'Vb ïtüfretokia ft lek DE WERELD IS EEN SCHOUWSPEL.. DOORHEEN DE STAD CÏDe nacht der vrijgezellen FILMRUBRIEK KEUKENGEHEIMEN. ALLERLEI. Voor een goede schuim-omelet worden de dooier en het wit van de eieren zorgvul dig gescheiden en daarna ieder in een af zonderlijke kom geklopt. Het eiwit moet een vaste schuimige massa worden. Om dit werkje te vergemakkelijken strooien we een klein tikkeltje zout op de bodem van de kom (dus voor het eiwit er in gaai Zodra het eiwit is stijfgeklopt, wordt het onmiddellijk met de geklopte dooiers ver mengd en er voorzichtig doorheen geroerd Nu wordt de schuim-omelet in een gebo terde koekepan aan één kant bruin gebak ken en wordt dan dubbel gevouwen geser veerd. Het spreekt vanzelf dat zout en peper naar smaak wordt bijgevoegd. Om een luchtige- omelet te bekomer waarbij dus de rauwe eieren in hun gehe-. worden losgeklopt, moet men liefst gec room of melk toevoegen, maar we! een voudig wat water. Op 3 eieren reken', me 1 eetlepel water. Room en melk maken ee omelet wel zeer «souvereuse». maar nic luchtig. Té veel warmte vernietigt de werkir van gist. Daarom mag men gist nooit aan Om te voorkomen dat uw boenlap hard en aldus onbruikbaar wordt, bewaart U haar in een metalen goed afgesloten doos KLANKJES UIT DE MODEWERELD ZO KAN HET OOK CHARMANT ZIJN De katholieke kanunnik Michel Peyron heeft in een hotel in Lissabon 16 meisjes «netjes» model laten staan in een zedelijk verantwoorde modeshow. De meisjes van de «Piccola Turris Ebur- nen» uit Turijn lieten de honderden fami lies die in de ruime hotelzaal bijeen waren gekomen, zien hoe de vrouw elegant en aantrekkelijk gekleed kan gaan zonder daarbij «scandaleus» te zijn. De modeshow is een geweldig sukses in Portugal en wordt door de kerk gesteund. De baten zijn bestemd voor plaatselijke iefdadigheidsdoelen. LINGERIE De jongste jaren wordt er veel zorg be- j steed aan onze lingerie. Hoewel de model- llen betrekkelijk eenvoudig zijn, gaat de 'aandacht vooral naar coupe, materiaal en j afwerk.ng. wat het materiaal betreft de- !ze bestaat hoofdzakelijk uit nylon en mini- jcare batist. De bedrukte nylon baby-dolls waar onze jonge meisjes zo verzot op mengen met heet water of hete melk. Ge .zijn worden nu gevoerd met effen ny- bruik er steeds lauw-warme vloeistof voor. Overgehuden gist kan men enkele dagen bewaren door ze in een kom of glas tr drukken en dit omgekeerd in een bakje met water te zetten. De waterdamp zorg' er dan voor, dat de gist niet uitdroogt. Ir een koelkast blijft gist lange tijd goed. Om het schillen van amandelen tc vergemakkelijken worden deze wel eens even in heet water «gebroeid» en daarn: met koud water afgekoeld. Smakelijke blijven de amandelen echter wanneer w ze enige minuten in een heten oven leg gen. Het schilletje laat zich dan zonde moeite verwijderen. Hetz^fde kan me: toepassen voor alle soorten noten, die ge schild moeten worden. Patrijzen zijn in deze tijd van he jaar op zijn best. Het vlees van deze vo gel is buitengewoon fijn van smaak. Me rekend er één voor twee personen. Natuur lijk zijn de jonge dieren het best deze hebben geelachtig gekleurde poten. Bij ou de dieren zijn deze loodgrijs gekleurd Hierop dus letten bij het kopen. NUTTIGE WENKEN Vooral op gladde wollen stoffen zie men dikwijls glans verschijnen op het zit vlak van rok of pantalon, soms ook op d schouders van de rugpand. Men kan d glans verwijderen door een natte doek or de plek te leggen, hierover met een heet ijzer te strijken, vervolgens de doek weg te nemen en de stoom laten wegvlieden Door dit «stomen» gaan de vezeluiteinder in de draad weer overeind staan en ver dwijnt de glans. Uienlucht verdrijft men uit de mom door het drinken van melk. Ruiken de han den na het schoonmaken naar uien wrijf ze dan af met een flinke hoeveelheid zout en was ze onder stromend water. Ook andere minder aangename geurtjes ver dwijnen zo van de handen. Afwrijven mei melk of citroen helpt ook. Het springen van een kristallen of glazen schaal, wanneer er een hete vloei stof of spijs in wordt gegoten, kan men voorkomen door het betreffende voorwerp in een natte doek te wikkelen of er een zilveren lepel in te zetten, die zowel de bo dem als de rand raakt, en het dan lang zaam en voorzichtig te vullen. Het is ver keerd te veronderstellen dat dik glas niet zo spoedig springt als dun het tegendeel is waar. De gemakkelijkste manier om stukjes glas e. a. van een gebroken voorwerp op te rapen men bevochtigt licht de rand van een stuk dagblad en legt het op de vloer, waar het zal aanplakken. Met een borstel kan men dan gemakkelijk de scher ven op het papier vegen. STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN i In de week van 7 tot 13 november heb ben zich op de wegen en in de agglomera ties waar de rijkswacht toezicht hield op Ihet verkeer 993 verkeersongevallen voor gedaan, waarbij 15 personen ter plaatse omkwamen en 144 ernstig en 453 licht ge wond werden. Tijdens het weekeind deden zich 330 verkeersongevallen voor met 6 doden en 60 ernstig gewonden. De voornaamste oorzaken van de onge vallen met dodelijke afloop waren over dreven snelheid 2 doden; weigering voor rang te verlenen 1; oordeelfout of onacht zaamheid 3; verblindend licht 1; tech nisch defect aan voertuig 1; slippen 1; het oversteken van de rijbaan door voet gangers zonder voorzorgen te hebben gend^ men 3; andere omstandigheden 3. Hier volgt de indeling van de ongevallen per provincie Brabant 139; West-Vlaan- deren 104; Oost-Vlaanderen 122; Ant werpen 91; Limburg 95; Luik 121; Lu xemburg 48; Henegouwen 190; Namen 83. In de maand oktober 1960 deden zich 4.902 verkeersongevallen voor tegen 4.088 in oktober 1959. Bij deze ongevallen kwa men 76 personen ter plaatase om het le- ven (55 in 1959) en werden 750 personen Illm van Chayefsky The Bachelor Party OA-71 oonihnH -of de Nacht der Vrijg PADDY CHAYEFSKY. Eigenlijk werd de film gedraaid doo; 1 doen opmerken naar aanleiding van Tati's Del bert Mann. En toch zetten wij niet di naam van de regisseur, maar die van d< scenario-schrijver voorop. Op alle regel bestaan immers uitzonderingen en deze film draagt hoofdzakelijk de stempel van Paddy Chayefsky. Chayefsky behoort tot wat men in Ame rika de «T.V.-regisseurs» noemt. Bij de T V. hebben zij de klein-kunst geleerd ir een beperkte beeldoppervlakte het maxi mum aan expressie leggen. Daardoor juis hebben deze regisseurs een innerlijke ver nieuwing in de filmkunst gebracht. Niel langs de uiterlijke weg der spectaculaire middelen, zoals cinemascope, enz., maai door het opdrijven van de filmische ex pressie zelf. De meest markante figuren in deze nieuwe strekking zijn beslist Sidney Lumeu en Paddy Chayefsky. Vorig jaar bracht de Filmiiga een werk van Lumet op het doek: The twelve angry men. Daarom kozen wij dit jaar voor u eer Ion, wat het doorschijnen sterk vermin derd. Naast de baby-doll hebben we nu ook de tuniek-doll, bestaande uit een vrij aangesloten jakie en een zeer klein bikini broekje Van de oude bekende pyama is de lange broek vervangen door een driekwart ietwat aangesloten exemplaar. Ook hier wordt gebruik gemaakt van modern mate riaal, waardoor het wassen zeer gemakke lijk het strijken praktisch geheel uitgeslo ten wordt. Toch vinden we bij de moderne lingerie weer enkele ouderwetse détails te rug. In de eerste plaats de allerliefste nachtjaponnen van wit batist, die door een garnering van broderie een vleugje roman tiek uit grootmoeders tijd verkrijgen. Maar oh zo'n nachtjapon kan men tegen woordig zo van het drooglijntje terug aan trekken. We moeten alleen maar zorgen dat ze kletsnat wordt opgehangen. Kant en gebrocheerde zijde vinden we ook terug bij bustehouders corselettes en onderjur ken. Wat dit laatste betreft zijn we echter er van overtuigd dat nylon zich niet meer laat verdringen, omdat het drie eigen schappen bezit, die de hedendaagse vrouw zeer op prijs stelt, namelijk sterk, prak tisch en vormhoudend. LEDER Om te eindigen nog een nieuwigheidje op leer-gebied. Nu echter voor mijnheer en wel in de vorm van een strikdas. Ja. uw man kan voortaan bij zijn tweed sport- kostuum het best een das dragen van daim- leer of Zo hij dit verkiest een glan zende zijde, zachte nappa. Wij zagen deze dassen, waarvan het gedeelte dat onder de boord verdwijnt uit zijde bestaat, in zwart bruin en groen. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN DE STEM VAN DE VROUW Om de stem van de vrouw in de voorbije presidents-verkiezing in Amerika werd ge ducht gevechten. Er zjjn in de U.S.A. drie miljoen meer stemgerechtigde vrouwen dan mannen, zodat het voor de partijen van het grootste belang was haar stem te winnen Het thema ««vrede» speelde hier bij een grote rol. Een leider van de «Wo men for Nixon-Lodge-organisaation» meen de te weten dat de wens naar vrede bij vrouwen overal op de eerste plaats lijkt te staan EEN VLEUGJE KREMLIN Onlangs is een eerste zending Russische parfum in Engeland aangekomen. De waarde van de reukwateren met namen al« «Moskouse vlammen», «Krimviooltjes» en «Kremlin» bedraagt ruim 500.000 Fr. De parfums zijn bestemd voor de kerstver- koop. De kleinhandelsprijzen verschillen van 70 Fr. voor een Klein flesje tot 800 Fr voor een geschenkenassortiment. ernstig (tegen 666) en 2.471 licht gewond tegen (2114). oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID Tijdens de week van 30 oktober tot o november werden er per dag gemiddeld 98.650 volledig en 34.112 gedeeltelijk en toevallig werklozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 132.732 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 4.946 volledig en van 8.944 gedeeltelijk en toevallig werklozen genoteerd. De stijging van de volledige werkloos heid, die grotendeels verband houdt met het seizoen, treft voornamelijk de sectoren landbouw, steenbakkerijen, bouw, kleding en voeding. Er worden eveneens afdan kingen opgetekend in de sectoren metaal verwerking en mijnen. Bovendien werder door de openbare besturen tewerkgestelde werklozen van november af opnieuw werk loos. De vermeerdering van de gedeeltelijke en toevallige werkloosheid vloeit groten deels voort uit de weerslag van de slechte weersgesteldheid (overvloedige regen) op I de bedrijvighlid van de industrie en waar buiten gewerkt wordt. LOTENLENING 1953 Bij de 397e trekking van de lotenleninf 1953 is een lot van 1 miljoen F gevallet op obligatie reeks 1264 nr. 859, en een lot van 250.000 F op obligatie reeks 436 nr 350. De andere obligaties van die reeksen zijt terugbetaalbaar tegen 1.000 F. oOo C.V.P.-ZITDAGEN. TE AALST L. MOYERSOEN, zaterdag 19 en zaterdag 26 november aan huis E. MORIAU, zaterdag 19 november aan huis van 10 tot 12 u. en in de H. Hart kring te 19,30 u. zaterdag 26 novem ber aan huis van 10 tot 12 u. en in d( Kring-Mijlbeek te 19,30 u. WIM VERLEYSEN, maandag 21 novembei in het «Groen Kruis» van 8,30 tot 9,30 u dinsdag 22 november, in het Groer Kruis van 19,30 tot 20,30 u. R. OTTE, zaterdag 19 novemoer en zater dag 26 november, in het «Groen Kruisv van 10 tot 12 u. GEWONE- EN SIERKAARSEN RUIME KEUS. Speciale kaarsen op aanvraag. TH. VAN NUFFEL, PRIESTER DAENSPLEIN. rechtover St. Martinuskerk. Nacht der Vrijgezellen. Maar wij hebben deze film ook omwilh van het thema op het programma geplaatst Op een andere wijze dan Ingmar Bergmai een manier van bekijken en voorstellen die veel dichter bij de realiteit van on: dagelijks leven staat, stelt Chayefsky de vraag naar de inhoud van het leven. Ook hij zo goed als Bergman botst op de kwaa van onze tijd de eenzaamheid. Niet een zaam omdat de mens «alleen» is, maar om dat hij innerlijk leeg is. Men wil die in nerlijke leegheid dan ontvluchten in ru moerig, oppervlakkig plezier. Deze vlucht haalt niets uit zij openbaart slechts scher per de innerlijke leegheid en eenzaam heid. Een antwoord is er maar, wanneer men betekenis aan zijn leven geeft door voor iets of iemand te leven. Dat thema wordt uitgewerkt in de «nacht der vrijgezellen. Een knal-fuif waarin een groepje kantoorbedienden het afscheid van het vrijgezellen-leven var een der hunnen viert, die kortelings za1 huwen. Wij zien hoe zij trachten te lacher en pret te maken om hun eigen leegheid tc overschreeuwen. Hoe meer zij zich inspannen des te on weerstaanbaarder dringen de problemen zich op. Met een onbarmhartige eerlijkheid brengt Chayefsky die realiteit op het doek M«r nog in de dia'oos laat hij problemen jmet de nrakte^werkeiiikhrtd'lloüwe^ bespreken, die doorgaans slechts in intie- i me kring aangeraakt worden. Onbewimpeld 1 a es ee Filmliga n*et weerhou komen vragen omtrent kinderbeperking en !'m *iaar Pr°Srarnma op te ne- vruchtafdrijving, prostitutie, pornografie 71?", 'J m^nen integendeel, dat wij onr enz. maar voren. Boven alles gedomineerd 3IJ ,C °Pma en van het programma moe «Mon Oncle» en Bergman's Wilde aard beien Ook hier moet het onderstreept worden. Maar hoe onvolkomen ook het is een echt stuk van het volkomen antwoord Daarom waardevol. Terwijl héél die fuif zich ontwikkeld legt Chayefsky geleidelijk aan de grond van de kwaal bloot de ont- leegheid van het voorbijgaande genot en daarin de geestelijke wanhoop van dui zenden tijdgenoten. Als uitweg zet hij hel huwelijk voorop. Zonder veel romantiek of sentimentaliteit even realistisch alc- héél de film. Het huwelijk is niet de een voudigste, maar wel de veiligste uitweg Want het leven heeft maar zin als wij OM iemand leven. Alles bijeen een weldoende film, omdat hij ons dwingt zelf na te denken over die tijdsproblemen en stelling te nemen. Wie eenvoudig zou komen kijken om het ver haaltje, meer nog in de hoop enkele aange. brande scene's te beleven, geven wij de raad thuis te blijven hij komt bedrogen uit. Wat deze film echter bijzonder weldoen de maakt voor mensen, die met twee voe ten in de dagelijkse realiteit staan hij geeft steun en sterkte. Velen onder ons worden dagelijks geconfronteerd met ge sprekken en houdingen, zoals in deze film weergegeven. Hoe dikwijls voelen zij zich niet teneergedrukt in de onmacht om te re ageren tegen dergelijke grootpraterij. Hoe velen voelen soms niet een vertwijfelende vraag opkomen ben ik niet een dwaa; met mijn gezin en mijn kinderen hebben zij, de profiteurs van het leven, het niel aan het rechte eind De rake analyse van Chayefsky zal hun een steun zijn achter al die grootpraterij schuilt ontzettende menselijk miserie. Al deze positieve hoedanigheden mogen ons echter toch niet een ander uitzicht doen vergeten. Wij achten deze film nie' alleen ongeschikt, maar zelfs gevaarlijk- voor jongeren. Slechts wanneer het leven zelfs ons met die feiten geconfronteerd heeft kan de film weldoende zijn. Voor hen die nog voor het leven staan kan dc film geen hulp zijn. Jongeren zoeken naai de betekenis van hun leven. Zij moeter kunnen geloven om te kunnen zoeken. Ont goocheling kan hen niet helpen, slecht' ontmoedigen. Zoals elk voortijdig contact door de vraag naar het al of niet waardevol le van het huwelijksleven. Men kan schandaal roepen en de wense lijkheid van dergelijke films in twijfel trekken. Men deed het reeds en zal he< vermoedelijk nog doen. Want velen sluiter liever de ogen voor die alledaagse werke lijkheid, waarin honderden hun eigen leven levensomstandigheden weerspiegeld zien Men denke slechts even aan de in houd van de vele gesprekken, die ook bi? ons alle dagen op de burelen gevoerd wor den zij verschillen geen haar van wat de ze film ons brengt. Nu kan men, zeggen wij, voor de werkelijkheid de ogen sluiten er niet over spreken, trachten te vluchten Dat laatste belet ons juist de film wij kunnen niet ontsnappen en de film dwing' tot stellingname. Is dat soms de oorzaak van het onbehagen, dat hij bij sommiger opwekt Bovendien brengt de film een antwoord op de opgeroepen problemen. Ook hiet kan en moet opgemerkt worden, dat hel antwoord onvolkomen is. Dat hebben wi ten laten leiden door de filmische en men selijke waarde van de filmen. Het pro gramma moet ons in staat stellen door te dringen in de filmkunst als dusdanig, en gelijktijdig confronteren met de stromin gen van onze tijd. Dit dubbel doel kunnen wij slechts bereiken, wanneer wij de zede lijke kwotering van de filmen ernstig op nemen. Dat wil zeggen een film voor volwassenen met voorbehoud moet dan ook «voorbehouden» blijven voor volwasse nen. Ouders en opvoeders kunnen ons hier in in hoge mate helpen door eens en voor goed uit het hoofd te zetten, dat onze fo rums gelijk staan met patronaatsvertonin gen «voor allen». Slechts dan kunnen wij verder gaan met het opdrijven van het ge halte van onze filmforums tot een waar achtige filmschool. Heden Donderdag, 17 november in de zaal van het St. Jozefcollege (ingang Hoog straat) om 8 uur stipt vertoning met inlei ding en bespreking van The Bachelor Party». Voor volwassenen met voorbehoud. Lidmaatschap van de Filmliga vereist. HET KONGOLESE KRUISWOORDRAADSEL. Een avond te Leopoldstad. De bioskopen zijn proppensvol. Zwarten en Blanken zit ten door elkaar. Dan komt er een groep Kongolese militairen binnen. Ze roepen, zo hard ze kunnen, bij het binnentreden in de zaal De Belgen buiten Ze tel len de ongelukkigen die naar buiten gaan om dan weer te roepen c De Portugezen buiten Nadien «De Fransen buiten Weer wordt er geteld. Inmiddels zijn de uitgedrevenen in arren moede naar hun wagens teruggekeerd. Daarop hadden de soldaten gewacht. Ze gaan naast de chauf feur plaats nemen en vragen hem hen naar het Leopoldskamp te voeren. Een zeer originele manier van liften... KENNEDYANA I. Het handjevol inwoners van de kleine gemeente Pont-St-Esprit in Frankrijk heb ben allen bevonden dat 7.é verwant zijn met de nieuwe «first lady» van Amerika. Inderdaad' de gemalin van de nieuwe Pre sident van Amerika is afkomstig ~van dat dorp. Onlangs nog liet een pientere kerel van deze gemeente aan Mevrouw Kenne dy een pop geworden voor het kind dat nog moet geboren worden. Hij ontving een |KENEDYANA II, zeer lieftallig antwoord als bedanking. De brief ligt nu in zijn uitstalling want de man is slachter. De klanten stromen toe en be nijden hem. I DE YETI ACHTERNA. De heer Hi'lary, die hardnekkig op zoek is naar de Yeti of aft huwelijke sneeuw man in de sneeuw van de Himalaya, zou sporen van het dier gevonden hebben. Het gaat over voetindrukken. Een enigszins verbijsterend feit is dat de Yeti achter waarts zou stappen. Zijn tenen staan van achter aan de voet. Dit zou een bevesti ging zijn van de legende, verspreid door de inboorlingen van de streek. Maar tot he den toe is er nog altijd geen spoor van de Yeti zelf. Laat ons de moed niet opgeven EEN BIJZONDERE VOORLIEFDE. De spookonderzeeërs schijnen een voor liefde te hebben voor de kusten van Argen tinië. Er werd er nog even een gemeld uit Bahia Blanca. Het is nu de vierde maal op twee jaar tijds dat men een geheimzinnige onderzeeboot ontdekt in de Argentijnse wateren. Telkens wanneer er sprake van is de kredieten aan de marine te besnoeien Soms hebben de spoken dan toch wel enig nut. Een kokosnoot heeft het leven gered van M. Kennedy, de nieuwe President van Amerika. Het gebeurde gedurende de oor log dat Kennedy, die marine-officier was, het slachtoffer werd van het kelderen van zijn boot door de Japanners. Hij wist zich met enkele makkers te redden in een red dingsboot om te belanden in een godver laten eilandje van de Salomonseilanden- groep. Ze leefden er zoals Robinson, voed den zich met vruchten en planten, gingen op de visvangst en op jacht en probeerden zich tegen de stormen te beveiligen. Uit eindelijk ontmoetten ze enkele inboorlin gen, die bereid werden gevonden een Ame rikaanse basis te verwittigen, op voorwaar de dat ze een geschreven boodschap in handen kregen. Goede raad was duur. want papier of potlood was nergens te vin den, hoe zou het ook gekund hebben Kennedy heeft toen blijk gegeven van ver nuft. Hij brak een kokosnoot open haalde er een stuk blank vruchtenvlees uit en grif te er met zijn mes enige woorden in. En kele dagen later kwam een Amerikaanse motorsloep hen oppikken. En nu hopen we maar dat Kennedy in zijn toekomstige steekspelen met de andere Heer «K» even- veel doorzicht en handigheid zal hebben.. GENEESKUNDIGE ZON DAGDIENST. Bij AFWEZIGHEID van de huisdokter, kan men zich voor DRINGENDE gevallen wenden ZATERDAGNAMIDDAG 19 NOVEMBEP EN ZONDAG 20 NOVEMBER 1960 Dr. R. SCHOTTE, VOORUITGANG STRAAT. 15. Tel. 229.02. oOn ZONDAGDIENST DER APOTEKEN. ZATERDAGNAMIDDAG 19 NOV. na 5 uui EN ZONDAG 20 NOVEMBER 1960 IS ALLEEN OPEN APOTEEK RENNEBOOG, NIEUWSTR. 9. Tel. 244.16. van 9 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. in de week, voor DRINGENDE GEVALLEN en DIENST NA 7 uur 's avonds De apoteken der stad zijn gedurende de WEEK OPEN van 8,30 tot 12 uur en van 13,30 u. tot 19 uur AANDACHT Alle apoteken der stad zijn de zaterdag namiddag gesloten om 5 uur. VVACHTBEURTDIENST APOTEKERS ERPE, HAALTERT, MERE EN NIEUWERKERKEN ZONDAG 20 NOVEMBER 1960 APOTEEK DESTAEBELE. NIEUWER KERKEN. oOo ST. KRISTOFFELGILDE, AALST. Op zondag 20 november, zal in de keri der Pater Kapucijnen, te Aalst, St. Job, te 9 uur, een plechtige H. Mis met offer, op gedragen worden voor ons afgestorven lid van de St. Kristoffelgilde, Dhr. P. Frans LAMBRCHTS van Aalst, Wij durven rekenen op de geëerde aan wezigheid van a! onze leden. Het Bestuur van de St-Kristoffelgilde oOo— BABY-SITTING C.M.B.V. - AALST De christene middenstands- en burgers vrouwen kunnen U een baby-sitster bezor gen tegen voordelige voorwaarden. Aan te vragen op het Secretariaat, Leo de Béthunelaan, nr. 71, telefoon 219.54.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 2