en omstreKei? Moederkensdag m De Schouwburg is kiaar (op plan) Allo hier stadhuis Klein Logboek Inhuldiging indus- van triepark te EREMB0DEGEM Tl NEC SPE, NEC METU PROBLEMEN TE AALST Kindje gekwetst bij ongeval te Aalst VERERENDE OPDRACHT VOOR BEELDHOUWER MARC DE BRUYNE PARIJSE POSTKANTOREN GE MODERN iZÉERD De a s. Guldensporenviering te Aalst VERGADERING TEN STADHUIZE Streekgenoot laureaat toneelprijs voor Brussel Ve Gazet van LEES VERDER IN DIT NUMMER De Mariale feesten te Aalgt Katolieke Aktualiteit Plezante Poezij Aalsterse figuren MET BIJVOEGSEL STiP «MI-K*»»1 19e JAARGANG Nr. 37 Zaterdag 11 mei 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER Ik weet niet wie op het idee gekomem is n de tweede zondag van mei officieel tot moederkensdag jour des mères te roklameren. Het kan even zo goed de Union des Patrons Patissiers geweest ajn als de Union des Fleuristes Dat er kommercieel geurtje aanhangt is in Ik geval juist. Het was immers niet nodig moederkensdag in het voorjaar uit te inden; van oudsher worden alle moeders Vlaanderen althans, toch gevierd op feestdag, op de hoogdag van de moeder er moeders, op Onze Lieve Vrouw Hemel- -aartdag. Maar ik heb er heus niets tegen at de mensen die zichzelf commercan- noemen er nog maar een moederkens- ag bijlappen. Voor een kind dat het hart ip de rechte plaats draagt is er immers ooit iets te veel voor moeder. Iedere dag an het jaar moet eigenlijk moederkensdag ijn. Hoe kan een stroom blijven vloeien ls de bron waaruit zijn water ontspruit erdort Hoe kan een boom blijven bloe- ■n 'als de aarde waaruit hij zijn krachten ulgt hem ontnomen wordt Hoe kan een ind mens blijven als de gedachte aan haar ie hem mens liet worden wordt uitge- aagd Och ja, ik weet het, er zijn veel kinderen ooral grote, die ambras hebben met moeder. en moeders zijn ook mensen, loeders kunnen ook hun onhebbelijkheden ebben, Moeders zijn ook allemaal geen eiligen al evenmin als alle pastoors hei- ;en zijn omdat ze een toog (of sedert januari een clergyman) dragen. Maar sdere moeder heeft iets dat een andere rouw, een vrouw die het moederschap gekend heeft, niet heeft. Dat iets is ls een wijding, een wijding die haar ver- eft boven wat ze zelf is. Moeder worden at betekent immers instrument zijn van Od zelf bij de uitvoering van Zijn schep- ingswil. Moeder zijn dat is schakel zijn i de oneindige ketting der geslachten. Soms schrijven de kranten over ont arde moeders ik geloof niet dat die be- aan, er kunnen zwakke moeders zijn, er linnen verdwaasde moeders eijn, maar ïht-slechte moeders Neen ik geloof er liet aan. We zijn nu in de meimaand, de maand tan moeder Maria, de maand van de eerste logmen, de seringen komen in bloei en e paaslelies hebben reeds onze huiska- ler gesierd. Mei is de bloeimaand juist ijk de moeder de vrouw is in haar hoogste loei. Er wordt veel romantiek verkocht de meimaand en rond de moeder, laar laat ons eerlijk zijn met ons z2lf, left er in ieder van ons. nuchtere zaken- tensen of moegesloofde arbeiders of boe» sn ook geen stukske romantiek Wat zou ns leven zijn moest dat beetje romantiek niet bij te pas komen Sukkelaars 'aren we niet waar Of is een van mijn agrs werkelijk zo'n krachtpatser dat hij zich zijn leven kan voorstellen zonder zijn moeder Laat alie romantiek terzijde, maar blij ven we eerlijk, waar zouden we staan had den we ons moeder niet gehad Dat ze oud geworden is en al eens lastig, ja, iaat ons het grote woord maar uitspreken, dat ze ai eens is wat we onrechtvaardig zouden willen noemen, zijn wij zelf soms ook met onrechtvaardig Onze moeder is ook maar een mens een onvolmaakt mens. Moet de ene mens niet begrijpend staan tegenover de andere en hoeveel meer be grijpend moet hij dan niet staan tegenover haar die hem onder het hart gedragen heeft in vreugde en in angst en in mizerie. Wie dit opstel voor u schrijft is een man- nemens, die nooit zal bevroeden wat een moeder lijden kan maar die ook nooit de vreugden zal kunnen peilen die in een moederhart leven kunnen. Ik heb me bij wijlen al afgevraagd of God soms niet on rechtvaardig was als Hij ons, mannemen- sen de vreugden van het moederschap heeft ontzegd. Maar dan heb ik ook gedacht dat Hij ons het grote voorrecht gegeven heeft onze moeder te mogen eren en te mogen liefhebben. Ik heb in mijn leven al enkele mensen, en dat waren dan telkens jonge mensen, weten sterven. Ik heb in boeken.en pubiikaties wel gelezen over idealisten die stierven soms in dramatische omstandigheden, maar onder die jongens die ik zien sterven heb, was er geen die die grote woorden uitsprak over vaderland en al die dingen die zeer respectabel zijn on groots maar die pietlut tig klein worclen als moeder er bij te pas komt. Moeder zeiden zg allemaal. Moe der, het begin en het einde. Laat ons mekaar geen blauwe bloempjes om de oren hangen, als we in de put zit ten, als er niets meer is dat nog gaat, dan gaan we naar moeder. Zijn we dan niet een beetje onrechtvaardig als we ook niet naar haar toegaan als het ons goed gaat Is het dan absoluut nodig dat we eerst in de put moeten zitten vooraleer we aan haar den ken? En laat ze dan nog eens nukkig zijn, en laat ze dan eens onhebbelijk zijn. Zijn wij het soms ook niet En die moederkensdag van de tweede zondag van mei, laat hem dan nog een kom mercieel geurtje hebben, aan hoeveel kom- merciel© dingetjes doen we niet mee Aan hoeveel modetjes en paradestukjes. Maar dat bloemstukje, dat we zondag aan moeder zullen geven, of dat gebakje of dat ge schenkje, laat het dan niet geïnspireerd zijn door dat kommerciele of door dat modetje. maar laat het komen uit ons hart. Laat het een kleine vergoeding zijn voor al die grote tekortkomingen die wij een leven lang ten haren opzichte bedreven hebben. Laat hgt Liefde zijn. Dendrophilos Het is een van de grootste verdiensten van de huidige bèstuursmeerderheid dat men planntan die sinds jaar en dag onder een dikke stoflaag waren bedolven, weer uit de lade heeft genomen om... ze te ver wezenlijken. Dat was zo met het Redelijk slachthuis, met het sportstadion, met de stadsschouw burg. Het probleem van üe stadsschouw burg is zo oud als dg straat. Elke Aalste- naar, wie hij ook is, heelt reeds vaak gele zen en gehoord dat een nieuwe schouwburg zou opgericht worden. Waar Oh de ganse stad werd reeds vermeid de Hopmarkt, de Parkiaan, de Brusseisestraat en... nu de Molenstraat. Thans mag men zeggen dat de Molenstraat zal gekozen worden voor de inplanting van de schouwburg. De zaak is trouwens reeds verder gevorderd dan men zou denken... SINDS 1939 Schepen van Openbare Werken Gilbert Claus heeft de zaak van de schouwburg sinds lang ter harte genomen. Hij reisde enkele jaren geleden riaar Hannover om er de bouw van een ultramodern stadion te zien en bracht ook interessante gegevens mee over de schouwburg aldaar. Deze is zo modern en nuttig dat architect Walter Van Herreweghe, die met Stany Deneef werd beiast de plans op te stollen, over enkele dagen naar Hannover zal reizen, om er nog enkele bijzonderheden te kunnen opvangen voor de Aalsterse schouwburg. 1939 was het toen de bestaande schouwburg op de Hopmarkt werd afgebro ken. In de notulen van de gemeenteraad kan men dan lezen dat dringend een nieu we sehouwburg moest opgericht worden. Plans werden opgesteld, ontwerpen gingen van haad tot hand, maar de verwezenlij king liet op zich wachten. Elke bestuurs- meerderheid nam de bouw van een schouv/- burg op als een programmapunt, maar het bl^ef bij plans en wensen... Schepen Claus kan een ganse kast vullen met alles wat over de schouwburg reeds op papier werd gezet. Dat is gelukkig voorbij want de schouwburg 1963 wordt een vol dongen feit... EEN GLAZEN VIERKANT Nu in de laatste raadszitting de verwer ving werd aangenomen van het eigendom Geeraerdts beschikt mgn over 16 a om de schouwburg op te richten in de Molenstraat Het gebouw zal een glazen vierkant zijn met een zijdg van veertig meter. Het com plex wordt begrensd door de Molenstraat, De Coninckstraat. Onderwijsstraat. Langs de zijde van de Molen- en De Coninckstraat wordt egn gaanderij voorzien die enkele meter in het gebouw zal gepland worden. DIT WORDT VOORZIEN Op het gelijkvloers zal een grote halle naar de eerst# verdieping leiden. Tevens wordt een expositiezaal voorzien en een ruime trap, die naar de tussenverdieping gaat. De hall, vestiaire en tentoonstellings zaal worden hier ondergebracht, maar het hoogtepunt zal wel op de eerste verdieping liggen, Een auditorium zal plaats bieden aan 608 toeschouwers en tussen het pros cenium en het eindpunt van de zaal is nog vijftien meter voorzien. Benevens de technische apparatuur is een ogfenKaal voor ballet gepland, kleed kamers en een, boekarchief. Hiermee zijn wij dan weer op een tussenverdieping be land. waar grotendeels de bibliotheek zal ondergebracht worden. De verdieping van de bibliotheek zal 70 000 werken kunnen bevatten, een open bibliotheek met 18 000 boekeu, een kinderbibliotheek met 4 200 boeken, evenals een jeugdbibliotheek. De lezers zullen hier een rustige atmosfeer te rugvinden. en bij heerlijk weder zal men een enig uitzicht op de stad hebben. Alle andere kulturele aktiviteiten zullen op deze bovenverdieping voorzien worden: foto film projectie e.a. Voor experimentele klubs is er eveneens een bijzondere plaats voorzien, zodat het kultuuroentrum wer kelijk zijn doel zal bereiken: een aan- trekkjmgspunt in een( stadscentrum, dat vaak te zeer van de kuituur wordt weg gerukt... Iedereen weet dat de huidige telefoomn- stallaties iin het stadhuis alles beihalve aangepast zijn aan de gestelde eisen. Regelmatig moeten bedienden van het ene lokaal naar het andere hollen omdat de stadsbestuur heeft reeds vaak techniekers ontboden, maar het grote probleem is een telefoon buiten gebruik ,is gesteld. Het passend lokaal voor de centrale zelf. Nu het brandweerarsenaal stilaan zijn voltooi ing nadert en de stad zal kunnen beschik ken over de vleugel, die nu door de brand weer wordt betrokken, heeft men de volle dige vernieuwing van de telefooninstallatie overwogen. De plans hiervoor zijn reed^ klaar en tot groot genoegen van schepen Ringoir heeft men vastgesteld dat deze ver nieuwing een besparing van... 70 000 F op de begroting met zich zou brengen. Waarom Omdat men dan de herstellingskosten zou kunnen afschrijven... 16 mei is een grote dag voor Erembode- lem. Het vestigen van een nieuw Industrie- ®rk wordt aldaar gevierd door de inhul- j van de nieuwe fabriek GATES Rubber. Het programma voorziet Een academische zitting waarop het Koord zal gevoerd worden door de Eerste Minister, de Voorzitter van het Actiecomité heer Burgemeester van Erembodegem, b dg heer Charles Gates junior, President 'an de beheerraad van de Gates Rubber Company. Daarna inwijding der nieuwe fabriek ■oor Mgr Van Peteghem, Vicaris-Generaal ran het bisdom Gent. Tenslotte bezoek aan de werkhuizen en «ceptie. Hinderden vreemde genodigden zullen 'fóe bijeenkomst bijwonen. De ambassadeur van de Verenigde Staten fan Amerika en de heer Spinoy, minister Kn Economische Zaken zullen de plechtig# huldiging met hun tegenwoordigheid ver- Van Impe Hortence, wonende Moorsel- baan te Aalst reed met haar fiets langs de Moorselbaan toen zij ter hoogte van de Doolhofstraat tegen een; portier zou ge botst zijn die door een onvoorzichtige au tobestuurder werd geopend langs de kant van het verkeer. De vrouw plofte ten gronde evenals haar driejarig zoontje Dirk die in een stoeltje achter op de fiets zat. Beiden liepea verwondingen op en werden bij een dokter gebracht die hen naar het stedelijk hospitaal deed overbrengen. Al daar werd bij de kleine een schedelbreuk vastgesteld. Deze verkeert in zorgwekkende toestand. De wielrijdster liep verwondingen aan het been op. Bij de kaartrlub Sint-Martinus te Aalst werd Florent Philips algemeen Kam pioen 1962-63. De Aalsterse kunstenaar Mare De Bruyne werd opgedragen het beeldhouwwerk te ontwerpen als blijvende hulde aan de Vlaamse voorman en priester Hugo Verriest. Het kunstwerk zal te Oostduin- kerke worden onthuld ter gelegenheid van de aanstaande 11 juli-viering. Teneinde het Franse publiek een gun stiger indruk te geven van de posterijen en het personeel van de PTT, is men er toe overgegaan de sombere Parijse postkan toren wat op te smukken. De Franse minister van Posterijen, Jacques Marette, bracht een bezoek aan acht postkantoren en kon na afloop hiervan melding maken van de volgende verbete ringen Op de kantoren was zachte muziek te horen. De tralies voor de loketten, die de bezoeker de indruk geven dat de beambten waren opgesloten, waren verwijderd. Aan het personeel van de postkanto ren zijn jonge tn fleurig blauwe uniformen geklede meisjes toegevoegd, die de vreem delingen de meest uiteenlopende inlichtin gen kunnen geven,. de donkergroene muren hebben een licht kleurtje gekregen, terwijl de dikwijls Woensdag 11. vergaderde ten stadhuize het guldensporencomité. Verschillende af gevaardigden van kulturele verenigingen waren hierbij tegenwoordig. Er werd van gedachte gewisseld over de a.s, 11 julivie- rïng. Het programma dat grootser werd opgevat dan tijdens de laatste jaren zal kortelings worden bekend gemaakt. De toneelprijs 1962 van de stad Brussei werd toegekend aan Guy Prieels. 24 jaar, uit Aspelaere en te Aalst werkzaam, voor zijn toneelwerk Requiem voor een geus De prijs zal plechtig worden overhandigd tijdens de eerste zitting van de Brusselse gemeenteraad. Het stuk zal opgevoerd worden door de koninklijke Vlaamse OMMEKEER IN HET AALSTERS TONEELLEVEN Bepaalde tekenen wijzen erop dat men zich in het Aalsters liefhebberstoneel aan een zekere ommekeer mag verwachten. Een dezer tekenen, was alvast de bijdrage die wij publiceerden over de huidige si tuatie van het Aalsters liefhebberstoneel, andere zijn de verschillende reacties die wij dienaangaande konden opvangen. Toch nieuwe initiatieven in 't verschiet? SAMENWERKING OP KULTUREEL VLAK Zeer terecht heeft ADV in zijn artikel over het Aalsters toneelleven (zie De Gazet van Aalst van zaterdag 11.) o m op het gebrek aan coördinatie tussen de verscnil- iende- toneelgroepen, zoals dit tot uiting komt in het feit dat op een en dezelfde dag, vongg maand, drie vertoningen wer den opgevoerd. STOP: 8 MEI Doordat meisjes en jongens woensdag 11. te 11 uur wijl de sirenen gilden de stra tegische punten van de Aalsterse Grote Markt hadden afgezet, werd het verkeer aldaar stilgelegd. Wie zich met stoorde aan de oproep van de 8 meibeweging was de Aalsterse politie. Precies op het cruciale moment snorde gen politiewagen door de stad, nagestaard door het vredelievend publiek Te Antwerpen integendeel stak de politie een handje toe en werden de verkeerssig- naien te 11 uur op rood gezet... EEN VRIEND SPREEKT TOT U -. Langsheen de grote verkeersaders wer den grote plakkaten opgetteld, waarop een vriendelijke gemotorizeerde rijkswachter afgebeeld staat die de automobilisten de verstandige wenk geeft hun snelheid bin. nen een redelijke maat te houden. Dezer dagen werd egn automobilist die in een onbewaakzaam ogenblik een of an der reglement van de wegcode had overtre den door een gemotorizeerde rijkswachter opgehouden. De Pro Justitia vanwege de wet en de koning benauwde reeds de zondaar toen hij bemerkte hoe de man in het uniform, plichtsbewust en met een bedoeling die niet de minste twijfel liet, het fameuze boekje uit zijn vestzak haalde. De zondaar kuchte verlegen raapte al zijn moed en flair samen en zei Vriend, eh, mijnheer... Een onderbrekende repliek volgde onmid dellijk: Hoor eens mijnheer, de vriendschap kan niet steeds van dezelfde kant komen... VLAAMSE SOLDATEN IN MILITAIR HOSPITAAL In |het Belgisch Militair Hospitaal te Kgulen moeten Vlaamse soldaten onder wie ook jongens afkomstig uit het Aalsterse, nog steeds ervaren hoezeer onaê taal mis prezen wordt door sommige personeelsleden Sommige verpleegsters verstaan geen sik kepit Nederlands, maar zijn niettemin aan gesteld om Vlaamse soldaten te verplegen. Men kan zich best voorstellen hoe ont- moedigend dit is voor de ziekgjwn_kwestie^_

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1