en omstreken i( Öcit met de regering Weldra een nieuwe nijverheid le llremhodegem! Na de iabrieksslui- tingen te AALS1 Over openbare investeringen Coup Je théatre bij de Aalsterse socialisten. pte >ly- azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG eri ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 10de JAARGANG Tel 241.14 P. R. 88172 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 NUMMER 93 s wiw—a 1,50 fr. I het nummer. kelijk, de weg die dhr Eyskens moet in begint al meer en meer op een lij- >g te lijken. De kaderwet werd voor- de Liberalen op zeer gemengde ge- j is onthaald. Het is al duidelijk dat lerale partij niet de minste geneigd- I rertoont om nieuwe belastingen te len, alhoewel ze anderzijds wel eist financiële sanering komt. Hoe deze loet bewerkstelligd, wordt er niet bij- |d- i is nu eenmaal traditie in onze poli- geschiedenis, dat zo een groep wenst epaalde maatregel niet goed te keu- mder hiervoor openlijk uit te komen de Liberalen hebben hier een handje dat ze de regering doen strui- op een bijkomstig incident, lertussen is dan het incident met mi- De Vleeschauwer gekomen. Plots ïeen in een liberaal getint weekblad ftige aanval tegen de minister van louw, die zou betrokken zijn in een roet aire Kongolese firma. Wat er ran waar is, moet het gerecht uitma- j Maar ondertussen drongen de Libera- j nisters bij dhr Eyskens aan op ont- vanwege dhr De Vleeschauwer. Wij j ;n ons vooralsnog niet uitspreken over ond van de zaak zelf, die in handen is •t gerecht, maar het lijkt op zijn j eigenaardig dat een zaak die al i den aan het rollen is, en in bepaalde en moet zijn gekend, nu plots op het ordt gebracht, artegenover staat, dat van CVP-zijde wordt gereageerd tegen de door de Moureaux, minister \an onderwijs, gegeven toepassing aan het schoolpakt. Volgens sommige CVP-kringen zou het best mogelijk zijn de uitgaven voor onder wijs met tenminste een vijfde te verminde ren zonder de essentie zelf van het pakt in het gedrang te brengen. Vooreerst wordt er gewezen op de zoge naamde «vervoeroorlog» waarbij meer en meer geld wordt uitgegeven voor het gra tis vervoer van schoolkinderen in officiële scholen. Het was nochtans duidelijk dat gratis vervoer alleen mocht worden gege ven in zeldzame gevallen en in geen geval daar waar openbaar transport bestaat Welnu meer en meer beginnen sommige scholen op reisagentschappen te lijken en houden er elk een of meer bussen op na. Het hoeft niet gezegd dat het rendement van deze bussen praktisch nul is, aange zien ze slechts hoop en al één uur per dag kunnen gebruikt cn dan nog wel tijdens de schooltijd. Anderzijds wordt geprotesteerd tegen de vertraging van de uitbetaling der wer kingskosten van de vrije scholen. Hierop antwoorde de minister dat deze vertraging te wijten is aan het gebrek aan personeel. Dit argument kan wellicht waarde gehad hebben enkele maanden geleden, maar thans zou deze achterstand allang moeten zijh bijgewerkt. De CVP dreigt met een nieuwe interpellatie die tot het ontslag van de minister van onderwijs zou kunnen leiden. Een nieuwe speldenprik voor dhr Eyskens, die al wel herhaaldelijk zal heb ben gezegd dat het werkelijk geen sine- kuur is ip ons land eerste-minister te zijn L. B. UITTERENDE VOORUITZICHTEN VOOR TEWERKSTELLING Economische Expansie in het arron- ment heeft een aantal gemeenten als die voor elke nijverheid schitterende uitzichten kunnen bieden, embodegem, met de verkeersaders Ier, autosnelweg en andere voorname weg. heeft, vooral in de omgeving deze wegen een massa terreinen ter hikking, die met het oog op de mter- nunale, die voor de deur staat, zeker integrerend bestanddeel zullen zijn. ikele dagen terug waren Amerikaanse strielen in ons land aangekomen, af- ardigden van de Gates Rubber Com- met haar hoofdzetel in Colorado. De kontaktnamen hadden plaats in burg waar men langsheen het Albert- aal gronden aanbood aan een zeer delige prijs. De industriëlen zelf wa- nochtans in de wolken over de moge- ïeden, die men langsheen de autosnel- te Erembodegem kon aanbieden, urgemeester Boel, die dank zij het co- voor Economische Expansie werd ge- takteerd heeft onmiddellijk aange- Id, dat er rooskleurige verwachtingen chten gekoesterd worden voor de even- Ie vestiging van deze industrie, ermits men een vijftal fabrieken bezit Kmerika en de verdelingszetel geves- 12 in Zwitserland, zou de nieuw op te len fabriek in België, het centrum wor- ,-an Jiet Europese vasteland. Gates Rubber Company, de zesde itsle rubberproducent op de markt van Verenigde Staten, wil zich inderdaad in opa op de markten introduceren. DE kredietmogelijkheden -dat men de gronden te Erembodegem een eerste onderzoek had onderwor- en men tot de conclusie was gekomen de nieuwe nijverheid er glje facilitei- zou kunnen genieten, moest men de ste klip omzeilen. 1 het kader van de expansiewetten, die ir de heropleving van de industrie tot nd kwamen, moest er inderdaad een goedkeuring zijn vanwege de Minister jvan Economische Coördinatie om de firma van de verlaagde rentevoet te laten genie ten. Door burgemeester Boel, voorzitter oud minister Moyersoen van het comité voor Economische Expansie, en directeur Van Nuffel werd een vergadering belegd in het kabinet van de Minister, waar de Ameri- I kanen meteen de zekerheid kregen dat de zaak verder kan gezet worden. I Dat de firma zo vlug mogelijk van start wil gaan met de rubberprodukten die alle mogelijke produkten voorziet, behal ve banden bewijst hun vraag om reeds I op 1 november 1961 a.s. de eerste machines te kunnen plaatsen. Daarvoor zal er natuurlijk een inspan ning gevraagd worden van de gemeente Erembodegem zelf, die naar de terreinen van de fabrieken wegen zal moeten aan leggen, evenals water- en electriciteitslei- ding. Burgemeester Boel beseft echter hoe de zaken moeten aangepakt worden en tij dens de jongste gemeenteraadszitting was men het eens over de voorgestelde werken. Een aantal straten die normaal toch over enkele jaren tot stand moesten gebracht worden, zullen in de komende weken aan gelegd worden. Men heeft van het Departement van Openbare Werken trouwens de verzekering gekregen dat de werken een subsidie van 60% zouden kunnen genieten, zodat de ger meente Erembodegem zelf er alle beang bij heeft om de wegen naar de nieuwe nijver heid degelijk uit te rusten. De Gates Rubber Company bekwam van de Directeur van Bruggen en wegen eveneens de formele goedkeuring om langs heen de autosnelweg een pipe-line aan te leggen naar de Dender, teneinde de machi nes te kunnen afkoelen. Het is onbetwistbaar een verheugend verschijnsel dat het arrondissement Aalst werkzame besturen telt, die de ernst var de situatie beseffen, en die, nu vooral met 'da groei van de intercommunale, al het mogelijke doen om nieuwe industries te 'kunnen aantrekken... DE WAARHEID HEEFT HAAR RECHTEN Onder de titel «drie jaar na een fabrieks- s. uiting te Aalst» «Wat gewerd er van de vijfhonderd arbeiders behandelde dagblad Het Volk» een onderzoek dat bij ongeveer driehonderd gewezen arbeiders van de n. v. Roos, Geerinckx en De Naeyer werd verricht. Het socialistisch dagblad «Vooruit» pu bliceerde op 17 november een artikel «Drie jaar na opzienbarende fabriekssluïting te Aalst» Het sociaal onrecht is geschied, Amen waarin de steller een aantal be denkingen maakt bij wat «Het Volk» over hogergenoemd onderzoek meldt. Het is niet de bedoeling ons te mengen in een polemiek tussen dagbladen, doch ge zien het een Aalsterse toestand betreft, willen wij liet gepubliceerde even bekij ken. Verre van de gegevens of het eerste cij fermateriaal dat door het onderzoek werd samengebracht te betwisten of de gegrond heid van het onderzoek zelf te bespreken, knoopt de schrijver van het artikel in «Vooruit» een gewezen kommunistisch en thans socialistisch volksvertegenwoordi ger het probleem der fabriekssluitin- gen aan de komende eenheidswet. Wij be grijpen niet waarom de sluiting van de firma Roos, Geerinckx en De Naeyer EEN van de HONDERDZESTIG gesloten ondernemingen onder de regering VAN ACKER, die niets ondernam om het onheil tegen te gaan, gekoppeld wordt aan een wet in wording, die over het probleem der fabriekssluitingen geen woord rept. Tevens meldt hij dat in genoemd be drijf, katholieken zetelden '.an de zijde van de vrijmetselaars, maar dat zij aan het zelfde gouden zeel trokken. Een beetje meer eerlijkheid ware hier gewenst. Het is zo dat Aalsterse katholieken op de algeme ne vergadering tegen de sluiting van het bedrijf hebben gestemd, maar dat de meer derheid der veertig duizend aandelen in handen was van vrijzinnigen, wiens ge weten niet sprak wanneer het over de men selijke gevolgen van de sluiting der on derneming ging.Eerbied voor de menselijke persoonlijkheid schijnt bij vele vrijzinni gen dus ook onbekend Trouwens de drang naar waarheid, eer bied voor de waarde van de mens als mens, met zijn eigen levensopgave en zijn eigen roeping, moet toch de grondbasis vormen van elke groei naar schoonheid, naar meer volmaaktheid, naar kuituur. Wij begrijpen dan ook niet hoe de huidige schepen van schone kunsten, de promotor van de week van de kuituur, die in een zoe ken naar waarheid alle kuituurdragers rond zijn initiatief heeft verenigd, thans de elementairste waarheid in die zaak ver zwijgt Of mogen de arbeiders en zeker de socia listische arbeiders er niet aan herinnerd worden dat het socialistisch-liberaal stadsbestuur» «La Couverture» aangekocht heeft en dat het huidig «katholiek-socialis tisch schepencollege», waarvan Bert Van Hoorick deel uitmaakt, van die, volgens hem zo gebrandmerkte kapitalisten, de gebouwen van Roos, Geerinckx en De Naeyer, in koop heeft. Kom, «waarheidsgetrouw» voor alles. De Aalsterse fabriekssluitingen zijn een duis tere periode geweest in het gehele ekono- mischc leven van de streek met de sociale gevolgen, die uit het onderzoek blijken, daaraan verbonden. Het probleem is te in gewikkeld en te alzijdig om het in een kort bestek grondig aan te snij den, en de hartstochten er rond zijn (mo gelijks terecht) zo opgedreven dat het moeilijk valt «de fabriekssluitingen» objek- tief te behandelen. Laat ons hopen dat de ekonomische eks- pansie, nieuwe, dynamische bedrijven in de plaats stelt van wat eens zijn poorten sloot Dan zullen niet alleen de arbeiers, maar de ganse Aalsterse gemeenschap er wel bij varen. Vh. AKTUELE PROBLEMEN De minister van openbare werken heeft een soort van vijfjarenplan bekend ge maakt met opgave van de openbare werken die tijdens deze periode zullen worden uit gevoerd. Op zich zelf een zeer lovenswaar- dig initiatief, omdat de aannemers van i openbare werken aldus beter hun eigen j programma's kunnen plannificeren. Daar-! j bij wordt een reserve gevormd van zowat! j 5 miljard, bekend onder de naam van kon-j I junktuurwerken, die slechts zullen worden i uitgevoerd bijaldien de ekonomisehe kon-| junktuur minder goed zou worden. Nu wordt uit verschil ende hoeken van! I het land hiertegen ingebracht dat de ver-! deling der kredieten niet beantwoordt aam j de vereisten van elke streek. Zo wordt voorL I Limburg weinig of niets voorzien. Anderejj gewesten, bekend als gewesten met hogejj I werkloosheid, eisen een groter aandeel,' daar waar het leeuwenaandeel thans naai sterk geïndustrialiseerde gewesten gaat. Ontegensprekelijk zou een meer recht vaardige verdeling moeten worden gedaan van de kredieten. Maar dat moet steeds re delijkerwijze gebeuren. Inderdaad uit wat bestaan openbare werken. Voornamelijk uit geniewerken, namelijk wegen en bruggen en tunnels, kortom wat men de infrastruktuur van een streek noemt of van een land. Maar daar naast gaan ook vele kredieten naar de bouw van schoien, klinieken, hospitalen en dergelijke. Welnu het zou zin-loos zijn scholen en klinieken te bouwen in een gewest waar uiteraard de bevolking minder dicht is Het spreekt van zelf dat dergelijke gebou wen vooral thuis horen in dichtbevolkte gewesten. Iets anders natuurlijk zijn de wegen bruggen en kanalen. Maar ook hier moet voorzichtig te werk worden gegaan. Het uitvoeren van het werk zelf, brengt, wat men er ook van zegge, weinig baat bij aan !de streek. Inderdaad dergelijke grote wer ken worden steeds bij openbare aanbeste- dingen weggekaapt door grote bedrijven die meestal in grote centra zijn gevestigd jen die dan gewoonlijk nog hun eigen perso neel ter plaatse brengen, j De nieuwe weg. de nieuwe brug zijn op izich zelf natuurlijk een aanwinst voor een streek. Maar ook hier dient voorzichtig te worden opgetreden Inderdaad wat zin zou het hebben in een bepaalde, verlaten I streek een net van wegen aan te leggei j als de trafiek klein blijft. I Kortom de verdeling moet redelijk ge beuren. Natuurlijk moet rekening worden igehouden met de noodzakelijkheid om be- paalde, minder begunstigde gebieden, de nodige middelen aan de hand te doen En dit gebeurt niet genoeg in het raam van het programma van openbare werken Maar anderzijds mag dit weer niet leider tot een veronachtzaming van grote centre welke in expansie zijn. en die evenveel recht hebben op openbare werken als an dere. De gulden middenweg blijft nof steeds de beste. L. B Groep Tijl te Aalst, begon haar toneeljaar met de opvoering van Veel geluk, professor BEDORVEN VLEES UIT HET SLACHTHUIS GESTOLEN In de nacht van zaterdag op zondag heb- ben dieven zich toegang verschaft tot hel slachthuis, nadat ze een hoge muur moes I ten overschrijden. Ze dienden zelfs de ingangspoort oper te breken, waarna ze met ongeveer 15 ki lo bedorven vlees aan de haal gingen. Zon dagmiddag stelde directeur Vander Schue ren de diefstal van het besmette vlee? vast. en deed onmiddellijk al het mogelij ke om de verspreiding ervan te beletten. "^.wervend door de ótad. (WER DOKTERS, AHOltKEKS EN VHOtUvhüU WEN Wie de eerste heelmeester in onzi stad is geweest, is vanzelfsprekend niet precies te achterhalen. Wie de eerste apoteker was blijf eveneens een nog onopgeloste vraag di( mogelijk door de huidige stadsgenoten die dit beroep uitoefenen met vee. vlijt en tijd kan opgezocht worden. Bekend zijn nochtans verschillend! apotekers uit de 17e, 18e en 19e eeuw Zo apoteker Philippus Stoop (1600. die woonde in de toenmalige Kerkhol straat in het huis genaamd De Gulden Mortier. Eveneens in deze straat woonden de apotekers Michiel de Hane in 't Wi- Kruysken (1610), Guillielmus Pirez (1759-1806) nevens 't Meuleken van J f B. Arents en Jan van der Snickt. In de Pontstraat woonden in de 18e eeuw oe apotekers Kristiaan de Pot tl (00-1730;, Govaert (1760), en Jan naechten (1781). Op de Grote Markt was eveneens een apoteker Haechten gevestigd, die o. m. ook veil verkocht, (crlm. Stadsreke ningen) voor het herstellen van de theater op het stadhuis. In de Molenstraat was er een apote ker Domien-Anselmus lmpens. De Pontstraat leek wel een biezon- dere aantrekkingskracht uit te oefenen op de dokters men kende er o. m. de geneesheren de Craecker (1708), Canis (1733), Martinus van der Beien (1806) en Antoon de Vis (1806). Voorts wa ren er rond de helft van de 17e eeuw de heelmeesters otte geneeshereu Frans- Antoon Roussel, Eugeen Biebuyck, Ja cob van Mulder, Matthias de Raedt, Pe trus Brecpot, Jan Benedictus van Bo- terdael, de Wever, P. F. Meert. Een vermaarde geneesheer was Jozef Frans Kluyskens die te Aalst geboren werd in 1771 die zich als Meester in de Chirurgie en hoogleraar in de heelkun de te Gent vestigde. Kluyskens studeer de o.m. ook te Parijs en was geruime tijd majoor-heelmeester in het leger de Bataafse Republiek. Onder de franse overheersing, al thans bij het begin van vorige eeuw had men te Aalst de dokters Jozef Van- opdenbosch, Usmarus Broesbeke, H. B. de Decker en J. B. Lefebure, oogmees ter. In de eerste helft van de vorige eeuw- waren te Aalst wel geteld zeven apote kers met name J. A. van der Snickt, Lodewijk Jozef de Vuyst, Karei Frans de Bundel, Joan Jozef Poncel, Huber- tus Anselmus Imnoghe, Jacobus Hae- ten, Hubertus Frans Schapens. Als vroedvrouwen waren bekend Wanneken van Mullens, Trezeken Rin- goir en Wanne van Hoever. Hoeveel on zer Aalsterse voorvaderen door hen voor het eerst in de luiers werden ge wikkeld, weten we niet precies, maar het zal er alleszins een eerbiedwaardig aantal geweest zijn. VAKBONDSEKRETARIS BOMON NEEMT ONTSLAG Amper enkele dagen voor het gewestelijk A.B.V.V. kongres heeft Bomon als vak- bondsekretaris ontslag genomen. Het groteske geschil tussen de Aalsterse socialisten dat ingevolge de staking van het A B.V.-personeel tijdens de voorbije zomer op de spits werd gedreven, werd dientengevolge vrij onverwachts beslecht. Met zijn besluit, heeft Bomon ongetwijfeld, willen voorkomen dat de kwestie rond om zijn mandaat andermsal zou ter sprake komen tijdens voormeld kongres. Hiermede is slechts ogenschijnlijk de rust fiersteld in de B.S.P. gelederen alhier Het is inderdaad een publiek geheim dat de politieke toekomstperspektieven in de Aalsterse B.S.P afdeling als weinig bemoedigend worden beschouwd. Tal van feiter uit de laatste jaren hebben het prestige van de afdeling aanzienlijk verzwakt, ter wijl tevens de wervingskracht van de paitij, als draagster van de socialistische idee inzonderheid bij de aankomende generatic praktisch nihil is. Zelf na het ontslag van Bomon blijft de Aalsterse B.S.P. afdeling innerlijk ver scheurd en gesplitst door tegenstellingen allerhande. Het bewerkstelligen van deze politieke eenheid op de Aalsterse Molendries lijk' wel een taak waarvoor blijkbaar geen er kei van de huidige socialistische voorman nen is opgewassen. En het experiment Debunne ligt nog te vers in het geheugen opda de bonzen van het Brusselse Volkshuis het er andermaal zouden op wagen

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1