en gmstreicen Manifest Over de taak van de Commissie van Openbare Onderstand Klein Logboek Erembodegemse sprokkelingen De tweede collecte Is voor de armen van de parochie - f» NEC SPE, NEC METU 8. Gazet van Aalst A LEES VERDER IV "A DIT NUMMER V\ Postzegelhoakie Wist U... De dierentuin in het bos van Vincennes Sport op alle fronten 19e JAARGANG Nr. 35 Donderdag 2 mei 1963 SfrHSOLSTRAAT, 26 AALST 2 F HET NUMMER Beducht voor de mogelijke vernietiging Ire zowel door een atoomgevaar als door onzinnige bewapeningswedloop, de lensheid bedreigt, acht de 8 Mei bewe- ing het een gebiedend^ plicht met inzet ran al haar krachten bij te dragen om dit inheil te bezweren. Daarom besloot zij de inspanningen van lie sociale, familiale, culturele en jeugd- irganisaties te bundelen, beroep te doen alle mensen van goede wil en een brede itroming in de openbare mening te ver rekken. Het onderschrijven van het huidig mani- est is geen politieke stellingname; het is ütsluitend ingegeven door overwegingen relke op hjet welzijn van de ganse mens gericht zijn en door de wil van onze levolking om haar voortbestaan te vrij varen. Dit manifest wordt met een duidelijk in- icht tot vier essentiele eisen beperkt 1 Het stopzetten van de kernontploffin- !ea, die een onduldbare bedreig.ng zijn voor de mensheid. Om het leven en de jezondheid van de wereldbevolking en van toekomstige generaties te vrijwaren, noeten deze ontploffingen in welke vorm x>k en over de gehele wereld verboden vorden. 2 Het uitsluütend vredelievend gebruik van de atoomkracht. Dit zal de wereldeco- ïomie grondig wijzigen, de voorspoed van ille volkeren waarborgen en aldus de we reldvrede bevorderen. 3 De regeling van de internationale rraagstukken door onderhandelingen. Het aanwenden van geweld kan steeds een alge meen konflict ontketenen en zou de onder gang van de mensheid tot gevolg kunnen hebben. 4 Het tot stand komen van de onmis bare overeenkomsten vqcr een algehele ontwapening .onder internationaal toezicht. De 8 MEI BEWEGING verklaart zich solidair met alle volkeren ter wereld, die door het aangeklaagde gevaar bedre.jgd worden en die alle een zelfde verlangen naar vrede koesteren. De aangesloten organisaties verbinden er zich toe dit programma te bevorderen en het door alle beschikbare middelen in bre de kring békend te maken vergaderingen, congressen, meetings, tijdschriften, radio- en TV uitzendingen enz... De 8 MEI BEWEGING verklaart plechtig de vrede en slechts de vrede te willen dienen; bijgevolg verbindt zij zich er toe zich met niets in te laten dat er zou toé leiden dat hun actie door het een of het ander blok zou kunnen worden misbruikt. De 8 MEI BEWEGING roept de gan se bevolking op om met de inzet van alle krachten te ijveren voor een ware vrede en tegen het atoomschrikbeeld. In dit verband moet ons land initiatieven nemen en een bemiddelingstaak uitoefenen. De aangesloten organ saties besluiten al hun krachten te bundelen om op 8 MEI, dag die samenvalt met de verjaring van het einde van de tweede wereldoorlog, over het hele land een DAG VOOR DE VREDE te organiseren. De Catharinisten besloten te Aalst het seizoen met de opvoering van Vandaag de dag GRONDSPECULATIE In Links, het door dè officiële B.S.P. in stanties zo gesmade blad van de Vlaamsgezinde jonge socialisten, behandelt de h. Herman de Geest, socialistisch ge meenteraadslid van Aalst, het thema van de grondspeculatie en openbaar belang. In provinciesteden als Hasselt, Leuven, Aalst. Zottegem en zelfs kleine aan een spoorweg gelegen gemeenten betaalt men de zotste prijzen welke in vele gevallen deze van het Brussels? overtreffen aldus steller O. M. in dit artikel waarin hij er tevens opwijst dat de grondspeculatie m de hand wordt gewerkt door een eender gunstig fiscaal régime. Ongetwijfeld is het Aalsters gemeente raadslid hier ongetwijfeld geinspreerd ge weest door specifieke Aalsterse toestanden, tegen dewelke het huldig bestuur van meet af scherp heeft gereageerddoor het voeren van een sociale woningspolitiek. ZEVERGEM. Tn de gemeente Zevergem. aan dè baan Oudenaarde-Gent heeft zich dezer dagen een niet alledaags (en we.nig fraai) tafe reel voorgedaan. Er was een plots verkeersopstopping ont staan, waarbij de kolonne voertuigen steeds maar vermeerderde. Niemand begreep goed de oorzaak van deze verkeersstremming: wat was er aan de hand: Wel, te midden van de grote baan, tevens de dorpskom waren een zestal per sonen o.w. vrouwen .rakaar in het haar gevlogen. Het ontaardde tot een ware veld slag. en flinke mokerslagen werden uitge deeld. Rond het front stondgn de Ze- vergemenaars belangstellend Doe Ite kijken... Het duurde een hele poos. Tot de geleider van het vrachtvoertuig dat aan kop stond van een reeds lange kolonne, de zaak beu was. Was er geen veldwachter te bespeuren? Hij zelf zou vrede bréngen in Zevergem. Met oorverdovend lawaai zette hij de Dieselmotor aan, de vechtende keken even op maar zetten hun bedrijf voort toén rolde het voertuig vooruit, als een pansterwagen op het front reed op de vechtende toe, die op het nippertje uit mèkaar stoven als een bende straat mussen. De baan was vrij, en de talrijke (vervolg op blz. 4) Naar aanleiding van het artikel Her vorming noodzakelijk in, het Stedelijk Hospitaal bereikten ons verschillende instemmende reacties van lezers. Het is hierbij ongetwijfeld interessant te herinneren aan de taak van de Kommis sie van Openbare Onderstand zoals deze door dé wetgever wordt vastgesteld. tingen van de gemeentelijke commissies bij te wonen (Art. 23) de burgemeester heeft er een beraadslagende stem. In dit geval zit hij de COO vergadering voor. Desgevallend kan hij, de burgermeesteri zich door een lid van het schepenkollege latén afvaardigen. besturen. De benoemingen waarvan hoger sprake dienen te gebeuren binnen de perken van het kader en overeenkomstig voor bepaalde aanwervings- en bevorderins- voorwaarden (Art. 34) De Wet van 10 maart 1925 bepaalt o.m. De burgemeester en Schepenen zorgen een commissie van openbare onderstand wordt opgericht welke, op de bij deze wet bepaalde wijzen., gelast is de ellénde te verzachten en te voorkomen en de dienst der ziekenverpleging in te richten (Art. 1) Wat de controle betreft op de Commissie ln Openbare Onderstand ze dient uit geoefend té worden door het kollege van burgemeester en schepenen. De leden van de commissie worden be- "Oemd door de gemeenteraad en dit voor Kn termijn die gaat tot 30 juni na de aan stelling van dezelfde gemeenteraadsleden. De burgemeester is gerechtigd de zit- Hetzelfde art. 23 voorziet ook dat de burgemeester en schepen van de betrokken Wat aankopen van benodigdheden betreft gemeètoteni, telkens als [zij het geraden voorziet art. 54 dat deze openbaar dienen achten, de inrichtingen afhangende van de aanbesteed. Deze aanbesteding moet on- verenigingem voorzien bij art. 3 en 6 der derworpen aan dè goedkeuring van de ge wet, kunnen bezoeken. meenteraad. Het is de COO die de geneesheren, heelmeesters, specialisten der gasthui zen, godshuizen, lazaretten en andere inrichtingen van onderstand, benoemt en hun jaarwedde vaststelt. De geneesheren, apotekers, heelmees ters en vroedvrouwen kunnen door de commissie van openbare onderstand geschorst of afgezet worden, behou dens toepassing der wet van 6 augus tus 1909 op dè vastheid der betrekkin gen afhangende van de weldadigheids- Aankoop van voedingsmiddelen en an dere noodzakelijke behoeften, dient min stens eenmaal per jaar het voorwerp uit te maken van een openbare aanbesteding. Belangrijk Is wel het art. 66 inzake de Wijzen van Onderstand Voor ieder onder zoek naar behoeftigheid, doch onvermin derd later onderzoek daaromtrent, verlenen zij hulp aan, vervoeren, nemen zij op, in de bij jartflcel 70 bedoelde instellingen, iedere persoon, die zich op het grondgebied van de geméente bevindt, en die, ingevolge ongeval of ziekte onmiddellijk gezondheids- TEN BOS en KAPPELSTRAAT wor den totaal vernieuwd. De werken, d:è sinds zoveel jaren aanslepen zullen ongeveer vijf miljoen kosten én het aandeel van de ge meente bedraagt hiprin ruim drie miljoen. Indien deze verwezenlijking nog op het aktief ran hét huidig bestuur zou kunnen geschreven worden dan mag men werkelijk met veel' ontzag opkijken naar hun werk DE HOGERE INSTANTIES hebben het voorstel verworpen van de COO Erem- bodegem om een sport- en speelterrein op te richten). De COO beschikte hjodhitans over de terreinen en de fondsen om dit plan te verwezenlijken. De gemeente heeft het initiatief nu overgenomen) en heelft identiek dezelfde gronden uitverkoren in de omgeving van het huidige terrein van Sportkring Erembodegem in de rustige om geving vani de Gerster straat. EEN KADERWIJZIGING in het tech nisch personeel van de gemeente werd voor zien. Indien de hogere overheid het voor stel zal aanvaarden zal men inderdaad een conducteur kunnen aanwerven, die belast zal worden met de leiding van de werken, die op verschillende plaatsen worden uit gevoerd. Mét de uitbreiding van de indus triezones is deze functie volstrekt verant woord, vooral gelet op het feit dat de ge meente in de laatste jaren een zeer grote expansie heeft gekend. OOK DE PLAATS VAN POLITIE AGENT wordt vakant. De voorwaarden zijn te verkrijgen op het gemeentehuis en als diploma wordt lager middelbaar onderwijs vereist. EREMBODEGEM geeft het plan om een watertoren op te richten niet op. Deze zou gebouwd worden in de omgeving van, de Bouchoutberg, en nu dg wijk Ten Bos zal aangesloten worden, zal deze oprichting noodzakelijk worden. De druk zal immers niet voldoende meer zijn om het ganse net van de gemeente te voorzien... DE NIEUWE KERK van Erembodegem die een vertrouwd beeld is geworden in het panorama van de gemeente is dok adminis tratief beëindigd. De eindafrekening werd thans aanvaard voor nagenoeg 14 miljoen 600 duizend frank... DE NIEUWE GEMEENTESCHOLEN komen op de Leuvestraat. D|e opptositie had tijdens de bespreking van het plan over de oprichting van een speel- en sport terrein het lumineus idee om dit terrein op te richten in de omgeving van de nieu we scholen, aangezien... de scholen toch in, een rustige omgeving staan. Zij die daarin enige logica trachten te vinden, zullen wel licht lang moeten nadenken. Voor de leer lingen zou het een ideale kluif zijn om door de vensters te staren naar hun vriendjes die... niet op dè banken moeten zitten. Ge lukkig kreeg dit voorstel helemaal geen aanhangers... DE COO van Erembodegem heeft een sociaal assistente aangeworven. Dit initia tief is vermoedelijk nog niet op vele plaat sen ingesteld, maar de resultaten zijn wer kelijk zeer interessant. Deze sociaal assis tente heeft tot taak een onderzoek in te stellen in de verschillende gezinnen, die door de COO ondersteund worden. Haar advies zal beslissend zijn in de verdere hulpverlening, (Hierdoor zal men vooral trachten een logisch en verantwoorde hulp verlening in te stellen... EEN VERKAVELINGSPLAN. voorge steld door weduwe Dhaens uit Aalst zal het uitzicht van de gemeente in de omge ving van de Brussel baan totaal wijzigen. Er zullen, wegen worden aangelegd, nieuwe huizen zullen gebouwd worden ön alles wordt degelijk verbonden met een ringlaan. Dat zal werkelijk een schitterende verwe zenlijking worden... ii Er gebeuren dingen waarvan de buiten wereld geen idee heeft. Wij denken dat het allemaal zo gogd gaat. We rijden rond in auto's, gaan héérlijk dineren in luxe res taurants, drinken ons borreltje en halen 's avonds voor we naar bed gaan nog gauw een zakje frites of croquettes omdat we zo flauw zijn. Ja, maar weten wé wat voor een, gezin boven die friteskraam woont Misschien weten we het wel, kennen we de mensen en denken we dat het een gezin is dat het net zo goed gaat als ons eigen gezin. Misschien is het zo, misschien niet. gant het zijn juist de stille armen die 'hun ellende zo goed mogelijk verbergen. Weg stoppen achter een facade van Het is zo erg niet met ons Hun ellendig rand- bestaan wordt voor de buitenwereld gemas keerd, zij bedelen niet en gaan niet langs de deuren. Maar achter dat masker gaat grauwe grijze armoe schuil. Als de priester op de preekstoel komt om te bedelen voor de armen van de eigen parochie, zijn wé wat ontstemd en een tikje wrevelig. Is dat gebedel nu nog wel nodig Zijn er dan in deze tijd nog wel armen En terwijl we dat denken zit naast ons in dé bank de oude man die van hon derdvijftig gulden in de maand moet leven, de oude vrouw die geen geld heeft om een warm hemd tè kopen. (Fr. Houtert zie nr 1) Echt Zijn er nog armen ook in onze goede stad Aalsi Zijn er schamele armen, veel schamele armen Gaat u mee Bezoeken Wij zijn Vin- centianen. Die gezinnen werden ontdekt, nooit hebben zij gevraagd. Elerste gez'o Gewézen zelfstandigen. Wonen op een bovenkamer. Steun KOO en klein pensioen als opgeeiste ongeveer 2000 F maandelijks inkomen. Huishuur 800 F Blijft 1200 F voor vuur, licht, klederen en voedsel. Zij 72 en hij 64 jaar. Tweede gezin Dame. weduwe van vrij beroeper. Inkomen enkele honderden frank per maand. Weende toen zij een ge sloten omslag kreeg Derde gezin Kunstenaar 1700 F pen sioen, maandelijks. Vierde gezin Gewezen zelfstandige. ge- Meer dan 65 jaar. Wachten reeds maanden op hun pensioen. En hun kinderen Och heren, zij hebben het zelf zo lastig Vijfde gezin Hier zijn zeven, kinderen. Een ervan getrouwd. Jaren reeds kan vader niet werken zieke wervelkolom. Kreeg niet van de grote winterbedeling omdat een zoon van 17 jaar werkt Zesde gezin Kroostrijk gezin. Vader verbleef maanden in een rustoord na zware operatie. Dit gezin ook kreeg niéts omdat een docht er ken van 16 jaar werkt. Zevende gezin Gewezen zelfstandigen. Be den, ziek, man zwaar ziek. Om zich te redden dachten ze om, eigen benen te kunnen, staan namen ze een kruideniers winkeltje over. Werden bèdot in overname en het winkeltje trok niet. Dieper de put in. Zaakje verlaten. Hebbèn nog duizenden schuld. Om de veertien dagen komt de schuldeiser vijftig frank halen En. En. Die oma of. die opa ergens op een kamertje. De kinderen hebben ze daar weggestopt om de ellende niet te hoe ven zien. Zij komen nooit op bezoek en eens een extra-bedragje aan de eigen vader of moeder toeschuiven is er helemaal niet bij. Ongelooflijk, zegt u Inderdaad, het is ongelooflijk, maar het is de waarhèid. En die z eke bediende, die maandelijks minimum, duizend frank betaalt voor ge neesmiddelen. Ja, er zijn nog armen, veel armen, zeer veel schamele armen. Het Genootschap van St. Vincentius helpt zoveel zijn middelen het toelaten, helpt op zeer discrete wijze. In januari alleen werden verscheidene duizenden kilo's kolen uitgedeeld. Zeer gaarne deden we meer, maar wij kunnen niet. In alle kerken wordt jaarlijks een omhaling gedaan ten voordele van de ge zinnen gesteund door het Genootschap. In veel kerken wordt elke zondag met een tweede schaal rondgegaan voor de armen der parochie Wanneer mag die collecte voor de armen der parochie gehouden worden in onze stad, in onze christene stad Aalst Het genootschap vergadert elke tweede en vierde maandag te 6 uur in de Sint Mar- tinuskring, Korte Zoutstraat. De vergade ring duurt hoogstens een half uur. Wie komt

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1