en omstreken r 1S T AD AALST van 20 tot en met 29 oogst 1960.1 Ekonomiscli belang van middenstand beeld in erlo]bri&l de gazet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 4(1,fr. per 3 maanJ 75,fr. per 6 maand 150.fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREET, St. Jorisstraat, 25, AALST 16de JAARGANG Tel. 241.14 P. R 88172 ZATERDAG 23 JULI 1960 NUMMER 38 I III*" era-»- 1,50 fr. het nummer. De heer Vanden Boeynants, Minister van de Middenstand, wordt vaak geroemd om zijn dynamisme. Deze eigenschap is zo reeel dat zelfs zijn politieke tegenstanders ze hem niet kunnen ontzeggen. Zeldzaam wordt evenwel een ander aspect van de persoonlijkheid van deze jonge minister onderlijnd, nl. zijn praktische belangstel ling voor alle vormen van wetenschappe lijk onderzoek die de ontplooing van de middenstand als sociaal-economische groep kunnen bevorderen. Deze man van de daad heeft een ongemeen scherp inzicht in het belang van de wetenschappelijke studie, die de actie kan voorbereiden en richten. Verre van hem natuurlijk de studie om de studie In zijn opvatting is het weten schappelijk onderzoek het middel bij uit stek om de politieke doeleinden beter te kunnen preciseren en rationeler te kunnen nastreven. EXPANSIE CENTRUM VOOR DE MIDDENSTAN DSONDERN EMIN<EN Dit synthetisch inzicht, waarbij de stu die en actie nauw aan elkaar gekoppeld worden, heeft de Minister geconcretiseerd toen hij in 1959, ongeveer een jaar geleden, overging tot de oprichting van het Natio naal Centrum voor de Expansie van de Kleine en Middengrote ondernemingen. Tussen haakjes mag daarbij wel aangestipt worden dat", waar er vroeger zo dikwijls werd geklaagd dat de middenstand achter na hinkt in het overheidsbeleid, de huidige Minister van Middenstand aardig op weg is de rollen om te keren. Het Nationaal Centrum voor Expansie, hoger vermeld, kwam inderdaad tot stand méér dan een jaar voor men op een algemeen vlak het ontwerp opstelde van een Nationaal Comité voor de Economische Expansie, waarvan I de definitieve oprichting voorzien is over I enkele weken. Op een ander gebied gingen de kredieiwetten voor de middenstand, ge stemd in mei 1959, twee maanden vooraf aan de algemene expansie van juli van hetzelfde jaar. Het Nationaal Centrum voor de Expansie van de Kleine en Middengrote Ondernemin gen illustreert op een kenschetsende wijze de gebondenheid van studie en actie die aan de basis liggen van het beleid van de I Minister van Middenstand. Het Centrum wordt inderdaad overkoepeld door een Na- I tionale Commissie, waarin de vertegen- I woordigers zetelen van de middenstands- I kringen en van de overheid, samen met fi- I guren uit de wetenschappelijke economi- I sehe wereld. De universitaire milieu's zijn I aldus betrokken bij de werkzaamheden I van de Nationale Commissie en van het I Centrum. I Dit laatste richt een goed deel van zijn activiteiten op concrete taakstellingen, zo als het inrichten van tentoonstellingen van de kunstambachten, het adviseren van mid denstandsgroeperingen en ondernemingen, het inrichten van informatiedagen voor be paalde bedrijfstakken die een overwegend middenstandskarakter hebben, enz. Ander deels organiseert het Centrum, met behulp van buitenlandse specialisten ter beschik king van de universiteiten, geeft studieop drachten omtrent middenstandsvraagstuk- ken aan wetenschappelijke centra, enz. Het Centrum verleent daarbij secretariaatshulp aan de verschillende werkgroepen die in de schoot van de Nationale Commissie wer dén opgericht, waarvan enkele, onder lei ding van universiteitsprofessoren, met we- I tenschappelijk studiewerk werden belast. Een werkgroep waaraan de Minister van jde Middenstand een bijzondere aandacht besteedde was die van «Statistiek en Plan- ning» onder leiding van Prof. J. van Water schoot, lector aan de Universiteit te Leu ven. BELANGRIJK AANDEEL IN HET BELGISCH BEDRIJFSLEVEN Deze werkgroep had inderdaad tot op dracht de idee van de economische midden- standskaart, die de Minister sinds lang koesterde een concrete vorm te geven. Het was nochtans duidelijk dat zelfs de meest fundamentele gegevens omtrent het belang van de kleine en middengrote ondernemin gen in de Beigicshe economie niet in één enkele kaart of diagram konden samenge vat worden. De werkgroep heeft de basis elementen omtrent de rol van de midden standsondernemingen in het Belgisch be drijfsleven samengevat in een 50-tal dia grammen, kaarten en stereogrammen, die een overzichtelijk vade mecum vormen, dat over korte tijd door de Minister van de Middenstand aan de pers en aan de publie ke opinie zal voorgesteld worden. Dit eerste deel van de «economische kaart» onder zoekt illustratief het structureel aandeel van de kleine en middengrote ondernemin gen in ons land onder een dubbel oogpunt hun aandeel in het TOTAAL AANTAL on dernemingen (dit is natuurlijk enorm cir ca 98', van de Belgische ondernemingen tellen minder dan 50 werknemers;, vervol gens hun aandeel in de WERKGELEGEN HEID (dit is nog zeer beduidend bijna 50% van de actieve bevolking in nijverheid en handel). Een grote moeilijkheid bij het onderzoek door de werkgroep «Statistiek en Planning» school in het feit dat sinds de telling van 1947 geen officiële gegevens meer bestaan omtrent hel aantal artisanale ondernemin gen, die geen bezoldigd personeel tewerk stellen en daardoor niet ingeschreven zijn bij de R. M. Z. Door beroep te doen op an dere bronnen, in het bijzonder op de gege vens van de Rijksdienst voor Gezinsvergoe dingen, heeft de werkgroep voldoende be trouwbare gegevens kunnen bekomen die, samen met die van de R.M.Z., toelaten het beeld van de middenstandsondernemingen in ons land in 1.959 te situeren, zowel wat de nijverheid als de handel en de diensten sector betreft. Ook wordt in de aangekon digde brochure een beeld verstrekt van de evolutie sinds 1948, waaruit blijkt dat vooral de middelgrote ondernemingen in België, meer speciaal die van 20 tot 49 per soneelsleden in de nijverheid en van 5 tot 19 personeelsleden in de handel, tijdens de jongste 10 jaren hun belangrijkheid hebben zien toenemen. De middenstandskaart van Minister Van den Boeynants, onder vorm van een bun del van een 50-tal overziehtellijke grafie ken, die dezer dagen van de pers komt, zal in de eerste plaats een belangrijk werkin strument worden in de politieke en pro fessionele vergaderingen, w^aar al te dik wijls in het vage geredeneerd wordt, bij ge brek aan soliede globale gegevens. Tevens zal de economische kaart aantonen dat de feiten ook in ons land een positief ant- woord geven op de eis die Wilhelm Röpke i stelt aan de middenstand, nl. zich te ont- jdoen van zijn minderwaardigheidscomplex ten opzichte van andere produktie- en dis tributievormen. I. D. WET TOT ZEDELIJKE BESCHERMING VAN DE JEUGD HETTWEEGEVECHT USA - SOVJETRUSLAND De zaak van het Amerikaanse vliegtuig, afgeschoten boven Rusland, zoals de Rus sen zeggen, boven de zee zoals de Amerika nen het volhouden, doet de Verenigde Sta ten en Moskou weer bevechten. Sedert de door de Russen gewilde mis lukking van de topkonferentie, waarmee zij hun nieuwe anti-westerse kampanje heb ben ingezet, waren de speldeprikken, de aanvallen, kortom de koude oorlog tegen Washington niet van de lucht. Nu bevinden zich de Verenigde Staten in een lastige periode van hun geschiedenis wegens het feit dat de verkiezingskampanje voor het Presidentschap een aanvang heeft genomen en deze kampanje voor geruime tijd praktisch alle politieke bedrijvigheid verlamt. Men ziet niet goed in welke kan didaat door Moskou op de voorgrond wordt geplaatst. Dit al te openlijk te doen zou er op neerkomen hem de nederlaag te berei den, want het Amerikaanse volk zou zijn stem niet uitbrengen op een kandidaat die zich al te duidelijk in de steun van Moskou mocht verheugen. Anderzijds mag men zich wel afvragen of er wel een kandidaat voorhanden is bereid een streep te zetten door de hogere belangen van zijn land om Moskou in het gevlei te komen. Een derge lijke kandidaat bestaat eenvoudig niet en dit is zoveel te beter voor de Amerikaanse politieke zeden. Deze onafgebroken diplomatieke strijd tussen Moskou en de Verenigde Staten komt trouwens op alle fronten in de we reld tot uiting, naar aanleiding van om het even welk probleem in de wereld. Dat is dan ook de reden waarom Washington aan België zijn steun onthouden heeft in de Kongolese kwestie. Toch mag men zich afvragen of, op lan gere termijn, deze houding aan Amerika voordeel zal opleveren. Overal immers wijkt Amerika voor de Russische druk. Het beste bewijs hiervan (bij wijze van spre ken natuurlijk) treffen wij op Kuba, waar de Russen zich knusjes gaan vestigen ter wijl de Verenigde Staten er zich toe be paalt door de President vrome wensen te laten uiten dat de totalitaire stelsels zou den omgeworpen worden. In de politiek moeten alle rekeningen be taald worden. Toen Amerika, wegens be weegredenen, die niet erg van «realpolitik» blijk gaven, het Frans-Engels antwoord op Suez opeens stuiten, ondertekende het zijn vonnis dat op een goede dag voor haar ver schrikkelijk zou kunnen luiden. Toen dit land te kiezen had tussen de stevigheid van het Atlantisch pakt en de Afrikaanse lan den heeft Washington Afrika verkozen. De [geschiedenis zal uitmaken of deze keuze verantwoord was. Inmiddels valt het niet moeilijk de re denen te ontdekken, waarom Moskou aldus handelt. De bedreiging met de raketten doet haar werk, ze werpt vruchten af, M. K. weet dat het middel zijn uitwerksel niet mist. Sedert de dag waarop het dienst ge daan heeft om de Verenigde Staten in het kamp van de tegenstanders tegen de aktie om Suez te brengen heeft M. K. wellicht gemeend, dat het even goed tegen Washing ton zelf kon gebruikt worden. Thans zijn we al zover. De wereld be leeft eens te meer de angstwekkende dagen van vóór 1940. Op de dag van vandaag zijn we weer in het tijdperk van Miinchen, een bedriegelijke vrede, opgebouwd uit toege vingen, een vrede die niets oplost en alleen een aanmoedigingspremie geeft aan de aanvaller. L. B. HET VERVOER OVER WATER BEHOUDT ZIJN RECHTEN Een eeuw geleden veegden de spoorwe gen de traditionele huifkarren letterlijk i van de baan. Sinds twintig jaar zijn het de vrachtwagens die de spoorweg onttronen; ze worden daarbij geholpen door de vlieg tuigen. Maar tot op heden blijven de sche pen nog steeds even traag en even doelma tig over het water glijden. Het transport over de binnenwaterwe gen is helemaal niet verminderd. Integen deel, het neemt zelfs uitbreiding, maar de uitbatingsvoorwaarden veranderen enigs zins. Het schip wordt groter, de tonnage- zwaarder en bijgevolg dienen onze kanalen en waterwegen uitgediept te worden. Vervoer per waterweg blijft nog steeus de meest goedkope wijze van vervoer, voor stollen zoals cement, kolen, zavel, ertsen Het vervoer gaat traag maar de prijs ei- van is sterk beperkt om dat de voor het voortoewegen van een schip vereiste ener gie heel wat minder is dan die voor ver voer per spoorweg of baan De waterwegen behouden dus het belang dat zij steeds hebben gekend. De geschieoe- Inis is trouwens dikwijls aan dergelijk i transport gebonden. De sluiting van de I Schelde hau de ondergang van onze pro- 1 vincien voor gevolg. De opening ervan gaf j aan Antwerpen zijn huidige bloei. Het ka naal van Ttrneuzen heelt tot hiertoe de uitbreiding van Gent verhinderd en de stop van Ternaaien betekende een nadeel voor I het Luikse bekken. I Thans wordt de kanalisering van Maas I en Moesel verder bestudeerd. Het bekken I van Longwy is een natuurlijk hinterland 1 van de havens van Antwerpen en Rotter- I dam. Maar het vervoer van de ertsen, of I van de Luxemburgse produkten moet nog j steeds per spoor gebeuren en erg ekono- misch blijkt dat niet te zijn. I Er bestaan plannen tot volledige kanali- sering van deze rivieren, ook van de Chiers 'die de Maas met Luxemburg verbindt. Niet 'alleen zouden aldus grote waterwegen wor- 1 den opengesteld, maar de afdammingen die zouden worden gebouwd zouden meteen i aan de streek een goedkope elektrische 1 energie bezorgen. Men weet trouwens dat er sinds lang een projekt bestaat om het bekken van Longwy te verbinden door kanalen met de Middel landse zee, namelijk door het Franse Oost- kanaal. Men ziet al dadelijk de enorme voordelen die hieraan zouden verbonden zijn. En dit wijst er meteen op dat in de ko mende Gemeenschappelijke Markt, de na tuurlijke streken die thans nog door tol en andere muren worden gesplitst, weer naar elkaar zullen toegroeien. Ekonomisch zou dit zeker verantwoord zijn. En iedereen zou er, materieel gezien, zeer wel bij varen Maar wat zouden de politieker en de politiek hiervan denken L. B. Omdat de Leeuwenvlag in vrome so lidariteit klauwde met de driekleur, was ons de lust bekropen onze tenten op te slaan onder de Biankenoergse luchten. Dies lagen we dra luilekker, ver van de wereld in een vergelen dui- nenhoek, keuvelend met Jantje de Vis ser, die ons naar oude gewoonte onder hield over IJslandse tochten en de zee meerminnen die ongelukkiglijk ver dwenen waren met de komst van bun kers en dito wangedrochten in de dui nen. Dat de eerste man die ons joviaal en luidruchtig stoorde, onze Aalsterse buurman was 3UU x 2 's jaars Dag, mijnheer-Goed, weer-slecht weer, tot daar. Maar dat later, wandelend langs de Blankenbergse Weststraal, plots het alziend oog opdook van iemand die aan fiscale beroepsmisvorming leed, en met wie we jaarlijks een fiscaal konfe- rentie hebben, was meer dan onze op ontspanning en incognito gestelde geest kon verdragen. We pakten onze biezen eu wuifden adieu naar dit buitenverblijf der Ajui nen, die "er als bijen in een korf, rond zwermen met hun vrouwen en kin deren, hun auto's, hun kinder koetsen, hun draagbare radiotoestellen, hun honden en andere vreugden en lasten. In Den Haan vielen we midden in de Aalsterse intelligentsia in short uil de stock americain ontspannend de vermoeide hersenen onder blakende schedels in de geur der dennenbomen en in het spoor van Einstein. Het spel van hersenen met verlof kon ons niet vervelen zelfs niet toen men tot overmaat van humor een gemeente raadszitting op het strand ensceneerde, wat vlug de achterdocht opwekte van een politieman, die voorwende derger- lijk Aalsters misbaar niet te kunnen dulden. Niettemin slaagde een lid van voormelde intelligentia er in, met felle zandkontoeren een geslaagd schouw- burgontwerp te projecteren, waar het ter intentie der belanghebbenden te be zichtigen blijft... Voor de rest ging alles goed..,. Afge zien van het slechte weer, loodzware wolken en een dolle wind boven een zee a la Kloos, de dure garnaal en di to tomaten, de vallingen die naar Aalst erse zegging weer eens goed zijn, de povere hengelpartijtjes die niets op leveren zodat men 's avonds toch de duiten moet neerleggen voor de fameu ze paling in 't groen; spijts de erger nis om Loemoemba en zijn soldateska, de appartements a louer, de épicieres, de boucheries, de poissoneries, de gar- Cons met UN COCA COLA - DEUX PILS alles gaat goed Ons behoort het Noordzeestrand de voor weddenschappen bestemde ruimten j vertrouwd In het Staatsblad verscheen de wet van in paardenrenbanen. i_ De afgevaardigden der kinderbescher- 15 juli 1960, tot zedelijke bescherming van Dp aamvezighejd jn danszalen en drank- |ming bij de kinderrechtbanken of bij de e ,eugd- gelegenheden, terwijl er gedanst wordt is I parketten daaroe speciaal aangewezen door verboden voor elk ongehuwd minderjarige de bevoegde magistraat hebben vrije toe- beneden de 18 jaar, indien deze niet ver- gang tot de vermelde inrichtingen, en ont- gezeld is van zijn vader, moeder, voogd, of j vangen ook een kaart, afgeleverd en onder- jtenbanen. inrichtingen met diensters en de persoon aan wiens bewaking hij is toe- (tekend door de magistraat. Zo zal het voortaan aan elke minderjari ge, beneden de 18 jaar, verboden zijn zich °P te houden in de speelhuizen, de honden- De ware bolders» van Aalst, vierden me na de ontvangst hun diamanten jubileum. Hier een opua- op het stadhuis. Cliché Het Volk. han- ir OFFICIËLE HANDELSFOOR vr. T.krl- I N.V. VOOR KUNST, HANDEL Nl JVERHEID en LANDBOUW, IN DE RUIME FEESTHALLE, SCHOOLSTRAAT TE AALST.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1