Ufaumestkbaitiek 5de Wieze oktobezf sesten var. 12 september tot 2 octobei DE WEüiLD IS EEN SCHOUWSPEL... K r&ndez-vouó cler cptimióteh 200.000 bezoekers. ,>o<m Ie roruek HET WETEN' WAARD Sinaasappelen laten zich veel gemak kelijker van hun schil en witte velletje ont doen, als men de vruchten vooraf even met een weinig heet water overgiet. De meeste nylonkousen worden be schadigd bij het aan- en uittrekken. Door verschillende fabrikanten wordt dan ook de raad gegeven bij deze handeling hand schoenen aan te doen. Belachelijk, vindt U? Nochtans in de kousenfabrieken worden door de werksters eveneens handschoenen gedragen en dan nog wel in nylon. Wij kunnen ons vergenoegen met doodgewone katoenen handschoenen. Het is tegenwoordig werkelijk moei lijk om natuurzijde van artificiële te on derscheiden Wilt U zeker zijn van na tuurzijde; trek dan een draadje uit de U voorgelegde zijde en neem een lucifertje. Artificiële zijde zal een mooie klare vlam geven en dadelijk opbranden. De natuur lijke zijde daarentegen brandt niet. Indien U uw tomaten even boven de vlam van uw gasvuur houdt zult u niet de minste moeilijkheid meer ondervinden om ze te pellen en vooral, de tomaat zal nge- schonden blijven. Nu we het toch over tomaten hebben, weet U dat het sap van deze vrucht een uitstekend schoonheidsmiddel is voor de huid Na het gelaat gereinigd te hebben, smeert U het in met een in tomatensap ge drenkte prop watten. Laat het sap in de huid drogen, ga rustig slapen, met een handdoekje op uw kussensloop. De volgen de morgen het gelaat afwassen met wat lauw warm water, daarna met fris water spoelen. Ge zuit na enkele tijd verbaasd staan over de resultaten. Ook het sap van komkommers is heil zaam voor uw huid, mevrouw. De donkere aanslag, die dikwijls ent- staat in aluminium pannen, verdwijnt als men de pan uitkookt met verdunde azijn. Om een gevulde kip, eend of ander ge vogelte te sluiten, kan men gerust gebruik maken van grote veiligheidsspelden. Hier door bespaart men het tijdrovende dicht naaien. De spelden worden na het gebruik, gewassen en opgeborgen tot een volgende gelegenheid. In de kleine mouwtjes van onze nieu we pull-overtjes zit dikwijls een scherpe vouw. Een strijkijzer doet hier dikwijls meer kwaad dan goed. De vouw verdwijnt veel beter door met de binnenkant van het mouwtje over een brandende (hete) gloei lamp te laten glijden. Het spreekt vanzelf dat wij hiervoor een staand lampje zonder kapje gebruiken. UIT DE MODEWERELD. DE KATOENPRINSES TOONT ONS EEN DEEL VAN HAAR UITZET Vera Strobbe, gezante van de belgische katoenindustrie heeft zich schitterend van haar taak gekweten. Van april tot juli woonde zij talrijke manifestaties bij, stel de modeshows voor, huldigde katoenweken in en reisde daarbij naar de vier uithoeken van het land. Nu zijn de projectors gedoofd en Vera is terug het onopvallend studentinnetje van voordien geworden. Een ernstig studentinnetje weliswaar want zij bereidt zich nu vlijtig voor op haar universitaire examens. Van haar diplomatieke zending blijft haar echter een heerlijk en konkrete herin nering een bomvolle kleerkast. In vond het werkelijk leuk, gekozen te zijn verzekerde zij ons met schommelen- HET GAAT OOK ZONDER Zegt Zenobie Zagemans «Mijn grootva der was daar niet bij, mijn vader wilde er niet van weten en ze zijn alle twee toch ook negentig jaar geworden zonder armoe. Zodus Niettemin, zij heeft grootvaders petro leumlamp op zolder gezet en door eleetri- citeit vervangen. Vader schepte rijst en suiker uit ruwe jute zakken. Zenobie ver koopt die waren nu in de zoveel handiger, hygiënischer en aantrekkelijker verpakkin gen van deze tijd. Het ging nochtans ook zonder «Dat is wat anders» zegt Zeno bie en breekt het gesprek af. De moderne middenstander weet dat he». niet meer zonder een sterke en dynamische vereniging gaat. Daarom sluit hij aan bij het Nationaal Christelijk Middenstandsver- bond en laat de Zagemans zagen. Niet a1- leen verlichting en verpakking zijn anders. Het gehele leven is veranderd sedert groot vaders tijd. Industriëlen, arbeiders, boeren complets gekregen, die ik reeds veel droeg j verenigen zich om voor hun belangen ie aan zee. Bijzonder veel hou ik van de lan- vechten. Ook de middenstander beseft dat ge broek met de marinebloes in bedrukt het zo moet: het gaat niet meer zonder een katoen; zeer elegant en praktisch. Ik heb dracht en organisatie. zonr. b djui jt met bolerc zoals Doe :oal: iedereen sluit aan bij een I dan edje met ho, »n. F ak ack ;ekle- acht e v eniging. Wordt lid van het N. de, ff< ei elkleui ge, i.errdpu eer er M I fantasiekleedjes, gebloemde en gestreepte j in vichy, in katoenpopeline, in rips en in j I katoensatijn. Bijzonder gesteld ben ik op I een tweestuks in wit vormvast gebreid ka toen rondom afgeboord met een groene tres. Het maakt furore bij mijn vriendin netjes, en het is vooral welkom nu de zo mer wel wat te wensen overlaat. En wat te vertellen over mijn cocktail- de blonde paardenstaart. Gekleed in een frisse zonnebadjurk ziet ze er uit als een zeer jong meisje. Men heeft enige moeite om te geloven dat zij de katoenfeesten tij dens de Floraliën voorzat en prinses Paóla te Gent verwelkomde. Aanvankelijk had ik plankenkoorts glimlachte zij. «Ik durfde het publiek niet aan, maar langzamerhand week dit gevoel en werd ik er van overtuigd dat de titel van katoenprinses één van de mooiste en aangenaamste is die er zijn. Als ik denk aan al die mooie geschenken, die ik ont vangen heb Het schijnt dat de uitzet van de ka toenprinses zeer mooi is Hij is gewoon fantastisch Kom, ik zal U enkele modelletjes tonen. Het zonne badjurkje, dat ik nu draag, hoort er ook bij. Ik heb trouwens verschillende strand- STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Tijdens de week van 29 augustus tot 4 september hebben zich op de wegen en in de agglomeraties waar de rijkswacht het verkeer regelde, 1150 ongevallen voorge- jurken. Er is een bij van Jacques Heim, die daan, waarbij 16 personen ter plaatse om- werkelijk sensationeel is in bedrukt ka-1 kwamen, 171 ernstig gewond en 611 licht- toensatijn, met wijde rok, ruime halslijn en grote witte strikken op de korte mouwtjes Men voorzag mij zelfs van avondmantels. Zij zijn uitgevoerd in een zeer speciaal ge wafeld katoen weefsel of in katoenpopeline. De ene is wit, de andere bedrukt met witte en groene bloemen. Tegen de regen werd ik ook bewapend een regenmantel in gele katoenpopeline, een mantel in geribd katoenfluweel be schermen mij tegen wind of regenbuien. Nee, ik kan echt niet meer zeggen: «Ik heb niet6 om aan te trekken Met deze uitzet ben ik voor lang voorzien. Begrijpt U waarom de titel van katoen prinses heel wat jonge meisjes doet dro men. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN PAPIER ZAL IN DE TOEKOMST BELANGRIJKE ROL SPELEN Geleerden hebben ontdekt, dat papieren kleding de meest praktische oplossing lijkt voor toekomstige ruimtevaarders, die een lange reis in de ruimte gaan afleggen. Zi gewond werden. Tijdens het weekeind kwamen bij 387 ongevallen 7 personen ter plaatse om het leven en werden er 57 ernstige gewond. De ongevallen met dodeliljke afloop wa ren hoofdzakelijk het gevolg van gevaar lijk voorbijsteken 1 dode; overdreven snelheid 2; niet naleven van de voorrangs- regelen 1; het nalaten van rechts te rij den 2; oordeelf out of gebrek aan aan dacht 1; slippen 4; onachtzaam overste ken van de rijweg 2; andere omstandig heden 3. Indeling van de ongevallen per provin cie Brabant 213; West-Vlaanderen 133; Oost-Vlaanderen 151; Antwerpen 108: Limburg 94; Luik 131; Luxemburg 57: Henegouwen 168; Namen 95. oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddo'ing en werkloosheid jleelt mede Tijdens de week van 21 tot 27 augustus werden er per zullen gehuld reizen in een papieren ruim--dag gemiddeld 90.180 volledige en tekostuum, dat ze ééns per week kunnen verwisselen. Immers op een vlucht van 300 dagen naar Mars en terug zou de vuile was anders veel te groot worden. Deze grote hoeveelheid wasgoed zou bovendien veel te veel water en energie vragen en... wellicht ook een wasvrouw. Papieren kleding behoeft echter niet ge wassen te worden en kan worden wegge gooid wanneer de lucht in de luchtdrukca bine verwijderd wordt. In dat geval zou men van «vuile was spoetniks» kinnen spreken Ook hebben de geleerden uitge maakt, dat papieren kleding warm, prak tisch en licht van gewicht is. Een specialist meent, dat in de toekomst ook de gewone burger papieren kleding zal kopen en dragen... gedeeltelijke en toevallige werklozen gecon troleerd, hetzij een totaal van 117.351 werk lozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering met 2.303 volledige en met 3.306 gedeeltelijke en toevallige werklozen genoteerd. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 387e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. geva'len op obligatie reeks 1730 nr. 203, een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 1195 nr. 549 en een lot van 250.000 fr. op obligatie reeks 3493 nr 76. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 100 fr. Vele jaren zijn er vereist alvorens men er kan in slagen om een feest bij het gro te publiek te doen inslaan. Tijdens die pe riode mag er trouwens op geen nkeie in spanning worden gezien om steeds in de aktuaüteit te blijven. Welnu, de Wieze-Ok- toberfeesten startten in 1956, en het is dan ook met rechtmatige fierheid dat men thans de vijfde Wieze-Oktoberfeesten kan aankondigen, met de leuze naar de 200.000 De opgang van de Wieze-Okto- berfeesten is trouwens enig in zijn genre. Toen de reusachtige hallc werd opgebouwd, en men het eerste jaar feitelijk experimen teerde, kenden de inrichters onmiddellijk de stimulans die iemand naar grote verwe- I zenlijkingen kunnen drijven. De werk kracht van de leidende personen heeft vooral dit jaar geen grenzen gekend. Men brengt folklore. leute, plezier, ge zelligheid. optimisme en alles wat het le ven maar enigszins kan verblijden in het bescheiden Wieze, dat opnieuw zal ingeno men worden door de duizenden en duizen den bezoekers. De 2.500 inwoners van deze landelijke gemeente hebben ook hun steentje bijgebracht tot het sukses van de Oktoberfeesten, want de bezoeker zal nu reeds in de sfeer zijn. wanneer hij de ter- ste voet op Wieze zal zetten. Men heeft inderdaad talloze vlaggen ont worpen de Brugse specialisten Michiels en De Jaegher die de folklore van Wie ze moeten uitbeelden en die door de inwo ners zelf werden aangeschaft. Wat zou er dan nog in de weg kunnen staan om twee honderdduizend mensen naar Wieze te lok ken ZOALS IN IIET VERLEDEN Wanneer men aan een bezoeker van de vorige Wieze-Oktoberfeesten zou vragen wat hij van Wieze heeft onthouden, dan zou men een opsomming krijgen van de verschillende feiten die hem hebben getrof fen. Eén zaak staat nochtans vast, elkeen besluit steeds met de wens opnieuw naar de Wieze-Oktoberfeesten te kunnen gaan jWelnu de Beierse Blazers zullen opnieuw op het podium van de halle plaats nemen om de vrolijke klanken over de massa te sturen; duizenden kiekens zullen weer ge roosterd worden aan de spit; en zullen daarna met het lekkere Wieze-vocht opge peuzeld worden. De pipe-line, enig in Euro pa. die het bier uit de lageringskelders van de brouwerij naar de halle, zal voeren zal ook thans weer vloeien. Maar 1960 brengt ook vernieuwing OKTOBEKDORP EN ATTRAKTIES Men wil de gezelligheid van de Wiezé Oktoberfeesten immers tot het maximuij opvoeren, en daarom heeft men in de ora geving van de halle een Oktoberdorp on worpen, een reusachtige tent, die nagi noeg duizenden bezoekers zal kunnen slil ken. Voor de ingang van de reusachtig halle zal dan een attraktiepark worden oi gebouwd, met allerhande vermakelijkhedej uit binnen- en buitenland, en met i pracht, die de bezoekers onmiddellijk in gepaste sfeer zal brengen, wanneer hij de halle zal binnentreden. Wieze-Oktoberfeesten en de Münch» Wies'n Oktoberfest» gaan hand in hand Dank zij de Gemeenschap der Europej Gemeenten heeft men de brug kunna slaan tussen de Beierse hoofdstad en Wii en zal er thans ook een afvaardiging deze overbekende Duitse feesten te Wie2 aanwezig zijn. Het zal de hoofdstad ziii die het eerst van de kennismaking zal kui nen genieten, vermits op 17 september folkloristische groepen van de Münchi Oktoberfest» in het Noordstation zulli aankomen, waarna ze op het gemeentehui van Sint Joost ten Node zullen ontvang» worden VLAAMSE ANIMATORS Alsof deze schitterende verwezenlijkin gen nog niet voldoende zijn om duizonda mensen op de been te brengen, heeft ma ook nog vijf animators vastgelegd voor d Wieze-Oktoberfeesten en zullen Jef Burn Toni Corsari, Dries Callaerts, Guske Lai cier en Armand's elke dag in de spotlighl staan om de massa te leiden op de tona van de Beierse Blazers. Dat is trouwen een van de grote aantrekkingspunten va de Wieze-Oktoberfeesten, en vermits ma nu werkelijk het kruim van de Vlaamj animatie-wereld heeft aangeworven, zal i interesse voor de Wieze-Oktoberfeesten j slechts door stijgen.. Men heeft reeds voor eenieder iets oij worpen een attraktiepark voor de jeug de halle en het Oktoberdorp voor de op mistische ouderen, ook de ouden van dag» zijn niet uit het oog verloren. Talrijke n middagen zijn immers speciaal ingele, voor de oudjes, die verleden jaar liefst in 45 000 waren om de Wieze Oktoberfeest bij te wonen, en die door het «rendez-vo der optimisten» zo begeesterd werden d men er dit jaar nog meer verwacht. En nu op weg naar de 200.000... BANKBILJETTEN EN IETS ANDERS Ofschoon zich op een bankbiljet, dat m circulatie is, gemiddeld 142.000 bacteriën bevinden, gaat het papieren geld van hand tot hand, zonder dat de mensen zich daar ooit zorgen over maken. Proeven, die men in de verenigde Staten met eenentwintig bankbiljetten heeft genomen, hebben uitge wezen, dat een bijna nieuw biljet slechts 14.000 bacteriën telt en een, dat kennelijk al geruime tijd in omloop is geweest, meer dan een half miljoen Verschillende mensen hebben de strijd tegen deze bacteriën aangebonden, en een van hen is er onlangs in geslaagd een doel treffend wapen te vinden. De uitvinder, een Amerikaan, die bij een grote wasserij in Shelbyville in dienst was, ging uit van de gezonde redenering, dat bankpapier net zo schoon kan worden gemaakt als normaal wasgoed. Na een paar proefnemingen be dacht hij de volgende methode de vuile bankbiljetten worden in een metalen korf met drie sluitingen geplaatst en vervolgens in een bakje met een zeepachtige oplossing van soda ondergedompeld. Een mechanis me laat het bakje trillen en een stoot sa mengeperste lucht brengt de vloeistof in beweging. Door deze bewerking krijgt het bankpapier in weinige ogenblikken zijn oorspronkelijke helderheid terug. Dan dom pelt men de korf in een tweede bakje, dat met stijfsel is gevuld, zodat het papier weer stevig wordt. Een beweegbaar droogappa- raat zorgt voor de verwijdering van het vocht Als men de korf heeft opengemaakt, laat men de bankbiljetten tussen twee cy linders doorgaan. Helder, zacht als zijde en zonder kreuken komen zij daaruit te voor schijn KAMERADEN In een van de Amerikaanse garnizoenen stond de oude kolonel bekend als een echte ijzervreter, die er van hield, onverwachte uitloopgeluiden van de sirene achterwege blijven. En voorlopig schijnen de honden en katten hiermede vrede te willen nemen [inspecties te houden. Op zekere keer kwam hij vroeg in de nacht in het wacht okaal, waar hij voorzichtig de hoornblazer wak ker maakte. Kun je het brandsignaal blazen ^TANDIG vroeg hij fluisterend. het Ruimtevaart kongres te Stock- De hoornblazer sprong uit zijn bed, ging^°'m vroeg men aan de Russische verte- in de houding staan en zei »Ja ëenwoordiger en vader van alle Spoetniks, Goed. Ik kom over precies drie uren Sedov, of hij werkelijk vrij was van alles terug. Wees dan klaar om je horen te bla- zo maar mee te delen aan zijn kollega's uit zen «De kolonel begaf zich naar de deur, maar draaide zich nog een keer om. «Zeg dit tegen niemand»; waarschuwde hij. Drie uur later kwam de kolonel terug. Hij schudde de hoornblazer wakker en be val afgemeten «Blaas eten halen De stomverbaasde man had nog geen vijf 10- ten van «eten halen» geblazen, toen van al le barakken de deuren werden opengesme ten. Met bijlen, slangen en blusapparaten in de hand stroomden de troepen geheel gekleed naar buiten. Fo toen, terwijl de kolonel purper aanliep, kwam met dond< rend geweld een grote brandweerauto de straat in gieren de vrije landen. Hierop antwoordde de geleerde Ik draag een strookje plakband op de mond. en ,ndien ik dit zou wegnemen zou het me fel pijn doen VLIEGENDE VIJVER. Een vliegende vijver werd ingehuldigd in een groot hotel van Wiesbaden De vij ver is zodanig aangebracht boven op het hotel dat een middenstuk dienst doet als zwembad; de wand is in glas en rond deze eerste vijver werd een tweede aangebracht die bevolkt is met kleurige vissen. De bui tenwand is eveneens uit glas. Rond de vij ver is er plaats voor de toeristen, die de in druk hebben dat de zwemmers tussen de vissen leven. ONMENSELIJK De Engelse dierenvrienden stuurden pro testbrieven, (andermaal naar Moskou wegens de «onmenselijke» behandeling die zij de ruimtedieren doen ondergaan. Het feit dat de zwarte muizen wit zijn geworden in de Spoetnik wijst eveneens dat deze diertjes in een vreestoestand heb ben verkeerd, aldus de dierenvrienden, die niet voor het genoegen van de wetenschaps mensen mag ontwikkeld worden. Andere dierenvrienden hebben in ei gen land we bedoelen in Engeland geprotesteerd tegen de sirene-geluiden van de fabrieken, omdat de honden en katten die geluiden niet langer kunnen verdragen. Hierop heeft een firma zich aan het zoe- ken gezet; zij kwam er toe, een sirene teHiJ ze& niet of er boven de grond al dan vervaardigen waar de hinderlijke aan- en niet een «hel» bestaat. NOCH HEL NOCH HEMEL De eerste Sovjetbevindingen in de ruim te verzameld dank zij hun Spoetniks gaven aanleiding tot een hele reeks goed en min der goed geslaagde karikaturen. O. m. werd aangetoond dat nu eindelijk proefondervin delijk bewezen was dat er geen hemel bestond. Thans heeft een Sovjetgeleerde de laat ste hand gelegd aan een volledige kaart die de ondergrond van de aarde beschrijft; en hij komt tot de bevinding dat hier »ok geen «hel» te bespeuren valt. HET NETELIG PROBLEEM VAN DE SOCIALE VEILIGHEID. Eens te meer staat het probleem van de sociale veil'gheid op de voorgrond. Onder de bezuinigingen welke de regering wenst door te voeren, komt de sociale sektor op een belangrijke plaats. Er wordt gestreefd naar een financieel evenwicht op stuk van ziekte en werkloosheidsverzekering. Bij de behandeling van het probleem van de sociale veiligheid komen twee op vattingen radikaal met elkaar in botsing. De eerste wil dat de sociale voordelen het resultaat zijn van de ekonomische bloei en dat de sociale voordelen dus moeten wor den toebedeeld naarmate de ekonomie dit toelaat. De andere opvatting daartegen stelt de sociale voordelen als een doel op zich zelf vast en zegt dat de financiële mid delen welke dienen opgebracht, moeten worden berekend naargelang van de be hoeften. Dit is natuurlijk de teorie, de principes. In de werkelijkheid zal er steeds gestreefd worden naar een kompromis. Maar toch hebben deze principes hun belang vooral bij het beoordelen van een bepaalde toe stand. De aanhangers van de eerste opvat ting, de zogenaamde konservatieven, zullen steeds geneigd zijn de mogelijkheden van de ekonomie tamelijk laag te houden en te schatten; hun tegenstanders daartegen, zul len steeds tot het uiterste wensen te gaan. Wellicht is het kroniek heersende deficit in de ziekte- en werkloosheidsverzekering voor een goed deel te wijten aan deze oppo sitie van meningen. Het valt natuurlijk buiten bestek van een dergelijk artikel om hierin ruimschoots positie te kiezen. Toch kan gezegd worden dat de tweede opvatting, diegene die wil dat de financiële middelen moeten worden aangepast aan de sociale behoeften, meer kans hebben om dichter bij de werkelijk heid te komen. Inderdaad deze opvattingen spruiten voort uit een soort van levensbeschouwii De enen maken de mens ondergeschikt de ekonomie, de anderen de ekonomie r de mens. Heeft men eenmaal aanvaard de mens de ekonomie primeert, dan vlo hieruit als vanzelf voort dat de ekonon ook ondergeschikt moet worden gema; aan de menselijke behoeften. Een van voornaamste menselijke behoeften is i melijk de sociale veiligheid. Nu kan er natuurlijk in 't lang en in breed worden uitgeweid over het volui van de behoeften. De behoeften van mens, zelfs de primaire, zijn niet ove dezelfde. In onze gewesten, bijvoorbee Igaat het niet op alleen de essentiële maire behoeften te willen voldoen, nan lijk de voeding en de kleding. Het doel v de sociale maatregelen bestaat er in pauperisme uit de weg te ruimen. Wé pauperisme is een totaal relatief begr Wat thans als pauperisme doorgaat, gerust als welstand in een onderontwikk land worden aangezien, ook als welst3 enkele eeuwen terug bij ons. De kast» heer van vroeger bezat niet wat de gei ne arbeider bij ons nu bezit. Het begrip dus uiterst rekbaar. Wanneer de behoeften worden geme dient nagegaan welke de gemiddelde vensstandaard is van de ganse bevolki De criteria zullen dus verschillen van ia tot land, van periode tot periode. Maar zoals gezegd is het vooral bij d gelijke beoordeling dat de principes kon kijken. En de tweestrijd die aanhoudt t sen aanhangers van de ene en van de dere opvatting, heeft zijn weerslag op praktijk. Dit wordt, ook thans nog aangetoo Wat natuurlijk nog niet wil zeggen men, omwille van een principe, de kip de gouden eieren moet doden, of het k met het badwater moet weggieten. L. B tra vo< I Arl var F lijk var de doo te Ves A zen spe ersi F kin I Voc per den hop mai T ditl ver» D dezi mai de I Ove den inge «SC dag dag, PR Hay I)

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2