de en omstreken Lezerstribune V is vandaag iets schoons op til... img» Naijver tussen AALST en DENDERMONDE V raagbankje van aalst A130N N E M LN T S PR J J 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 0 maand 150,lr. per jaai V Kitsen IJ NT de DONDLRDAG en ZATERDAG van iedere week KLREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 10de JAARGANG Tel. 241.14 P. R. 8S172 DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 NUMMER 99 totiatMmsmiratsaisB. a. r< ftawygfi-ars* 1,50 fr. het nummer. KONGOLESE KWESTIE BELASTINGEN -- FINANTIES STEEDS AFTRUGGELAKIJ NAMENS DIT EN NAMENS DAT Geachte Redaktie, En voor de derde maai op 14 dagen tijd moet ik U een geval van telefonische op roep melden, waarbij opnieuw Aalsterse middenstanders door ten bedrieglijke voor stelling geid werd afgetruggeld voor een advertentie. Na het bezoek van iemand die zich in mijn winkel ongegeneerd uitgaf voor een politiekommissaris, na de telefoonop roep van iemand die beweerde namens het postpersoneel Aalst te spreken alhoewel de postdiensten van Aalst er voor niets tus sen zaten, werd ik thans opgebeld door een (lijzige en flemende) stem Meneer, 't is hier vanwege de gemeei: tebeambten van Aalst (ik begon al on middellijk te noteren want zoals tientallen andere Aalstenaars ken ik het schaamtelo ze procédé) om U te zeggen dat U meege holpen hebt aan het uitgeven van een bro chure voor onze 6e Korpsdag van de Poli tie, en we kunnen nu ook een plezierki doen. Wij gaan vóór Nieuwjaar een agenaa uitgeven met een oplage van 800 a 900 exemplaren, en de prijs voor een annonce 3 op 7 cm. is 250 F. Dat gaat wel degelijk uit van de gemeentebedienden van Aalst .en we geven deze kans voor publiciteit aar alle huizen die ons geholpen hebben mei het nemen van een annonce in het boekje van de politie. Zonder de minste twijfel ging die op roep NIET uit van het gemeentepersoneel onzer stad, doch zoals steeds van dezelfde vreemde uitgeverij. Zoals in mijn vorige inzendingen bedoel ik met dit epistel onze plaatselijke neringdoeners te waarschuwen tegen de veelvuldige misbruiken van ver trouwen en de oneerlijke voorstellingen die nu al jaren duren. Het is niet aan mij klacht neer te leggen En ik ken het standpunt onzer politie diensten. De politie van Aalst beweert dat geen enkel handelsreiziger zich aan dc strikte waarheid houdt wanneer hij zijn waren of annonces verkoopt. Met de pas sende eerbied stel ik daarentegen nochtan mijn eigen standpunt: Bij een verkoop van koopwaar gaat het in hoofdzaak om de kwaliteit en de hoe veelheid. Bij verkoop van annonces gaat het in hoofdzaak om de plaatsruimte en de oplage. Wanneer ik een kilo koffie ver koop, doch slechts 900 gram geef, dan be steel ik mijn klant. Wanneer iemand mij t'en annonce poogt af te truggelen (en nog wel namens mensen die er niks van afwe ten met eén oplage van zogezegd 8 a 10.000 en dat wordt gedrukt op slechts 80C exemplaren; dan besteelt hij mij. Zulk: was het geval met die vermeende politie kommissaris, en ik haal mijn cijfer van 800 uit bevoegde bron. Jk zou de middenstanders van Aalst wil len aanraden hun geld liever in de Oude Dender te gooien. Dan zal het nog tot iets dienen. P. D. P. VOOR ALLE PAROCHIES VASTEN EN VLEESDERVEN. Vrijdag 23 december is men zoals alle andere vrijdagen verplicht vlees te derven maar het is ook een vastendag. NIET op 17 december zoals eerst verkeerdelijk gemeld. volk leeft wordt daar- Op het ogenblik dat deze lijntjes onder gen, en ons volk misschien nog het minst t nele geest van initiatief ons uw ogen vallen, doorkruisen de Koning en j van al. Terloops kunnen we het voorbeeld tussen kleine grenzen, maar onze edele Koningin de straten van hun aanhalen van een beroemde schepen van door niet begrensd, goede stad Brussel,, waar zij de entoesiaste Brussel, Agneessens, die ie dood verkoa.- Dat mag niet doen veronderstellen da' 'en eerbiedige hulde van ontelbare burgers boven elke belasting. We zullen niet be-: we zonder meer en blindelings alle rtge- in eensgezindheid mogen in ontvangst ne weren dat de burger van vandaag zover iingsplannen zouden goedkeuren. Het is ze men. Onze steden houden van dit decorum zou gaan en naar deze ekstreme op.ossing ker waar dat men a' te veel praat over be- dat traditioneel met hun leven is vergroeid zou grijpen. Dit neemt niet weg dat de bo- j - ingen, er. veel te weinig over besparin- Hoe ze anders ook kunnen morren en nie- lastingen voortdurend geweldige woeling gen. Maar we moeten redelijk zijn. En om mand hun kritiek sparen kunnen zij zich teweeg brengen en tegenstellingen die rond een geliefde Vorst in eensgezindheid les behalve kalm zijn en zonder moeite terugvinden in alles wat Mpn mQet er hun gemeenschappelijk dierbaar is. Jacht van maken He, verües Konf, Er ligt doorheen de geschiedenis van ons js een ernstig verlies. Maar herhalen v.v volk toch een lijn die niemand wenst te t nQg eenSj alles is niet verloren. Wij onderbreken, en die onbewust haar hoogte punten vindt in feesten als dit, die in de geschiedenis niet vergaan omdat zijzelf een stuk van de geschiedenis betekenen. Ligt niet de grote betekenis van deze da gen in hun symbolische waarde waardoor zij voor iedereen een waarborg van vrede en onafhankelijkheid betekenen Moge God aan onze doorluchtige Vorsten lang er gelukkig leven verlenen, en aan ons land. We moeten ook een woordje zeggen over wat minder aangename dingen. We bedoe len de belastingen. Ook hierin volgt ons volk zijn traditie. Natuurlijk is er geen volk op de wereld dat houdt van belastin- menen niet dat de Belgen er voor altij»' kunnen verdreven worden. Wij werden er langs de grote deur buitengezet, heei ze ker, maar we keren terug langs de kleiné Is het niet eervol Tot daar dan, maar het is interessant Als men het even gaat ver gelijken met de toestand van de Ilolla-i- ders in Indonesië, waar nog altijd alle toe gang verboden is, mag onze verhouding met Kongo nog als bevoorrecht worden aangezien. Laten we er echter niet al te luide ovér praten. Konfidentiële zaken zijn in dergelijk geval niet altijd de slechtste I Laten we echter ons geloof in ons land nie; vei liezen daardoor, en onze traditio- gans de waarheid te zeggen, men moet wel toegeven dat we in een tijd leven waarin iedereen wie hij ook weze, en alle burgers illens nillens een ge- ajs om strijd hulp vragen aan de Staat als ware deze de hoogste voorzienigheid van de buigers geworden: pensioenen voor de enen, subsidies voor de anderen, bijslagen allerlei en wat nog meer. Zodat het er alle schijn van heeft dat iedereen akkoord gaat met de noodzaak van besparingen maar liefst op de kap van zijn gebuur. Bijge volg moet er tenslotte begonnen worden met een hervorming van ons zelf indien men wi! dat er werkelijk besparingen, en ernstige besparingen zouden geschieden. Maar van de ene kant verhoogde Staats hulp inroepen en hem anderzijds alle hulp middelen ontzeggen dat is zoeken naar de vierkante cirkel Niemand kan meer uit geven dan wat hij heeft of ontvangt. En deze waarheid geldt voor de burgers zowel als voor de Staat. L. B. 1» december zal in de geschie denis van ons land aangete kend blijven als een der heug- lijkste dagen. Vijfentwintig jaar na het verscheiden van de onvergete lijke koningin Astrid, krijgt ons land een even aanminnelij- ke en lieflijke vorstin. Moge God, zijn milde zegen schenken aan Koning Boude- wijn en Dona Fabiola. die mid den de oude luisterrijke St. Goedelekerk, mekaar het ja woord zullen geven. LEVE DE KONING," LEVE DE KONINGIN. ■■■I tnlC SCHITTEREND GESLAAGDE ST. BARBARAVIERING VAN de AALSTERSE BRANDWEER De traditionele St. Barbaravlering van de Vrijwillige Aalsterse Brandweer is uit gegroeid tot een schitterende manifestatie waarop de Aalsterse brandweer terecht fier mag gaan. De feestdag werd ingezet met een plechtige krijgsmis waarna d< flink uitgedoste manschappen met de fan fare aan het hoofd een rondgang deden om tenslotte halt te houden op de koer van het stadhuis waar de benoemingen plaat grepen en ook volgende brandweermannen werden gehuldigd om hun jaren trouwt ■dienst DIENSTJAREN. Heeft 35 jaren dienst Korporaal Van Driessche Louis. Heeft 30 jaren dienst Brandweerman lste klas Van der Vurst Kamiel Hebben 25 jaren dienst Sergeant Meers man Theofiel en Korporaal Carael Polydoor Hebben 20 jaren dienst Kapt.-Komman nlant De Vidts Emiel, Korporaal Van den Borre Emiel, Korporaal Lievens Frans Brandweerman lste klas Huylebroeck Prosper en Brandweerman De Moor Pros per. Hebben- 15 jaren dienst Brandweerman lste klas Schollaert Benoni, Brandweer man Van de Velde Paul en Van de Velde Robert. Vervolg blz. 4. De middeleeuwen zijn gekenmerkt dooi kleinsteedse bekrompenheid, het gekendt «esprit de ciocher». Het ontstaan van spot- en scheldnamen waarmee steden en dorpen elkaar tracht ten belachelijk te maken had wellicht een dubbele oorzaak enerzijds het primaire gevoel van «'t mijn is het beste 1»; uiting van chauvenisme; anderzijds de naijver die haar oosprong vond in de plaatselijke economie, het ontbreken van begrip voor het algemeen belang wanneer een maat regel getroffen werd die handel en nijver heid in een gemeente kon bevorderen, achtte de andere zich hierdoor benade- ligd. Een tragisch voorbeeld is wel de op stand van de Witte Kaproenen te Gent: aangevoerd door Jan Yoens doodden zij de Bruggelingen die werkten aan de aanleg van een kanaal Deinze-Brugge. Het bloedi ge slot was de slag bij Rozebeke (1382) Filip van Artevelde sneuvelde er met 20.000 Gentenaars Goddank, zo erg was het niet gesteld met de rivaliteit tussen «Kopvleesfretters» en «Ajuinen». De naijver beperkte zich tot het uiten van scheldnamen wederzijds en het voeren van financiële schermutselin gen. In 1319 en ook in in 1411 dwong de Heer van Dendermonde de Aalstenaars tol te betalen te Wet teren en te Kwatrecht Maar de «goede lieden van Aelst» deden bij de Graaf van Vlaanderen beroep op hel privilege dat hen vrij stelde van tol rechten Dendermonde werd in het onge lijk gesteld. Een andere plagerij was het aanhouden en beboeten van een Aalsterse handboog schutter (1469). Reden hij droeg een na gelmes aan de heup Aangezien de leden van het Sint Sebastiaansgild het recht had den wapens te dragen, recht hun toege staan door de Hertogin van Burgondië, ver plichtte de Raad van Vlaanderen de baljuw én het geld én het wapen terug te geven. Wat nu de scheepvaart aangaat, de Aalsterse schippers vaarden wel met graan naar Dendermonde, maar de koopwaar die zij per boot haalden te Antwerpen losten zij te Baasrode &aar de Aalstenaars een eigen loskaai bezaten zo vermeden zi. Dendermonde en ook de Dender die op verscheidene plaatsen moeilijk bevaarbaai was wegens verzanding.De koopwaar werd dan te Baasrode op karren overgeladen daarom was de Baasrodepontweg (nu Bo termelkstraat) toen een drukke handels weg. In 1730 bezat het Belfort een water horloge die het getij van de Schelde te Baasrode aanwees. Deze speldeprikken waren toch niet erj gemeend, want ze konden niet beletten dal de GILDEN bij elkaar op bezoek gingen. In 1450 trokken de gezellen van de Gil de van Sint Joris of Voetboogschutters naar Dendermonde waar zij langhe op den hoogsten prijs stonden». In 1455 be haalden de Aalstenaars er de prijs var «tscoenste innecomen in den tweeden prijs>: twee jaar later schoten zij «den- uppersten prijs». In 1471, 1478, 1492 en 1781 kwam Den dermonde op tegenbezoek In 1754 waren het de Busschutters van Sint Antonius dit naar Aalst kwamen. Gedurende de eerste helft van de 16e efeuw traden onze rede rijkers vier maal op te Dendermonde en ir de 19e eeuw behaalde een Aalstérs Kooi twee maal de' eerste prijs in de stad van t Ros Beiaard. Ook in de PROCESSIE in de middel eeuwen een godsdienstig en tevens eer burgerlijk feest ontmoetten wij in 1401 «den beeldemaeker van Denremonde» met zijn «XII Apostelen, IIII Evangelisten ende meer andere saneten en sanetinnen». Ge durende de grote processie van 1447 speel den de «Ghesellen van Denremonde een scoon zinneiich esbattement up waghene» Wanneer de H. Sacramentsprocessie in 1429 verschoven werd naar de zondag die volgt op Pieter en Pauwel trachtte men deze gebeurtenis meer luister bij te zetten hiervoor ging men eens kijken naar en inspiratie zoeken bij andere steden «Mine vrpuwen ende tconvent vander Rosen quamen ooc ter voors, processie ende ghe- lijc dat men in de processie te Denremonde ghegeven hadde de abdesse en tcouvent van Zwiveke, zo waren hemlieden ghesci- net Rivaliteit Och kom, 't is lang voorbij en gelukkig, nooit heeft zij bloed doen vloeien. Die van Aalst, ondanks hun mis lukte paardenroof en da. dood van Bala tum, zijn zeker niet meer kwaad en Den dermonde evenmin Men heeft er toch 't Ros Beiaard niet geweigerd dat prijkt ih een plantsoen nabij 't station, al werd het gebeeldhouwd door. een Aalstenaar Wie meer wenst te vernemen over deze middeleeuwse spotlust en de invloed op on- 1 ze volkse beschavingsgeschiedenis komt op 17 dec. te 17 u. naar de feestzaal van het Stadhuis Prof. Van Hese zal er op humo ristische wijze handelen over de twee ri vaien Iedereen is hartelijk w,elkom. V. V. A. K. VAN BLUSCHDIENST» TOT MODERN BRANDWEER KORPS TE AALST. ii. In zitting van 30 oktober erkende het stadsbestuur het nieuwe Vrijwillige Brand weerkorps. Een koninklijk besluit van 4 april 1878 bekrachtigde deze erkenning. Onder leiding van Gustaaf de Pape, de oe&ende Aalsterse toondichter werd een muzieklanfare opgericht. Geleidelijk werd ook het materiaal var net korps gemoaernizeerd. Nieuwe ladders haken, reddmgszak, twee grote Italiaanse ladders en een mekanische ladder van 22 meter hoog, werden aangekocht. Bij het begin van de oorlog 14-18, stelde de Aaisterse Brandweer zich ter beschik king van de kolonel van de Burgerwacht Karei de Vis en voerde bewakingsopdrach ten uit. Midden de oonog overleed de toenmalige brandweerkommandant, Polydoor de Pae- pe. In weerwil van de strenge voorschriften van de bezettende overheid werd aan de populaire kommandant een indrukwekken de begrafenis bezorgd. Frits de Wolf hield de lijkrede ten over staan van een menigte stadsgenoten die een laatste hulde brachten aan Polydoor de Paepe. Gedurende de ganse oorlog zou het korps ten dienste staan van de noodlijdende be volking. Bij de wapenstilstand werden de pom piers opgeroepen door de burgemeester en ingezet tot handhaving van de orde en vooral voor het voorkomen van plunderin gen. In de na-ooriogse jaren werd het mate riaal verder gemodernizeerd en onder lei ding van de opeenvolgende bevelhebbers groeide de Aalsterse Brandweer uit tot een der belangrijkste uit de provincie. In 1927 vierde het zijn vijftigjarig be staan. Wanneer in 1940 een nieuwe oorlog ons land teisterde, traden de Aalsterse pom piers eens te meer op de voorgrond. De tragische meidagen die ook onze stad niet ongerept lieten eisten van de brandweer mannen enorme moed en vaak ware doods verachting. Bij een vroegere gelegenheid werd hier reeds uitvoerig uitgeweid over het schitte rend gedrag van de Aalsterse Brandweer tijdens de jongste oorlog. Wanneer ze dezer dagen opnieuw ter ge legenheid van hun patroonsfeest doorheen de straten van de stad opstapten, mochten de brandweermannen overtuigd zijn van de sympatie en dankbaarheid van hun stadsgenoten. Mogen we de aandacht vestigen van de bevoegde personen op de slordige staat waarin zich het SIER-tuintje bevindt aan de Kan. Colinetplaats Het betreft hier niet zq zeer het onderhoud van de planten doch eerder het gemis aan verwijderen van allerlei papieren en andere afval. Met en kele uurtjes hieraan te besteden ware dit tuintje, BIJ DE INKOM VAN DE STAD. helemaal in orde. Zou niet kunnen overwogen worden op de koer van ons stadhuis een overdekte bergplaats voor fietsen op te stellen of al leszins een bergplaats te voorzien die de fietsen van de bezoekende stadsgenoten te gen regen (en sneeuw) beschut. Nu is het nog tijd, want straks wordt gans de koer ingenomen door auto's We begrijpen niet waarom verboden wordt door de poort van ons stadhuis PER FIETS te rijden. We menen dat het hier gaat om de veiligheid voor de voetgangers in de hand te werken. Doch... hoeft dit niet, wanneer er PER AUTO wordt doorge reden Een kleine tegemoetkoming te genover de fietsende bezoeker ware wel kom. Alle Aalstenaars gelijk voor de wet EENDRACHT NIEUWS Zondag a.s. zal Eendracht de verplaat sing doen naar Lierse met hetzelfde elftal dat verleden zondag Club Luik in bedwang hield Van der Meirsch. Van Rooy en Bellon - Rens, Lockef eer en De Bels J. Van Poelvoorde. Ellegeert. De Vijlder, Van den Bosch en A. Van Poelvoorde. Lockefeer zal zondag paraat zijn, hij zal in de loop der week echter niet oefenen. ZATERDAG a.s. 17 DECEMBER, te 14,45 uur, ontvangen onze reserven deze van Lierse S. K. De PLOEG Haerens. Picqueur Raym en Picqueur Hugo. Van Leuven, Golu en P as. De Boeck, Van Langenhove .Mayama, Suys en De Ridder. Onze reserven spelen goed voetbal. Zon dag 1.1. versloegen zij F.C. Luik met 0—1. Voetballiefhebbers een aangename na middag in het verschiet.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1