en omstreken Veel geluk, Professor! it at- 3 ï4alót, ótad van :>p het Aalsters Podium Lezerstribune Aalsters Litterair Album j azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,— fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST lüde .JAARGANG. g Tel. 241.14 P. R. 88172 DONDERDAG 3 NOVEMBER I960 NUMMER 87 1 1,50 fr. het nummer. ^^jMen kan de Duitse bezetters uit de voor- lanie wereldoorlogen van allelei kwaad be en, van de Engelsen kan men zeggen ze in 1940 de voorkeur gaven aan de Oostende-Dover, aan de Canadezen dat het in illo tempore in onze goede stad nunfcal bont maakten. aar geen van deze oude vijanden en enden hebben ooit op een zulkdanige ize aan de vrijheid tekort gedaan zoals leer in 1793 de Fransen. Uthans in onze stad. Stel u voor waarde er, in dat voor ons land niet gezegend x waren de Franse autoriteiten in onze d van oordeel dat er teveel café's ofte vergen waren. .en, u ,ron< s ïgen iki hei u m r nooi Eed estui Lu,. Af li Bi zij verorderden «In consideratie ge nen den excessieven nomber van her- rgen, die er presentelyck in deese stadt onden worden en dat aldus het gerief ;te den intrest van het publicq niet en heeschte enige voordere herbergen, is esolveert geen nieuwe erectiën van her gen voor het toekomende meer toe te Geparafeert Lefebure. )p grond van deze resolutie werd Jaco- Steppe het openen van een herberg ge- igerd. diep Pol srvla lan isstri DE BELGISCHE AANWEZIGHEID IN KONGO. WEDREN NAAR HET WITTE HUIS De namen van Aalsterse herbergen in het midden van de vorige eeuw geven een boeiend beeld van het toenmalig leven. Zo kende men o.m. op de Grote Markt, In het Paviljoen, De herberg van Jan Daioze, Den Biekorf, La Maison de Ville en Le Lion d'Or aan de Veemarkt. In de Algerie aan de Hoogstraat, In St. Anna aan de Gentsestraat, In het Keysershof aan de Korte Nieuwstraat. Het Rood Kazaksken aan de Varkensmarkt, De Postiljon en De Halve Maan in de Kerkstraat, Het Brou wershuis aan het Priester Daensplein, De Koemerkt aan de Houtmarkt, Bij Treze Koilé aan de Hoogstraat, In Beigrado en Den Dobbelen Arend te Mijlbeek, De Post hoorn aan de Gentsestraat, Den Playsanten j Hoi te Mijlbeek, de Kannonier aan het Kalfstraatje, de Giraffe, de Groen Poort, de Vrije Jagt, dc Keyzerinne, 't Kleyn Ni- nove, In den Hemel, Het Wit Konijn, Den Crimeé, Het Meyboomken, aileen in de om geving van de toenmalige Zoutstraatpoort De Lindenboom, De Vier wegen en Den Dikken Boom aan de Bredestraat, De Rose Het Lammeken en het Smidske aan de Moorselbaan, l'Alliance, Den Schaepslal 't Puytelaweyt ter hoogte van de vroegere Nieuwstraatpoort. ERNST EN LUIM BIJ DE CATHARIMSTEN Met het blijspel Welterusten., een efyuk zonder veel pretenties maar niet onder kwaliteiten, zijn de Catharinis- voor het seizoen 60-61, scheep ge- aan. Reder ofte voorzitter A. van le he leek hield de traditionele begroeting it, 1!- de champagnefles werd mogelijks chteraf stuk geslagen tot de schëcps- ui en de passagiers en gewaagde hier- okij van de moeilijkheden waarmede iet alleen de spelevarende Catharinis- en af te rekenen hebben. Ofschoon, naar we menen zonder apiteinsdiploma heeft Bert Corthals a anuit zijn stuurhut de plezierboot rvlak w.r deskundig gelaveerd, zodat ook rimmige gezichten van de critische 1 tuurlui aan wal, tot een spontane lach oorzi ntplooiden. AAN ONZE LEZERS. Regelmatig ontvangen we brieven van lezers met betrekking tot allerlei politieke kwesties en plaatselijke toestanden. Op zijn minst kan gezegd worden dat het optreden van de UNO in Kongo geen suk- ses is geworden en zeker en vast geen weldaad voor dit land is gebleken. Nooit was de politieke chaos er zo groot. En pre cies op dit ogenblik meent men te Manhat tan en meent meer speciaal dhr H. twee brieven naar ons land te moeten schrijven waarin de fout voor al die moeilijkheden zonder blikken of blozen in onze schoenen wordt geschoven. De termen van deze brie ven zelt zijn kwetsend voor België en onze regermg heelt ze dan ook terecht afgewe zen. iNoentans zou dnr. H. twee dingen goed in nel nooid moeten prenten. Eerst en voor dat de thans in Kongo aanwezige Beigi- scne technici niet door Belgie werden uit- gezonden, maar wel door de Kongolese au toriteiten werden geroepen. Ten tweede dat zonder deze technici Kongo in een nog diepere chaos zou worden gedom- peiu aan nu al het geval is. Zoals Senator zvuouia, uit Kongo, die thans te New-York erioen net zo typisch heeft gezegd never de neigen dan nongersnood. En onlang.- nog verxiaarde een ander Kongolees lei der hier in Brussel België en Kongo zijn ais twee kaxeiende echtgenoten die echter nooit uit eikaar gaan. Onze regering heeft dan ook terecht de ze protest van riammarskjöld verontwaar digd atgewezen. Mogen we hierbij even hermneren aan het feit dat dhr H. nooit gtmeena heeit een dergelijke brief te moe ten schrijven aan Rusland, toen dit land Hongarije bezette, of ook onlangs niet toen China Tioet te lijf ging. Het is nu overduidelijk geworden dat ;unr. H. op sleeptouw wor genomen door Het republikeins duo, John F. Kennedy en Lyndon B. Johson, resp. kandidaat voor het presidentschap en het vice-presidentsc hap blijven in weerwil van de verkiezings hoogspanning, steeds maar glimlachen. Ho pelijk blijft hun gelaat lachplooi na Dinsdag, 8 november, dag van de verkiezingen. evenzeer in de De traditie getrouw stellen we deze me- Mjmmige airo-aziatische landen, waaron- ningen en kommentaren van onze lezers Ghana en Guinea. Ais men daarbij be ten zeerste op prijs. Voor zover in deze uenkl dat Ghana kleiner is dan Roeanda teksten geen persoonlijke aanvallen voor- en zelfs ekoilomisch heel wat minder be komen, zijn we steeds bereid in de mate langnjkj dan doet het potsierlijk aan dh- van het mogelijke hieraan de nodige ^roemah te horen zeggen dat hij dingt p.aatsruimte te verlenen in Lezerstribune. naaf hel leiderschap van Afrika en is hel i. gev en toe was dit Welterusten niet rrij van het gevaar van een ontnuclitc- nde langdradigheid. Zelf de beste fijnsoort kan vervelen... Bij de aanvang liet de dictie bij som- lige spelers wat te w ensen en ook de ikstkennis bleek wel eens ontvoldoen- Maar voorts ging de opvoering .r in een vrij vlot spclritme, waarbij het zeer geslaagde en suggestieve ■or een dienstige rol speelde. Een ontspannen publiek applaudi- eerde dan ook van harte deze opvoe- ing waarbij we ditmaal vooral het op- ■r-^eden willen noteren van Paula Bon- aerens als een lieftallige, goedhartige al vu( andy, Pim Lambeau als een pittige [yra. Verleenden verder hun medewerking trie noi.d: Elaan r alst. nte I opfi |evr. Kombaut (moeder Hapgood) en zi^ van Mo| (vader llapgood), Rom. had buller (George-Sproet), Gil. Eelbode teld. zag al. iek ki it, mo kam hee dan iet be diep nder gen, 'tig. nen i ïn oni jkerw i, mo veten zijn aar st l je het n 'amilie ties h tosten volgt. Tede), Marcel Carlier (Arthur), Jos Smet (Charlie Hobson), Rita Smets hyllis) en Alb. Vandenboscli (John). T. Anderzijds is het vanzelfsprekend dat de brieven in Lezerstribune onder de ver antwoordelijkheid van hun inzenders ver schijnen en in geen enkel opzicht het blad verbindt. Naamloze brieven gaan onverbiddellijl; naar de papiermand. De Gazet van Aalst. VICIT VIM VERITAS. Aan de Koninklijke Rederijkerskamer Sinte Barbara - Arbeid en Kunst. Graag wou ik langs deze weg een wei nig meer uitleg vragen aan de bestuursle den van bovengenoemde Kunst en Kuituur vereniging; omtrent de aanhaling die deze vereniging gebruikte, van de Indiaanse dichter Bhartrihaai uit de 7e eeuw, op de keerzijde van haar propagandafolder van Oktober 1960. «Wie zich noch met dichtkunst, noch met muziek, noch met andere kunst bezig houdt, die is een stuk vee in levende lijve, wie slechts staart en hoornen ontbreken. Blijft hij, ook zonder gras te eten, in le ven; dan is dit het hoogste geluk dat zulk een stuk vee ten deel valt. Waar blijft dan het zieleleven van deze armzaligen die geen Kunst begrijpen. Zalig zullen zij nochtans zijn die arm van geest zijn, want het Rijk der Hemelen behoort'hen toe... Ik schrijf dit alleen maar, omdat ik er ten stelligste van overtuigd ben, dat er ve len zeer velen zijn die zich noch met de dichtkunst noch met de muziek of noch rret enig andere kunst bezig houden; maar toen ook behoorlijke burgers zijn... Jonekhere Renaat van Vlaanderen. en potsierlijk dhr. H. te zien kniebui geil voor deze kleine potentaten. De toestand in Kongo is dusdanig dal zonder Belgische technici geen enkele school, geen enkel bedrijf kan funktione- ren. Wel heeft de UNESCO 500 leraars be loofd, maar het bleef bij een belofte ver mits één van de leiders van die organisa tie onlangs nog toegaf dat de Unesco deze leraars niet uit een zak kon toveren. Bijgevolg heeft onze regering het bij hei rechte einde waar ze zegt geen rekening te zullen houden met de protesten van Ham marskjöld, die ondertussen omwille van zijn idioot optreden in Kongo de Nobel prjjs voor de vrede verspeelde. Mr. H. die thans met de rug tegen de muur staat, moet maar zelf de gevolgen dragen van zijn onverantwoord optreden Spijtig'genoeg brengt hij daarmee de helr UNO in diskrediet. Maar België hoeft zich daaraan niet te storen. Doe wel en zie niet om, zegt een oud spreekwoord. Dat hoeft ons land in Kongo te doen. En laten we ver der de honden maar blaffen. Wij gerakor er wel door. L. B. TWEE PERSONEN ERG GEKWETST op AUTOSTRADE TE NIEUWERKERKEN Alfons Van der Haegen uit Assebroek reed omstreeks 11 u. met zijn personenwa gen op de snelweg Brussel-Oostende in de richting Brussel. Ter hoogte van post 5 te Nieuwerkerken sprong plots een der voor banden. De chauffeur kon niet verhinderen dat zijn auto naar links zwenkte. Op het zelfde ogenblik voerde A. De Meyer uit St j Kruis een inhalingsmaneuver uit, zodat een botsing onvermijdelijk was. Daar de twee wagens een grote snelheid hadden volgde een geweldige aanrijding, waarbij Vanderhaegen en zijn zoontje die naast hem zat met volle kracht tegen de voorruit werden geslingerd. Hij liep bloedige kneu zingen op in het aangezicht, terwijl zijn zoontje zwaar geraakt is aan het hoofd. Ze werden onmiddellijk met een ambulance wagen ter verpleging naar het hospitaal van Aalst overgebracht. De tweede be stuurder De Meyer, kwam er met lichte kwetsuren vanaf, terwijl beide voertuigen erg gehavend zijn. SYLVAIN VAN DER GUCHT.] Een der Aalsterse schrijvers uit de vori- j ge eeuw, wiens werken zelf nu niet gans i in de vergeethoek geraakt zijn, is Sylvain I van der Gucht, de auteur van de fameuze volksroman Hel. Kasteel van Verdoeme nis. Sylvain van der Gucht die in 1823 te Aalst geboren werd, kende een nogal be wogen jeugd. Na lessen gevolgd le hebben bij de toen maals vermaarde Meester Buysse, kon hij het in zijn geboortestad niet langer wen nen en trok naar Parijs waar hij na aller hande artistieke avonturen in een kazerne terechtkwam. Maar ofschoon reeds 24 jaar liet het ou derlijk gezag zich tot in de Franse hoofd stad gelden en de jonge bohémien werd naar de Dirk Martens stad teruggezonden. Aanvankelijk voelde hij zich geroepen tot de schilderkunst, net als zijn latere stadsgenoot, de romancier Louis Paul Boon, maar, melden zijn latere biografen, de Aaistenaars begrepen Van der Gucht niet, die dan ook hoofdzakelijk te Brussel zijn werk exposeerde Wat Vader Van der Gucht voorspeld had gebeurde echter. Met zijn kunst kon Sylvain Van der Gucht naar het oude gezegde het vet op zijn boterham 1 niet verdienen, weshalve hij zijn talenten als schilder ten dienste stelde van een plaatselijk meubelfabrikant. Maar uit «noodzaak des herten» zou Syl vain van der Gucht, in zijn vrije tijd vol harden in de boosheid. Aanvankelijk schil derde hij landschappen en portretten van zijn vrienden. Zonder enige ambitie, want de jeugdige kunstenaarsdroom was sedert lang verzwonden. Later schreef hij ette lijke volksverhalen die prompt in een ou de ia terechtkwamen. Tot zijn echtgenote, Joanna van den Hauwe, die méér ambitie had en zakelijker van waard was, de teksten toevertrouwde aan Petrus Daens om ze desgevallend te publiceren als feuilleton in zijn weekblad Aangespoord door het suksss dat deze feuilletons te beurt vielen, weiden de ro mans van Sylvain Van der Gucht dra in boekvorm uitgegeven. Petrus van Nuffel, de niet genoeg ge waardeerde Aalsterse kronijker, vriend van Sylvain van der Gucht, stipte toen reeds aan dat Het Kasteel van Verdoeme nis, Jan Clercker of de eerste binders van Vlaanderen, De Zwarte Advokaat en Doc tor Goris even gretig gelezen werden als de romans van Conscience, August en De nier Snieders en Courtmans. Voor wat het zuidelijk gedeelte van Oost-Vlaanderen betreft zal deze bewering van P. van Nuffel wel steekhoudend zijn. Inzonderheid Jan Clercker of de eerste I binders van Vlaanderen kende een voor 'die tijd buitengewoon succes. Overigens I werden verschillende werken van S. van 1 der Gucht ook te Turnhout uitgegeven. In de jaren voor de laatste wereldoorlog verscheen nog een herdruk van Jan Clerc ker. Opmerkelijk is het feit dat de werker, van Sylvain van der Gucht vooral bekend waren bij de Vlaamse emigranten in de Verenigde Staten. Op het doodsantje van Sylvain van der Gucht die in 1894 overleed leest m^n o.m dat hij Jan Clercker en andere deftige verhalen (schreef) in alle Vlaamse steden overgenomen, ook in Amerika en aldaar in het Engelsch vertaald. N. DODELIJKE AFLOOP VAN AUTO-ONGEVAL TE AALST Dinsdag is Lodewijk Laffertijn, verblij- [vende in een woonwagen te Wieze aan de gevolgen van zware verwondingen, veroor zaakt tijdens een auto-ongeval in het ste- ,delijk hospitaal overleden. Laffertijn, die een vaderlandsloze is, was met zijn perso nenwagen op de Moorselbaan ter hoogte der Beekstraat, toen hij ingevolge een on gekende oorzaak de controle had verloren over het stuur en te pletter liep tegen een gevel. Hij is met een schedelbreuk en tal- loze verwondingen over het ganse lichaam Juit zijn gans vernielde wagen bevrijd en naar het hospitaal gevoerd, alwaar hij niet 1 meer tot het bewustzijn terugkeerde. Deze elf spelers van Volharden Aalst vrfrmcn thans het leidersteam in Derde Provinciale Reeks E. (Cliché «Het Volk» Bij de liandboogmaatschappij Aalst-Park te Aalst, werd Hubert DeTïendt uit Lede als kampioen gehuldigd. (Cliché «Het Volk» door GROEP TUL op zondagen 6 en 13 november en maandag 7 november in St. Jozefskring, Meuleschettestraat.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1