en omstreken EG EREN hoppefeesten te. Asse De vliegende schotels hestaun De dochters van de Landrechter jkileine kroniek azet van aalst !tr*s LVLunrfrl II ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERST H1JNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST - 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R 88172 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 NUMMER 73 1,50 fr. het nummer. Niemand in dit land, ook niet Premier Eyskens, heeft met onverdeelde voldoening Be hervormde regeringsploeg begroet. De Eerste-minister had de regeringswijziging [gemener gewenst, sommige kranten heb- n een vooroordeel tegen die of die minis- r, terwijl andere gi .vagen van lapwerk. Ie berg die een muis baarde, een wind- daas enz Hieruit wordt dan nogal vlug •t besluit getrokken dat het gewijzigde kabinet weinig of niets goeds gaat uitrit h- (en. Deze kommentaren zijn op zijn zachtst litgedrukt. voorbarig. Niemand kent het lieuwe regeringsprogramma. Zeker i= dat et niet populair zal zijn en dat het geen geschenken» zal bevatten. Het getuigt dan lechts van demagogie reeds op voorhand e bevolking op te zetten tegen maatrege- en die elke regering, begaan met de toe- iomst van het land, moet nemen om het loofd te bieden aan de weerslag van de [ongolese krisis. Wachten we dus de rege- ingsverklaring van 27 september af om te mi delen of te veroordelen. In dit artikel willen we echter twee nieu wigheden onderzoeken in de samenstelling an de regering de ministers-koordinalo- de ninisters-staatssekretarissen. lergelijke formule, maar in zuiverder mm, werd reeds in 1954 verdedigd door 'olksvertegenwcordiger Maurice Schot in iet politiek tijdschrift van de C.V.P. Om !e rol en de bedoeling van deze nieuwe ninister-funkties toe te lichten en te om- rhrijven, kunnen we niets beter doen dan volksvertegenwoordiger Schot aan het /oord te laten Slechts weinige mensen kunnen zich ndenken wat het leven van een gewetens- rol minister wel kan zijn. Voortdurend in «slag genomen door zijn administratie, oor aanzoekers, bezoekers, afvaardigin- i, recepties, inhuldigingen, door de par em ent sleden, het parlement, zijn represen- atieverplichtingen, blijven hem slechts uttele ogenblikken over om zich met zijn iepartement bezig te houden en met zijn werkelijke opdracht regeren. Zelfs dan lal hij geneigd zijn zoveel belang te hech- en aan de bijkomstige zaken als aan het rcornaamste, want in de meeste gevallen men hem voor detailzaken bevitten en s zelfs henordelen Het leger mag slechts getraind of uit- erust zijn, slechts enkele ingewijden zul- en zich erover ongerust maken en voor- ichtig enkele bescheiden aanbevelingen oen. maar laat een dienstplichtige uit een rein van verlofgangers gezet worden en in Ie pers en in het parlement weerklinken ntei pellaties en protesten. Kan men zich anderzijds indenken wat Ie bijeenkomsten van de ministerraad be ekenen. als men bedenkt (dat tijdens één wekelijkse vergadering, elk van de onge veer vijftien ministers wordt verondersteld •erslag uit te brengen over zjn ontwerpen n over hetgeen hij heeft verwezenlijkt Dan schets de heer Schot de toestand zo- s die zich in België heeft ontwikkeld is geen werkelijke regering, er zijn lechts ministers die elk binnen de grenzen van hun begroting, meester zijn over hun Iepartement; de solidariteit tussen de mi nsters bestaan er vooral in zich zo weinig Hogelijk met de anderen te bemoeien. Ook Ie verschillende administraties werken in lie zin en dulden niet dat andere in hun 'aarwater komen met alle gevolgen van- ien. De Kamers worden steeds meer in- tellingen die door hun eisen aansturen op inbegrensde uitgaven zodat ze in plaats 'an de regering te remmen en te kontrole- en, door de regering moeten geremd en ekontroleerd werden. Wel werd in de loop der laatste decennia Ie noodzaak aangevoeld van meer eenheid n koördinatie in het regeringsbeleid Zo leeft de Eerste-minister geen eigen depar tement meer, zo werden interministeriële komitees en kerncabinetten opgericht, maar. aldus de heer Schot, de versnippe ring van de macht en de verwarring die er uit voorkomt., maken diepere hervormin gen noodzakelijk. Regeren is besturen, leiden. Wanneer het om een land gaat, dan betekent dit het te leiden in het belang van het volk. Om te regeren heeft men verbeeldingskracht en initiatief nodig evenals de wilkracht om te verwezenlijken en de middelen om te han delen. Men moet bovenal alles zien, han delen en vervolgens doen handelen, men moet ook konsekwet zijn en een eenheid nastreven in zijn handelingen. T Hoe dat doel te bereiken Door de Eerste-minister aan het hoofd te plaatsen van een beperkte ploeg minis ters waarmede hij in college zou samen werken. terwijl deze ministers, op hun beurt aan het hoofd zouden staan van meer I gespecializeerde ministers die belast zou den worden met meer konkrete en begrens de bevoegdheden en verwezenlijkingen, maar steeds in het gemeenschappelijk op gesteld kader. Bijgevolg zou er aan het hoofd van de regering een Eerste-minister staan, belast met het voorzitterschap, het algemeen be stuur, de coördinatie en het toezicht op de regeringsaktiviteiten. Naast hem zouden er bijvoorbeeld vier ministers staan die samen met hem rege ren, maar die elk de last op zich zouden nemen van een grote sektor van het natio naal leven. Een van die ministers zou in zijn spe ciale bevoegdheden krijgen al hetgeen bij zonder het ekonomische aanbelangt bijna al hetgeen thans afhangt van de departe menten van Financies, Ekonomische Zaken en Middenstand, Landbouw, Openbare Werken, Wederopbouw, Verkeer. Een tweede zou in zijn bevoegdheden hebben al wat orde en veiligheid aanbe langt Justitie, Binnenlandse Zaken en Landsverdediging. een derde zou zich met de sociale sek tor bezighouden Openbaar Onderwijs. Arbeid en Sociale Voorzorg, Volksgezond heid en het Gezin. De vierde met de Buitenlandse Zaken, de Buitenlandse Handel en de Overzeese gebieden. De ministers die deel zouden uitmaken an dit beperkt college zouden natuurlijk door de Koning benoemd en ontslagen war den: zij zouden verantwoordelijk zijn voor de Kamers. Maar ze zouden daarenboven wederzijdse verplichtingen hebben van verstandhouding en solidariteit en zouden I verantwoording verschuldigd zijn aan de Eerste-minister. Elk der vier zou op zijn beurt omringd zijn door meer gespecializeerde ministers die grosso modo aan het hoofd zouden j staan van de thans bestaande ministeriële departementen. Hun opdracht zou eerder besturen dan regeren zijn. Zij zouden be noemd en ontslagen worden door de Ko ning; zij zouden verantwoordelijk zijn voor de Kamers, maar behalve hun wederzijdse verplichtingen van verstandhouding en solidariteit binnen hun eigen groep, zouden I zij verantwoording verschuldigd zijn aan i hun minister-kopman en aan de Eerste-mi nister. Zoals men ziet is de huidige regerings formatie in zekere mate geïnspireerd door deze gedachten, die in 1954 enig ophef maakten, maar thans door insiders als een doeltreffend middel worden beschouwd te gen het verwateren en versnipperen van de uitvoerende macht. Zij hebben daaren boven het voordeel dat ze geen herziening van de Grondwet noodzakelijk maken. Wel licht trachten volgende formateurs wel eens een zuiverder vorm van deze formule uit te werken. i. d. 't Ros Beyaard doet zijn ronde in de stad van Dendermonde. Die van Aalst> die zDn zo kwaad omdat hier 't Ros Beyaard gaat Zo werden wij voor de eerste keer gebla meerd en wanneer morgen de hoppeduvel weer zijn dolle sarabanden roekeloos in de straten van Asse za, dansen en allen slepen in een alles overweldigende vreug de dan zal nummer twee er ook zijn en kunnen wij Aalstenaars van pure nijd de nagels afkauwen. Eens hebben wij de kaas van onze boterham met een Ros Beyaard laten eten en nu weer eens met een hoppe- stoet die tussen haakjes gezegd toch alleen maar aan Aalst toekomt vermits het im mers in alle aardrijkskundige boeken uit de schooltijd aangeduid staat als DE stad van de hop. Tussen St. Omer en Calais slingert de baan doorheen welige velden en geurige wouden. De weg klimt en daalt door het landschap en in de geur van de lucht snuif je de groet van de zee... Links, ongeveer halfweg tussen de beide steden, loopt een kleine weg die wijst naar het dorpje Morunghem. Het dorp is klein, lage hoeven gezellig rond een kerk: de kerk is oud. maar verzorgd. En daar is het dat we de man hebben ont moet die voor enkele weken een vliegende schotel heeft geziën.. M. Duot en zijn echtgenote waren 's avonds laat teruggekeerd. Het was al over middernacht, en men weet dat dit nachtelijk uur de vreemde mysterieuze din gen bevordert en soms ook al eens de mis- Hop is vastgeklonken aan bet begrip bier I daden. De boer, want M. Duot is er een en en vergelijken we eens onze machtige niet van de kleinste, bolde er lustig op los Aalsterse brouwerijen met misschien één ONS NIEUW MENGELWERK Tot de grote Noorse schrijvers behoort ook Jonas Lie Ofschoon in het Neder landse taalgebied minder bekend dat zijn tijdgenoten Ibsen. Björson, Hamsun en Sigrid Undset was hij een der meest gelezen auteurs van zijn tijd, die daarenbo ven in Scandinavië een grote populariteit genoot. Aanvankelijk advokaat en bankdirekteur, ging hij zich op vijfendertigjarige leeftijd aan de literatuur wijdden. Net als de grote Igsen heeft hij de problematiek van de 19 eeuwse mens op scherpe wijze geschetst de volksontvoogding, de sociale onrechtvaardigheid, de emanicipatie van de vrouw. Daarbij maakte hij. evenals zijn literaire tijdgenoten gebruik van die typische Noorse atmosfeer van sprookjes en volksgeloof. Een zijner beste werken is ongetwijfeld DE DOCHTERS VAN DE LAND RECHTER Het is de geschiedenis van de jonge advokaat Dyre Rein, die terecht komt in een rechtersfamilie in het Noorse binnenland. Dit mooie verhaal publiceren wij als nieuw mengelwerk in ons eerstvolgend nummer Asses brouwerijtje Dat Aalst steeds de monopolie heeft ge had in de hopkultuur kan misschien door dit kleine feitje nog meer aangestipt wor den In 1900 stichtte de Aalstenaar Pierre de Coninck van Noyen een gilde, die de beroepsbelangen van de hopbouvvers zou behartigen. Gedurende de plukperiode or ganiseerde deze «Gilde van de Groene Belle plukkers» een hoptentoonstelling te Aalst en te Asse. Wij moeten niettemin Asse gelukwensen i met zo'n prachtinitiatief en misschien in i een klein putteke van ons hart een klein beetje jaloers zijn. Maar troosten wij ons j we kunnen nog altijd een ajuinenstoet i inrichten. j Wanner we Asse gelukwensen met het initiatief dan moeten wij ook de grote pro motor van dit feest en regisseur van de stoet E Van den Broeck gelukwensen. Niet alleen de stoet zal één der hoogte punten van deze huldiging aan onze natio nale drank en tevens ook de hop zijn maar tevens wordt er een grootse tentoonstel ling op touw gezet door de heemkundige kring met als leimotief «Hop en Bier in de kunst en Folklore» en dit onder de bekwa- me leiding van de gekende kunstschilder 5 Karei De Bauw en met medewerking van j het Brouwershuis te Brussel. Wanner wij U verklappen dat deze fol- kloristische hoppestoet niet minder dan 17 praalwagens de lof van de hop en van het bier zullen uitbazuinen dan kan men zich misschien meteen een idee vormen hoe groots deze stoet werd opgevat Niet min der dan 46 groepen zullen aan de optocht deelnemen. De optocht werd verdeeld in de vier seizoenen winter, lente, zomer en herfst. Alle perioden van de hop zullen getoond I worden van de hoppekeesten tot en met j het hoppeplukken. Dat deze gebieden zeer J rijk aan folkloristische zijn weet iedereen i en wanneer al deze gegevens dan in een I stoet bijeengebracht zijn door mensen als E. Vhn den Broeck, Karei De Bauw, Karei Ebrad; Jan Van Lier, Leo De Ridder en Etienne Van de Capellen dan is dat zeker een waarborg vor het wellukken van de optocht. De hoppebellen hangen rijk aan de ran ken te trossen, zij nodigen ons uit hun lof lied te gaan zingen in Asse. Ei Aalstenaars, ween van spijt en werp Uw kroon naar Asse. oOo OUDSTE BURGER VAN GERAARDSBERGEN WAS ONDERGEDOKEN TE AALST WORDT ZONDAG as. TERUG AAN GERAARDSBERGEN BEZORGD. Na de verdwijning van het Manneke Pis te Geraardsbergen werd zoals reeds gemeld een onderzoek ingesteld door de bevoegde instanties, onderzoek dat evenwel op een dood spoor liep. Een telefoontje uit Aalst heeft intussen de Geraardsbergse organisa tors van de Breughelfeesten, die met het hele geval verlegen zaten, gerustgesteld. Het Manneke werd inderdaad door Aalstenaars medegenomen en in een gehei me bergplaats toebehorende aan een be kende Aalsterse figuur, verborgen. Zondag as. zal het door bemiddeling van Schepen Claus bij afwezigheid van feest- I bestuurder Marcel De Bisschop triomfante- lijk terug op zijn voetstuk op de Grote j Markt kunnen geplaatst worden, j Dank zij het voornoemd telefoontje iwerd tevens voorkomen dat het verkeerde 'Manneke,, dat aan het Aalsters Belfort was opgesteld en toebehoorde aan een Aalsters I caféuitbater, naar Geraardsbergen zou 'overgebracht worden. Vermelden we tevens nog dat het Ge raardsbergse Manneke op zijn thuisreis begeleid zal worden door een Aalsterse Karnavalgroep. met z'n wagen om thuis te geraken nadat hij te St. Omer op een familiefeest was ge weest. De baan kent hij praktisch blindelings. Hij stuurt machinaal en voelt de bochten en kronkels meer dan hij ze ziet. Plots geeft zijn vrouw hem een nerveu ze duw tegen de arm. «Kijk daar, voor u;. stop M. Duot remt uit alle macht, niet zozeer uit echtelijke gehoorzaamheid dan wel uit noodzaak. Want voor hem en in volle breedte de baan afzettend, staat een vreemd voorwerp. Bolvormig tuig, vijf meter hoog, langs onder verlicht en langs boven duister, een immens groot ding dat op een paar meter boven de baan blijft zwezen. M. Duots nieuwsgierigheid wordt geprikkeld, hij nadert langzaam, en dan piots wordt hem alles duidelijk. Dit tuig, in al zijn mysterie,, is geen vrachtwagen, geen vliegtuig, een tank en evenmin een tractor, maar het is een vliegende scho tel I Op dat ogenblik begint zijn hart in te krimpen, het zweet breekt hem uit en pa relt op zijn voorhoofd. Wat nu gedaan Maar pas heeft hij de vraag gesteld of daar ruimt de vliegende schotel de baan, zet zich op haar zijde, nog altijd op enkele meter voor M. Duot, als liet zij de wagen van de boer vrije gang. Zonder verder aarzelen duwt M. Duot op de pedaal en in volle vaart de naald wijst over de honderd vliegt hij over de weg niettegenstaande de kronkelingen en de bochten. Achter hem echter heeft het tuig zich ook in vaart gezet; in volle snel heid komt het achter de wagen aangevlo gen, en in een rit tegen leven en dood gaat het naar het dorp toe. Hoe hard M. Duot ook duwt, hij slaagt er niet in zich van de schotel los te maken en deze blijft hem op de hielen volgen; intussen zit Mw Duot, meer dood dan levend, met de ogen toe haar einde af te wachten af en toe slaat ze een korte blik in de richting van de schotel en zo meent ze zelf een menselijke schim te hebben opgemerkt in de si hotel. Aan een venstertje Dat kan ze zich niet meer herinneren Men begrijpt best trou wens de emotie kan zoveel herinneringen uitwissen... Eindelijk komen wij er; in volle snelheid rijdt M. Duot het hekken binnen dat geluk kig openstond en vlug springen ze naar binnen. Daar gaat hij nog even kijken aan het raam, en ziet nog net hoe het tuig een brede zwaai neemt rond het dorp en ver volgens in de nacht verdwijnt. Onnodig er aan toe te voegen dat M Duot een tijdje lang geaarzeld heeft voor aleer dit nieuws ruchtbaar te maken. Het was dan nog zijn vader die het nieuws voortvertelde. Het maakte ophef in het jdorp, en heel ver daarbuitaen... En ook de j brigadier van St. Omer kwam zi<h met de zaak bemoeien en stelde een naarstig on derzoek in en stelde heel wat deskundige vragen aan de getuigen; hij stelde dan ook proces verbaal op volgens alle regels van de kunst. De pandoer slaagde er echter nog niet in het tuig in kwestie te bekeuren en hogstwaarschijniijk moest hij zich tevre den stellen met een onderzoek tegen een onbekende. Yves LEMY. AALSTERSE BURGEMEESTERS VAN FORMAAT. EEN LOFZANG AAN ONZE STAD. De negentigste verjaardag van Minister •an Staat Baron Moyersoen heeft het itadsmagistraat de gelegenheid geboden tan de gevierde staatsman inzonderlijk hulde te brengen om zijn onbetwistbare verdiensten als burgemeester van zijn ge boortestad tijdens de periode 1925-1932. Een ander burgemeester van formaat was de voorganger van Baron Moyersoen. wijlen burgemeester Eugeen Bosteels. Dit blijkt voldoende uit de toespraak die deze hield, meer dan vijf en twintig jaar geleden, bij zijn plechtige aanstelling, toe spraak die een hymne aan onze stad was die men nog steeds met belangstelling leest.. Aan de hand van enkele fragmenten uit deze merkwaardige toespraak, moge de le zer zelf oordelen In de Xlle eeuw reeds streed Aalst vooraan met Iwein onder het door het volk •rij gekozene Huis van den Elzas tegen de vreemde indringer van 't Zuiden, in den vrijheidsstrijd van 1302 en der XIV eeuw fier gaan op de geniale voortbrengselen van ons ras. op een Dirk Martens, op een Pieter Coeck, zelf groot kunstenaar en hu manist die door zijn dochter aan Vlaande ren en de wereld schonk dat enige stam huis van kunstenaars: de Breughels; op re derijkers zoals Willem Caudron, op heden- daagsche kunstenaars zoals wijlen Gustaaf Pape, op den levende Valerius De Sadeleer op Vlaamsche geleerden zoals Dr. Bauwens, op die talrijke beoefenaars van letterkun de, taal, tooneel, penseel en muziek die on ze cultureelen rijkdom opbouwen en beves tigen. In ons moet leven de trots van een ras en werken het geloof in de eigenschappen van een volk, wiens geschiedenis gestem peld is met het kenmerk der genialiteit en der scheppingskracht, dat naar het gebaar van den Schepper zelve, uit den dood- scheid van zand en moeras een paradijs van vruchtbaarheid heeft geschapen, met een Breughel en een Rubens uit de nietigheid van het stofwerelden van over weldigend leven heeft verwekt, terwijl het, als een evenbeeld der Godheid zelve, met een Ruusbroec, een Van Eyck, een Gezelle. de seraphieke hoogten eener zuiver geeste lijke zielsvervoering, waar alle stoffelijk- leleid door Boudewijn van Papenrode. stond Aalst beslist aan de zijde der Onaf hankelijkheidsbeweging. Aalst sloot zijn muren voor de Spaansche overheersching in de XVI eeuw en liet zich liever bestormen en plunderen door de Spaansche furie, en aldus oor lange eeuwen in zijn toekomst knak ken, dan de Vrijheidszaak der Nederlan den te verraden in de XVII eeuw bood het kleine Aalst het hoofd aan de machtige veroveringslegers van den Fransche Koning en Maarschalk Turenne kon enkel deze stad door de overmacht der wapenen be- meesteren; 't waren twee zonen der Aalst erse gewesten die in de XVIII eeuw de on- afhankelijkheidsvlag verhieven tegen de Oostenrijksche Heerschappij Vonck van Baardegem en Vander Noot van Moorsel, en enige jaren nadien, in 1796 ontstond hier aan de deuren onzer stad de eerste of- choon gans hopeloze maar niet min bewon- deringswaardige opstandspoging tegen de overweldiging der Fransche Republiek, te Affligem, onder de onverschrokken leiding van Jan de Meer van Moorsel. Op verstandelijk en cultureel gebied, laat ons ook blijven tak van den boom, ei gen spruit groeiend op eigen grond; laat ons heid verzwonden is, heeft kunnen berei ken. In eene fabriekstad zoals de onze, zijn de cultureele krachten schaarser dan elders en is dus de nood voor cultureele actie ook groter; diegenen onzer medeburgers die biezonder door verworven welstand, door geleerdheid of door ene bredere levenser varing bevoordeeligd zijn op de anderen, mogen zich niet afzijdig houden noch zich opsluiten in een ivoren toren van zelfvol daanheid of zelf genoegzaamheid Aalst, stad van de weieens woelige, al tijd rusteloze streving naar volksontvoog ding. volksopbeuring en democratie, de onbedwingbare opwerking van laag naar hooger, teeken van leefkracht en opstanding der volksziel zoals de drang van het sap in de boom Aalst, eenige vrijheidstad, Aalst, oud- Vlaamsche stad, Aalst, jong-Vlaamsche stad, Aalst, stad van kunst en nijverheid, voor uitstrevende landbouw, bloeiende nering en fijnarbeid, Aalst, weldra eens toeristen- land, schoonheid en handel ten bate; Aalst stad van zedelijke grootheid, van volks fierheid en van vele rechtmatige ambi- tiën.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1