en omstreken 11 ^uUbedenkingen O. j Vraagbankje Groot Beiaardfestival te Aalst pil*» van aaist ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 0 maand 150. fr. per jaar LRS( HI.IN l de I)ONDEliDAG en ZA J I'.RDAG van iedere week lHfRKRL St. Jo.-! straat, *25. AALST I «de JA AUG A N( i Tel. 2II..14 P R. Shi72 ZATERDA:. 9 JULI 1960 NUMMER 54 SEDERT in 1838 De Leeuw van Vlaande ren verscheen, is de Slag der Gulden Spo- j ren meer en meer tot de verbeelding gaan j Op 4 juni spreken van de brede Vlaamse volksmas- geboortestad, De historische gebeurtenissen op de Groeningekouter, in breedvoerige litteraire fresco's door Hendrik Conscience opgeroe pen, kregen op het ogenblik dat ons volks bestaan opnieuw bedreigd werd, een actue le betekenis. Spontaan is de traditie der 11 Julivie gen gegroeid, en meer dan voor welk ander nationaal feest het geval is, bleef deze tra ditie tot op heden haar gaafheid behouden: Een dag waarop het volksbewustzijn ziel in ieder stad en dorp in Vlaanderen mani festeert, in het besef dat in weerwil van dc reeds verworven rechtende gelijkheid in feit nog steeds geen voldongen feit is. Wanneer men terugblikt op de tergende toestanden waartegen de pioniers van de Vlaamse Beweging in verzet zijn gekomen kan men gemakkelijk geneigd zijn om te oordelen dat de Vlamingen, anno 1960 ir dit land de positie hebben verworven die hun toekomt. ^en zu'kdanige beoordeling, heeft no,' niet zoveel jaren geleden, meer bepaald in 1945, sommige Vlamingen er toe aangezet, als een axioma te verkondigen dat de Vlaamse strijd als beëindigd mocht beschouwd worden, daar de verhouding Vlaande- ren-Wallonië in een gezond en aanvaardbaar stadium was gekomen. Hèt verloop van de laatste vijftien jaren heeft deze stelling ontzenuwd. Enkele jaren geleden, verklaarde de huidige oremier Eyskens, dat de vergaderin gen van de kabinetsraad, omwille van de Waalse collega's steeds in tic Franse taa1 doorgaan. Het was slechts de bevestiging van een toestand, die men niet anders waande Op zichzelf lijkt het overigens niet zo erg. Maar het illustreert zeer precies de bittere realiteit, dat na meer dan honderd jaar Vlaamse strijd, men in dit land nog steeds minister kan worden zonder de kennis van het Nederlands, taal van vijf miljoen landgenoten, wijl van een Vlaamse brievenbe Universiteit te Leuven, steiler te Brussel normaal verwacht wordt dat hij zich in behoorlijk Frans uitdrukt V. Faculteit der Wetenschappen - Graad van Pas enkele wenen geleden heeft de minister van Buitenlandse zaken formele belof Kandidaat in de Natuur- en Geneeskundi- ten afgelegd inzake een evenwichtige bencemingspolitiek in de Belgische diplomatieke ge W etenschappen Eerste proel' VHot voldoening S»-.:;ul Rae- 1,50 fr. het nurnmet 196U overleed te Aaist, zijn de heer Petrus CLOTMAN Buiten zijn verdiensten als oudstrijder ^n oorlogsinvalied, bezat hij ook laam en waardering in de middens der numismatiek van Beigiè en ook in het buitenland. Hij was werkend lid van de «Société Royale de numismatique de Belgique» en van het Eu ropees Genootschap voor munt en penning kunde. Clolman bezat een merkwaardige verza meling van munten en gedenkpenningen door de bevoegdheden op dat gebied ge klasseerd als een der bijzonderste verzame lingen van België. Tot zijn laatste dag had hij maar één verzuchting zijn verzameling immer uitbreiden en vervolledigen. Wat zal van deze geworden na het over- j lijden van de meester De innige wens van elke rechtgeaarde Aaislenaar ware deze schat binnen onze muren te mogen bewaren en eren... Een aangeduide plaats ware het herstelde oud- gashuis. istel u voor aldaar een beroemd munten- en penumgkabinet te bezitten toegankelijk voor allen ais ten glansrijk aantrekkings- punt voor üe kuituur en de roem van onze stad. Waren voetstappen niet wenselijk bij de familie van wijlen Petrus Clotman tot be houd van de verzameling binnen onze ste de oOo EXAMENU ITSLAGEN Volgende stadsgenoten slaagden in hun examen afwachtend, genoegen mede geno diensten. De Vlaamse parlementsleden hebben men. I geman. 1 En dit op een ogenblik dat de nieuwe republiek Congo, met een handvol universitai- Derde Proef Met voldoening ren, en met een volslagen gebrek aan traditie en ervaring in staat wordt geacht zich 1 Caju. dcr.r eigen landgenoten te laten vertegenwoordigen in de voornaamste buitenlandse Faculteit der Wetenschappen - diplomatieke pesten. I van Kandidaat in Wetenschappen Specifieke Vlaamse vraagstukken als bv de mobiliteit der arbeiders, de Limburgse Scheikundige Wetenschappen, koolmijnen, de havenpolitiek; incidenten rond de Expo 58. het voorzitterschap var het Rode Kruis, de klucht Baron Guillaume en dergelijke meer opvallende toestanden ijn tenslotte een gevolg van de nog steeds bestaande achteruitstelling van de Vlamin- Stedelijke Commissie voor Toerisme en Vreemdelingenverkeer. Door de stedelijke commissie voor toen-me en vreemdelingen verkeer wordt op za terdag 27 en zondag 28 augustus een groot beiaardfestival ingericht, ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Aalsterse beiaard. Tot op heden hebben reeds 18 beiaardiers uit verschillende steden van ons land, hun gewaardeerde medewerking toegezegd, ordermeer de befaamde Mechelse beiaardier Staf Nees; ander,ijds werd de Zwitserse beiaardier Mare Vernet speciaal door de Zwitserse regering afgevaardigd, om het festival bij te wonen. Het programma zal een reeks beiaardc-orcerten omvatten, afgewisseld door het op treden van het «Aalsters Koperensemble» van de vermaarde Koninklijke Jacht hoornklub» van Watermaal-Bosvoorde, en door een aangepast lichtspel op het Belfort De Grote Markt zal feestelijk bevlagd zijn Aan de handelaars wordt vriendelijk ge vraagd hun uitstalramen te versieren in het leken van het beiaardfestival. Een academische zitting, zal op zondag 28 augustus in de voormiddag plaats grij pen in de belfortzaal. waar bevoegde sprekers de historiek van het beiaardspel zul len behandelen. Van 27/8 tot 8/9 zal tevens in de belfortzaal een tentoonstelling geopend zijn over «Toten en Beiaard». Naast een reeks voorwerpen, archiefstukken en foto's over on; eigen belfort, zal een aanzienlijke verzameling tentoongesteld worden door de «Me ehelse Beiaardschool». Een speciale belichting van de handelsrechtbank en de bin nenkoer van het stadhuis is voorzien. Aanplakbrieven en uitnodigingen zulle r ten gepaste tijde de feestelijkheden met het programma aankondigen. De commissie voor toerisme en vreemd lingenverkeer wil tevens van deze gelegen heid gebruik maken,, om mede te delen dal regelmatig door haar zorgen, propaganda materieel over onze stad verstrekt wordt aan het Commissariaat-Generaai voor Toe risme te Brussel (voor verspreiding in he' buitenland;, aan de Provinciale Federatie voor Toerisme te Gent, aan andere toeristische verenigingen in het land en aan alle personen die er om verzoeken. Tevens wordt legelmatig geadverteerd in de voornaamste toeristische tijdschriften Op verzoek der commissie stelde de N.M.B S. 200 kaders tot hare beschikking, die eerstdaags voorzien worden van foto's over Aaist en zullen geplaatst worden in de verschillende treinen. Een nieuwe tekst, in beide landstalen, met een beknopte samen vatting der bezienswaardigheden onzer stad, en met een aangepast stadsplannetje, is in druk. Een projekt voor het plaatsen van toeristische borden aan de ingangen der stad, wordt eveneens uitgewerkt. Alle personen die aan toeristen inlichtingen, folders ea willen verschaffen, kun nen zich wenden tot het sekretariaat, stadhuis, bureel 7 of bij de stadsbeiaardier hoer Robert De Mette, Grote Markt, 27, alhier. De Sekretaris. De Voorzitter, R. Van de Wiele. A. Van Hooriek, Schepen. 1960 -- AALST KERMIS -- 1960 gen. Nuchtere statistieken leren ons dat vrijwel in de ganse administratie, in de magis tratuur, het leger en de parastatale instePingen het evenwicht op verre na niet be reikt is. Om niet te gewagen van de nog •-leeds voortdurende overtredingen van de taalwetten in de Brusselse agglomeratie er de beraamde aanslag op Vlaams grond, bied. Niets bewijst meer de precaire toestand van de door de Vlamingen afgedwongen rechten, wanneer men vaststelt hoe de Vlpamse pers onafgebroken dient op haar hoe de te zijn. opdat de bestaande onrechtvaardigheden geen groter afnemingen zouden nemen Dertig iaar geleden zei de huidige Minister van State. Frans Van Cauwelaert tot de Nederlandse journalist Kees van Hoek, mot betrekking tot de Vlaamse Beweging Ik heb wel beslist niet vei der te dulden dat langer getalmd wordt met de verwezen lijking en afwerking der wettelijke taalhervormingen in België, vooral ook in het be lang der geestelijke gezondwording van Vlaanderen. Ik ben overtuigd dat, wanneer <!it nu spoedig volgt, er meer klaarheid over de geesten, meer mildheid in de harten fier Vlamingen zal komen. De jeugd in het bijzonder kan zich dan gaan losmaken van 'lie politieke obsessie, welke thans nog haar geestelijk leven zo verwart en verarmt. Anno 1960 is de hoop van de h. Van Cauwelaert nog niet in vervulling gegaan, on danks de vigerende taalwetten en dies meer. 11 JULI 1960 VLAMINGEN WERE Dl De Guldensporenviering zal dit jaar reiking plaats grijpen, waarna te 20 u. 30 foot worden opgevat in de stad. Deze zal j op de Grote Markt de apoteose zal door- ifs over twee dagen verdeeld worden ver- gaan. lits zondagavond te 17 u. 30 een plechtige Aan het groots Guldensporenfeest ne ildensporenmis zal opgedragen worden in men inderdaad gekende kunstenaars deel St. Martinuskerk, met kanselrede. j waaronder de kunstgroep «Dansa Rhytmi- Maandag zullen alle kinderen reeds te ca» uit Mechelen. die onlangs nog op de 1 uur verzamelen om te trachten bij de j televisie een schitterende bijval genoten llukkigen te behoren in de wedstrijd voor Bia Greeve, zangers, Maurits Veremans ildensporenrapen. Na de opvoering van componist en heer Fayat, volksvertegen •jl Uilenspiegel en Lamme Goedzak;; woordiger, zullen tenslotte het schitterende' Por het School jeugdteater zal de prijsuit- programma verder afwerken Eerste Proef Met voldoening Hilde De- lafortrie. Graad van Doctor in de Genees- Heel- en Verloskunde. Eerste Proef: Onderscheiding: Vermeylen Jozef. Voldoening Den Tandt Wilfried. Faculteit der Wijsbegeerte en Letteren. Graad van Liceniaat in de Wijsbegeerte en Letteren - Germaanse Filologie. Tweede proef Voldoening Van Nuffe' Herman. Eindexamen. Voorbereidend Instituut. Voldaan. Van der Stock Veerle Van Ros sem Hélène. Provinciale School voor Voed 1 ngsbedrij ven en Toerisme te Anderlecht. Banketbakkerij - suiker en Chocoladebe werking Onderscheiding Lecompte Yve: Deschutter John. Slagerij - Spekslagerij kat. A. 3. Onderscheiding Vijverman Jan. Toerisme van Kat. A-l. Voldoening Vanmieghem Erik. Banketbakkerij kat. B-6 - BB-5. Grote onderscheiding Zwanepoel Luc. Chocolade en suikerbewerking Kat. B6 - B5 Grote onderscheiding Zwanepoel Luc. i Mare Du ZATERDAG, 9 JULI te 15 u. Houtmarkt. Balspelprijskamp Graad I Kampioenschap der Vlaanderen. Finale Groep tussen de drie winnaars. te 19 u. Pontstraat. Grote Wipschieting, te 19 u. 30. Grote Markt. Beiaardconcert door stadsbeiaardier Mr. De Mette R. te 20 u. 30. Grote Markt. Concert door de fanfare «St. Jozef» van Denderbelle. ZONDAG, 10 JULI te 9 u. Kalfstraat Monsterwedstrijd vooi vinken. van 9 tot 18 u. Guldenboomplaais. XIII: ding van de heer Muylaert C. ZONDAG 17 JULI te 9 u. Optocht door de Kon. fanfare «Kunst en Vermaak». te 10 u. 30. Grote Markt Plechtige H. Mis opgedragen door Z. E. Monseigneur Brijs, in aanwezigheid van Z. E. Monseigneui Schelfhout, vertegenwoordiger van Z. E Monseigneur Calewaert. Bisschop van Gent te 12 u. Groen Kruis, Huldiging van de pio niers-stichters van de fanfare. te 10 u. Kerk der Paters Capucijnen. H Mis ter gelegenheid van het diamanten ju Grot.- prijs Frans Sanders - ere-prijs Dr. bUeum van de Kon maatschappij ,(Dc Wa I re Bolder» St. Job. Optocht. Ontvangst op j het stadhuis. Internationale wedstrijd met de pasbolle, op de baan van de jubilerende E. Roelandt. Ringwedstrijd voor afgericht honden, le kategorie. te 10 u. Sportterrein Osbroek. Kampioen schap van Aalst en Dendervallei, ingericn. maatSchappij door de staande .vipmaatschappij «Atlanta,: te u 15 St jozefkerk. H Mis gevolgd van vlaggewijding van de toneelgroep «Streven», vriendenkring F.F.R daarna ontvangst op het stadhuis en overhandiging van de vlag. Optocht, te 12 u. Grote Markt. Concert door de te 11 u. Grote Markt.Beiaardconcert dooi stadsbeiaardier Mr. De Mette R. te 11 u. 30. Grote Markt Concert door cc Kon. Harmonie «De Dendergalm» van Der derleeuw. I" de Jan Bijlstraat te Aalst, vierden de echtelingen Frans Van Langenhove-Van der Planken, hun gouden bruiloft (Cliché «Het Volk» IN DRIE WOORDEN CHINA Na een studiereis doorheen China verklaart Josué de Castro, hoogste auto riteit op gebied van honger in de we reld gewezen voorzitter van de FAO medewerker van Abbé Pierre voor dc hulp aan onderontwikkelde gebieden «China heeft de honger overwonnen LONDEN Tekort aan aalmoezeniers in de Royal Navy. KAZAKSTAN Nieuw probleem voor Mos kou de verkopers ontvluchten de maga zijnen van Kazakstan, na de inl*>edel te hebben geplunderd U. S. A Een ster boven Antiochië Amerikaanse superproduktie van de «Pa- ramount-films», naar de best-seller van Taylor Caldnell «Dear and glorious phy sician (Dierbare en roemvolle dokter): het leven van Apostel-Evangelist Sint LUKAS. Budget idem als de TIEN GEBODEN1 van C. B. de Mille. ITALIË Recordaantal Nonnen dit jaar I meer roepingen dan ooit. (U. M.) te 14 u. Stadspark Xe Nationale Hengcl- wedstrijd. te 14 u. Binnenstraat. Groot Kaatstornooi tussen Eendracht Vrij (2 ploegen) Tempo Dendermonde-Vieux Temps. Van 14 tot 18 u. Grote Markt. Belfor' Jaarlijkse Nationale Schieting ingerich: door de verbroedering der Kon. Ba.boog maatschappijen van Aalst te 17 u. 30. St. Martinuskerk. Plechtige Guldensporenmis met kanselrede. te 20 u. 30. Grote Markt. Concert door t.c J Kon. Harm. «St. Cecilia» van Lede. MAANDAG, 11 JULI le 13 u. Grote wedstrijd in Guldensporen i rapen voor alle kinderen van de stad j te 15 u. Openluchtschouwburg. Opvoering j j van «Tijl Uilenspiegel en Lamme Goedzaü» j heldenepos in zeven taferelen, door het School jeugdtheater. Ingang gratis. Uit reiking der prijzen van de wedstrijd in i Guldensporen rapen. te 18 u. Keizerlijke Plaats. Grote Kermis- schieting op de liggende wip. te 18 u. 30. Werf. Grote maneuvers ge volgd van Concert door de Stedelijke Vrij willige Brandweer. te 20 u 30. Grote Markt. Groots Gulden sporenfeest met medewerking van de ge kende kunstgroep «Dansa Rhytmica» var Mechelen: Mia Greeve,, zangeres, Maur Veremans, componist. Spreker Rik Fayat volksvertegenwoordiger. DONDERDAG. 14 JULI te 17 u. Varkensmarkt. Kaatslutte tussen de nationale ploegen Regie T.T.-Spoorwegen te 20 u. 30. Statinsplein Concert door de Kon. Harmonie «Eendracht» van Ninove. ZATERDAG. 16 JULI Gouden jubileumfeesten der Kon. Fanf Kunst en Vermaak. te 19 u. 30 Grote Markt. Beiaardconcert door stadsbeiaardier Mr. De Mette R te 20 u. 30. Grote Markt. Gioot Kunstcon cert door de jubilerende fanfare, onder lei Aalsterse Postharmonie, ter gelegenheid j van de «Dag der postmannen uit het Aalst I urse Banket. Optocht door de stad. Te 20 u. Grote Markt Concert door d( muziekmaatschappij «Super-Accordeonica» van Aalst. I DONDERDAG, 21 JULI. Nationale feestdag te 10 u. St. Martinuskerk Te Deum Optocht Bloemenhulde, i te 11 u. Grote Markt. Beiaardconcert door stadsbeiaardier Mr. De Mette R. te 14 n. Stadspark Grote Nationale hen- gelwedstrijd. I te 20 u. 30. Grote Markt. Concert door de Kon. Harmonie Les Vrais Amis Constants. te 22 u. Fr. de Wolfkaai Prachtig Vuur werk door de firma De Winter P van Aalst ZATERDAG. 23 JULI te 14 u. Grote Markt. 25ste Internationaal Liefdadigheidscriterium der Stad Aalst 300 000 fr. prijzen, kontrakten en premiën verzekerde deelname van alle internatio nale ronderenners. te 20 u. Taptoe in de stad. met medewer king van verschillende muziekmaatschap pijen, ingericht door de Kon. Fanfare «Kunst en Vermaak» i van 20 tot 29 augustus in de feesthalle Schoolstraat 13de Officiële Handelsfoor der Stad Aalst. op 27 en 28 augustus Groot beiaardfes tival, ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Aalsterse beiaard. van 27 augustus tot 8 september in de Belfortzaal Tentoonstelling over toren en beiaard. Namens het stedelijk feestkomitee De secret.-penningm.. De schepen-voorz., Henri VAN DE PERRE. Gilbert CLAUS, Gezien en goedgekeurd door het College van Burgemeester en Schepenen, in zitting van 13 juni 1960. i.o. De Gemeentesecr. De Burgemeester, Fr. DE MEYST. Fr BLANCKAERT.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1