en omstreKen Aalst telt meer dan 1400 Klein Logboek ongezonde woningen Op de Parijse Vlooienmarkt Artistieke gala-avond in het St. Jozefcollege te Aalst Ruiters en jachthoornblazers, aan de Werfkapel NEC SPE, NEC METU ONZE LANDGENOTEN IN DE WERELD NICHTJE VAN PAUS GETROUWD BOUWVERGUNNINGEN ;ing Gazet van Aalst LEES VERDER I DIT NUMME De grappen van Lambik De Mariale feesten te Aalst' Vrouwenkroniek Televisiekijkers voor II.. i. 19e JAARGANG Nr. Donderdag 16 mei 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER ATMOSFEER Het probleem van Aalst gaat terug tot 1900. Dan nam de stad een sterke uitbrei ding en moest het woningpotentieel sterk oenemen. Een groot aantal huizen werden dan in rij opgericht zonder dat sfeer of es thetisch genot werd nagestreefd en precies daardoor wonen thans honderden mensen niet in een aangename atmosfeer. Een tel ling heeft uitgewezen dat de stad nagenoeg dertienduizend wioningen telt, waaronder 10 707 gezonde en 1472 ongezonde. Dat bete kent dat meer dan tien procent van de capa- liteit onverbeterbaar is. 1412 huizen dateren pan voor 1850; 1530 van 1850-1900; 2014 pan 1900-1918; 3285 van 1918-1945; 3292 van 1945-1960. De helft van de woningen is dus «der dan veertig jaar. Nochtans is het op- pallend dat de administratie te laat heeft jewacht met een onderzoek naar de toe- tand van de huizen in de Dirk Martensste- ie. In 1955 werden 7 woningen ongezond m onbewoonbaar verklaard, daarna 59 in een viertal jaren. WAT WORDT GEDAAN VOOR DE SANERING Voor de sanering kan men rekenen op de pier maatschappijen, Goedkope Woningen, üeine Landeigendommen, Veilig Wonen en )ewaco, die verschillende plannen klaar lebben om nieuwe woningen op te trek en. De initiatieven moeten echter ook van iet stadsbestuur uitkomen. Daarom heeft nen zich in het verleden vooral ingespan- len om de barakken te doen verdwijnen, lieuwe huizen werden opgetrokken in de toornstraat, Tir. Bevrijdingsstraat P. Lau- eysstraat en Immerzeel, maar toch werd leze sanering alleen ingegeven door nood- oestanden die niet langer konden aanslepen Er moeten ook nieuwe initiatieven geno- nen worden, die de toestand helemaal kun- len opklaren. De nieuwe formule die thans pordt gevolgd, werd ingegeven door de emeente Heverlee de stad, als openbaar lestuur, stelt een terrein ter beschikking n de kandidaat-bouwers krijgen de gele- pel- •-.Ti De woningnood is zeer groot te Aalst. Het verdwijnen van de krotten op Mijl beek en de onmenselijke woningen in de Academie mag geen reden zijn om de huidige moeilijkheden uit het oog te verliezen. Uit een telling die door de stad werd verricht bleek dat Aalst 1472 woningen telt die niet aangepast zijn aan de bewoners ervan en evenmin verbeterbaar zijn. Om deze situatie enigszins te ver beteren heeft het stadsbestuur een gedurfde bouwpolitiek aangepakt, die binnen kort met een eerste verwezenlijking zal bekroond worden. genheid gezamenlijk een huizenrij te laten oprichten. Al het administratief werk wordt door de stad verricht, iets wat natuurlijk talrijke voordelen biedt. De prijzen kunnen gedrukt worden, het technisch personeel kan ingeschakeld worden, enz... Aalst heeft nu de strook gelegen tussen dg Aifiigemdreef, de Bergekouter en de Beukendreef anderhalve hectare ter beschik king gesteld. Deze gronden die indertijd be stemd waren voor het slachthuis, werden verkaveld en enkelg architekten hebben een wedstrijd betwist, die er in bestond een 40 tal woningen op te trekken. Het plan werd thans volledig uitgewerkt en zal er als volgt uit zien Veertig woningen zullen opgericht worden midden in de wijk zal een speelplein oprij, zen van 60 x 20 meter, talrijke groene zones zullen aangelegd worden en in de w?jk zelf zal een verbindingsstraat van een drietal meter aangelegd worden, die voor het ver keer niet berijdbaar zal zijn. Twee winkels zullen voorzien worden zodat het een totaal nieuwe wijk zal worden. Het huis zal be- staan uit gen gelijkvloers mot één verdie ping met plat dak. Aan de straat wordt een breedte van 7,20 m gepland terwijl de diep te van de hoofdbouw 8,10 m zal bedragen. De garages kunnen van de straat bereikt worden, zodat het verkeer telkens buiten de wijk zal geschieden zonder de sereniteit van het geheel te schaden. De bouw zal aange pakt worden op 1 augmstus en momenteel worden de inschrijvingen onderzocht, die zelfs lichtjes het vooropgesteld aantal hui zen hebben overtroffen. Dat is een eerste initiatief dat een schitterende bijval heeft genoten. Momenteel bestaat eveneens een tweede plan voor een nieuwe woonwijk in de om geving van het kerkhof, waarvoor een ko ninklijk besluit in voorbereiding is. Indien echter de plannen voor de Affli- gemdreef binnenkort zullen kunnen uitge werkt worden, zal men reeds een zeer grote sociale vooruitgang kunnen boeken. De Parijse high-life vindt het meer en meer leuk op de vlooienmarkt haar aankopen te doen. Rond de Porte de Clignancourt lopen thans heren en dames met klinkende namen die er op uit zijn een oude Amerikaans? far- westbroek ofte ook rok te kopen. Het heet dat zelfs de hertog van Windsor er klient geworden is, omdat hij de voorkeur geeft aan reeds gedra gen handschoenen. Ten lange laatste wordt zelf de weelde en de luxe van de grote modehuizen vervelend. En de glimlach van de meisjes van de vlooi- markt is zoveel natuurlijker dan deze van de duurbetaalde mannequins. Op 9 mei werd te Brussel de vereniging zonder winstoogmerk BELGIE IN DE WERELD opgericht, die met eerbiediging tot doel heeft de sociale, kulturele en al gemeen menselijke belangen van onze land genoten in de wereld te dienen, de uitstra ling van onze kuituur, wetenschap en ekonomie in de hand te werken en door wisselwerking van die faktoren de zin voor samenhorigheid, vooruitgang en grootheid te versterken. De stichtingsleden zijn: mevr. Silja de Furne, de hh. Marcel Coole, Hendrik Cor nells, Emmanuel de Béthune, Yves de Brou wer, André Demgdts, Lode de Wilde, Franz Gevaerts, Andries Kuisbergen, Albert Maertens, Leopold Opdebeeck, Odon Spi- taels, Eduard Van der Aa, Marcel Vertom- men, Pater Arthur Verthé. Baron Yves de Brouwer werd tot voor zitter van de ra&d van beheer verkozen. EEN VINGERWIJZING Toen onze premier in de week voor Pa sen naar Rome ging werd hij door Z H de Paus iin prive-auoilentie ontvangen.) Dat het er gemoedeiijxer aan toeging dan eik een wei denkt, oIijkc uit volgende korte anekdotes die de heer Leievre vei leden lunuag vertelde. üp net moment dat de premier in audiën tie zou woroen ontvangen waren r.eeds en kele andere personen dij Zijne Heiiighe.d en moent de neer L<efevre niet in de au diëntiezaal. De Paus zelf bemerkte de struo- belmgen aan de deur en deed de keer nefevre binnenxomen en vroeg hem op de mail af of hij steeds tevreden was over zijn kabinetcnexs. vraag die door onze pre mier met een nogal werd Deantwoord. De reaxtie van de Paus hierop was dat het ook zo op het vacixaaii was, maai- uat som- mige van de proiokoicnexs nog in net Uude testament leerden. xijoens dezen.de audiëntie vertelde de i Paus volgende kieine gescmedenis: Toen I ïnj oenoemd werd tot Pauselijx Nuntius in I iuikije vestigde xlij zich iu Koiislaiilinopei, rsij zijn aanxomst aldaar was men juist bezig aüe luiken te leren lezen. Dit ge beurde met giole borden die in de straten waren opgesteld en waar vrijwilligers ie dereen leerden lezen. Een veertiental da gen later riep de Nuntius aüe buitemandse l geestelijken, die in Konstantlnopel aan I een ol ander gezantacnap verbonden wa ren, bij zien. Na de gebruikelijke kennis making vroeg Hij nen naar de toestand in I hun missie en or ze S-ims geen Turkse ge loofsgenoten of belangstellenden in hun kerk of kapel kregen. Dat bleek bij de J meesten wei zo te zijn. Hierop vroeg de Nuntius of de Zeer Eerwaarde Heren ook een weinig Turks kenden. Geen enkel? der Z Heren begreep of sprak een weinig Turks. Waai op de Nuntius hen zei; Vindt U het niet een beetje a-kristelijk uwerzijds dat U hier reeds zoveel jaar in een vreemd land verbüjft en U begrijpt nog niet eens de mensen van hier. U houdt zich opgesloten in uw eng gezantschaps kringetje. Een goede raad, leer de taal van dit volk waar U te gast zijt. Zo moeilijx kan dat niet zijn dat zelfs de oude mensen die nooit konden lezen noch schrijven, het nu leren. Ga eventuoel eens meeluisteren aan de borden op straat. Deze oude geschiedenis vertelde Zijne Heüigkeid de Paus een maand geleden aan onze premier. Een vingerwijzing in verband met de toestand aan de Leuvense universiteit? EEN NIEUW VERVOLGVERHAAL Na de Kommissaris die uit stelen ging, volgens het literair recept van Aster Berk hof, biedea wij onze lezers eerlang een spannende detectiveroman van de Duitse auteur en medicus Dr. Hans Gruhl: Het Vierde Scalpel. In een vloeiende, boeiende stijl sleep; de auteur ons mee in zijn spannend verhaal dat zich afspeelt in de typische atmosfeer van een grootsteedsziekenhuis. ECOLE FRANCAISE... Nu dat ook te Gent de laatste kastescho- len verdwenen zijn is men in bepaalde franskiljonse kringen, die niet vreemd zijn aan de fameuze Amitiés Francaises op de gedachte gekomen een Ecole Francaise op Ci,:r De Werf te Aalst in vroeger jaren. Gezicht in de richting van de Mo lenstraat. Op de hoek links, de toe nmalige Werfkapel die in de eerste dagen van de laatste oorlog door b rand vernield werd. De kapel werd in 1956 in een andere stijl herbouwd. Tegenover de kapel, op de hoek, zien we het laatst-overgeble ven huis met houten gevel van de stad, thans ook verdwenen. (Potloodtekening van Jules Delafortrie) in het kader van de veertiendaagse Ma riale Feesten te Aalst naar aanleiding van het zeshonderdjarig bestaan van de Werf kapel, had zatei dagavond een schitterende gaia-avond plaats in het tot barstens toe gevulde feestzaal van het Sint Jozef college. In 'zijn weikomwoord belichtte Dr Frans Wiiiems, voorzitter van het inricntend ko- mité, de eeuwenoude Mariadevotie van de Aaistenaais en meer speciaal de rol van de Werfkapel in het leven van onze stad. tLj dankte tevens de talrijke medewerkers en het Stadsbestuur die elk op bun manier bijgedragen hadden tot het welslagen van deze grootse Mariaviering. De gala-avond werd ingeleid door Rijks- taaiinspekteur Paul Rumes die een breed voerig overzicht gaf van het programma der veertiendaags^ feestelijkheden. Spreker beklemtoonde het Mariaal aspekt ui de Vlaamse kunst, meer bepaald in de muziek, de schilderkunst en de beeldhouw kunst en sprak de wens uit dat deze dag moge openbloeien in kleur en klank en tot een innig-vroom gebed Ctoze Lieve Vrouw ter Druiven ter ere. Het eerste gedeelte van de gala-avond werd verzorgd door het stijlvolle Sint Mar- tinuskoor onder leiding van E H Houtman het kwartet Roger Van De Wiele, de solisten Godelieve De Geyseleer en Herman Slag mulder en, last but not least, door dekla- mator Jef Guns. Het hoogtepunt van de avond was onge twijfeld de opvoering van het choreogra fisch spel Van Freya tot Maria gedanst en gemimeerd door studentinnen van het Sint Augustinusinstituut en door studenten van het Sint Jozefcohegg. De algemene leiding van dit choreogra fisch spel berustte bij Reinhüde Van Over- straetea die in een korte uiteenzetting het thema verduidelijkte. De balletmuziek van Pater Feyen, indruk wekkend maar beneerst, werd uitgevoerd door het jeugdorkest Halewynstichting De verdere medewerkers waren Leona De Paepe, harp en Pater Feyen, orgel. De bindtgksien, van de hand van Gery Helderenberg, werden voorgedragen door André Van Daeie, terwijl Dr Herman Wü- lems instond voor een technisch perfekte klankopname. De speciaal ontworpen kostumering en de sobere maar efiektieve toneelbelichting dienen eveneens onderstreept te worden. Tot slot van deze geslaagde Mariale avond werd het volkse Marialied van Lode De Vocht, Onze Lieve Vrouw van Vlaande ren door de honderden aanwezigen mee gezongen onder leiding van E H Houtman. Samen met de Pontificale Mis, opgedra gen in de Sint Martmuskerk door Dom Goet- gebuer, abt van de Abdij van Affligem, en opgeluisterd door zevenhonderd Pueri Cantores en met ue plerhtige opening van de Mariale tentoonstelling in de Beifort- zaal op woensdag 8 mei, vormde dg gala avond van zaterdag jongstleden een reli- gieus-kultureel hoogtepunt hetwelk het eer ste gedeelte van de veertiendaagse plech tigheden op waardige wijze besluit. E V S te richten met steun van diegenen dig ten jare 1963 nog geloven dat La Beigique (de papa) sera latine... MONOGRAFIE VAN DE GEMEENTE MELDERT Oud-Minister L. Moyersoen heèft een studie gewijd aan de demografische, eko- nomische en sociale toestand van de ge meente Meldert. De gemeente Meldert is een kleine ge meente die wegens gebrek aan werkgele genheden ter plaatse en wegens hare af zondering niet vooruitgaat. De problemen die er voorkomen zijn gelijkaardig aan deze van tal van andere plaatsen in het arron dissement- In Noorditaliaans dorp Sotto il Monte, Italië, 14 mei (UPI) In het Noorditaliaanse dorp Sotto Monte geboorteplaats van paus Joannes XXIH, trouwde dinsdag Maria Roncalli, dochter van een van 's pausen broers, met een jon gen uit de buurt- Het huwelijk werd inge zegend door Mgr Giovan Battista Roncalli een neef van de paus. Enkele dagen geleden heeft Mgr Roncalli een Mis van dankbaarheid gecelebreerd voor een andere gedenkdag in de Roncalli familie, de 80stg verjaardag van Zavero Roncalli, broer van de paus. Zondag 11. was een nieuwe hoogdag in het kader van de 6e Eeuwfeesten van O. L. Vrouw ter Drui ven. De Kou. Kring De Jachthoorns van Beloeil hield een niet alledaags concert aan de Werfkapel, Ook de befaamde ruitersgroep onder leiding van Dr. J. Daem nam deel aan deze hulde. Stalpaert M, Onegemstraat 102 Aalst voor het bouwen van een landhuis Onegemstraat. Veldeman Jean, Groenstraat 205 Aalst voor hgt bouwen van woning in Rozendreef 2e zijstraat Mertens Etienne, Zonnestraat 7 Aalst voor het bouwen van flatgebouw in Geraardsbergsestraat 8 Van La?them Jan, Moorselbaan 343 Aalst voor het bou wen van appartementsgebouw op Moorsel baan Breckpot Henri, Grotstraat 4 Aalst voor het bouwen van woning in de Lange- straat Monfils Jacques. Gentsesteenweg 12 Aalst voor het bouwen van autoberg plaatsen in de Posthoornstraat Boel Gus- taaf, De Gheeststraat 30 Aalst voor het bouwen van woning in de Bredestraat Troch Adolf. Hertshage 3A Aalst voor het bouwen van woning in de Goudbloemstraat Neetens Petrus, Gustaaf Papestraat 49 I Aalst voor het vergroten van autobergplaats in de Gustaaf Papestraat Braeckman Benjamin, Garenstraat 15

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1