A M en omstreKen 1 Bij onze Aalsterse Kunstenaars Bij de inhuldiging van het Industriepark WERK IN EIGEN STREEK Erembodegm belangrijk centrum in het arrondissement NEC SPE, NEC METU A 19e JAARGANG Nr. 41 Zaterdag 25 mei 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST Lees in dit nummer: Ons nieuw vervolgverhaal: HET VIERDE SCALPEL MET BIJVOEGSEL 2 F HET NUMMER Het monument door do Aalsterse kunstenaar oritwoi- pen dat te Oostduinkerke zal oprijzen. Het gemeentebestuur van Oost-Duinkerke, in samenwerking met het Noordstar. onds (kulturgle stichting van Noordstar-Boerhave) namen het initiatief tot een ;rootse Hugo Verriesthulde. Op 11 juli 1963 zal als hoofdmoment van een 11 juliviering voor de ganse kust (met eenviertalige speakerin, o eentalige Waalse broeders) ter ere van de grote Vlaamse voorman een beeld ingehuldigd worden. Zoals wij reeds meldden viel de Aalsterse kunstenaar Mare de Bruyne de eer te beurt dit monument te ontwerpen. Hiertoe liet onze stadsgenoot zich inspireren door een zeegedicht van Hugo Verriest. Getracht werd, in een bijna abstrakt werk, de vlucht van de meeuw bo- ven de eeuwige golven der zee op te roepen. Er werd rekening gehouden met het speciale licht aan onze Noordzeekust. Daar het beeld langs all§ zijden kan worden benaderd, heeft de kunstenaar het :er ruimtelijk opgevat. Het maakt in zijn geheel een zeer sterke sculpterale indruk. De ruimte zelf werd er in betrokken door holle vormen en holten, ex- oressief te laten afwisselen met bolle vormen en scherp in de ruimte dringende punten. Het beeld staat op een zeer rythmisch metalen constructie, waardoor het lis het ware een vluchtende beweging maakt. Het is vervaardigd in polyester Voorts kreeg Mare de Bruyne ook nog opdracht een aluminium relief van vijf meter hoogte voor het moderne tehuis voor ouden van dagen te St Amandsberg ontwerpen. Een zeer origineel ontwerp werd reeds door de betrokken gemeente lijke instanties goedgekeurd. (n v) RTSEN NEMEN DIEET AAN IIGRAINE EXPERIMENT Ongeveer 130 Britse artsen, en vele van vrouwen nemen als proefkonijn v\ aan een eksperiment om een nieuwe 1 (handeling voor migraine op de proef te ellen. De behandeling is gebazeerd op een nieu- vorm van het geneesmiddel ergotamine, it de kramp van de hersenaderen, die larschijnlijk de hoofdpijn en de misselijk- iid veroorzaken, verlicht. Het geneesmiddel cat al eerder door mid- !l \nn een injektie of als tabletten die oester, worden doorgeslikt, werd toege- iend, kunnen nu in tabletvorm worden in. fflomen die door de binnenzijde van de ond worden geabsorbeerd. Op deze wijze in het de aderen snel genoeg bereiken om in einde aan de aanval te maken. iST in er emel- ;el - a een aan. 3ellof. reizen Dt illy Stipt- TWEE NIEUWE RADIO TELESCOPEN VOOR JODRELL BANK Te Jodrell Bank, Noord West Engeland, worden thans twee nieuwe radio telescopen gebouwd die betere mogelijkheden zullen bieden voor het volgen van satellieten en andere ruimte-eksperimenten. De fundamenten voor een Mark Two te lescoop met een diameter van 125 voet zijn gelegd en de werkzaamheden aan een teles coop van 50 voet zijn begonnen. De Mark Two, die begin volgend jaar gereed zal zijn zal het huidige werk dat op gebied van. de radio-astronomie wordt verricht verwijden. De enorme 250-voet grote telescoop die wereldberoemd is geworden door het volgen van Amerikaanse en Russische satellieten zal verder worden, gebruikt voor speur- werk op het gebied van de radio-astronomie en het volgen van aardsatellieten. De nieu we radio-telescoop met een diameter van 50 voet zal binnen enkele maanden klaar z'jn en kan onafhankelijk worden gebruikt om kontakt te maken met satellieten of teza men met de grote telescopen. TOESPRAAK VAN VOORZITTER VAN HET DE H. L. MOYERSOEN AKTIECOMITE Voor el degenen die sinds vier jaar en meer ijveren voor de economische her- opbloei van het arrondissement Aalst, is deze dag een hoogdag. Toen we onze werking begonnen, waren duizenden arbeiders doQr werkloos heid getroffen. Dertigduizend streekgenoten reisden iedere dag op en af naar Brussel en verder, om er het werk op te nemen dat ze in eigen streek niet vonden. Sindsdien is de conjuciuür gelukkig gekeeld en is er met de herstructering van ons gewest een ernstig begin gemaaru. Hoofdzakelijk bestaat de oplossing van het structureel probleem in het scheppen van nieuwe werkgelegenheden in eigen streek. Het Stadsbestuur van Aalst en van Ninove, en niet in het minst het gemeente bestuur van Erembodegem, hebben het probleem ernstig aangepakt. Hier te Erembodegem, werden twee be- bijdrage van de openbare instellingen, tot langrijke fabrieken, waarvan d® activitieit het bekomen van deze uitslagen te onder- praktisch stil gevallen was, in bedrijf ge- strepen; nomen dc<or nieuwe ondernemingen. Op De wetten van 1959 tot bevordering enkele honderden meter van hier njst de der industriële investeringen, hebben ter- hoge schouw van de voormalige Eohenne zake een beslissende in vloed gehad, waarop de woorden Tupperware ver- de huidige en de vorige regering kondigen dat voortaan aldaar op Europese zeer dankbaar omdat zij de weidaden ervan schaal plastieke hushoudartikelen worden tot ünze streek hebben uitgebreid, vervaardigd, op initaUei van de machtige ~Uwe tegenwoordigheid, Mijnheer de Amerikaanse Rexall Manuiacturing of Mmister> bewijst dat U onze pres- Belgium. taties op prijs stelt en getuigen voor uwe Op dit ogenblik zijn er aldaar reeds 255 hoge en werkdadige belangstelling voor de werknemers te werk gesteld, waarvan 103 sociale en economische problemen die ons in Erembodegem wonen. bekommeren. Binnen enkele maanden zullen de ge- We zijn de besturen van Staat en Pro- bouwen van de Cotonnière d'Erembodegem, vincie dankbaar voor hunne medewerking, door de Engelse maatschappij PFIZER We hebben overal in economische zaken, worden ingenomen, tot het produceren van openbare werken, en finanties, de steun van poly-uretaan schuim worden aangewend. bekwame en ijvervolle ambtenaren mogen Twee industrieparken werden aangelegd. varen. Het eerste waar we thans staan, wordt Indien de activiteit van het Actieco- totaal ingenomen door het machig complex mité voor Economische Expansie van het van Gates Europe waarvan we de indruk- arrondissement Aalst bij deze realisatie wekkende realisatie mogen bewonderen, nauw betrokken is geweest om te stimu- Bij het starten werden 63 personeelsleden leren, te coördineren en vooral te bemid- aangeworven. Dit getal zal geleidelijk tot delen bij de hogere instanties, dan moet 250 aangroeien Dit fabriek is uitgerust met met klem onderlijnd worden dat de hoofd, zeer moderne machines, waarvan het groot- verdienste van wat hier gerealiseerd werd ste gedeelte in België is vervaardigd. toekomt aan het gemeentebestuur van In het tweede industriepark aan de over. Erembodegem en met m het minst aan jgfe zijde van de autostrade is de N V EDMOND moedige en ijvervolle burgemeester Hij reeds in volle werking. Zij specialiseert zich in het vervaardigen van lederen hand- beseffen wat zij hem verschuldigd is. gen moeten nemen die politieke moed en schoenen en bizonder van de gekende ^urf veronderstellen, thumbs, waarvan het gebruik bij het tui- Moge deze dag voor hem en voor allen nieren naar het schijnt onfeilbaar die tot dit mooie resultaat hebben bijge ven goede productie verzekert. dragen een beloning betekenen en moge Naast Edmond is de vestiging van de de polking van &fmbodegem tón volle drie andere ondernemingen reeds beslist. De werkhuizen van de P V B A HORN, die in Brussel gevestigd waren en gespeciaii-1 seerd zijn in verwarmingsapparatuur, zijn in opbouw. Volgen de werkhuizen van het confectie- huis PAUWELS en last but not least, de reeds in 't land zo gunstig gekende Erem- bodegemse firma RESOCUB gespecialiseerd in de inrichting en installates van keukens. toespraak, van de h. burgemeester F. BOEL Het is met een gevoel van dankbaarheid en ook met een gevoel van iierheid dat ik mer in naam van het gemeentebestuur U allen welkom heet in Erembodegem en tevens dank voor deze blijk van waardering en sympathie. Zoals Mijnheer de Minister Moyersoen het daarstraks onderstreept heeft, zal 4* vestging van Gates Europe voor de streea van Aalst een der basiselementen zijn waai- op de verdere uitbouw zal gestennd wor den. De verwachtingen die wij in Gates stel len. zijn reuzegroot. De verwezenlijking van dit project heelt van de gemeente onteggnsprekelijK een zwa re financiële inspanning gevraagd, men zou zelfs mogen spreken van financiële offers, maar ik ben er van overtuigd dat in een nabije toekomst deze inspanning vruchtes zal dragen en dat deze financiële inspan ning weidra een goede belegging zal ge noemd worden. De vestiging Gates heelt een sterke aantrekkingskracht uitgeoefend zowel op buitenlandse als op binnenlandse investeerders. Edmont Belgium en Tupper ware Europa als Amerikaanse firma s de Ets Henri Horn, de NV Pfizer en de firma Resoeub ais Belgische firma's hebben het voorbeeld van Gates gevolgd. Tot nog toa hebben de emgenlijke vestigingen het ge meentebestuur heel en al in beslag genomen maar nu is het ogenblik aangebroken om ook voor de nevenproblemen een oplossing te zoeken en in dit verband denk ik vooral aan de huisvesting van arbeiders en bedien den. Mijnheer de Eerste Minister, Mijnheer de Minister van Economische Zaken en Energie, ik dank U voor het begrip dat U steeds betoond hebt wanneer het ging om de ekonomische problemen van ons gewest en ook om de financiële steun dig ons van Staatswege werd toegestaan. Ik durf ver hopen Mijnheer de Minister, dat ook in de J toekomst deze medewerking en steun ons in ruime mate zal toebedeeld worden. De economische werkelijkheid is rijk aan paradoxen. De conjuncturele welvaart, die we thans beleven, en die de werkloos heid voor een groot deel heeft verdreven, dreigt de structurele herstructering van onze streek in de weg te staan. Ons hoofd doel is, zoals we het reeds zegden, de geo grafische reconversie te bewerken waarbii Dit maakt IN KORTE tijd aeven nieuwe het scheppen van werkgelegenheid in eigen ondernemingen ten uitbreidingen. Dijt is streek^ wordt betracht. Bevredigende resul- een mooi resultaat, zodat we mogen ver- tatgn werden bekomen. Het komt er thans hopen dat het geheel der inspanningen die Ik dank ook de Ekonomische Raad van Vlaanderen, het Aktiekomité voor Ekono mische Expansie van het Arrondissement Aalst, de Handelskamer van Aalst en al diegenen die ons bijgestaan en geholpen hebben om de vestiging van Getes Europe in Ergmbodegem mogelijk te maken. Een heel bijzonder woord van dank moet ik heel zeker tot de familie Gates richten. Mijnheer Gates U, als eerste, ontdekte de gunstige ligging van Erembodegem en de mogelijkheden door haar geboden; Uw voor beeld werd snel door anderen gevolgd. U nam het risico eigen aan elke inves tering. Nochtans ik ben er van overtuigd, dat de samenwerking tussen het Ameri kaanse kapitaal, de technische begaafdheid en de alombekende wgrkkracht van ons volk het begin zal vormen van een nieuwe perio- op aan dat onze bevolking deze nieuwe Erembodegem werden gepresteerd bin- gelegenheden aangrijpt We doen een be nen afzienbare tijd aan duizjend werk- roep op onze onderwijsinstellingen opdat de van vooruitgang en welstand. Ik kan «r U van overtuigen dat wij U lieden en bedienden werk zal verschaffen, ze onze jeugd zouden bekwamen in functie Voor deze resultaten zijn wij natuurlijk van het werk dat hier te verrichten is, en in de eerste plaats de risico-nemende on dernemingen dankbaar. Zij bewijzen onze tot onze jeugdorganisaties, tot onze syndi- katen, tot al wie invloed heeft op onze bevolking een onschatbare dienst. Wij wen- werkkrachten om ze te orienteren op ons ob- sen hen veel succes toe. Wij zijn zo vrij achter de belangrijkste in eigen streek. jectief: werk verschaffen en werk opnemen nooit zullen teleurstellen voor het vertrou wen dat U in ons gesteld hebt en zoalö* in het verleden kunt U altijd op onze vol ledige samenwerking rekenen voor de ver dere uitbouw van Uw firma en het welzijn van ons Vlaamse volk. De Eerste Ondervoorzitter van de Kamer, oud-minister Moyersoen, zette de openings plechtigheid in. As voorz4tter van het Actiecomité ter Bevordering van de Eco nomische Expansie gaf hij een overzicht van de inspanningen tot het scheppen van nieuwe werkgelegenheden in de streek van (Aalst. De Heer Gates ontvangt uit naam van de Koning uit handen van de Eerste-minister dg versierselen van Ridder in de Kroonorde. De heer Boel, burgemeester van Erem bodegem. stelt grote verwachtingen in de onderneming Gates en verzekert dat het gemeentebestuur zich gaat inspannen voor de huisvesting van arbeiders en bedienden, Met ca. 11 000 inwoners, is Erem bodegem qua bevolking, na Aalst en Ninove het belangrijkste centrum van het arrondissement. De vestiging van belangrijke nieuwe bedrijven heeft op het sociaal-ekonomische vlak nieuwe perspectieven geopend voor deze ge meente, waar ook op het volkse-kultu- rele vlak een intense aktie wordt ge voerd. Na de grootse Dom van Assche- hulde die voor twee jaar een zo ruime weerklank vond, gaat thans op 9 juni een herdenking door van een der schoonste figuren uit de arbeidsbewe- ging; \vijlen ïlonske van de Maele. De werkman dichter. Lees daarover meer op bladzijde 2.

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1