en omstreken Aaisters Panorama Veel geluk, Professor! Land van Aalst, een levende druk van het katolieke Vlaanderen. ^Pro Centra azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. ERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172 ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 NUMMER 86 1,50 fr. het nummer OPBREKEN OF NIET In november 1958 beleefde de Pontstraat een woedevlaag van vijf openbare diens ten die het nooit tegelijkertijd doch telkens om de beurt op de kassei-stenen gemunt hadden. Alles wat met draad, riool of stoom te maken had hielct zijn loopgrachten dan nog zo lang mogelijk in stand, alsof net een prestige strijd betrof. Onlangs werden daar de stenen opnieuw opgebroken voor die niéuwe zwarte straat bedekking. Was dat nodig Helemaal niet! Het bewijs werd voldoende in de Nieuw- straat geleverd. Begin dezer maand waren Aalsterse techniekers in openbare werken vast besloten gans de Grote Markt en oe tweede helft van de Nieuwstraat open ie smijten tot aan de Capucienenlaan, totdat iemand dit onzinnig besluit deed intrcK- ken. Nu is een machine tweemaal over de ou de stenen gereden, en de zwarte bedenking ligt er evengoed. Maar door die technische stommiteit van verleden jaar hebben tientallen midden standers uit de Nieuwstraat in december onherstelbare verliezen geleden. NOZEMS EN POLITIE Ik was benieuwd of onze stadspolitie ook in het socialistisch lokaal op de Hopmarkt een inval zou doen op zoek naar danslus- tige minderjarigen. En ja, dat is nu vorige zondag gebeurd. De jeugd bleek deze keer echter verwittigd. Nu vind ik dat niet zo erg, want het komt er niet op aan zoveel mogelijic no zems te vangen, dan wel hen uit de onge schikte atmosfeer van danslokalen en al die zg. privé-clubs uit te houden. De taak van de politie is preventief en opvoedend. Kan zij niet eens overwegen zelf een club voor nozems te stichten hen een orkest en zelfs een toneel- en sport kring te laten samenstellen En dat onze politie nu niet bewere dat ze niet de ge schikte of niet voldoende manschappen daartoe zou bezitten VARIA Onverpoosd reist dhr Etienne Gee- rinckx, Aaisters ambassadeur, door de Ver enigde Staten voor grotere werkverschaf fing in onze streken. Mochten zijn inspan ningen beloond worden Ik vind ook absoluut dat prioriteiten voor oud-strijders zouden moeten gelden in verband met tijdelijke tewerkstellingen, maar de vaderlandse betoging van vorige woensdag vóór de stempellokalen op de Keizerlijke Plaats had er oeter geen Hitier bij te pas gebracht, en geen honderd negen en negentig andere slachtollers kwaad ge maakt. De stand van Taal en Vrijheid in de tentoonstelling der Kunst en Kuituurweek had wei een betere piaats verdiend dan achter een betonnen pilaar. Is de eerbied voor een Landjuweeloeker dan zover ge daald NOG VARIA De aangekondigde cateh-voor-vrouwen die in de zaal Hink moest doorgaan werd geiukkiglijk afgelast. Dit werd slechts op de voorstelling zelf medegedeeld de clown-streken van het mansvolk gingen normaal door, zodat de inrichters dan toch de centen van de sensatie-jagers in- kasseerden. Dergelijke wansmakelijkheden dienden wettelijk verboden, zoals ook die muziekkampioenschappen in uithou dingsvermogen, d.i. tot de «helden» bewus teloos neervallen, en die een paar jaar geleden door ons toenmalig stadsbestuur werden geduld. Hebt U net ééntonig koncert op het Statieplelin al gehoord, dat er reeds weken lang door de autobussen verzorgd wordt Alles in één toon, de hoge do. Dit bij ge brek aan het smeren der autobus-remmen, j waarschijnlijk in het kader der soberheids- politieH van de Heer Eyskens. «Mayarna terug» stond op de platen van heetgebakerde voetbal-supporters. Nu werd die tekst waarempel door sommigen j geïnterpreteerd als een doodgewone «Ike. 1 go home». Welnee verdorie, Mayarna terug in de ploeg De protestanten hebben mijn j zegen. w w w De prijs van één wafel is 7 Fr. en alle i Wafel-liefhebbers zullen er dezer dagen weer toe bijdragen een geldsommetje vooi de missies te laten vergaren. Het volstaat naar dhr Herman Blendeman, Val de Sae- deleerstraat, 24 te gaan of te bellen om de bestelling over te maken. Onze aktieve Aalsterse Achterlinie verwacht opnieuw Uw steunend eten en Uw etende steun. Alleen reeds de publikatie van de namen der bestuursleden van de Achterlinie, nl. de hh. Herman Blendeman, Karei Colson Jan Limpens en Louis Van Yperzele, heeft er mij toe aangezet dit jaar nog een wafel meer te eten. Van 's gelijken DE PANORAMIST. DOKTcR VERONGELUKT TE AALST WAS HET SLACHTOFFER REEDS OVERLEDEN TOEN DE BOTSING GEBEURDE Donderdagavond, ^mstreeks 20 u. reed doKter Jozel Van Ongevalle, wonende Leo ul Bethunelaan te Aaist, met zijn perso nenwagen op de Parklaan toen zijn wagen te pietter liep tegen de stilstaande vracht auto van Peuus Neetens, wonende Gustaaf Papestraat, te Aalst. De kleine Renault was vooraan gans ingedrukt terwijl ook het stuur gans verwrongen was. Het slachtof fer, dat reeds overleden was, werd uit het voertuig bevrijd en bij een eerste onder- zoeK bleek hij nochtans geen dodelijke verwondingen te hebben opgelopen. Het hooid was licht gezwollen terwijl ook de borstkas enkele kneuzingen vertoonde. Men had dan ook de indruk dat de geneesheer reeds dood was toen het ongeval zich voor deed. Inderdaad de richtingsaanwijzer van zijn wagen was in werking gesteld zodat het schijnt vast te staan dat de bestuurder de stilstaande auto had bemerkt. Het is dan ook best mogelijk dat de 68-jarige genees heer, die naar we konden vernemen aan een hartziekte leed, door de dood verrast werd vooraleer de botsing gebeurde. Het onderzoek van de wetsdokters zal zulks moeten uitwijzen. Het slachtoffer is af komstig uit St. Maria Lierde maar kwam zich later vestigen te Aalst. oOÓ— DE OPHELDERING VAN DE DIEFSTALLEN IN KERKEN OOK GESTOLEN BEELO UIT Politieke wispelturigheid, een werkend uern vrije technische school van het iand volk, een spaarzaam volk, dat zijn drie hootdkenmerken eigen aan zuid Oost- Viaanaeren, met zijn kwart miljoen inwo ners, verspreid over 81 gemeenten en inge deeld in 5 kantons. De streek alwaar de woeste Heer WOESTE het aan de stok kreeg met Priester DAENS; de bakermat van het viaamse extremisme, die reefde vóór lalt, na 1918, en heden nog niet buigt voor het gezond verstand. Het enige vlaams arrondissement waar eenmaal twee communistische volksverte genwoordigers werden verkozen. En door die woelige tijden heen heeft de katolieke gedachte, onder politieke vormen steeds met vaste hand de politiek geleid, beïnvloed en gezegevierd. Waar vóór 1940-1945 de parlementsze tels verdeeld waren over 4 partijen, daar heeft de Christelijke Volkspartij sinds 1916 een einde aangesteld en sindsdien heeft ~e de helft of meer van de zetels bekomen en steeds met dezelfde gekozenen. In het kader van de provinciale vernie- zingen haalde de Christelijke Volkspat tij steeds meer dan de helft van de zetels en hielp aldus doelmatig mee om de volstrekte meerderheid in de provinciale raad a be halen. De schepencolleges van de kantonale hoofdplaatsen Herzeie, Zottegem en Ge- raardsbergen zijn uisluitend in katolieke een vooroeeiu van opvoedingscentrum «n vaaopieiding, een welüaad voor de zovctd nonuerden jongelingen die er geschooid worden. L)e ieuze «rood oi geen brood», ine sche ring en ïnsiag was te Aaist, benoort stras lang lot het verleden. JL»e basisorganisatie, üe Christelijke be roepsvereniging voor aibeiders, is van een minaerwaarüige positie uitgegroeid tot ue macntigste van ae streeK. Dit wordt bewe zen, niet aileen door het aantai leden, ijiuai Komt vooral tot uitmg bij de syndikaie ver- lezingen. Op cultureel gebied mag men spieken van een bloeiend toneelleven. Aalst-stac. alleen telt 8 Rederijkerskamers met daar bij nog een jeugdige groep die baanbre- Kerswerk verricht. Ook de katolieke muziekmaatschappijen kenden een heropstandmg na de werelooo:- log 1940-1945, die dit alles vernietigde. Ons economisch leven ondergaat veran deringen, de nijverheid wordt hervormu, met als gevolg dat ons weleer bloeiende textielnijverheid kwijnt. Onze arbeiders bevolking wordt voor de helft tenminste, aangewezen werk te zoexen buiten ons Ar rondissement; maar ze blijft aard en zeden bewaren, dank zij een dagelijks terugxeer naar eigen thuis. De spaargeest van ons volk wordt spre- ST. MARTINUSKERK TERUGGEVONDEN I handen. De twee anderen, Aalst en N.uiovc kend bewezen door het feit dat het Arren- Zoals onze lezers reeds weten werd tehebben c'e leiding met de socialisten. Anderlecht een eehtpa lanpehourien w&. gens het stelen van tal van kostbare voor werpen in verschillende kerken van het land. Onder de talrijke kunstwerken die in de woning van dit echtpaar werden ontdekt bevind zich onder meer ook een engelen beeld uit de St. Martinuskerk dat tijdens de afgelopen zomer aldaar verdween. Dit engelenbeeld is in eikenhout gebeeld houwd en afkomstig uit de 17e eeuw Het beeld was voorheen opgesteld op een zijaltaar ter hoogte van de trappen naar het koor. De andere diefstallen werden gepleegd in kerken te Brugge, Zellik, Anderemme Ciney, Aarschot, Edingen, Turnhout. La- roche, Durbuy, Libramont, Hoei, Pepingen en Asse. Van de 81 burgemeesters zijn er 6 zoge zegde liberalen,A socialisten en dus 72 ka tolieke burgemeesters. Bij de schoolstrijd van de jaren 1870 was het arrondissement Aalst één der bi^ zonderste voorvechters. Bij de strijd '-oor het behoud van de Dynastie, tussen 1945 en 1950, was Aalst van de eerste met een massa bloemen ten Paleize, om zo zijn ge hechtheid aan de Kroon te betuigen. Bij de uitdaging van het katoliek geweten tijdens de geweldige schoolstrijd, in 1955, mocht ons volk onder de Jan Breydels worden ge rekend. dissentent Aalst meer bewoners van eigen huisje telt dan huurders. Kan er een scho ner getuigenis geleverd worden van de in vloed van de weldoende politiek va-.i de Christelijke Volkspartij op dat gebied Dit is een bondige schouwing van het politiek, opvoedend cultureel en economiscn leven in het Land van Aaist. Wanneer wij dit alles zo overzien, wij die er leven en het dagelijks meevoelen, wij mogen met fierheid getuigen het Land van de nop en de snijbloemen is een parel aan de kr<xm van het katolieke Vlaanderen alles streeft er naar het goede voor eigen volk, :naar ook voor de minder bedeelde broeders ve Onze katolieke colleges bloeien en nemen re buiten zijn grenzen, ginds in de missies steeds verder uitbreiding; de leerlingen wedijveren er voor de beste staatsbetrek kingen. Aalst heeft de machtigste en meest mo- In dat Land van Aalst zijn wij fier te le ven en te werken. EUGEEN MOR1AU, Volksvertegenwoordiger In zijn voordracht over het Aaisters aan deel in de Vernieuwing van de poezie. heeft de spreker Jan Walravens zich her haaldelijk vergalopeerd. Bij wijze van in leiding, handelend over de «Aalsterse» li teratuur in haar geheel, bleek hij alvast onbekend met het werk van een der mar kantste toneelcritici der laatste dertig ja ren, met name Z. E. H. Alois de Mayer Wie enigszins vertrouwd is met de ontwik keling van het Vlaamse toneelleven, voor al dan na de eerste wereldoorlog, moet we ten dat men deze figuur niet zonder meer kan voorbijgaan. NOBELPRIJS VOOR EEN AALSTENAAR Dezelfde Walravens heeft verder de voor vele boute bewering naar voor gebracht dat z. i. L. P. Boon de enige auteur in deze tijd is, die in Vlaanderen in aanmerking komt voor de Nobelprijs. Het is natuurlijk nogal een kwestie van persoonlijke appre ciatie. Zelf de man in kwestie, de van natu re uit al te bescheiden Aalsterse roman cier, moet een Thomasglimlach op het ge laat gespeeld hebben. Het hemd nader dan de rok zijnde, zouden wij, onnadenkend, geneigd zijn met de be wering van de journalist Walravens in te j stemmen. Maar de oude Shakespeare zie reeds dat men zin voor maat moet hebben. In de naoorlogse literatuur is de geboren Aalstenaar, L. P Boon zonder twijfel een der «knapste» romanciers van het ganse Nederlandse taalgebied. Zelf van katolieke zijde, o.m. door André Demedts, heeft men dit afgezien van zekere extra-literaire be zwaren t.ov zijn recent werk, reeds er kend, en terecht. Maar dit alles neemt niet weg, dat wij met vele andere de mening toegedaan zijn dat bijaldien ooit een Vlaams auteur kans maakt voor de Nobelprijs, daartoe voorals nog alleen Stijn Streuvels in aanmerking komt. Het is mogelijk dat het werk van de eenzaat uit Ingooigem om het nu eens la- Mdair uit te drukken, uit de mode is. Maar met de mode, de literaire mode, vergaat het net als met de dameshoeedn. Inmiddels, moet Jan Walravens eens le- ®n wat Jan Greshoff schreef over de zelf- clage cl& ^J-eeötUalle. overschatting in Vlaanderen. HUMOR BIJ DE VLEET De literaire avond die in de feesthaile doorging, stond in het teken van de humor. Humor waarvan Jan Vercammen, gewa pend met Swift, Balzac, Mutatuli en ijver vreter Kaiser Willem II, zei dat het de schoonste volmaking van de dichterlijk heid is. Wandelend op de paden van de humor was hijzelf, Jan Vercammen tot de vast stelling gekomen dat Maria Stuart, de En gelse koningin, te Edinburg werd geboren in afwezigheid van haar ouders. Over de oude Belgen, zei hij dat ze leefden van jacht en visvangst en zich vermenigvuldig den met dobbelstenen. Nadat dezelfde spreker ootmoedig had bekend dat humor geen mannelijk mono- polium was, kwamen resp. Prosper de Smet, Gaston Durnez en Hugoké op .jiet po dium. Prosper De Smet las gemoedelijk voor uit zijn werk. Aan de Voet van 's Graven steen en uit ander proza waarin hij zich zelf op de korrel nam waardoor hij blijk gaf van een zeldzaam schone eigenschap I En dan kwam Gaston Durnez, die aan- vankelijk gemeend had te spreken over het j probleem der kinderloosheid maar dit on- 1 derwerp had laten varen, nadat blijkens een medische enquete door plaatselijke j dokters thans vast staat dat de kinderen niet noodzakelijk deze kwaal van hun ou- j ders erven. Hij las dan voor uit zijn reeds populaire Wiltzang, een rijmen en kartoenboek, ge- illustreerd door Hugoké. Ter intentie van de experten en de expe- J jrimentele inzake poëzie zou Durnez er vooraf op wijzen dat zijn verzen rijmden jen voeten hadden, soms met eksterogen. Over de verzorging van soortgelijke ekster ogen bleef hij de vraag schuldig. Maar bij bijgaand Wiltzangetje had Dur nez alvast zijn publiek op de hand Gezelle staat gestandbeeld in Brugge, schone stad Hij stierf voor de Bevrijding Daar hij anders gezeten had. Mijn Vlaanderen spreekt een eigen taal Gof gaf elk land de zijne en laat ze rijk zijn, laat ze kaal de Vlaming werkt toch in de mijnen. TONEELAVOND. Opmerkelijk was de buitengewone be langstelling voor de toneelavond. Er was een geslaagde keuze gedaan voor wat de stukken betrof. De revelatie van de avond was voor die genen die er onbekend mee waren, de ac- teerkunst van Mevr. Van Hoorick, waar mede we geen afbreuk wensen te doen aan het optreden van de andere dames en he ren. Dat Mevr. Mathieu als Nattalia Stepa- novna in Tsjedhows Huwelijksaanzoek nog al letterlijk en figuurlijk een loopje nam, wist het publiek in een bui van goede luim te waarderen. j Moge ook deze vorm van co-existentie tussen de verschillende toneelgroepen ook in de toekomst voortgezet worden. Artis- jtieke wedijver mag niet verworden tot soort van opbod, waarmede uiteindelijk geen enkel groep gediend is, en alleszins niet het toneel. VLAAMSE KOPPEN. Er hangt daar in de literaire stand, een zeldzaam mooie fotografie die de ken ners zeker zullen op prijs stellen. Paul j van de Abeele die dit snapschot van Pater i Callewaert en Alois de Mayer maakte zou de reeks moeten voortzetten. Op de literaire avond was het Jan Vercammen die ook als animator Hier deze Vlaamse dichter in gesprek met Prins Willem van Zweden, een bijeenkomst in Zurich. door GROEP TUL op zondagen 6 en 13 november en maandag 7 november in St. Jozefskring, Meuleschettestraat. VAN VAN DER GUCHT TOT VAN DER GUCHT. Iemand heeft maandagavond geinfor- j meerd over de verwantschap van Sylvain van der Gucht en Gaston Van der Gucht. Men heeft de navrager laten vertrekken in dé mening dat Sylvain en Gaston kinde ren van eenzelfde vader zijn. DE GEEST VAN FRANS CLUYTENS. Tussfcn de vele werken van schrijvers en dichters uit het Aalsterse liggen er ook en kele vertalingen van wijlen Dr. Frans Cluytens. We hebben aan hem in het bie- zonder teruggedacht. Gelovig man was een der schoonste nen- selijke eigenschappen die hem sierde, rijn ruimheid van geest, zijn betrachting alle scherpe tegenstellingen vooral in deze stad te overbruggen, overtuigd als hij was van de relativiteit van vele aardse dingen. Moge deze week van de kunst en de kui tuur bij velen het geloof in de schoon men selijkheid hernieuwt hebben. T.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1