'V-foutv-enkkti mek EEN KAT IN EEN ZAK KOPEN? DE WERELD IS EEN SCHOUWSPEL ju ze zo lang mogelijk goed houden. Welnu, staak dan dat geklop, want iedere slag met -1 de mattenklopper kost u geld en alle sla gen tezamen kosten veel meer dan een KEUKENGEHEIMEN. MINDER BEKENDE KRUIDEN Het laurierblaadje, evenals de nootmus kaat en het kruidnageltje zijn ons huis- Soede stofzuiger of een renigingsbeurt bij vrouwen zeer goed bekend. Er zijn even- een chemische wasserij, wel nog ontelbare andere kruiden, die aan gen stofzuiger is de ideale reinigings- onze gerechten een heerlijk ook wel wat methode voor een tapijt. Maar een nieuw uitheems smaakje kunnen geven. tapijt mag de eerste zes maanden niet ge- AFRIKAANSE LOTERIJ Trekking der 12e tranche te Koksijde, op zondag 28 augustus 1960, der Afrikaanse' We denken in de eerste plaats aan KER RIEPOEDER. Deze grengele specerij is af komstig uit Indonesië. Het is niets anders dan de gepulveriseerde bladeren van som- stofzuigd worden, in het begin worden vlokjes en draden alleen maar opgeraapt, daarna mag er geschuierd worden met een werkelijk zachte borstel. Wilt U een enke- mige aromatische planten. Kerriepoeder I'e maal toch kloppen om zandkorrels, ko- geeft een bijzondere smaak aan rijst, soep jlengruis en dergelijke vuiligheid, dat zich en saus. Een stuk varkens- of schapen- diep in de pool heeft genesteld kwijt te ge- vlees krijgt een mooie goudbruine kleur raken, leg dan het tapijt plat op een gras- en een heerlijke smaak als het voor het veld of op de vlakke grond en klop met braden wordt ingesmeerd met mosterd, zachte vlakke slagen op de rug. Hang het vermengd met wat kerriepoeder. Dan hebben we KURKUMA, ook wel GEELWORTEL genaamd, dat eigenlijk ook in kerriepoeder reeds een belangrijke plaats inneemt, om het die felgele kleur te verschaffen. Het is een uit India afkomstig kruid en wordt aldaar in vele gerechten als hoofdbbestanddeel gebruikt. We kun nen het gebruiken in bouillon, waarin het ook als kleureffect goede diensten bewijst. Maar ook bij kippenragoüts, vis- en rijst gerechten smaakt het uitstekend. Wel moe tapijt nooit over een scherpe lijn om te de schokbelasting is dan veel te zwaar voor kloppen, want dit is beslist vernielend de kettinggarens van de rug. Matrassen worden eveneens met de stof zuiger stofvrij gemaakt of zo men deze niet bezit met een zachte borstel afge schuierd. Hier vooral moeten we het klop pen ten zeerste afraden: niet alleen omdat er scheurtjes in het tijk kunnen ontstaan en de draad, waarmee de «noppen» vastzit ten, kan breken, maar ook omdat door het ten we het altijd met een uitje mee-fruiten kloppen de vulling fijngeslagen wordt en om de volle smaak volledig te ontplooien. Niet te royaal gebruiken, een halve kof fielepel is ruim voldoende om een gerecht voor 6 personen te kruiden. TIJM is ons ook wel genoeg bekend. Toch er juist hierdoor stof ontstaat. Wanneer U veel plezier wilt hebben van uw dure wollen dekens klopt ze dan NOOIT We zien het zo vaak gebeuren, zo met zijn tweeën met van die doffe klapjes. Jawel willen we er even op wijzen, dat men met het stof vliegt eruit. Maar welke schok dit kruid voorzichtig om moet gaan; de krijgt het midden van uw dekens voortaan, smaak overheerst namelijk zeer gauw en j schud ze zo nodig wat uit en borstel dit is niet de bedoeling van het kruiden. I ze zachtjes af Ik heb eens een specialist Tijm doet het best in vleesgerechten in sa- horen zeggen, dat de wol evenals het menwerking met het gefruite uitje of knof- 1 schaap waarvan ze afkomstig is eigen- lookpitje. (lijk zou moeten blaten iedere keer dat het Wat het KNOFLOOKPITJE betreft, moet j deken geklopt (mishandelt wordt. het me toch even van het hart, dat nog té veel huisvrouwen in onze gewesten een af-1 MODEWERELD, keer schijnen te hebben van dit gewas, j UIT ITALIË. Versmaad het niet langer uw vleesgerech- ten zullen nog zo geurig ruiken en... sroa-Dc keu?e wtatermantel., die de Italiaan- ken met een .neegebraden lijngestampt se c™t™"'er? brengen, is schier teentje knoflook. Nog eens het hoeft niet I "nU,.fP_Utie:ijk„ De "«dellen zijn nieuw en té veel te zijn, de smaak mag zelfs niet Nummers eindigend op winnen 0 3860 5.000 39660 50.000 14650 50.000 55850 100.000 1 301 2.000 6501 20 000 58111 50.000 61161 50.000 66891 50.000 2 2 400 252 2.000 7322 5.000 431512 1.000.000 3 2643 5.000 5083 20.000 09813 50.000 02173 50.000 46423 50.000 4 134 1.000 224 2.000 2154 5.000 5 065 1.000 1445 5.000 60735 50.000 52565 50.000 18255 200.000 6 936 1.000 De naam van de triestige figuur en on nozele hals die voor het eerst in de geschie denis een kat in een zak gekocht heeft, bleef voor het nageslacht niet bewaard. Wij weten zelfs niet precies meer wat nu wel zijn bedoeling was wilde hij een kat kopen toen hij die zak met joost-weet-wat- erin betaalde of dacht hij integendeel joost-weet wat er in te hebben toen hij blijmoedig met de kat in de zak over de schouder naar huis toog Mysterie Het is daarenboven niet onmogelijk dat die man in feite een vrouw is geweest ook op dat punt lopen de meningen uiteen. Algemeen echter wordt aangenomen dat het een eerlijk, zij het dan weinig verstan dig mens is geweest, gezien hij het blijk baar verafschuwde eens even de katjes (in de zak) te knijpen, zelfs op klaarlichte dag en zeker indien hij de koop in het donker gesloten heeft. Wie was hij aan zijn hart en betaalde. Hij gaf hem nog een koekebrood cadeau dankbare bak kers zien niet op een broodje. Toen hij op zijn tenen naar boven was geslopen om de muizen te verrassen bleek de kat in de zak dood. Misschien was ze uit razernij gestor ven, ook daarover hebben wij geen zeker heid. Maar zoals de weledelzeergeleeröe dokter Lapalisse heeft uitgemaakt leven dode katten niet meer en eten dus geen muis. De bakker was bedrogen. IN ELK GEVAL Wie ook de eerste legendarische mens was die een kat in een zak heeft gekocht, hij is het toonbeeld geworden van de onnozele bloed die beetgenomen wordt. De midden standers van nu zijn uit ander hout gesne den. Zij weten wat zij willen waar voor hun geld Geen kwaliteit, geen centen. Daarom worden zij lid van het N.C.M.V. Een bijdrage betalen is geen uitgave hrl is een geldbelegging. Eerst zien en dan betalen. Zij hebben daarmee had dat hij haas tel gezien. Zij zijn in een van de tientallen Toen dan een steelse stroper secretariaten geweest en hebben daar het MISSCHIEN het een Hotelier die «Hazepeper» op zijn spijskaart had gezet en onverwacht zoveel succi kort kwam. zich aanbood, haastte de argeloze gasthuis- dienstbetoon leren waarderen. Fiscale baas zich om de zak in ontvangst te ne- Dienst, Mutualiteit, Pensioen, Voorlich- en betaalde welgemoed.. Hij kreunde i Beroepsvervolmaking, Patroonsschool, toen bleek dat er een kat in stak. Dat was j Beroepsvereniging, studiereizen. Zij hebben erg, zelfs voor een hotelier, maar het had c'e handelsbeurzen, de verkoopsacties, de 066 8186 overheersen. DRAGON, BASILICUM, DILLE en MARJOLEIN gebruiken we vooral om hun heerlijke geuren. Dragon (of estragon) ii een groen kruid met fijn blad dat oorspron kelijk uit Siberië komt. Vooral in de maan den mei en juni geven de zachte blaadjes smaak aan de spijzen. Men kan takjes estra gon in de buikholtes van kippetjes en ko nijnen stoppen. Bij wild of visgerechten is dit groen kruid ook in gedroogde toe stand bijzonder geschikt. Voor onze sla is de estragonazijn heel wat lekkerder dan de gewone azijn. Basilicum en Dille zijn vooral te gebruiken bij visgerechten, sausen en diverse slasoorten. Ook bij ge bakken tomaten is dit geurtje zeer aan trekkelijk. er zijn twee lijnen die vooral tot uiting komen,, namelijk de rechte lijn die doet denken aan een stofjas en de zeer wijde met een omhullende beweging vanuit de schouders. De rechte mantels vallen vooral op door hun horizontaal gestreept effect. Hiermee bedoelen we niet dat gestreepte stof wordt gebruikt, maar wel twee verschillende stof fen in repen geknipt en horizontaal ver- werkt. De kleuren zijn groen en bruin, bruin en blauw, witgrijs en donkergrijs. I De meeste mantels zijn kraagloos en sluiten van boven met een enorme knoop, die soms een doormeter van 10 cm. heeft. Bont wordt hoofdzakelijk gebruikt als voering. Uiteraard worden de wijde mantels al leen vervaardigd in een enkele kleur stof. 5026 10.000 7436 10000 7 6667 10.000 14577 1Ö0.000 32227 100.000 33897 200.000 270307 4.000.000 180737 10.000.000 8 38 500 918 1.000 8438 5.000 5448 5 000 9878 10.000 45898 100.000 9 6309 5.000 1119 5.000 0739 10.000 06549 50.000 59319 50.000 311499 500.000 300599 2.000.000 0O0 erger kunnen zijn. De man was een be- 2.0001 sluitkrachtig iemand. Voor een vaardi- 5.000ge kok ligt er geen onoverbrugbare kloof tussen Haze- en Kattepeper. Je hebt wat last met de kop. maar die laat je er af. De rekening hoef je niet eens aan te pas sen, dat tenminste valt nogal mee. Maar voortaan kijkt men toch beter eerst in de zak. Er had evengoed een kleine hond in kunnen zitten. De meeste klanten lusten geen hondenpeper. MISSCHIEN was het een andere doodgewone midden stander, een blozende bakker wellicht, die veel muizenissen in het hoofd had omwille van de muizennesten op zijn meelzolder. veertiendaagse van de Middenstand be zocht en meegeleefd. Zij geven comidac-ze- gels. Zij lezen «De Middenstand» zoals tien duizenden van hun collegas. Zij zijn inge schreven in de Patroonsschool, zij zijn mannen van nu en morgen, want het N.C. M.V. zorgt voor de toekomst. Zij worden lid want het N.C.M.V. geeft WAAR VOOR ZIJN LIDKAART Laat afbrekers en moede meelopers ter zijde liggen. Vraag inlichtingen aan iemand die weet wat hij wil. Koop geen kat in een zak. Loop even eert secretariaat binnen. U zijt er welkom. Het kost niets. U leert er onze merkartikels kennen, ons dienstbe- r- i i toon Aarzel dan niet langer. Gij wacht on Een loense leperd had dit gehoord en brachtiemand die iets voor U doet Het N C M V hem een zak waarin, zo zei hij. een kat „acht op U. Samen zijn wij sterk Er is stak die geen muizen kon zien zonder ra- veel te doen sluit aan bij het NCMV zend Ie worden. De bakker drukte de man vele handen maken licht werk LOTENLEN ING 1953 schillende lever en vleesgerechten. Nog eens, de kruidendoos wordt soms té koffie veel verwaarloosd. Vele huisvrouwen zijn van oordeel, dat kruiden slecht zijn voor de maag. Toegegeven, aan maaglijders wordt het verbruik van sterk gekruide ge rechten verboden. Maar vergeet niet dat kruiden met mate gebruikt de spijs vertering van een gezonde mens juist be vordert. Bij de 386e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen frank gevallen op obligatie réeks 059 nr 250 en een lot van 250.000 fr. op obligatie reeks 1420 nr 650. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1000 fr. STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Pb Tijdens de periode van 22 tot 28 augus- jnaamd, naar de tint van het bekende kopje',us 7'^n arh,,ien Personen ter plaatse om- or"' gewond en 697 licht SS Zoals overal zien we ook hier een terug- MARJOLEIN is onmisbaar voor aardap- keer van het zwar( In ItaH„ wer(J Qok pelgerechten, witte boontjes en voor ver- j nieuwe kieur gelanceerd «Expresso» ge- HUISHOUDELIJKE WENKEN. STOP MET DAT GEKLOP Er zijn nog al té veel huisvrouwen, die denken dat tapijten, matrassen, dekens enz. alleen maar proper kunnen zijn, wan neer deze flink met de mattenklopper worden bewerkt. Zij vergeten hierbij ech ter, dat iedere klop een zekere vernieling betjekent. Tapijten, matten, matrassen, dekens en overgordijnen zijn allemaal din gen die veel geld kosten en natuurlijk wilt Voor het cocktailkleed werd fluweel weer in ere hersteld, terwijl voor dit kledingstuk ook twee nieuwe stoffen verschenen che- nille-veloers en chenille-kant. UIT FRANKRIJK Coco Chanel, de bejaarde Franse ont werpster van de bekende Chanelpakjes, heeft hierin dit keer toch enige verande ring gebracht. De jasjes werden iets kor ter en van voren wat meer aangesloten en afgezet met een gallon in twee kleuren dat in het couturehuis zelf gemaakt wordt met uitgehaalde draden van de stof. Bovendien heeft ze een nieuw soort mouw bedacht, die het mogelijk maakt dat de mouw op de plaats blijft zitten bij het chaufferen De rokken van de tailleurs hebben platte plooien, die eerst even boven de knie los- vallen. gekomen, 202 zwaar gewond bij 1.216 ongevallen, die door de rijkswacht zijn vastgesteld. Tijdens het weekeinde deden zich 449 verkeersongeval len voor met 6 doden en 80 zwaar gewon den. De oorzaken van de dodelijke ongeval len zijn gevaarlijk voorbijsteken 2; over dreven snelheid 3: niet stilhouden bij ver keersteken «stop» 2: afslaan zonder vol doende aandacht- 1; nagelaten rechterzij de te houden 2; oordeelfouten of gebrek aan aandacht 2: dronkenschap 1: slip pen 1; voetganger: rijweg oversteken heden 1 DE STAND DER WERKLOOSHEID Tijdens de week van 14 tot 20 augustus werden per dag gemiddeld 92.483 volledig en 30 477 gedeeltelijk en toevallig werklo zen gecontroleerd, hetzij een totaal van 122.960 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering van 1.559 volledig en van j 2.639 gedeeltelijk en toevallig werklozen genoteerd. BESTUUR VAN POSTERIJEN Iedere zending derwijze gesloten dat de inhoud niet kan nagezien worden zonder de verpakking te verbreken, moet als brief ge frankeerd worden. C.V.P,-ZITDAGEN. L. MOYERSOEN, zaterdag 3 en 10 septem ber aan huis. E MORIAU. Zaterdag 3 september aan huis van 10 tot 12 u en in de Si. Marti- nuskring te 19,30 u. Zaterdag 10 sep tember aan huis van 10 tot 12 u en in de St. Jozefskring te 19,30 u. W. VERLEYSEN, maandag 5 september in 't Groen Kruis van 14 tot 15 u. Dins dag 6 september in 't Groen Kruis van 19.30 tot 20,30 u. R OTTE, Zaterdag 3 en 10 september in 't Groen Kruis van 10 tot 12 u oc ia roriK SOCIALE EVOLUTIE VAN ONZE MODERNE MAATSCHAPPIJ De 1.216 ongevallen zijn per provincie verdeeld als volgt Brabant 225; West- Vlaanderen 152: Oost-Vlaanderen 138; Antwerpen 107: Limburg 100: Luik 138; Luxemburg 71; Henegouwen 192 en Na men 94. MEER MANNEN DAN VROUWEN bouwer gaf gas zoveel hij maar kon, maar t i het tuig bleef achter hem aan. en bracht In tegenstelling tot andere landen van de I hem netjes thuis De landbouwer en ziin wereld, zijn in China de vrouwen sterk ml J tï i ji i, vrouw vluchten meer dood dan levend in de minderheid. In Peking vindt men zelfs r, hun woonkamer, gluurden even door het tweemaal zoveel mannen als vrouwen. De 1 venster en zagen de schotel in de richting oorzaak van dit verschijnsel wordt toege- >- i>om.u van Liigtiunu neDDen het tot voor kort heersende g« °e gansje gekend. In het testament van de op eenenzeventigjarige leeftijd overleden KMI miljoen frank, t.t.z. ruim één miljoen voor oorlogse frank per dag. DE ERFGENAMEN. schreven aan gebruik, dat meisjes terstond na de geboor te gedood werden. Het bekende misvormen van de voeten bij de Chinese meisjes, om te maken dat ze heel kleine voeten zullen behouden, is bij na geheel in onbruik geraakt. De moderne jeugd in China moet niets van kleine voe ten hebben. Wie zéér kleine voeten heeft, tracht dit zelfs te maskeren door té grote schoenen OUDE BEKENDE. Nieuw offensief varf de vliegende scho tels. Een landbouwer uit de omgeving van Sint Omaars in Frans-Vlaanderen ontmoet te onlangs zo'n tuig 's avonds toen hij van een feestje thuis kwam. Het ding bengelde boven de weg en de landbouwer moest j gezel, die in zeven verschillende steden bruusk stoppen. Toen ging «het ding» even 1 zijn verblijf had en drie landgoederen be- uit de weg en de auto kon voort. De land- zat. acht miljoen dollar per jaar, weze 400 die fel op een mens geleek. De landbouwer is bereid beroep te doen op M. Hammersk- jöld en zijn blauwe kasken om zo nodig Mars te bezetten. VERTEER Men heeft thans uitgemaakt dat Ivar Krueger, de Zweedse luciferskoning, die de bankiers van de Verenigde Staten alleen in de twintiger jaren zo'n slordige twee honderdvijftig miljoen dollar afhandig maakte door fraude en vervalsing, méér geld heeft uitgegeven dan welk mensenkind ook. Tussen 1918 en 1932, het jaar waarin hij zich te Parijs het leven benam, oeiie- pen de gemiddelde uitgaven van deze vrij- uitgever Harry Batsford was een legaat opgnomen van 1000 pond (140.000 fr.) voor de verzorging van katten. Zelf heeft hij er nooit willen hebben. j BIJKOMSTIGE VERSCHIJNSELEN. De wedloop naar de ruimte vordert met rasse schreden Nadat de Russen de «ruim- lekeet» op aarde terug brachten, met o. m. twee honden en nog een hele dierentuin alsmede een arsenaal van planten en krui den, schijnen zij thans over voldoende moed te beschikken om de eerste man in de ruimte te slingeren. Er deden zich slechts enkele bijkomstige verschijnselen voor bij de dieren die een mens helemaal niet meer /en die de reis meemaakten van zwart den die de reis meemaakten van zwart spierwit. Politiekers en sociologen hebben zoveel gepraat over het einde van de sociale stan den, zodat vele zijn gaan geloven dat er ir die zonder voorzorgen |de moderne maatschappij geen klassen 3; andere omstandig- meer bestaan. Men zou dan ook niet meer mogen spreken over lagere en hogere klas sen. Want alle klassen zouden gelijk zijn. Daartegen staat het feit dat de moderne maatschappij toch helemaal niet eenvor mig mag genoemd worden; want dat is zij ook niet. Wat wel een kenmerk van onze moderne maatschappijen is geworden is de moge lijkheid die praktisch aan iedereen wordt geboden om tot gelijk welke rang op te klimmen, afgezien van de afkomst. Deze grondige wijziging is hierdoor ontstaan dat heden de sociale rang be paald wordt door het beroep dat wordt uitgeoefend. Sedert lang is het niet meer de geboorte of de traditie maar wel het uitgeoefend beroep of de post die bekleed wordt die de kenmerken bijbrengen van de sociale rang. Er werden uitgebreide statistieken uit gewerkt, zowel in Duitsland als in Ameri ka en ook in andere landen, die aantonen dat de maatschappij in deze richting geë volueerd is; en dat de mensen er zich ook terdege van bewust geworden zijn, zoals bleek trouwens uit de antwoorden die door de eksperten ontvangen werden. Een vastelling die eveneens gedaan werd en die vooral opvalt in sterk in dustrieel ontwikkelde gebieden is dat de massa zich koncentreert in wat men ge woonlijk heet de «middenstand». Deze mas sa beslaat tot 50% van de bevolking. Zo zijn het ondernemingsleiders, dokters en specialisten, rechters, schoolbestuurders hogere ambtenaren aan de ministeries, svenals mekaniekers, chef-monteerders be last met een speciaal toezicht of die een biezondere vorming genoten, die allen be weren dat zij behoren tot de middenklasse. De katten van Engeland hebben een bui- Het blijkt echter dadelijk uit de studies dat deze middenklasse zelf weer een hogere een midden- en een lagere stand bezit. De personen die we zo pas citeerden, met uit zondering van de tekniekers, behoren na melijk tot de hogere stand. De middenstand bevat dan meer de beroepen van bureel- hoofd, politie-inspekteur, elqktrieker met de graad van ingenieur, inspekteur bij de verzekeringen, middelmatige handelaars, en de vrije beroepen van apoteker, tand arts enz. De lagere stand bevat dan de massa van de bedienden, lagere funktiona- rissen, kleinhandelaars, coiffeurs en schil ders. Er bestaat echter een aanzienlijke mas sa die meer tot de middenstand te her leiden is, maar die behoort tot de onmid dellijk lagere estand, maar met dit ver schijnsel dat zij onmiddellijk aansluit met de derde trap van wat zoëven aangeduid werd in de middenklasse. Het zijn fabrieks arbeiders, kleinere bedienden (zieken die- ners, kelners b.v.), ambachtslui en klein handelaars. Deze groep acht zich helemaal niet misdeeld in de maatschappij tot de welke zij inderdaad behoren, en niettegen staande moeilijkheden allerlei in hun leven gaan ze over het algemeen prat op hun be zigheid; zij voelen zich zelfs onmisbaar en zeggen hel ook, dat zonder hen, inderdaad, het leven van de anderen onmogelijk zou zijn.. Deze chematische indeling van de moder- de middenklasse wat men mag noemen «de grote massa». Deze chematiche indeling van de moder ne maatschappij, wij herhalen het, slaat hoofdzakelijk op de meer gei'ndustriali- zeerde gebieden: zij duidt echter op een al gemeen verschijnsel van de moderne maat schappij, namelijk, de geleidelijke deprole- tarizatie die zich voltrekt. Terwijl do wer kelijk «sociale-misdeelden» een uiterst ge ringe hoeveelheid is geworden. J.v.O. Aals bede jebo jodv tus 1 profc De Jegr; 'an i 960, De ezen Aa belee fe 9,3 Vri hebbt Begr

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2