en omstreken n EEN NIEUWE REGERING Erem bodegemse Kanttekeningen Bij @ên lezing op het stadhuis uarclo del **~&ueyo romu azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. ERSCIilJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere we<*k BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST ldde JAARGANG Tel. 241.14 P. R 8*172 ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 NUMMER 82 1,50 fr. het nummer. We hebben een nieuwe regering. Een nieuwe regering met een vernieuwd pro gramma, een soberheidsprogramma. Sober leven is ieven niet boven zijn stand, de tering zetten naar de nering. De regering heeft het recht zijn inkomtn te vergroten door het uitbreiden van nij verheid en handel, door winstgevende in vesteringen, door het verlenen van zekeic ontlastingen om de nijverheid aan te moe digen, door nieuwe belastingen. Staatstussenkomst bij het oprichten van nieuwe nijverheden en het moderniseren van bestaande inrichtingen is zeker aan te prijzen, maar de Staat moet het gebruiken van die toelagen streng kontroleren en alle misbruiken onverbiddelijk uitroeien. En misbruiken zijn er bij de vleet, zal deze regering een duivende regering zijn? Een regering die durft besnoeien, durft uit roeien Rechtvaardig regeren De legeruitgaven moeten er aan geloven 2'j miljard besparingen. Zulke besparingen en groter nog kunnen gedaan worden in alle departemen ten, zeker in hot departement onderwijs, door het rechtvaardig naleven van het schoolpakt, door de leerlingenschaal in «evenwicht» te brengen. Volgens het schoolpakt moeten de klas sen een zeker aantal leerlingen hebben la gere scholen 28 nieuwe 33; middelbare 24 nieuwe 30. Dat telt alleen voor de vrije scholen. Honderden officiële klassen middelbare afdeling hebben 8 en minder leerlingen soms jongens en meis jes samen. Voor die enkele leerlingen in de honderden klassen werden duizend en meer leraars benoemd, die jaarlijks mil joenen aan wedde ontvangen. Voor enkele jaren vertelde ons een officieel inspekteur dat hij in een gemeenteschool drie leerlin- gen vond voor twee klassen. De twee juf- j frouwen waren in één klas: de ene gaf les de ander breidde! En toch eisen onze tegen- j I strevers nog meer officiële scholen. Lands- belang Dat lappen de linksen aan hun hielen; de partij eerst en bovenal. Besparingen Voor veertien dagen of I was het voor drie weken besprak de Heer Matthijs van het nationaal instituut voor lichamelijke opvoeding en indien wij het goed voor hebben leraar aan de Brusselse universiteit de sportuitslagen bij de Olympische spelen. Hij en een sport- voorzitter uit het Antwerpse en Heer Van der Eist. intervieuwer. waren niet te spre- ken over de verrichtingen onzer Belgische atleten, zeker niet over onze zwemmers Zij eisen het bouwen van zwembaden van 50 m. x 20 m. en dat in alle belangrijke centra van ons land. Van waar de honder- den miljoenen moeten komen, zegden de Heren niet. Van nieuwe belastingen Die willen onze linksen niet Besparingen door strengere kontrool in zake werkloosheid. «De Standaard» wees I drie reeksen grove misbruiken aan die wij in voorgaande artikels aanklaagden. 1.) Het aanvaarden van werkkrachten vrouwen vooral gedurende de periode vereist om werklozensteun te kunnen ge nieten. (Dit gebeurt gewoonlijk tegen ver minder loon of zonder loon). Na die perio de worden die werkkrachten afgedankt ze gaan doppen. 2.) Kinderen van 14 jaar worden te werkgesteld. Dank zij de meka- nisatie kunnen die kinderen na korten tijd mee. De patroon betaalt een klein kinder- loon. Worden die jonge mensen 18 j., 19 j en eisen zij het wettig loon, dan worden ze afgedankt en vervangen door veertienjari gen. Zij de afgedankten gaan dop pen. 3.) Het sluikwerk. Thuiswerkers wor- tie door het uitwerken van een Taylor-sys- teem waardoor in de kortste tijd een maxi mum werk wordt geleverd. Wij hebben niets tegen een algemene te werkstelling, maar wie aan 't werk wordt gezet, moet werken. Besparingen door koördinatie. De open re diensten zijn overbevolkt. Ze lopen el kaar in de weg. Waarom verstaan de ver schillende departementen zich niet om ge lijktijdig of onmiddellijk na elkaar, terwij de straten openliggen op dezelfde plaatsen de verscheidene noodzakeliajke werken uil te voeren gas, electriciteit, telefoon, riole ring, waterleiding, enz. enz. Honderden miljoenen kunnen gespaard worden door het saneren van de ziekte- en invaliditeitsverzekering. De misbruiken zijn legio. Het moet uit zijn met het storten van miljarden in de bodemloze putten der mar ginale mijnen; die miljarden zo schreef de Standaard» worden aangewend om hoge wedden en dividenden uit te keren. Nieuwe belastingen. Geen belastingen die de koopkracht der loontrekkenden vermin deren. Onrechtstreekse belastingen zullen zwaar wegen op de kroostrijke gezinnen. Van alle zelfstandigen en van alle vrijë beroepen moet een eenvoudige maar eerlij ke boekhouding worden geeist. Zal de nieuwe regering de gevolgen der repressie doen verdwijnen. De onrecht vaardigheden herstellen De rechten op frontstrepen vergoeding en pensioen weer- i geven Het talenvraagstuk oplossen We hopen het. Een raad. Nieuwe regering, wil niet al les besturen of doen besturen van uit Brus sel, van uit de burelen uwer Brusselse ad ministratie. Teorie is goed, praktijk is be ter. Raadpleeg regionale deskundigen, vak lui en vakorganisatie. z Wij wensen de nieuwe regering veel suc ces. het Parlement een grote werkkracht aan senatoren en volksvertegenwoordigers een regelmatig bijwonen der vergaderin gen- POUTIKUS. Indien er in het arrondissement Aalst een bestendige economische bedrijvigheid moet vastgesteld worden, dan zal het comi té voor economische expansie daarvan eer groot aandeel mogen opeisen. De gemeentebesturen zijn nochtans even zeer bezorgd om de economische herople ving alle kracht bij te zetten. Erembodeg' is er een duidelijk voorbeeld van, want re gelmatig worden kontakten genomen om firma's, die een geschikt terrein voor de vestiging van een nieuwe nijverheid, zoe ken, te kontrakteren. Het is dan ook even logisch dat Erembodegem ook tot de ge meenten behoort, die in de groeiende in tercommunale zullen opgenomen worden I Naar het voorbeeld van Kortrijk en Gent [zal er ook in het gewest Aalst een inter communale opgericht worden. Deze zouden I dan die gemeenten groeperen, die er eerst |en vooral belangstelling voor hebben, en ook de mogelijkheden bieden om een nieu we economie binnen zijn grenzen op te ne- men. Dit sluit nochtans niet uit dat cfr iGent alle gemeenten tot de intercommu nale kunnen toetreden, vermits een nieu j we nijverheid toch een ruime straal kan bestrijken, wat rekrutering en nering be treft. Tijdens de gemeenteraad van deze week gaf oud-minister Ludovic Moyersoen een uiteenzetting over de eventuele stichtin; van de intercommunale. De doelstellingen 1. onroerende goederen te verwerven, t( bestemming en uit te rusten, en 2. een piai van aanleg op te zr.ai-cn in het kader var een regionale economie vonden onmid dellijk gehoor bij de raadsleden, die, ondei impuls van burgemeester Boel reeds her haaldelijk, werden betrokken in eventuele plannen Voor de vestiging van nieuwe be drijven. Erembodegem beschikt trouwen, over industrieterreinen, die de Dender er de grote verkeerswegen als slagaders neb- ben, en die voor elke industrieel een grote f aantrekkingskracht uitoefenen. Hoe ook 1 oud-Minister Moyersoen, voorzitter, en h Van Nuffel, directeur van het comité voor Economische Expansie hebben de zeker heid gekregen dat Erembodegem gewonnen i is voor het idee van een intercommunale. Dat betekent zeker een voorname stap Op uitnodiging van de Aalsterse kulturele vereniging «De Rank», heeft G«Mird Walschap woensdag 1.1. op het stadhuis alhier, een lezing gehouden, met als onder werp «Wat een schrijver lijden kan Naar aanleiding hiervan ontvingen we van een stadsgenoot een reeks vragen ge-j richt aan de bekende Vlaamse romanschrijver. Waar bepaalde uitspraken van Gerard Walschap met betrekking tot de katolieke gemeenschap en uizonderheid het Katoliek letterkundig leven, ook door andere aan wezigen op deze voordracht, niet onver deeld aanvaard worden, publiceren we hiei bedoelde vragenlijst. RED. Ij waren E. H. Jan Hammenecker, die ming» die men overal ter wereld zoveel bijdroeg tot uw literaire ontwikke ling en E. H. Jan Hallez, op wiens placet uw Adelaide verscheen, dan zo'n obscure geesten 2j erkent U de consta teert, te danken zijn aan uw afvalligheid 8j kan een geloofsafvailigheid ooit gemo tiveerd worden door échte of vermeende I kwaadwilligheid van priesters aarde van het opzet van j waarom hebben Conscience, Streuvels, Lectuurrepertorium 7 Zijn vergissingen of Timmermans, die volgens U nog slechter te strenge quoteringen noodzakelijk inge- i behandeid werden, hun gelooi niet geven door kwaadwilligheid of obscurant is- |zaakt me 3) zoudt U al uw boeken in handen heb ben gegeven aan uw kinderen, ongeacht nun ieettijd of hun geestelijke ontwikke ling 4) denkt U niet dat er een ontwikkeling in zake preutsheid kan bestaan, die niet noodzakelijk de grondstellingen van de moraal tot iets relatiefs moet doen bestem pelen 5) vindt U het totaal onaannemelijk dat bv. een film kwestie zedelijkheid der kle ding in 1930 (met voorbehoud en in 1960 met «aanbevolen» zou bestempeld worden? 6) waarom zou het corrigeren in het Re pertorium van een III in een IV bv. nood zakelijk een beschaamd terugkiabbe'en moeten betekenen (Wij persoonlijk vin den het jammer dat ook Boerenpsalm nog geen IV kreeg waarom zou een dergelijke «verrui- lüj op welke basis is een openbare dis cussie mogelijk over een boek als «Saiut en mersi» 11) handelde de libertijn Jan Greshoff moedwillig of kwaadwillig toen hij dat boek om zijn levensbeschouwing totaal streng afwees 12) meent U werkelijk dat het ressenti ment, dat in bijna al uw boeken na uw af valligheid voorkomt, een positieve Kunst waarde geeft aan die boeken 13) wat denkt U over de objectiviteit van de brochure aan uw persoon en uw kunst gewijd door E. H. Dr. K. Eiebaers 1 14) erkent U dat meerdere en niet var. de geringste katolieke recencenten en crifi ci (we hoeven geen namen te citeren; rnet competente en bewonderende objectiviteit over uw werk geschreven hebben en di' vanaf Adelaide DINSDAG e.k. 20 u. STADSFEESTZAAL. HET TRAVAILLISME. .stemmen bij de verkiezingen Een goed Het woord is ons van Engeland overge- deel van de leden stemmen voor de kristen komen In Engeland heet de arbeiderspar- demokratische partij van Adenauer, een tij officieel Labour Partij. Alhoewel ze ander deef voor de sociaal demokraten. sterk onder de invloed staat van de vak- In Nederland is de toestand zeer duide- bonden, behoudt ze niettemin een zekere lijk. Daar zijn drie vakbonden, de kalolie- autonomie en het recent kongres van i ke, de socialistische en de protestantse Scarborough heeft dit nogmaals uitgewe- Elk van hen heeft een eigen partij, alhoe- zen. Gaitskell, de politieke leider van de wel, bijvoorbeeld, katolieken en prot°stent- Labour werd verslagen door de stemmen der vakbonden, maar blijft aan de leiding omdat de politieke mandatarissen hem hun vertrouwen blijven schenken. se partijen ook nog andere aanhangt hebben dan wel de leden van hun vakbond In België is de toestand gekend. Ook hier heeft men een socialistisch syndikaac een kristen en een klein liberaal. Daarte- Travaillisme is dus de politieke uitdruk- king, representatie van de vakbonden. In '««lover staan de politieke partijen Wat Frankrijk is dat zeer duidelijk. Daar be- de kristelijke vakbond betreft, hier be- itaan drie vakbonden, namelijk de CGT vindt men zirh ech,er tegenover het feit onder kommunistische invloed de Force |dot de VCP ook andere standen vertegen- Duvrière, onder invloed van de socialisti-1 uonr(ligt 'he partij SFIO, de Kristelijke Vakbond. Travaillisme bestaat nu precies in de lie wel geen zo markante politieke uit- neiging die men af en toe in de vakbonden Irukking heeft maar niettemin steun vindt vindt, om r ïettegenstaande de verseheiden- lij de MRP. De laatste tijd is er wel spra- he'd van vakbondorganisaties, toch een van een splitsing in de Kristelijke vak- I enkele politieke koalitie te vormen Derge- ond. omdat de enen, de linksen het woord l'ike neigingen bestaan ook in de Belgische kristelijk» zouden willen weghebben en kristen demokratische kringen, alhoewel e anderen, meer rechtsen dit willen be- j slechts bij een minderheid, en deze neiging louden. wordt, stilzwijgend gedeeld, door vele so- cialisten. Of echter het ogenblik gekomen is voor In Duitsland ligt de toestand enigszins ïders. Daar bestaat slechts één vakbond Ihoewel de laatste tijd enkele schuchtere ogingen werden gedaan om zelfstandig» ristelijke vakbonden op te richten cchtei iet weinig sukses. Dit betekent echter niet it de aangesloten leden van de eenheids- ikbond monolitisch stemmen bij d-> ver ezingen. Een goed deel van de' leden een dergelijk travaillisme is een andere I zaak. Het lijkt er niet naar dat de algeme-1 ne stroming gaat in de richting van derge-1 lijke koalitie De algemene stroming is iets of wat behoudsgezind geworden Daarmee dient terdege rekening te worden gehou den L. B. Reeds verschillende maanden geleden werd bij de Raad van State een zaak aan hangig gemaakt, waarbij h. De Saedeleer Alfons, protest aantekende tegen de be- nosming van de h. Courteaux, als lid van de C. O. O. Er moet in de stemming inder daad een fout geslopen zijn, die thans dooi de raad van Slate werd erkend, en waar-1 van de betrokken partijen dan ook in ken- nis werd gesteld. Op 25 oktober e.k zal de uiteindelijke uitspraak doorgaan, d.wiz. of h. De Saedeleer zal benoemd worden als C.O.O.-lid, in de plaats van h. Courteaux Erembodegem heeft thans ook de vijf- dagenweek ingevoerd voor het gemeente- personeel. Deze maatregel wordt vrij alge meen, en zal ook voor de politiediensten van toepassing zijn. De administratieve diensten zouden nochtans een paar uur in de week 's avonds aanwezig zijn op het ge meentehuis, om de inwoners toe te laten inlichtingen e.a. te komen vragen... Op Terjoden wordt momenteel ge werkt aan een nieuwe school voor het Klooster. Dit gebouw zal opgericht worden op de nieuwe wijk, die werkelijk tot een schitterend compleks is uitgebouwd. Ver mits de gemeente er aan denkt om een vijfde klas op te richten, en vooral door de verschuiving van het centrum van Ter joden, zou men bij de Heer Minister van Openbaar Onderwijs een aanvraag doen om de bestaande gemeenteschool meer in het Centrum op te richten. Voor de ouders zou dit alvast een hele verbetering zijn... De gemeenteraad van Erembodegem stemde eveneens eenparig een subsidie van 1.000 F voor het comité «Brussel» tegen de talentelling. Proficiat Door de stad Aalst en de gemeente Erembodegem werd een regeling getroffen in de vervoerdienst van de leerlingen. De autobus van de stad Aalst, die op het grondgebied van Erembodegem talrijke kinderen kwam afhalen, zal voortaan Erembodegem niet meer aandoen, zodat de leerlingen in de gemeente zelf kunnen schoollopen. EDUARDO del PUEYO r' Deze uitzonderlijke Beethoven vertolker is voor het Aalsterse publiek lang geen onbekende meer. Als degelijk musicus en ongemeen knap virtuoos, tegelijk intelli gent en svmpatiek mens, liet hij bij zijn optreden in Aalst, steeds een onvergetelij ke indruk. Zoals uit zijn eigen indrukken blijkt, was onze stad getuige van zijn de buut in de concertwereld, waar nij thans schittert als een der grootsten. Dit is waar schijnlijk wel een van de redenen waarom hij het Aalsterse publiek een warm hait toedraagt. Wie het geluk had hem verleden jaar te beluisteren als solist, begeleid door het N O. B., zal de sublieme vertolking van Beethovens' 5e-concerto niet zo vlug vergeten. Reeds op veertienjarige leeftijd verwierf hij een eerste prijs voor piano aan hat Conservatorium van Madrid. Zijn optreden te Parijs in het kader van de Lamou- reux-concerten. ter gelegenheid van het honderdjarig afsterven van Beethoven droeg de unanieme bewondering weg var de franse pers. Gewetensvol kunstenaar als hij is, ondei breekt hij plots voor een periode van tien jaar zijn reeds rijk gevulde carrière om zich aan de studie te wijden van de nieuwe pianometode van Marie Jaëll, leerlinge v?n Liszt 1937 betekent voor hem een nieuw hoogtepunt. Een optreden te Brussel wordt de start van een reeks schitterende concerten in beide werelddelen, zodat zijn interna tionale faam voor goed gevestigd wordt. del PUEYO. de geniale Beethoven-interpreet, zal, naar aanleiding van het CHOPIN jaar, het tweede gedeelte van zijn recital integraal wijden aan markante werken van deze heerlijke romanticus FANTAISIE. SCHERZO. NOCTURE om te besluiten met de enig-roerende, magistrale POLONAISE in la bémol. Kaarten Fr. 50 80 100. LOCATIE PARKLAAN, 89. TEL. 216.49.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1