s> en omstrgKen m Er roert entwat NEEN, DE PAUZEN STERVEN NIET i)e Paus van Pacem in terris Biografie m 1. H. Paus Joannes XXIII fj IN EVi V,S 'a NEC SPE, NEC METU i 1/ H#' DE LAATSTE DAStw VAN HET PQNTIFICAAIVaN JüANNlo XXiii OPENBARE WERKEN AALST Gazet LEES VERDER IN - x> DIT NUMMER -'.V Hot hoekje der postzegelliof- hebbers v De hervorming van de ziekte verzekering Vrouwenkroniek De grappen van Lambik 19e JAARGANG Nr. 44 Donderdag 6 juni 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER Geloofd zij Jezus Christus. Hier radio Vaticaan. Wij zullen U lezing geven van eer. belangrijk communiqué. De Heilige Vader Joannes XXIII is dood. De Paus van de goedheid is godvruchtig en sereen overleden na de sacramenten van de Heilige Katolieke Kérk in zijn apparte ment op het apostolisch paleis van het Vaticaan te hebben ontvangen. Hij stierf vandaag 3 juni 1963, omringd van zijn ver wanten en dokters te 19 h 49. Aldus luidt het officieel communiqué waardoor aan de wereld werd medegedeeld dat de 261ste stadhouder van Christus op aarde ter ziele gegaan is. Het klinkt alles heel officieel en heel koud en helemaal in het binnenste van ons hart hebben we ons afgevraagd of het niet een beetje warmer had gekund. Natuurlijk vergissen we ons. het mocht niet warmer en het kon niet warmer, het was immers een officiële mededeling. Maar in de huiskamers waar het officiële communiqué is binnengewaaid en in de re creatiezalen van de kloosters en ook waarom het niet gezegd in de staminees waar de mensen hun kaartje aan 't leggen waren, is er een ijsblok gevallen. De Paus is dood. De kardinaal heeft het vernomen wijl hij met Mgr Daem wandelde in zijn tuin en de beide prelaten hebben samen het De profundis gebeden. Hoe de nonne- kens uit het klooster van rechtover mijn deur het nieuws vernomen hebben weet ik niet, maar in mijn stamcafé waar zowat mensen van alle koleur komen, weet ik dat de kaarters hun kaarten hebben neergelegd en ik weet dat er een van die kaarters die zeker geen pilaarbijter is, gezegd heeft 't Is toch spijtig dat zulke mensen zo vroeg moeten sterven Nu zullen er dezer dagen veel officiële boodschappen op het Vaticaan toekomen, van staatshoofden, van ministers en hoog waardigheidsbekleders, maar het is mijn vaste overtuiging dat Joannes XXIII, de paus van het optimisme en van de levens vreugde een uitspraak als deze van die kaarter uit mijn stamcafé, van uit de hemel zal aangehoord hebben met een monkellach zoals alleen hij kon monkellachen. Joannes XXIII, de boerenzoon van Sotto il Monte, was misschien geen majestatische verschijning, maar hij was dan toch een vaderlijke verschijning hij was een paus die net bijtijds gekomen was om aan de wereld een Mater et magistra en een Pacem in Terris te geven. Hij is de Paus. geweest die net in tijds gekomen is om laan de bewindvoerders van alle landen, ook aan die van ons eigen zeer katoliek land, te zeggen dat Rerum Novarum en Qudragesimo Anno geen stuk je folklore zijn. maar levende werkelijkheid waar ook de grote bazen van Société Géné rale en Biraco de Olen rekening hebben mee te houden. Om aan diezelfde bewind voerders van om het even welke pluimage diets te maken dat ook die mensen die door het zo hoog geprezen menselijk gerecht achter tralies worden gehouden, nog steeds mensen zijn. De Paus die er niet is voor teruggeschrokken om zelf naar de uitgesto tenen der maatschappij te gaan. naar diege nen waar wij allemaal ons voor schamen, naar hen die in den bak zitten heeft door deze. zijn eerste pontificale gang naar de gevangenis van Regina Caeli (o ironie!) aan alle rechtsplegers ter wereld, en ook aan die van bij ons, een wenk gegeven die zij nog steeds niet schijnen begrepen te hebben. De Paus is dood, de Paus die misschien de meest volksgeliefde geweest is sedert eeuwen, de boerenzoon die hoe hoog hij ook opgklommen was in de hiërarchie, steeds de polsslag van het volk van al de kinderen van de Vader, aangevoeld heeft, wordt thans geeerd door alle groten der aarde, maar zijn hoogste kroon zal zijn dat hij bemind «wordt door de kleinen, de nederigen en de verschopten. Een Frans joernalist stelde aan een geleerd dignitaris der Vaticaanse biblioteek de vraag: «Wat zal de Kerk het meest verliezen aan Joannes XXIII? en het zeer eenvoudige antwoord van deze geleerde monnik was: Niets De Kerk verliest nooit iets. De Kerk wint altijd meer bij. Maar aan Joannes XXIII zal zij geweldig veel hebben bijgewonnen, aan wat hij in zijn leven voor Haar gedaan heeft, en meer nog aan wat hij na zijn dood voor Haar zal doen. Joannes XXIII is dood, maar in ons hart is geen droefenis. Een groot Paus is heen gegaan, die een vader was voor zijn Kerk en voor de hele wereld, maar een stukske van zijn optimistische levensvisie is ons bijgebleven, een stukske levensoptimisme dat in de geslachten die komen gaan steeds zal voortleven. Hij is een weg-wijzer ge weest die niet meer kan weggenomen wor den uit de geschiedenis van de Kérk en van de mensheid. Ut omnes unum sint! Opdat allen een zouden zijn daarom heeft hij het tweede Vaticaanse concilie bijeengeroepen, opdat allen die het hart op de rechte plaats dragen mekaar zouden ontmoeten. Dat is de boodschap die ons vandaag is toege komen. een herhaling van de hartekreet van zijn heilige patroon Sint Jan: Kin dertjes hebt elkander lief Ieder katho liek die deze boodschap van deze tussen paus niet heeft verstaan heeft de bus gemist. Hij weze privaatman of bewind voerder. Lieve Paus Joannes, geef dat al uw kin deren uw boodschap van uw leven mogen begrijpen. Blijf leven onder ons. DENDROPHILOS. r 9 april: Paus ondertekent encycliek Pacem in terris 10 april: Pacem in terris (geda teerd op 11 april 1963) wordt gepubli ceerd. 13 april: Paasboodschap 1963 Vre de 14 april. Paasgroet 1963: Vrede 19 april: Ouders van het Jodinnetje Anne Frank in audiëntie ontvangen. 8 mei: Reis van de Paus naar Monte Cassino afgelast. 10 mei: Plechtige overhandiging van Balzan-vredesprijs. 11 mei: Staatsiebezoek in het Juirinaal. 14 mei: Apostolische Brief Magnifi eventus (11 mei 1963) bij het jubileum voor de HH. Cyrillus en Methodius. 16 mei: Pauselijke Missiewerken in audiëntie. Audiëntie oorspronkelijk voor zien in het Petrus-kollege, wegens gezond heidstoestand van de Paus in het Vati- kaan. 17 en 18 mei: Kuriale audiënties af gelast. 20 mei: Kardinaal Wyszynski en Poolse bisschoppen bij de Paus. 21 mei: Audiëntie tot Pinksteren afge last (officiële motivering: gebedsoefenin gen gn retraite). j 22 mei: Voorziene algemene audiëntie op het laatste ogenblik afgelast. bi k* W tJ Hot 4Va jauge puiiïikaat van Paus Joannes XX111 heeft zijn hoogtepunten van bestuur éérst in de laatste twee jaar bereikt. Want uit deze periode lesuiteien zijn grote en mdruKwekkende encycliek MAl'EK Ei MAGISTRA van 14 juii 1961, zijn encycliek PACEM IN TERRIS van 9 april 1963 en zijn dnektieven voor het Tweede Vatikaans Koncine (il oktober 1962). De vooralgaande jaren hebben de grondslag gelegd voor de grote leerstellige en pastoraie invloed die de voorbije twee jaren van deze grote Paus is uitgegaan groot aanzien in de wereld vanwege zijn menselijke instelling, alsmede vanwege zijn begrip en geloof in de goedheid enzijn wil de Kerk internationaal te doen zijn, haar boven de partijen uit te heffen en haai' bovenalen los te maken uil het al ie Romeinse en ItaTuimse gezichtsveld. Dit laatste heelt hij onder meer gedaan door de voorbereidende werkzaamheden van het Koncilie voor een belangrijk deel in handen te leggen van bekwame bisschoppen en priesters uit de hele wereld. HET TONEELLEVEN TE AALST Het ziet er naar uit dat men zich in het Aalsters toneelleven aan een evene ment mag verwachten. Zeven Aalsterse toneelmensen van uiteenlopende ideolo gische strekking hebben zich inderdaad einde mei onder de benaming De Kern '63 verenigd. Veel konden wij tot nog toe niet vernemen. Wel worden in het lokaal Pom- pierkewaar zij hun tenten opsloegen, door mensen uit de traditionele kringen Iruk gepalaberd. Het is uiteraard vanzelfsprekend dat dit initiatief in Aalsterse toneelmiddens deining veroorzaakt. Vast staat dat de bedoelingen van Kern '63 als dusdanig niet tegen de bestaan de groeperingen gericht zijn, integendeel zou mogen verwacht worden dat het optreden van de K'ernmannen s in hoge mate het traditionele Aalsterse toneelleven zal activeren, in die zin dat bij de bestaande liefhebbergezelschappen een hoger spelpeil zou ontstaan. De namen van de zeven toneelmensen: Jo Beeckman, Walter Boni, Frans de Brul, Paul de Pelsmaker, Piet de Valkeneer, André Van Daele en Kamicl van Geert. (N.V.) Aangevangen of aan gang zijnde werken: Hoezekouter en Kareelstraat: Wege nis- en rioleringswerken. Verbouwing der nieuwe muziekschool in de Schoolstraat. Affligemdreef: Wegenis- en riolerings werken. Sportcentrum: Ontbossing. Aanvullingswerken nemen een aanvang op 5/6/63. Oud hospitaal: Centrale verwarming; lste deel beëindigd. Bevloering, zolder en gangen: aanvang 15 juni 1963. Sportplein Arend: Inrichting voetbal terrein. Sportplein Aelbrechtlaan(Rechtover Bloemenveiling): Inrichting. Stadspark: Verdere afwerking ver lichting. Nijverheidswerf Honda: Verdere af- werking-riolerings en waterleidingswerken. De Schepen van Openbare Werken, Gilbert Claus. In de atmosfeer rond Paus Joannes, die in 1962 dus duidelijk gekarakierizeeid werd door een grote waardering van zijn mense lijkheid en door het besef, dat hij naar echte internationale doorbraak streefde, verscheen met enig oponthoud in juli 1961 de ency cliek Mater et Magistra. De mensheid van 11961 heeft uit deze breed verspreide brief de direktieven kunnen vernemen, welke in dividuele personen, gemeenschappen, staten en internationale instellingen moeten leiden om de overbodige vele noden van talrijke I volkeren uit de wereld te heipen. Daarbij 'heelt de Paus doelbewust de sociale leer der l Kerk, zoals die door de voorgaande Pausen al was omschreven, uitgebreid en toegepast op enkele toestanden bij onderontwikkelde volkeren, waarmee wij nu te maken hebben. Daarmee heeft de Paus niet alleen de kato- lieken maar ook de niet-katolieken konkrete richtlijnen aangegeven hoe de internationale hulpverlening, die over heel het vlak van de internationale samenleving op gang ge komen is, moet doorzetten. Vanzelfsprekend dat en allen die hulp verwachten en allen die hulp verlenen, de Heilige Stoel bijzon der dankbaar zijn geweest voor deze morele steun bij hun werk. De Paus ontving van alle kanten bewijzen dat zijn woord had in geslagen. Nu zag hij kans nog iets verder te gaan. Hij begreep dat, nu hij in de inter nationale gemeenschap gewillig gehoor had gevonden, een unieke kans bestond verder te gaan en de hele mensheid richtlijnen te geven, die voor de algemene vrede in de wereld nodig zijn. Daarbij zou hij boven dien nog een gewillig gehoor vinden bij al die mensen, die in angst verkeren over de toenemende invloed van de bewapening en van de groeiende dreiging van de kernbom men. In feite was de internationale wereld, die zich met de politiek der ontwapening bezig houdt, bereid naar de Paus te luisteren. Maar er was ook nog een heel andere groep, deze van de niet-katolieke kristenen, die door da ruime en volkomen nieuwe houding 1 van Paus Joannes tegenover andere gods diensten, een bijzonder milde houding te genover hgt Hoofd der Katolieke Kerk be gon aan te nemen. Die houding varieerde van welwillendheid om te aanhoren tot een bereidheid diens gezag te aanvaar den. Kortom in het milde psychologische klimaat, dat Paus Joannes in 1961 had ge schapen en dat steeds milder werd naarmate het Koncilie zich begon te ontwikkelen, greep hij de kans de wereld te vertellen hoe een echte en blijvende vrede in de we reld kan worden verkregen. Nu de politieke tegenstanders van Oost en West met hun besprekingen waren vasgelopen, zag de we reld naar het verlossende woord uit. En dat kan alleen komen van een autoriteit die boven, de partijen stond, die neutraal was. Goed, dat wilde Paus Joannes 23 zijn en hij was hot ook. Hij greep de kans om de verwachtende wereld toe te spreken. Hij rirhtte voor het eerst in de geschiedenis zijn schrijven aan ai de mensen in de wereld die van goede wil zijn. Bovendien uet hij deze encycliek vooral steunen op het na tuurrecht, waardoor hij een taal sprak en argumenten gebruikte die iedereen, van welke godsdienst of kuituur ook, konden aanspreken. En ten slotte stelde hij het machtigste gebaar dat een Paus sinds eeuwen had gesteld hij liet de encycliek ook in het Russisch en het Pools verschij nen. De enorme weerklank, die deze laatste encycliek Pacem in terris heeft verkre gen, is niet tot de katolieke wereld, ook niet tot de Westerse wereld beperkt geble ven. Zelfs dp komnJumsten hebben er zich waarderend over uitgelaten. Maar de kans bestaat dat het Westen, verheugd over de echo's van hei Cesten voorbijziet hoe be perkt die instemming van het kommunis- tisch blok wel is. Die beperktheid schijnt het Westen zeifs mee te sleuren. De kommu- nisten leggen met name het scherpst de na druk op h,et deel in de Pauselijke wereld- brief, waarin het gaat over de ontwapening en dan nog het liefst in hun opvatting. Maar daarmede komen de Pauselijke vermanin gen scheef te liggen, omdat er met minstens even veel nadruk wordt gesproken over het hele rechtssysteem van de tegenwoordige wereld, dat niet weinig lacunes vertoont. En in het hoofdstuk waarin de ontwapening wordt behandeld, staan op gelijke voet daar mede rassenscheiding, behandeling van minderheden, kapitalistische dwang op de armen, politieke vluchtelingen en de poli tieke vrijheid. Hoe dan ook, duideljk is dat deze Paus uit een grote ontwikkeling werd weggerukt. De hele wereld volgde deze ontwikkeling met spanning, omdat zij zich koncentreerde op een moeilijk punt, dat in de internatio nale gemeenschap, maar ook in de Kerk zelf speelt het vreedzaam samenbestaan met de kommunistische landen. Het is duidelijk dat het 81 jarige hoofd van de katolieke kerk een gedurfde nieuwe richting heeft in geslagen. Zijn stoutmoedig voortgaan degd menig katoliek leider met ingehouden adem langs de weg staan en menigeen heeft zijn kritiek en oppositie in zich moeten onder drukken. Voor vele anderen stond vast, dat voor Paus Joannes de nieuwe periode .be slist niet afgesloten was. De onderhandelin gen tussen Kerk en Staat in Kommunisti sche landen waren hier en daar, zij het moeilijk, op gang gekomen. Van de andere kant had de Oekumene nieuwe perspektie- ven gekregen en de toenadering tussen orto- doxie en de Kerk van Rome kwam ook al ip beweging. En ook de teologische vernieu wing. gebaseerd op de pastorale vernieu wing, binnen de Kerk zelf. is op weg naar haar tijdeigen vormgeving. De Paus. die Kerk en wereld vaderlijk bij de hand had genomen, heeft deze moeten loslaten. Zal zijn opvolger in dezelfde geest dat machtige voortzetten Z.H. Paus Joannes XXIII werd ge boren op 25 november 1881. te Sotto il Monte in de provincie Bergamo (Italië). Van 1899 tot 1901 deed hij zijn teologische studies te Bergamo en te Rome. Priester gewijd op 10 augus- tus 1904 in de kerk S. Marie in Monte Santo te Rome. werd hij in 1904 gepro moveerd tot Doctor in de Godgeliera- heid. In 1905 keerde hij terug naar bei- gamo ais .sekretaris van de nieuwe bisscnop Mgr. Kaduu-iedesni, en was tevens professor aan net seminar.e al daar. Van 1915 lot 1918 deed mj zijn militaire dienst in Bergamo als Euue- nant-jLegei aalmoezenier. In 19zu wern E.H. Roncaiii naar Rome teruggeroe pen en werkte hij in de Kongregatie der Propaganda Fide. Het jaar daarop werd hij door wijlen Paus Benedictus XI benoemd tot president van de Ita liaanse Missiegenoolschap, en lid van de Centrale Raad der Pauselijke Werken voor de Geloofsverspreiaing. Op 7 mei 1921 volgde zijn benoeming tot Huisprelaat. In 1922 benoemd tot docent in Patrologie aan het Romeinse Seminarie werd de toenmalige Mgr RoncaLli op 3 maart 1925 door Paus Pius XI aangesteld als Apstoiisch Visi tator in Bulgarije en titelvoerend bis schop van Areopolis. De bisschopswij ding ontving hij op 19 maart 1925 in de kerk van de H. Carlo te Rome. In 1931 fungeerde Mgr Roncalli ais eerste Apostolisch Delegaat voor Bulgarije, terwijl hij in november 1934 Aposto lisch Delegaat was in Turkije en Grie kenland, evenals Administrator der Apostolische Vikariaten van Latijnse ritus in Constantinopel. Bij die gele genheid ontving hij ook de titel van titularis-bisschop van Mesembria. Tij dens de Duitse bezetting in de tweede wereldoorlog verleende hij de Griekse bevolking grote steun en kon de de portatie van talrijke Griekse joden voorkomen. In december 1944 door Paus Pius Xll zaliger benoemd tot Apostolisch Nuntius in Frankrijk, was het Mgr Roncalli zelf die de eis afwees om 33 bisschoppen wegens hun koiiaboratie met de Vichy-regering af te stellen. Zijn biezondere zorg ging toen naai de Duitse krijgsgevangenen in Frank rijk, die in het gevangenkamp van Chartres waren opgesloten. In 1952 werd hij eerste bestendig waarnemer van de H. Stoel bij de Unesco. Op 12 januari 1953 werd Mgr Roncalli door Paus Pius XII tot kardinaal gekreera. en kreeg als titelkerk de H. Prisca- kerk toegewezen. Op 15 januari van datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot Patriarch van Venetie. In oktober 1954 trad Kardinaal Roncalli op als Pauselijk Legaat bij het Mariaal kon- gres in Beiroet, en in in maart 1958 als Pauselijk Legaat bij het Eeuwfeest te Lourdes. Op 28 oktober 1958 tenslotte werd de toenmalige Kardinaal Rontalli op de vierde dag van het Konklaaf verkozen tot Paus, onder de naam Joannes XXIII. Zijn kroning vond plaats op 4 november 1958 in de St. Pietersba siliek te Rome. Stadsgenoot de h. Albert Cherreté werd Koning 1963 bij Ware Vrede en Eendracht.

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1