Vt en omstreKen X;\ Ei! RU beOÊnt ïlët! beslissend ogenblik|f Klein Logboek NEC SPE, NEC METU Aalsterse delegatie over de Rijn Proficiat, Heren burge meesters uit het Aalsterse EEN NIEUWE SCHOOL TE AALST «Levensvreugde» verdient meer dan belangstelling 11 JUNI 1938... TOEN DE AARDE BEEFDE Gazet van "R •n i AALST LEES VERDEff ïfFfes DIT NUMMER De dokter aan het woo Getuigenis van een Joods journalist '■*- Suite voor Pygmalion of 't i .iiiakpn ilcr mPinsftlijkfl persoonlijkheid Het kastee^-^r verdoemenis -< ..^Tp^VOE^SEL 19e JAARGANG Nr. 47 Zaterdag 15 juni 1963 SCHOOLSTRAAT, 26, V ET NU Ml* I VLAAMSE SdLIDARITEIT IN DE K A M E R KOM MISSI De periode van Godsvrede is voorbij. De Eerste Minister heeft zijn ei gelegd. Laat ons nu eens heel eerüjk zijn, onder Vlaamse mensen. Het pleegsel van de Eerste Minister had ons al van bij de eerste officieuze aankondiging met aan gespoord om den arapo uit te steken. We hadden wat anders verwacht van de zo lang aangekondigde talenregeiing. waar of niet waar De reacties in de pers heb ben wij gadegeslagen gelijk een voetbal liefhebber van in de tribune. We hebben geprobeerd ons in de huia te steken, niet van een supporter, maar van een zuivere minnaar van de sport, die naar een match gaat kijken, alleen maar om schone spoit te zien. Eerlijk gezegd het is geen schone sport geworden. Zo maar en bloc zes gemeenten over hevelen naar de olievlek Brussel, neen. de oplossing is al te gemakkelijk om goed te zijn. Ik weet met of mijn lezers ver trouwd zijn met de Brusselse agglomera tie. maar uit eigen ervaring kan ik u toch op een briefje geven dat voor die geschie denis van de zes er aan de francofone Brusselaars een heel stukje meer wordt toegeworpen dan ze ooit zelf hadden dur ven vragen. De reacties in de pers zijn maar heel traag los gekomen, een vuur werk is het niet geweest. Men moet geen geoefend krantenlezer te zijn om al direct gesnapt te hebben dat er heel wat katten uit de boom gekeken zijn vooraleer er standpunten werden ingenomen. Men kan een dergelijke voorzichtigheid toejuichen en zeggen dat het pleit voor de wijsheid van onze krantenmensen. Wie een beetje meer temperamentvol is zou kunnen zeg gen dat het wel wat weg heeft van plat- broekerij. Persoonlijk vinden wij het goed dat onze gazettevgnten deze keer eerst eens de natte vinger hebben opgestoken om te weten van waar de wind komt. Dat is namelijk iets wat de Vlamingen nog moeten leren: de heilige deugd van voor zichtigheid te beoefenen De hoek van waaruit de wind waait is nu stilaan toch al met een tamelijke ze kerheid opgemeten en men kan het jam mer vinden of niet. maar. althans naar mijn bescheid«(n mening, valt die hoek niet zo gunstig uit voor de ontwerpers van het ontwerp. En waarom ongunstig? Had er zo direct een atoombom van verontwaardiging ont ploft dan had men nog kunnen denken 't s een strovuurtje dat vanzelf zal do ven Nu is dat niet het geval. Het is eprder een vuurtje dat aan 't vunzen is gegaan en dat bij de minste wind kan om slaan in een fameuze brand. De Eerste Minister heeft niet zonder reden aangekondigd dat er van facilitei ten geen sprake is De Mars-mannen die twee keer op Brussel marseerden zouden dus hun slag thuis gehaald hebben. Ja, morgen brengen, zeggen ze bij ons. Door de afstand van de zes gemeenten in hun geheel aan de veelarmige inktvis die Brus sel heet, hoeven er natuurlijk geen faci liteiten toegestaan te worden. Z« zijn eenvoudig overbodig geworden. Het Brus selse imperialisme krijgt meer dan het ge vraagd heeft. Over het geval Leuven spre ken we niet; het is te gek om los te lopen. Als het waar is dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet waarom moet er dan een uitzondering gemaakt worden voor de Acapsulieten van Leuven In ieder stadje en in haast iedere gemeente in Vlaanderen wonen er Waalse mensen dAe kinderen hebben, maar zij zijn geen profesoren vai. de Universiteit van Leuven. Waarom zou men aan die mensen niet toestaan datgene wat aan de Leuvense professoren en hun kroost wordt toegestaan 9 Zand er over. daar kan eenvoudig geen sprake van zijn. De belofte van Vlaamse scholen in Brus sel is heel mooi. maar dat is voor de Vlaamse mensen geen verovering dat is een recht dat hen al sedert 1932 krach tens de wet toekwam. Dat ding over de vervlaamsing van het bedrijfsleven zou men nog een verovering kunnen noe men ware het niet dat ook deze verove ring in de grond maar een erkenning van het natuurrecht is. Neen. we zien enigszins zwart en zelfs tamelijk zwart voor het ontwerp van de regering. Het zolang aan gekondigde ei zou wel eens een windei kunnen blijken Waar het euvel dan eigenlijk in zit Wel, naar onze mening (altijd bescheiden zijn Dendrophilos) zit het eenvoudig in de denkfout omtrent het begrip Brusselaar Met welk recht spreekt men telkens en telkens van Brusselaar Is dat een speciaal, soort Belgen Hebben de Brus selaars meer recht op een apart statuut als de mensen van Bommelskanten of van Zoetenaaie Zeker er wonen in Brussel mensen van Waalse en van Vlaamse af stamming, maar wonen die ook niet overal in Vlaanderen en Wallonië Waarom dan niet gesproken van de G:esbergengers, van de Aalstenaars. van de Caroloregianen. van de Vianenaars en van de Erps-Kwerpse- naren 0 Een Brusselaar dat is een Vlaming of een Waal juist lijk al de andere Belgen (We maken hier natuurl jk abstractie van de mensen uit de Oostkantons die ook recht hebben, de enigen in het land trouwens op een eigen statuut) Al onze taalmizeries komen n et uit Wal lonië of Vlaanderen. Het zit in Brusse. en dat weten de vissers in troebel water ver duiveld goed. Zij hebben der dritte im Bunde nodig. En nu weet iedereen van ons toch uit eigen ervaring dat een mé nage a trois bij voorbaat gedoemd is om dood te lopen. Hebben onze volksverte genwoordigers en senatoren, die uit ons arrondissement en die uit de andere, dat nog niet gesnapt Laat er de Brusselaars van tussen en 't spel is klaar. DENDROPHILOS VLAAMSE SOLIDARITEIT I N DE KA MER KOM M I SSI E VOOR BINNENLANDSE ZAKEN NOODZAKELIJK De palabers in de Kanierkommissie van Binnenlandse Zaken in verband met de Taalontwerpen zijn thans volop aan de gang. Dinsdag as. moet de ter zake beslissing vallen. Tal van Vlaamse vooraanstaande persoonlijkheden' en verenigingen. wenden al hun invloed aan om te voorkomen dat een nieuwe onvergeeflijke aanslag wordt gepleegd op Vlaams grondgebied, m.a.w. dat Vlaamse gemeenten royaal ten geschenke worden gegeven aan de Brusselse agglomeratie, waar de zoge naamde tweetaligheid in feite een aanfluiting is van alle bestaande taalwetten. Verschillende reacties die we sedert woensdag 11. opvingen, wijzen er op dat ook in ons eigen arrondissement een be roering gaande is ten aanzien van deze gebiedsroof. Wij doen dan ook een beroep op onze mandatarissen, en rekenen in het biezonder op Oud-Minister L. Moyersoen. die in bedoelde kommissie zetelt, op dat onder geen enkele voorwaarde nieuwe toegevingen zouden gedaan worden waardoor het zuiver Vlaamse karakter van deze zes bedreigde gemeenten in het gedrang zou komen door de regeringstaai ontwerpen. De dringende oplossing die de regering wenst, mag niet gebeuren ten koste van de Vlamingen. Die tijd is voorbij! REIZEN OM TE LEREN Een afvaardiging van het Aalsters stads bestuur is einde vorige week naar ver schillende Duitse centra, o.m. Dusseldorf. Hannover. Bremen. K'refeld. Gelsenkir- chen gereisd waar zij een bezoek brachten aan de plaatselijke bilbliotheken, dit in verband met de inrichting van het Aai- sters fCulturee! centrum in de Molenstraat. De burgemeesters van volgende gemeen ten uit het Arrondissement Aalst hebben onmiddellijk hun volledig akkoord be tuigd met het standpunt van het Vlaams j Aktiekomitee ten aanzien van het rege- I ringskompromis: Erembodegem. Appelterre-Eichem. Haal- tert, Grimminge. Herdersem. Herzele. Hilleggm, Meldert. Onkerzele. Overboe- laere. Vlierzele. Lede. Dendei houtem. Mere Bambrugge Outer. Velen van onze lezers zullen zich nog die zonnige zaterdag. 11 juni 1938. herin neren Op de Grote Markt te Aalst begon nen de marktkramers op te ruimen. De scholen en fabieken liepen leeg En toen even voor het middaguur klonk een onwezenlijk gerommel. Elven dacht men aan verwijderd onweer, maar toen op de straten dakpannen neervielen, in de wo ningen huisraad kletterend op de grond viel. kasten bewogen begon de paniek. Het duurde alles amper een halve minuut, en het was reeds voorbij voor iedereen goed besefte wat er gebeurd was. Enkele riepen: een aardbeving, maar de meeste mensen die op de straat liepen keken in de lucht. Som migen dachten, gezien de toenmalige .internationale toestand, aan een of ander bombardement. Maar ietwat later verkondigde de radio het adem benemende nieuws: in het ganse land had de aarde gebeefd. Te Aalst zelve was de schade eerder beperkt ofschoon een aantal in aan bouw zijnde huizen, o.m. aan de Sint- Jobstraat grote barsten vertoonde. Tal van dakschouwen waren ingestort en vooral glazen daken van veranda's hadden het moeten ontgelden. In het omliggende waren kruisen van de kerktorens gestort. De daaropvolgende zondagnamiddag trilde de aarde andermaal, evenals tijdens de nacht van zondag op maan dag. Te Aalst werden enkele personen licht gekwetst. De kranten melden later dat het centrum van de aard beving gelegen was tussen Ronse en Oudenaarde, zodat vooral de schade in deze streek, inbegrepen het Kort- rijkse veruit het grootst was. Maandenlang zou dit ongewone na tuurverschijnsel besproken blijven, tot tenslotte de mobilisatie van september 1938 met het fameuze rendez-vous Hitler, Chamberlain. Mussolini. Dala- dier een spanning van gans andere aard zou veroorzaken waarbij dan het bekende volksrefrein werd ge brouwd over het viertal, waarvan al leen de laatste nog in leven is. C. LEVENSVREUGD E Koolstraat, 24, Aalst SINT KRISTOFFELGILDE, Kapucijnenklooster, AALST ZONDAG 23 JUNI 1963 PLECHTIGE AUTO EN MOTO ZEGENING «lie zal plaats hebben voor het Kapucijnenklooster. Kapucij- nenlaan, 95, Aalst. Te 10 uur Plechtige H. Mis. gevolgd door de zegening der voertuigen. Hoeveel leerlingen moet het buitenge woon onderwijs pgr klas tellen? - Tot nog toe twaalf. Dat is een mini mum aantal. Specialisten beweren dat 6 een ideaal getal is om vruchtbaar te kun nen werkgn. En wat zegt men hogerop daarover. Dat vanaf september 10 leerlingen per klas een minimum mag zijn. Hebt u veel aanvragen? De School is nog niet gekend. En toch wordt het noodzakelijk om na het groot verlof met 3 klassen te starten. Prachtig, alle goede dinggn zijn drie. Pater. U hebt hier een dagschool voor buitengewoon onderwijs opgericht. Ware het niet gewenst ook een internaat te ope nen? Beslist niet. Kinderen, die in het kader van deze school passen, hebben juist zeer veel nood aan huiselijkheid en geborgen heid. Wie anders dan vader en moeder kunnen dat best verzekeren. 's Morgens staan de ouders hun zorge- lievelingskinderen aan ons af tot 16 uur. Dat betekent voor de ouders tegelijk een bevrijding die hen in staat stelt 's namid dags hun kinderen met des tg meer liefde lerug te zien. Maar ik zie hier kinderen die zeker niet zelfstandig naar school kunnen komen. Worden deze door de ouders tot hier bege leid Dat zou moeilijk zijn daar er verschei dene van buiten de stad komen. Een bus dienst haalt de kinderen op en brengt hen ook terug. En blijft de geleider het stuur én zijn kleine reizigers de baas Er gaat natuurlijk een begeleiding mee van uit de school. En 's middags Ieder brengt zijn boterhammetje mèé. De school biedt melk. koffie of soep.' Alvorens afsdheid te nemen 'nog enkele inlichtingen Ik zie hier 2 paviljoentjes en 1 eetplaats. Er zijn nog 2 paviljoentjes op komst hebt u gezegd. Dat zijn 5 lokalen en U rekent voor volgend schooljaar op "3 klassen. Dan hebt U en reservelokaal Toch niet. Het 4e klaslokaal is bedoeld als werkkias. In het buitengewoon onder wijs is het noodzakelijk naast de leerschool ook een werkschooi te voorzien waar de kinderen aangepaste handenarbeid leren verrichten. U wil hen klaarmaken om zelfstan dig in hun levensbehoeften te voorzien Dat is het ideaal. Maar daarvoor moe ten wij nog verder zien beschermde werk plaatsen waar deze kinderen, later als vol wassenen het werk, waartoe zij bekwaam zijn kunnen uitoefenen. Aan dat vraagstuk moeten enkele industriëlen geïnteresseerd worden. Nog een laatste vraag Wie financiert de school Wel volgens het schoolpad worden de leerkrachten betaald en de werkingsonkos- ten vergoed. En hoeveel bedraagt deze vergoeding Per jaar en per kind 1200 F. En moet daarmee al dat speciale onder wijsmateriaal aangekocht worden en ver nieuwd Ja, maar dit bedrag is nauwelijks vol doende om te voorzien in de stookonkosten gedurende de gewone winterperiode. En de lokalen en de installatie Moeten bijeengebedeld worden Aan U, waarde lezers, hieruit !de beslui ten te trekken. Het is een 'initiatief dat geen goedkoop medelijden mag verwekken maar kordaat uw steun. U schept vreugdè in 't leven en terecht. Laat ook de kinderen van Levensvreugde genieteh! in hun moeizarfie opgang naar wahê volwassen heid. Wij. Aalstenaars. némen de financiële last ervan op ons. Postrekening 15 84 54. SCHOOLREIZEN Vanwege katolieke Vlaamse uitbateis van een bekende ontspanningsgelegenheid in een toeristisch oord aan de taalgrens bereikt ons een brief waarin de teleurstel ling wordt uitgedrukt dat vrijwel syste matisch tijdens schoolreizen het jeugdige klienteel door de autobusgeleiders ge leid wordt naar naburige inrichtingen waar onze taal niet alleen door het perso neel veronachtzaamd wordt maar een juke-boxatmosfeer en al wat er bij hoort overheersend is. Dit was andermaal het gevial naar aanleiding van een «recente uitstap van schoolinrichtingen uit het Aalsterse. Nu zou men kunnen veronderstellen dat hier een nijdige konkurrentiementaliteit om hgt hoekje komt gluren. Uit ervaring weten echter reeds tal van onderwijskrach ten hoe omzichtig men dient te zijn met de voorkeur van bepaalde autobusgeleiders voor sommige toeristische gelegenheden, in sommige gevallen is deze voorkeur wél ingegeven door bepaalde afspraken tussen autobusgeleiders en uitbaters. De school directies die vollgdig ter goeder trouw de raadgevingen van sommige autobusgelei ders volgen, zouden er goed aan doen zich vooraf te vergewissen over de aard en de standing van sommige ontsp^nningsgele- genheden ende café's. opdat zij niet langer zouden verschalkt worden. Overigens zijn in bepaalde gevallen de kentekens van VTB aan de gevels van her bergen. enz althans in het Brusselse en rond de Taalgrens, een aanwijzing voor de katolieke onderwijsinrichtingen. EEN PI ETER COECKE UIT DE NATIONAL GALERY De National Gallery, de bekende Lon- dense kunstgalerij, heeft voor de tentoon stelling van oude meesters die van 26 oogst tot 16 september te Brussel wordt gehou den o m de schilderij Maagd met Kuld op een Troon van Pieter Coecke van Aalst uitgeleend. VERRUIMING KULTUREEL KOMITEE Op verzoek van de heer Van Hoorick. Schepen van Onderwijs en Schone Kuns ten is Rijkstaalinspekteur P. Rumes. voor zatter van |iet Diavidsfons Aalst, toege treden tot het Stedelijk Kulturegl Komitee. AUTOKERKHOVEN Voortaan zullen bijzondere vergunningen vereist zijn voor de zg Autokerkhoven dit ingevolge een beslissing van het be stuur voor Stedebouw. Deze opslagplaatsen die in bepaalde ge vallen het landschap ontsieren, o m ook langs de verkeersaders in het Aalsterse. zullen meer en meer moeten gekamou- fleerd worden DIALOOG Een Vlaams auteur heeft dezer dagen verklaard dat het gemakkelijker is tien sprekers over China of de Zoeloes samen te krijgen dan evenveel die objectief en met gezag de Vlaams Waalse problema tiek kunnen uiteenzetten. Men kan er ook ene andere visie op na houden en bv. doceren dat het voor Ken nedy heel wat gemakkelijker moet zijn met Krofstjev tot een overeenkomst te komen inzake kernstop. dan voor de Vlamingen hun rechtmatige eisen te krijgen in feite in 's lands hoofdstad. RECORD In ons nummer van zaterdag 11. werd een beroep gedaan op een CVP mandataris uit het arrondissement om een einde te stellen aan de triestige toestand waarin ten gevolge van de dooi de baan Aalst Ou denaarde verkeert, in de gemeenten Bam brugge Burst. Met Gaston Martens zou men hier kun nen gewagen van De Dorpen der Mirakelen Inderdaad, toen een lezer uit Bambrugge zaterdagnamiddag met De Gazet van Aalst in de zak, even wou gaan praten met de vroede vaderen vtm zijn gemeente, stelde hij tot zijn alteratie en tevredenheid vast dat reecjs T&x>rlopige herstellingswerken wqtdcnuitgevoerd. WEGEN IN VLAANDEREN EN WALLONIË Terwijl de E3 wfg nog steeds bestudeerd wordt is men reeds druk bezig met de uitvoering van de Waalse weg Over deze laatste heeft niemand minder dan de LiJ^f j Belgique - medewerker, de ekonomist prof F BaudKuin ronduit gezegd dat de uitvoe- I ring ervan onverantwoord is.

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 1