en omstreken in Vlaanderen de tijd voor ver draagzaamheid tussen vrijzinnigen en gelovigen definitief aangebroken? Kultureel kalender Aalst steunt zijn missionarissen Toondichter-dirigent GUSTAAF PAPE (1857-1920) üe machtige bezieler van het muziekleven te Aalst -4- NEC SPE, NEC METU Nogmaais krisis van het regime ALSTERSE FIGUREN Gazet van Aalst MIEL COOLS met zi.fn gitaa^ '^:U* JOS GHIJSEN op de kolder - snaar en de SCHEUTISTEN met een ganse schaar op 20 april Zaal Rink 19e JAARGANG Nr. 32 Zaterdag 20 april 1963 SCHOOLSTRAAT, 26 AALST 2 F HET NUMMER te e teij •ip n le rij uit» s gel ndigi kur.. ilik j ilomlrofessor Dr José Aerts, katoiiek priester niagieraar aan de katolieke universiteit te op «ven, vooral gekend onder zijn auteurè- Ini ALBERT WESTERLLNCK, heeft on- Nee&s in het Komnkl.jk kunstverbond eel, kntwerpen naar aanleiding van de dfchtige uitreiking van de Prijs voor Let- ihe iunde van de Vlaamse Provincies aan Er jard Walschap, een feestrede gehouden oor niet alleen gericht was tot de laureaat en vnend van spreker doch tot allen mina het horen wilden en over hen heen, ;n. alle vrijzinnigen en gelovigen .n het pctnnjamse land. In deze rede hield profes- iveiiï Aerts een hartstochtelijk pleidooi voor nu idraagzaamheid. me|ijn woorden in dit verband waren niet Cien aktueel op 1 maart doch zullen het hfjd büjven zolang de tolerantie tussen rdt, isen van. versch.llende overtuigingen ngc'l een vaststaand feit is geworden. Z. E. is aAerts was zo welwillend ons de integrale ijke pt van zijn feestrede ter beschikking itellen. Wij ontlenen uit deze tekst dat- el'onifc wat op de aanwezigen in het Antwerp- [tijd Kunstverbond zulke indruk maakte ha Eerst en vooral .s het verheugend dat ury en de deputatieraden der betrok- Vlaamse provincies, die in mèerderhe.d ïek zijn, het merkwaardig werk van ongelovige hebben bekroond. Hiermee ien zij een standpunt ingenomen, dat igt van een eerl.jkg en hartelijke ver. lamheid. Hun gebaar kan bijdragen [de zo gewenste groei van een eerbiedige antie in onze gewesten. Iedereen in zaal of daarbuiten, die in het literaire lemeen kultureel leven van Vlaande- sinds de oorlog egn plaats heeft inge- of dit leven van nabij heeft gevolgd welke verderfelijke rol de politieke wijsgerige intolerantie in ons land heeft ild, en dat zij ook haar nefaste in. op het officiële mecenaat heeft doen Men kan zich ijdel amuzeren, zo- van links als van rechts, met de vraag in alle kindèrruzies te berde komt 'ie het eerst is begonnen Er zijn icht nog intellektuelen in ons landl, zoals de twee bekende bokken op het n van de brug willen blijven staan en stoten tegen eikaars horens, tot ze 'n8 fiei in het water vallen.. De besten ons echter, zowel links als rechts, w' ami i indei willen dit dwaas bedrijf staken, en elkaar met beminnelijk respekt het ruime léven onder de zon en de vrije weg gunnen. Dit is wat vandaag hier is gebeurd. De «Vlaam se provincies» hebben een zeer eerlijke, rechtvaardige, buitengewoon sympatieke en wijze beslissing genomen bij deze bekro ning. En afgezien van het zuiver litéraire feit dat zij een groot schrijver geeft wat hem billijk toekomt, geeft zij aan allen die blijven hopen op een tolerant Vlaanderen tolerant in wederzijdse gulle eerbied niet in achterdochtige strijdposit'e weer nieuwe hoop Verder in zijn merkwaardig betoog had Z E H Aerts het over de eerlijke en édele ziel van Walschap die met een Savona- rolageest in het huidige Vlaanderen tégen de muren van meer dan één heilig huisje heeft gestampt Hij had het ook over de afschuwelijke schande die aan Wal schap werd gedaan omdat sommigen dit eerlijke, zedelijke verantwoordelijkheids gevoel in zijn eerste werken hebben mis kend. Ook de terreur in een tijd dat haast ieder belangrijk modern katoiiek schrijver werd gécensureerd en openbaar gedislcrediteerd alleen maar omdat zoveel katolieke schrijvers wijsgeren of exegeten strèefden naar vernieuwing van het kris- tendom in de kuituur, liet Westerlinck niet onbesproken. En zich bij deze laatste woorden tof Walschap richtend, zegde professor Aerts Ook Gerard Walschap, ik ben ér zeker van. heeft gekonstateerd dat een nieuwe vernieuwde kristelijke houding in Vlaan deren groeit én steeds groeiend blijft. Ook al heeft hij de katolieke Kerk verlaten, toch heeft de Voorzienigheid gewild dat hij in ons klein land als literator én ook daarbuiten het zijne daartoe heeft bijge dragen. De slotwoorden van Weslerlinck's rede luidden aldus: Indien Vlaanderen boven al iets nodig heeft, dan is het die geeste lijke ontwapening, die geestelijke vrede, en geen leuze zou ons vruchtbaarder kun nen verenigen dan géén geestelijke oorlog meer Ik hoop en vertrouw dat gij (Wal- scharp) samen met eén steeds groeiend aantal vrijzinnigen en gelovigen in ons land, in deze arbeid en strijd voor de Vrede, een grote rol zult kunnen vervulen. Telkens wanneer de parlementaire in stellingen $r blijkbaar niet in slagen de grote problemen van het ogenblik op te lossen, spreekt men gemakkelijk van een krisis van de instellingen of zelfs van een krisis van het dgmokratisch regime. Een gemakkelijk antwoord op deze klacht is de bewering dat niet het regime of de instellingen ziek zijn maar wel de mensen het politiek kader dat er zich van bediènt. Zulke verklaring vereenvoudigt de zaken echter te zeer en is onrechtvaardig voor de politici. Wat stellen wij immers vast Dat de kleinste wetsbepaling, elk politiek pro bleem stéeds megr studie en kennis vraagt. Dikwijls zijn de politici niet in staat deze studie zelf te ondernemen bij gebrek aan documentatie of aan tijd. Aan de anderé kant ziet men de sociale organisaties, de partijen, de nijverheid, de drukkingsgroepen allerhande over steeds grotere én meestal zeer degelijke studie diensten beschikken. Zij bereiden nota's amendementen, wetsvoorstellen voor en trachten zoveel mogelijk parlementsleden voor hun gedachten en stellingnamen te winnen. Daarbij komt nog dat de partijen zich beter organiseren, zodat hun onderscheiden Bureaus met meer gezag kunnen optreden. Het zijn trouwens meestal de leden van deze Partijbureaus welke deel uitmaken van de zogenaamde kontaktkommissies of werkgroepen. Ook hier worden verdragen de beslissingen genomen welke in feite èen groot gedeelte van het Parlement binden. Het Parlementslid dat deze zaken rond om zich ziet gebeuren en er zich zeer wei nig betrokken bij voelt, kan verscheidene houdingen aannèmen ofwel gaat hij in het verzet, stemt sysf- natisch tegen en schrijft met een in azijn gedoopte pen, ellenlange redevoeringen en artikels over, het verval vèn het regime, zonder redelij" kg hoop dat er ook maar iets zal verande ren. Anderèn vluchten weg in de handels reiziger - status zoals het onlangs kern achtig werd uitgedrukt. Zij spreken nog alleen over lokale belangen die steenwèg dient vetrb/reedi, die overweg afgeschaft, dezè bushalte terug ingevoerd. Verder vul len zij hun dagen met het schrijven van (vervolg op blz. 4) Belfortzaal vanaf zondag 21 april tentoonstelling Frans Pereboom tot en met 5 mei. Zaterdag 20 april te 20 uur Zaal Rink, De Ridderstraat Afvuren 100e Raket Werken mee Miel Cools, Jos Ghjisen, Kunstgroep der E. P. Scheutisten. Zondag 21 april te 14 uur Zaal St. Laurentiuscollege. Kapucijnenklooster, jeugd film Wanneer de klokken rinkelen Zondag 21 april te lz uur Feestzaal Groen Kruis opvoering van Vandaag de dag door de Rederijkerskamer De Catharinisten Maandag 22 april te 20 uur Feestzaal Groen Kruis opvoering van Vandaag de dag door de Rederijkerskamer De Catharinisten Maandag 22 april te 20 uur Stadsschouwburg Vredeplein, Toneelopvoering van Claudia door het Kon. Letterkundig Toneelgezelschap Voor Taal en Vrij heid Dinsdag 23 april te 19,30 uur Kazerne O. C. - G. B. Graanmarkt 4, Voordracht avond over Leiderschap - Basisprincipes De tucht en het moreel inge richt door de Vriendenkring Officieren, Aalst. Donderdag 25 april te 20 uur Stadsfeestzaal, Vredeplein, opvoering van «Clau dia», door Voor Taal en Vrijheid op 20 APRIL wordt in de Zaal RINK andermaal hiervan bewijs geleverd Ook U zult er zijn - MIEL COOLS JOS GHYSEN Kleinkunst en Koor van de E. P. Scheutisten Algemene inkom 20 F (geeft recht op gratis tombola) Te Aalst werd door verschillende biljartclubs der stad de ereprijs Oktaaf Uvin betwist. De finale werd gewon nen door Iwein met de spelers F. De Gendt, J. Van de Maele, P. Corthals en R. De Cock. AH :n sj lil rgrd ies. I ng..Iten wij er dadeijk alle nadruk op leg- Gustaaf Pape. bestuurder der muziek- ulcfol zijner grootstad, heeft er een'enorme ilersgespeeld in het muzikale leven. En on- 'epen we daarbij wat de bekende mu- listoricus, Lambrechts, in zijn boek Zingende Vlaanderen destijds ge- Als dirigent mocht hij onver- atioÉbare lauweren plukken. Zijn beeld is 'o te zeggen met de Grote Markt van nietpt vergroeid. Zulkeen prachtmens mag ig» I vergeten worden. Vlaanderen heeft >teii {dichtingen aan hem laanderen voorzeker, doch Aalst wel meest! Wat Gustaaf Pape er o.m. ais Jent presteerde, blijft iets enigs. De iden van dagen zullen zich nog met !Voel van fierheid die triomfdagen van nzicl julimaand) herinneren, toen de Grote tt letterlijk door een zee van volk was achlfspoelcJ om' geboeid en muisstil, een ■terlijke uitvoering van Benoit's reu compositie Rubens-cantate te be- Want Pape, niet enkel voor het •oneren doch ook voor het dirigeren 'o wieg gelegd, had beslist dat, naar iding van de 50e verjaring der stich- der stedelijke muziekschool, de Ru- •cantate voor gemengd koor, kna- :°or en dubbel orkest, op de Grote zou worden uitgevoerd. En zo ge- 'dde! Met zijn impulsief temperament ["t als 't ware volgepropt zat het mn- iteit, en zijn ongelooflijke over- 'gskracht, slaagde hij er in een massa zangertjes^ zangeressen zangers, orkest van bij de 100 man, waar de beste violén van het land, te mo- !ren. Aalst is altijd zo wat een vecht- pijdstad geweest, doch wanneer een Pape grootse plannen wou uitwer ken, werd telkens la trève des partis het ordewoord! Het waren tijden van een enthousiasme dat iedereen scheen te be- roezen. In de voormalige zogenaamde Hof der Harmonie aan het einde der Nieu- straat, hadden de herhalingen plaats, en wij vergeten nimmer hoe indrukwekkend en meeslepend de brede muzikale frazen van Benoit er in de zoele zomeravonden weerklonken. Maar dit alles was nog maar een voorspel. Pas op die onvergetelijke zondagen van 4 en 11 juli 1909, zouden de duizenden dié zich op de Aalsterse markt verdrongen, letterlijk gehypnotiseerd wor den door de muziekstroom der vermaarde cantate. Nog zien wij vooraan op de bom volle kiosk de imposante gestalte van Pape rijzen, die met vuur en vlam de dirigeer stok hanteerde, zonder één enkele noot voor zich, want hij droeg heel die grand- diozé partituur perfekt in het hoofd. En als dan ook de beiaard, \bespeeld (door de klokkenvirtuose Karei De Mette, van de partij was, en de klokken der hoofdkerk aan het bonzen gingen, werd het een su blieme apotheoos. Een hoogtepunt in het openbaar muziekleven van Aalst- De dur vende en zegevierende dirigent ontving toen een bronzen borstbeeld van Beethoven. Zijn prestatie 'had een grote weerklank buiten de Denderstad. Wij herinneren ons nog hoe jaren nadien wijlen de begaafde Gentse toondlchteö-dirigent Oscar Roela, een en al lof was voor de leider der Ru benscantate Citeren wij hier even de namen der zangleraars die tot het prachtig welslagen van dit episch waagstuk het hun ne bijdroegen: iHektor Bontinck, Jozef Courtoeaux, Remy De Clercq, Karei De Réu. Polydoor Dé Vos, Andreas De Vaeg- nare, Rgimond Venneman. Als meesterlijk orkest- en koorleider, met het gezaghebbend en bèzielend gebaar; heeft Gustaaf Pape zijn geboortestad nog op menig kunstfeest vergast; de kinder cantate De Wereld in van Benoit, de cantaten De Leie en Van Rijswijck van dezelfde toondichter; Klokken Roe- landt van Edg. Tinei, Zangersgroet van O. Roels, Cantaté op Oude motieven L. Lambrechts over hem schreef: Hij had inspiratie en vorm. Hij had adem, kon sierlijke volzinnen scheppen. Hij was het geen men heet: een heerlijk aangelegde na tuur. Hij was een zanger bij Gods genade, die, als de vogelen in de lusthof der natuur, geschapen was om te zingen. Tal van Aalstenaars zullen zich nog het een mooi foto-dokument van de uitv oering der Rubenscantate in 1909 van Paul Gilson, Zeemanskinderen van Andel hof. Nog amper één jaar voor zijn dood, zijn enige zoon en schitterend student Fritz sneuvelde in 1917 te Rams- kapelle, stond hij, zijn droefheid over mannend, andermaal op de kiosk der Grote Markt om het mooi werk Yolande van Wambach te leiden. Maar, naast de dirigent is daar ook de toondichter die met zijn gaven heeft gewoekerd. Wij gaan hier niet beweren dat dit alles geniaal is te noemen, doch in zijn composities gaf de betreurde Aalsterse meester blijken te over van zijn rijke muzikaliteit en dito inspiratie. Graag ondèrstrepen wij wat succes herinneren van zijn Passiespel en, Mariaspel (beiden op tekst van Ev. Bauwens. S J) en niet minder zijn dra ma Iwein van Aalst (tekst van Dr Is. Bauwens) dat zoveel populariteit vér wierf. Tijdens de opvoeringen van het Passie spel (waarvoor hij o m majestatisch klinkende koren schreef) bewees hij daar bij ook een knap acteur te zijn. Wij heb ben het meegemaakt hoe hij telkens stie kem achter de schermen verdween, om voor het voetlicht te verschijnen en op echt aangrijpende wij zé de figuur van de be rouwhebbende Petrus uit te beelden. Even daarna had hij van her de dirigeerstok ter hand. Hij was een niet minder knap San ger, en heeft als dusdanig g)ijn |v!riend Adelhof eens uit 'n netelige situatie ge holpen. Want, toen hij naar Aalst, op uit nodiging van 't stadsbestuur was gekomen voor de uitvoering van zijn' Zeemans- kSnderen bleek de (tenorzanger plots ziek gevallen. Pape was echter de man niet om voor zulk 'n tegenslag te capituleren. Hij bestijgt kalm de kiosk, de uitvoering begint en op 't passend moment heft hij zelf de solozang aan met heldere stem en onloochenbaar talent, tot niet geringe ver bazing der toehoorders die niet konden vermoeden dat de kunstzanger met de rug naar het publiek gekeerd stond en niemand anders was dan de dirigent zelf Jaren lang heeft hij niet alleen als een dynamisch dirigent echte wonderen verricht, maar was ook een even dynamisch muziekleraar. Dit bleek in het St.-Jozefscollege waar hij, bij zijn 25-jarig professoraat, geestdriftig werd gefeest, en het gezamenlijke ambt van le raar, kapelmeester en. organist vervulde. Naast forse mannenkoren als «De Lente», De Nachtegaal Oogstlied Waar de Dender vloeit die een ereplaats kre gen op menig repertorium, heeft hij ook zeer frisse en bekoorlijke liederen op zijn actief. Hij publiceerde er enkele van in 1912. De sierlijke bundel was opgedragen aan Mevrouw de barones Lodewijk de Be» thune. Déze liederen, door meester Gilson savoureux en Trés flamands gehe ten, werden o.a. door de Antwerpsel toon dichter-dirigent H. Willems >(in De Vlaamu Gids 1913) geprezen als prach tige volksliederen, fraai van opvatting, met hier en daar een guitig tintje, nergens iets banaals, en toch volks, fijn bewerkt en toch niet stroef Jef Crick.

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1