Aalst - Kermis 19B3 - Programma HET KASTEEL D E It VERDOEMENIS Jaarvergadering van de Bond der Grote en Jonge Gezinnen SINT AUGUSTINUSINSTITUUT vcorVERPLEEGKUNDE Oud-Oostvlaamse dramatische Geschiedenis ZATERDAG, 29 JUNI: te 10 u Stationstraat Grote Prijs- iunp voor veulens en paarden. |te 15 u Sportstadion Osbroeek Open- »re schieting. ingericht door de handboog- laatschappijen Aalst - Park en At- jnta te 10 u Dender Hammestr- Kano- impioenschappen der heide Vlaanderen en ptwerpen lange afstandwedstrijden lü km) voor beginnelingen, juniors en piors. te 19 u Grote Markt Beiaardconcert Dor stadsbeiaardier Robert De Mette. te 20.30 u Grote Markt Concert door f Kon Harmonie Al Groeiend Bloeiend dn Aalst, leiding G Mareels. ZONDAG, 30 JUNI te 8,30 u Keizerlijke Plaats Monster- jedstrijd voor vinken, ingericht door de ion Maatschappij De Jonge Botvinken te 9 u Kalfstraat Monsterwedstrijd Dor vinken, ingericht door de maatschap- Jj De Vrije Vinkeniers I van 9u30 tot 12u30 en van 14 tot 18 u int Jobstraat Grote Prijs Frans San- jers Ereprijs Dr E Roelandt ring- tedstrijd voor afgerichte honden. 1ste ka- fgorie. ingericht door de Kon Hondenclub Sint Rochus te 10 u Stadspark - Monsterwedsrijd >or vinken, ingericht door de maatschap- j De Jonge Vinkeniers te 11 u Grote Markt - Beiaardconcert >or Stadsbeiaardier Robert De Mette. te llu30 Grote Markt Concert door fanfare St Cecilia vtin Erpe: leidir.g ereecken F. te 14u30 Dender (Hammestr) Kano- impioenschappen der beide Vlaanderen Antwerpen - snelheidswedstrijden voor le kategorien in één- en tweezitters. te 15 u Sportstadion Osbroeek Grote rijzen Josse Ringoir ingericht door de on Atletiekklub Eendracht Aalst te 18 u Grote Markt Concert door de 'cordeonklub Musettina van Genk. iding Van Schel A. te 20 u Grote Markt Prachtige va- été avond met verschillende nationale en iternationale artisten. MAANDAG, 1 JULI: te 16 u Houtmarkt Balspelprijskamp rote Prijs van de stad Aalst voor ploegen in Nationale A schiftingswedstrijd ssen Etterbeek Chapelle a Wattines. van 1 tot 6 JULI Binnenstraat telkens 18 u 8ste Zesdagen - wedstrijd voor inken. ingericht dcfc>r de (maatschappij De Lustige Vinkeniers te 18u45 Driekoningen Grote Kermis •hieting op dé liggende wip. ingericht >or de handboogmaatschappij De Drie oningen te 2üu30 Grote Markt Concert door de Kon Harmonie Concordia et Docili- tas van Herdersem; leiding Van de Winkele R. DINSDAG, 2 JULI: te 10 u Houtmarkt Grote Jaarlijkse Veeprijskamp. te 15 u t Muisken Jubileumschieting op de staande wip, ingericht door de Kon Maatschappij Ware Vrede en Eendracht» te 16 u Houtmarkt Balspelprijskamp Grote Prijs van de stad Aalst voor ploe gen van Nationale A schiftingswedstrijd tussen Braine le Comte St Servais. te 20u30 Grote Markt Concert door de Kon Fanfare De Jonge Garde van Moorsei: leiding Kiekens W. WOENSDAG, 3 JULI te 16 u Houtmarkt Balspelprijskamp Grote Prijs van de stad Aalst voor ploegen van Nationale A schiftingswedstrijd tus sen Chateleineau Brugelette. DONDERDAG, 4 JULI: te 20U30 Grote Markt Concert door de fanfare St Cecilia van Welle; leiding Muylaert J. ZATERDAG, 6 JULI te 15 u Langestraat 3e Grote Prijs P. Dumoulin en Zonen Ereprijs De Cock Wielerwedstrijd voor Nieuwelingen BWB. te 16 u Houtmarkt Balspelprijskamp Grote Prijs van de stad Aalst voor ploegen van Nationale A Finale tussen de drie winnaars. te 20u30 Grote Markt Concert door de Kon Harmonie Eendracht van Nino- ve; leiding Collin J. ZONDAG, 7 JULI te 10 u Eikstraat Monsterwedstrijd voor vinken ingericht door de Kon Maat schappij De Jonge Botvinken vanaf 10 u Sportstadion Osbroeek Openbare Schieting Kampioenschap van Aalst en Dendervallei ingericht door de handboogmaatschappijen Aalst - Park en Atlanta te 10 u Grote Markt Beiaardconcert door stadsbeiaardier Robert De Mette. te llu30 Grote Markt Concert door de Kon Fanfare Sint Jozef van Dender belle; leiding Uyttersprot I- te 14 u: Kon Astridpark - Prijsbofc jing met de krulboli ingericht door de maatschappij De Vrienden van 't Kleir Parsken te 15 u.. Grote Markt Grote Nationale Balboogwedstrijd. ingericht door de vee broedering der (KO|n. BalHoogmaatschap» pijgn De Ware Vrienden «St Serva» cius en De Klauwaerts te 17u30: St Martinuskerk Plechtige Guldensporenmis met kanselrede. ce 19 u.. Grote Markt Beiaardcor* eert, door stadsbeiaardier De Mette Ra oert. te 20u30: Grote Markt Concert, doo> de Ken. Fanfare St Cecilia van Erem bodegem: Leiding: Verhulst G- MAANDAG, 8 JULI te 16 u.; Houtmarkt Balspelprijs kamp der Vlaanderen schiftingswed strijd tussen Gosselies-Etterbeek. te 18 u Werf Grote Maneuvers ge volgd van concert door de Stedelijke Vrij willige Brandweer. DINSDAG, 9 JULI: tg 16 u. Houtmarkt Balspelprijskamp Kampioenschap der Vlaanderen schifting tussen: Braine-Lessen. DONDERDAG, 11 JULI: JEUGDGULDENSrORENFEEST te 10 u St Jozefskerk H. Mis van wege het Jeugdguldensporen-komitee. te 11 u Optocht te 11 u Grote Markt Beiaardconcert door stadsbeiaardier Robert De Mette. te 14u30 vertrek en aankomst op de Grote Markt Wielerwedstrijd voor lief hebbers BWB, ingericht door KSC Dender streek. met medewerking van het stadsbe stuur en het stedelijk sportkomitee. te 15 u Stadsfeesthalle. Schoolstraat Poppenspel Pats met De Grote Show te 16 u Houtmarkt Balspelprijskamp Kampioenschap der Vlaanderen schif ting tussen Chapelle-Herlaimont Chate- lineau. te 20 u Grote Markt Grootse Gulden sporen viering ZATERDAG, 13 JULI: te 15 u Houtmarkt Balspelprijskamp der Vlaanderen Finale tussen de drie winnaars. te 20u30 Grote Markt Concert door de Kon Maatschappij Ware Kunstkring van Zottegem; leiding D'Hoker G. ZONDAG, 14 JULI DAG VAN DE POSTMANNEN UIT HET AALSTERSE te 11 u Grote Markt Beiaardconcert door stadbeiaardier Robert De Mette. te llu30 Grote Markt Concert door de Aalsterse Postharmonie: leiding Bei- rens H. te 14 u Stadspark Wedstrijd voor lijnvissers ingericht door de maatschappij De Parkvissers te 20u30 Grote Markt - Concert door de Kon Fanfare De Dendergalm van Denderleeuw; leiding Kriger J. ZONDAG, 21 JULI: NATIONALE FEESTDAG te 10 u St Martinuskerk Te Deum - Optocht - Bloemenhulde. te 11 u Grote Markt Beiaardconcert door stadbeiaardier Robert De Mette. te llu30 Grote Markt Concert door de Kon Harmonie Les Vrais Amis Con stants leiding De Brauwer J. te 22 u Fr de Wolfkaai - Prachtig vuurwerk door de firma De Winter van Aalst. ZATERDAG, 27 JULI: te 15 u gewone omloop 28e Internatio naal Liefdadigheidskriterium der stad Aalst 300 000 F prijzen en premien Verzeker de deelname van alle internationale ronde- renners. ingericht door het sportkomitee van Aalst met medewerking van het stads bestuur en het stedelijk sportkomitee. VAN 17 TOT 26 OOGST in de stadsfeesthalle, Schoolstraat 16de Officiële Handelsfoor der stad Aalst (met internationale deelname) voor kunst - handel - nijverheid en landbouw, ingericht door het stedelijk feestkomitee in samen werking met de Handelskamer van Aalst en I Gewest, het Nationaal Christelijk Midden- standsverbond en de Unie van de Midden stand. Namens het stedelijk feestkomitee De sekretaris-penningmeester. HENRI VAN DE PERRE. De schepen-voorzitter. GILBERT CLAUS. De feestbestuurder. WALTER VAN HERREWEGHE Gezien en goedgekeurd door het kollege van burgemeester en schepenen in zitting van 14 juni 1963. i o De stadssekretaris. FRANS DE MEYST De burgemeester-voorzitter. FRANS BLANCKAERT. De jaarlijkse feestviergadering van de Bond der Grote en Jonge Gezinnen van Aalst, verleden zondag 16 juni gehouden in de feestzaal Royal kende een zees be vredigende belangstelling. Ondanks, tijdens het zomerseizoen een zondagnamiddag meer aanzet tot uitstap en ontspanning in open lucht waren een groot aantal vaders en moeders van grote gezinnen opgekomen om iets meer over hun Bond te vernemen en tevens te genieten van het spectakel dat hun gebo den werd. Onder de aanwezigen dienen wij te ver melden: de heer Van Sinay. Schepen van de Burgerlijke Stand der stad en de heer C. Van Landuyt. gewestelijk voorzitter en algemeen ondervoorzitter van de Bond De plaatselijke voorzitter Dr N. Vlassen- broeek verwelkomde de leden, waarna de ijverige secretaris de heer H. Devillé en kele mededelingen deed in veband met de werking van de afdeling. Hieruit verna men wij onder meer dat Aalst stad thans meer dan 1500 leden telt. Hij deed een oproep tot medewerking van alle leden om de uitbreiding mogelijk te maken van de dienst baby-sitting. Dg heer Devillé herinnerde eraan dat de wijkmeesters geheel belangloos ter be schikking staan van de leden en hen graag inlichtingen verschaffen in verband met de menigvuldige diensten die door de Bond verleend worden. Hij verzocht daarom de leden dg wijk meesters steeds goed te ontvangen wan neer deze zich bij hen aanbieden om een of andere opdracht te vervullen Zij doen het niet uit eigenbelang maar in het belang van de Bond en van de leden. De heer Herman Slagmulder, met een pracht van een stem. zong enkele mooie liederen, wat door het publiek flink ge waardeerd werd. Het verslag over de belangrijke toe spraak van de heer Philipsen brengen wij in een volgend nummer. ES Meisje kies 1 een mooi beroep Verpleegster. Verpleeg-assistente. Kinderverzorgster. Laat daartoe opleiden in het te AALST, Leopoldlaan, 9 Tel 266.31. Vraag inlichtingen. De geschiedenis speelt zich af in het midden van de 18e eeuw. De Fransen hebben ïze gewesten veroverd, maar worden later verdreven door de legers van Keizerin laria Theresia. Op het kasteel te Schaerbeek-Aalst woont Jonkheer Hendrik van Heverboom met jn pleegdochtertje Maria. De vader van Maria, Robrecht van Cramshoeven, is door e Fransen aangehouden na een duel in de Kattgstraat. Hendrik van Heverboom zelf is een man die voor mets terugdeinst Wanneer zijn chtgenote. Flora van Lelienveld enkele jaren voordien overleden was. bleef de bui- Tiwereld onbekend over het feit dat zij door haar man samen met diens knecht, arel Kwakbeen om het leven werd gebracht. Ook de moord op de oude rentenier, acas Verboelen, werd door dit tweetal bedreven Alleen Dokter Meert, een zeer achtenswaardig rechtvaardig man. vermoedt zonder recies te kunnen bewijzen, een en ander over Van Heverbooma geheimzinnig e» lisdadig vèrleden. Frans, het zoontje uit het eerste huwelijk van Flora, heeft hij aan het gezag van stiefvader Van Heverboom onttrokken. Polfriet, de oude en trouwe dienaar van de gevangen Robrecht van Cramshoeven ie bekommerd is om de kleine Maria wordt door dokter Meert op zijn hoede ge leld voor Van Heverboom. Intussen heeft men de vrijlating van Robrecht van Cramshoeven uit de gevangenis an Condé in Frankrijk kunnen bewerkstelligen. Meer en meer denkt dokter Meert er a an Van Heverboom te ontmaskeren. De lekomst van Frans bezorgt hem echter ook zorgen. door s^vjlvciin ^acAt 34 Dokter Meert was reeds terug, toen rans de woning betrad. De jange man 'as voornemens onmiddellijk zijn weder- aren te vertellen. Maar toen bedacht hij ich ging eerst naar zijn kamer waar hij et doodshoofd in een kast legde en keer- e dan naar beneden terug. Do dokter zat inzijn leunstoel in diepe Machten verzonken. Het lang wegblijven an de heer Van Cramshoeven maakte 6m ongerust. Hij begon er meer en meer lor na te denken om Maria niet langer ij Van Heverboom te laten blijven. Het on wel eens gebeuren dat men er niet in fcslaagd was haar vader te Condé te be rijden De brave man wist echter dat het iet gemakkelijk zou zijn het meisje aan et toezicht van Van Heverboom te ont rekken, hij had geen voldoend bewijs- ukken om te tonen dathij daartoe ge machtigd was. Deze gedachte maakte hem i) verdrietig, zodat de anders nochtans Muldige man er vrij knorrig uit zag. Toen Frans de kamer binnentrad merk- zijn oom onmiddellijk dat er iets gaan- 6 was. Tenslotte besloot Frans er niet inger mede te wachten en met het voor al voor dc dag te komen. Zijn oom was niet weinig verbouwe reerd toen hij hoorde over de slordigheid waarmede men rond de graven te werk ging. Weet gij wie daar begraven ligt. beste oom. vroeg Frans, die zweeg over het doodshoofd. Neen. waarm deze vraag? Wel omdat ik niet zo gedogen dat ie mand van mijn familie of vrienden, na hun dood zo onbetamelijk zouden behan deld worden. Indien Frans op dat ogenblik zijn oom scherp had waargenomen, zou hij ontsteld geweest zijn over de plotse bleke gelaats kleur van de reeds bejaarde man. Dit zijn al onvoorziene gevallen, we- wedervoer de dokter, die lijken liggen daar reeds meer dan honderd jaren begraven, echter zal ik een woordje gaan praten met de kerkmeesters, omdat men deze werken toch behoorlijker zou doen uitvoeren. Het gesprek bleef daarbij, doordat de dokter met opzet van onderwerp veran derde Toen Frans sèeh later terugtrok op zijn kamer en zijn oom alleen was. kleedde hij aan om zonder verwijl bij de Kerkraad Kennis gaan te geven van het feit dat men op vrij zorgeloze wijze rond de graven te werk ging. Zelf ging hij eerst een kijkje nemen. Wat hij gevreesd had was juist. De twee lijken die men in de hoofdkerk had ontgraven en zo onacht zaam had behandeld, waren deze van Lo- dewijk Van Heverboom en Flora van Le lienveld: de ouders van Frans. Bevreesd dat zijn neef nog zou terug keren. beval hij de werkbaas de zerksteen om te keren onder het voorwendsel dat er kortelings %xh een nieuwe (zou ge plaatst worden. Zodoende was voorlopig het gevaar vermeden dat Ffans de namen zou kunnen ontwaren die in dé steen wa ren ingegrifd. De Dokter had voldoende gezag omdat de werklieden hem dit ver zoek piet zouden toegestaan hebben De leden van de Kerkraad verzocht hij uitdrukkelijk onder geen voorwaarde bij een gebeurlijk bezoek van zijn neef de namen prijs te geven van de afgestorve nen. Want de dokter had het vage ver moeden dat deze op zichzelf niet zo be langrijke voorval de gemoedsrust van zijn neef erg zou kunnen storen. Toen Frans op zijn kamer andermaal het doodshoofd bekeek, besloot hij er toch niet langer mee te wachten het aan zijn oom te tonen. Deze kon het hem wel kwalijk nemen dat hij zo geheimzinnig te werk ging. Maar om onverklaarbare re denen. was de jonge man bevreesd er mee voor de dag te komen. Maar het yerder gedeelte van de dag. was de dokter op ziekenbezoek zodat Frans de volgende morgen diende af te wachten. Ditmaal was hij vroeg te been en na met zijn oom te hebben ontbeten en enige tijd vriendelijk te hebben gepraat, begaf de dokter zich naar zijn studiekamer. De jongeling maakte van deze gelegenheid gebruik; hij sloop naar boven nam het doodshoofd uit de kast en begaf zich met dit sombere bewijsstuk van' een moord, bij zijn oom. die juist bezig was enige boe ken te raadplegen. Hij legde het in papier verwikkelde doodshotofd op het bureau, terwijl zjjn oom hem verwonderd aankeek. Toen deed Frans hem het volledig ver haal. want de dag voordien had hij over deze vondst niet gerept De dokter had al zijn zelfbeheersing no dig. Zijn gedachten werkten koortsachtig. Een |kille huivering doorliep zijn leden toen hij het doodshoofd in zijn handen nam. Wat Frans nog niet wist; dit was het hoofd van zijn moeder. Flora Van Lelien veld. Hij trok de nagel uit de hersenpan, bekeek deze aandachtig, stak hem terug in de opening. Een ijselijk vermoeden maak te zich van hem meester. Hij had er steeds de laatste jaren aan getwijfeld over de werkelij'ke doodsoorzaak van zijn nicht. Herhaaldelijk had hij zich verweten des- tijda jaren geleen. gleen naudwkeuriger lijkschouwing te hebben uitgevoerd. Maar thans twijfelde hij niet langer De onge lukkige Flora was door haar lafhartige echtgenote met deze nagel koelbloedig vermoord. Menig ander persoon, met minder wils kracht dan de doktfer. had voorzeker door een gemoedsaandoening sprakeloos neer gezegen. Dit was inderdaad afschuwelijk. Een kind dat het het hoofd van zijn ver moorde moeder naar huis brengt De. dok ter was echter te voorzichtig om aan zijn vermoeden lucht te geven en zijn neef nut teloos te verschrikken Schijnbaar bedaard gaf hij aan zijn neef toe dat dit inderdaad het hoofd was van een vermoorde. Hij liet de jongeling wel verstaan dat in de omgeving van de plaats waar de werken werden uitgevoerd, het graf van zijn ouders lag. evenwel hem in het ongewisse latende over de juiste her komst van het gevonden doodshoofd. Te vens liet de dokter ook doorschemeren dat het instellen van een onderzoek de naam van de Van Heverbooms en zeker Hendrik Van Heverboom zelf in het gedrang zou den komen. Daarom, beste Frans, zei de man, houd de zaak geheim, spreek er met nie mand over. zelf niet uw beste vrienden, tot de tijd dat ik zelf zal"oordelen wat er precies te doen staat. Zelf nam de dokter het doodshoofd weg en verborg het in een zware eikenkast die hij zelf sloot. Hierop raadde hij zijn neef aan. voor taan zijn wandelingen liever in open lucht te doen en niet langer langs het kerkhof De jongen die er al die tijd stilzwijgend heid had bijgestaan beloofde de raad te volgen. Evenwel vroeg hij verlof om de volgende dag op bezoek te mogen gaan bij Simon Peres te Melle waar hij zoveel ja ren had verbleven. Hiertegen had de dok ter natuurlijk geen bezwaar Ofschoon de ijselijke vondst de laatste beide dagen de jonge man wel wat ver ward had. waren er ook nog andere vrien delijke herinneringen cftg hem niet ver lieten. Het meisje. Maria, die hem zo goed had verzorgd op het kasteel te Schaar beek bleef hem steeds in gedachten. Er was maar één man die hij daarover durfde te praten dat was Simon Peres. (Vervolgt)

De Gazet van Aalst | 1963 | | pagina 5