en omstreken 1,50 F Vereniging voor Aalsters Kultuurschooi i V raagJ miikj ikje iMarattion-Geineenteraaci Jt> 5 Vt Gazet van Aalst IN DIT NUMMER Marathon-gemeenteraad Stakingstribulaties te Aalst Aktiviteit in 196(1 in de erenig. voor Aalsters Kultuursehoon l)e Hoezekouter Vraagbankje HET NUMMER. 16 Jaargang Nr. 103 Woensdag 28 december 1960 AKTIVITEITEN Op de voorgaande algemene vergadering van de WAK, namelijk op 19 december 1959, werd ondermeer het woord gevoerd door de Schepenen Claus en Van 1-Ioorick Waar de eerste het speciaal had over de verdere restauratie van het Oud-Gasthuis handelde zijn kollega voornamelijk over de aanstaande oprichting van het Kultu- reel Aktiekomitee en de organisatie van de Veertiendaagse van de Kunst en Kui tuur te Aalst Deze beide punten breng ik hier slechts in herinnering omdat zij inderdaad de wer king van de WAK in het afgelopen jaar voor een groot gedeelte hebben bepaald. Als verslaggever van de WAK die van nabij de diverse aktiviteiten van onzs ver; eniging heb kunnen volgen, kan ik gerust zeggen dat ook dit achtste werkjaar een goed gevuld programma omvatte. Hier volgt dan een bondig overzicht van de belangrijkste aktiviteiten van de WAK in het afgelopen jaar 1. Onafgezien van de talrijke nuttige kontakten met het Schepencollege, werden in de loop van 1960 negen bestuursverga- j deringen gehouden die voor het grootste gedeelte in het teken stonden van de res tauratiewerken die traag maar zeker evo lueren in de gewenste richting. Om nog meer belangstelling voor dit kunsthistorisch gebouw op te wekken werd door de goede zorgen van de heer Fritz Courteaux, de geest en tevens het hart van onze vereniging, een studie gepubliceerd gewijd aan het ontstaan, de groei en dc huidige restauratie van het Oud-Gasthuis Deze studie, gedrukt op 1200 eksempla ren, werd verspreid onder de leden van de WAK, de Aalsterse onderwijsinstellin gen en talrijke belangstellenden. 2. Door het Stadsbestuur werd de mening van de WAK gevraagd in verband met het ontwerp van indeling van de Feestha'.le. Aangaande de herstelling en de ver plaatsing van het standbeeld van Johan nes Nepomucemus op de Houtmarkt zijn momenteel onderhandelingen aan de gang De WAK gelukte er eindelijk in de ge schiedkundige benaming «Popperodedriess te doen aanvaarden in vervanging van «Pa perodedries» Aan het flink-geslaagde Beiaardfestiva IN 1960 verleende de WAK eveneens zijn raadge vende medewerking. 3. Voor het eerst sedert het ontstaan var de WAK werd een Zomerprogramma uit gewerkt bestaande uit geleide bezoekci an de restauratiewerken van het Oud Gasthuis, aan het kasteel «Ter Linden» ei het domein «De Motte», aan de Handels rechtbank, alsmede een autotochi naai Lessen met een bezoek aan de kunstscnat ten van het hospitaal Notre Dame a la Rose Gezien de belangstelling van dit initia tief besloot het bestuur van de WAK no; dergelijke uitstappen en bezoeken te orga nizeren in 1961. Reeds worden voorzien bezoeken aar de kunstschatten van de Sint-Martinuskcr! en van het Sint-Elisabethhospitaal, aan dc kunstverzameling van Dr. Sierens, aan di Bloemenveilingshalle, de Handelsrechtbanl en de nieuwe Watertoren. Uitstappen naar Doornik, Moorsel er Baardegem zijn ook in het verschiet; de ie den van de WAK zullen te gepaster tijde hieromtrent op de hoogte worden gebracht 4. Gezien de steeds stijgende organisatie- onkosten besloot de WAK voor de eerste maal een jaar ijkse toelalge aan te vragen aan het Stedelijk en aan het Provinciaa' bestuur, subsidie die eveneens zou worden gebruikt ter ondersteuning van diverse kulturele prestaties. Tot zover, Dames en Heren, dit kor1 overzicht van de belangrijkste gebeurte nissen uit het voorbije jaar. Het bestuur van de WAK houdt er aar hier ópenlijk zijn dank te betuigen aan al le verenigingen en personen die door hur jaarlijkse lidmaatschapsbijdrage de wer king van onze vereniging hebben gesteund OoK willen wij vermelden dat ons var verschillende zijde interessante opmerkin gen en raadgevingen toekwamen; ze zijp een bewijs te meer van de ernst waarmede de WAK zijn taak ter harte neemt. Ons rest ten slotte uwe aktieve mede werking te blijven vragen, hetzij finantiee' hetzij moreel, ten bate van onze verenigin; die slechts effektief kan werken als ze ge rugsteund wordt door de ganse Aa sters- gemeenschap. Erniel van Schuylenbergh. We vinden het spijtig dat noch stoel I noch bank voorzien is voor het publiek dat soms moet wachten vóór de winketten in ons stadhuis. Hier en daar is er wel plaats gebrek, alhoewel een stoel, of zelfs twee niet zoveel plaats innemen. We kennen niet zo heel goed de plaatsruimte noch belangstel ling van het publiek om een voorstel te doen, doch alvast zou bv. toch vóór het bureel nr. 17, Openbare Werken, en dal van de heer Bouwmeester een paar stoelen kunnen gezet worden, of een kleine bank alhoewel in de burelen van Burg. Stand en Bevolking misschien ook een paar stoelen zouden kunnen geplaatst worden, al ware 't maar voor de bejaarde mensen die er moeten wachten. De eerste school trimester is achter de rug. Het verkeer zal hier en daar vooral op de middaguren,, zeer verlicht worden We zouden daarom willen vragen aan de bevoegde politie-overheid of niet zou kun nen gezorgd worden vanaf volgende tri mester, voor een speciale dienst van ver keersagenten bij de uitgang der scholen er bij de bizonderste overgangplaatsen langs de drukste straten. Dit zou werkelijk een zeer simpatieke maatregel zijn die de stads genoot, en niet minder de vreemdeling ook de jonge mensen, zou tonen dat de verkeersagent er niet alleen is om op zijn boekje te schrijven doch tevens om werke lijk dienst te bewijzen in het verkeer. Mogen we hier, bij voorbeeld aanstippen dat enkele maanden geleden, vooral de za terdagmiddag, aan de uitgang van het St Maarteninstituut een bereidwillige agent regelmatig het verkeer kwam regelen, tot eenieders voldoening. Gedurende deze voor bije trimester hebben we hem bijna niet meer opgemerkt, zodat een E. II. Profes sor zijn plaats innam. Kan daar niet een BLIJVENDE dienst komen op het middag uur oOo VARIA POP In"de specTgoedafdeling van een groot warenhuis zagen we een pop, die u met de ogen volgt. In welke richting het kind zich ook van de pop verwijderd, 'steed, steeds blijft ze het aankijken. Wij .zijn ervan overtuigd, dat een dergelijke j pop beslist in de smaak zal vallen van cn- ze jeugdige poppenmoedertjes. St. Jorisstraat, 25, Aalst. NIEUWJAARSWENS De tijd, die nooit naar wachten vraagt, Heeft pas een nieuwe tred gewaagd, Of het Sint Martenscomitee Wenst U gemeend geluk en vrêe. Want menig zeer behoeftig mens, 't Zij jong, bejaard, hebt gij naar wens Met ons, zijn hoogste goed betracht, En hem een nieuw geloof gebracht. Aanvaardt dan gul dit schamel woord, Dat heden door ons harte boort, Van dank en lof aan U gewijd, Als blijk van cms genegenheid. Dat t 'nieuwe jaar voorspoedig zij, En God U make vroom en blij. Dan treden in vervulling weer, De beste van ons wensen, zeer. GASTHUISZUSTERS VEREREMERKT Tijdens een bijzonder! feestzetting in de grote ontvangstzaal van het stedelijk hos pitaal en in aanwezigheid van Burgemees ter Frans Blanckaert, Schepen Benom Rin- goir en dhr. Georges De Veylder, onder voorzitter, juffrouw Van Trappen en de he ren Etienne Bogaert, Frans Barrez en Con stant Arijs, commissieleden van Openbare Onderstand; E. H. Thysmans, geestelijk be stuurder en dhr. Dr. De Cock, bestuurder van het hospitaal werden een drietal gast- huiszusters gehuldigd. Zuster Emelda, Zus ter Michael en Zuster Anselma ontvingen het burgerlijk ereteken 2e klas voor 25 ja ren dienst in het hospitaal. Ook dhr Mau- rits Van Acker, personeelslid van de C.O.O. werd gehuldigd om meer dan 100 Bloed- giften. Tijdens deze feestzitting werden verschillende spreekbeurten gehouden waarna een kleine ontvangst volgde mei het'drinken van erewijn. In aanwezigheid van Z. Exc. Mgr. Cale- waert, Bisschop van Genf werd Moeder Al- fons voor de vijfde maal achtereenvolgens tot Moeder Overste der Zuster Augustines- sen in het hospitaal verkozen. Aan al deze gehuldigden een hartelijk proficiat. NIEUW SLACHTHUIS BEGROTING 1961 De raadszitting van 23 december zal wel licht voor altijd in de annalen van de stad Aalst geboekt blijven. Nadat de liberale oppositie talrijke tussenkomsten had ge daan, die er slechts toe strekten de zitting zo lang mogelijk te maken, vroeg h. De Stobbeleir (lib.) bij de bespreking van de begroting 1961. de artikelgewijze stem ming. Dit nam natuurlijk een ganse tijd in beslag, en vermits dc liberalen er dan nog aan hielden een drietal interpellaties tot het college te richten, werd deze marathon vergadering besloten in de kleine uurtjes. Na de goedkeuring van het verslag van de zitting van 10 november, vroeg de h. Van Sinay (C.V.P.) de aandacht van het Colle ge voor het probleem van de Zwarte Hoek- brug. Hoewel de vernieuwing van de be staande brug, enorme technische proble men doet oprijzen, zal men niettemin al het mogelijke doen om een overgang voor voetgangers tot stand te brengen. Na een tussenkomst van de minderheid over de dagorde, werden de processen-verbaal van nazicht van de stadskas, van het stedelijk bedrijf voor waterbedeling en van de plaat selijke commissie van openbare onderstand aangenome.n sluitend met respektievelijk, nadelig saldo yan 4.669.524 fr„ boni van 1.194.838 fr. en van 792.621 fr. Met het Gemeentekrediet zullen een tweetal leningen worden aangegaan voor een totaal van 596.000 Fr. voor de ruw bouw en didactische uitrusting van de stadsmeisjesschool Binnenstraat. Bij de bespreking van de oprichting van *het nieuw stedelijk slachthuis, waarvoor leningen zullen aangegaan worden voor 3.650.UW* F, onthielden de liberalen zich. .omdat ze niet akkoord gingen met de in planting op de Albrechtlaan De waterloop nr. 5051, aan de fabrieken Teinturia zal eerlang overwelfd worden. Deze werken zullen gefinancierd worden door een le ning van 1.303.000 fr., waarbij tevens de «Asserendrieszijp» gelegen op het grondge bied van Hofstads en Aalst zal verlegd worden. De raad was het ook eens over de voor waarden tot overbouwing van waterloop 505'1, ingevolge een bouwaanvraag op de Ledebaao. OPENBARE WERKEN Een lening van 247.000 fr. tot dekking van het saldo stadsaandeel in de oprichting van de watertoren werd aangenomen, even als het bijzonder lastenboek betreffende I de levering van dolomiet voor een totaal van 120.000 F. j Tussen de firma De Blieck en de stad I Aalst zal een ruiling plaats grijpen van gronden aan de hoek van de Geeraerds.aan en de Brusselse steenweg, terwijl in de om- I geving van de wijken Schaarbeek en Va lerius De Saedeleerstraat gronden zuilen onteigend worden voor 239.962 F. De be strating van de Verbrandhof straat zal eveneens verbeterd worden, en voor de I verwezenlijking van het bijzonder plan van aanleg voor de wijk Paddenhoek zullen in der minne gronden aangeworven worden voor nagenoeg 100.000 F. In het kader van de uitbreiding van de openbare verlichting van de stad, zullen op de Boudewijnlaan, in de Sylvain Vander Guchtstraat, op de Zandberg en op de Ou de Dendermondse steenweg lampen worden bijgeplaatst. Op advies van de Toeristische commissi! van de provincie Oost-V!aanderen zal door het stadsbestuur een bijzondere inspanninp aangewend worden om het stadspark tc verlichten. Hiervoor zullen verlichtingstoe stellen en kabels voor 179.000 F aan gekocht worden, iets wat een onthouding van h. De Stobbeleir (lib een neen-stem men van de andere liberalen uitlokte. De verplaatsing van een voelweg, than? volledig gelegen op het grondgebied van de gemeente Moorsel werd verdaagd, even als de gedeeltelijke afqschaffing van buurt weg nummer 6 «Konijnenstraat». De we gen - en rioleringswerken in de Leopoldlaar en op de Heilig Hartlaan werden onlangs te Gent in aanbesteding gegeven, en zullen van de stad een tussenkomst vragen van 1.765.568 F. De uitrusting van de halle voor bloemen veiling die heel waarschijnlijk in maart of april e.k. zal geopend worden zal thans voortgezet worden met de plaatsing van een electrische verlichtingsinstallatie 906.648 F., wagentjes voor vervoer van bloemen 1.500.000 F., plaatsen van glas en levering van sanitaire apparaten 50.696 F plaatsen van veilingsklokken en geluidin- stallatie ongeveer 583.000 F, levering van verschillende materialen 1.157.000 F. De firma «Fiberfleet» die zich in de ge bouwen «Le Clercq» heeft gevestigd, ziet zich verplicht regelmatig uitbreiding te nemen De daken en de loodsen zullen thans vernieuwd worden, de centrale ver warming zal uitgebreid worden, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de bestel lingen die binnenkomen. Deze werken zul len 498366 F bedragen en zijn nog steeds begrepen in de vooropgestelde som die voor uitrusting zou besteed worden. De wijzigin gen aan bijzondere plans van aanleg van volgende wijken werden goedgekeurd «Centrum» door de bouwaanvraag van hh. De Vos en Vercammen; Sint Jobstraat door de aanvraag van hh. Boriau, Lievens en Van Roy. Varkensmarkt» door de aanvraag van h. WilJo. «Rozendreef», «Beekveld» en «Regent Prins Karellaan Aan de Commissie voor Openbare Onder stand werd een legaat overgemaakt door mej. Vereecken Marie Rosine, in leven te Baardegem, voor een bedrag van 5.000 F. De raad bracht hierover een gunstig ad vies uit. De mechanisatie van de stads diensten wordt regelmatig doorgevoerd, en de raad nam eenparig de aankoop aan van een off-setdrukmachine en een boek houdmachine. De tarief voor uuraansluiting en regeling opname bij het stedelijk zelfstandig bedrijl voor waterbedeling zal in de toekomst ge wijzigd worden, in die zin dat er drie op namen zullen geschieden en dat men gedu rende vijf jaar een bedrag van 448 F zal betalen, iets wat heel wat gunstiger is, dan de betalingen van voorheen die over twin tig jaar konden gespreid worden. De in stallatie van een nieuwe radiografie voor het stedelijk Hospitaal werd door de Com missie van Openbare Onderstand bij hoog dringendheid gevraagd. De zieken konden immers 'geen gebruik meer maken van de bestaande radiologie, die zal vervangen worden door een installatie van 1.171.955 F Op een vraag van de h. De Stobbeleir (lib.) weerlegde h. Barrez (C.V.P.) dat deze spoedprocedure noodzakelijk was, wegens de hoogdringendheid van de bestaande si tuatie. FINANCIEN Aan het college van burgemeester en schepenen werd machtiging verleend een kredietopening te verwezenlijken bij het Gemeentekrediet, terwijl de dringende voorlopige kredieten, onder vorm van een twaalfde werden gestemd voor de maand ja nuari 1961 voor het zelfstandig bedrijf voor waterbedeling. Voor de karnaval feesten 1961 werd een krediet van 500.000 F goed gekeurd, zoals tijdens het voorbije jaar De begroting over het dienstjaar 1961 van de commissie van Openbare onderstand voor een ontvangst en een uitgave in de ge wone dienst van 36.232.000, en in de bui tengewone dienst van 48.852.495 F. Het stadsaandeel zal 10.903.643 F bedragen, iets wat eenparig werd aangenomen. De libera len stemden tegen de begroting van het ste delijk zelfstandig bedrijf voor waterbede ling en begonnen daarna een belachelijk spel over de stedelijke begroting voor het dienstjaar 1961. De belastingen opcen tiemen en andere zullen inderdaad de zelfde zijn als in 1960, hoewel h. De Stob beleir (lib.) de stemming vroeg per artikel De oppositie wilde hetzelfde spelletje spe len met de stedelijke begroting, waar arti kel gewijze alles ter stemming moest gelegd worden, doch uiteindelijk zag men toch in dat het gevorderde uur geen tijdverlies meer toeliet. De schepenen van Openbare Werken, h Claus (C.V.P.), van Financiën (C.V.P.) van volksgezondheid en Sport h. De Haeck (C.V.P.) en burg. Blanckaert (soc.) voor de schepen van Openbaar Onderwijs, lich ten uitvoerig de werking van hun sector toe in het voorbije jaar, en legden tevens talrijke concrete punten voor die in de loop van het volgende dienstjaar zullen verwe zenlijkt worden. Nadat h Ringoir (C.V.P.) een tussen komst van h. De Stobbeleir (lib.) had weerlegd, interpelleerde de h. Dhaeseleeer (lib.), in het kader van de begroting de h Claus (C.V.P.), schepen van Openbare Werken en Feestelijkheden over het ge bruik van de autocars der stad Aalst. De liberale woordvoerder kantte zich volledig tegen het gebruik van deze bussen ten voordele van de jeugdgroeperingen, die tij dens het verlof naar kampen e.a. konden gevoerd worden. Men zal zich in verband hiermee herinneren hoe tientallen ouder? van de stad de tussenkomst hadden ge vraagd van het stadsbestuur om hun kin deren tijdens de vakantie naar de kampen en centra te voeren. Schepen Claus (C.V P.) antwoordde trouwens dat dit initiatief slechts genomen was nadat alle jeugdor ganisaties van de stad werden uitgenodigd en waarbij tevens werd gezegd dat alle aanvragen, in de mate van het mogelijke zouden ingewilligd worden. Nadat de libe ralen nog talrijke keren tussen kwamen om de bespreking van de begroting te vertragen, begon men niettemin de artikel gewijze stemming, die heel wat tijd in be slag nam. De marathonzitting werd beslo ten met een drietal interpellaties. GEHEIME ZITTING Volgende punten werden in de geheime zitting behandeld Terbeschikkingstelling van de heer Dc Winnen Frans, stadswerkman- Beslissing van de plaatselijke commissie DE HOEZEKOUTER De benaming Hoezekouter, waarme de de tot voor enkele jaren uitsluitend landbouwgronden in het grensgebied Aalst-Nieuwerkerken-Erembcdegem om schreven werden dateert reeds uit de 14e eeuw. In het stedelijk Archief wordt reeds in 1370 melding gemaakt van de Hoes- coultre; later van den Haesen coulter- re, Hoesercoutere, enz. De etymologische betekenis van deze benamingen zou verklaard worden door het feit dat deze kouter (akkerland; door zijn vlakke bodemgesteldheid en daarenboven het hoogste punt zijnde van de stad Aalst, inzonderheid een wind (hoos) kouter was. Dit verklaart tevens de aanwezigheid in vroegere eeuwen van enkele wind molens. In 1401 werd alleszins een windmo len reeds gesloopt en vervangen door een nieuwe toebehorende aan een ze kere Claus Schotleir, (Schepen boek 1642). Rond de helft van de 17 eeuw wordt gewag gemaakt van een olie windmo len toebehorende aan Jan Tack, een vooraanstaand Aalsters burger. Deze molen, samen met het belendende huis had in 1719 een waarde van 3,800 gul den. Verder was er ook een windmolen, genaamd het wind draeyende stampcot van vooren teghen den steenwegh, ei gendom van Paulus Govaert. Bij het uitvoeren van grondwerken werden enkele tiental jaren geleden arduinblokken blootgelegd, ontegen sprekelijk afkomstig van een dezer vroegere windmolens. Ter hoogte van de huidige viila Cau- dron had men rond de jaren 1722 de Careelovens. Enkele herbergen, ter hoogte van de Haring, waren benevens de zeer oude en gekende herberg. Den Haring, De Potblomme en De Zonnebloem. Tijdens de oorlog 14-18 legden de Duitsers het er op aan een gedeelte van de Hoezekouter om te vormen tot een v iegveld. Meer dan één dezer toenma lige nogal primitieve toestellen is er hals over kop in de modder geland. In de jaren na de eerste wereldoor log werd de verdere uitvoering van dit plan herhaaldelijk ook van Belgische zijde overwogen. Gelukkiglijk voor de stad en het landschap bleef het hierbij. De autosnelweg zou uiteindelijk de ou de Hoezekouter doorsnijden. En wie thans doorheen de huidige Hoezekouter wandelt, zoekt tevergeefs naar het oude Dievebaantje, een onoog lijk pad dat destijds tussen de zomerse wiegende tarwevelden kroop en zowel in 14-18 als in 40-45 de uitgekozen weg was van «smokkelaars». van openbare onderstand, houdende wijzi ging van het reglement-statuut van het be- diendenpersoneel der commissie van open bare onderstand; Ter beschikkingstelling wegens ziekte van de heer Persoons Odilon, stadswerk man; Benoeming op de proef van een hulp boekhouder bij het stedelijk zelfstandig bedrijf voor water bedeling; Wijziging van het kader voor het stede lijk bediendenpersoneel; Wijziging van het kader voor het stede lijk werkliedenpersoneel Instellen van het ambt van econoom in het stedelijk bediendenkader; Ontslag van de heer Van de Meersschc Hugo, als secretaris aan het stedelijk Aca- defie voor Schone Kunsten, alhier; Vaststellen van de voorwaarden tot open verklaring van de plaats van leraar in perspectief en schaduwleer aan de stede- lijek Academie voor Sch. Kunsten alhier- Verlenging van de terbeschikkingstel lingstermijn, toegekend wegens persoonlij ke aangelegenheden aan een lagere onder wijzeres bij het stedelijk onderwijs, alhier Benoeming, in voorlopig verband, van leerkrachten bij het gemeentelijk lager- en bewaarschoolonderwijs, alhier; be krachtiging van de beslissingen van het schepencollege (schrijven heer provincie gouverneur dd'. 10 november 1960); Aanstellen van eert tijdelijke leerkracht in notenleer bij de stedelijke Muziekacade mie", alhier ter vervanging van een zieke titularis; Vermeerdering van het aantal prestatie uren van de lerares in ballet en eurythmie bij de stedelijke Muziekacademie, alhier; Aanstellen van een tijdelijk begeleider bij de stedelijke Muziekacademie, alhier- Personeel van het stedelijk zelfstand if bedrijf voor waterbedeling vaststelier der jaarwedde voor het dienstjaar 1961; Gemeentepersoneel Vaststelling dei jaarwedden voor het stedelijk personee" voor het dienstjaar 1961.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1