arrsr srarua -sms» - - - r&anKrwsra HET KASTEEL DER VERDOEMENIS De heer Leon Keymeulen, gemeenteraadslid, gehuldigd Kultureel kalender BERICHT Oud-Oostvlaamse dramatische Geschiedenis Ter gelegenheid van zijn ouste verjaaraag omstandigheden de orde te nandhaven, en leiding om grote dingen te verwezenlijken, werd de neer i_.eon Keymeuien, gemeence- aroeg inj neczijne orj ,zoaat georëKKigeu, noch om spectaculaire veranderingen of laaasiiü, met zijn aame in intieme kring moeuers in verwaêfiting en nog anderen omvormingen uit tg voeren, gcriuiuigd uoor net oouege van aurgemees- die net nodig hadaen, in ae eerste piaats Feitelijk weinig valt hierover te zeggen, ter en Schepenen. werden genoipen, en aat zien aues in gotue tenzij enkele verbeteringen die zich op drongen, en waarschijnlijk ook, door een ander in mijn plaats zouden zijn uitge- De verdienstelijke •mandataris lóhtvmg oide en verstanünouding ontwiKKelüe. vv as deze periode van Korte auur, ze was echter aes te tragischer en net is me toe- voerd. geiateu, op art ogeiiuuK, ai *s net ook zo- iang terug, alie voornoemden die er dij beu'OKKen waren en /.icn onoaatzucnug cueaste gosteid, tsjaens die sombere dagen, nogmaais van nane en innig te bedanken. net gouden ereplattet aer staa, terwijl zijn aame m ue bioemen gezet werd. c iTij werd tevens oguacnt met gescnenken, [terwijl persoueeisieuen oiueinen aanboden. 10 siot van ae piecntigneiü muitte ae tieei Keymeuten in een toespraait zijn aaim 'nebuen un tegenover net stausbesiuur en net per soneel. de geachte heer Borrerhan, met zijn wijs maals op drukken: ik heb dit alles gedaa beleid, voorstelde een bezoek te brengen met steeds veel liefde en met goed inzicht. Verkozen einde 1938 zetelde ik de eerste aan de verschillende inrichtingen van de En nu om te sluiten, waarde Heren zou i maal als verkozone begin 1939. dit onder stadsdiensten We bezochten toen het Brand- nog een kleine wens willen naar voor b - leiding van Burgemeester Nichels tot het weerarsenaal, net Kerkhof, de dienst van gen. en daarom richt ik mij in t bijmMer uitbreken van de oorlog '40. Als de vijand de Openbare Onderstand en het Hospitaal, tot de heer Schepen van Burgerlijke Sta toen binnengevallen was en de stad Aalst Hier wercj mijn aandacht gevestigd, als die zeker bij zijn overname e bezet, werd ik door de toen dienstdoende mekameker op de ketel van de centrale van zijn bureel zal hebben J burgemeester geroepen, die, daar hij ver- verwarming die moeilijk onder druk kwam. nagegaan. D^rm 13 nomen had, dat ik eveneens deel uitmaakte en soms met functioneerde. Ik heb er nret gevonden hebben. Dit werd mij destijds van een organisatie om de noden te lenigen g€Siapen en ben me achteraf gaan over- persoonlijk geschonken door de heer nl Vincenüus a Paulo, me vroeg om ook ZL van de toestand, en heb na onder- Wolf. Ik heb het laten hangen Verscheidene nu op te treden, en de honderden en hon- zoek de oorzaak van het defect kunnen bezoekers die toen op mijn bureel kwamen, derden vluchtelingen die de stad binnen. vaststellen. En 't was juist de dag van de hebben het bewonderd en naaihe s J stroomden slaapgelegenheid, voedsel en te gemeenteraadszitting, dat we samen zou hel1 een stuk van waarde moet J verzorging te verschaffen. met vriend van het spoor, die eertijds En dit zou ik u nu 'agen heer Schepen Onmiddellijk deed ik dan de nodige voet- bij mij de voorbereidende lessen volgde, i r"'s bureei te houden en het in stappen en de Zusters van de Langestraat het urenlange werk hebben kunnen op- van mij op inhnpk.pn en van de Moorselbaan en de Paters Capu- knappen. Ons ter plaats terug opgefrist, de inventaris te blijven inboeken. W e laten de teKSt hiervan vo^geu Geachte üeer burgemeester, Geaente lieren öcnepeneu, waarde Collega's Raadsleden, Mevrouwen, ïvnjne Jrleren, Ik noem op HET KERKHOF: aanbrengen van wacht zaal bij gebouw van kerkhof bewaker, aanbrengen van W C voor Dames en Heren, optrekken van nieuw dodenhuisje. KROTWONINGEN: zoveel het in mijn bereik lag, deze doen slopen om zodoende de gezonde woongelegenheid te verschaf van deze zo nodige dienst in nieuwe mo- Terug kon ik. mij wijden aan de gemeen- derne gebouwen, uitgerust met de meest schap, waarvoor steeds mijn grote bekom- practische benodigdheden, heeft me steeds mering was, deze te dienen, onbaatzuchtig gelukkig gemaakt Tijdens de oorlogsjaren aan, die op poli ties. gemea voor mij een lustperroae daar- steideu, oen ik. veruer blijven ijveren, om fen. Inmiddels merkten we ook op dat nog langs net werk van v incenuus a Pauio om, veel verlaten materiaal kon worden onder- te steunen en nood te lenigen waar net gebracht, wat mij op de gedachte bracht, zien opdrong, en dit Mijne Heren, wil ik dit aan te wenden voor het oprichten van speciaai onaerujnen, zpnüer rekening te een Oude-Markt de zondag. Die gedachte Vandaag viel me nier de grote eer te UOuden met Kleur, noch gezindheid. werd gedeeld, en voor 't ogenblik breidt beurt, door U allen, samen met mijn echt- Ha de oorlog '40- i5 kon de partijpolitiek die markt zich tamelijk goed uit. genote, de buide te mogen in ontvangst terug van wal steken. Bij de eerstvolgende OPRICHTEN VAN HET MOEDERHUIS nemen om mijn 8Ue verjaardag. Dit was vexKiezuig Kwam mijn praam, alls Ouci- AAN STEDELIJK HOSPITAAL: dat ik mijn 'erkeiijk buiten onze verwachting. Strijder, op de 4e piaats van de lijst der steentje, 'als Schepen van Volksgezond- Zeker, bij een huldiging wordt de atmos- ennstene Volkspartij. heid, kon bijbrengen tot het onderbrengen leer wei een weinig opgedreven en oe ge- nuldigde zelf, gewoonlijk te hoog op het iadel getild. Hg t zij me daarom toegelaten, in alie >va0) vv. eenvoud, zelf een woordje te zeggen, over Jn dfc ware an Van naastenliefde. Nog een NIEUWE PASSERELLE: aan St. Anna- niijn werk, nujn volbrachte taak, mijn ai- paar maancjen onder wijlen de heer Nichels, brug: geijverd tot deze zo nuttige overweg gelegde weg. om vervolgens naar het bestuur van de werd vernieuwd en aangepast. heer Burgemeester Borreman over te scha- VERDER: dat mag ik getuigen i a- 24 Jaar is het nu geleden dat ik langs Kelen, vermits onze partij de meerderheid gelijks op mijn dienst, en ter beschik mg het christen syndicaat om, aangezocht werd had bekomen. En hier had ik nu de eer van elk. onbeperkt, met toewijding voor mijn candidatuur te stellen op de toenmalige deef ud te maken van het Magistraat van stad en medeburgers. lijst voor de gemeenteverkiezingen, dit als onze stad, samen met de geachte heer Bij de volgende verkiezingen werd ik gepensioneerd mekameker en Oud-Strijder. Borremaa, hogervernoemd, als Burgemees- telkens terug verkozen. Ik maakte de ver,- Op de 23 candidates van de lijst, werd mij ter; de heer Dokter Schelfhout als Sthepen dere zittingen mee order le.ding van e le plaats toegekend, en werd ik door vaü Financiën; wijlen de heer Haers van heer De Bunne. om nu op heden, op 80-ja- ,de bevolking naar voor gebracht, om de Onderwijs; de heer De Wolf van Openbare rige leeftijd nog te zetelen onder e ui- gemeenschap te dienen en het te betrachten Werken, terwijl mij het ambt van Burger- dige Burgemeester, de heer Blancka r de belangen te dienen van arbeiders en djke stand werd toevertrouwd. bedienden plaatselijk hun rechten te steu- Ziedaar Mijne Heren, m kort over- gen en zbdoende hun loopbaan te verbe- Ik teriI1ner me nog steeds die eerste zicht, mijn dienststaat ten «Kicht °"ze leren en hun toestand zowel op economisch vergadering van het Schepencollege, waarop stad en «ta bevotam». «Jllrt ais op sociaal gebied te behartigen. Belfortzaal Mariatentoonstelling Zondag 19 mei te 19 uur Feestzaal FFR Denderm. steenweg Ontspannings avond ingericht door Scoutsgroep Sint Martinus. Zondag 19 mei te 14 uur Feestzaal van het Stadhuis Massaschaakwedstrijden Maandag 20 mei te 19,30 uur in de Koornbloem Grote Markt vegadering Philatela Alosta Woensdag 22 mei te 20 uur op de Markt fCunstconcert door Kunst en Ver maak Zaterdag 25 mei te 20 uur in de feestzaal van het stadhuis Symfonisch con cert door Jeugd en Muziek. Zaterdag 18 mei te 21 uur in de Veilingshalle, Albrechtlaan 2e Bloemenbal. Zondag 19 mei te 15 u Feesthalle Schoolstraat. Teenagershow ingericht door K S V Blackboys Aalst. de stad waar ik heb mee samengewerkt, i steeds in de beste verstandhouding. naar de heer Secretaris en de Bureel- hoofden met hun bedienden; naar het Politiekorps van hoog naar laag; naar het Personeel van de Openbare Onderstand; naar de Zusters en personeel van het Hospitaal; naar de commandant van de Brand weer, officieren en manschappen; naar het personeel van de Waterdienst; naar het personeel van de Stempei- dienst; naar de werklieden van de stadsdienst. Nogmaals, mijn beste dank Ik bedank U, Heer Burgemeester Heren Schepenen Heren Raadsleden, mede in naam tienen, stelden zonder verwijl hun lokalen had ik nog juist de tijd om niet te laat op ten dienste, waar we dan in samenwerking de eerste zitting van de nieuwe gemeente- verzacht Dag Ook de heer Hector Van Hover, zal zich En vervolgde en tevens ook naar al de ïs' SSr opgedragen^Tn^ deze Volksge^ndheid geeft nu precies geen aan- diensten en „aar ai de functionarissen van EREMBODEGEM BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Christel Borms, dochter van Willy en Anny De Gols Brigitte De Bruycker, dochter van Charles en Maria Wamback Barthölomeus Van Istendael, zoon van Frans en Lutgardis Van De Perre Chan- tal Van Der Eist. dochter van Gilbert en Eliona Van Mol Rita De Vlieger, dochter van Louis en Leonie Tas. HUWELIJKEN Theofigl Van Den Eede met Lisette De Pauw Georges Taeleman met Irma Van Audenhove Louis Goeman met Emilien- ne De Winter OVERLIJDENS Margriet Cromphout. wede Clement Bos man Benedikt Wauters. wed Bertha Geer- truy Delphine Van Den Broeck, echte Charles Pollgt Prosper De Vidts, wed Octavie Ghyssens Louis Van Den Bossche echtg Clementia Vonck Karei Guldemont wed Maria Verstraeten Victor Dhaese. echtg Magdalena Malfroy Frans Jacobs, wed Maria Sonck. BEDEVAART Maandag 20 mei bedevaart van de Boe- rinnengilde naar Onze Lieve Vrouw Oost- akker-Lourdes. Prijs 45 F Vertrek van de autobus te 13 uur aan het Kerkplein. DE AUTOVERZEKERING DE AKTIE VAN HET COMITÉ VOOR VERDEDIGING VAN DE VERZEKERING Er hoeft niet aan herinnerd te worden dat een aantal verzekeringsmaatschappijen hun autoverzekeringstarief onlangs hebben gewijzigd; de verzekerden zullen voortaan volgens hun beroep in kategorieën worden ingedeeld en, elke kategorig betaalt een verschillende premie. Ten aanzien van de willekeur die uit deze beslissing bleek, hebben de vereni gingen van weggebruikers hun krachten gebundeld en een Comité voor Verdedi- ving van de Verzekerden opgericht waartoe behoren: Belgische Motorrijders- bond, Koninklijke Automobiel Club. Mo tor Union, Touring Club. Touring-Wegen- hulp, Vlaamse Automobilistenbond, Vlaam se Toeristenbond, Vleugel en Wiel. Dit comité heeft al vele individuele ge vallen bestudeerd waarvoor, dank zij de bemoeiing van de een of andere oprichten de vereniging, verkregen werd het nieuwe tarief niet werd toegepast. Want is het verheugend te konstateren dat vele verzekeningsmaatschappfijien ge weigerd hebben het nieuwe tarief toe te passen, dan, moet men ook erkennen dat andere blijk geven van soepelheid in de toepassing van de nieuwe tarieven, hetgeen overigens des te meer aantoont aan welke willekeur de verzekerden blootstaan. Het comité voor Verdediging van de Verzekerden verzoekt deze laatsten geen nieuwe autoverzekeringspolis te onderte kenen zonder zich in verbinding te hebben gesteld met hun automobielbond (of zo niet met het sekretariaat van het comité In ternationaal Centrum Rogier - Bureau 2006, Brussel 1); fcïj zullen met raad en daad worden bijgestaan. Bovendien vraagt het Comité aan de weggebruikers elke klacht, bestemd voor hun Verzekeringsmaatschappij, aan hun club te zenden; elk geval zal worden on derzocht en rechtstreeks door de automo bielclub aan de Maatschappij overgemaakt worden met alle steun die door zijn tussen komst mag verwacht worden. De geschiedenis speelt zich af in het midden van de 18e eeuw. De Fransen hebben onze eewesten veroverd. Od het kasteel te Schaerbeek-Aalst woont Jonkheer Hendrik van Heverboom met zijn pleegdochtertje de kleine Maria. De vader van Maria, Robrecht van Cramshoe- ven is door de Fransen aangehouden na een duel in de Kattestraat. Hendrik van Heverboom zelf is een man die voor niets terugdeinst Wanneer zijn echtgenote, Flora van Lelienveld enkele jaren voordien overleden was, bleef de bui tenwereld onbekend over het feit dat zij door haar man, samen met diens knecht, Karei Kwakbeen om het leven weed gebracht. Ook de moord op de oude rentenier, Lucas Verboelen, werd door dit tweetal bedreven. Alleen Dokter Meert, een zeer achtenswaardig rechtvaardig man, vermoedt zonder precies te kunnen bewijzen, een en ander over Van Heverbooms geheimzinpig en ""^kleine Frans, het zoontje uit het eerste huwelijk van Flora, heeft hij aan het gezag van de stiefvader Van Heverboom onttrokken. Polfriet, de oude en trouwe dienaar van de gevangen Robrecht van Cramshoeven die bekommerd is om de kleine Maria, wordt door dokter Meert op zijn hoede ge steld voor Van Heverboom. a Bijgestaan door Polfriets jonge helper, de moedige en opgewekte Johannes Jok e, wordt besloten het meisje terug naar haar vaderlijk huis te brengen. in de nabijheid een prieel. Eenieder zag met welgevallen de pogin gen van Tijdgat om zijn klienten te believen met uitzondering van Deckman die een ge regeld bezoeker werd. Het was toendertijd een stedelijke regle mentering dat alle drankhuizen vanaf 10 uur dienden gesloten te worden. Opzettelijk had Tijdgat reeds verteld dat hij twee oude vrienden vader en zoon, afkomstig uit de Vlaanderens had uitgenodigd wijl deze be kend waren als knappe ontwerpers van tuinen. door ^Sylvain 'Van <2> er (§ucUt Dgze man was een zekere Jasper Deck man, knecht bij een rijke handelaar van de stad. Deckman maakte sedert lang het hof van de meid van, de Schout en met het oog op een. huwelijk zette hij er alles op om een goede broodwinning te vinden. De teleurstelling van de arme sukkelaar was des te groter toen hij vernam dat de gewezen cipier Tijdgat eveneens belang stelling had in de koop van de afspanning. Tijdgat nu, in opdracht van Polfriet bood een zo hoge prijs dat zijn mededinger geen kans meer had. Dit maakte Deckman zo razend dat hij besloot wraak te nemen op de nieuwe uit bater die nog dezelfde week de afspanning heropende. De herberg kreeg weldra een talrijk kiien- teel, zodat Tijdgat het geraadzaam had ge vonden een verre nicht, Lizet, in dienst te nemen om hem te helpen des te mesr daar de plannen tot ontsnapping van Ro brecht van Cramshoeven zijn aandacht op eisten. Dg afspanning werd daarenboven opge frist en toen klienten Tijdgat hierover geluk wensten beweerde hij dat dit slechts een begin was, want dat het ook in zijn bedoe- Dra waren deze oude vrienden, die nie mand anders waren dan Polfrigt en Jokie opgedaagd en hadden zich in de tuin aan het werk gezet. Maar niet zodra was het tien uur geworden en waren de laatste klienten vertrokken of het drietal daalde af in de kelder en zette zich aan het werk. Tijdgat had reeds aangevangen met een onderaardse doorgang. De grond werd in de tuin gevoerd en daar men er reeds begonnen was met de vijver te delven was dit niet opvallend. Twintig werkzame nachten had men no dig om de onderaardse gang te voltrekken en Polfriet werd steeds meer en meer ze nuwachtig naarmate men volgens Tijdgat de kerker van de gevangenis moest bereiken Inmiddels waren nog andere maatregelen getroffen. Men had besloten eenmaal Ro brecht van Cramshoeven verlost te hebben de vlucht te nemen langsheen de uitgedroog de stadgrachten. Jokie had tevens een boot je aangekocht onder voorwendsel dat hij zinnens was af en toe met vrienden op de Schelde te gaan vissen. Men zou inderdaad de Schelde afvaren tot aan het Belgische dorp Hollaen. alwaar hun paarden waren gestald. De dag dat men besloot de keldermuur van de gevangeniscel te doorbreken en met een Robrecht van Cramshoeven zou berei ken sloot Tijdgat dubbel voorzichtig alle deuren van de afspanning. Er werd een korte beraadslaging gehouden. Allen zouden zich wapenen met pistolen Anderzijds werd de nicht van Tijdgat die ofschoon niet medeplichtig was aan het plan, bevolen het huis te verlaten en zich naar Bergen te begeven vanwaar ze af komstig was. Desgevallend zou Polfriet be reid zijn haar te Aalst in dienst te nemen. Daarenboven werd haar een som geld als beleoning uitbetaald met het verzoek aan niemand enige uitleg te geven. Het gevaar was inderdaad niet denkbeeldig dat na de ontsnapping van van Cramshoeven en de vlucht van het drietal ook het meisje in het gedrang zou komen bijaldien men haar nog zou aantreffen in de afspanning. Rond twaalf uur middernacht, besloot men aan het gevaarlijkste werk te begin nen van het ganse plan. De gang was in totaal een dertig meter lang en bij het gebotst. Maar het doorbreken van de muu'- die hun nog van de keldercel van Robrecht van Cramshpeven scheidde was wel de moeilijkste karwei. Daarenboven bestond er steeds de mogelijkheid dat men onver wachts de gevangen Aalsterse edelman naar een andere cel had overgebracht. Vooral Polfriet bleek erg aangedaan toen zij het ene uiteinde van de ondergrondse gang bereikten en Tijdgat met Jokie met zware beitels en hamers een vrij ruime ope ning kapten. Polfriet stond al die tijd met kloppend hard bij hen, er zorg voor dragend dat de lantaarns bleven branden die de doorgang verlichten. Af en toe keerde hij terug naar de afspanning om na tg gaan of een of ander bezoeker niet onverwachts in de om geving ronddrentelde. De nicht van Tijdgat was inderdaad reeds vertrokken. Polfriet, alhoewel betrouwend in het plan van Tijd gat. kon zijn onrust niet verbergen. Maar wie beschrijft zijn vreugde toen hij met Tijdgat en Jokie plots een zwakke stem aan de andere zijde hoorde. Het kloppen met de hamers had ongetwijfeld de gevan gene. van wie men hoopte dat het toch Ro brecht van Cramshoeven zou zijn bereikt. Tenslotte had men een kleine opening be reikt, zodra het steengruis ook langs de zijde van de cel binnenviel. Met gesmoorde stem riep Tijdgat: - Heer van Cramshoeve Onmiddellijk weerklonk de andere stem: - Jawel, wie zijt gij? Tijdgat, uwe oude cipier, blijf kalm wij bevrijden u. Nu men cie zekerheid had werd er koorts achtig gewerkt. Tenslotte had de opening mansbreedt bereikt. Tijdgat kroop Polfriet stond als het ware van ontroering te beven. Na al die jaren zou zijn meester toch eindelijk uit vrijheid terug krijgen. Amper enkele minuten later kroop een ma gere,g grijze man. moeizaam door de ope ning gevolgd door Tijdgat. Robrecht van Cramshoeve was bevrijd. Op de eerste blik herkende hij Polfriet niet. Tijdgat verzocht allen ook zonder dralen terug naar de herberg te keren. Robrecht Van Cramshoeve vorderde echter traag in de lage doorgang. Herhaaldelijk struikelde hij en diende geholpen te worden door Jokie die hem voorafging. Tenslotte bereikt men de kelder van de herberg en weldra stond men in de gelag zaal. die bedachtzaam slechts met een lan taarn was verlicht.- Nu viel het de drie vrienden op hoezeer de bevrijde edelman was verouderd. Een lange grijze baard hing hem bijna tot op de borst. Het was een ontroerend weerzien voor Polfriet. Tijdgat diende kordaat een einde te maken aan het tafereel. Er was geen tijo te verliézenwilde men bijtijds de stad verlaten. E«n tegenvaller was wei het felle maanlicht dat de ganse omgeving van de gevangenis en de afspanning be scheen. In korte tijd werd de edelman in een ruitersuitrusting geholpen waarbij Jokie wel verplicht was de baard van de edelman weg te knippen wilde men geen argwaan wekken bij onverwachte ontmoetingen. Thans volgde de moeilijke en gevaarlijkste tocht van de onderneming. Hoe graag Pol friet zijn meester ook bondig een en ander had verteld over zijn dochtertje dat te Aalst verbleef, hij' was wel verplicht zich te weerhouden.

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 5