KATOLIEKE AKTÜAUTEIT Plezante poëzij Onze toren groeit WIST U... Beiaardier Karei DE METTE (1867-1947) beiaardier des Konings Dom Albertus Van Koy (jouden Kriesterjuoiieum ONGEVEER 15 MILJOEN JODEN IN DE WERELD VOLKSCONCERTEN «VLAANDEREN MIJN LAND» HET KYinRTEl AALSTERSE FIGUREN 2iN EN BETEKENIS VAN PLKlHTIGE GOMMUNIE EN VORMSEL Sinds het invoeren van de vioegt-jciige eerste communie (7 jaar) en de veelvuldige kindercommune en het groot Deiang dat men eraan terecht is gaan geven, zijn veie mensen de plechtige qommume als een louter bijkomstige en uiterlijke formaliteit gaan beschouwen. Nochtans blijft de kerk uan de plechtige communie en het Vormsel een uitzonderlijk belang hechten, ais de ueiangrijke sacramentele heilsdaden op ae drempel naar de volwassenheid. liet kind maast op zijn 1_ jarige teeltijd een oeiaagrijke periode door. .lucnamelijk oegint een ernstige groei- en rijpingsproces, up studiegeoieü Detekent het net eincie van net lager onderwijs en de eerste beslissen de keuze voor zijn latere stuoie en oeioeps- orientering. Het is dan ooa normaai uat ue Heilige Kerk deze psycnoiogisene be langrijke leeitijd rpet ouversaniiiig laat vooroijgaa.r maar dat ze verlangt uat de geaoopte, die kiachtens zijn doopsel opge nomen werd ais volwaardig lid van de frverk dit dankbaar zou herdenken en er bewast als jonge kristen zou naar ïeven. ZjO gezien krijgt de piechtige communie een veel vuldige en oeiangnjke betekenis. Op ue eerste plaats betekent zij het dank- baar vieren en herdenken van ous geooop: zijn waarjoor »c langs dg Kerk opgenomen werden in de dood en verrijzenis van jturiö-r tus. Daarom bhjlt het hooiomoment vaa aeze heraenkmg de piechtige hucnanstiscne viermg of het ofiermaal waar.n we niet enkei gedenken maar tevens deei nebben aan die doou en verrijzenis van Kristua. Up de drempel naar de volwassenheid moet de jongen 01 het meisje ook ais vol wassen kiisieu leien leven. Bewust van de grote gave van het doopsel wordt van heu gevraagd dat ze nier niet enkei dankbaar zouden om zijn maar dat ze het ook be wust en persoonlijk zouden beleven en herleven; daarom ue persoonlijke geiools- oeiijdems (gelooi als onmisbare voorwaar de tot het doopcel)daarom de hernieuwing van de doopbeloften, die ze voortaan jaar lijks zullen hernieuwen met de paiocüiaie gemeenschap van de volwassen kristenen, gedurende ue paasdienst. En hier blijkt dan terug het innig verband lussen uoop- seie - opname in Kristus paasmysterie van dpod en verrijzenis - Eucharistieviering. Daarom dat men deze plechtigheid nu zoveel mogelijk in de paastijd tracht te leggen, terwijl de catechelische voorberei ding terug in de vasten valt zoals vroeger bij de catechumenen die ze voorbereidde op het ontvangen van het doopsel. Er is nog een volgende gedachte, die we moeten onderlijnen. Door het doopsel werd het kind dus opgenomen in de gemeenschap van het Godsvolk, die haar concrete ge stalte krijgt in de parochiale gemeenschap. De liturgische gemeenschapsviering bij uitstek van dit Godsvolk is de parochiale Eucharistieviering; daarom dat men er terug naar streeft de plechtige communie zoveel mogelijk parochiaal te laten vieren. Tenslotte is het ook wenselijk dat het vormsel zo dicht mogelijk zou aansluiten bij deze plechtigheid. Hgt vormsel is als het ware de bekroning, de bezegeling ervan. Door dit nieuwe sacrament wordt de jon gen of het meisje nog meer vergroeid met Kristus aan wiens zending hij deelachtig wordt als getuige van Zijn dood en verrij zenis; dit is ook de nieuwe taak die hij of zij nu als volwassene krijgt in de ge meenschap van het Godsvolk getuige te zijn van Gods goedheid en liefde bij de mensen. FT Op zondag 12 mei zal Dom Albertus Van Koy o s d, monnik van ue aouij Airugem, zijn vijftigjarig pnesterieest vieren, um yuöü zaï nij 111 ue aou.jkcik ie miuden van zijn medebroeders, ianuneieden en talrijke vrienden een plechtige juoemüS opmaken waarouuei z. c, n pastoor rauweis vo- njkj ue xeestpreek zaï nonuen en mjzcu. Ue oerste H. Communie aau een mciuje zaï uitreiken. Dom Albertus Van Koy werd op 2b juii 1833 ie Turnhout geboren; na zijn miduei- bare stuaie op net aesuitencouege aiuaai, outViüg üij zijn pnesteiopieiuing op net groot seminarie te iviecneieu. miester ge wijd op 12 mei 1913, was mj tijdens ue oonog 1914-13 onderpastoor van de H. iian- paiocmg te Brussel. Na de oorlog werd mj monnik in de aboij Aliiigem; hij ontving er het kloosterkleed op 24 oktober 1920 en legde het jaar daarop 25 oktober 1921 zijn monastieke geloften at. Enkele jaren later behaalde mj te ttome de graad van licentiaat in net kerkelijk recht en werd dan in 1924 door zijn oversten benoemd tot noofdredacteur van net iijdschnlt voor nuturgie, hetgeen hij aktiel is gebleven j tot einde 1943. in die hoedanigheid heeft Dom Albertus Van Koy in de jaren tussen de twee oor logen veel bijgeüiagen tot de iuurgiscne vernieuwing m het Vlaamse land en ook in Nederland, waar het tijdschrift voor .Liturgie ook een ruime verspreiding vond Dank zij zijn contacten met architecten en kerkelijke kunstenaars wist hij de bekende Nederlandse Architect Kropholler naar Af- fligem te trekken, die de enig mooie pand en oostvieugei van de abdij ontwierp. Ook berustte hij hem vanaf 1924 nog steeds de redactie van het bekende Affligemse volks misboek en vgsperaie. Toen zijn werkzaamheden op iiturgiscn gebied ten gevolge van de remmende om standigheden van de tweede wereldoorlog wat stilgelegd werden, ontpopte hij zich als een vruchtbaar auteur, die meerdere werken op zijn aktief heeft Heiligt het Jaar (Davidsfonds 1944); De voort schrijdende ontkerstening van West-Euro pa en onze tegenweer (Brussel 1946); Sint Lutgardis (in de reeks Heiligen van onzen stam, Desclée De Brouwer, Brug ge 1946); De H. Abt Benediktus (Brus sel 1947); en last buth not least zijn be kende werk over de geschiedenis van Affli- gem Affligem roem van ons land (Keurreeks Davidsfonds 1953), dat zeker een omgewerkte heruitgave verdient. Sinds enkele jaren is Dom Albertus Van Koy lid van de Vereniging van Kempische Schrijvers. In de omgeving van de abdij staat hij bekend als een aangenaam en boeiend causeur, een veel bezochte biecht vader en een graag gehoorde predikant, die nog iedere zondag in de hoogmis van de abdijkerk het zondagsevangelie uitlegt. KONGRES VOOR BEJAARDENGENEESKUNDE Op 1 en 2 juni as. heeft in de Universi taire Klinieken te Gent het Geriatrie-Kon- gres 63 plaats. Dit Kongres wordt inge richt door de Vlaamse vereniging voor Geriatrie met de medewerkiing jvan de Vereniging Geneesheren-Oud-studenten van de Rijksuniversiteit Gent. De promotor van dit kongres is Dr H. Le Compte, sekretaris van de Vereniging. Op 16 maart jL was het 17 jaar geleden dat de Uzertoren een monument van pië teit, van hulde en gebed, tot puin werd ge slagen. Dit misdadig werk heeft tot niets gediend. Of toch, de Vlaamse Beweging is opnieuw ge;tart na 16 maart 1946. Wat haat vernielde bouwt liefde weer op. De nieuwe toren rijst weer hoog in de Uzer- vlakte en de bedevaarten die zij samen met de eerste toren hadden willen vernie tigen, bloeien even schoon als vroeger. Sinds 4 maart 1963, na een lange winter, is een nieuwe fase in de aanbouw van het IJzermonument begonnen. Drie nieuwe ver diepingen worden gebouwd. Zo hopen we tegen de komende bedevaart reeds 20 ver diepingen te hebben. De hoogte zal dan ongeveer 61 meter bedragen. Onmidddellijk na de bedevaart worden nog twee nieuwe verdiepingen gebouwd en zien we de tech nische mogelijkheid tegen het einde van het jaar tot ^an kruistop te geraken (67ml0) In zijn geheel wordt het monument 80 meter hoog. Niet minder dan 25 verdiepin gen worden voorzien. Op het bovenplat- form zal plaats zijn voor 100 personen. Willen we dit werkplan voor 1963 finan cieel mogelijk maken dan dienen we te rekenen op de steun van alle Vlamingen, eensgezind in de hulde aan de slachtoffers van de wereldoorlog. De IJzertoren wordt sen. Heel Vlaanderen bouwt mee aan het monument van de Vlaamse doden aan de IJzer, aan het kruis gegrondvest op vier reuzeblokken NOOIT MEER OORLOG Het kruis waaronder gij rust, Vlaamse dpden, is geen kruis van rechts of geen kruis van links, maar het kruis van alle mensen, doden en levenden, vijanden en vrienden, verenigd in God en in de eeu wigheid a (Prof Dr F Daels - 1936) Er is voor de voltooiing van de ruwbouw nog ruim tien miljoen nodig (waaronder 5 miljoen schadevergoeding van staatswege) Er is derhalve nog heel wat geld vereist en een wederopbouwaktie is ook dit jaar onmisbaar. De verdiepingsaktie wordt der halve met hernieuwde kracht voortgezet. Hoe kunnen de Vlamingen hun steentje bijdragen Door het aanschaffen van de massafoto van de jongste Ijzerbedevaart. Het gaat hier niet om een gewone foto. kaart maar om een echte foto op formaat 9x21 cm. Duizenden fotos moeten over gans Vlaanderen verspreid worden tegen 10 F per exemplaar. Deze fotos kunnen bekomen worden op het plaatselijk sekretariaat. Kapucienenlaan 29 of door overschrijving op postrekening Nr 507119 van F De Bis schop Wfj durven dan ook te hopen dat iedere Vlaming zijn steentje zal willen bijdragen Het Joods Wereldkongres heeft een stu die gepubliceerd over de Joden in de wereld waaruit blijkt dat hun totaal aantal onge veer 15 miljoen zielen bedraagt. Tegenover vroegere jaren dienen een aantal wijzigin gen vermeld. Het aantal Joden in Alger.e is van 130 000 in het jaar 1960 geslonken tot 10 000 in het jaar 1962. De oorlog in Kongo, waar vroe ger 2 500 Joden gevestigd waren, had voor gevolg dat er nog een 600-tal gebleven zijn. De gebeurtenissen op Cuba leidden tot een vermindering van 8 000 tot 10 000. Thans verblijven er nog zowat 2 500. In Egypte woonden er vroeger 75 000 tot 85 000 Joden in de jongste 25 jaar is dit aantal gedaald tot 3 000 en deze daling duurt voort. Bij het begin van de Arabisch - Israëlitische kon- flikten bestond er in Irak een Joodse ge meenschap van 120 000 zielen, thans be draagt hun aantal ongeveer 5 000. In Lybie wonen er, in de plaats van de vroegere 36 000 Joden, nog maar 3 000. In Syrië treft men nog nagenoeg 3 000 Joden of een t:ende van het cijfer van enkele jaren terug. In Libanon liep hun aantal terug tot 5 000. Van de 50 000 Joden in Yemen is er nau welijks leen Minjam achtergebleven; In Marokko is hun aantal van 250 000 in het jaar 1947 teruggelopen tot 125 000. In Tu nes e neemt de Joodse bevolking verder af zij wordt momenteel geschat op ongeveer 35 000 zielen. Ongeveer 10 miljoen Joden leven in drie landen, nl. 5 500 000 in de Verenigde Sta ten, 2 045 000 in Israel, en na de volkstel ling van het jaar 1959 2 300 000 in Rusland. Andere grote Joodse gemeenschappen be vinden zich in Frankrijk met 500 000. in Argentinië en Engeland elk met 450 000, in Canada met 354 000. in Roemenie met 150 000, in Brazilië met 140 000, in Marokko met 125 000 en in de Zud-Afrikaanse Unie met 110 000 zielen. Met de oorlog ging de betekenis van de Joden in Europa achteruit. Vroeger woonde er aldaar 58 procent, vandaag nog slechts 30 procent van het Joodse volk. Op dg beide Amer kaanse vastelanden woonden er in 1939 ongeveer 5 250 000 Joden, of 32 pro cent van alle Joden, vandaag luiden deze cijfers 6,3 miljoen of 48 procent. 29e WILLEM DE MEIJER PROGRAMMA VOOR DE BRT IN VLAANDEREN BLINKT DE HEMEL BLAUW Het wordt een traditie dat de openbare concerten van Vlaanderen mijn land studio IV niet aleen proppensvol doen lo pen, maar steeds gekenmerkt worden door de hoog oplaaiende geestdrift van de hon derden aanwezigen. Onder het motto van een Guido Gezelle liedtekst brengt Willem de Meijer ons op zaterdag 8 juni as. van 20 tot 22 uur in studio IV weer eens programma dat spran kelt van levensblijheid, kleurenrijkdom, pit tige zangteksten, boeiend kommentaar en eigentijdse ritmen. Op het podium staan 230 zingende meis jes uit de middelbare instituten van Vil voorde (Zusters Ursulinnen), Mere (Zus ters H. Jozef) en Zele (Zusters van Onze Lieve Vrouw). Tevens treden op 60 man nen van de Technische scholen van Aalst. Verder nog het Antwe.ps vokaal kwartet (Alice van Haaren. Achiel van Beveren, Madeleine Joris en Ed. Laes) en de solis ten Alice van Walleghem en Victor van Frachen. Wij krijgen liederen tg beluisteren van Emiel Hullebroeck, Gaston Feremans, Lode Dieltiens, Hendrik Daems. Renaat Vere mans. Lodg Mortelmans, Jos Mertens. Karei De Schrijver, Maurits Veremans, Raf Bel- mans, Jos Reylandt, August De Boeck, Da niel Clement, Alfons Bervoets, Victor van Frachen, oude Nederlandse liederen enz Wie het concert wenst bij te wonen be- stelle vlug zijn kosteloze kaarten bij DIENST VOOR ONTHAAL EN PERS BRT Eugeen Flageyplein Brussel V. Mogelijkheid voor groepen mits aan vraag tot bezoek aan de BRT (TV en Radio). Opnameconcert Zaterdag 8 juni as. te 20 uur Uitzendingen 15 en 22 juni telkens van 20 tot 22 uur (le en 2e deel). 24 en 28 juni telkens van 14 tot 15 uur (le en 2e deel). Bi; men vtlle De WED De kater van Veronika bespeelde zijn harmonika, de Siamese kat van Stien betokkglde haar mandolien, de fiere angora van Trifoon de staart omhoog blies saksofeon En 's avonds in de maneschijn was ieders spel een echt fe6tijn. Een avond kwamen zg overeen waarom speelt elk zijn lied alleen Tezamen moet het schoner zijn, in elke toon en groot of klein En aan dit toeval dankte toen de muis uit de afgedankte schoen haar leven zij bleef ongedeerd, omdat zij vlijtig had geleerd wat nog ontbrak voor een kwartgt, de schetterende loftrompet. Bart Baert, Blankgnberge dat dit de beste opmerd.ng is die wij v de week hoorden Zoals de zaken staan z»u het heel wat interessanter z om Cleopatra het leven van Elisabeth Ti lor te zien spelen dat tijdens een opvoering van een mu cal in Berlijn een der hoofdrolspelers p r als zijn rol voorschreef r:ep We !oj direkt weg waarop uit de zaal een stt kwam a Wij ook dat een zekere mijnheer Kle.n klein huisje in een kleine stad woonde een klein inkomen genoot. De buren vi wonderden er zich over hoe de fam Klein van zo'n klein bedrag kon ror men. Men vroeg mijnheer Klein komt het toch dat u met Mevrouw Kl( en de kleine Klein's van dat kleine sala kan leven Zijn antwoord Och. alle kleintj helpen Hi Enk pezig! B.j ERO Aalst mag er prat op gaan een zo mooi belfort te bezitten, met zijn fiere spreuk Nee Spe, nee metu en zijn prachtige beiaard die wijlen de stadsbeiaardier Karei De Mette, die in zijn zoon Robert zijn waardige opvolger vond, gedurende tal loze jaren met zoveel talent bespeelde. Hoe menig Aalstenaar zal zich de klokkeneon- certen van Karei De Mette herinneren! Het was hij die het Dan mag de beiaard spe len zo triomfantelijk uit zijn klokken deed sprankelen tijdens de onvergetelijke uitvoeringen van Benolt's Rubenscan tate onder de leiding van meester Gustaaf Pape in 1909. Maar Karei De Mette heeft nog heel wat meer op zijn actief. Deze buitenge woon gulle kerel, met wie wij zo vaak de belforttrappen beklommen, was in de vol ste zin van het woord een selfmademan; muzikant, tekenaar, decorateur, werktuig kundige, en, last not laest, een beiaardier van de bovenste plank. Vaak verklaarde hij ons: Een beiaardier dient een veelzijdig ontwikkeld man te zijn. Hij moet niet al leen vaardige vuisten bezitten, doch ook een stevig geschoolde muzikaliteit, en daar bij een grote bedrevenheid voor de me- kaniek. Hij moet totaal vertrouwd zijn met de samenstelling van zijn beiaard, de kunst van het klokkengieten. de kunst om het ge luidsgehalte steeds te verbeteren, en een summum van harmonische welluidendheid te bereiken. Dat dit alles geen blote theorie was bleek dadelijk wanneer men een blik kon werpen in De Mette's werkhu'is. Want. nadat hij zijn beiaardhokje verliet, en zijn stad vergastte op een nieuw festijn van klokkenmuziek. was zdjn taak hiermede niet ten einde. Dan trok hij gewoonlijk zijn werkkiel aan, en zette zich aan da arbeid in zijn atelier. Daar was hij beurte lings tekenaar, timmerman, werktuigkun dige Wij zagen er destijds een bijna vol tooide salonbeiaard, samengesteld uit ko peren buizen, met zeer fijne geluidseffek- ten. Bij het vervaardigen van dit origineel speeltuig, (waaivan een foto in een ten toonstelling te Mechelen heel wat aandacht trok), werd vader De Mette bijgestaan door zijn oudste zoon Modest, onze gewezen, collegemakker die zich met evenveel passie wijdde aan de studie van beiaard kunst en mekaniek. maar eilaas te vroeg is gestorven. Karei De Mette. leraar voor koperen blaasspeeltuigen in de Muziekschool zijner geboortestad, kreeg een zeer degelijke mu- van je begeeft Karei zich naar het Brocx Daar staat ook Jef Denyn. Hij kijkt rast en zegt lachend Kerel wat k! gij gier verrichten Gij zijt niet schreven. Gij moogt niet mededingen Ik zal me nochtans ook eens laten ren zegt Karei en tot grote verbaz van Denyn trekt hij naar boven. Het wo een formidabel succes. Toen ik de toren afdaalde, vertelde ons later, kwam toondichter Gevaert, der juryleden, mij de hand drukken en Van af uw eerste akkoorden heb ik hoord dat u een muzikant zijt Ik Het 5 bevc al wor De g! mijen. t kerr erzoch een leerling van Pieter De Mol verklaa rich ik. Dat had ik alvast vermoed De triomf welke er onze Aalsterse beia 053) 2! was niemand minder dan Pieter De Mol. prijs van Rome. Hij studeerde bij hem de basisviool en naderhand harmonie en con trapunt. In de klassen van de bazuin en het klavier bekwam hij eveneens de gul den medaille. Heel vroeg koesterde hij een grote belangstelling voor de beiaardklok- ken. Rees trouwens de 9lanke toren niet in nabijheid van zijn ouderhuis In 1890 zet hij zich, als beiaardier der stad Aalst voor het eerst aan het klokken- klavier. In 1895 valt hem een echt fantas tisch succes tg beurt te Brussel, waar hij meedeed aan een wedstrijd voor beiaar diers. Brussel bezat toen een met onaar. dige beiaard samengesteld uit een 36 tal klokken, die op de Grote Markt in de toren van het Broodhuis hingen. Nu was er een wedstrijd uitgeschreven voor het aanstellen van een beiaardier en K'arel trok er met enkele vrienden heen. Hij kwam niet om mede te dingen, maar allengs werd de lust hem te machtig om ook eens naar boven te klimmen en de klokken van de nieuwe beiaard te laten rammelen De heer Ma- bille, seetieoverste van de minister van Wetenschappen en Schone Kunsten, die zich eveneens op de Grote Markt bevond, wordt op de hoogte gebracht van De Met- le's verlangen. Hij krabbelt met potlood dier zo verrassend behaalde, moet i groot geweest zijn want de volgende i pakte het blad L'Indépendance met uitvoerig en geestdriftig relaas uit. Cite i wij even Een onbeschrijflijke ovatie beg: deze virtuoos, die de klokken kan d zingen met heerlijke sonoriteiten en wonderlijke schakeringen. Hij versch 111 even aan het balkon van het Maison Roi en de massa juicht hem toe, ter 1 met zakdoeken en hoeden wordt ge wuif 1 "lotte geestdrift. Dit is waarachtig een m ter beiaardier en het volk, met zijn wow baar instinkt, heeft dit even goed begre ^ar als de jury Het Parijs blad «Le Journal des Déb (23 juli 1895) repte eveneens over Mgtte's triomf. De jury samengesteld Gevaert, Huberti, Dupont, Jourez, Mahi en Florimond Van Duyse. In zijn ziü van 26 juli 1895 heeft dan de gemeentet van Brussel onze Aalsterse klokkenvirfl benoemd met eenparige stemmen beiaardier van Brussel en de koning, hebben dit officieel stuk, met het handt* van de toenmalige burgemeester Buis. handen gehad. In 1897 werden de klokken uitgebrc 2 ten einde de beiaard noodzakelijke verb Renj i Bele Het ter Si Het ten te ringen aan te brengen. Intussen ed 3. Het kwamen er politieke beroeringen en niei mannen zetelden in de gemeenteraad van oordeel waren dat Brussel best g weelde van een beiaard missen kon. En Broodhuis bleef zonder beiaard Tot 6, zekere dag de klokkengieter Causard een Elzasser zijn beiaard kwam t{ 7. Bde halen en hem op eigen kosten deed opii 8. Het ten in de Wereldtentoonstelling van B sel. Daar heeft de laureaat van de strijd hem in 1897 bestendig bespeeld. Karei De Mette een te onthouden; klankrijke naam in de briljante rij ol üij Vlaamse klokkenisten 1 estkor De te Het ki bret dat de 3 de F uis Aal De k< it 14 JI VE Deze g 18 ui Aalst. Well 2- Wat zitte moez PAU Slotv kaan 'gang foor ol

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 2