Vt en omstreKen Wat met Leuven 3 Ekonomische ontplooiing van het Denderland Inhuldiging van Industriepark en Amerikaans bedrijf te Erembodegem Klein Logboek Apotheosedag der Mariafeesten te Aalst - ri t NEC SPE, NEC METU MEER WERK IR EIGEN STREEK Feestelijke stemming Heropbloei van het arrondissement Huisvesting van arbeiders en bedienden REEDS BUFFALO BILL... Gelukwensen van de regering -•fflÊSt&wÓi)*-**. Waarom te Erembodegem Gazet van Aalst LEES VERDER IN DIT NUMMER De oudste herbergen van Duitsland Jrjy De stichters van Affligent'5,>> (rond 1075) De grappen van Lam bik WistU... Gemeenteraadslid gehuldigd MET BIJVOEGSEL 19e JAARGANG Nr. 39 Zaterdag 18 mei 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER laJ looi Precies in Erembodegem, waar eenmaal Fonske van de Maele, de werkman dichter, zo treffend de hunkering naar een beter lot voor de Vlaamse arbeider -_.0 .beelding gaat spreken van Amerieeft verklankt, is in enkele jaren tijds. dia in eenvoudige poëtische verwoordingen hnomische vlak op een wijze die zelf tot litei pionierswerk verricht op het sociaal ekokanen die op dit gebied nochtans van igei [een klein gerucht vervaard zijn. Men kan overtuigende cijfers overleggen met betrekking tot de huidige stand van de splinternieuwe nijverheden, wijzen op de ruime toekomstmogelijkheden, maar hoofdzakelijk blijft men verrast door het zeldzaam dynamisch gemeente- ijk beleid dat in hoge mate deze realisaties heeft gestimuleerd De huidige groei van deze gemeente is een aangewezen voorbeeld van wat het be resultaat kan zijn van een verregaande samengang van overheids en privaat ini- aaijtiatieven. In ruim streekverband gezien is het industriepark dat donderdag 11. officieel te Erembodegem werd ingehuldigd, de gedroomde verwezenlijking van de aspiraties die de promotors van de ekonomische expansie in het Aalsterse steeds hebben bezield. Op innemende wijze werden de door de igdier en Mevrouw Charles Gates jr. ver niel elkomd o w Eerste Minister Lefèvre die aan gehouden had persoonlijk aanwezig zijn, voorts Mgr. Van Peteghem, vicaris- AElfneraal, Oud-Minister L. Moyersoen, voor ster van het Expansiekomitee. Gouverneur ^eariën, Mevr. Carmichael van de Ameri kaanse ambassade, Burgemeester F. Boel de leden van het Schepencollege, de ^^feestelijke overheid van Erembodegem, ihh. Otte, Moriau, A Van Hoorick; Volks- rtegenwoordigers, Burgemeester F. Blan- acrt en Schepenen G Claus en B Ringoir G Gilbos, E Geerinckx, P Callebaut van Aalsterse Handelskamer E. Saeys en Van Nuffel van het Expansiekomitee, Prieels van het A C W. legi ieari la ram; pr< use: tfiet Jitsi ld"' Ingeleid door dg n. Boas, hield de h. L. oyersoen de eerste toespraak, waarin hij historiek schetste van de aktie voor de tonomische heropbloei van het arrondisse- ent Aalst. De h. Ondervoiorzitter van de Kamer mede diens eerbied voor onze taal en onze gebruiken, zodat de geest die in dit bedrijf zal heersen, tot onze nationale gemeenschap zal behoren. Namens het gemeentebestuur van Erem bodegem. sprak burgemeester Boel een wel gemeend welkomwoord uit. waarna hij wees op de belangrijke inspanningen die de ver wezenlijking van dit project van de ge meente had gevraagd. De burgemeester dankte de Eerste-Minis- ter en de Minister van Ekonomische Zaken en Energie voor het betoonde begrip, als mede de Ekonomische Raad van Vlaan deren, de Handelskamer van Aalst en het Actiekomitee voor Ekonomische Expansie. Waar tot dusver de vestiging van nieuwe bedrijven vrijwel de ganse aandacht van het gemeentebestuur heeft in beslag ge nomen, zal thans de daadwerkelijke belang stelling ook dienen te gaan naar neven problemen als daar zijn de huisvesting van arbeiders en bedienden. Tot slot dankte spreker de familie Gates, en drukte de overtuiging uit van een ver- De opening van het industriepark niet langer egn vunzige omgeving van donkere fabriekscomplexen viel sa men met de officiële inhuldiging van Gates Europe N V een dochteronder neming van de in 1911 gestichte instel ling The Gates Rubber Company die momenteel in Amerika zelf ca; 7000 personen te werk stelt. Hoofdzakelijk rubberproducten fabricerend voor de meest uiteenlopende toepassingen wer den reeds voordien fabrieken aange bouwd in verschillende N. Amerikaanse centra, Mexico en het laatst in Erem bodegem zelf. Onder dg vele produdten die The Gates Rubber Company vervaardigd behoren ook de in de Far-West be faamde paardenteugels Never Break waarvan niemand minder dan de be faamde Buffalo Bill de grote propa gandist is. In de Gates Europe zijn reeds ca. 110 personen werkzaam, aantal dat gelei delijk zal stijgen tot ca 300. antwoord We houden van het Belgische volk, van zijn welwillendheid en scheppend inzicht ten aanzien van de industriële ont wikkeling, alsook van haar voortreffelijke centrale ligging. We zullen ons best doen goede medeburgers te 'jn en goede pro- dukten te leveren zodat de Belgen ook van ons zullen houden. Onze gasten zijn af komstig uit vele Europese landen, waarvan reeds 40 jaar lang Gates klanten zijn, wat meteen bewijst dat onze aanwezigheid in Europa niet nieuw is. Ik geloof dat u er belang in stelt te weten dat de fabriek niet alleen België zal bevoorraden aan Gates- producten, maar ook de gehele Europese markt. TOCH WIJZIGINGEN OPTIL? In socialistische middens te Aalst zou men geneigd zijn de BSP vertegenwoordi ging in de KOO te wijzigen. Het heet dat momenteel daaromtrent reeds van gedachte werd gewisseld in de plaatselijke BSP lei ding. HOFFELIJK Mister Charles Gates jr heeft zich tijdens de inhuldiging van het Gates Europe com plex te Erembodegem verontschuldigd de Nederlandse taal niet machtig te zijn, of schoon hij toch enkele sympatieke Vlaamse klanken liet horen. Zoveel hoffelijkheid zijn wij van onze franstalige Brusselse heren niet gewend. NIEUWE PARTIJ OF... BELGISCH POUJADISME Volgens sommigen in den lande en ook in onze eigen Dendercontreien is de oprich ting van een nieuwe partij... jawel, waarde lgzer, een dringende noodzakelijkheid. Het heet dat de bestaande partijen, inbe grepen KP en VU niet deugen, evenmin als onze demokratische instellingen en ook al niet de wedergeboren. Liberale partij of PVV. De nieuwe partij zou o m Verzet in haar ti tela tuur inschrijven. Verzet tegen alles en nog wat. Een en ander van het reeds binnenkamers opgestelde programma ruikt vaag naar oude Rexistische program ma's. Jammer voor al die nutteloos verspilde energie van de Poujades die blijkbaar ook in het Aalsterse rondzwerven op zoek naar een welwillend gehoor. Omdat de ernst soms dodelijk vervelend kan zijn, willen we wel onze lezers verder inlichten over de humoristische karpelspron- gen van de nieuwe partijleiders...die in afwachting van de grote dag nog steeds binnenkamers confereren, ook te Aalst. EEN V.T.B. UITKIJKTOREN TE KRUISHOUTEM Op donderdag 23 mei. O H Hemelvaartdag opent de Vlaamse Toeristenbond een uit kijktoren op het grondgebied van fCruishou- tem, in een der heerlijkste landschappen tussen Leie en Schelde. Te 14u30 wordt bijeengekomen aan het gemeentehuis. Van hieruit geschiedt de ope ning van het Kordaal-wandelpad. Omstreeks 16u wordt verpoosd aan het gehucht Het Beerkeh. Hier worden kosteloos verfrissingen aangeboden en weerklinkt hoorngeschal door de hoornblazers van ba ron Jan Casier. Tijdens het voortzetten van de wandeling verwelkoming door het gemeentebestuur van Kruishoutem, de harmonie St Cecilia, de reuzen Pier de Eierboer en Mie de Boter - boerin. Omstreeks kwart voor zes wordt de uit kijktoren door de voorzitter van VTB VAB de heer Jozef van Overstraeten, het gemeentebestuur aangeboden na de inwij ding door pastoor-deken Van den Abbeele. Dankwoord door dg burgemeester, waarna bestijging van de toren, volksdansen en eierworp. Omstreeks 18u30 keert de stoet terug naar het gemeentehuis en is er gelegenheid tot het gebruiken van een folkloristisch eier- maal tegen slechts 20 F. De welgevulde namiddag eindigt met een dansavond. HET VIERDE SCALPEL Dit meeslepend detectiveverhaal géschre ven door de Duitse auteur en medicus Dr Hans Gruhl verschijnt kortelings als vervolgverhaal in ons blad. n e racht hierbij hulde aan het gemeente- deoe ivruchtbare sameinwterk$ng v/oor de idieiestuur van Erembodegem. met aan het verdere uitbouw van de firma en het wel- Oka oofd burgemeester Boel en pleitte terloops zijn van het Vlaamse volk. er toor de geografische reconversie waarbij >ger«et scheppen van werkgelegenheid in eigen drifjreek wordt bedacht. In het bijzonder richt- hij zich tot de onderwijsinstellingen op at déze onze jeugd zlouden bekwamen Dei, i functie van de arbeid die in de streek n ,j verrichten is. Menigmaal werd er mij gevraagd, aldus de h Charles Gates jr in zijn dankwoord. waarom precies België werd verkozen om Spreker richtte zich tenslotte tot de h. er een fabriek op te richten ten voordele fs iipates. wiens zin voor initiatief hij prees, van de Europese markt? Steeds heb ik ge. atiei Namens de regering en in zijn persoon lijke naam wenste Eerste Minister Lefèvre al diegenen die tijdens de laatste jaren de onvermoeibare en intelligente promotors ge weest zijn van dit nuttig en zo goed geslaagd initiatief, geluk. De regering heeft de specifieke problemen van het arrondissement Aalst niet uit het oog verloren. De aanduiding van de streek van Aalst als ontwikkelingsgebied krachtens de wet van 18 juli 1959 werd onlangs voor een nieuwe periode van drie jaar verlengd. Per 1 januari werden reeds aan 58 onder nemingen uit het Aalsterse staatssteun ver leend bij nieuwe investeringen, dit voor een totaal bedrag van 350 mijoen. De Eerste Minister feleciteerde in het bijzonder de heer Burgemeester en het ge meentebestuur van Erembodegem en in het bijzonder het Actiecomité voor Ekono mische Expansie onder de toegewijde lei ding van Oud-Minister Moyersoen. De Eerste Minister overhandigde vervol gens aan de heer Gates de versierselen van Ridder in de SCroonorde. Een zeer oud mooi Vlaams gebruik werd aan het eind van deze plechtigheid in acht genomen Mgr Van Peteghem zegende de gebouwen van Gates Europe NV. ZONDAG 19 MEI Te 15 u. GROTE MARIASTOET Te 16 u. aan de WËRFKAPEL Cale- Mas- langs Kerkstraat, Zoutstraten, Keizerlijke Plaats, Nieuwstraat, Marktr Molenstraat. PONTIFICALE MIS in open lucht gecelebreerd door Mgr waert en opgeluisterd door het voltallig St Martinuskoor onder de leiding van E. H Houtman sazang. Gelegenheidspreek door E. P. Ludikhuyze. Op de Dender versierde boten en luxebootjes. Te 22 u. aan de St Annabrug APOTHEOSE VUURWERK 55= Het Vlaamse diet heeft het weer eens bont gemaakt te Leuven. De blonde kerels kinderen van de vaders en de moeders van af het Noordzeestrand tot de (Limburgse) Maas hebben hun hartje nog eens kunnen ophalen alvorens voor zes lange weken onder te duiken in de bange nacht van de bloktijd. Zelf heb ik te veel van die esbatte menten meegemaakt om thans aan mijn lezers te willen wijs maken dat dergelijke uitingen van Vlaamsgezindheid als daar deze week te Leuven weer werd op gevoerd van historische betekenis zou den zijn. Ofschoon we met jaren al een paar dingen anders zijn gaan bekijken dan toen we er nog bij waren hebben we bij het lezen van het relaas van de ge beurtenis van deze week ons toch de vraag gesteld: Hadden die jongens wel nog een ander midel om de openbare opinie wakker te schudden? Zeker ruiten ingooien is niet mooi. en dan voorzeker niet als er achter die ruiten een professor woont die dan nog op de koop toe een monseigneur is. Maar weer stellen we de vraag: tijn de ruiten die door deze monseigneur-professor en zijn ACAPSUL- genoten in het Vlaamse huis werden uit gegooid. ruiten die dan niet van glas maar van geest zijn, soms niet veel kost baarder. Er wordt daar namelijk te Leuven een spelletje gespeeld dat uiterst gevaarlijk dreigt tg worden niet alleen voor de Leu vense Alma Mater, niet alleen voor de integriteit van het Vlaamse grondgebied, maar tevens voor dg goede faam van de K'erk zelve in Vlaanderen. Wat. gebeurt er in werkelijkheid te Leu ven? Nog maar pas is men overgegaan tot iets dat al honderd jaar had moeten ge beuren, de splitsing der faculteiten, of en kele tientallgn professoren, en lang niet de minst-invloedrijke, steken de koppen sa- me: Cela? Jamais! en het woord van Napoleon indachtig dat de aanval de beste verdediging is aan ze maar zonder aarzelen dingen vragen en eisen die zelfs de malse wet van 1932 hen niet toestond: Frans on derwijs vanaf de wieg tot de rhetorica. Ze zijn het eerst bij de rector gaan vragen, ze zijn het te Brussel gaan vragen bij de Eerste Minister en als ze met een kluitje in het riet weze het een zeer zacht en donzig kluitje werden gestuurd hebben ze er niet beter op gevonden dan het aan de Paus zelf te gaan vragen. Wie niets af weet van de politieke geschiedenis der laatste eeuw zou geneigd kunnen zijn hier om tg glimlachen. Wat heeft de Paus im mers in Gods naam te zien met de taal van het kleuter- lager en middelbaar onderwijs te Leuven! Maar zo onschuldig is al dat geageer nu tachtig jaar kunnen er meer van vertellen. Maar kom laten we een kat een kat noe men. Wat is er te Aalst destijds met Pries ter Daens gebeurd? Welke duistere machten hebben het toen klaar gesponnen om met alle middelen, ook met deze die radicaal indruisten tegen alle politieke eerlijk heid langs Brussel, het Hof en de Nuntia tuur te Rome een uitspraak te bekomen waar men voorzeker thans niet fier over is. Ik weet het. het is een oude koe die ik hier uit de gracht haal. en een dergelijk werkje ligt mij precies niet. Ik meen het echter dat ieder verstandig mens, voor- of tegenstander van ACAPSUL scholen te Leu ven aan dit historisch voorbeeld eens mag herinnerd worden. Ten tijde van Daens haalden zijn tegenstrevers hun slag thuis te Brussel, te Gent. te Mechelen en te Rome. Maar vijftig jaar later stonden de zonen van de overwinnaars rond het standbeeld van de overwonnene Priester Daens! Heerlijk eerherstel voorzeker, maar wat al ellende ligt niet tussen die twee keerpun ten van de geschiedenis? Wat al mizerie, geestelijke en materiele, werd er niet node loos gelgden en vooral welk groot kwaad werd niet aan de Kerk berokkend. In naam van de Kerk zelf? Zieker de tijden zijn veranderd en we hopen van harte dat we té pessimistisch zijn. Maar veronderstel één enkel ogenblik dat het onmogelijk gewaande toch werke lijkheid wordt; dat er in Rome een paar Mtan/sagnari, misschien te 'goeder trouw, maar totaal ten onrechte, ook maar gedeel telijk of verdoezeld aan de ACAPSULieten een schijn van gelijk geven. Wat zou er dan in Vlaanderen gebeuren? Hebben wij, katholieke Vlamingen, het nog niet erg ge noeg om ons schrap te zetten tegen over ijling en verdwazing van vele onder schat hun aantal niet! onzer volks- en geloofsgenoten die niet altijd over de gave des onderscheids schijnen te beschikken? We houden ons hart vast als we eraan denken wglke geloofsafval we in Vlaan deren tegemoet gaan als men van kerkelijke zijde de ACAPSULscholen zou gaan aan vaarden, laat staan aanmoedigen of bil lijken. Het Concilie streeft er zichtbaar naar de Kerk aan te passen aan de landaard der jonge volkeren. Gaan de Vlaamse katho lieken de vergelijking niet maken tussen hen zelf en de onderontwikkelde volkeren? Zeker het past ons niet hierin raad te geven aan de kerkelijke overheid' maar als katholieke leken menen wij toch het recht te hebben neen de plicht, onze stem te laten horen nu het nog tijd is. Ruiten ingooien staat niet netjes... maar soms vraagt dan toch iemand: Waarom al dat lawaai? en dat is misschien goed.

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1