en omstreken STAD AALST de Ivan 20 tot enl'met''29 oogst 1960. konefoleóe drama Actuele Problemen Gouden Jubileum van de Koninklijke Fanfare Kunst en Vermaak gevierd te Aa.st De lücitstc reis van de ou< Isle pionier de gazet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150, fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG Tel. 241.14 P. R. 88172 DONDERDAG 21 JULI 1960 NUMMER 57 1,50 fr. het nummer. HIJ de eerste HIJ is vijf en twin- j kaanse protestantse zendeling en een lig jaar missionaris in Kongo. Loemoemba staatsagent werden zwaar gewond, is een zijner oud-leerlingen. Middelmatig j in Luluaburg o.a. werden twee socialis ïerstand, die Loemoemba, met moeite door tische ambtenaren benoemd, die weigerden de lagere middelbare kursus gesukkeld-' koning Boudewijn te begroeten toen hij bij eer brutaal, geslepen volksmenner. Geen ilanke kan een negerziel doorgronden. Kaza Reboe ook is een oud-leerling. Deze is zeer verstandig, zeer ontwikkeld ieed hogere studies. Zoon van een Indische nader, erfde hij de zachtmoedigheid van het Indische volk. Hij was voor geweldloze lolitiek, een Gandhipolitiek. Hij denkt en andelt na het denken. Loemoemba denkt liet, maar handelt zijn taktiek aanpassend lan volk en omstandigheden. Kaza Voeboe al zich door Loemoemba laten maneuvre- enWat gebeurt. HIJ de tweede HIJ was zeven jaar ;eneesheer in de buurt van Luluaburg ïidden de Luluas en de Balubas. Door al le negers werd hij op de handen gedragen im zijn kunde en zijn toewijding. Toen de kwarten van de omschrijving vernamen dat Ihun dokter» na zijn verlof naar een groot kentrum zou worden overgeplaatst gingen ■oofdmannen chefs en gewone neger? 'hem smeken» hen niet te verlaten.. Voor \jn vertrek organiseerden de negers een fscheidsfeest e de zwarte verpleegsters erplegers gn assistenten schonken hun bkter een prachtige ivoren palmboom h toch verklaren de geneesheer en zijn ame Niemand kent «de» neger. Zeer einig negers zijn te betrouwen. HIJ de derde HIJ verbleef meer twintig jaar in Kongo. Na een paar ar ambtenaar te zijn geweest werd hij n zijn uitstekende diensten beheerder be- jemd in de streek van HIJ nummer 2, de neesheer. Een volmaakte solidariteit erste tussen de blanken van de streek volmaakte verstandhouding tussên anken en zwarten. Die dlerde HIJ werd striktkommissaris en eerste burgemees r van Luluaburg. Daar ook was zijn in- oed op de negers zeer groot. Hij leidde de ïrzoeningskommissie der Luluas en Balu is. Maar steeds was hij op zijn hoede De (gers betrouwen Het gezin van die derde HIJ de ter Merckx vluchtte naar België: de eer Merckx zelf verblijft te Brazzaville. Brussel ingelicht door Leopoldstad 1st beter. De regering Van Acker waarin de fa euze liberaal Buisseret minister van ko- aiën was zou een ideale toestand heppen. Kongo op hoger niveau brengen tor hatelijke sektaire benoemingen, door t stichten van politieke partijen en door n hevige schoolstrijd speelde de rege- ïg blanken tegen blanken uit, negers te il negers. ij treden in details opdat de weldenken- n in ons land zouden weten welke grote huid de linksen hebben aan de dramati- he gebeurtenissen in Kongo. B V. Bovengenoemde Heer Merckx werd beheerder vervangen door een antikle- 1 i DE TEGENSTELLING BLANK-KLEURLING zijn rondreis in Kongo de stad bezocht Prachtig voorbeeld voor de negers En dan het overplanten van onze politiek onder een volk waarvan meer dan de helft nog uiterst primitief is Politiek is ver deeldheid, wantrouwen. haat Zeker in Kongo met zijn tientallen verschillende stammen. Na zijn lager middelbare studies werd Loemoemba postbediende. Voor bepaalde feiten werd hij afgezet en veroordeeld Linkse politiekers deden Loemoemba in vrijheid stellen opdat hij een anti-kristelij- ke partij zou stichten. Sektaire ambtenaren vertelden aan de negers De missionarissen willen u dom houden. Zij onderwijzen niet wat zij u moe ten onderwijzen. Zij willen niet dat u ho gere plaatsen bekleed. Onze officiële scho len zijn veel beter dan de kloosterscholen Toelagen werden geweigerd of te laat uit betaald, zodat een massa leerkrachten zwarte leerkrachten vooral geen wedde of een kleinere ontvingen. Hetze tegen de missies. Die plagerijen, het zaaien van verdeeld heid, de Brusselse naïviteit en politiek geknoei zweepten de negers op. De geest van nationalisme, die over heel Afrika waait deed de rest. Loemoerrtba kon zeer gemakkelijk het slecht betaalde volk opruien. De Heer Lamotte reporter van radic Kongo heeft gelijk de Kongolese kwes tie is ook een sociale kwestie. Hogerlonen werden betaald zeer veel boys ontvingen 10 fr. daags plus de kost de muitende soldaten 500 fr. per maand; veel negerbe dienden werkten voor minder dan twee duizend frank per maand. Hun blanke kol lega's van dezelfde graad ontvingen twaalf duizend frank en meer. En bevordering werd stelselmatig geweigerd. Het Afrikaniseren der kaders in onder wijs, leger, administratie werd door 85 p.c der blanken tegengewerkt (Oud-minister van Hemelrijck.) Een buik die honger heeft, luistert niet (St. Paulus). Gekwetste hoogmoed kan hard toeslaan Het oproer moest uitbreken De tegenstellingen tussen blanken en kleurlingen. Wij bedoelen daarmee alle niet-blanken, zijn in een akuut stadium ge treden. De vraag is nu of die tegenstellin gen inherent zijn aan het feit van het blank-zijn en niet blank-zijn, dan wel aan het feit dat het ene ras ogenschijnlijk snel lere vorderingen heeft gemaakt en bijge- volgt het andere heeft gedomineerd. Met andere woorden zou <3eze tegenstel lingen evengroot en even scherp zijn ge weest als het gele ras in de plaats zou heb ben gestaan van het blanke en zich in Afri ka zou hebben bewogen zoals de blanken Daarop zal het antwoord alhoewel nooit 100% zeker, het is een veronderstelling ad absurdum wel hoogstwaarschijnlijk positief zijn. Racisme is dus niet iets dat te maken heeft met de kleur van de huid, maar wel met de graad van beschaving, tenminste van materiële beschaving. En dit wijst er meteen op dat racisme ook nog ergens an ders bestaat dan wel zuiver op interraciaal gebied. Racisme is dus veelal een sociale barrière en niet een barrière van huids kleur op zich zelf. Trouwens het is wel eigenaardig dat vele vormen van racisme veelal worden voor bijgegaan en dat alleen maar geprotesteerd wordt als het komt tot incidenten tussen kolonisatoren of wat ervan overblijft en zwarten. Wie denkt bijvoorbeeld aan de Lappen die in Zweden burgers van twee de rang blijven; aan de katolieken in Noord Ierland, onder Engels bestuur wel te ver staan, die eveneens burgers van tweede rang blijven. Hetzelfde Engeland dat zo hartstochtelijk tegen apartheid protesteert, verbiedt de toegang tot staatsfunkties, ten minste in Noord-Afrika aan alle katolie ken. Wie denkt aan de onderdrukking der oorsprnkelijke Berberen door de Arabie ren, inwijkelingen evengoed als de blanken in Noord-Afrika en elders Wie spreekt over de onderdrukking der gewone bevolking in de onafhankelijke ne gerstaat Liberia Honderd en één dergelijke voorbeelden kunnen aldus worden aangehaald. Dit pleit FEESTZITTING EN HULDE AAN DE PIONIERS-STICHTERS. In de zo vertrouwde feestzaal van het Er kan in gans het Arrondissement Aalst geen enkele groots opgevatte verwezen lijking doorgaan, zij het nu van godsdiens tige, politieke, sociale aard of het «mu-Groen Kruis werden de drie overlevende ziek van het Groen Kruis» is van de partij. stichters Petrus Van Schuylenberghe, Pol In hun groene uniformen maken de nu 85 Barrez en Jef Vinck (deze laatste nog spelende muziekanten een knappe indruk steeds op de bres ais ijvervol bestuurslid) en zijn werkelijk een lust voor oog en oor.daverend applaus onthaald. Ze werden ;door voorzitter Paul Avoux gehuldigd en Gesticht in 1910 in de schoot van de door meisjes bloemen aangeboden, christelijke arbeidersbeweging nam oud- volksvertegenwoordiger Petrus Van Schuy lenberghe, het voorzitterschap waar en Pol I Barrez fungeerde als muziekleider. Beiden leven nog en werden het voorwerp van een welverdiende hulde. Als voorzitter werd Petrus Van Schuylenberghe opgevolgd door dhr. Vinck Florent en sedert 1935 is dhr Paul Avoux voorzitter. Deze laatste viert dus dit jaar zijn 25 jarig jubileum. Het 50-jarig bestaan van de koninklijke fanfare groeide dan ook uit tot een machti ge hulde waarbij zich het stadsbestuur van Aalst, de geestelijke overheid en tal van personaliteiten aansloten. De zaterdag avond werden ze officieel op het stadhuis ontvangen door het college van burgemeester en schepenen in bijzijn van volksvertegenwoordigers de hh. Moyer- soen, Moriau en E. H. Schotsaert. waarna op de Grote Markt een Kunstconcert werd uitgevoerd onder leiding van dhr. Muylaert muziekmeester. Zondagmorgen werd in optocht het stads- midden doorkruist waarna een plechtige mis werd opgedragen door Monseigneur Brijs, nationale proost van het A.C.W., bij gestaan aan het altaar door zeven priesters verbonden aan de beweging, namelijk Z.E. H. Deken De Vos, Z.E.H. Deken De Cock. E- P- De Wit, S.J. hulpproost van de K W.B E. H De Wandel (Geraardsbergen). E. H. Mussche, verbondsproost van de K K. A J., E. H. Gheys en Z.E.H. Schotsaert. be stuurder der sociale werken van het Arr Aalst. Dit in de tegenwoordigheid van Monsei gneur Schelfhout, groot-vicaris en verte genwoordiger van Monseigneur Calewaert. Z. E. H. Schotsaert, bestuurder van sociale •erken, hield een aangepaste en stijlvolle Namens FEDECAM, het organisme dat tot doel heeft de katolieke muziekvereni- I gingen te coördineren voerde de heer voor I zitter Van Montfort het woord en verzocht hij het ereteken voor bewezen diensten aan de volgende muziekanten uit ie reiken. 35 jaar Vinck Jozef, sekretaris-slichter, Muylaert Cyriel, muziekmeester, Bequc Albert, Bequé Felix, Bequé Frans, Buys Hector, Coen Romain, De Cock Leopold, De Lannoy Alfred, De Vulder Frans, De Wolf Leopold, Ghijsbrecht Jozef, Goffa Kamiel, Goffa Leonard, Goffa Petrus, Gof fa Willem, Macharis Remi, Liebaut Adolf, Smekens Frans, Sonck Jaak, Van def Donckt Eugeen, Vereecken Frans, Vinck Julien, Welleman Jan. 25 jaar Avoux Paul, voorzitter, Boxtael, Bosman Philemon, De Troch Petrus, Nim- megeerts Jozef, Van den Abeele Remi, Vinck René. De O/Voorzitter der jubilerende fanfare Marcel De Bisschop, maakte in een korte toespraak zeer terecht allusie op het heer lijke werk geleverd door voorzitter Avoux, gedurende 25 jaar en bood hem een prach tig geschenk aan. De hoofdbrok van deze uitstekend verlo pen academische zitting was de toespraak door de heer Hulpiau, nationale voorzitter van het A.C.W. Vooraleer de Vlaamse Leeuw weerklonk dankte Petrus Van Schuylenberghe namens de gevierden en gaf hij nog enkele grepen uit de oude doos ten beste. Gedurende het banket richtte oud-minis ter Ludovic Moyersoen, erevoorzitter sedert 32 jaar van de fanfare zich in een hoogge stemde toespraak tot de aanwezigen. Vermelden we nog dat door de minister van Onderwijs het plakket PRO MUSICA Te Brussel en te Leopoldstad blee' natuurlijk niet een bepaald feit goed, maar j kanselrede. Wijze we gerust op het hoog j werd verleend als blijk van waardering men blind. Zelfs na de onbeschofte opruien de rede van Loemoemba bleef men opti mist. Nu heel Kongo in brand staat, nu de af schuwelijkste wandaden worden gepleegd, nu schreeuwen alle politiekers moord en brand, de linksen, de roden, het luidst «Doorstaande maatregelen dienen geno men. Maar dc socialisten vergeten dat ZIJ hardnekkig gecist hebben GEEN SOL DATEN NAAK KONGO te sturen: Dat moet ons volk weten. Mochten alle Belgen eensgezind zoeken taal. Na korte tijd was de verstandhou- j naar een rechtvaardige oplossing. Wordt »g verdwenen; wantrouwen heerste tus- die niet gevonden, dan plukken vreemden n de blanken; de negers zagen de ver- de vruchten van onze opofferingen, eldheid, werden opstandig. Een Ameri- l POLITTKUS. aan de Dendermondsesteenweg. De h. Provost, voorzitter van de Aalster- se Pestmannen, verwelkomde de aanwezi gen, waaronder we burgemeester Blanc- kaert, de erevoorzitters De Waele en Ver- moesen en de h. Van de Perre, secretaris feestcomité, bemerkten. Spreker schetste het ontstaan van de bond aan alle postmannen om aan te sluiten bij de vereniging. Na het icert werd een korte optocht gehouden feestmaal werd opnieuw een optocht ge- )r het stadscentrum, waarna de talrijke i houden door de stad, waarna deze dag werd «n aanzaten aan een lekker feestmaal in besloten met een gezellig samenzijn in het :>kaal Atlanta. DAG DER POSTMANNEN TE AALST. De Vriendenkring van de Aalsterse Post- J innen vierde zijn vierde postdag. De dag rd ingezet met een plechtige mis. te 10 in de kerk der Paters Capucijnen te,;^ he( stedelijk 1st, St. Job. Op de Grote Markt had een leert plaats van de Postharmonie onder en dc£d Mn oproep van de h. Emiel Beirens. Na het zaal van de Vriendenkring van F.F.R. wijst op het ongezonde, op het verdachte van sommige perskampagnes tegen bepaal de feiten. Trouwens het lijkt wel de laatste jaren dat wij in het Westen aangetast worden door een soort van kollektieve zelfmoord waanzin. Wij kritikeren er op los waar het onze eigen mensen betreft of onze eigen in stellingen en praten alles goed wat de kleurvolkeren doen of ons verwijten. Ofwel verwijten we onze eigen bondgenoten van al wat maar denkbaar is en vinden we dat eventuele tegenstrevers altijd gelijk heb ben. Dat is zeker niet om onze eigen mo raal in de hand te werken, het getuigt zelfs niet van objektiviteit. artistiek gehalte van deze Mis, gezongen j voor het cultuurwerk door de muziekan- door verschillende koren, in begeleiding ten geleverd, door de muziekanten van de jubilerende fanfare. Kunst en Vermaak besloot hiermede een onvergetelijk jubileum. Maar het zal zo wel toegegaan zijn Byzantië ten tijde dat Soliman voor de deur van de stad stond. Ook op dat ogen blik krakeelden de Byzantiërs ferm onder elkaar en er was een hele minderheid die meende dat Byzantië het bijltje maar moest neerleggen en dat de Turken van toen daarmee wel zouden gepaaid worden en er een broederlijke vrede zou heersen. Helaas voor deze arme utopisten, toen de Turken de stad innamen werden ze even goed vermoord en verkracht en als slaven verkocht als wel diegenen die zich verder hadden verdedigd. Moge het Westen deze les niet vergeten. KONGO ZIEN EN STERVEN. Vijf ennegentig jaar oud was hij toen hij in de Boeing stapte die hem naar Kon go zou brengen. Sinds 1893 had hij geen voet meer op Afrikaanse bodem gezet 67 jaar dus, een hele periode waarin alle kon tinenten van aanschijn zijn veranderd. Van Hecke werd in 1866 te St. Niklaas in het zoete Waasland, met de welige weiden geboren. Al heel jong ging hij naar het le ger en bracht het tot sergeant majoor. Maar ten kwam de wekroep voor Afrika hem wakker schudden in het garnizoen waar hij lag. De toenmalige zelfstandige staat Kongo want die was een ogenblik zelfstandig vooraleer kolonie te worden deed beroep op jonge Belgen om de grenzen af te bake nen en te strijden tegen de Arabieren die toen nog enorme razzia's hielden in de ne gerdorpen en honderden slaven wegvoer- Het was in 1891 dat Van Hecke vertrok Twee jaar verbleef hij in Kongo. Kongo was toen het land zoals de vorige eeuwen het hadden gelaten. Geen steden, geen -.ve gen. Hutten en nog hutten. Mensen die zoek waren, die fatalistisch wachtten op de Arabieren die hen zouden meevoeren, dorpen waar malaria heerste en honger snood of zelfs menseneterij, want vertelt men niet dat de grootouders van sommige van de huidige Kongolese leiders elkaar duchtig hebben opgepeuzeld In 1893 bij het beëindigen van zijn kon- trakt kwam hij weer terug Er was toen geen sprake van Boeings of andere vlieg tuigen. Het ging toen met de boot, drie we ken. En al het eten en de drank moest woi den meegenomen. Vervolg blz. 4 13 OFFICIËLE HANDELSFOOR VOOR KUNST, HANDEL NIJVERHEID en LANDBOUW, IN DE RUIME FEESTHALLE, SCHOOLSTRAAT TE AALST.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1