en omstreken ix x)rmei:n DE POLITIEKE TOESTAND het LI DE STAD roree van oed I960 aan Rooci Kruis Aalst Lezerstribune de gazet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150.fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week EOREEL St. Jorisstraat, 25, AALST 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P R 88172 DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 NUMMER 95 1,50 fr. 4 het nummer. Op het ogenblik dat de regering reeds moeilijkheden ondervindt met haar kader wet, barstte plots het «geval» van de mi nister van Landbouw uit. We gaan hieraan niet veel woorden verspillen, vermits de toedracht van de zaak, enerzijds voldoende publiek gekend is, anderzijds op zich zelf nog niet werd opgeklaard door het gerecht. Laten we alleen maar zeggen dat de publi catie in een Brussels weekblad, van het ge- rechterlijk onderzoek dat aan de gang is, inzake een Afrikaanse maatschappij, die bankroet zou zijn gegaan en waarvan de vroegere minister van Landbouw de raad gever zou zijn geweest, tot gevolg had dat deze minister zijn ontslag aanbood, mede onder de druk van de Liberale ministers. Enkele dagen vroeger reeds was vanwe ge de Prokureur generaal bij de kamer voorzitter een verzoek ingediend tot ophef fing van de parlementaire onschendbaar heid van de minister als kamerlid. Voegen we hieraan al dadelijk toe dat ondertussen dit verzoek weer werd ingetrokken, ener zijds omdat de minister zich zelf bereid verklaarde inlichtingen aan het gerecht te verschaffen, anderzijds ook omdat daarom de Prokureur het verzoek weer introk. De wet bepaalt echter dat een minister niet mag worden ondervraagd tenzij door de Prokureur generaal die, ter woning van de minister moet gaan. Laten we hierbij zeer klare wijn schen ken. Het blijkt al dat de eerlijkheid zelf van de vroegere minister niet in het minst in het gedrang komt. Alleen mag men be treuren dat publieke personaliteiten soms, van dicht of van verre, betrokken worden bij financiële groepen, die steeds risiko's meebrengen. Verder gaat het ook niet op het publiceren zelf van de zaak aan de kaak te stellen. De pers is namelijk die macht die kontrole moet uitoefenen. Haar verbieden bekendheid te geven aan aange legenheden die de politieke personalitei ten betreft zou neerkomen op een soort verkapte diktatuur. Wel mag men nagaan .om welke redenen een bepaalde publikatie gebeurt. En hier dient men al dadelijk te zeggen, dat de publikatie in het Brussels weekblad, dat vaste banden schijnt te hebben met de Li berale partij, zeker en vast een politiek maneuver is geweest. Waarom dan wel Hier zijn alle gissingen mogelijk. Sommigen hebben gezegd, dat men daar door de ganse regering wou treffen, aan de vooravond van de stemming over de ka derwet. Sommige Liberalen zouden graag de regering zien struikelen, zonder echter openlijk tegen haar te moeten stemmen Daarom zou men zich bediend hebben van dergelijk maneuver om de regering te doen wankelen. I Anderen beweren dat dit maneuver vol- j ledig in de lijn ligt van diegene die, onmid- dellijk na de instorting in Kongo zijn ge beurd. Namelijk met het oog op de oprich ting van wat men zo graag heet een za kenkabinet De houding van het week blad gaat wel die richting uit zodat men mag aannemen dat de grondoorzaak mis schien wel daar te zoeken valt. Wie echter gedacht heeft de regering daarmee ten val te brengen, is bedrogen uitgekomen. Wij hebben al dikwijls gezegd dat krakende wagens soms het langst mee lopen. Dit kan ook voor de regering bes' het geval zijn, zodat dhr Eyskens, niette genstaande de vele struikelstenen, toch steeds het hoofd boven water zou houden Wat tenslotte voor het land, toch de beste j oplossing zou zijn. L. B. DE MOEILIJKHEDEN IN DE HOPNIJVERHEID ONVOLDOENDE AFZET De toestand in de hopnijverheid is mo menteel verre van rooskleurig. Voor tal van kwekers uit het Aalsterse betekenen de huidige moeilijkheden een aanzienlijk financieel verlies. In dit verband werd door een kamerlid, in een parlementaire vraag eens te meer de aandacht van de betrokken minister geves tigd op het feit dat van overheidswege on verwijld maatregelen dienen getroffen te worden om aan deze situatie te verhelpen. De huidige moeilijkheden vinden hun oorsprong enerzijds in de overvloed aan inlandse hop, anderzijds in de overdreven invoer van buitenlandse hop in de voorbije zomer. De weergesteltenis in de voorbije maan den hebben vanzelfsprekend ook een nade lige invloed uitgeoefend op de afzetmoge lijkheden I-Iet ware alleszins gewenst dat de parle mentsleden uit het arrondissement, ten aanzien van de moeilijke situatie van de hopkwekers in het Aalsterse, gezamenlijk de nodige inspanningen leverden om al thans van de minister te bekomen dat be schermende maatregelen zouden getroffen worden voor de inlandse hopteelt. FABIOLA'S LOS DOCE CUENTOS MARAVILLOSOS Een Engelse uitgeverij zou bereid zijn de auteursrechten aan te kopen voor een Engelse uitgave van de sprookjes, die konings verloofde, Fa- biola heeft geschreven onder de titel Los Doce Cuentos Maravillosos en die de laatste maanden op de wereld boekenmarkt furrore maakten. WIE OREN HEEFT OM TE HOREN, HORE Akkoord met dit artikel en proficiat aan I. D. Men zou aan dit schrijven nog mogen toevoegen dat de mensen zich wel bij de nodige belastingen zouden neerleggen moesten de besparingen even klaar aange stipt zijn als de belastingen, maar daar is niets van. Als besparingen bijvoorbeeld opgeven belastingen die de staat van zijn rug schuift om ze op de rug der gemeenten te leggen die ze dan wel moeten innen dat is de kiezers voor snullen aanzien En wat horen we ook algemeen zeggen: De R. M. Z. die jaarlijks miljarden te kort den dan zou men niet alleen grote besparin- ring in gemaakt worden, 't zelfde voor de werklozen steun. De wetgeving van Neder land of Groot Hertogdom Luxemburg van verre maar nabootsen om ene zuivering te bekomen dat aanvaarden de syndikaten (de grootste geldmachten van 't land) niet. Nochtans moesten de grote misbruiken die zich regelmatig voordoen in de R.M.Z. voor ziekte en ongevallen uitgeroeid wor den dan ou men niet alleen grote besparin gen doen maar ook de ernstige zieken of gebrekkigen die nu inspuitingen en specia liteiten voor 't grootste deel uit eigen zak moeten betalen beter kunnen vergoeden. De doppers die per auto gaan doppen, huizen of drankgelegenheden bezitten vrouwen die vroeger wel eens gewerkt heb ben en wier man nu welstellend is, uitslui ten ten voordele van noodlijdende families die men dan beter zou kunnen helpen, dat kan niet, dat mag niet. Over die ernstige bezuinigingen zijn de syndikaten niet te spreken (kiezers kwes tie zeker) en daar de syndikaten door tus senkomst van (hun) de volksvertegenwoor digers en senators meester zijn van kamer en senaat kan er geen werkelijke zuivering of besparing doorgaan zonder hun zegen. Dat het nu een gewoon ministerie of een zaken kabinet weze maakt geen verschil daar ze door ene stemming in kamer of se naat kunnen neergekegeld worden. Mannen vinden die de achting verdienen van een groot aantal mensen, jong, strijd lustig en eerlijk Zeker als die idealisten nog te vinden zijn, en ze dan d'eerste op de kiezerlijsten, vóór de politiekers in wie het volk geen vertrouwen meer heeft, ge plaatst worden. D.Namiet. MOTIE VAN DE C. V. P. JONGEREN. Het Bureau van de Ploeg der C. V. P. Jongeren van Aalst in vergadering op 8 november 1960 stelt vast dat reeds vele maanden gele den de voorzitterszetel van de C. V. P.- afdeling vrij werd verklaard en dat kandidaturen werden ingewacht, verneemt dat meerdere kandidaturen werden ingestuurd, stelt vast dat de herkiezing van een voorzitter tot heden niet plaats vond, drukt er zijn onrust over uit daar dit voor de C. V. P een nadelige toestand schept, dringt aan op een spoedige oplossing. oOo STADSGENOTEN HEBBEN DE EER Diploinauitreiking bij Familiezorg Oost-Vlaanderen Tijdens een plechtige zitting te Gent, in aanwezigheid van Monseigneur Calewaert, werden de diploma's uitgereikt aan de jongste promotie van het Vormingscentrum Familiezorg Oost-Vlaanderen. Bij de gepromoveerden behoren volgende stadsgenoten Mej. De Ruyck Maria (met grote onderscheiding): Mej Braeckman Maria (met grote onderscheiding); Mej. De Groot Aline (met onderscheiding). oOo KFL-AALST VOL LEVEN Voor onze leden die het H. Hart bewo nen gpven we ditmaal een vertoning in Ci nema Royal op donderdag, 8 dec. te 20 u Op het programma staat de geestige film «Vol Leven» met de bekende Judy Holi day en Richard Quins. Echt de moeite waard Tevens zal bij deze film een film van 25 minuten worden gedraaid waarin zes vragen en antwoorden zitten verborgen die meetellen voor de Tweede Film- en Te levisieprijs. Deze film is opgenomen met de spelers van de bekende Schipper-naast- Mathilde-groep. En natuurlijk is die Ne- der'ands gesproken. We verwachten dan ook al onze leden van 't H. Hart en nog ve le nieuwe die kunnen lid worden aan de ingang der zaal en ontvangen aldus bene vens het deelnemingsformulier (dat krijgen ook alle andere aanwezigen het nummer van oktober van FILM en TELEVISIE. DE ACHTERLINIE Ons Aalsters missie-potentieel groeit Deze week bereikte ons het verrassend bericht dat E. P. Jan De Brucker s.j. einde lijk de toelating van de Indiase regering heeft gekregen om dit land als missionaris te mogen binnentreden. Op 18 dec. vertrekt hij naar de Ranchi-missie. Opdat ook deze missionaris niet met lege handen zou moe ten vertrekken van missielievend Aalst wordt op zaterdag, 3 dec. 1960 in de St Jozefskring, Meuleschettestraat, de prach tige kleurfilm In het rijk der Grootmo- gols gedraaid en zondag 4 dec. te 15 en te 19 u. In Lievens-spoor eveneens in kleur, de prachtige film over de Lievens- missie. Beide filmen zijn van E.P. Mest- dagh. Vele missievrienden zullen er aan houden deze twee avonden bij te wonen en aldus voor onze jonge missionaris een gro te hulp zijn. Personen die zouden verhin derd zijn een dezer avonden bij te wonen, kunnen gerust hun gift storten op P. C. 240.00 van H Blendeman, Aalst met de melding «Voor India Mgr. Malula. Spijtig is deze geplande avond in duigen gevallen Mgr. Malula heeft Rome recht streeks met bestemming Kongo verlaten wegens de dreigende toestand aldaar. Terug uit de Missles. Na acht lange jaren missie-arbeid keert onze stadsgenoot E. P. Luc De Paepe op 22 dec. voor de eerste maal uit Kongo terug We zijn benieuwd hem eens aan het woord te horen RIK COPPENS MET EENDRACHT TEGEN AKEN Rik Coppens wordt in alle commen taren de basislegger genoemd van de Beerschot-rugbyoverwinning op Een dracht Aalst. Was men er in de Ajui- nenstad van te voren van overtuigd dat de Antwerpenaar een knalwedstrijd zou spelen. In elk geval heeft men een verzoek gericht tot de Beerschot-diri genten om Rik Coppens voor één keer in wit-zwarte trui te laten lopen tegen Alemania Aken. Dat zou een attraktie zijn Onder voorzitterschap van Dr De Cock, voorzitter van het Rood-Kruis Aalst, en in tegenwoordigheid van h. Lambin, adjunct directeur-generaal van hel Rood-Kruis, schepenen Claus en Ringoir, volksvertegen woordiger Moriau, feestbestuurder De Bis schop. e.a., werd aan het Rood Kruis, afde ling Aalst de provinciale trofee van het bloed 1960 overhandigd. Heer Lambin, overhandigde de trofee aan Dr. De Cock, en weidde hierbij uit over de sociale rol en de edelmoedigheid, die de grondslagen zijn van de organisatie der bloedgevers bij het Rood Kruis. In zijn dankwoord dankte Dr. De Cock voor de belangstelling welke h. Lambin aan de dag heeft gelegd voor de stad Aalst en verzocht hem de dank en de sympathie van Aalst te willen overmaken aan Z.K.H Prins Albert, nationaal voorzitter van het Rood Kruis. Teneinde het Rood Kruis, afdeling Aalst, nog meer stimulans te schenken overhan digde Dr. De Cock de trofee aan h. De Clercq, propagandaleider van het Rood Kruis, Aalst. In naam van het stadsbestuur reikte schepen Claus drie plaketten uit van de stad Aalst, aan drie bloedgevers, die ook door Z. K. H. Prins Albert werden onder scheiden Liebaut Adolf, Van Acker Mau- rits en De Cock Emiel. De volgende personen werden vervolgens vereiemerkt door de personaliteiten Ontvangen het «Erkentelijklieidsdiplonia» (10 bloedgiften) Mr. Leopold Ameryckx, Mollem. Mevr. Callaert-Beek, Aalst. Mr. Theofiel Van der Biessen, Lebbeke. Mr. Eugeen Bogaert, Aalst. Mevr. Cardon-De Braekeleer, Moor- sel. Mej. Marie-Louise De Bruyn, Aalst. Mej. Maria Van Caeckenbergh, Teralfene Mr. Pierre Callebaut, Aalst. Mr. Augustin Daelmans, Hofstade. Mr. Robert Dierickx Aalst, Mr Roger Dooremont, Aalst. Mevr Van Ooteghem-Dussard, Aalst, Mr. Marcel Van den Eede, Herdersem. Mr. Gustaaf Van Eet velde. Lede. Mevr. De Smedt-Van Erte- velde, Aalst. Mr. Florimond Haeck, Nieu- werkerken. Mr. Frans Van Hauwermeiren Lede. Mev. Merckx-V. Herreweghe, Aalst. Mr. André Hoste, Aalst. Mr. Jean-Paul Meert, Nieuwerkerken. Mevr. Beeckman- Meer, Aalst. Mr. Jan De Moor, Aalst. Mev Van der Stuyft-De Pauw, Massemen. Mr. George Piron, Aalst. Mr. Petrus De Reuze Teralfene. Mr. Maurice De Saeger. Aalst Mr. Noël De Smedt, Aalst. Mr. Gabriel Temmerman, Aalst. Mr. Pieter Verbraekel Aalst, Mevr. De Ras-Vereecken, Meldert. Mr. Frans Verstraeten, Aalst. Mevr. Van der Borgt-Vos, Welle. Mej. Rachel De Vos Wieze. Mr. Van Waeyenbergh Alfons, Leb beke. Mevr. De Geest-Willems, Hekelgem. Ontvangen de erkentelijkheidspenning «De Pelikaan» (25 bloedgiften) Mr. Van Cakenbergh Remi. Aalst. Mevr. Van Boxstael-D'Haeseleer. Kerksken. Mr. Schaltin Paul, Welle. Mr. Joostens Jozef Baardegem. Mr. Philips Marcel, Erembode- gem. Ontvangen de zilveren Medaille van het Rode Kruis met kenteken in brons (40 bloedgiften) Mr. De Clercq Gustaaf, Schepdaal. Mej Vermeir Maria, Meldert. Mevr Goossens- Van Impe, Erpe. Mej. Germaine Van Droo- genbroeck, Erpe. Mr. Léon D'Houwer Erembodegem. Mr. Prosper Herman, Erem- bodegem Mr. Maurice Spaens, Aalst. Mr F.orent Van de Kerkhove, Denderhoutem Ontvangen hit Kegeringsdiploma Mr. De Clercq Gustaaf, Schepdaal. Mej Vermeir Maria, Melder. Mevr. Goosens- Van Impe, Erpe. Mej Germaine Van Droo- genbroek, Erpe. Mr. Léon D'Houwer, Erem bodegem. Werden door Z.K.HK Prins Albert, Voor zitter van het Belgisch Rode Kruis, op 26 november onderscheiden te Brussel voor honderd bloedgiften Mr. Liebaut Adolf, Aalst. Mr. De Cock Emiel, Aalst. Mr. Van Acker Maurice,Aalst Kregen de gouden medailje met zilveren kentekens Mevr. Van Geert. Julia Troch. Mej. Loui se Eemans. Krtgen de zilveren medailje Georges Eemans; Myriam Lienaert; Mev Borgman; Mevr. Maurits Deneve. Josette Hofman; Jozef Siegers: Pierre Verbraeckel: Marcel Mathieu; Jozef Troch, Paul en My riam Troch: Alfons Van Langenhove; Mev Bernard Dumoulin; Mej. Casteleyn; Mevr Jansegers; Willy De Neef. Werden benoemd tot hoofdambulancier Gaby Baeyens; Jozef Siegers; Marcel Phi lips; Mevr. Van Caeckenberrghe; Willy De Neef. Tot helper: Mevr. Paduat; Mej. Lieve De Kegel; Mej.Beeckman: Mej. Lieve De Neef; Anita Ghijsens; Mej. Smekens: Sonck; Van den Brempt: Van den Broeck: Wellinck: Oscar Bauwens; Karei De Wo.f: H. Dhae- seleer: Freddy De Neef; André Van Beider' Mej. Maria Van Damme: Van der Spee- ten; Beeckman; Van Damme: De Smet' Schuddinck. Ontvingen het diploma van ambulancier: Marcel Philips; Pierre Wauters: Alex schuddinck en Maria Bauwens. In zijn slotwoord schetste Dr. De Cock de groei der afdeling Aalst, waarvan hij sinds 1932 het voorzitterschap waarneemt Voor de oorlogsbrand kende het Rode Kruis, afdeling, een schitterende bloei, die daarna wel een mindere periode kende doch op het huidige ogenblik heeft men al le troeven in handen om sterker te staan dan ooit voorheen. De medewerking en het dynamisme die de voorzitter gedurende zijn jarenlange werking heeft genoten zijn de peilers van het sukses van de huidige\dag terwijl Dr. Mathieu, leider van de bloed transfusiedienst zijn organisatie zo heeft uitgewerkt, dat Aalst thans de trofee van het bloed 1960 in handen heeft, j Dr. De Cock verklaart dan het belang dat de bloedtransfusie heeft in de huidige geneeskunde, en* spreekt de hoop uit dat Aalst, dat thans 322 bloedgevers telt, met rasse schreden naar een hoger cijfer zal k immen. Een bijzonder dankwoord richtte Dr. De Cock ook tot het stadspersoneel en bijzon der politie en brandweer, waaronder de bloedgevers zeer talrijk zijn en nooit te vergeefs opgeroepen worden. TONEELLEVEN TE AALST. TONEELGROEP «STREVEN» F.F.R. Zaterdag 11. kregen wij in de zaal F.F.R de opvoering van het spirituele blijspel «ESCAPADE» van de engelse schrijver Ro ger Mac Dougall door de toneelgroep «STREVEN». Deze jonge vereniging is er in geslaagd in korte tijd zeer degelijk lief hebberstoneel op de planken te brengen Opmerkenswaardig was het vlotte tempo spel en de verzorgde diktie van de akteur*' ook de geslaagde typering van ieder perso nage in het bijzonder en een spervuur van dialogen hebben er toe bijgedragen het no dige relief te geven aan de zeer spirituele engelse humor. Onder de dynamische lei ding van hun voorzitter en regisseur dhr Kamiel Van Geert, die ook de ontwerper was van het enig mooie decor, heeft «STREVEN» ons een toneelavond gebracht die z,eker een eervolle vermelding ver dient. We voorzien dan ook en dit zon der de minste overdrijving dat «STRE VEN» met hetzelfde idealisme binnen zeei korte tijd in staat is één van de toonaange vende toneelverenigingen van Aalst te wor den. STREVEN stelde ons voor een nieu we verrassing toen we de titel lazen van de stukken ter studie. We hebben met vreugde kunnen vaststellen dat deze groe pering reeds voldoende vitaliteit in zich heeft om moderne stukken op zijn reperto rium te nemen. Inderdaad KENT U Dl" MELKwEG van Karl Wittlinger wordt voorzien voor Oktober We kunnen nie1 anders dan dit prachtig initiatief aanmoe digen en zien reeds met interesse de toe komst van deze jonge toneelgroep tege moet. DE PELS.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1