T)i ii en omstreKen Een nieuwe school te Aalst. «Levensvreugde Klein Logboek Vaderkensdag NEC SPE, NEC METU i*-> LEVENSVREUGDE Koolstraat 24 Aalst BIJ HET EINDE VAN EEN GROOT PONTIFIKAAT Gazet van Aalst LEES VERDER IN DIT NUMMER Weekkalender 4 -a Sport op alle fronten Dames voor U alleen Het kasteel der verdoemenis 19e JAARGANG Nr. 45 Zaterdag 8 juni 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, AALST 2 F HET NUMMER Indien het waar is dat deze eeuw. de eeuw van het kind is. dan is het maar vanzelfsprekend dat de aandacht van de maatschappij, vooral in een wel vaartstaat ook en in het bijzonder gaat naar de gehandicapte kinderen. Het stemt mild tegenover deze tijd, waar van wel eens beweerd wordt dat het materialisme hoogtij viert, dat er vooral de laatste jaren als het ware een daad werkelijke belangstelling is losgeslagen voor dezen op wie vanaf hun prille jeugd een schaduw hangt die vooral hun volwassen toekomst dreigt te bena delen. Het is goed dat het alles niet langer beperkt blijft tot een goedkoop mede lijden met deze kinderen en hun ouders. Dat te Aalst zopas een bijzondere onderwijsinrichting voor gehandicapte kinderen werd opgericht is een initia tief dat ongetwijfeld alle aandacht ver dient. Lges dan ook met warme belangstel ling het bondig relaas over Levens vreugde de nieuwe Gesubsidieerde Vrije School voor Buitengewoon Onder wijs. het Aalsters top-initiatief 1963 Over het gehandicapte kind wordt veel gesproken en geschreven. Onze tijd heeft eindelijk ontdekt hoeveel kinderen, door de natuur minder be deeld. niet tot levensgeluk komen tenzij ze bijzonder geholpen worden Het proces te Luik trok pijnlijk onze aandacht op het lichamelijk gehinderde kind. Maar er zijn ook verstandelijk gehandicapte kinderen. En daar weten de meeste mensen weinig of niets over. Dergelijke kinderen zijn er meer dan wij vermoeden. Ook in onze streek, ook in onze stad. Het stemt des te vreugevoller dat er thans in dit verband een initiatief werd genomen. Te Aalst werd indgrdaad een bijzondere school opgericht voor gehan dicapte kinderen, onder de betekenisvolle naam Levensvreugde Op 2 mei 11. startte Levensvreugde met een proefklas van 14 kinderen Wij troffen het met ons bezoek aan Le- Wij zijn te vroeg geboren het zijn vensvreugde want er blonk een zonnetje echte sprookjeshuizen die U als klaslokalen zoals er in geen maanden egn te zien was. voorzien hebt. STEEN-WEG DES AANSTOOTS Tengevolge van de harde winterperiode is het baanvak van de weg Aalst Oude naarde op het grondgebied Bambrugge - Burst in een zeer slechte toestand. Dit ten ongerieve van de automobilisten die dagelijks langs dit trajekt rijden De jammerklachten zijn gegrond en de onver- mijdellijke verwijten aan vadertje Staat en vrouwe provincie zijn begrijpelijk. Weliswaar zijn enkele signalen aange bracht die de autoggleiders voor het gevaar waarschuwen en zijn tevens enkele voor lopige herstellingen uitgevoerd. EEN ADMINISTRATIEVE HISTORIE Waar de kredieten voor een nieuwe weg- bedekking tussen Bambrugge en Herzeie aanvankelijk werden ingeschreven op de provinciale begroting van 1962 gn vervol gens overgebracht naar deze van 1963. zou men normaal mogen verwachten dat achter deze werken spoed woidt gezet. Maar dan heeft men zonder de waard gerekend, in casu de administratie. Herstel lingen noodzakelijk ingevolge dooi worden vergoed door de Staat. Daartoe dient het aantal vierkante meter van het beschadigde wegdek behoorlijk aangemeten te worden. Zodat men eerlang aan bedoeld baanvak herstellingen zal uitvoeren om dan binnen hopelijk afzienbare tijd defenitief de oude kasseistenen op te ruimen en een splinter nieuw baanvak aan te leggen. Intussen sakkeren en morren de wegge bruikers te Bambrugge en Burst over de dagelijkse autorodeo's die ze willens nil- lens moeten ondergaan. Welke politieke mandataris uit de CVP neemt deze zaak eens ter harte VLAMINGEN BLIJVEN FIETSEN Volgens recente statistieken zijn er in ons. land 2 815 000 rijwielen en 446 000 brom fietsen. In 1957 waren er 85 000 fietsen meer en 177 000 bromfietsen minder. Voor West gn Oost Vlaanderen is het aan tal fietsen echter nog gestegen tijdens de voorbije 6 jaren met 10 000. In Wallonië daarentegen gn meer bepaald in Luxemburg verminderde het aantal fiet sen van 69 000 tot 52 000. VERDACHT VETO Vorig jaar werd een goed geslaagd schoolfeest van een stedelijke onderwijs inrichting besloten met de uitvoering van De Vlaamse Leeuw gevolgd door het Va derlands lied. Een eerbiedwaardige traditie bevorderlijk voor het staatsburgerschap die overigens in dg meeste onzer onderwijsin stellingen in het Vlaamse land in ere wordt gehouden. Nu werd tijdens een recent schoolfeest in dezelfde stedelijke onderwijsinrichting tot verwondering van talrijke aanwezigen de Vlaamse Leeuw zonder meer achterwege gelaten, dit naar het hegt. ingevolge het veto van de sehooldirektie. Indien dit juist is, dan menen wij dat de Aalsterse Schepen van Onderwijs gn Scho ne Kunsten er goed zou aan doen eens een hartig woordje te praten mgt sommige zij ner ondergeschikten. Want het zou kunnen gebeuren dat aan dit veto een mentaliteit voorzit dig niet aanvaardbaar is van die genen die geroepen zijn om onze jeugd op te voeden in een geest van liefde en eerbied voor eigen volk en land. DE NATIONALE HOGE BOSRAAD Deze eerbiedwaardige instelling van het Ministerie van Landbouw heeft tot taak toezicht te houden op de bossen in het land. Men kan van oordeel zijn dat dit niet zo belangrijk is. maar desniettemin moge de lezer geboeid worden door de nationale geest waardoor de samenstelling van deze instelling is geinspireerd. Dit zijn de notabele en aristocratische heren van dit hoge gezelschap Graaf de Lamburg-Stirum. Bois Saant Jgan par Laroche, voorzitter; Senator Adam. Havay—laNeuve: Professor Boudru. Gembloux; Graaf d' Aspremont - Lynden. senator. Mouffrin-Natove: Graaf de Brouchoven de Bergeyck-de Ca ters. Berchgm: Notaris de Gauquier. Messancy; Baron d' Udekem d' Acoz. burgemeester Proven; Advokaat Gaspar, volksvertegenwoordiger Bastogne; Mayné, eredirfkteur van het Rijksstation voor Insektenleer. Boitsfort; Turner, eredirekteur-generaal van waters en bossen, Vielsalm: de Harenne. eigenaar chateau de Froid- cour, Stoutmont-la Gleize; Herbignat. direktenr-generaal van waters en bossen. Jette; Notaris Montjoie, Namur; Baron van Zuylen. Liège; Geef tog. een schitterend eksemplaar van de Vlaams - Waalse verhoudingen VERRUIMING IN STEDELIJK KULTUREEL KOMITEE Naar verluidt ligt het in de bedoeling van de Schepen van Onderwijs en Schone Kun sten het Stedelijk Kultureel Komité te ver ruimen met enkele representatieve figuren uit het kultureel leven die inzonderheid de kristelijke bevolkingsfractie zouden verte genwoordigen. Alleszins egn stap in de goe de richting. BELASTING HUISVUIL Belastingen zijn nooit populair, maar op het stedelijk vlak soms een noodzakelijker kwaad dan op het nationale. Wat de Aal sterse belasting op het huisvuil bijna dreigt populair te maken schiet niet op de pia nist is wel het hoogst zeldzame feit dat op de aanmaning die aan vergeetachtige poorters wordt toegezonden vermeldt staat dat men desgevallend om een bijkomend uit stel van betaling kan verzoeken. En dit voor een luttel bedrag van 80 F. Wat bewijst dat men op het soms wel eens gesmade stad huis zin heeft voor public-relations en rui me tegemoetkoming, waaraan dan weer on bewust afbreuk wordt gedaan door het poli- tiekommissariaat waar men precies op Onze Lieve Heer Hemelvaart dg brave politiea genten belast met het uitdelen van deze vriendelijke aanmaningen. PUBLICITEITSPLAKKATEN Zoals reeds werd gemeld heeft het stads bestuur de verwijdering bevolen van som mige publiciteitsplakkaten toebehorende aan een Brnsselse firma welke ter zake de gel dende voorschriften niet zou in acht geno men hebben Deze firma heeft thans een Aalsters deur waarder opdracht gegeven de verwijdering van deze plakkaten vast te stellen. Zodat deze zaak ongetwijfeld nog een staartje krijgt. STIEKEM STOKEN GEDIJT NIET RIJKSWACHT en AKSIJNSEN DOEN GOEDE VANGST Woensdag hebben rijkswachters en ak- sijnsen een inval gedaan in een villa aan de Sint Apolloniastraat te Aalst, alwaar de 42 jarige Jozef Van den Heuvel afkomstig uit Bonheiden gevestigd is. en in een belen dend gebouwtje de volledige installatie van een geheimstokerij in beslag genomen. Ruim 8000 liter van het stiekum geprodu ceerd goedje werd er aangetroffen. Naar verluidt zou deze verboden bedrijvig heid reeds dateren van vorig jaar. De onfortuinlijke Var den Heuvel werd aangehouden. Het afsterven van Paus Joannes XXIII heeft de ganse wereld met droefheid gesia- gen. Het medeleven van de ganse wereld, zowel van niet gelovigen als van gelovigen, heeft aangetoond hoezeer deze paus gewaar- j deerd en bemind werd. Hij was niet enkel J de Heilige Vader voor de gelovigen maar ook de anderen erkenden in hem een be- i grijpende een goed menende vader. Tn deze enkele regels is het er ons niet om te doen een gedetailleerde levensbe schrijving te geven van de overleden paus. De verschillende in memoriam's der laatste dagen in pers. radio en TV hebben dit voldoende gedaan. Wij willen hier slechts enkele beschouwingen maken bij J het einde van dit kort maar rijk gevuld 1 pontifikaat. Alle artikels stippen aan dat deze 77 jari- j ge paus gekozen werd als overgangspaus. I maar dat hij schitterend dgze voorspellingen heeft beschaamd. En nochtans zouden we j hem een overgangspaus willen noemen. maar dan in een anderg zin als men hier I meestal wil aan geven. Zijn pontifikaat is inderdaad geen onvruchtbare of verloren I tijd geworden, geen wachttermijn om tijd te winnen voor nog niet rijp geachte ideeen. Hij is ons inziens een overgangspaus ge weest in de echte zin van het woord. Het is immers duidelijk dat de pausen na hem een heel andere kijk zullen hebben op kerk en wereld als de pausen voor hem. dat de Kerk na hem. ofschoon steeds eeuwig dezelf de, toch met een ander gelaat, megr eigen tijds de wereld zal tegemoet treden dan voor zijn pontifikaat. Gedurendg zijn kort bestuur heeft de kerk zich opnieuw her- brond over haar eeuwige taak draagster te zijn van Gods heilboodschap voor de mgnsen. Er is een nieuwe visie gerijpt in de kerk. er is iets veranderd in de mentaliteit; dit korte pontifikaat betekent de overgang naar nieuwe binnen- en buitenkerkelijke verhoudingen. En de grootheid van Paus Joannes XXIII ligt er precies in dat hij zelf de richting van die overgang heeft hel pen bepalen, en dit door zovele daden en beslissingen die alle te herleiden zijn tot diezelfde grondtrekken van zijn grote per soonlijkheid eenvoud en goedheid. Zijn grote encyclieken, de bijeenroeping van het 2e Vaticaans Concilie, zijn ingegeven door die éne grote bekommernis de kerk dichter bij de mensen brengen, niet omdat dit nu eenmaal in de mode is maar opdat ook de huidige wereld haar taal als draagster van Gods liefdeboodschap terug zou mogen ver staan. Mochten alle gelovigen, alle mensen van goede wil in de kerk van morgen kunnen vinden wat ze steeds konden lezen op het gelaat van paus Joannes XXIII de glim lach van Gods goedheid. F. T. Tot onze niet geringe verbazing vernamen wij dat de Paters Jezuïeten hgt initiatief van deze stichting hebben genomen. Pater, geen enkel Aalstenaar zou ver moeden dat achter deze groene poort aan de Koolstraat 24. een school aan 't groeign is De tijd van de verrassingen is nog niet voorbij. Aalst is de stad der onbe grensde mogelijkheden. Komt U maar zien Indgrdaad wij belandden er in een sprook jeswereld. Sneeuwwitje en Roodkapje En Doornroosje en Pinokio zijn onder weg. Hebt U dan nog andere vooruitzichten? Begin sgptember starten wij met 3 klassen. Die paviljoentjgs zijn inderdaad hele maal afgestemd op de kinderwereld. Het zijn zomerhuisjes, ja zonnehuisjes. Alles moet leven gn vreugde wekken voor deze kinderen. Zij leren al dansend en springend, al zingend en prateyd. Alles is berekend op egn maximum van onderlinge kontakten Dat is een zeer aangepaste manier van lesgeven Wij hebben hier te doen met f buiten gewoon onderwijs. De officiële benaming is goed gekozen Verbaas u niet over de volledige benaming van deze stichting Gesubsidieerde Vrije School voor Bui tengewoon Onderwijs Dat maakt tenminste indruk, maar graag wilden we er toch meer over weten. (vervolgt) Het was aangewezen dat we ieder jaar op een vast bepaalde dag onze MOEDER eens zouden gedenken en eren, dat we onze er kentelijkheid, onze dank en onze liefde je gens onze moeder op een uitgesproken wij ze zouden betonen. Eén dag per jaar zouden we voor deze kinderlijke erkentellijkheid reserveren, één dag per jaar zouden we onze moeder in de bloemekens zetten in ruil voor al de zorg, voor al de last en de kom mer die onze moeder al die dagen van het jaar en zoveel jaren lang om ons ge had heeft. En als vanzelf, nadat Moederkensdag bij ons ingeburgerd was, als vanzelf riep Moe derkensdag zijn natuurlijke tegenhanger op namelijk VADERKENSDAG of vaderdag. Humoristen beweren dat Vaderkensdag ontstond uit de commerciële vindingrijkheid van bloemisten, patissiers en vaderlijke geschenkartikellen. Nu. wat er ook moge van zijn. het feit dat Vaderkensdag zo gauw burgerrecht verkreeg naast de gevestigde Moederkensdag. is niet het gevolg van com merciële tamtam alleen, maar wel van een algemeen aangevoelde noodzaak. Het paste immers dat er, naast de meer sentimentele, naast de meer emotionele ui ting van dankbaarheid jegens de moeder, ook een dag werd voorbehouden aan de eerder positieve, de eerder bedachte uiting van dankbaarheid jegens de vader Het is tenslotte goed voor het in stand houden van de hartelijke geest in het gez;n en de familie dat er zulke geconsacreerde gedenkdagen vastgelegd werden. Op gewone dagen spreken we onze erkentelijkheid voor vader en moeder nigt zo nadrukkelijk uit. Maar op Moederkensdag en Vaderkensdag zouden we van onvergeeflijke onverschillig heid blijk geven, moesten we deze dagen zonder dankbare attentie laten voorbijgaan. En wie het geluk gehad heeft zelf een huishouden kinderen groot te brengen weet beter dan de nog jonge mens wat vader en moeder destijds voor hem gedaan hebben. Omdat hij het zelf aan den lijve heeft ge- De bekwame amateur - fotograaf Karen Juliane nam een welgeslaagd dubbelportret van grootvader met kleinkind. Titel Grandpa t Het is een ontroerend beeld, zonder pretentie, schoon in zijn natuurlijk heid. in zijn oprechtheid. voeld. Een kind beseft immers niet welk een offer van elke dag het van zijn ouders vergt, omdat het die bestendige zorg en toewijding van zijn ouders als de meest natuurlijke zaak van de wereld acht. Ouders die kinderen groot gebracht heb ben beseffen na verloop van jaren uit eigen ondervinding de betekenis van de gratie die ze bij hun huwelijk ontvingen om kin deren tot Gods glorie op te brengen zoals dat in de oude catechismus stond. Hogvele dichters hebben de MOEDER niet bezongen in ontroerende verzen. Maar ook tegenover de VADER hebben meerdere en dan nog onze beste, ach piëteitsvol uitge sproken. Denk aan dg aanhef van dit be kommerd gedicht van Karei van de Woes- tijne, Wijding aan mijn vader O Gij. die kommrend sterven moest en Vader waart, en mij liet leven, en me teeder léerde leven met uw zacht spreken en uw streglend hande-beven. en. toen ge stierft. wat late zon op uwen baard En dit zo ontroerend «Geschenk van mijn vader van Marnix Gijsen We zaten samen, zwijgend, bij het vuur mijn lieve vader en» ik. Bij elk klokgetik kwam zijn stervensuur nader en nader. Hij was rustig en goed; lijk dg moeder die haar kindje heeft gedekt tot de kin. en die heen gaat op lichten voet. stil en verblijd, zo wist hij zijn denken en daden bedolven onder Gods warme barmhartigheid. Hij sto id langzaam uit zijn zetel op, recht en sterk lijk hij had geleefd. Zijn fijne hand heeft gebeefd op mijn hand een nevel over ont wakend land. Toen heeft hij zijn laatste daad gedaan hij gaf me zijn uurwerk, een voudig zonder één woord, en monklend is hij te rust gegaan. Maar toen ik hem zacht naar 't bed geleidde wist ik hoe 'n Engel, zin gend. aanschreed achter ons beide. Want moedig had mijn vader, in mijn handen afstand van daad en tijd gedaan. Trots en weenend ben ik van hem heengegaan F V S

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1