Vt en omstreken Haperingen 7 Klein Logboek Honda gestart NEC SPE, NEC METU BEVORDERING VAN DE LOKALE LAGERE SCHOOL BOUWVERGUNNINGEN PUBLICITEITSPLAKKATEN VERWIJDERD Onderzoek inzake toestanden Stedelijk Hospitaal nog steeds niet beëindigd Gazet van Aalst LEES VERDER IN DIT NUMMER Bankberiohten Wist U Het Vierde Scalpel Televisiekijkers voor U..; STIt A*J^f 19e JAARGANG Nr. 42 Donderdag 30 mei 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER Er hapert ietwat aan onze regerings- vaj machine. We zeggen het zonder leedver maak want we zijn er van overtuigd dat als deze regering moest falen het land voor een hopeloze chaos zou staan. De waarheid heeft echter haar rechten, en haar eerste recht is: bekend gemaakt te worden. Het spel van politiek en staatsmanschap is een aJijzeer subtiel spel, een spel van geven en ngmen, van doseren tussen willen en kun nen. Er zijn echter bepaalde regels aan dit spel verbonden en het is een vaag te ken als de bewindslieden beroep gaan doen middelen die in het klassieke spel-regle- ment niet voorzien zijn. Dit laatste nu is onlangs gebeurd en daarom zien we g,j, enigszins zwart. ilG De zaak zit zo: in onze grondwet staat er ergens een artikel dat zegt dat de druk* pers vrij is. Deze vrijheid van drukpers wordt zowat door iedereen, en door de ga- zettenmensen in de eerste plaats, aange zien als de hoogste expressie der demo cratie. Misschien wel terecht. Een land aar de pers niet meer mag of niet meer kan schrijven wat ze wil wordt al direkt Roodgeverfd als een land dat onder een dictatuur staat. Nu wez'e het ons ver te be weren dat ons eigen hartsgeliefd land on der een didactuur zou staan alleen maar om het feit dat onze Eerste-Minister in de loop van de verleden week een beroep ge daan heeft op de pers om een tiendaagse godsvrede te aanvaarden inzake de han gende taalkwestie. Maar het feit zelf dat le Eerste Minister oen zo ongewoon beroep de pers gedaan hgeft, moet toch tot 'nadenken stemmen. Het minste dat men kan zeggen is dat er iets hapert, dat er igts niet helemaal in de haak is. Dat het met de taalontwerpen met hele- iePRmaal vlot verloopt weet iedereen die een krant leest. Binnen de CVP, zowel als bin nen de BSP en zelfs binnen de PVV zijn de meningen verdeeld. De boema* van de Waalse minorisatie waarom hebben de Vlamingen al niet meer dan honderd jaar in gesproken van Vlaamse minoratie? maakt wel grote opgang. Maar blijven w^ ate klJ onze leest. Waarom dit ongewone be trat roep op de pers? We vinden geen andere verklaring dan het feit dat de regeing drin- 3arigend een windstilte nodig heeft om de ta- zeekelage van het schip van State grondig na le zien vooraleer het de gevaarlijke zone van dg parlementaire storm binnenvaart. Met andere woorden dus, al het geparabel de kamers van kontaktkommissies. ra gden van wijzen en dergelijke hgeft niet veel aart de dijk gebracht, en nu staat men voor het cruciale moment: het uur der verantwoordelijkheden is geslagen. De re- ing moet klaar en duidelijk zeggen wat ze wil en wat ze kan. af et i pc Persoonlijk gaan we volledig akkoord r>et dit beroep van de Eerste Minister op een godsvrede in de pers. We weten bij ervaring maar al te goed wat al slecht de pers teweeg kan brengen. We hoeven maar te denken aan net fameuze Softenon- proces. en ais we wat verder willen terug gaan in het verleden dan denken we aan de repressietijd, hoeveel jaren bak zouden er niet zijn uitgesproken had er te dien tijde een godsvrede bestaan in de pers? De Eerste Minister is egn man met ge durfde opvattingen, die lang met altijd ver keerd zijn, en we menen dat hij het deze keer ook bij het rechte eind heeft, maar... we zitten daar geschoren met onze fameuze vrijheid van drukpers Het is het een of het ander, ofwel mag iedereen gedrukt zeggen wat hij wil, of anders mag hij het niet. In het eerste geval passen we de let ter van de grondwet toe, in het ander ge val geven we de grondwet een fameuze deuk, ook al is het maar een beroep op stilzwijgen. Een drukking blijft het in ie der geval. Persoonlijk hebben we geen bezwaar te gen deze drukking, des te meer omdat we er van overtuigd zijn dat het hoogtijd wordt dat er eens sereen gepraat wordt, daar waar het hoort, over die fameuze Vlaams-Waalse verhoudingen. Maar dan moet er ook een beetje logica bij te pas komen. In dit ver band vonden we in een Waals socialistisch dagblad egn oplossing die nog niet zo dwaas was, nml. vooraleer de Eerste Mi nister een beroep doet op het stilzwijgen van de pers, hij zich zou moeten wenden hebben tot de informatiebronnen van de pers, de politici zelf die bij de besprekingen betrokken zijn. Als die mensen hun mond eens zouden houden en meer uitscheiden tuyaux te geven aan de bladen hunner keuze dan zou ieder beroep op de pers zelf overbodig zijn. Maar... heeft de regering en hebben de partijen wel hun eigen mannetjes voldoen de in de hand om dit te verwezenlijken? De Eerste Minister zelf schijnt van mening te zijn van niet, waarom anders dit ver zoek tot de dagbladdirecteurs? We herhalen het, de Eerste Minister heeft honderd pro cent gelijk als hij om windstilte verzoekt, het blijft echter een verzoek... dat glans rijk in de wind geslagen wordt door een deel van de pers van alle partijen. De con clusie?... trek ze zelf, waarde lezer, want als ik uitspreek wat gij denkt, wordt )k wger voor fascist versleten. Maar fascist of geen fascist, het is mijn persoonlijke overtuiging dat 'n goed staatsgezag in staat moet zijn die maatregelen te treffen die nodig zijn tot het in standhouden van orde en rust. Een staatsgezag dat over die. mid delen niet beschikt is een gehandicapeerd staatsgezag, een gezag van een staat waar aan wat hapert. AALSTENAAR HEEFT DE EER De heer Provost uit onze keizerlijke stede verwierf het keizerschap tijdens een spannende en druk bijgewoonde wedstrijd tg Ronse van de Nationale Bond der Wipschutters. stand, dat dezer dagen verscheen in een socialistisch weekblad: zaj (,ue miuuenstaiiuj voimen net gios van ue oeiastingsoniuuiKeis, ai nenoen zij i steeds ae monu voi over aie onaiaagiijxe lasten weme up nun corporatie wegen en waarmede ze steeds ue meeste moeite neb ben om zich de kop boven het water te houden in hun steeds fraaiere winkeis en interieurs en in hun steeds groter worden- d,e Amerikaanse sige Einde van het ci taat. Och arme, die socialistische paitijbuieau- kraten in den lande die door alle weer en wind fietsen, voor zover zij over een soort gelijk vemkel beschntken, naar hun povere partij en vakbondcomplexen, och arme, die socialistische partijbureaukraten die ae grootste belastingsbetaiers zijn, och arme, die socialistische partijbureauxraten wier corporaties de grootste lasten dragen. Och Dendrophilos. i Woensdag 5 juni e k te 15 uur heeft in de f|fcrote zaal van het Paleis voor Schone Kun sten, Ravenstein 23 te Brussel, een natio- alg informatievergadering plaats onder het thema Bevordering van de lokale lagere school. Deze vergadering wordt gezamelijk ingericht door het Nationaal Secretariaat van het Katholiek Onderwijs, Centrale Raad van het Katholiek Lager Onderwijs, de Nationale Confederatie dei- Ouderverenigingen en het Christen Onder- wijzersverbond. Naast een aantal getuige- n nissen voorziet het program o m een toe spraak door Zijne Excellentie de heer R. .-IJK! 2411 Van Elslande, Minister van Cultuur, ad- junkt voor Nationale Opvoeding, een bood schap van de heer Maheu, directeur-gene raal van de U N E S C O en een verklaring van hunne Excellenties de Bisschoppen van België. Het belang van deze manifestatie dient niet onderstreept te worden op een ogen blik waarop honderden kleine vrije en ge meentelijke scholen om hun bestaan wor den bedreigd. Een dergelijke voorlichting van de publieke opinie over de pedago gische en sociale waarde van de goede lo kale school is dringend gewenst. In de biljartclub St Martinus werden de heren Jozef Schollaert, Willy De Cock en Gaby Temmerman in de bloemen gezet als kampioenen 1962-1963. EEN SCHONE TRADITIE Van Schepen L. Van, Sinay ontvingen wij volgends brief In Uw geeerd blad van 18 dezer las ik de rede die onze goede vriend, de heer Leon arme, dat socialistisch vakverbond dat ook Keymeulen uitgesproken heglt ter gelegen- al geen juridisch rechtspersoonlijkheid heid van zijn 80ste verjaardag, alsmede het heeit en dies ontsnapt aan de 15 voorhef- relaas over de hulde die hem in het sche- nng ingevolge de tiskale hervorming, och penkollege werd gebracht. arme, middenstanders met uw steeds gro- Daar ik wegens de begrafenis van een tere Amerikaanse slee, helpt de proleta- iamilieiid op bedoelde huldiging niet tegen- rische voetgangers die alle rode werkers woordig kon zijn, is het nu eerst dat ik van de partij en het vakverbond per den- op de rede van de heer ^eymeulen Kan nitie zijn en vooral help Stan Poels, ae antwoorden, wat be treil hel kruisbeeld dat illustere onbekende grote man die aan een in mijn bureau staat. kwalijk anti-rmddenstandscomplex lijdt... Ja, beste vriend Deon, bij mijn indienst treding heb ik bedoeld kruis gevonden, het staat op een ereplaats en zal er ook blijven, zolang ik mijn huidige funktie zal uitoefe nen. Hel doet mij ten andere dagelijks denken aan de heer Laurent De Wolf, schenker van dit kruis, aan wie ik langs deze weg een spoedig en algeheel herstel toewens De te Aalst gevestigde Japanse industrie Honda is maandag 11. met de produktie van bromfietsen gestart. Momenteel zijn regds een 50 tal par- sonen te werk gesteld. De officiële inhuldiging is voorzien in juli as. SIDMAR Voorzien wordt dat Sidmar, de staalmj- verheid die thans wordt opgericht langs de kanaalzone Gent Zelzate in de loop van dr^en voor een geurig Nederlands taal- 1966 zal op gang gebracht worden. De kos- EEN INSPECTEUR - PREFECT Te Rosrath in het Rijnland is er een Belgisch Atheneum voor de kinderen van Waalse en Vlaamse mffctairen. Van de 9 042 leerlingen zijn er 4 563 Nederlands sprekenden; dit is meer dan 50 Wig aan het hoofd staat van deze onder wijsinrichting die rechtstreeks afhangt van Nationale Opvoeding en Cultuur Wel een Nederlandsonkundige Waalse inspecteur - prefect... die o m tot taak heeft zorg te ten voor de realisatie zullen tijdens dg eerstkomende drie jaar ca 12 miljoen per dag bedragen. Aanvankelijk zuilen 4000 personen wor den tewerkgesteld o w hoofdzakelijk onder houdspersoneel elektriekers, mekamekers, bankwerkers. onderricht van Vlaamse leraars. En nu gij, zegt men in 't iand van Aalst.. LUCIFERIANEN Zo noemt de Vlaamse romanschrijver Maurits Roelants de Waalse stakers aan de Leuvense Universiteit in een artikel Personeel dat zal opgeleid worden tot de over de toestanden aan de Alma Mater funkties van arbeider aan de commando- waarin steller om nog schrijft: toren, machinist, de controle der panelen enz... Ongeschoold personeel voor transport, verpakking, verzending en schoonmaak. Tijdens het eerste stadium zullen twee hoogovens worden opgericht van elk 9 m. diameter. Deze zullen tot de grootste be horen die tot dusver ooit werden opgericht. HOGE KOORTS Hoezeer sommige socialistische bonzen nog vastgeankerd zitten in een klasse strijd- De academische overheid is niet licht zinnig genoeg om op maximumeisen, van waar ze ook komen in te gaan. De eenheid van de Leuvense Universiteit ^kan niet worden gebouwd tegen de wil van 5 mil joen Vlamingen in. De overgangswegen lo in de Aalsterse kaartclub De Dikke Vrienden behaalde de heer Emiel Ver- hofstadt het kampioenschap. Jozef tan Gijsegem, St Kamielstraat 31 voor het verbouwen van woning in St Ka mielstraat Armand Dubois, Guldenboom- plaats 20 voor het verbouwen van keuken veranda in Guldenboomplaats Cyijiel Marckx, Dompelstraat 35 voor het bouwen van garage in Dompelstraat Paul Ver- eecken, Bolleweg 49 voor het uitbreiden van woning in Bolleweg Jozef De Bruyne, Schendelbeekhofstraat 12 voor het bouwen van garage op Oude Dendermondsesteen- pen over gematieheid. Dat weet Kardinaal - Marcei Dumoulin. Denneboomstraat Suenens. Hij weet dat anno 1963 niet de 4 VOI>r het verbouwen van bergplaats in Denneboomstraat Van Den Brempt, Lan- definitieve basis van de twee-eenheid te Leuven kan worden vastgelegd. Als de Al ma Mater over enkele jaren 20 000 stu denten zal tellen, zullen ipso facto sprei complex, moge blijken aan de hand van ding en de centralizatie vanzelf ingetreden het hiernavolgende proza over de midden- zijn. 21 4 Op bevel van de burgemeester zijn ver schillende publiciteitsplakkaten aan de openbare weg te Aalst verwijderd geworden. De betrokken firma zou zich niet hebben gehouden aan bepaalde reglementeringen. Zoals men weet is een overeenkomst van kracht tussen het stadsbestuur en een Brus selse publiciteitsfirma, waardoor aan deze laatste het monopolium ter zake werd toe gekend. INDEXCIJFER IN MEI MET 0,32 PUNT GEDAALD Het ministerie van Economische Zaken en Energie deelt mede. dat het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor de maand mei 1963, 114,10 punten bedraagt tegenover 114,42 punten in april 1963. De belangrijkste prijsbewegingen zijn de daling van de prijs van de eieren en de aardappelen en de stijging van de prijs van de zuidvruchten en het varkensvlees, In tegenstelling met de verwachtingen is het gerech ter lijk onderzoek inzake het ste delijk hospitaal nog steeds niet beëindigd. Er werd terug overgegaan tot nieuwe op gravingen. Het betreft De Bock Marie-Jean- ne. geboren te Aalst op 29 oogst 1935 en er overleden op 7 november 1960, echtgenote van Beerens Cesar destijds gehuisvest Be vrijdingsstraat 54 alhier en haar doodgebo ren kindje. Dr Thomas en Dr Van Hecke, beide uit Gent. rlprlpn Hp gestraat 273. voor het verbouwen van voor gevel in Langestraat Van Geert Louis, Boudewijnlaan 106 Aalst voor het bouwen van woning op Boudewijnlaan Vinck Hubert, Immerzegldreef 60 Aalst voor het bouwen van 4 appartementen in Immerzecl- dreef Eeckhout - Van den Neste, Kerre- broekstraat 85 Aalst voor het bouwen van woning in de ^errebroekstraat Beeck- man Leopold, «Kapellestraat 19 Aalst voor het bouwen van appartement en 20 garagen in Scherreveldstraat Z E H De Wilde, Superior St Maarteninstïtuut, Esplanade 6 Aalst voor het uitbreiden van klasvleugel op Esplanade De Corte Henri, Beuken- dreef 9 Aalst voor het touwen van woning in Binnenstraat Biebaut Philemon Dries straat 9 Aalst voor het bouwen van woning in Langestraat Peynsaert Etienne .Cau- dronstraat 22 Aalst voor het bouwen van woning in verlengde Goudbloemstraat De Prest G. Dirk Martensstraat 31 Aalst voor het bouwen van woning in Fabrieks- straat Gits Jozef, Oude Dender mond se steenweg 79 Aalst voor het bouwen va» woning op Oude Dendermondsesteenweg Podevijn - Clauwaert. G Papestraat 74 Aalst voor het bouwen van werkplaats in G Pltpe- straat Matthijs Hugo. Botermelkstraat 81 Aalst voor het bouwen van 2 garagen in Doornstraat Biebaut Herman, Ledebaan 301 Aalst voor het bouwen van woning op Ledebaan - Daeleman Henri. Beekstraat 121 Aalst voor het verbouwen van woning* in Beekstraat Bocqué J. Lindestraat 2 Denderleeuw voor het bouwen van woning

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1