[RCMBODEbtM: RUIME PERSPECTIEVEN BAKA Het gemeentewapen van Erembodegem FONS VAN DE MAELE de werkman -dichter Erembodegem, industriecentra met vele mogelijkheden ■MdlHiÉÉ BAKA «EREMBÜDEGHEM ivlEi '40» PROBLEMEN WORDEN AANGEPAKT PROGRAMMA rittÉÜÉÜÜk Maakt van uw sluitingsdag... een bungalow dag BI. Lange tijd was Erembodegem een heerlijkheid die behoorde aan de Graaf van Vlaanderen. Tijdens de 17e eeuw werd het als dusdanig afgestaan aan Filip du Bosch, baron van Mere. In die tijd bezat Erembodegem geen eigen zegel en lieten, blijkens dokumenten uit de 14e eeuw, hun stukken stempelen door het magistraat van Aalst. In latere eeuwen werd evenwel toch een zegel voor Erembodegem gemaakt. Dit zegel had de vorm van een Sint Andrieskruis, tussen de armen stonden de letters E I A W. Het opschrift was Sig Scab De Erembodegem, Welle, Idderghem, Alphene; on getwijfeld aldus verwijzend naar het feit dat Erembodegem met de vermelde ge meenten. Welle, Iddergem en Teralfene een rechtsgebied uitmaakte. Op 21 juli 1843 werd bij koninklijk besluit aan de gemeente toegestaan een zilveren schild met een gebloemde hoptak in natuurlijke kleuren. Nooit voordien had James Wood, officier bij het Britse Expeditieleger uit de memo rabele jaren 1939-40 een Rooms Katolieke Kerk bezocht. Het was hem vreemd te moede toen hij m de kerk binnentrad van het dorp waarvan de naam hem pas enkele uren voordien oekend was: Erembodgghem. Hij had een vaag vermoeden dat hij de naam nooit meer zou vergeten. Hij bieei bedeesd achteraan in de kerk staan getroffen door een rood licht dat vooraan brandde. Hij keek op naar het grote kruis met het beeld van de stervende Christus. Door de ramen gleden gele zonnestraien... Hij onderdrukte de neiging om even te gaan zitten. Maar er bleef hem geen tijd Hij zou er ooit terugkomen ais de oor- logsmizerie gedaan was. De rivier beneden war i is, de orug die over enkele uren zou ggdynamiteeid worden, de bomen rond het witte gebouw op het dorpsplein, de groene neLende weide aan de overzijde van de, rivigr net herinneide hem alles, aan zijn dorp ergens in het land van Wales. Daar waar voorheen vele landerijen als een kleurrijk tapijt over de oppervlakte waren verspreid, waar landbouwer en paard even vertrouwd waren met de omge ving als een boot op de zee. daar rijzen nu nieuwe fabrieken op. Complexen die als paddestoelen uit de grond zijn verschenen en dig het ganse leven op een andere leest hebben geschoeid. Dat is de grote omscha keling geweest in Erembodegem. Bi; men valle ZAT HUWELIJKSFOTO VAN FONSKE VAN DE MAELE Geboren te Erembodegem op 22 j; nuar. 18.4 uit een arbeidersgezin van ach km deren, mocht de kleine iions met veeJ broc jten op cie scnoolbanken verslijten. Nauwelijks tien jaar oud moest hij naai de iabriek te Aaist. Het was de Ujd v in de iange werkdagen aan een mager looi var 8 uur s morgens tot 8 uur 's avonds. Later werd hij, zoals zoveie zijner dorps genoten, treinabonnent naar B. ussei, werkie er aanvankelijk op een bieifabriex, naaien cut inpakker in Stanuaara - boekhandel. Vader Van de Maeie, die met schrijven, maar wel iezen kon, las 's avonds voor uil de volksboeken van die tiju, of vertelde griezelige geschiedenissen van nexsen, spo ken en geesten. Gans het hu-zeken, het kleinste van de Hoileweg, liep vol met lu.o- terdars.' Verder .as Fonske of liever veisiond rnj de werken uit een boekerij te Aaist. Hij las en herlas de geaichten die in De Vlaamse Illustratie verschenen tot hij ze van bui ten kon opzeggen en bij hem ontstond ae gedachte ook verzekens te schrijven. Vooral geholpen door de pastoor, Z E H Van Landuyt, door Z E P Fleerackers s j en volksvertegenwoordiger Petrus Vau Schuylenbergh, ontstonden zijn eerste pen- nevruchten. Fons had het geluk een echtge note te vinden die hem begreep, hem steun de en aanmoedigde. Zij schonk nem negen kinderen, waarvan drie dochters in het klooster traden. Zestig jaar oud wgrd Fons verbod opge legd verder te gaan werken, door kommer iaat en arbeid lichamelijk ondermijnd. Nu kim hij zich gans aan zijn literaire arbeid wijden. Het is onbetwistbaar dat Gezelle op hem een grote invloed heeft uitgeoefend. Gezelle was immers in de poezie wat August Ver- meylen schreef: In de beginne was Gezelle en Gezelle was het Woord en het woord was het leven en het licht... Wanneer de winter, in de schouw, Zij liedje zingt van zorg en rouw, Dan stook ik, dat met rode kaken, Alras mijn stoofke staat te blaken; En in mijn hoekjen is 't zo wel, Want, om de avond zoet te maken, Neem ik Gezelle voor gezel Hij hield zich niet op met enig experi ment. Eenvoudig zoals hijzelf was zijn de 'gedichten zijn gemoed ontsprongen Het gezinsleven inspireerde hem. Schoon is het kindje dat speelt in de woning I Schoon om de blijheid die schalt in zijn iied. Schoon, om zijn eenvoud, zijn open ge zichtje, Dat nog geen zweem ooit van valsheid verried. Zijn diepe en overtuigde godsdienstzin komt tot uiting in haast elk van zijn werken O, ik wilde Dat ik ook nog Bidden kon in mijn gemoed. Zo oprecht en Zo betrouwvol. Als gij. simpel vrouwke doet Zijn arbeidsleven en al de mizeries ei nan verbonden heeft hij diep gevoeld en het aan E P Rutten De werkman stond alleen, verstoten en veracht, Het hoofd gebukt en zuchtend in zijn lijden, Bevreesd voor loon en heilig recht te strijden; Het moedrg man-zijn. schoen hem in de ziei gesmacht. Steeds nieuwe moed om verder te strijden en te werken putte h.j bij God en in zijn gezin, maar ook m de natuur, waarin hij uren kon ronddolen. Zijn Vlaamse voik en zijn taal had nij lief. Vlaming zijn dat is beminnen 't Land dat ik met eerbied noem, Vraandren s taal en Viaanaren's zeden, Viaandiens recht en Viaandren's roem. Tientallen graag beluisterde en talrijk bijgewoonde voordrachten neeit hij genou- den onder de ütei a Hoe ik er toe kwam verzekens te maken Zes bundels gedichten benevens een keure uit zijn werk weiden uitgegeven. Hij werd vereerd mgt de nijverheidsme- daille eerste klas, de gouden palmen der kroonorde en het kruis Pio ecclesia et pont.fice In dhr Jef De Geest en in D< m Iviodest Van Assche vond hij de iaatste jaren van zijn levgn trouwe vrienden. De laatste, dorspgenoot, abt van de abdij van Steenbrugge ging in 1938 met hem naar Rome en vervulde aldus de grote wens van Fonske, eenmaal de pa-s te zien. 't Was zijn eerste en laatste grote reis, want korte tijd nadien is hij aan een hart kwaal overleden op de plaats waar hij ge boren werd en geleefd had, in de Hoileweg, thans Fons Van de Maelestraat te Erembo degem. Talrijke vrienden en bewonderaars zul len op 9 juni ek. de grootse hulde willen bijwonen op touw gezet door het ACW van zijn gemeente, met medewerking van het gemeentebestuur en al de kulturele orga nisaties. Tevens begroeten wij het verschijnen van een nieuwe keur uit zijn gedichten. Paul Pereboom Buiten keek James Wood naar de huizen waarvan enkele reeds fel beschadigd waren door het artmerievuur van de Duitsers. Hoog in de toren had hij voordien reeds tnkele waarnemingen gedaan, die zijn ver moeden bevestigden dat de vijand vanuit de heuvels aan de overzijde met enke.e arulierienesten een buitengewpne positie hadden ingenomen die de verdediging van cie Denderlinie vrij moeilijk zou maken. Het was vrijdag 17 mei 1940. Precies om 22 uur 's avonds arriveerde een Belgisch verbindingsofficier uit Aalst, behorende tot het regiment van de Ardeense Jagers, met het bericht dat de Duitsers een doorbraak zouden forceren binnen de 24 uren. Omwille van gebeurlijke achter blijvende geallieerde soldaten diende het opblazen van de Denderbruggen uitgesteld te worden tot nader bevel. De schepen die op de rivier lagen dienden tot zinken gebracht. De nacht en de dag die daarop volgde zou James Wood nooit vergeten. Een ongenadig artillerieduel werd ingezet. Veel granaten sloegen in de huizen aan het dorpsplein, de vlammen tekenden grillige arabesken in de blauwe meilucht. Er klonk gegil en geschreeuw. Vluchtende mensen met de onmogelijkste voorwerpen. Men trachtte te blussen, maar tevergeefs... Er I klonk een oorverdovend gekraai. De brug I vloog in de lucht. Ergens klonk het geratel j van mitraljeuzen. Laag gehurkt liepen I Britse manschappen over het dorpsplein. I James Wood zat met een andere officier in een kamer van een hoekgebouw. van waaruit zij een zicht hadden op het ganse dorpsplein en in kontakt bleven met de Tommies die rondom de kerk in stelling lagen. Er konden tientallen gedachten door zijn hoofd flitsen, maar steeds werden ze ver dreven door die ene: als ze de kerk maar niet raken. Om een onverklaarbare wijze ging het behoud van de kerk die hij even had bezocht hem ter hart. 9 juni, te Erembodegem. FONSKE VAN DE MAELE HULDE 10 u. Hoogmis met kanselrede door EP Sigisbert, Capucijn. Na de Mis optocht met muziek naar het woonhuis. Korte toespraak door Bestendig Afgevaardigde Wim Ver- leysen. Neerleggen van bloemen aan het monument van Dom Modest van Assche en de Gesneuvelden. Opening Tentoonstelling in het ge meentehuis: Leven en Werk van Fonske van de Maele 15 u. 30: Feestzitting Gelegen heidstoespraak door de h Jef de Geest. Zang, declamatie. Op het speelplein van de Centrale Gemeentelijke Jongens school. En toen gebeurde het. Een kort fluitend geluid, een zware doffe slag. Wood wachtte een paar minuten, wou toen naar buiten maar een tweede ontploffing volgde. Ge kraak, of het ganse dorp in mekaar stortte. Door een wolk van stof zag Wood de eerste vlammen de kerk riep hij schor tot zijn makker... en liep werktuigelijk naar bui ten... De vlammen sloegen hoog op. Massa's stenen storten naar beneden. De kerk was getroffenHet artillerievuur hield ongenadig aan. Vaag zag Wood twee onbeweeglijke soldaten liggen, zij werden weggedragen... Dood. Op 18 mei 1940 verliet James Wood het dorp waar hij voor het eerst in zijn leven een katolieke kerk bezocht. In zijn vuil en gescheurd notaboekje tekende hij op deze datum een kruis, en schreef erneven Erembodgghem Hij zou er terugkeren, als de mensen weerom van goede wil waren. Een contrasterend beeld dat echter volle dig op de realiteit was afgestemd. Honder den mensen waren inderdaad werkloos ge steld door de crisis die de textielnijverheid had doorgemaakt. Zij m/Oesten pendelen naar Brussel of naar andere centra en zij waren de vaandeldragers voor werk in eigen streek. Deze wens heeft men ondertussen kunnen inwilligen. Binnenkort wordt inder daad de bouw aangepakt van een zesde nieuwe nijverheid die alle samen liefst aan duizend mensen werk zullen verschaffen. Gates Rubber, Tupperware, Pfizer, Ets Horn, Edmont, Ets Pauwels en de Erembo- degemse firma Resocub zijn nu vertrouwde namen geworden in het Erembodegemse leven. Tenminste in het industriële leven, want dat vooral heeft nu een duizelingwek kende vlucht genomen. Het is daarbij ech ter niet gebleven. Erembodegem is een le vend geheel geworden. Immobilisme is een van de grootste vijanden geworden van het huidig bestuur, dat werkelijk alle aspekten van het sociale, economische en kulturele leven een grondige beurt heeft gegeven. HET WEGENNET Eerst en vooral werden de inspanningen toegespits op de uitrusting van het wegen net. Problemen die jarenlang hebhen aan gesleept de wijk Ten Bos de spoor overweg in de K'eppestraat werden aange pakt en zijn zeer dicht bij de verwezenlij king. Zo wordt binnenkort gestart met de aanleg van de waterleidingsinstallatie voor de wijk Ten Bos, eens het verloren kind maar thans de wijk met toekomst. De plan nen voor de bouw van een brug over de spoorlijn Brussel Gent werden reeds goedgekeurd in de schoot van de NMBS en het onderzoek de commodo et indommodo is thans reeds aan de gang. Wat een weelde voor de automobilisten die voorheen een half uur konden verspelen wanneer zij van de Ninoofse steenweg op Ten Bos konden aankomen maar die vast en zeker over een paar jaar ongestoord deze weg zullen kun nen nemen. Tegen die tijd kan dan heel waarschijnliijk ook reeds het Dorp ver nieuwd zijn, zodat de vooruitzichten roos kleuriger zijn dan ooit. Met een bijzondere zorg heeft men ook de infrastructuur aan gepast in de omgeving van de industriepar ken. Nieuwe straten werden ontworpen, wegels van voorheen werden meterbrede betonwegen en de nieuwe fabrieken were met de grote verkeersaders verbonden. SPEEL EN SPORTTERREIN Op het plan van de ontspanning he £je het gemeentebestuur de oprichting goedg ^EE keurd van een speel- en sportterrein in Gerstenstraat in de omgeving van het vo zat balterrein van Erembodegem. Men wac alleen naar de goedkeuring van deze pr; cipsbgslissing om de plannen te laten opst len. Een sportterrein wordt ook gepland Terjoden, waar de jeugd immers wei: gelegen heia heeft om een terrein voor spo en spel te vinden. Op het plan van de f bouwen is de aktiviteit nog groter. Het kei ERE-1 hof wordt volledig vernieuwd, het gemet tehuis zal verdwijnen, de gemeenteschol eveneens en zullen op de Leuvestra opgetrokken worden zodat de toekoir. vast en zeker heel wat werk zal bieden PROBLEMEN En toch worden in deze stroom van wachtingen en wensen ook vele problem gesteld. Financieel zal de gemeente een zware inspanningen, moeten leveren. De tiging van de nieuwe bedrijven, de verbei rig van de infrastructuur, de onteigeni alles heeft aan de gemeente een bom geld gekost. Nu is het wel juist dat momenteel reeds de voldoeningen kan plu ken. doch dat neemt niet weg dat de fisk liteit bestendig moet onderzocht wordt De vraag is dan ook of de mooie plane niet zullen geremd worden door de te ho kosten. Het bestuur zelf vreest hiervoor omdat men indat geval nog altijd pla matig tewerk kan gaan om de ene ven zenlijking niet door de andere te laten dringen. Maar zorgen zullen er toch zijn Verder heeft burgemeester Boel op de into diging van het eerste industriepark ook nadruk gelegd op het probleem van de ningbouw. De prijzen van de gronden in Erembodegem haast zo hoog als in grote centra. De kandidaatbouwer woi afgeschrikt door deze hoge prijzen en w tigt zich in andere gemeenten waar de pr zen meer rond de realiteit zweven. H z^KEI Binnenkort zal in de Alfons van de Ms lestraat wel een nieuwe woonwijk ontwo pen worden, maar wat zal men beginn wanneer alle fabrieken, op volle toeren zi len draaien en talrijke arbeiders uit and« gemeenten hier werkzaam zuilen zijn. zullen eerst en vooral in de omgeving hun werkkring willen gehuisvest zijn, do 4 "J"- uu in i dan moet men hen de mogelijkheden kunn tullen bieden. Die plannen worden momenteel studeerd en men verwacht binnenkort co nnc crete gegevens. Erembodegem wordt mers een centrum met duizend en een moi vcu iuu; jjp lijkheden. maar dan moet men werkel poeip alle kansen ter hand nemen. f Uw zaak eist U volkomen op I Slorpt U op... vernietigt U... als U lichaam en geest niet tijdig rust gunt. Kom eens per week tot rust in uw EIGEN BUNGALOW, speciaal voor U ontworpen en gebouwd door BAKA, speciaalzaak van Betere Bungalows. Dromen van bungalows, gestroomlijnd, dubbel geïsoleerd, warm 's winters, fris 's zomers, uit prima hout ver vaardigd. OOK verkrijgbaar met gemakkelijke betalingsvoor waarden. Wij hebben een PRACHTIGE FOLDER klaar liggen voor U. Vraag hem. 't Kost niets... en 't verbindt U niet Vlug 1 Zend ons vandaag nog deze BON (op briefkaart geplakt of onder omslag) Bon voor folder Bungalow Zend mij uw FOLDER over BUNGALOWS. NAAM Straat Woonplaats Stuur deze bon imar Dorp, 25 EREMBODEGEM (Aalst) Tel. (053) 258.21 Bungalows, geprefabriceerde tuinhuisjes, garages, enz... OOK 's zondags open. Steeds diverse modellen te bezichtigen. Bj ERC In 1 auziel >icien De irordt De I jresta' Dam? het done der Br done Les zond 'Al Gi done Postha zond Han doi onie dond Kun; In nii zo Cl vt W Da str 0|! Pb

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 2