en omstreken lh De dag der congressen... Verwarring rond Avant-Garde <5^leine ^2^ronieh «4 is het ian de t. dat moet 'ïndey a dal slotte fj \Jy L<yC' r/t^tl de gazet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaai VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG Tel. 241.14 P. R. 88172 DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 NUMMER 101 De drie zogenaamde «nationale partijen» hebben dus elk hun congres belegd. Wat op het congres der socialistische partij is ge zegd is normaal. Daar wordt namelijk een grootscheepse campagne aangekondigd te gen de door de regering in uitzicht gestelde maatregelen genaamd «de eenheidswet». Dat de oppositie zich met man en macht verzet tegen een wet is normaal te noemen. Trouwens zij maakt daar gebruik van het gewone wapen dat door de oppositie wordt aangewend. Inderdaad, wanneer de rege ring een weinig populaire maatregel moet treffen, zoals bijvoorbeeld de verhoging der belastingen, is het normaal dat de opposi tie tracht hieruit munt te slaan. De vraag is echter wat de oppositie in de plaats van de regering zou gedaan hebben. Maar dat is nu eenmaal het parlementaire spel dat eenmaal min of meer demagogisch blijft. Het tweede congres werd gehouden t'oor de C.V.P. Waar er zoal eensgezindheid be staat over de houding te nemen ten over staan van de regering, daar blijkt nochtans diepe verwarring te blijven bestaan op sommige punten van het regeringsbeleid. Bijvoorbeeld de talenkwestie. Zoals n:en weet werd door twee waalse vertegenwoor digers, de heren Duvieusart en Versé een wetsvoorstel neergelegd waardoor Je ge meentebesturen van de Brusselse omge ving- het recht zou worden toegekend hun eigen taairegime te bepalen, in afwachting dus van een definitieve regeling. Hiertegen 'dë'meertëSeid wMr^~MkVa"d7v«- Ondertussen is er dan een zekere sensa tie ontstaan omwille van het feit dat de voorzitter van de christelijke vakbonden sa men met de ondervoorzitter van de socia listische vakbonden een briefwisseling heeft gevoerd die publiek werd gemaakt. In zijn openbare brief schrijft de onder voorzitter van de socialistische vakbonden dat in geen geval de eenheidswet door de arbeiders kan worden aanvaard, en hij ver wondert er zich over dat de christelijke vakbonden misschien geneigd hadden kun nen zijn deze wet toch goed te keuren. In zijn antwoord zegt de voorzitter van de christelijke syndikaten dat men de wet niet in haar geheel moet verwerpen. Er zijn delen bij, zo zegt de heer Cool, die verant woord blijken. Er zijn andere delen waar voor een voorbehoud moet gemaakt. Deze verklaring heeft dan een zekere deining verwekt in meer conservatieve kringen, waar men van oordeel is dat de vakbonden wel bereid zijn de opofferingen te aan vaarden door andere standen gedaan maar zelf niet de minste opoffering willen doen. Dit zal nog meer de liberale partij aan zetten zich zeer gereserveerd te tonen ten overstaan van de eenheidswet. Het is voor alsnog helemaal niet zeker dat de Libera len de eenheidswet zullen goedkeuren. De Liberalen vrezen inderdaad voor hun kie zers. Zij zijn steeds de partij die beweert De bloemenveiling Flor i uit Aalst schonk een prachtige tuil voor de Koningin. Hij werd aangeboden door de h. Buys en Schepen Claus. oOoi WELKOM PATER DE PAEPE Morgenavond wordt Fater Luc De Paepe na acht jaar en half verblijf in Kongo weer te Aalst verwacht. Onze lezers zullen zich herinneren hoe «De Gazet van Aalst» een paar jaar gele- 1,50 fr. het nummer, 'fa EEN LEZING VOOR DE VERENIGING VOOR AALSTERS KULTUURSCHOON. FOLKLORISTISCHE ELEMENTEN IN DE RIVALITEIT AALST DENDERMONDE. Zaterdag jl. ging ten stadhuize de jaarlijkse vergadering door van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon. Behoudens het gedeelte dat geweid was aan de eigenlijke werking van deze zeer verdienstelijke vereniging en waarover in ons a.s. kerstnummer een uitvoerig verslag zal verschijnen, sprak ook nog de h. M Van Hese over de Rivaliteit tussen Aalst en Dendermonde. Spreker die ten zeerst vertrouwd was met zijn onderwerp, en niet behorende tot een der partijen, blijk gaf van een prijzenswaardige objectiviteit, werd ingeleid door de h. R. de Schaepdrijver, voorzitter van de Vereniging. De h. Van Hese wees er op dat de zg. ri- i Ros Beiaard was. is onmiddellijk van Vlaamse zijde een ech te storm opgewaaid, omdat dit ten siotte zou neerkomen op een verkapte verfran sing van sommige gemeenten. Ondertussen heeft de regering dan ook het wetsontwerp neergelegd waardoor de algemene telling met ten minste twee jaar wordt vertraagd. Dit wetsontwerp heeft natuurlijk een zeer dringend karakter omdat het nog voor de 31 december met worden gestemd, zoniet zou de vroegere wet van kracht blijven. heeft de belastingen niet te willen verho-den met «De Achteriinie» medewerkte on. gen. Weliswaar schijnt er een geheim ak- ëeld in te zamelen teneinde aan de missie koord te bestaan tussen beide partijen van van Banga-Bola, diep in de kongolesc broesse, een onmisbaïe camionette te schenken. Mede dank zij vele onzer lezer.- werd tenslotte dat doel bereikt, en een tijd kiezingen een gemeenschappelijke regering zou worden voortgezet, zodat geen van bei de liet nadeel zou kunnen ondergaan van het aanvaarden van minder populaire maatregelen. Maar politieke akkoorden zijn wat ze zijn, meestal slechts een papier dat nageleefd wordt wanneer iedereen er be lang bij heeft, zoniet wordt het eenvoudig met de voeten vertrapt. In de komende we ken zal de regering dus voor hete vuren komen te staan. L. B. valiteit tussen beide steden mogelijks wel terug te voeren is tot de behandeling die de Aalstenaars in de 14 eeuwe te beurt viel vanwege de heer van Dendermonde die tol rechten mocht heffen op het riviertrans port tussen Aalst en Dendermonde. De Aalstenaars bekloegen zich hierover bij de graaf van Vlaanderen. In de loop der eeuwen is deze naijver dan gegroeid, een naijver die hoofdzakelijk een humoristisch aspect had. Werden de Dendermondse knaptanders herhaaldelijk belaagd vanwege hun buren die van Dendermonde zelf, wilden ter za ke niet het onderspit delven en perslifeer- den Aelst, in het Fransch Alost, is zo veel als Al sot. Polydoorkes, Viseters, Kopvieesfretters paffers, flauzeflikkers was dan anderzijds weer een bewijs van onuitputtelijke Aalst- erse inspiratie. De Aalsterse poeten Caudron en Luyckx hebben eveneens hun aandeel als folkloris tische stokebranden. Hunnerzijds hebben de Dendermonde naars de Aalstenaars bedacht met de spot namen Witvoeten en Ajuinpelders. De h. Van Hese weidde dan uit over de Ros Beiaardtribulatien Het staat inder daad vast dat niet alleen te Dendermonde I maar ook te Aalst'reeds in de 15e eeuw een In een Mechelse spotprent worden de Ajuinen afgebeeld mét een sargiepeerd Waar de Aalstenaars hun spotlust bot vierden met het Ros Beiaard van Dender monde als een ros balatum te betitelen keerde zich deze naam tenslotte tot het splinternieuwe en recente Aalsterse Ros (Waarvan de ballingschap ten zeerste te betreuren blijft N. d. Red.) Spreker besloot zijn lezing met te herin neren aan de recente folkloristische ge beurtenissen rond beide Rossen. De aanwezigen betuigden hun waarde ring met een hartelijk applaus. Stadsgenoot Pol de Paepe, puttende uit eigen ervaring en uit de documentatie van het Aalsterse Paarden-Comité, bracht een vriendelijke aanvulling en bood de aanwe zigen een pamflet aan, met het bekende Schoon Legendeken over het Ros Beiaard waaraan we volgende regels ontlenen Die kop is louter Paffers's bluf Al werd hij schoon gevormd. Maar Lieven Van de Velde's stuk is lang reeds uitgewormd. Aaneengeflanst, gelapt en hol. Wat plakwerk maximum; Voorwaar, voorwaar, 't Ros Beiaard is Een paard van balatum. Kamertonelen en keldertheaters hebben poEZIE VAN HET GEWONE in Vlaanderen bestaansrecht verworven. Dit met gesloten ogen voorbij lopen of ont kennen zou onzinnig zijn. WAT IS AVANT-GARDE Wanneer men zo'n theatertje binnenkomt speelt men eigenlijk al mee met de acteurs, men is al opgenomen in hun kring. Dan er wordt zonder souffleur gespeeld. Geen ac- Toen vorig jaar te Helsinki door het In- *eur krijgt de kans om zich te laten verlei- den tot het afluisteren van een niet door en door gekende tekst. De toeschouwer in spé weet dus waaro ver het hier gaat, hij krijgt niet alleen een ander stuk te zien dan in een schouwburg, er \^ordt hier ook gebroken met de sleur- opvattingen van de tekniek. Het kamerto neel eist een ander soort stuk, en zowel bij de spelers als bij het publiek gaat de voor keur uit naar het eigentijdse de afspie geling van de hedendaagse problemen, de taal aan de dagelijkse ontleend de poëzie van het gewone. Bij die voorkeur dringt zich dan ook de noodzaak op van een ande re speelwijze. De nadruk valt op de tekst, maar bij de door geringe afstand gescha pen, inniger verhouding tussen de toe schouwer en de speler, kan de stem zich fijner nuances, tot natuurlijke fluisterin gen toe, veroorlven. De natuurlijke stijl wint het hier altijd, men kan hier de ge wenste beheersing vergelijken met diewel- ke voor televisie of film nodig is. Men kan elkaar immers letterlijk en fi guurlijk de hand reiken. ternationaal Theaterinstituut de avant- garde zou besproken worden, stelde men vast hoe verward de opvattingen hierover waren, en het feit dat Ionesco het inleidend woord sprak vergrootte nog die verwarring. Men veronderstelde dat avant-garde nihi lisme betekende, een ontkenning van alle vertrouwen in het idealisme, men meende dat avant-garde alleen wantoestanden wil de bekampen, men dacht dat avant-garde het toneel van de toekomst wou zijn. Avant-garde wil slechts het toneel van vandaag zijn en het is bereid te sterven om plaats te maken voor nieuwe opvattingen. De kunst van de avant-garde wil nieuwe einders in de verte zichtbaar maken. Maar in het zoeken naar het nieuwe eist de avant-garde het recht op voor de auteur de verdediging van zijn visie op de waarheid, terwijl de acteur zijn kunst wou uitleven in volle vrijheid met een poging nieuwe vormen te vinden en nieuwe ritmen. Avant-Garde is niets anders dan toneel met als inhoud de persoonlijke waarheid van de auteur vertoond in een vorm die van de sterke aanwezigheid zou getuigen van de vrij gevochten auteur. KAMERTONELEN EN KELDERTHEATERS. Al deze nieuwe vormen zouden aan het publiek onthouden worden, hadden de ka- later konden we hier de foto van Pater Dc Paepe met de nieuwe camionette afdruk ken. Aan de zoon van de ere-bevelhebber on zer vrijwillige brandweer wensen we bij voorbaat een goede thuiskomst en een heil zame rustperiode. t OQQ- ACTIECOMITÉ .ER BEVOR DERING VAN DE ECONOMI SCHE EXPANSIE VAN HET ARRONDISSEMENT AALST to antwoord op een Open Brief van Kristediie Vakbeweging 'lan de' Waalse DE POLDER GIJZEGEM-MESPELARE de h. Renard, sekretaris van het A.B.V.V leifie j DE VAKBONDEN EN DE EENHEIDSWET memorabele brief van de voorzitter van de KAMERTONEEL TE AALST Niemand kan met een ernstig gezicht gaan beweren dat het toneelleven van Aalst geen degelijke vernieuwing moet onder gaan. Het is voldoende om de krantenver slagen der laatste jaren te lezen om al spoedig de wanhopige pogingen van de kri NA 20 JAAR INACTIVITEIT. DOOR GOU VERNEUR MARIEN HERINGERICHT. De Polder Gijzegem-Mespelare, groot 131 Ha. is een der belangrijke polders en wa teringen uit de Dendervallei. Sinds de tweede wereldoorlog werd er echter iedere activiteit stil gelegd en werd geen enkel onderhoud aan het ganse af wateringssysteem uitgevoerd. Aldus weten de boeren uit de Polder te vertellen dat op verschillende weiden uit het gebied sinds 4 a 5 jaar geen gras meer werd gemaaid. In het. kader der saneringsplannen die door het Ministerie van Landbouw, op ini tiatief van het Actiecomité ter bevordering van de Economische Expansie van het Ar rondissement Aalst, in de ganse Dender- valiie worden uitgewerkt, heeft de heer Gouverneur Marien beslist deze polder te rug in werking te stellen, en werd er door de Gouverneur in de zaal van het café Lu xemburg te Mespelare een grote algeme ne vergadering der bijzonderste eigenaars uit de polder belegd. Na goedkeuring der nieuwe statuten werd het nieuwe, bestuur verkozen. De heer Van der Cruyccen R. uit Mespe lare en de heer Arthur Van Hauwermeiren uit Gijzegem werden respectievelijk tot Dijkgraaf en Adjunct-Dijkgraaf verkozen. De heren Van der Jeugd en Janseghers uit Mespelare en De Winne uit Gijzegem wer den als bestuursleden benoemd. Na de verkiezingen gaf de heer Van der Cruycce, Hoofdingenieur Directeur bij de heeft de h. Cool, voorzitter van het A.C.V ter zake het standpunt van zijn vereniging bekend bemaakt. Dit antwoord werd gepubliceerd in het fransta ige dagblad «La Cité». Uit de Nederlandse vertaling ervan gepu bliceerd door «De Volksmacht» orgaan de Kristelijke Arbeidersbeweging we o.m. aan socialistische vakbondleider. EENHEIDSWET EN VLAAMSE RECHTEN Het Algemeen Vlaams Vakverbond en de daarbij aangesloten V.S.O.D en V.B.C. in speciale vergadering samengekomen op 10- 12-60, na grondige bespreking van het wetsontwerp der zg. Eenheidswet, stelt vast dat de stuntelige tekst der Nederland- stippen se vertaling van dit ontwerp, voor de zo veelste maal getuigt van de onbekwaam- Men kan dit wetsontwerp, schrijft de h heid der vertaaldiensten der ministeriele Cool niet in zijn geheel verwerpen, ook departementen,* zodat men opnieuw zijn niet in zijn geheel goedkeuren. toevlucht moet nemen tot de Franse tekst Natuurlijk, zou ik de voorkeur geven aan erder kant het A. V. V zich tegen de 10 miljard vermindering óp het budget van aftakeling der verworven rechten van het Landsverdediging en nog 10 miljard voor staatspersoneel: het uitschakelen van het fiscale bedrag §aat akkoord met strenge kontrolemaat- zoals ik de voorkeur zou geven aan wat regelen voor de ziekteverzekering, op voor- meer zon en min regen in Belgie. waarde dat deze die moeten woredn ge- Inzake maatregelen tegen het fiscaal be- kontroleerd geen deel uitmaken van de Ho- drog, betoogt de h. Cool verder Voor de ge 1133(1 voor Geneeskundige kontrole: eerste maal in België, sinds het bestaan eist met klem dat' in zake offers, alle van de coalitieregeringen is er een regering politieke mandatarissen het voorbeeld zou- CO die het fiscaal bedrog in de wortel aantast geven, door in de eerste plaats te ver door het fameuze artikel 130 van de een- ^ak®n aan^a,le kumuls, en zijn bereid, aan heidswet dat de precompte voorziet. De h. Cool betreurt eveneens het feit van de voorgenomen onrechtstreekse belastin gen en de verhoging van de overdrachtta- xe van 5 op 6%, maar zegt hij het is de prijs die we moeten betalen om erger, veel ""'Z' erger te voorkomen. Hij illustreert de hui. belast,nSs<>nMlliking. de Eerste Minister, de heer Eyskens, op zijn aanvraag, een lijst over te maken van een vijftigtal politieke mandatarissen die meer dan vier dik vergoede mandaten ku- muleren; tegen alle mertonelen hun opdracht niet begrepen. Op i tlcus om toch maar iets degelijks te kunnen die manier vullen de kamertonelen en kei- bewierroken, op te merken. dertheaters een leemte aan in de algemene toneelontwikkeling van het publiek door die stukken te brengen waar iedereen zo graag over spreekt en scherp afbreekt zon der die ooit gelezen te hebben, en laten we dan nog niet spreken van het te gaan kij ken. Men moet als toeschouwer niet gaan ver langen naar de sfeer van een avondje-uit wanneer men een kamertoneel gaat zien. Er is in hun zaaltjes vrijwel niets van het geijkte decor geen rode-pluche stoeltje*, geen luchters, geen brandscherm. Het is ook niet de ideale plaats om japonnetjes te gaan zien of te laten zien. Er is hier eigen lijk maar een zaak waarover het gaat de scene, en daarop weer niet het opvallende decor of fraaie kostumes maar het woord en het spel in aanduidingen van plaats en tijd. Het dicht en het donker spelen een veel belangrijker rol figuren en onderde len van figuren worden uitgesneden door het licht van de spots, een stem komt in het licht te staan, een hand. Niets dus .van de traditionele schouwburgatmosfeer. Aalst was op het gebied van liefhebbers toneel steeds vooraanstaand, het moet deze 'traditie kunnen blijven voortzetten. Dat er een tegenstand van de toneelverenigingen te verwachten is blijkt wel overduidelijk. Het gevaar bestaat inderdaad dat het pu bliek zal gaan merken hoe erg het eigen lijk voor de gek werd gehouden. Er wordt verteld dat de jeugd geen belangstelling meer zou hebben voor toneel kan de jeugd zich lenen tot soms al te belachelijke spe len Wanneer we nagaan dat er in Kortrijk, in Mechelen, ja zelfs in Wetteren kamerto nelen bestaan, dan lijkt het ons onbegrij pelijk dat die vorm van toneel in Aalst niet zou kunnen tieren. De jeugd is bereid zich terdege in te spannen voor dergelijke verwezenlijking op voorwaarde dat er van de andere ver enigingen medewerking zou bestaan. En waarom zouden deze mensen hun mede werking niet verlenen In hun blazoen cshrijven zij immers toch met overtuiging slechts het toneel te willen dienen D.V. erger t. uc „M,. dige toestand aan de hand van de stijgen- T" planning en een werke" de Rijksschuld. 'ijke streekpohtiek voor ekonomische ex- tt pansie, teneinde de industrialisatie van Landelijke Waterdienst van het Ministerie hankeüjkheid verliest en afhankelijk" wordt deTÏtrtTktu^ op tfS°ior ele groepen is het werkelijke pen; probleem waar we voorstaan, dat is de denkt er ernstig over na 20 de Vlaamst ramp die we van de arbeiders moeten af- rechten nog langer uitblijven, een memo want zij worden dan de grote randum over te maken aan de Uno: besluiten uit deze en gaat over tot de dagorde. van Landbouw, een uiteenzetting aangaan- van de financiële groepen is het werkelijke pen de de technische problemen die zich stel len om het afwateringssysteem van de pol der te verbeteren. Hij deelde mede dat al de noodzakelijke opmetingen reeds werden uitgevoerd en dat de ontwerpen tot verbe tering van de polder reeds klaar liggen en binnen een paar weken aan het bestuur en de algemene vergadering der Polder zullen voorgelegd worden. Moge deze inspanningen bijdragen tot verbetering der landbouw in de Dender streek. oOo- PLECHTIGE VLAGGEWIJDING De K.W.B. afdeling Aalst-St. Martinus, kende zondag 11. een van haar mooiste da gen sinds haar bestaan, nl. de plechtige wijding van haar nieuw afdelingsvaandel Vóór de hoogmis van 9 uur zegende Z.E.H. Deken De Cock deze mooie vlag, in aanwe zigheid van de bestuursleden. K W B. leden en simpatisanten. Na de wijding werd de H. Mis opgedragen door Z. E. H. Deken Na dien werd het vaandel overgebracht naar de prachtig versierde St. Martinuszaal waar 's avonds een prachtig feest gehou den word in samenwerking met de K.A.V weren, slachtoffers is een der VLAGGEFEEST BIJ DE K.W.B.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1