en omstreben De Beiaard'bestaat 500 jaar... Weerslag op de Belgische ekonomie In de Bouwnijverheid. ótryd tegen Wet óluikwerk van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. ERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST 16de JAARGANG Tel. 241.14 P. R. 88172 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 NUMMER 69 1,50 fr. het nummer INTERNATIONAAL BEIAARDFESTIVAL TE AALST Nooit hebben we zo in bewondering ge staan voor onze Toren zegden de Aalste- naars. toen architect Van Herreweghe als regisseur van het lichtspel een, felle stralen gloed op de beiaard richtte. Men is inder daad zo gewoon aan de toren en zijn bei aard in het alledaagse stadsleven, dat er wel een extraatje noodzakelijk is om er de juiste waarde van te schatten. Het interna tionaal beiaardfestival, ter gelegenheid van de vijfhonderdste verjaardag van de bei aard. heeft dit doel bereikt. De toren en zijn beiaard, die toch de hoogtepunten wa ren van het festival, hebben de volle na druk gekregen, iets wat de commissie voor vreemdelingenverkeer en toerisme tot eer strekt DE TENTOONSTELLING. Tijdens een academische zitting in de Belfortzaal zou het trouwens duidelijk blij ken hoe sterk de invloed van de «Mechelse Beiaardschool» is geweest, en hoe velen reeds de Mechelse school verlieten om el ders roem te gaan oogsten. Om nu terug te komen op de chronologi sche ontwikkeling van het beiaardfestival willen we eerst en vooral wijzen op de ten toonstelling «Toren en Beiaard», die in de feestzaal van het Belfort werd gehouden. Door de medewerking van de Mechelse Beiaardschool» kon men de hand leggen op een aantal belangrijke voorwerpen en ar chiefstukken. aangevuld met foto's, voor werpen en verzamelingen over de Aalsterse toren. DE KONGOLESE TRAGEDIE. 'ING valst, Juist op het ogenblik dat het openings concert moest doorgaan, werd de weerma- j ker plots zo grillig, dat men de projectie Dc klanken die gedurende twee dagen ;Van diapositieven onmogelijk kon laten over de Ajuinenstad weergalmden zullen doorgaan. Het lichtspel was niettemin op vele mensen een blijvende indruk nala- schitterend, en «het Aalsters Koperensem- ten. e vreemde gasten, die uit Portugal, ble» en de jachthoornklub van Watermaal- Engeland en Frankrijk kwa- Bosvoorde, vormden een passende inlei- De Kongolese tragedie heeft ongetwijfeld ook een economische onrust bij de publieke opinie in België verwekt. De man in de straat vraagt zich onwillekeurig af wat zal dat kosten Wie zal dat betalen Deze instinctieve reactie getuigt in de grond van een gezond oordeel. Zonder dat men klaar beseft wat Kongo voor de Belgische ekono mie betekende, geeft men er zich toch re kenschap van dat er een ongunstige weer slag moet uitgaan van de katastrofale evo lutie, die de gebeurtenissen sinds 30 juni jl. gevolgd hebben. NOG VEEL ONZEKERHEDEN Zwitserland. men. hebben het Aalsters klokkenspel in- lUISj dertjaad in het middelpunt van de belang stelling kunnen plaatsen, terwijl de eiite van onze nationale beiaardiers, met Staf Nees, en anderen het bewijs bracht hoe sterk de beiaardkunst in ons land is ont wikkeld. voor lOUV huis n hol bad rziei vlei ding tot de tweede dag van het internatio naal beiaardfestival. Dat zou duidelijk tot Het is momenteel nog niet mogelijk deze terugslag met zekerheid te schatten. Onder velerlei opzichten bieden de gebeurtenissen daartoe nog géén houvast. Zal de economi sche zelfmoordpolitiek van Lumumba wor den voortgezet, of zal onder druk van de gematigde krachten een nieuw evenwicht ontstaan, waarin opnieuw op de Belgische technici beroep wordt gedaan en waarin de Belgische ondernemingen een nieuwe kans krijgen Een andere veronderstelling die de laat- e dage aan waarschijnlijkheid won dank zij de energieke houding van de Katangese ENKELE RAMINGEN. In de veronderstelling dat de zaken niet al te slecht evolueren, wordt door de ex- perten geraamd dat de terugslag van de gebeurtenissen op ons nationaal inkom- de 3% niet zal overtreffen. Vermits ons Belgisch nationaal inkomen de jongste ja ren met ongeveer 3% per jaar groeide, zou dit verlies dus op één jaar goedgemaakt kunnen worden. Maar op die manier wordt de toestand dan toch weer wat al te simplistisch voor gesteld. Want achter het verlies van 3% van ons nationaal inkomen, hoe tijdelijk ook, schuilen duizenden die voor Kongo werkten en werkloos dreigen te worden In de sektoren van de non-ferrometaien en van de metaalfabrikaten, in de reeds vernoemde dienstensektoren van scheep vaart en luchtvaart, zal de ongunstige weerslag het meest voelbaar zijn. Een eer ste symptoon was het verbreken van het contract voor het bouwen van twee nieuwe Kongo-boten op een Belgische werf. Ande- dere indirecte gevolgen zullen zich doen gevoelen, die soms even belangrijk of be langrijker zijn dan de rechtstreekse reper- ..«c, BSSaa.uiconvai. i_,dl ^uu uuiueujK tot rp„pr;no ic v.cussies. Aangenomen mag dan ook worden uiting komen toen talrijke nieuwsgierigen 1 afhanke]'ijk b|ijven e„ eeonomiïeVaan- da' de ««""oosheM in Beleië de e.k. 's anderendaags heel wat interesse hadden I voor het festival, dat in de schaduw de statige Belforttoren krijgen. zijn verloop zou IX DE BOUWNIJVERHEID. Met de wet van 6 april 1960 beoogt de wetgever een einde te stellen aan het sluik werk, dat in het biezonder in het milieu van de bouwnijverheid ingeburgerd is. In het algemeen verstaat men onder de- ze praktijk, iedere beroepsbedrijvigheid, va1die uitgeoefend wordt in voorwaarden, die strijdig blijken te zijn met de wettelijke bepalingen. ^aistj Inderdaad was het tot een normale toe stand uitgegroeid dat arbeiders in hun {vrije tijd, voor rekening van één onder hodpen, of van derden, bouwwerken uitvoer- jaanjden. In hun vrije tijd dit betekent buiten iimelde dagen en uren normaal aan de arbeid besteed, hetzij na de werkuren, hetzij tij dens de rustperioden, zondagen, wettelijke feestdagen, enz. Het uitsluitend doel van deze aktiviteit van de arbeider is natuurlijk zich een bij- vitri komend inkomen verzekeren. Maar daar tegen staan een reeks nadelen, misbruiken •s efaan die toestanden verbonden. En dit geldt zowel voor de arbeider, als voor de werk- atei lever, rdag hom ewij VOOR DE ARBEIDER IN IIET F. BOUWBEDRIJF Het loon, uitgekeerd, voor deze presta ties, ligt beneden de normale minimumlo- £j0jjlen- Bovendien kan deze arbeider ingevol- ie dit buitensporig werk in een toestand 'an overspanning geraken, die uiteraard ladelig is met het oog op gebeurlijke ar- •eidsongevallen. In aanmerking genomen dat bedoelde ar- [erJ*iders werken zonder inachtneming van - Fe nodige veiligheids- en beschermings- WAT VOORZIET DE NIEUWE WET OP HET SLUIKWERK Ze verbiedt alle bouwwerken buiten de dagen en uren, normaal besteed aan de ar beid. Voortaan mogen dus geen bouwwer ken meer uitgevoerd worden 1 Voor 7 u. 's morgens en na 6 u. 's avonds. 2. Op de zondagen. 3. Op de wettelijke feestdagen cn de dagen die deze wettelijke feestdagen ver vangen. 4. Op de zaterdagen. Sommige werken zijn uitdrukkelijk uit gesloten van deze wet. Het betreft uitzonderingen die men rede lijkerwijze dient te aanvaarden, rekening gehouden met de personen in kwestie en de uitvoeringsvoorwaarden van het werx. Deze werken zijn 1. Deze die de eigenaar uitvoert, het zij zelf, hetzij met hulp van zijn echtgeno te. of een lid van de familie (tot de 4e graad). 2- De gelegenheidswerken, uitgevoerd 1 in samenwerking met personen die vrijwil lig tussenkomen met het doel van weder zijdse hulp of onderling hulpbetoon. Er is wederzijdse hulp, indien buren hun hun krachten samenvoegen om in het huis één hunner, herstellingswerken of Iverbouwingswerken uit te voeren. Een ge val van onderling hulpbetoon zou dat zijn. waar bv. leden van een jeugdvereniging zich een lokaal voor hun vergaderingen zouden oprichten. 3- Gelegenheidswerken van huiselijke j leunen bij België en bij de Euromarkt. On- jder sommige opzichten betekent Katanga meer dan de helft van de Kongolese econo- I mie. Kleinere vraagtekens blijven voorlopig ook onbeantwoord, bv. of België het ver lies van export naar Kongo zal kunnen goedmaken door het binnendringen van andere markten, of de scheepvaart- vliegtuigdiensten op Kongo compensaties zullen kunnen vinden, enz. Het probleem ziet ei ook heel anders uit van het standpunt van de individuële ko loniaal, voor wie de recente gebeurtenissen de vernietiging kunnen betekenen van een ganse loopbaan, dan wel vanuit het globa le standpunt van de Belgische economie, waarbij de koele totale cijfers een vrij gunstige taal kunnen spreken, zonder dat dit de ellende en het leed van vele duizende wegneemt. Zelfs vanuit algemeen economisch stand punt maakt het een heel verschil uit of men de toestand bekijkt vanuit het natio naal inkomen, het inkomen dus van alle Belgen samen, dan wel vanuit het inko men van de Schatkist, vanuit het oogpunt dus van de Minister van Financiën. maanden met circa 50.000 eenheden kan oplopen. De doeltreffende expansiepolitiek, I die we reeds nodig hadden in België om de 'structurele werkloosheid op te lossen, wordt des te meer noodzakelijk. Die expansiepolitiek wordt er evenwel niet gemakkelijker op omdat de Kongolese crisis ook het einde zal betekenen van de faciliteitspolitiek, die België zich inzake buitenlandse betalingen kon veroorloven Inderdaad sinds jaren kent onze betalings balans een bestendig overschot, dank zij Kongo. In de toekomst zal onze politiek re kening dienen te houden met de noodzaak van een evenwichtige betalingsbalans. Ten slotte zal de Belgische Schatkist ettelijke miljarden frank inkomsten moeten derven Juist zoals dat voor de werkloosheid het geval is, zal dit de noodzaak versterken van een sanering van onze publieke finan ciën. De Belgische ekonomie beschikt evenwel over al wat nodig is aan mensen, kapitalen en techniek, om een sterkere expansie te realiseren. Moge de Kongolese tragedie de prikkel betekenen, die totnogtoe ontbrak. I. D. DAT IS WEGGESMETEN GELD... hMtregden immers deze lonen ontsnap-aard, als het herstel van schade, aangericht T>en aan alle sociale lasten blijft öez raa|°eStand voor ^en zonder snig gevaar. VOOR DE WERKGEVER Anderdeels biedt het voor de werkge- 'ers aanzienlijk voordeel, van deze minder [oed betaalde arbeidskrachten gebruik te laken vermits hij hiervoor geen bij lrage voor sociale zekerheid betaalt. Dus, loor t niet naleven van de wetsbepalingen zake, verschaft hij zich een onrecht- |atig voordeel, op de andere ondernemers, 'le zich van deze wijze van arbeid onthou- I Inderdaad, een oneerlijke vorm van kon- "jurrentie ten hunnen opzichte. Dientenge volge de gezamenlijke inspanning van de [Ferkgevers en de werknemers uit het Wuwbedrijf. een einde aan deze wantoe standen te stellen, met als resultaat de wet jan 6 april 1960. De nieuwe wet is gekenmerkt door hot pit dat ze nu ook sanctie voorziet tegen e arbeider. j De sluikarbeider ontsnapte tot nog toe jan ieder straf immers de reglementering Rake arbeidsduur voorzag geen enkele pnctie ten laste van de arbeider zelf. door een onweer of door overstroming. Wat gebeurt er met de bouwwerken uit gevoerd door zelfstandigen Ze vallen niet onder de toepassing van de wet en mogen dus uitgevoerd worden op ieder ogenblik onder volgende voorwaar den Dat het werkelijk een zelfstandige betreft. 2- Hij moet alleen werken ofwel met de leden van zijn familie. WELKE SANCTIE VOORZIET deze WET? In geval van overtreding legt ze een geldboete op. Deze straf wordt toegepast zowel op de werkgevers, die hun personeel doen arbeiden in voorwaarden, waarin de wet het verbiedt, als op de arbeiders zelf. De wet voorziet nochtans geen sanctie ten laste van de eigenaar. Men heeft overwogen dat de verplich ting. na te gaan,, of de werken die hij be stelt, uitgevoerd worden overeenkomstig de wet, hem niet ten laste kan worden ge legd, daar deze taak, uitsluitend op de on dernemer berust, en alléén op hem. JURIST. Zei Adrien Hersenloos toen hij zag dat zijn ezel gretig haver at. «De som die ik uitgeef aan voedsel voor dit dier zou ik be ter voor andere zaken gebruiken. Hij moet het maar zonder eten stellen Zeven dagen duurde het. Toen stierf de ezel van honger. Stom beest schold Adrien. «Gij waart het al zo go<ïd gewoon |en nu gaat ge dood Stom beest De ezel j wist wel beter. Met zulk een boas is het verstandigste wat een ezel kan doen rap dood te gaan.. Er zijn geen middenstanders die redene ren als Adrien Hersenloos. Zij weten dat investeren niet alleen geld uitgeven bete kent, maar ook en nog meer geld op brengen. Een spierinkje uitwerpen om een snoek te vangen. Het spierinkje is het lid geld van het Nationaal Christelijk Midden- standsverbond. De snoek is niet alleen het lidmaatschap van het machtigste en meest volledig uitgebouwde Verbond voor Zelf standigen. Het is het bekomen van een Dienstbe toon dat voor de middenstand elders zijns gelijke niet heeft. Het is Voorlichting, Vakblad, studieavonden, het weekblad «De Middenstand». Het is gemeenschappelijk bewerken van gezonde oplossingen voor problemen als Euromarkt, Benelux, Vesti ging, Sluikwerk,, Concurrentie van groot warenhuizen. Het is Voedsel voor de ei gen zaak die door eendrachtige inspannin gen zelfstandig en economisch sterk wor den moet. De moderne middenstanders is niet her senloos. Hij weet wat hij wil. Hij wil een dynamische en stevige organisatie. Daar om is hij lid van het N.C.M.V. Ook U zijt daar op Uw plaats. Het N.C.M.V. werd voor U opgericht. Sluit varjdaag nog aan. ZWAAR VERKEERSONGEVAL ACHT GEKWETSTEN. Maurits Van Renterghem, wonende Mo lendries te Aalst reed met een personen wagen langs de Moorselbaan. Hij had de gestationeerde personenwagen van Emiel Bogaert, aldaar woonachtig te laat opge merkt en kon deze niet meer ontwijken. Na de aanrijding reed hij het voetpad od en botste tegen de woning van huis num mer 161 na aldaar het gezin Raoul De Luyck-Hortentia De Schrijver met hun zoontje Herwin te hebben aangereden. De (voerder Maurits Van Renterghem en de vier inzittenden: Jozef De Ryck, Berge- meersenstraat, Aalst en Coppens Lutgarde, Coppens Christiane, Coppens Godelieve, wonende Moorselbaan, 247 te Aalst, liepen verwondingen op. Beide laatsten dienden na eerste verzorging in de O. L. Vrouwkli niek te worden opgenomen. De Schrijver Hortentia zat tussen de auto en de muur gekneld en het voertuig moest achteruit worden geduwd om de vrouw te bevrijden. Zij diende naar het stedelijk hospitaal te worden overgebracht. Haar echtgenoot en de kleine konden na verzorging huiswaarts keren. De wagen werd aan de voorzijde to taal ingedrukt terwijl deze van Bogaert eveneens beschadigd werd. MEMOIRES VAN EEN RARE FAMILIE REBF.I,ERENDE JEUGD. In Engeland is enkele maanden gele den een boek verschenen, onder de tel «Hons and Rebels» van Jessica Mit- ford, boek dat in enkele maanden tijds verschillende herdrukken kende. De belangstelling voor dit werk be toond, vindt zijn oorzaak in het feit dat hier op nogal nonconformistische wij ze de mémoires werden geschreven van een veelbesproken familie, de Mitfords, waarvan ook de genoemde Jessica een nogal ongewone spruit is. Nauwelijks twintig jaar, vertrok miss Jessica Mitfords naar Spanje, en dit ten tijd van de gruwelijke burger oorlog, om er aan de zijde van Franco de republikeinen te bevechten. Deelnemer in dit avontuur was Es- mond Romilly, een familielid van nie mand minder dan de latere oorlogspre mier Winston Churchill. De familie-eer en de relaties lieten zich gelden. Eden, die toendertijd ook aan buitenlandse zaken was, zond prompt een schip om het avontuurlijke paar veilig naar huis te brengen. Maar het schip keerde te rug zonder Jessica. Behalve over zichzelf, vertelt de schrijfster ook nog over haar andere familieleden, haar ouders die hun kin deren op zeer zonderlinge wijze opvoed den, en haar zuster Diana, Nancy en Unity. Diana Mitford huwde de beruchte Engelse «fascistenleider» Oswald Mos- ley, terwijl Nancy een gereputeerde Engelse schrijfster is geworden. Meer bekend, want herhaaldelijk in het internationaal nieuws, was Unity Mitford. Unity had namelijk nogal een bui tensporige sympathie voor het natio- naal-socialistische Duitsland, en naar de sensatiepers uit de dertigerjaren wist te vertellen, een boontje voor nie mand minder dan Adolf Hitler. Wat er ook van zij, Unity vertoefde herhaal delijk in Duitsland, en werd er ontvan gen door de Fuhrer, die langs zijn in het propagandavak bedreven minister Göbels om, het gehele geval nogal wist te exploiteren. Het democratische Engeland schudde bedenkelijk het hoofd voor wat het een misselijk vertoon achtte, en de Mit fords kregen weinig liefs te horen. Unity pleitte voor een verstandhou ding tussen haar vaderland en het Duitsland van Hitier. Toen Ceville Chamberlain, na de Duitse inval in Po len, de oorlog verklaarde, vertoefde de Engelse te Munchen waar het nieuws haar zodanig schokte dat ze poogde zelfmoord te plegen. Duitsgezind of niet de Engelse gent lemen liet zich gelden. Unity werd, in weerwil van de oorlogsomstandigheden, in bedenkelijke toestand naar Enge land over gebracht. Zes jaar later in 1945 zou een harer rienden, John Amery, dezelfde reis maken. Maar toen kende de Engelse gentlemen geen genade wegens land verraad, werd John Amery, die tijdens de oorlog voor de Duitse radio propa- gande voerde, opgeknoopt. Zijn vader was de Engelse cabinetsminister in functie, Amery j jyjg GOED NIEUWS VOOR DE FIETSERS. FIETSPADEN OP DE GENTSE STEENWEG De heer Gilbert. Claus, schepen van Openbare Werken ontving volgend schrijven van het Ministerie van Openbare Werken Ik heb de eer U ter kennis te brengen dat ons Bestuur eerstdaags zal overgaan tot het aanleggen van twee fietspaden in beton op rijksweg nr 10 Vak Aalst- Gent, tussen de Ste Annalaan en kruispunt Vijfhuizen, en een nieuwe wegver- harding tussen Posthoornstr. en de Sinte Annalaan op het grondgebied van Aalst. Volgens het ontworpen uitvoeringsplan B 1198 zouden beide fietspaden gelegd worden op 3.00 m. afstand uit de rand van de betonrijweg. De bevolking en niet het minst de fietsers zullen hiervan met genoegen kennis ne men.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1