Vt m omstreken Gelijkwaardigheid der diploma's fj A O. A. L. L. W. Klein Logboek Immerzeel (Aalst) iiqt een Sociaal Gentrus Zetelaanpassing Vlaams belang NEC SPE, NEC METU Knelpunt van snelweg BRUSSEL-00STENDE ligt te E rent bodegent Tweedoden en zes gewonden bij botsing ie rlekeigem Gazet van Aalst LEES VERDER IN DIT NUMMER Wist TJ... Vrouwenkroniek Aalsterse figuren Televisiekijkers voor U--- 19e JAARGANG Nr. 31 Donderdag is april 1963 SGH80LSTRAAT, 26 AALST 2 F HET NUMMER •EN OMSTREDEN ONTWERP JDe kabinetsraad heeft een veertiental da- fen geleden het reeds lang aangekondigde ietsontwerp op de toegang tot de univer- Jteit goedgekeurd. J GELIJKWAARDIGHEID J Het ontwerp, ook ontwerp betreffende ]e omni valentie genoemd, heeft on- >r meer tot doel de gelijkwaardigheid van jt einddiploma van de zes afdelingen van middelbaar onderwijs in te voeren, aaij Indien het door het Parlement wordt ingenomen, zullen de houders van een m; (nddiploma van Grieks-Latijn, Latijn- aaifetenschappen. Latijn-Wiskunde, moderne :a bfiténschappelijke, moderne wetenschappe- jke B en moderne economische toegang rijgen tot nagenoeg alle universitaire stu- Met andere woorden, de volledige gelijk- lardigheid zou om het even welke leer- dooijig die zijn studiën beeindgd heeft in één deze afdelingen, de mogelijkheid bie- in de universiteit opgenomen te wor- den|n en er gelijk welke studiën voort te tten. Zijn keuze zou niet. zoals het thans It geval is, beperkt worden dcor bepa- tigen zoals bijvoorbeeld de praktische rplichting oude humaniora te volgen ikter in de rechten of dokter in de ge- 'She eskunde te kunnen worden, lein ONDERSCHEID TUSSEN GETUIGSCHRIFT EN DIPLOMA Anderzijds wenst de regering tij middel in het ontwerp de modaliteiten voor de ikenning van het getuigschrift te wij len. Inderdaad, ofschoon het zeer wen- ver [jjk wordt geacht dat een zo groot m6- lijk aantal studenten toegang tot de uni 40 rsiteit zouden krijgen, meent men toch 's 2|t het noodzakeljk is dat de toekomstige iversiteitsstudenten vooraf het bewijs le ren dat zij er hun studiën met vrucht orpl nnen voortzetten. w Ingaand op een advies van de Nationale iter iad voor Wetenschapsbeleid zal een on nisii rschèid worden ingevoerd tussen het ge- 2 g gschrift dat slechts dient om de hogere ddelbare studiën te bekrachtigen en het sli iloma waruit de bekwaamheid tot het Igen van hoger onderwijsstndien moet jken. Het getuigschrift zal toegang verlenen de verschillende betrekkingen in de ministratie, handel en nijverheid waar- or de werkgevers de door de humaniora rstrekte vorming eisen. Het diploma zal ,ntri odzakelijk zijn om hogere studiën te kun- raat ZEE n aanvatten, mpe Ziedaar samengevat de strekking van regeringsontwerp. EROERING IN ON DERWIJ SMIDDEN S Zowel de gelijkwaardigheid als het on- rscheid dat gemaakt wordt tussen het tuigschrift en het diploma heeft enige roering doen ontstaan in de onderwijs- ddens en bij de ouders. 1 0j Dok het ebat rond de waarde van de niet klassieke Grieks-Latijnse vorming werd bij deze gelegenheid opnieuw geopend. Wij wensen ons niet te mengen in dit debat maar wij willen er toch op wijzen dat de klassieke vorming nooit een vorming voor de grote massa der leerlingen kan worden en anderzijds dat dé klassieke vorming zich slechts zal kunnen handhaven in zo verre zij zich weet te verdedigen o.m. door aanpassing van hét programma. Daarenboven is vorming niet alleen een kwestie van leerstof maar ook een kwestie van professoren, traditie en klimaat. Ieder een kent colleges waar dé oude huma niora werkelijk de jonge mens, in al zijn menselijke vermogens, tot een harmo- nieuse persoonlijkheid wordt gevormd, maar iedereen kent er ook andere waar Latijn, Grieks, letterkunde, dorre en door de leerlingen gevreesde vakken zijn, van waaruit-zeer weinig vorming uitgaat. GEEN AVERECHTSE DEMOK R ATISERING Het is evenwel duidelijk dat de gelijk waardigheid van de humanioradiploma's slechts zin heeft indien de leerlingen ook werkelijk een goedekans maken in hun universitaire studies te slagen. Het zou im mers een averechtse demokratisering be tekenen steeds meèr studenten naar de "niversiteit te sturen met de quasi zeker heid dat het aantal mislukkingen zal toe nemen. Om dit te voorkomen wenst de regering in de toekomst een onderscheid te maken tussen diploma en getuigschriften. Hier be geeft men zich evenwél op zeer glad ijs. Wie gaat beslissen en volgens welke nor men gaat men beslissen of eèn bepaalde student al dan niet recht heeft op zulk een diploma? Wordt het een kwestie van percenten? Wordt het een ernstige maturiteits- proef? Wat gebeurt er indien een leerling die slechts een getuigschrift krijgt, toch naar de universiteit wenst te gaan? Moet hij dan het laatste jaar overdoen of kan hij een nieuwe proéf afleggen? Ziedaar vragen die dadelijk; \oprijzen. Verder lijkt het ons absoluut niodzakelijk dat het examen voor het toégangsdiploma tot de universiteit niet slechts over enkele vakken zou gaan. maar over gans het stu dieverleden. de vorige examens, het per soonlijk werk, de morele hoedanigheden, de werkkracht van de student. Het zal voorwaar niet gemakkelijk zijn hiervoor ernstige en efficiente normen op te stellen. Maar nu kan reeds gèzegd wor den dat het regeringsontwerp een diep gaand en uitgebreid onderzoek noodzake lijk maakt. Het ware ook wenselijk dat de mensen van het vak. zowel in het vrij als in het officieel onderwijs, constructief zou den kunnen meewerken aan de studie en gebeurlijk aan het wijzigen van het ont werp. I. D i Arbeid en Kunst (St.-Barbara) te Aalst, kende éen groot succes met de voering van «De Filozoof van Hagem alle tgen p n st terb Alweer een nieuwe organisatie? Mis! Ze bestaat al twee jaar- En wel in onze stad. Ze telt bij de 1.000 leden en vergadert zaterdag 20 april itijdens een grote feéstavond. Genoeg raadsels: deze letters betekenen: Ononderbroken Aalsters Liefdewerk tot Leniging van de Wereldnood. Dat is de liefderakettenaktie die nu reeds twee t jaar duurt en wiens aktie steeds stijgt. 100 raketten van 1000 F werden naar alle delen van de wereld gezonden om de mensen in nood te helpen. Ze werden toevertrouwd aan de 50Aalsterse missionarissen die overal ter wereld werken. Deze 100e raket willen wij vieren op zaterdag 20 april te 20 u. in dè zaal Rink. >ELJ 0, Werken mede: MIEL COOLS, de populaire zanger - JOS. GHIJSEN, de on- •vertroffen kolderspecialist KLEINKUNST door een groèp SCHEUTISTEN [Waaronder de zingende Scheutist Pater Johan Vanbrussel Afvuren van een REUZERAKET Allen daar heen! Het wordt de mooiste avond van deze koude M lente- Als ingang wordt een hoeveelheid raketstof gevraagd van 20 F. Als dank van onzg Aalstërse missionarissen is er een gratis tomblpla met prachtig uitheems werk. SENSATIEZUCHT In een iweetal socialistische bladen zijn dezer dagen berichten versuhenen naar aanleiding van enkele lijkontgravingen op bevel van het parket. Sommige dezer be richten zijn in een zulkdanige opmaak ge steld dat zij van een twijfelachtige joer- nalestieke smaak getuigen waarbij de lust op sensatie opvallend naar voor treed. De zg. geheimhouding die hier wordt aan geklaagd alsmede de veronderstelde stil zwijgendheid tegenover de pers bestaat hoogstens in het brein van deze korrespon den t die alleszins het onderzoek wenst vooruit te lopen. FRANSE ABBE KAN GEEN NIEUWE SOUTANE BETALEN Abbé Gérival .woont op een bedompt ka mertje in een van de huurkazernes in de banlieu van Parijs. Een huishoudster heeft hij niet, daar is geen geld meer voor. Het geld voor een krant moet hij uitgeven aan benzine voor zijn krakend wagentje. Abbé Gérival eet 's avonds nu eens bij deze pa rochianen én dan weer bij die. De ware parochiezin, zoudt u wellicht denken, maar voor Abbé Gérival is het steeds weer pijn lijk zo half en half om een hapje eten te moeten vragen. Vaak eet hij dan ook al leen zijn kommetje soep. het stokbrood met een slok wijn. 's Zondags duikt hij in alle vroegte in zijn wagentje, de meeste Franse parochie geestelijken hebben een tweedehands wa gentje, om in een van de drie parochie kerkjes de H. Mis op te dragen, te preken en biecht te horen, 's Middags komt hij doodvermoeid thuis. Meestal moet hij dan zelf nog eten koken en andere bezigheden verrichten. Zoals Abbé Gtrival leven velen van de 40.000 Franse wereldgeestelijken in deze 20ste eeuw. de eeuw van de welvaart. Hun financiële nood is zeer groot. In het aartsbisdom Parijs en enkele andere dio cesen is deze toestand door het afschaffen van de verplichte klassen (met hun kos ten) bij huwelijks- en begrafenisplechtig heden, nog verslechterd. Voordien waren er 19 klassen bij huwelijksmissen en 12 bij begrafenissen. V'ooVxrat deze bepalingen door Kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, werdén afgeschaft, had een priester een inkomen dat er ongeveer als volgt uitzag: 40 misintenties, 18 uit verschillende andere bronnen en 15 uit trouwpartijen en begrafenissen. 1500 PAROCHIES ZONDER PRIESTER De Franse bisschoppen hebben het niet veel beter dan hun pastoors en kapelaans en niets meer aan de tijd dat bisschoppen grootgrondbezitters waren, die aan hun ho ven een schitterende staat vierden. Er zijn bisschoppen, die geen telefoon hebben en hun bezoekers zelf aan de deur moeten ont vangen. Sinds in 1905 de eigendommen van de Kerk door de Staat werden genaast, zijn de priesters afhankelijk van de gel delijke steun van de gelovigen en als men bedenkt dat slechts 14 van de gedoop- ten (94 van de Fransen is gedoopt) prak- tizerende katolieken zijn, komt deze zoete last neer op de schouders van 5 miljoen mensen, kinderen meegeteld. De offer vaardigheid van de gelovigen kent geen grenzen, zo verklaarde een Franse bisschop, zij rekenen het tot hun plicht 1 van hun jaar-inkomen aan de Kerk af te staan. De katolieken onderhouden de scholen en de slociale- enkaritatiéve instellmgeW. Hier mee alleen al is een bedrag van 10 mil joen frank gemoeid Een franse kapelaan verdient ongeveer 2.200 F per maand, op het land vaak min der. Het komt nogal eens voor dat de kerkbesturen het door het bisdom bepaalde honorarium niet kan betalen. Dè Franse Abbé moet bovendien van zijn maand salaris zijn autootje onderhouden, zich kleden en de noodzakelijke boeken aan schaffen. Geen wonder dat vele Franse abbé's Cr als voddebalen bij lopen. Geld vobï'een nieuwe soutane is er niet. Onze abbé Gérival heeft niet eens sokken aan en onder zijn versleten toog draagt hij geen hemd. Het is duidelijk dat de sociale nood van de Franse priesters zeer groot is. De oud ste dochter der Kerk, zoals Frankrijk wel genoemd wordt, heeft hgt niet gemakkelijk en kan maar slecht voor haar helpers zor gen. Hebben de bevoegde diensten onlangs met vreugde kunnen aankondigen dat de snelweg, die zwaar geleden had tijdens de wekenlange strenge vorstperiode, met de Paasdagen weer zou open gesteld worden voor het verkeer dan is tiet echter geble ken dat de werken voor een nieuwè brug aan de Dender te Erembodegem een grote hinderpaal betekenen voor een vlot ver keer. Inderdaad, ingevolge de werken aan het rijvlak en de steunhoofden van deze brug, dient het verkeer in de richting Bru- sel op deze' plaats op één vlak te geschie den. Men kan begrijpen dat zulks onver mijdelijk moeilijkheden moet 'opléveren. Zulks is dan ook gebeurd ip Paaszondag toen in de namiddag honderden voertuigen in drie rijen dienden te wachten om door de smalle weg geloodst te worden. De rijks wachters van Aalst en omgeving hebben zich echtèr op schitterende wijze van hun taak gekweten daar zij op minder dan een half uur tijd de honderden meter lange karavaan veilig doorheen de smalle door gang konen brengen. Nu pas binnen en kele weken de grote trek naar de kust een aanvang zal nemen zal men vermoedelijk nog dikwijls dezelfde problemen kennen. Maatregelen dringen zich dan ook op, te meer daar er tijdens de drukke weekends die in het verschiet liggen werkelijk al te veel van de ordeden sten zal geeist wor den. MODELWIJK IN VOLLE EXPANSIE In de voorbije jaren heeft de Dirk Mar- tensstède buiten zijn economische expan sie, ook een politiek van huisvesting en uitrusting van nieuwe wijken gevoerd. Toen een hele tijd terug op de wijk Immer- zeel een aantal nieuwe woningen werden ingehuldigd, wist men dat de stad in deze uiterste hoek een zeer grote uitbreiding zou nemen. De wegen werden verfraaid en vernieuwd, de jeugd kreeg een sportplein en thans werd ook de eerste steen gelegd van een nieuw sociaal centrum. De oor sprong hiervan moet nochtans heel wal» vroeger gezocht worden. De sociale evolu tie van Immerzeel Aalst werd inderdaad grotendeels beheerst door E.H. Sanders die in 1946 werd belast met de leiding van de parochie Immerzeelt Voordien werd het geestelijk werk geleid door de Paters Bene- diktijnen van Affligem én ce priesters van St. Martinus. in de kapel die in 1932 werd opgericht. Indien Immerzeel thans dicht bij een nieuwe verwezenlijking staat is dit zéker het werk van een onvermoeibare eendracht en werkkracht. DE NIEUWE GEBOUWEN Het nieuwe complex dat onder leiding van architekt de h. Vinck en ondernemer De Cock, op eèn oppervlakte van 300 m2 zal gebouwd worden, omvat lokalen voor het Nationaal werk voter Kinderwelzijn, vergaderlokaal en speellokalen, een pa rochiale kring, er, lokalen voor de huisbe- waarde. Nu onder impuls van Kapelaan E.H. Sanders deze gebouwen tot stand sul- stap in de goede richting, en eens dat deze werken voltrokken zijn, zal m^n onver droten verder ijveren tot men de bouw van een kerk kan verwezenlijken. De bouw van een ruim, Godshuis is inderdaad ook een noodzaak geworden, daar ingevolge de steeds aangroeiende bevolking de kapel geen voldoende plaatsruimte meer biedt. DE EERSTE STEENLEGGING In de feestelijk versierde en bevlagde wijk werd de plechtigheid ingezet met een welkomswoord van de voorzitter van de Vriendenkring de h. Eugeen Bosteels, die er tevens de nadruk oplegde dat Immer, zeèl in volle expansie is en meest bevolkt wordt door jonge gezinnen wat met het oog op de toekomst natuurlijk zeer gun stige vooruitzichten schept. De wijding werd gedaan door Kapelaan E.H. Sanders, waarna erevoorzitter de h. Louis Camu de eerste steen inmetste. Ver volgens werden vijftig stenen ingemetst. Na déze plechtigheid begaven de persona liteiten zich naar een voor deze gelegen heid speciaal opgerichte tent waar E.H. Salnders dankwoorden uiitsprak aan het adres van defamilies Callebaut, Camu en Bosteels, voor hun grote financiële mede werking voor het bouwen van het sociaal centrum. De h. Louis Camu deed het slotwoord. Hij noemde E.H. Sanders de spil van de grote vooruitgang ran Tmmerzeel, én gaf de verzekering dat men geen inspanningen zal sparen om binnen afzienbare tijd ook PAASDAGEN EISTEN ZWARE TOL Zowat overal in ons land zijn slachtoffers ge vanen bij v er Keer songe v auen ujciens de aruKKe r'aasaagen. (iioü in het Aalsterse, namelijk, te Heneigem, gebeur de een. zware aanrijcaug waaibij iwee personen net le ven ueieu en zes anoeren. met zware ver wondingen naar net nospnaai van Aalst diencien gevoerd, riet was ter noogte van de Kouuenberg op d,e ürusseisesteenweg ciat de doaenjke ootsing zich vooideed. De n. Jacques ivieuie, wonende Leon Deihoven- straat te Gansnoren reeo met zijn kleine Volkswagen op deze weg toen hij ingevolge een ongekende oorzaak plots de eontroie verloor over het stuur. Zijn wagen nep nierbij met geweid te pietter tegen ae per sonenwagen van Karei Lambion, uit Smt- Pieters Woiuwe waarna het in een gracht tereent kwam. De gevolgen van deze bot sing waren verschrikkelijk. Edgard Par- biauz, wonende Van Overbekelaan te Gans horen en 22 jaar oud, en Clementine Bru, Pastorijstraat te Ganshoren, 42 jaar oud, die in de wagen van Meule zaten bleven op slag dood, terwijl Meule er vanaf kwam met lichte kneuzingen over het ganse li chaam. De bestuurder van de andere wa gen de h. Lambion, en de inzittenden, zijn echtgenote, zijn dochter Mireille, zijn schoonzuster, mevrouw Lambion, uit Hoei, en een kleinzoon Van Meylem, liepen al leen zware verwondingen op en dienden onmiddellijk ter verplegmg weggevoerd. De lijken van de twee slachtoffers werden naar het dodenhuisje van Asse overge bracht. De rijkswacht van Hekelgem deed de eerste vaststellingen waarna ook het parket ter plaatse kwam voir het verder onderzoek. VOORLICHTINGS VERGADERING TEN STADHUIZE Zoals reeds werd geméld richt de Vlaam se Volksbeweging afdeling Aalst een voor lichtingsvergadering in, vrijdag 19 april te 20 u. in de feestzaal van het stadhuis. Na een welkomwoord door Mter. Muy- laert, voorzitter van de V.V.B. Aalst stad, zal het woord gevoerd worden door de h. Dries Caluwaerts en Mter. Wilfried Mar tens die resp. zullen handelen over het pro gramma van de Vlaamse Volksbeweging de Zetelaanpassing. Gesproken aperitief ROZA CORTHALS Deze vergadering, die voiral bedoeld Is als een ruime contactneming van aile Vlaamsbewuste Aalstenaars met de V.V B. afdeling Aalst, gaat tevens gepaard met een artistiek programma dat verzorgd wordt door oud-stadsgenote Roza Corthals, Deze toneelactrice die voor de Aalsterse toneelliefhsbbèrs geen onbekende is, be haalde de eerste prijs aan het Koninklijk Konservatorium te Brussel en de Virtuoos- prijs in de Nederlandse Dramatische Kanst. De laatste jaren trad zij op in het Me- chelse Miniatuurtheater, in bet kelderthe- ater Arda te Gent. in het Nederlands Ka mertoneel en in de K.V.S. te Brussel Als deklamatrice zowat overal te gast in Vlaanderen oogstte zij een niét alle daags sukses. Met een nieuw programma, getiteld: Gesproken Aperitief verleent zij thans haar medewerking aan de V.V.B. avond te

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1