s< DE WERELD IS EEN SCHOUWSPEL... Veertig dollar en een naaimachine. K late K rome* NUTTIGE WENKEN Hebt u eens een druppeltje citroensap nodig, steek dan met een schone stopnaald een gaatje in de vrucht en pers er wat uit De citroen blijft fris en schimmelt niet zo gauw. Alle bleekmiddelen ten spijt, is er voor wit katoen of linnen nog altijd niets beters dan het meekoken van een citroen in het waswater. Natuurlijk is het U ook al overkomen dat terwijl U beslag of mayonnaise roerde de kom op tafel of het aanrecht steeds maar wegtolt. Zet het ding dan op een vochtige dubbelgevouwen doek en hij blijft muur vast staan. Als U last hebt van de druppels vet die langs de slaoliefles glijden, als U may onnaise maakt, als U geen elegante drup pelvanger hebt bij het wijnschenken of niet weet hoe U morgen moet voorkomen als er inkt ergens voorzichtig moet wor den ingegoten, kunt u een pijpreiniger om de halsfles draaien u hebt een zeer doel matige druppelvanger. Een briefomslag, die niet meer «plakt» kunt U hermetisch en onzichtbaar dicht- pleisteren met een weinig kleurloze nagel lak. Zo'n rolletje doorschijnend plakband kan een mens tot wanhoop brengen, omdat je er nooit het begin van vinden kunt... Het wordt een nijdig met de nagel schrappen en dan nog gaat het stroef. Als U na ge bruik een heel klein eindje omvouwt, zodat dit niet kan plakken op de onderliggende laag, hebt U nooit meer moeite het te vin den. IN PYREX IS IIET PRETTIG KOKEN Om goede resultaten te bekomen zult U uw Pyrex-schotel altijd eerst insmeren met boter of vet alvorens de bereiding erin te doen. Zet uw schotel nooit rechtstreeks op de vlam. Een echte vuurvaste schotel kan hier wel tegen, maar verliest daardoor on nodige warmte terwijl de schotel ook vuil wordt. Plaatst dus tussen schotel en vlam een asbestplaatje (warmteverdeler). Hier door wordt de warmte beter verdeeld en het koken, bakken of braden geschiedt re gelmatiger en er wordt brandstof bespaard Men zou zich lelijk kunnen verbranden door de schotel met blofe handen van het vuur te nemen. Hiervoor bestaat een han dig tangetje. Natuurlijk kunt U ook een doek gebruiken, maar dan liefst een voch tige. Met een tangetje werkt men echter veiliger. De gerechten kunnen in de schotel zelf worden opgediend. Een Pyrex ontsiert een gedekte tafel niet. Er bestaan ook speciale schotelhouders, deze hebben het voordeel dat de hete schotel niet onmiddellijk op de tafel rust. Gerechten opgediend in de scho tel zelf blijven langer warm en men be spaart afwas. Wat die afwas betreft Pyrex is zeer gemakkelijk te onderhouden. Een warm sopje volstaat meestal om de schotel in een oogwenk mooi glanzend te krijgen. Heeft uw schotel een aangebakken randje, laat hem dan even weken in water, waaraan een op losmiddel (soda) is toegevoegd. Ook kunt U in dit geval gerust een metalen sponsje gebruiken, want er bestaat beslist geen ge vaar dat Pyrex zal krassen. gang. Alleen al sinds het begin van dit jaar gaf een veertigtal van deze knappe jonge Francaises in steden als Beiroet, Alexan dria, Cairo en Damascus de brui aan haar beroep, om bruid te worden van vermogen de Arabieren. De grote Parijse couturiers, wie het uiteraard bijzonder verdriet dat zij op de ze wijze voortdurend tal van hun beste mannequins kwijt geraken, hebben vorige maand dan ook een vooraanstaand lid van de balie in Parijs ingeschakeld die zich nu ter plaatse van de toestand op de hoogte stelt. Het zal zijn taak zijn, een speciale clau sule voor de contracten met de mannequins op te stellen, die de meisjes uitdrukkelijk verbiedt haar werk op te geven alvorens zij dit hebben beëindigt. Bovendien zouden naar verluidt verschei dene Franse modehuizen overwegen voor het showen van hun collecties in de Ara bische landen hun levende mannequins te vervangen door poppen. Indien dit bericht op waarheid berust, dan moeten deze hui zen in de toekomst sterke Russische con currentie verwachten. Moskou zendt name lijk reeds geruime tijd in steeds toenemen de mate modecollecties naar de Arabische landen, die daar dan worden getoond door bijzonder knappe mannequins uit het noor den van de Sovjet-Unie. UITSPRAKEN VAN MODEKONINGEN Een vrouw moet haar kleren nooit de hoofdrol laten spelen. Als een man eerst denkt «Wat een mooie purk» en dan pas de draagster ziet, is haar keuze fout. (Bal- main). Het geheim van goed gekleed gaan is je onvolmaaktheden ten minste zo goed te kennen als je sterke punten. (Chanel). De beste aankoop van een vrouw met weinig geld is een manteljf&k. Vooral niet zwart (Cardin). DE STAND DER WERKLOOSHEID Tijdens de maand juni 1960 werden er per dag gemiddeld 96.883 volledig en 39.725 gedeeltelijk en toevallig werklozen gecon troleerd, d.i. een totaal van 136.608 werk lozen. Vergeleken met de vorige maand werd een vermindering met 6.835 volledig en met 4.456 gedeeltelijk en toevallig werklozen opgetekend. Tijdens de week van 3 tot 9 juli 1960 wer den er per dag gemiddeld 94.774 volledig en 32.003 gedeeltelijk en toevallig werklozen gecontroleerd hetzij een totaal van 126.777 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 3 volledige en een ver mindering van 8.496 gedeeltelijk en toeval lig werklozen genoteerd. Deze daling van I werkloosheid die tot de gedeeltelijke werk- loze mannen beperkt bleef, is te danken aan een aanzienlijke vermindering van de werkonderbrekingen in de mijnen en bij de arbeiders in de haven van Antwerpen. oOo KOLONIALE LOTERIJ (AFRIKAANSE LOTERIJ) TIENDE TRANCHE Nummers eindigend op 0 Winnen 200 KLANKJES UIT DE MODEWERELD. LIEVER BRUID DAN MANNEQUIN Een sensationeel feit, dat pas onlangs aan de openbaarheid is prijsgegeven, houdt zo wel in Parijse als in Arabische modekrin gen de gemoederen bezig. Gebleken is na melijk dat velen van de beste Franse man nequins, die naar de grote steden in het Nabije en Midden-Oosten worden gezon den, om daar colleties van beroemde Parij se huizen te showen, met rijke Arabieren trouwen en niet meer naar haar land te rugkeren Volgens betrouwbare gegevens is deze ontwikkeling reeds enige jaren aan de VARIA ZONNESTEEK OF ZONNESLAG. OORZAAK Rechtstreekse inwerking van de zon op het hoofd. VERSCHIJNSELEN Hoofdpijn, draai- nis, oorsuizingen, soms in bezwijming val len. VERZORGNG 1. De zieke doen zitten of liggen, het hoofd een weinig hoger, in een fris of beschaduwd midden: 2. Ontdoen van spannende klederen: 3. De ledematen licht masseren: 4. IJs of doeken met koud water op het hoofd plaatsen; 5. Zo nodig kunstmatige ademhaling toepassen. GEONDULEERDE IIAREN EN HET BASDEIZOEN I De badvreugde van vrouwen wordt dik- j wijls verminderd door het nat worden der haren. Terwijl natuurlijke golven na het j zwemmen nog meer krullen, hangt het te voren zo kunstig geonduleerde haar in zie- lige pieken langs het gezicht. Zelfs de duur- I ste badmutsen zijn maar een onvoldoende bescherming één sprong van de plank en onheil is gebeurd. Een volkomen beveiligend middel tegen het nat worden is er niet. Het binnendrin gen van het water gebeurt echter minder snel, als we de rand van de badmuts met een beetje vasseline inwrijven. ALLERLEI. Eksterogen kunnen in weinige dagen verwijderd worden, door er een verband van geschilde en fijngemaakte uien om te doen. Om ongebruikte postzegels van een doen, dan er met een niet te heet strijkijzer brief te halen, behoeft U niets anders te over heen te gaan. De hitte doet het plak middel opdrogen, zodat men gemakkelijk de postzegel er kan van af halen. De randen, die door de transpiratie ontstaan in herenhoeden, kunnen verme den worden door, dadelijk na het kopen onder de rand léfer een papieren reep in de zelfde breedte te schuiven. 550 500 7.740 5.000 0.070 10.000 93.950 25.000 62.980 100.000 87.540 100.000 250.040 500.000 470.350 5.000.000 1 4.261 2.500 69.171 25.000 99.161 50.000 2 022 500 4.952 2.500 5.992 5.000 559.752 2.000.000 3 943 1.000 3.343 2.500 8.103 2.500 4 094 1.000 1.024 2.500 0.394 2.500 9.364 5000 04.904 25.000 88.394 25.000 69.454 25.000 45.344 25.000 5 145 500 1.715 5.000 7.355 5.000 8.695 10.000 13.205 25.000 01.105 25.000 168.585 250.000 6 76 250 566 1.000 9.826 2.500 95656 25.000 7 05.447 25.000 48.117 50.000 560.517 1 000.000 8 318 500 7.048 2.500 3.278 2.500 8.518 2.500 94.338 25.000 33.638 50.000 9 519 1.000 99.599 25.000 53.099 50.000 In 1850 leefde te Boston, in de Verenigde Staten een jonge Duitser, Isaak Singer. Hij bezat veertig dollar als enig fortuin en wou rijk worden. Sinds jaar en dag had hij ge zien hoe zijn vader, een kleermaker met naald en draad te werk ging en volgens hem moest er een machine kunnen bestaan die al dat werk automatisch zou verwer ken. Met zijn veertig dollar maakte hij derge lijke machine. Het duurde maanden en on dertussen leefde Isaak van droog brood en wat melk. Maar eindelijk stond de machine er. Toen Isaak ze wou beproeven deed ze alles behalve naaien. Het lag hem echter slechts aan een detail. Dit detail kwam te- recht en eindelijk stond de eerste bruikba re naaimachine kant en klaar. Helemaal origineel was ze niet. Inderdaad enkele jaren vroeger had een Fransman een zekere Timonnier al iets dergelijks ge bouwd. Maar de kleermakers en naaisters uit zijn streek vonden het te bar dat ze wellicht zonder werk zouden vallen en sloe gen het tuig aan stukken. Later had dan weer een Amerikaan eenzelfde machine ge bouwd, maar zijn dochter die naaister was dreigde hem in de steek te laten en de man, een zekere Elias Howe, borg het ding op. Toen Singer echter zijn machine begon te verspreiden, daagde Howe hem voor het gerecht. Toen kwam aan het licht dat de machine van Howe nooit een spoel had ge had en dat men telkens weer een nieuwe draad moest opsteken, zodat het werk op zijn machine al evenlang duurde als met de hand. Daarop echter bewees Howe dat hij feitelijk die spoel had voorzien maar ze niet op zijn machine had gezet om eventue le konkurrenten in de waan te brengen dat zijn machine niet bruikbaar was. Daar op volgde een echte naaimachin oorlog tussen de fabrikanten, want ond tussen was Howe begonnen met de prod tie van zijn machines. De oorlog eindij met een vredesverdrag waarbij Singer Howe samensmolten en één fabriek ma ten. Meteen was dan de eerste trust géi ren want voortaan zouden alle andere brikanten voor elke gemaakte machine vast bedrag van 15 dollar aan Singer Howe moeten betalen. De eerste machines van Singer leken op enorme gedrochten dan wel op fijne i chines. Ze moesten met een grote vracht gen worden vervoerd en vielen herhaai lijk stil. De eerste machines kostten ti 125 dollar wat een groot bedrag was a gezien de gemiddelde Amerikaan t slechts 600 dollar per jaar verdiende. Daarom werkte Singer dan ook het ste systeem van verkoop op krediet Voortaan kon de machine het maandelij afbetalingen van 3 dollar worden aai kocht. Een verkoper was toen eerst en va een technicus. Want herhaaldelijk m hij bij zijn klanten de machines ko; herstellen of depaneren. En toch wer ze gekocht. Want de machine naaide op uur wat anders twaalf of veertien uur hebben geduurd. Het zou nog wel vijftien jaar duren vi aleer de eerste kleine machines op markt kwamen die in iedere huiskai binnen konden. En sindsdien heeft de n machine de wereld veroverd zodat zelfs de meest achterlijke landen de naaima ne wordt gevonden in handen van onte re huisvrouwen, zelfs al hebben ze nie te veel kleding om het lijf. Isy LANDER! W 13, r tt ST .fszr j STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN I Gedurende de periode van 11 tot 17 juli hebben op de wegen en in de agglomeraties, j waar de rijkswacht toezicht oefent op het verkeer, 1123 ongevallen plaats gehad. Vijf tien mensen kwamen daarbij om het leven terwijl 173 zwaar en 633 licht gewond wer- den. Tijdens het weekeinde gebeurden 434 on gevallen met 10 doden en 91 zwaargewon den. De oorzaken van de dodelijke ongevallen I waren gevaarlijk voorsteken 1 dode; overdreven snelheid 3; voorrang niet na geleefd 1voorrang van rechts niet ver leend 1; gebrek aan aandacht 5; vermoeid heid 1; voetganger die zonder voorzorgen de rijweg overstak 1; andere omstandig heden 2. Ingedeeld per provincie zag de toestand er als volgt uit Brabant 202; Vlaanderen 127; Oost-Vlaanderen Antwerpen 100; Limburg 81: Luik Luxemburg 48; Henegouwen 189: men 111. BESTUUR VAN POSTERIJ Bewoners van grote flatgebouwen den aangeraden, benevens hun naam, nummer van hun appartement op hun venbus en op hun briefwisseling te v vermelden. oOo AMBULANCEDIENST DER BRAN DM Voor dringende gevallen bel het 26.000 de officiële ambulancedienst Aalst en omstreken dag en nacht. KLASSENSTRIJD OF SOCIALE VREDE. LOTENLENING 1953 Bij de 380e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 2307 nr. 146 en een lot en een lot van 250.000 fr. op obligatie reeks 1123 nr. 958. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. VERRADERLIJKE BANAANSCHIL. De tolbeambten van Folkestone lieten de aankomende vriendelijk doorgaan openden hier en daar een valies of een pak. Toen kwam een stokoud modertje aan de beurt De douanier vroeg of ze iets aan te geven had, maar met een bedeesd piepstemmetje antwoordde het oud dametje dat ze alleen wat linnengoed bij had en eenvoudig haar kleinzoon in Duitsland was gaan bezoeken De douanier knikte begrijpend en liet haar door. Een banaanschil kwam echter een eind maken aan het idyllisch tafereeltje Het oude moedertje schoof uit, de val ie.' raakte open en er vielen honderdtwintig Zwitserse armbanduurwerken uit. Dt douanier slikte zijn glimlach in en maakte proces-verljaal op. BRAN I) WEERT ACTIEK De brandweer van Harelton, in Engeland vierde in een groot hotel van het stadje, de verjaardag van één harer officieren. Toen ze net aan de whisky waren, klonk de alarmsireen. Plicht voor alles, dachten de mannen en ze lieten hun glazen staan en holden naar de kazerne die twee mijl ver gelegen was. Spoedig de waterwagens in werking en daar reed le karavaan met loeiende sirenen door de stad. naar het zelfde hotel toe waar brand was uitgebro ken in de keuken. Zeer gewetensvol bluste onze brandweer de brand en daarna toog men onmiddellijk terug naar de bar waar een nieuw toerneé werd besteld. OOST-DUITS OORLOGSMONUMENT De burgemeester en de gemeenteraad van Oeschling in Oost-Duitsland stonden voor een zwaar probleem. Reeds lang morde de bevolking omdat er geen standbeeld werd opgericht voor de tijdens de oorlog geval- len soldaten. Alles was nu klaar en op het standbeeld zou iets staan als Aan onze gevallen helden» Maar de lokale partij-se- kretaris van de kommunistische partij kwam toen op de proppen en beweerde dat alles bij mekaar genomen, die soldaten ge vallen waren in de strijd tergen het vader land aller proletariërs, Rusland. Daar zat nu de burgemeester met zijn standbeeld. Na veel wikken en overleggen t ssen pot en pint, werd besloten het stand- oeld toch maar op te richten en er op te vermelden, «Aan onze soldaten die niet vie len in de fascistische oorlog.» Bij de inha ling was er geen mens De oud-strijders wa ren bang dat zij door de bevolking als de serteurs zouden worden aangezien. TEGENSLAG. Een koppel zware jongens op de weg naar Palermo in Italië, besloten een aulc op te houden en de chauffeur van zijn geld te ontlasten. Zij stelden zich 's avonds aan een bocht op en toen eindelijk twee kop lampen verschenen, begonnen ze met een rode lantaarn te zwaaien. De auto hield stil, ds twee mannen haalden een revolver uit en toen bemerkten ze plots dat de auto gevolgd werd door een lange sliert vracht wagens,, gevuld met soldaten. Ze waren op een militaire kolom gevallen en werden nu netjes omsingeld en vastgegrepen. Voor het kommunisme geldt het als een dogma dat klassenstrijd onvermijdelijk is Het marxisme leert, dat heel de geschiede nis van de mensheid kan verklaard worden door de heftige tegenstelling tussen uitbui ters en uitgebuiten. De ganse kommunisti sche dialektiek berust op deze hypotcsc door Marx gewild tol historische tese be vorderd. Dit is een klaarblijkelijke miskenning van het verloop der historische gebeurte nissen. Bekijken we, bij voorbeeld, de pri mitieve maatschappij. Het kommunisme heerst t r in een ideale toestand. De samen horigheid tussen de stam is er volledig en geen lid van de stam wordt aan zijn lot overgelaten, Er bestaat een billijke verde ling van de goederen, van de opbrengst van het land en van de jacht. Het werk wordt er rechtmatig verdeeld evenals de jacht of andere verrichtingen nodig voor de be hoeften van de stam. En wat stelt men vast De stammen be oorlogen elkaar. Wel gebeurt dit wegens bepaalde belangen, schier wegens ekono- mische beweegredenen. Men wil een vrucht baarder grondstuk veroveren, een beter jachtgebied, een overvloediger visgebied Doch dit verandert niets aan het feit, dat er gevochten wordt tussen clans die noch tans als gemeenschap perfekt georganiseerd zijn. Men mag er dus uit afleiden dat, moest de wereld in verschillende kommunistische staten georganiseerd zijn, deze weldra met elkaar in strijd zouden liggen. Dit zou stel lig gebeuren. Hierop antwoorden de kom- munisten met het argument dat ze een en kele kommunistische staat willen tot stand brengen, waarvan de heerschappij zich zou uitstrekken over de ganse oppervlakte van de aardbol, zodat hij de hele mensheid zou omvatten. Men mag gerust aannemen dat dit een «fata morgana» is, een droombeeld, dat nooit tot een werkelijkheid zal komen. Trouwens de evolutie van de primitieve stam wijst er voldoende op dat een derge lijke toestand niet bestendig zou zijn, want. indien we de hogepriesters van het marxis me mogen geloven, dan bevindt de mens heid zich in gestadige opgang en, op dit punt, kunnen we gerust hun mening bijtre den. Doch nu doet zich het feit vooi de mensheid vooruitgang boekt in een ting, die niet door hen voorspeld werd Het komt niet tot een piramide, gev aan de top door enkele begunstigden aan de basis de grote massa van de buiten, piramide, die naar het zeggen de marxisten, op een bepaald ogenblik buitelen ten voordele van de diktatuui het proletariaat. Integendeel, de rr. bevoordeligden beijveren zich door hi spanningen op gelijk niveau te komei de anderen en deze laatsten, omdat z bepaalde afstand willen behouden, op hun beurt, voortdurend vorderingei ze gestadige wedijver heeft als gevol de merfsheid in haar geheel en als c nig onafgebroken vooruit gaat. We r dit dan ook een gelukkige en voorspo wedijver noemen, vermits het de gam meenschap baat brengt. Dit zou zeker niet meer het geva moest de ganse wereld nog maar één I zijn met nog maar één enkele klas. kompetitie zou uitgeschakeld zijn, ze geen zin meer zou hebben en de zou een stremming kennen alsof eei j vende zee plots tot ijsschollen zou g zijn. Sovjet-Rusland verschaft ons hiervi doorslaand bewijs. Het kommi1 zwaait er nu sinds meer dan veertij de schepter. We zullen niet zo vei zijn te beweren dat er in het land vooruitgang te bespeuren valt, deel. Doch de bereikte vorderingen nen niet vergeleken worden, met wat de niet-kommunistische landen werd. We moeten er geen ogenbli twijfelen en de kommunistische pei bij het aanklagen van bepaalde arn toestanden geeft er ons het bewijs Veertig jaar terug kenden wij in het ten ook toestanden, waarover we nie moesten zijn, maar we hebben er schap in gebracht en zeker zo goed Rusland. Het volstaat trouwens een lijking te maken tussen wat, geduren tijdsruomte in Amerika en Ruslan stand werd gebracht. Luc BARTIIELÏ E ke: toej het W het tot DA< te een! schE te DEI D men Ni dooi van M< den gebo; schie Voo Verei Dc begrE juli 1 van J Mei velds Vri heid hebbe te wi Begr. TH

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2