaken 8; voetgangers, die op of langs de rijweg liepen 1andere om standigheden 1 De 1.083 ongevallen zijn per provincie ingedeeld als volgt Brabant 190; West- Vlaanderen: 156; Antwerpen 105; Lim burg 87: Luik 121; Luxemburg: 59; He negouwen 169; Namen 77. koloniale loterij 1KKRKIXG NEGENDE TRANCHE Biljetten waarvan het nr noot de faam eens de sterkste vent uren in het rond te zijn. Men kon hem <'a: ook wel wat aanzien. Ne kogelronde kop Vervolg van blz. 1. Schaarbeek, met zijn vele snelle boeren dochters met wie we in Den Dijk dc op een koppel geweldige brede ronde schou- koeien gingen wachten. En wij knikten dan ders. Ze zegden dat Jeppen een huis kon zeer wijs wanneer ze spraken over stie- opheffen maar, ondanks dat te braaf oir ren, ossen, vaarzen en platte muttens al dood te doen. Hij was wat simpel van geer wisten wij daar allemaal met ons stadsver- maar hei was kurieus welk een memori stand geen verschil in. Voor ons was eer, die vent had. Hij kon feiten koei een dingen waar melk uitkwam en dc juiste datum en dag, nog uit de jaren 180; rest was latijn. Hier leerden en 't schoonste was dat het juist was. Miel ten slotte, dat was weeral heel wa anders. Al ze leven noga! ne flierefluite geweest en als hij naar de stad ging, da- was het tot het laatst van zijn jaren me een bleek kostuum aan, en stijve chetten en nen bolhoed. Ja. en Miel ha maakt het gerecht hard en belet de sappen BedruKte stoffen hebben de voorkeur op de naar buiten te Hekken. effen lonen. Modek.euren zijn bruin, oran- je en kastanje. HUISHOUDELIJKE WENKEN. j VEELVULDIG WASSEN zal de ievens- Tinnen voorwerpen, die dof geworden fjuur Van uw katoenen overgordijnen ver zijn, en die men weer mooi glimmend lengen. Ais net mogelijk is verwissel op wenst, worden uitgekookt in regenwater 1 legelmalige tijdstippen de gordijnen van waarin een aan stukken gesneden ui is ge- üe kamers, die veel zon hebben, met deze jegd. I uit de kamers die weinig zon krijgen. Eikehout kan gereinigd worden met j güKDjUNEN VOLGENS SEIZOEN. lauw bier. Wanneer men het daarna op- wrijft met een fanellen doek, zal men ver baasd zijn over het bekomen resultaat. Indien men over geen stofzuiger be schikt, en dus de tapijten nog moet borste len, kunnen theebladeren uitstekend aan gewend worden ter bestrijding tegen het stof. Het tapijt wordt dan met de vochtige theebladen bestrooid alvorens men het veegt. Ook grof zout kan voor hetzelfde doel gebruikt worden. In beide gevallen zal het stof grotendeels opgeslorpt worden en niet naar alle hoeken ronddwarrelen. Duf geworden houten lepels of ander houten keukengerief wordt weer mooi fris als het afgewassen wordt met kokende azijn, of daarmee uitgekookt. Het is algemeen bekend, dat vuile zij den strikdassen met succes gereinigd kun Hebt u er reeds aan gedacht uw gordijnen aan het seizoen aan te passen Niets is eenvoudiger dan dat U kan bijvoorbeeld helgekleurde gordijnen voeren met een ef fen katoentje van een soberder kleur. In de lente hangt u ze op langs de bedrukte kant, in de herfst draait u ze gewoon om waardoor uw kamer een warmere noot ver krijgt. OM PLAATS TE WINNEN IN UW REIS KOFFERS kunt u de hemden in katoentri cot gewoon oprollen en in de lengte van uw koffer neerleggen. HET WEEFSEL DAT VOOR UNIFOR MEN GEBRUIKT WORDT dient tegen woordig in Amerika ook voor de konfektie van sport- en werkkledij voor heren en da mes. Deze «twill», welke «chino» genoemd I wordt, kan men kopen in wit, zwart en al- lerlei pastelkleuren. eindigt op winnen 480 500 73.160 25.000 81.180 25.000 19.570 lüO.OuO 1 200 9.851 2.500 1.981 2.500 62.271 25.000 86.961 25.000 96.281 25.000 23.001 50.000 2 28.622 25.000 63.212 100.000 571.142 250.000 137.262 2.000.000 3 583 500 8.123 2.500 3.263 2.500 3.603 5 000 9.793 5.000 46.053 25.000 82.983 25.000 we heel wat dat ge in de school nooit voorgeschoteld krijgt. B.VB. heel de affaire van den haan er de hen. Voor ons was het altijd een heel misterie geweest wat een haan daar feite lijk kwam doen. Immers, een kiek legde omgaans met barons en ander serieus eiers zonder dat er een haan omlrenl i. kwam, en we voerden daar dan ook zeer diepzinnige gesprekken over, zonder oplos sing evenwel. De Witte meende het gevon den te hebben. Ik weet het» zei hij en trok een geweldig slim gezicht, en dat was Miel kon liegen lijk een peerd, en vloi voor hem al een heel prestatie nen haan ken, zonder maat. Wat dat Miel allema die is geschapen omdat er ene moest zijn in zijn leven heeft tegengekomen met zwa om drie keer te kraaien als den H. Petrus te madammen en toveressen is niet te Hij was ook altijd een hartstochtelijke ger geweest Naast de schouw hing zijne tweeloop, goed onderhouden. Waarschiji lijk ook het enige. ons Heer drie keer verloochende. Dat leek ons nog zo stom niet gevonden vanwege de Witte maar dat het dat .liet was, begrepen we ook wel. Al die zaken die voor ons problemen le ken, waren echter zelfs voor de kinderen op den buiten doodgewoon Zo was het dan hetzelfde als onze koeienhoedsterkes onder een over varkens bezig waren. Ze praatten maar over een zeug en nen «bier» en ook over nen «binnebier». Over dat laatste stonden we natuurlijk weeral te gapen Den Tuur echter die de mening was toege daan dat we lang genoeg de onwetenden hadden vertoond, zei plots heel serieus mor wette geir dan wat dat nen «bui tenbier» is 0 En dan was het de beur» aan het zwakke geslacht om beteutert tc kijken En toen ieder het antwoord schul dig bleef, zei hij Wel. een stekelverken begot» en hij schoot in ne luide lach. loven. Vaak zaten we te tateren van «gi lijke» schrik als hij daarover vertelde als het er soms zo kilometer dik op lag hij aan 't fluiten was, wee dan deze die a riskeerde van te lachen of ongelovig te k ken. Miel keek de vermetelde dan met gr te ogen aan. vloekte dat het daverde brulde of hij misschien zijn bijl ma halen om van U frikadong te maken want Miel heeft nog een beenhouwerij had ook. Dat was dan ook voldoende ieder seffens weer ernstig te laten wordt nen worden met benzine Deze werkwijze kan men dan nog ver! teren door dc das NOG EEN RAADGEVING, daarna met een doekje, waarop een weinig Hier volgt een raad voor vrouwen, die de beien, bramen of bosbessen verdwijnen schien zou denken. Dat zijn van die vroü door ze in te wrijven met het sap van rode wen, die alles wat ze niet meer kunnen of 904 8.874 0.064 4.814 108.854 3.835 93.955 Ja den tijd van die beenhouwerij, was ook wat. Bij nen halve kilo vlees kr de nog ne kilo vloeken en verwijten Maar de mensen moesten dat hebben hielden de moeders er fiun kinderen m liever weg. Masken zei Miel dan v« tegen een vrouw, «tussen ons gezeid en zwegen» wijl de winkel vol volk stond masken, dat ge moest weten hoeveel h j zeis da kik al kapot gemokt hem. Ze I gen allemaal begraven in mijnen hof. na 1 k'ém me zelve gekloot, der wil begot p ne mier op groeien En als er dan een vrouw zei «Miel. gij groet gelijk jong dan fluisterde haar toe. masken, on aa maak ik fortuun» en dreigend rondkijkend met zijn bijl zwaaiend brulde hij dan, 5.000 ménage was. I djerste dje er jet tegen heet, moeget 1.000.000 Speir zag men weinig Die deed het huis zeggen 7es ter aan dedjie» en hij k houden en poterde zo wat in de hof achter (jan WOggt in zijne kapblok. Ja Schaarbeek, wat hebben we daar niet beleefd. En horen over vertellen. Het t daarom maar ne keer op 't hof van Vlie 1.000 gers gaan Drie gebroers. drie jonkmans Soeir van Vliegers. Jeppen van Vliegers en Miel Vlieger zelf die feitelijk de chef de 2.500 2.500 10.000 25 000 bessen. Daarna grondig wassen. Door stokjes, bestreken met kruidna gelolie, bij het geopende venster, te han gen, houdt men veel insecten buiten willen gebruiken op zolder zetten of in kas- ten hangen met het idee «Dat komt mis schien nog wel eens van pas Ze vergeten intussen die dingen, cn komt Lakschoenen, die hard geworden zijn schoonmaak of gaan ze verhuizen, dai. maakt men weder soepel op de volgende we*en ze met de rommel geen raad. wijze. Zet de schoenen op een leest en vul Is U een van die vrouwen, die alles op ze stijf op met krantenpapier Wrijf ze ver- bergen, neem dan de volgende raad aa-i volgens in met wonderolie en houdt ze bo- Schrijf een briefje of telefoneer naar'ter ven de stoom van kokend water. Olie ui van die liefdadigheidsinstellingen, die in damp zullen het leder een nieuwe soepel- ieder gemeente te vinden /.ijn. en 'oude klc heid geven. j dingstukken, gebruiksvoorwerpen, enz graag in ontvangst nemen. Er zijn daar veel ijverige handen, die uw oude japon nen en mantels om weten te toveren in kle dingstukken voor arme kinderen, en die FEN GOEDE RAAI) Wanneer U binnenkort enkele dagen gaat doorbrengen bij vrienden of kennissen, waar de huisvrouw al het huishoudelijk werk zelf verricht, bedenk dan, dat zij, nu ook nog de rol van gastvrouw op haar schouders rust. geen gemakkelijke taak heeft. Tracht daarom deze gastvrouw zo wei nig mogelijk last te bezorgen. Houdt zelf voor oude gebruiksvoorwerpen en speel goed wel een beter plaatsje weten dan bi'. U in een kast of op de zolder. Waarom zouden we dit alles aan vraat zieke motten, vochtigheid en stof overleve ren als andere mensen het nog kunnen ee biuiken 2.500 477 277 287 4.757 5.067 73.427 164.217 500 1.000 1.000 2.500 5.000 25.000 5 000.000 rrex Jeppen. dat was al wat anders. Die ge- 'T VERVOLG BISDOM GENT BENOEMING EN OVERLIJDEN 748 828 5.578 83.088 14.248 500 1.000 10.000 25.000 50.000 DE STAND DER WERKLOOSHEiö E. H Ghyselen. leraar aan het Sint Maarteninstituut tc Aalst, benoemd tot on derpastoor op St. Anna te Aalst. Te Mere stierf donderdag op 72-jarige leeftijd E. H. Maurits Impens, pastoor-eme- lijk en toevallig werklozen werden ritus te Moorsel en Directeur der Zusters troleerd, hetzij een totaal van Jozefienen te Mere. De Rijksdienst voor Arbeidsbemidöi en Werkloosheid deelt mede dat tijden week van 12 tot 18 juni I960 per dag middeld 97 891 volledig en 40.718 gede KEN UW BLOEDGROEP EN' RED EEN LEVEN werklozen. I Vergeleken met de vorige week werd vermindering van 1414 volledig en een j meerdering van 1462 gedeeltelijk en U> lig werklozen genoteerd. 1.119 4.359 6.359 48 129 11.589 18.829 174.849 2.500 2.500 5.000 25.000 50.000 50.000 500.000 DE statistiek is een mooie zaak en tel' tal van aanhangers. Zo heeft bijvoorbeeld ten Amerikaans statisticus uitgezijferd hoeveel, in de loop van de geschiedenis, een gedood soldaat kostte. Hij beweert dat elk gedood legioennair van Caesar aan Rome slechts 25 Ameri kaanse centen kostte. Tijdens dc Napoleonische oorlogen liep de kostprijs heel wat hoger en bereikte zo wat 3.000 dollar. In de eerste wereldoorlog was de prijs reeds tot 25.000 dollar gestegen en tijdemi de tweede is hij emvoudig verdubbeld. Meteen weten we nu waarom de soldaat in vredestijd het moet stellen met een po vere solde. Maar wat de Amerikaanse statistic as niet kan of mag berekenen is de onnoemüj- k» prijs aan menselijk leed per soldaat, die sneuvelt voor het vaderland. Men kan natuurlijk, weerom aan de hand v..:i statistieken de keerzijde der medaljf br ki jken en bewijzen dat. dank zij de mo tori.-cring er; mechanisatie van het wirings materiaal, de sterfte bij de legers sterk ge daald is. I)e rampzalige en bloedige offen sieven van 1914-18 hehhf n zieh gelukkig tijde het laatste wereldconflict niet meer voer.;, daan en de bevrijding van Europa Inrit relatief niet zoveel mensenlevens ge vergd. Ook de wetenschappelijke vooruit gang. die talrijke gekwetsten, die vroeger veroordeeld waren, thans weer op de heen helpt, spreekt zijn woord mee in deze sta tistiek. Maar deze keer waren het de burgers die een goc-d deel van het gelag betaalden: hier over rept onze statisticus echter met geen woord. Misschien zijn ze voor hem te goedkoop, na Hirosjima en Nagasaki COMPOSITIE Intussen blijkt weeral volgens geleerde-, dat het een gewoon specimen van net mer selijk ras waaruit men soldaten kweekt en dat de 70 kilo benadert bestaat uit 26 kilo spieren, 4,9 kilo ingewanden, 5,3 kilo huid, 14,9 kilo onderhuid en vetweefsels 9,6 kilo beenderen, 2 kilo zenuwstelsel en I 7,3 kilo bloed en bloedvaten. Boven het j erogene compositie heerst gelukkig de geest En zo snugger zijn zelf de knapste geleerden nog niet dat ze meestal deze ook al in kilo's vermogen uit fe drukken. NAPOLITIAANSE ONTMOETING Enkele nozems liepen 's avonds te Na pels rond, bedacht op een goede slag Na wat treuzelen bleven ze in een verlaten straat wachten en zagen een jong koppel aankomen De jonge man die erbij liep leek hun niet al te sterk en ze besloten ei dan maar op los te gaan. Het bekwam hun zeer slecht, want de kwestieuse jonge man was een kampioen bokser, pluimgewicht. Voor de nozems de tijd hadden iets te on dernemen had hij zijn vest uitgescho'en en begon de «simultaanwedstrijd». Een na j een gingen de nozems in de koorden en I toen wat later de politie opdaagde, werden ze opgeraapt en naar een nabije kliniek ge bracht. EEN WOUI) VAN REUZEN. In het nationale park van California staan er reuzebomen, die beroemde namen kregen. I^afayette, wiens stam tegen dc( grond 28 meter omtrek heeft en een hoogte van 76 meter bereikt Een van zijn buren Columbia, steekt zijn kruin 87 meter hoog de lucht in. Generaal Sherman brengt het tot 82 meter (met 30 meter omtrek aan de basis). Washington is slechts 72,50 me'.-r hoog, terwijl Marc Twain eveneens een hoogte bereikt van 82 meter. De grootste boom van de wereld, in Californié natuurlijk, zou de Founder'r Tree zijn, een sequoia van 111 meter, die aan de basis 15 meter omtrek heeft. Deze bomen, die volgens berekening 3 a 4.000 jaar oud zijn, geven een idee van de voorhistorische bossen. KRITIEK OP I)E KOOKKUNST. Heren, denk twee keer na, eer gij de kookkunst van een vrouw beoordeelt Het kan gevaarlijk zijn; Dit ondervond een man te Saumur in Frankrijk. Marcel Fardeau, 30 jarig dagloner, werd door een vrouw, Irma Blaeys, 39 jaar oud een kom soep voorgezet. Na zorgvuldig ge proefd te hebben verklaar^ hij de oep niet te lusten. Slecht bekwam hem deze opmerking, want de vrouw nam een bijltje op en sloeg er Fardeau mee de schedel in Deze laatste kon nog uit de woning weglo pen, doch stortte neer op 100 meter van üe deur. DOMKOPPEN. Toen Churchill tien jaar was, achtte mer. hem onwaardig om latijn te studeren. Ba! zac, de grote Franse romanschrijver, ver klaarde op zekere dag, toen hij een klas boek nakeek. Dit is waarachtig een boek van een domkop». Balzac had niet een- zijn eigen werk herkend. laie MEDEBEHEER OF MEDEWERKING Onmiddellijk na de laatste oorlog leek het er naar alsof men naar grootscheeosc nationalisaties zou gaan. Maatregelen in die zin werden in Frankrijk en Engeland genomen en het was in het licht van die na tionalisaties dat de andere landen zich af vroegen of ze dezelfde weg zouden ingaar of niet. Men week echter al spoedig van j die weg af, zodat thans in Duitsland, Bel gië, Nederland en andere landen geen en kele nationalisatie is doorgevoerd en ook in Engeland en Frankrijk met dergelijke maatregelen werd opgehouden. De nationalisaties werden vooral verant woord omville van sociale redenen. Het bleek echter aldra dat voor het personeel er feitelijk niets gewijzigd was. De privé-1 patroons werden vervangen door de Staat patroon en de toestand bleef verder wat j hij was. Op ekonomisch gebied mislukte laten we zeggen de helft der ondernemingen. Hierbij i dient echter gezegd dat vele van de gena tionaliseerde bedrijven al vroeger in eer netelige toestand verkeerden. Andere be drijven slaagden, zoals bijvoorbeeld de Regie Renault in Frankrijk. Kortom er kon wel niet van een algemene mislukking spra ke zijn, maar ook niet van een volledig sukses. Dan is het principe van het medebeheer in voege gekomen. Laten we eerst dienaan gaande verwijzen naar het Joegoslavisch voorbeeld. In Joegoslavië is de toestand tenminste teoretisch de volgende elk be drijf is een autonome entiteit, beheerd door een direktiekomitee beslaande uit de afge vaardigden van het personeel. Het bedrijf behoort dus niet aan de staal, voert eigen prodtlktie en politiek, be taalt belastingen, doet investering® keert de winst aan het personeel uit. dus een volledige afwijking van het sys in Rusland, waar alles aan de Staa hoort. Zover kan het voorals nog in onze 1' niet komen, als het ooit in de komend den zover komt, Maar ondertussen is van het medebeheer gesteld. Een stap naar het medebeheer is de inst van de ondernemingsraden geweest, bleven echter louter informatief en da beklagen vele ondernemingsraadgeva zich over dat de direktie praktisch vertelt. De ondernemingsraad bepaalt dus de politiek op geen enkel gebied. Dit volledig het privilegie van de direktij al moet deze direktie hierover in for geven. Gaan we nu stilaan naar een toe waar in de ondernemingsraad meer zou optreden Misschien wel, maar lijke evolutie kan slechts geleidelijk, en voorzichtig worden doorgevoerd. Ook op sociaal gebied kunnen geen gen worden gemaakt en het zou tot dienen de onderneming te ontwrichla wille van een principe, want de teloo van de onderneming is minstens eve voor het personeel als voor de direkti Hier moet men dus de tijd aan het laten. Stilaan, stap voor stap kan v vooruitgegaan, naarmate de evoluti geesten zich in die of die zin aftekent helpen geen wetten, daar helpen wel taliteit en begrip. Als beiden er zijn komt de wet als vanzelf. Luc BARTHELH

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2