r d en omstreken BESTRATING "VAN HET STADSCENTRUM.. ^Qanckimióóie Elet Kongolees Jan Klaas-spel O azet van ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 0 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 NUMMER 76 11,50 fr. het nummer. Onze bevolking zal met genoegen vernemen dat de kleine stadsring, t.t.z. de Pont straat, Kerkstraat, Grote Markt, Nieuwstraat, Vlaanderenstraat en Gentsestraat vol ledig met asphalt bedekt zal worden. Deze werken werden na aanbesteding toevertrouwd aan ondernemer Roelandt van Lede, die reeds met de voorbereidende werken een aanvang maakte. Dit nieuws zal ook de sportmannen plezier doen, vermits zodoende het Criterium op een prachtige piste gereden zal kunnen worden. Terzelfdertijd zullen ook de kleine straatjes o.a. de Rozemarijnstraat, St.Jorisstraat en Peperstraat op dezelfde wijze bestraat worden. EN DE RINGLAAN Waar Mter G. Claus ons de aanvang van bovenstaande werken kon mededelen, was dit nog niet het gevai voor de werken aan de Ringlaan. Eerst liet de Schepen ons opmerken dat dit werk volledig uitgevoerd wordt door het Ministerie van Openbare Werken en de stad alleen kon aandringen, wat regelma tig wordt gedaan. Het aanbestedingsdossier berust sinds 1/8/1960 op het Kabinet, zodat de aanbeste ding normaal nog dit jaar moet doorgaan. (Voorzien voor October '60). De bouw van de bloemenveiling, de herstelling van het Oud Hospitaal, het slacht huis, het Sportstadium, enz. bewijzen dat de Schepen van Openbare Werken van aanpakken weet, onze bevolking rekent er dan ook op dat het stadsbestuur blijft aan dringen bij de Minister. LEZERSTRIBUNE MET ONZE CENTEN. II Onze vriend de panoramist is van oor deel dat de openbare gebouwen der stad Aalst te rijkelijk worden uitgevoerd. Een eerste vaststelling welke voor het verleden dient te worden gemaakt is dat er niet zo heel veel openbare gebouwen werden opgetrokken. Ten tweede bestaat er weinig gevaar voor dat ons politiecommissariaat veel schoonheidsontroering zal verwekken of de rekeningen gepeperd zullen zijn, daar draagt het huidig bestuur geen verant woordelijkheid voor. Als Mijlbekenaar moet ik vaststellen dat de bloemenveiling werkelijk op een zeer spaarzame manier wordt gebouwd. Al het beton- en metselwerk wordt uitge voerd door de herscholingcentra voor werk lozen, zodat de stad alleen de materialen bekostigt. Naar mijn oordeel wordt hier een besparing van een drietal miljoen ge maakt. Wie het onmetelijke Indie een land met meer dan 400 miljoen inwoners van uit .Bombay naar Calcutta doorkruist, be reikt, na ongeveer 2.500 kilometers te heb- oen afgeiegd, een mooi heuvelland dat sterk conurasleert met de monotone, dorre vlakten van Centraal lndie. Daar ligt het plateau van Chotanagpur. Dit piateau is viermaal groter dan Beigie en ügt onge veer 600 meter boven de zeespiegel. In de ze streek woont een groot gedeelte van In die's ongeveer dertig miljoen Adibasis, dat wil zeggen van de oer stammen die het iand bewoonden nog voor de andere Indische rassen zich in die streek vestigden. Miljoe nen van die Adibasis zijn animisten. De est van ue uevoikmg bestaat uit Hindoes, Mohammedanen, Sikhs, Jams en Parsis. Ongeveer ö'/2 miljoen Indiërs zijn katoliek. Het bekoorlijk plateau van Choianag- i Ik meen daarenboven dat waar we sinds j 1919 met de barakken gezegend zijn ge- ipur, met zijn steile heuvelen en ruwe da- weest en deze dank zij het huidige bestuur j ien, bezaaid met lemen dorpjes omringd verdwenen, er nu iets schoons in de plaats door rijstvelden en bossen, is op het einde .EN DE OUDE DENDER Einde november aanstaande zal het dossier naar het Hoofdbestuur vertrekken om de aanbesteding klaar te maken. Dit dossier was te Gent begraven onder het bundel van het Kanaal Gent-Terneuzen De Schepen van Openbare Werken is het gaan opzoeken en kreeg de toelating met de stadsdiensten het bundel klaar te maken. Het Stadsbestuur heeft dus het werk van de Staatsdiensten gedaan, want de Ou de-Dender behoort aan de staat. Hoofdzaak is echter dat deze stinkende poel zo vlug mogelijk dicht gaat. We hopen dat de Staatsdiensten vlug tol de aanbesteding zullen overgaan. m? jus? abt ja* a&a*- a* aa* Aar aw mêt Air Atar abt aa> a& Atv Toen de laatste Goeverneur-Generaal van Kongo het zwarte land voorgoed verlaten had en te Brussel toekwam, schijnt, hij ge zegd te hebben (nadat om zijn mening over Loemoemba was geviaagd) dat het een gevaarlijke gek» was. We staan niet in voor de juistheid van het bericht, maar wel weten we, nu we nog altijd met dit per sonage opgescheept zitten, dat deze ijdel- tuitige zwetser een toestand geschapen heeft, waarbij de potsierlijkste hanswors ten j een pover figuur slaat. De journalisten, die thans over Kongo nieuws in de wereld willen zenden, zijn beslist niet te benijden De radio heeft nog maar pas kond gedaan dat een radikale omwenteling tot stand kwam, dat deze of gene staatsgreep voltrokken werd, die de boel eens te meer in het honderd doet lo pen, de kranten kregen niet eens de gele genheid het nieuws heet van de naald voor te schotelen als een kostelijke pri meur of er gaat al weer wat ander nieuws door de ether, waaruit blijkt dat hij die de knots hanteerde en hoofden afsloeg op zijn beurt een ferme mep heeft gekregen en in het zand ligt te wentelen, figuurlijk (althans tot heden toe). (van onze medewerker UM) van de strijd tussen de twee grote mogend heden, die, in feite, alleen de lakens uit delen Rusland en de Verenigde Staten Op dit ogenblik neemt dit vastere vormen aan, nu ook in de UNO, de ene partij het opneemt voor Loemoemba en de andere voor Kasavoeboe. De man met het bakkebaardje,, dat zo weinig negerachtig is, maar eerder denken doet aan een Arabisch slavendrijver van de oude stempel, speelt stellig, al is het mag komen. Schoon is niet gelijk aan duur. 'd ivan de 19de eeuw het toneel geworden van 'een der mooiste veroveringen van de mis- - sionerende kerk. HET FINANCIEEL PROBLEEM Wat er ook gebeure, het financieel pro bleem blijft steeds de hoofdbekommernis van elke regering. Als men bedenkt, dat de stabiliteit van een staat heel dikwijls af hangt van de stabiliteit van zijn munt en financiële positie, dan ziet men al dadelijk welk belang de financies hierbij innemen. Welnu men hoeft al geen deskundige te zijn om te zien dat de financiële toestand van België op dit ogenblik niet al te roos kleurig is. Niet alleen staan we met een enorme openbare schuld waarvan de last stilaan ondragelijk wordt, maar tevens le ven we sinds jaren ver boven onze midde len. En hiervoor is elke regering sinds de „oorlog schuldi" noemen. DeJaalste jaren hebben wij gemiddeld 20 a 25 mi ij aid per jaar ontleend. Dat is veel te veel. Trouwens is dit ook ongezond. Inderdaad deze leningen dienden niet alleen om de investeringen te betalen wat aanneme lijk is maar ook om de koui ante uitga ven te dekken, wat uiteraard zeer onge zond is. Weliswaar werd daar een mouw aangepast door sommige kourante uitgaven op de buitengewone begroting in te schrij ven. Maar dit is een lapmiddel dat eigen- j Nicholas Kujur lijk niets aan de werkelijke toestand ver- wellicht onbewust, het spel van Moskou 1 andert. zo ongeveer als Fidel Castro dat doet op Deze is nu zo dat radikaal een eind moet een ander strijdterrein Kuba. De Sovjets worden gemaakt aan het voortdurend aan- weten trouwens drommels goed dat Afrika dikken van de openbare schuld. Enkele ja- het werelddeel van de toekomst is, zoals ren terug werd de cyklische begroting ge- het ook bij ons reeds uit den treure ge- lanceerd. Op zich zelf een zeer gezonde zegd is geworden. En ze leggen er hun la- maatregel die er in bestaat, in tijden van In 1869 trok voor de eerste maal een vlaams Jezuïet Chotanagpur binnen Pa ter Stockman. Weidra werd hij vervoegd door enKele andere missionarissen, waar onder P. Fierens, en Pater De Cock, uit Aalst. Na 16 jaren hard wroeten waren er in 1885 sieclns een Kleine l.öüü christenen. Toen kwam plots de doorbraak in 1885 oegon Pater Constant Lieveus een ware stormloop vanuit de missiepost van Torpa. Geholpen door een groepje geharde mis sionarissen breidde het bekeringswerk zich vlug uit. Niettegenstaande de viugge dood van Pater Lievens bleef de bekeringsbewe ging' zien uitbreiden, in 19UÜ waren er reeds 0/.797 christenen. Tien jaren later, ui 1910, was het aantal christenen gestegen tot 150.581. in 1920 waren er reeds 174.541. in 1980 telde de Kerk in Chotanagpur 268.148 christenen, in 1940 waren er 302.791 enristenen. Toen m 1950 het aantal chris tenen gestegen was toj 371.480, werd het duidelijk gedeelte dezer Jezmetenmissie overhandigd aan de Paters Van Steyi, die het bisdom Sambalpur oprichtten. In 1952 erhandigde Mgr. Sevrin, bisschop van Ranchi, zijn bisdom aan de eerste landeigen bisschop van Chotanagpur, Mgr. bisdom stichten in het Westen van Chota nagpur het bisdom Raigarh-Ambikapur. Vier jaren later, in 1956, overhandigde Mgr Sevrin ook dit nieuwe bisdom aan een landeigen bisschop, Mgr. Stanislas Tigga. Sinds de aanstelling van Mgr. Stanislas Tigga als bisschop van Raigarh-Ambikapur blijft Mgr. Sevrin als een eenvoudig mis sionaris doorwerken onder leiding van Mgr. Tigga, en droomt ervan te mogen sterven werkend op een verre missiepost. In 1960 vinden we in de Ranchimissie ook wel de Lievensmissie genoemd een vurige christenheid verspreid over twee bisdommen het Aartsbisdom Ranchi en het Bisdom Raigarh-Ambikapur. Een paar honderd Jezuieten samen met een zeventig tal diocesane priesters werken er in 72 missieposten, 800 dorpsscholen, een tiental colleges (in Indie worden die colleges ge noemd «High Schools»), en een katoliek universitair College. Er is te Ranchi ook een Groot-Seminarie waarin de priesters worden gevormd voor een achttal bisdom men uit het Noorden van Indie. Naast de paters werken er verscheidene zustercon gregaties aan de opvoeding der" meisjes, en besturen verscheidene hospitalen. De zeer vlugge industrialisatie van Cho tanagpur plaatst deze nieuwe christenheid voor heel wat nieuwe problemen. Reusach tige waterdammen en fabrieken reizen op Vlak naast Ranchi bouwen de Russen, gro te staalfabrieken. Communistische propa ganda is volop aan de gang en de commu nisten uit India kijken met hoop uit naar de 600 miljoen chinezen die na de verove ring van Tibet vlak bij de deur staan. De Constitutie van India waarborgt volledige vrijheid van godsdienst en de vrijheid zijn geloof te verspreiden. Anderzijds voeren sommige fanatieke groeperingen van Hin does, vooral de Mahasabha, een verwoedde campagne om de missionarissen bij de be volking te discrediteren, en trachten onze christenen over te halen tot het hindoeis me. Sinds verscheidene jaren worden alle visas aan nieuwe buitenlandse missionaris sen geweigerd zodat het onmogelijk is ge worden de missionarissen af te lossen. On ze christenen blijven evenwel trouw aan hun geloof en de christenheid van Chota nagpur blijft dan ook een sterk georgani seerde burcht van het katolicisme in het >.j., en ging zeif een nieuw Noorden van Indie. EENDRACHT NIEUWS gen. Ze hebben er zelfs alle belang bij dat de janboel bestendig en onoverzichtelijk wordt, zoals ze de ellende van de onont wikkelde gebieden weten te gebruiken als middel om hun politieke doeleinden te verwezenlijken. De grootste ramp voor het kommunisme zou zijn dat er doelmatig zou ekonomische depressie te Volgend elftal zal zondag a.s. de wit- zwarte kleuren verdedigen te Verviers Van der Meirsch; Van Rooy en Beiion; Rens„ Lockef eer en Plas; Elegeert, Debels, ontlenen om de 1 A. Van Poelvoorde, .Mayama en De Vijlder Invaller Verbeque. De Reserven ontvangen Verviers op het ekonomie' op dreef te houden en, in tijden van hoogkonjunktuur, dank zij de ruime geldmiddelen een amortisseringsfonds aan te leggen. Spijtig genoeg werd met deze cy- Eendrachtstadion zondag a.s. te 15 u. klische begroting begonnen op een ogen- j Het elftal Haerens; De Sterck en Cor- blik dat de zaken slecht gingen en moest J nelis; Van Leuven, Ngolu, De Ridder; Ver- al cfedelijk een put worden gegraven. Nu j hofstadt, Amant, Jan Van Poelvoorde, Van beter gaan en de put zou kunnen verholpen worden aan de sociale kunnen worden gevuH worden we getrof. Hun be en ekonomische wantoestanden. Moest het niet zo belangrijk zijn wegens 'doaling is immers helemaal niet deze j meteen aile hoop~teloor~nog eenmaal die fen door de Kongolese geschiedenis en is alles wat er op het spel staat en in de grond de wereld te helpen, maar ze te gebruiken niet zo intreurig, men zou er zich een bult als hefboom bij het doen omkantelen van kunnen bij lachen. En wil men er niet he lemaal het zwijgen aan toe doen, om dan het gevaar te lopen voor een sufferd door te gaan, moet men er toch zijn mening over zeggen. Uit al dit touwtrekken, gekuip en gehar rewar mag, ons dunkens, zonder de kans te lopen van zich te vergissen, dan toch één besluit worden getrokken, namelijk, dat men, voor de zoveelste maal getuige is van het weinig verkwikkelijk schouwspel het maatschappelijk gebouw. Waar er so ciale toestanden bestaan die gezond zijn wordt hun de wind uit de zeilen genomen. We weten niet hoe het er in Kongo zal uitzien, als deze regels onder het oog van onze lezers verschijnen en voelen dan ook geen lust om de rol van valse profeten te vervullen, maar we zijn bijna zeker de bal niet mis te slaan, wanneer we het hele ge val zien als een strijdtoneel tussen de twee Groten. put te kunnen vullen. Daarmee is de cy klische begroting dood en begraven. Een eerste vereiste is dat de kourante uitgaven volledig op de gewone begroting worden ingeschreven en door de gewone fiskale middelen worden gedekt. Dat is financiële ortodoksie die maar al te dik wijls over het hoofd werd gezien. Om die kourante uitgaven te dekken moeten zowel bezuinigingen als nieuwe geldmiddelen worden gevonden. Dat is een overmijdelijk iets en ons land zal daaraan niet ontsnappen. De omvang zelf van de bezuinigingen en van de nieuwe geldmiddelen respektie- velijk 10 en 6 miljard toont al duidelijk aan dat wij zowat voor ruim 16 miljard boven onze middelen leven. En dit moet een einde nemen. Inderdaad het voortdurend beroep op de kapitaalmarkt doet de dienst van de open bare schuld tot ontzaglijke, ondraagbare bedragen stijgen en doodt iedere privé poging tot investering. De regering moet dit begrijpen en radikaal op dit stuk op treden, zoniet gaan we rampen tegemoet den Bosch, De Boeck. Voetballiefhebbers allen op post. Tijdens de wedstrijd ontvangen we het verslag van het le elftal uit Verviers. Woensdag a.s. krijgen wij een interessan te avondwedstrijd te 19 u., tussen de Een dracht juniores en de F.I.F.A. jongeren van Oost-Vlaanderen. De Ploegen Eendracht Haerens; Nichels en Van der Borgt; Suys, Lissens en Schouppe; Arijs, Elegeert, De Deyn, De Boeck en Van Bock- stael. Oost-Viaanderen Christ (La Gantoise); Kisbilck (St. Niklaas) en De Zutter (R. jGentj; Anthonis (R. LokerenBauwens 'en Van Herpe (La Gantoise); Storme (La Gantoise), Carteuse (Cl. Ronse), Maes (St. Niklaas), Janssens (Beverenj en De 1 Steur (Eeklo). Inkomprijzen 15 en 25 fr. Voetballiefhebbers een partij om niet te - missen. s Op 17 november zal de nieuwe liehtin- i j stallatie van Eendracht ingehuldigd wor den. Deze zal de modernste van het land zijn. Onderhandelingen werden aangeknoopt met de Kampioenen van Duitsland Ham- burg en F.C. Keulen (tweede) om dien avond een versterkt Eendracht de repliek te geven. Het Supportersverbond van Eendracht doet zondag a.s. de verplaatsing naar Ver viers per autocar. De prijs voor de leden is 80 F. Niet-leden 100 F. De supporters clubs doen ook een inspanning zodanig dat deze verre en mooie reis voor onze suppor ters slechts 60 F zal kosten. Schrijft on middellijk in. Vertrek te 11 u. aan het Bondslokaal Alfr. Nichelsstraat. De echtelingen Valery Moens-Heyvaert herdachten de vijftigste verjaardag van hun huwelijk te Aalst. Op de foto de jubilarissen omringd door familieleden en Schepen De Haeck, die zijn gelukwensen ilarissen omringd door familieden en EEN HERTENPARK Alle parkbezoekers zullen met genoegen I vernomen hebben dat op de plaats van het I nooit bespeelde golfspel door de zorgen van het stadsbestuur een hertenpark zal wor den ingericht. Schepen Claus, die dit initiatief uitvoer- de, zegde ons dat een tiental reebokken 1 hinden en herten er zullen worden onder gebracht. Dit is een mooie verbetering voor ons al gmgekende wondermooie stadspark. MATCH EENDRACHT AALST ANDERLECHT. Geharrewar tussen Poliet Vandenbosch, Martin Lippens en Laurent Verbiest op het ogenblik dat spelleider Blavier nog geen penalty heeft gezien Stopper Dacsey staat zwijgend af te wachten (Cliché «Het Volk»)

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1