en omstreKen ZIJN ER TE VEEL AMBTENAREN Schitterend geslaagde MarSafeesten te Aalst besloten met een prachtige stoet Klein Logboek Vlaamse Volksbeweging NEC SPE, NEC METU 'jt sn: iUisr i i tafig lVe Gazet van Aa LEES VERDER IN DIT NUMMER De vakantietijd is weer aangebroken Wist U... De Grappen van Lambi Sport op alle fronten 19e JAARGANG Nr. 40 Donderdag 23 mei 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER ine vraag hebben duizenden burger* eicu reeus meermaaxs gesierd, zondgr üat lier op ooit een. aicioenu autwoorü is ge- sonien. Menigeen iiegit ti ouwels genoopt cat de aan gang ujnue administratieve rvorming tot een min 01 meer aiasusene rmindgring van net aantal personeels leden in overheidsdienst zou leiden. Voor de eerste maai is hi ei over een over zichtelijke beschrijving vei scnenen van de hand van de heer E. VAJN bEUVEN, advi seur bij Dienst van Algemeen Bestuur (Ministerie van net üpenuaar Ambt.) in De Gemeentegids (uitgeverij G a Kortrijk, januari 1963). Bonder teizake stelling te nemen, houden wij er aan onze fizgrs de voornaamste conclusies samen te latten tot dewelke de auteur gekomen is. Het aantai ambtenaren in de ministriëie departementen is globaal gezien, niet over dreven. Tussen 1948 en 1960 steeg dit aan tal met 11%. Daartegenover liepen de ef- lectieven van de Belgische tertiaire sector op met 13%. Nog sterner is de vergelijking met het aantal bedienden uit de privé-sec- lor, aangesloten bij de R M~Z: deze stegen net 26% over de beschouwde periode. Een zeer sterke stijging valt waar te tgmen bij de zogenaamde speciale korp- (Magistratuur, leger, Rijkswacht en Rijksonderwijs). Tussen 1943 en I960 ver- loogden de effectieven met 118%. Deze stijging is toe te schrijven aan de evolutie van het onderwijzend personeel bij de staatsinrichtingen (van 9 635 tot 23 883 eenheden) en aan de verhoging van het aantal beroepsmilitairen (van 25 962 tot 10 837). In 1962 is dit gezakt op 60 558 De acteur stipt hierbij aan dat dit het [evolg is van zuiver^ politieke overeen- ÈDmsten op het internationaal vlak (school- lakt en NATO). In strijd met hetgeen algemeen wordt aanvaard is het personeel van de para- statale instellingen globaal in daling voor le beschouwde periode 1948-1960 (van 145 000 op 128 000). Dit is uitsluitend, te vijten aan de drastische vermindering der «rsoneelseffectieven bij de spoorwegen (van 93 085 in 1948 op 66 091 in 1962) we- |ens aanpassing van dit apparaat aan de conomische structuur. Merkwaardige stijgingen worden niette- tun waargenomen bij de parastatalen af- langende van de Ministeries van Volksge- londhgid 10 Arbeid en Sociale Voorzorg (samen 40%). De auteur formuleert dan verscheidene voorstellen met de bedoeling de ministe riële overheid beter voor te lichten om trent de budgettaire, sociologische en tech nische aspecten verbonden aan het perso neel werkzaam in de overheidsdiensten in de brede beteknis van het woord (plus minus 500 000 agenten zijn te werk gesteld bij de Ministeries, speciale korpsen, para statalen, gemeenten, provincies en gesub sidieerd onderwijs). In dit verband wordt voorgesteld een steekkaartenstelsel aan te leggen voor het voormeld personeel, dat een zo uitgebreid mogelijk aantal inlichtingen omvat. Bijzonder merkwaardig is ook de sugges tie bij het Openbaar Ambt programmatie- cel op te richten om alle interessante as pecten van deze 500(000 personeelsleden te volgen, dit met het oog op een betere voorlichting van het Bureau voor Econo mische Programmatie. Aldus zou een betere verdeling van de personeelseffectieven kunnen bewerkstal- ligd worden. Indien globaal gezien het. aan tal personeelsleden niet overdreven is (de vooruitzichten geven trouwens in alle sec toren een stijging) dat mag toch niet uit het oog verloren dat door een doorgedreven analyse, inzake de taak van alle overheids sectoren, onbetwistbaar dubbel gebruik zal naar voren treden. Het uitschakelen van dit euvel zal, vanzelfsprekend op ietwat langere termijn de aangroei beperken binnen aan vaardbare normen. Tegelijkertijd zal het personeel op een meer efficiente manier kunnen gebruikt worden. Bij de herverdeling van zekere arbeids krachten zouden echter zloveel mogelijk politieke consideraties moeten achterwege gelaten worden. Tenslotte dringt de auteur nog aan op dat de overheid meer begrip zou betonen t o v haar taak inzake public-relations. Het eindigt met een interessant citaat uit een brochure uitgaande van het Verbond van de Belgische Nijverheid, waaruit blijkt dat de Belgische ambtenaren al bij al ge nomen. aan de gemeenschap zeer belang rijke diensten hebben bewezen gn dit soms in zeer moeilijke omstandigheden. Niemand heeft derhalve het recht om 't probleem der ambtenarij met karikaturale of demagogi sche argumenten te benaderen. I D De organisatoren van de indrukwekkende Manafgesten te Aalst mogen oprecht geluk gewenst worden om de schitterende manier waarop zij deze reuze-viering hebben uitge bouwd. Gedurgnde tien dagen hebben deze Manafeesten de Ajuinstad veroverd en de machtige belangstelling is voor de wakkere inrichters de ruimschoots vgrdiende belo ning voor de geleverde prestaties. De 600 jarige herdenking van de Werf- kapel kreeg als apotheose een mooie stoet met een kleurenpracht die de bewondering van de duizenden gelovigen wegdroeg. Werd aanvankelijk gevreesd dat hagel en regen als spelbrekers zouden optreden, dan kwam op het gepaste ogenblik een stralende zon alle zorgen uit de weg ruimen. Op de Grote Markt werd de Mariastoet geschouwd door Mgr Calewaert die op de eretribune omringd was door burgemeester Blanckaert, schepenen Ringoir en Van Sinay E H Schotsaert, bestuurder der Sociale werken en de geestelijken van de stad. De stoet werd voorafgegaan door de fan fare Kunst en Vermaak en door de vlag gen van de kristelijke organisaties. Na de meisjesgidsen werd Onze Lieve Vrouw van Bevingen gedragen, gevolgd door Moeder van God de Zoon, Sint Anna Aalst en Onze Lieve Vrouw van Halle. Blanke maagdekens met olijftakken vormden de Broederschap van' Onze Lieve Vrouw van Halle, met het beeld dat omkranst was met bloeiende tul pen. Een gemengd koor omringde Onze Lie ve Vrouw van Boom en na deze groep volg de Onze Lieve Vrouw Troosteres der Be drukten, Lebbeke. Het prachtig beeld van Onze Lieve Vrouw de Zoete Nood Gods, Lede rustte op vier sterke schouders, met onmiddellijk daarop Onze Lieve Vrouw He melvaart, Hofstade en "hize Lieve Vrouw van Gaverland Melsele. Op de tonen van serene muziek wuifden engeltjes in smette loos wit met olijftakken. Onze Lieve Vrouw van Deinsbgke, Zottegem was omringd door een prachtige groep, terwijl het beeld van Onze Lieve Vrouw van Vrede werd gedra gen door kloosterlingen van de abdij van Affligem. Paters Kapucijnen schraagden het beeld van Onze Lieve Vrouw van Troost, terwijl de leerlingen van het Sint Lauren- tiuscollege in kleurige orde voorbijstapten Zo werd het beeld van O. L. Vrouw ter Druiven door leden van de Erewacht rondgedragen in de Mariastoet van zondag. met een fiere vendelier aan het hoofd. In geleid door stoere zeelieden droegen zeebon ken in typische klederdracht een druiven tros mee en tenslotte kwam. Onze Lieve Vrouw ter Druiven. Onze Lieve Vrouw Boodschap en Onze Lieve Vrouw Ster der Zee. Kleine knapen met reddingsboei en visnetten vereerden Onze Lieve Vrouw der Zee, die ook een bijzondere betekenis heeft EEN MEI VAN VROOMHEID.. Meer dan de Aalstenaars zelf, zijn de vreemdelingen die zondag 11. in de stad ver toefden onder de indruk gekomen van de slotplechtigheden van de Mariafeesten. Het komitee dat deze Mariafeesten heeft [epland en uitgevoerd verdiend in ieder fen. eval een eresalut. Aalst heeft een onvergetelijke Meimaand lekend. 110, EEN VOLKSLIED VAN VLAAMSE DEVOTIE JtCE Schepen van Onderwijs en P. Uvin, stedelijk hoofdbibliothecaris zal tijdens de maand september in de lokalen van de Centrale Bibliotheek eveneens een tentoonstelling worden gehouden gewijd aan het leven en werk van de populaire werkman-dichter die 25 jaar geleden te Erembodegem overleed. GEVAARLIJK KRUISPUNT De verkeerssignalen die enkele tijd gele den werden aangebracht aan de Gentse steenweg ter hoogte van de Koolstraat, be tekent ongetwijfeld een verbetering, niet alleen voor de autovoerders, fietsers en voet gangers. maar ook voor onze Aalsterse poli tieagenten dig er in moeilijke omstandig heden hun taak dienden uit te oefenen. Niettemin blijft het er een gevaarlijk kruispunt tengevolge van het onverantwoor delijk gedoe van sommige autogelaiders. Tijdens het voorbije weekeinde kon eens te meer worden vastgesteld hoe twee voer tuigen doorraasden, niettegenstaande het signaal op rood stond. Een autobus kon zondag amper op het nippertje tot staan worden gebracht door de dienstdoende agen ten. Toen zondag bij het einde der kerkelijke ilechtigheid het steeds innige Onze Lieve Krouw van Vlaanderen weerklonk binnen de >ude gewelven van St Martinuskerk was ver ïr een merkbare ontroering bij de talrijke gelovigen. Een ontroering die de harten warm maak- omdat dit lied echter klinkt, spontaan Ie gevoelens vertolkt van de schoonste tra- lities van ons volk, dat soms zo wars staat egenover officiële hymnen. Het was een zichtbaar gelukkige Mgr die lartelijk afscheid nam van zijn Aalsterse elovigen. 0NSKE VAN DE MAELE HULDE Zoals reeds werd bericht gaat op zondag juni as. een Fonske van de Maele-hulde loor. Op initiatief van de hh Van Hoorick, ZETDUIVELTJE Het verslag over de plechtige inhuldiging van de Industriezone en in het bijzonder van het bedrijf Gates Europe NV-, versche nen in het nummer van zaterdag 11. werd meedogenloos geteisterd door het zetdui- veltje. Bij de aanvang van het verslag moet staan Precies te Erembodegem. waar eenmaal Fonske van de Maele, de werkman-dichter zo treffend de hunkering naar een beter lot voor de Vlaamse arbeider in eenvoudige poëtische verwoordingen verklankte, is op het sociaal-ekonomische vlak pionierswerk geleverd op een wijze die zelfs de verbeel ding gaat aanspreken van de Amerikanen die op dit gebied nochtans van geen klein gerucht vervaard zijn. De groep van O. L. Vrouw van Bevingen (Neigem) voor de Werfkapel. Sterke matrozen droegen een zeilschip en ook een uitbeelding van de Werfkapel, die gedurende honderden jaren aan de oevers van de Dender heeft gestaan De wagen, gewijd aan het vissersleven, werd geleid door wuifende maagden, terwijl ster ke roeiers een boot, beheerst door d$ figuur van Onze Lieve Vrouw ter Druiven, met grote roeispanen naar de veilige haven voerden. MGR. CALEWAERT IN DE STOET Bij het einde van de prachtige stoet ver liet Mgr Calewaert de eretribune om plaats te nemen in een open wagen die de optocht besloot. De Molenstraat die in een bijzon dere feesttooi was. was het eindpunt van de stoet. De duizende gelovigen verzamelden dan in de St Martinuskerk waar een plechtige H. Mis werd opgedragen door Mgr Calewaert. Deze plechtigheid werd opgeluisterd door het Sint Martinuskoor onder leiding van E'H Houtman. Een schitterend vuurwerk was het slot- punt van deze Mariale feesten waarbij het overduidelijk is gebleken dat het hart vah het gelovige Aalst, warm klopt voor de heer lijke figuur van Onze Lieve Vrouw' ter Druiven. De VVB richt, in het kader van haar lente offensief 1963, een provinciale ster- rit in op zondag 26 mei ek. Vijf grote auto karavanen zullen op deze dag doorheen de Vlaamse provincies trekken onder het motto ZETELAANPASSING Nü GEEN FACILITEITEN Onze provincie begeeft zich in karavaan vanuit Gent naar onze taaigrensstad, waar het franskiljonisme nog niet is ontwapend en heden ten dage nog een asociale verfran- singspolitiek voert in een Vlaamse stad RONSE. De deelnemers van het arrondissement Aalst komen bijeen op 26 dezer om 14,30 uur op de Sint Annalaan te Aalst, ten einde om 15,30 uur te kunnen aansluiten bij cq andere arrondissementen, die samen ééft grote autokaravaan zullen vormen te Gent Oudenaardesteen weg ter hoogte van .ie Sterre alwaar alle nodige richtlijnen zullen gegeven worden, om zich '.an daar naar Ronse te begeven. Alhoewel deze autorit speciaal bedoeld is voor de auto-bezitters zijn ook diegenen die over geen dergelijk vehikel beschikken hartelijk uitgenodigd; zij zullen de vrijzijn- de plaatsen gastvrij kunnen innemen. Deze rit naar het hartje van de prachtige Vlaamse Ardennen, alwaar W'j tot besluit met de omloop van het wereldkampioen schap wielrennen zullen kennis maken, moet een succes worden. In Ronse grote openbare volksvergadering met als spreker Mr Wilfried Martens. Oost-Vlaanderen laat haar Vlaamse stad Ronse niet los. Wij rekenen op TJ zondag 26 dezer. DRIE PERSONEN ZWAAR GEKWETST BIJ BOTSING TE AALST Toen de heer De Breucker, wonende wijk Blekte te Hofstade, ia de late avond met zijn personenwagen op de Dendermondse- steenweg reed kwam hij ter hoogte van -de viaduct in hevige botsing met de auto. be stuurd door Fideel Van Landuyt, wonende Aalsterse steenweg 24 te Gijzegem. Elkeen in de omgeving werd opgeschrikt door de zware slag en het bleek dat drie personen zwaar gewond werden. Betsy .De Breucker, wonende Blekte te Hofstade, was er het ergst aan toe en diende rriet een erge dijbeenbreuk en zware kneuzingen over het. ganse lichaam onmiddellijk ter verpleging weggevoerd. In het andere voertuig werd Nadine De Grauwe, wonende Dêndermond- sésteenweg 45 te Gijzegem, aangetroffen met een zware polsbreuk terwijl Fideel Van Landuyt een hersenschudding opliep. Ook deze twee laatsten werden naar het stedelijk hospitaal overgebracht. De twe«

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1