en omstreken Problemen in het Onderwijs. "Wilde Aardbeien 1>50 fr" I Ovo /J ^Wlióóiebriej uit ^exaó Len leerrijk intermezzo li azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST IHde JAARGANG Tel. 241.14 P R. 88172 ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 NUMMER 84 xmzM&eaiï het nummer, f l - En nu wat nieuws, want ge zult nieuws gierig zijn hoe ik het stel in mijn nieuwe thuis. Ik ben het hier reeds heel goed ge woon. 't Is hier heel warm. Als mijn koffers toekomen uit New-York zal ik met mijn belgische termometer (van Jozef) eens kunnen meten. Hier zijn het allemaal an dere. 't Ben volop aan 't werk hoor Nu begin ik me missionaris te voelen Och, ge hebt geen gedacht wat er hier alle maal te doen is Elke morgen van 9 uur tot 12^ uur ga ik op huisbezoek. We doen zo wat 't werk wat bij ons de Onderpastoors zouden doen. We bezoeken al de families van de parochie Wat we ontmoeten 't Is onbeschrijfelijk. De mensen zijn zeer openhartig. Ze zeggen eenvoudigweg alles. In elk gezin zijn er veel kinderen 9 of 10 is geen zeldzaamheid. Nu... met onze steek kaarten gaan we op ronde Zijn de kindjes gedoopt Eerste kommunie gedaan Zon dagmis Paasplicht Kerkelijk huwelijk? Burgerlijk huwelijk of samen wonen Dat moeten we allemaal onderzoeken. De meeste huwelijken zijn alléén burger lijk zeer velen wonen eenvoudig samen... 't Zijn nog kinderen als ze trouwen 15, 16, 17 en 18 jaarGe kunt gerust de kin deren voor broer of zus van moeder hou den Echtscheidingen Bijna overal waar wij komen is het 2de of 3de huwelijk. Van godsdienst en kristelijke plichten kennen ze niets... en toch zijn het «Katolieken» 't Is echt erbarmelijk. De taak van «ons» (ik ben voorlopig nog toeschouwer, omdat ik nog moet engels le ren) is ze een weinig te helpen, aan te zet ten voor zondagmis (kommunie en paas plicht kan bij velen niet wegens huwelijk). Dan... private les in 't klooster voor de volwassenen als voorbereiding op eerste kommunie... trachten ze naar de kerk te brengen om hun huwelijk te regelen... enz. enz.... We werken eigenlijk voor de Pas toor Elke morgen eerst om zijn orders en middags verslag uitbrengen. Dat is nu nog 't werk van Zuster Hildeward. Ze houdt de fichen bij enz. want ik heb engels te leren. Al onze andere zusters geven les hier in de parochieschool, .ook Moeder. Er is echt te kort aan arbeiders voor de oogst Na de school om 3y2 uur hebben we ca- techismusles te geven aan de leerlingen van de publieke scholen, waar er niets van godsdienst of gebeden geleerd wordt. In de meeste parochies is nog geen klooster. Ik geef 2 maal per week godsdienstles voor de kleinsten, 'k Heb natuurlijk alles op te schrijven en te leren. Maar zo zal ik nog best leren, is 't niet Och, er is hier zo een grote nood Van de parochies in 't ronde vragen ze allemaal «zusters en... er zijn er geen Is dat niet jammer Bid toch veel voor ons en voor ons werk. Bid, opdat we werkelijk «heili gen» zouden zijn want anders zullen we geen invloed kunnen uitoefenen op deze mensen. Weet U... degenen die hier «goed zijn» zijn dan ook werkelijk apostelen on der hun volk maar er zijn er zo weinig Zo is er bv. een leek die elke zondag de mis op de preekstoel uitlegt en de gebeden luidop meezegt met de priester. Is dat niet schoon. Ik ben zo blij dat ik hier ben, omdat ik, hoe weinig is het dan ook nog, toch al mag meehelpen aan 't apostolaat. Ik ben hier echt gelukkig Dat wil niet zeggen dat we het. gemakkelijk hebben hoor Maar ge voelt U gelukkig omdat ge moogt meehel-1 pen aan 't geluk van anderen We zijn ei genlijk toch bevoorrechte zielen hé - j moesten alle mensen in België dat toch maar begrijpen 'k Ben een maand in New-York geweest, en daar ik op huisbe zoek ging veel gezien. Hier hetzelfde Wel... 't verschil is groot, geloof me 'k Had verleden keer al geschreven zeker dat het hier allemaal houten huisjes zijn, zonder verdieping (Daar staat meer over in de brief van ons Marieken ge moet hem dan maar een vra gen). Als ge in een huis binnenkomt en het krioelt er van kindjes rondom U dan <:YYlióóiezoncla<g 1960 Voor enkele weken keerde in het Aalsterse een missie zuster terug die' sedert 1927 onafgebroken op haar post in India had gestaan. Een leven van onverpoosde opoffe ring in dienst van de minstbedeelden in deze wereld. Slechts één voorbeeld uit vele. Op deze Missiedag is het een dwingende plicht dat de gelovigen zich het Kriste lijke Apostolaatswerk herinneren van de missiezusters en missionarissen, w.o. ook tientallen stadsgenoten. Ter hunner intentie bidden we zon dag a.s. en vergeten we niet, hoezeer ze ook onze steun nodig hebben voor hun taak in dienst van het geloof. vraagt ge U werkelijk af waar slapen ze? Och... en ze zijn zo lief Mochten we hen toch het licht, het geluk van 't geloof kunnen bijbrengen. Er is nu weer een jongen van ongeveer 17 jaar die we verleden week met ons huis bezoeken er kunnen toe brengen hebben om naar 't klooster om privaat onderricht te komefe als voorbereiding voor zijn eer ste kommunie Hij is al een keer of vier geweest. Is dat geen schoon resultaat Dan zijt ge zo gelukkig hé 'k Wou dat ik al volledig engels kende... Maar wachten en ondertussen offeren voor hen Ik reken op uwe hulp allemaal Verleden zondag zijn wij naar de «Vlaam se kermis» d.i. «Jamaica» geweest. Dat is ten voordele van onze Kerk. We hebben namelijk een houten kerkje en Pater Storm (onze Pastoor) gaat een nieuwe stenen kerk bouwen. Er was heel veel volk op de «Jamaica»! Maar alles zo anders als bij ons. Het «restaurant» waar gebraden kip met «van alles» erbij te be komen was, was in ópen lucht, ge moest ze zien smullen hebben Zeer veel groeten uit een land van zon en lucht. Ik bid voor U allen. Zr. MARIE DIERIC. San Juan Couvent. Maridastreet, 322 San Antonio 7 TEXAS (U.S.A.) Pol van de Abeele Kinderkop. IN DE STEDELIJKE FEESTHAL DE WEEK VAN DE KU NST EN DE KULTUUR AVONDLESSEN OF ZATERDAGSCHOOL De veralgemening van de vijfdagenweek heeft reeds heel wat verandering gebracht in de zeden en gebruiken. Die vrije dag biedt trouwens vele mogelijkheden voor ont spanning, beoefening van een of ander hobby, zelfstudie enz Het hoeft dan ook nie mand te verwonderen dat links en rechts de vraag onderzocht wordt of 't niet moge lijk is de traditionele avondlessen te vervangen door lessen op zaterdag. We staan inderdaad voor een nieuwe toestand. Vroeger, toen er algemeen od Za terdag gewerkt werd, was er maar één uitweg tot beroepsvervolmaikng, de avond school. Vrij veel jongelui volgden avondlessen, of althans begonnen met goede moed de avondschool te bezoeken. De statistieken van het ministerie van Openbaar Onderwijs leren ons dat de laat ste jaren 110.000 a 120.000 leerlingen zich jaarlijks laten inschrijven voor het on derwijs met beperkt leerplan Het grootste gedeelte hiervan is avondonderwijs. Dezelfde statistieken leren ons ook dat jaarlijks slechts 16.000 diploma's worden afgeleverd in deze onderwijssek- tor Alhoewel deze cijfers moeten geïnterpreteerd worden aan de hand van thans nog onbestaande elementen, laten ze toch toe te besluiten dat het avondonderwijs een zeer grote afval kent. Niet zonder reden trouwens De handel (talen, daktylo, boekhouden, verzekeringen) is vanzelfsprekend een der meest gevolgde lessen 43.000. Dan volgt metalen 17.000; kleding 15.000; bouw bedrijf 6.000; electriciteit 5.000 EEN KLEINE ENQUETE. Een bescheiden onderzoek in een twin tigtal avondscholen in het Vlaamse land waarvan we de resultaten niet willen veral gemenen, brengt het volgende aan het licht Zeer vele jonge lieden laten zich inschrij ven in de maanden september-oktober maar in de maanden februari-maart is nog maar de helft van de ingeschrevenen regel matig aanwezig, terwijl slechts 20 a 30 t.h de examens afleggen. De meisjes blijken over het algemeen standvastiger dan de jongens, maar hun voorkeur schijnt te Jgaan naar éénjarige kursussen. De lessen worden niet in bijzonder gun- iStige omstandigheden gevolgd velen ko men recht van hun werk en eten gauw voor de les (of tijdens de les) enkele boterham- imen, kopen een zakje frieten of blijven nuchter tot tien of zelfs elf uur 's avonds Volgens de getuigenis van verscheidene professoren verflauwt de aandacht zeer [vlug. Van de professoren zelf vraagt het «en zeer grote krachtinspanning, vermits ongeveer de helft onder hen reeds een gan se dag les hebben gegeven en de andere helft een drukke dag op het bureel of in de nijverheid achter de rug hebben. Het ge beurt ook niet zelden dat de leraren even hongerig zijn als de studenten 1 Voeg hierbij dat in vele scholen" tijdens de avondlessen de werkvrouwen met em mers rondklengelen, met veel lawaai de gangen vegen of luidkeels de laatste nieuwsjcs staan te vertellen, en het wordt duidelijk dat het studieklimaat zeker niet aanwezig is. De jonge arbeider, de jonge bediende die «vooruit wil komen» zoals de volksmond zegt, moet vier a vijf maal per week na een zware dag naar de avondschool, van 18 tot 20 of 21 uur, terug thuis tussen 21 en 22 uur, avondmaal. Nooit een avond in de huiskring, zeer onregelmatige, en dik wijls opgewarmde maaltijden, heel wat tijd en geld voor verplaatsingen... Alleen helden houden zo eeen regime drie of vier jaar vol PRO EN CONTRA Op het eerste gezicht lijkt de vervanging van de avondschool door de zaterdag- school een oplossing vor vele, zo niet alle moeilijkheden Geen nutteloze verplaat singen meer, de avonden zullen in de huiskring kunnen doorgebraacht worden en bovendien laat deze oplossing nog een hele zondag vrij, die zowel voor ontspan ning als voor zelfstudie kan gebruikt wor den. Het herzien en bijwerken van de za- terdaglessen kan zowel op zondag als in de week 's avonds gebeuren. Ook gezien vanuit het standpunt van het onderwijs, biedt de zaterdagschool vele voordelen de leerlingen worden een gan se dag ondergedompeld in een studiekli maat, de leerlingen noch de leraars zullen vermoeid of hongerig zijn, de lessen zou den gegeven worden bij daglicht (een niet te onderschatten fakor). Kortom de jonge arbeiders en de bedienden zouden werke lijk één dag per week «student» zijn. Daarbij komt nog dat heel wat gehuw de mensen, in beslag genomen door aller lei familiale verplichtingen in de huidige omstandigheden niet kunnen denken aan beroepsvervolmaking, maar dit wel zullen overwegen indien de zaterdagschool een werkelijkheid wordt. Nochtans mogen we de zaterdaglessen ook niet te idyllisch gaan beschouwen. Er zijn vele moeilijkheden, al zijn de meeste van praktische aard. Vooreerst geniet nog niet iedereen van de vijfdagenweek en zijn er belangrijke kategorieën die er wellicht nooit van zul len genieten. We denken hierbij aan de middenstanders en de landbouwers. Zonen van landbouwers en van middenstanders, zelfs indien ze de aktiviteit van hun vader niet uitoefenen, worden 's zaterdags nogal gemakkelijk opgeëist om een handje toe te steken. Vooral in de handelszaken, waar het 's zaterdags bijzonder druk kan zijn, is dit het geval. Ook met de jeugdbeweging, die 's za terdags steeds meer aktiviteit gaat ont plooien, dient rekening gehouden. Ander zijds is niet iedereen die thans avondlessen volgt, geestdriftig voor de zaterdagschool. Vooral bij hen die talen, daktylo, verzeke ringen en boekhouding volgen, troffen we opvallend weinig entoesiasme aan voor de zaterdagstudie. Vele jonge arbeiders daarentegen ver klaarden zich resoluut voorstander van de zaterdagschool, maar zijn er zich wel van bewust dat het een zeer zware dag zal wor den. Sommige programma's in electrici teit, metaat, mechanica, voorzien thans ne gen en soms zelfs twaalf uur en meer per week. Hoe dergelijk programma op één za terdag afwerken Zoals men ziet is het probleem niet zo eenvoudig. Het loont echter de moeite het grondig te bestuderen want, de inzet is de kostbaarste en praktisch enige grondstof die België nog bezit de beroepsbekwaam heid, de vaardigheid van zijn werkkrach ten. Herman MELOS. De week van de Kunst en de Kuituur, ge pland door het Kultureel Aktiekomitee in samenwerking met de Aalsterse Kulturele Verenigingen, kunstschilders, beeldhouwers en letterkundigen uit Aalst en omstreken, zal hedennamiddag te 17 u. in de stedelijke [feesthal, plechtig geopend worden in aan- jwezigheid van het stadsmagistraat. Toespraken zullen gehouden worden door de H. Emiel Langui, direkteur-generaal voor Kunst, Letteren en Volksopleidtng over Leef met de Kunst van Uw tijd en de H. Jan Walravens, letterkundige over Het Aalsters aandeel in de vernieuwing van de poezie. In het kader van deze kulturele manifes tatie wordt in de feesthal een tentoonstel ling gehouden met werk van de beeldhou wers Frans de Geyter, Mare de Bruyn, Frans Lemaitre, Ignace De Vos, Alfons Huylebroeck, Maurits Schellinck, Georges Wasterlain; de kunstsmeden en sierkunsten naars Fritz Kieckens, Luc de Mot, Paul de Mot en de kunstschilders Theo Praet, Frans Pereboom, Cyriel Paepe, Maurits Schelck, Modest van Mulders, Frans de Coninck, Louis van der Meirsch, August Coppens, René Bekaert, Etienne Bauwens, Jan San ders, Pol van den Abeele, Luc Claus, Jo zef de Schrijver, Willem Mechnig, Jef de Wit, Hoenraet Luc, Persoons Louis, Etienne Lecompte, Alfons Roggeman, Jozef van den Steen, René Vinck. Verschillende doeken van Valerius de Saedeleer zullen eveneens geexposeerd worden. Maandag 24 oktober gaat een literaire avond door die ingeleid wordt door de uit het Aalsterse afkomstige Vlaamse dichter Jan Vercammen. Gaston Durnez en Pros per de Smet zullen voorlezen uit eigen werk. Verlenen verder hun medewerking Hugo- Ke, Mielcoonsx. Het verder programma van de week van de Kunst en Kuituur publiceren we in het Kalender van het Kulturele leven op pagi na 2. DE S. M. VAN GOEDKOPE WONINGEN VOOR HET GE WEST AALST, AAN DE EER. Door het Nationaal Instituut voor Huis vesting, werd onder de auspiciën van het Ministerie van Openbare Werken en van de Provincies, een Nationale Wedstrijd Groenruimten ingericht tussen de maatschappijen voor Volkswoningen en van Kleine Landeigendommen, alsmede de gemeenten De Nationale Jury heeft de Prijs der Provincie Oost-Vlaanderen, alsmede een Nationale Prijs, toegekend aan de Tuin wijk Begijnhof opgericht door de S. M. van Goedkope Woningen, onder voorzitter schap van Baron Moyersoen. Zelfde maatschappij heeft de oprichting ondernomen van een nieuwe tuinwijk op het H. Hart, genaamd Tuinwijk De Blieck In deze tuinwijk die een oppervlakte be slaat van 7 ha. zullen ongeveer 220 huizen worden gebouwd. Een eerste reeks van 93 woningen is praktisch voleindigd. Begin 1961 zal aangevangen worden met een tweede reeks van 81 huizen, terwijl de oprichting der overige, voorzien is voor einde 1961 of begin 1962, naar gelang er kredieten zullen worden toegestaan. DE «VERTROUWELIJKE NOTA» Na het intermezzo van de «vertrouwelij- ke nota kan de regering en in 't bijzonder I Premier Eyskens weer aan het werk. Het j was niet de eerste hinderpaal en het zal niet de laatste zijn voor de regering Eys kens III. Velen immers achten zich geroe pen roet in het eten te gooien Het «incident» dat flink werd opge schroefd door een reeks Franstalige bladen met de bedoeling partijvoorzitter Theo Le- fèvre uit het zadel te lichten is jammerlijk mislukt want de vergadering van de C.V P.-wijzen stelde in een persmededeling vast dat er geen meningsverschil bestaat in de schoot van de Christelijke Volkspartij inzake het regeringsprogramma zoals het reeds door de Kamers werd goedgekeurd. I Het zou van naïviteit getuigen te menen dat deze vergadering alle konflikten tussen partij en regering, tussen kristen-demo- kraten en konservatieven, tussen Vlamin gen en Walen uit de weg heeft geruimd. Neen de ware betekenis van het communi qué lijkt de volgende te zijn Alle» geschil len die thans kunnen bestaan worden in zekere mate opzij gezét, naar de achter grond verschoven en de Christelijke Volks partij, zegt de heer Eyskens haar volledige steun toe. Het belang van het land vereist immers dat deze regering verder regeert. Gans het incident en de politieke gebeur tenissen van de jongste weken hebben de politieke waarnemers duidelijk gemaakt dat er wat veranderd is in dit land wat be treft sommige machtsverhoudingen. De grootste franstalige katolieke krant waar van gezegd wordt dat zij de opinie weer geeft van een groot gedeelte der franstalige C.V.P.-parlementsleden, voert nu reeds maanden een zeer scherpe campagne tegen de persoon van de partijvoorzitter. Dit blad werd hierin nagevolgd door minstens drie Waalse provinciebladen. Deze bladen heb ben het zogenaamde «incident van de ver trouwelijke nota» tegen de heer Theo Lefè- vre willen uitspelen door een geschrijf waarin objektiviteit, waardigheid, kriste lijke caritas ver te zoeken waren. Welnu het hoofd dat ze wilden zien rollen, is niet gerold. Een overwinning van de Vlaamse kriste lijke opinie Sommige zullen het aldus in terpreteren en in zekere zin hebben zij ge lijk. Wij zien er vooral een bewijs in dat het merendeel van onze politieke leiders niettegenstaande perscampagnes en aller hande drukkingen, het belang van het land het welzijn van hun partij kunnen stellen boven persoonlijke voorkeur en kunnen aanvaarden dat sommige machtverhou dingen thans anders liggen dan tien jaar geleden. I. D. DONDERDAG 27 OKTOBER, 20 u., ST. JOZEFCOLLEGE EEN TWEEDE VERTONING VAN

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1